Ik heb me destijds het vuur uit de sloffen gelopen Izec 'Patiënt heeft recht op de röntgenfoto' Bootvluchtelingen uit Vietnam. 'Bevoordeling bijzondere scholen is niet terecht' 'Risico's LPG-station niet goed onderzocht' Loeren op zwane-eieren Oud-minister Van der Stoel verdedigt Rhodesië-beleid: Van Kemenade reageert op plannen Pais: Progressieven willen samen overleg plegen Inspectie Volksgezondheid: Besluit van Budel met opzet niet naar 'Den Bosch' 'Burgemeester' bezorgt het avondblad Meer geld voor meer hulp aan meer vluchtelingen. Wij willen meer helpen. Helpt u ons. Alstublieft. Stort uw bijdrage op gironummer 29.14.600, t.n.v. Stichting Comité Hulpverlening Zuid-Oost-Azië, Postbus 1527, tel. 050-777428 9701 BM Groningen Onderzoek ziekteverzuim ambtenaren Medisch tuchtcollege: tenzij er gegronde vrees voor schade is Fabrikant verwisselde medicijnen Weigering afgekeurd ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 door Ferry Mingelen DEN HAAG „Dit is misleiding," moet een, in woede ontstoken mr. M. van der Stoel gistermorgen in kleine kring uitgeroepen hebben, toen hij het rapport van buitenlandse zaken over zijn b,eleid inzake Rhodesië onder ogen kreeg. Als wij het PvdA-Kamerlid later op de dag spreken blijkt zijn verontwaardiging al diplomatieker kanalen gevonden te hebben. „De indruk van een passief beleid steekt me toch wel een beetje, zegt Van der Stoel." Als er één ding is waarvoor ik me toen het vuur uit de sloffen heb gelopen, dan was het wel de Rhodesië-boycot. En ook nu nog vind ik dat dit niet zonder resultaten is gebleven. Vergeet daarbij niet, ik diende onder een minister (Luns) die niet zo bijster enthousiast voor de boycot was. Ik heb met hem voortdurende conflic ten gehad over het beleid ten aanzien van zuidelijk Afrika. Dat gold niet alleen de Nederlandse opstelling in de Verenigde Naties ten aanzien van de Rhodesië-boycot, waarover Luns en ik nog woedende telegramwisse lingen hebben gehad. Het gold bij voorbeeld ook de levering van onder zeeboten aan Zuid-Afrika. Luns wilde daar niets tegen doen. De PvdA-be- windslieden in het kabinet-Cals heb ben dat toen weten te blokkeren. Vraag: Was de opstelling van Luns het enige probleem? Van der Stoel: „Zeker niet, we keken in het algemeen anders tegen de za ken dan nu. Op dit moment consta teer je dat het illegale regime van Ian Smith Muzorewa is daar in feite gewoon een voortzetting van er in geslaagd is het veertien jaar lang vol te houden. In 1965-66 was er een to taal andere sfeer. Iedereen dacht, de Britse regering voorop, dat er maar een klein stootje voor nodig was om Smith te doen verdwijnen. Enkele weken In de memoires van de Britse premier Wilson van die tijd staat zelfs dat hij aan enkele weken dacht. Eind no vember 1965, direct na de onafhanke lijkheid van Rhodesië, besloot de Vei ligheidsraad van de VN tot instelling van vrijwillige economische santies. Het rapport van buitenlandse zaken geeft de indruk dat Nederland daar zo'n beetje tegen de zin voorstemde. Uit mijn eigen aantekeningen blijkt echter dat de Britse minister lord Carredon mij in New York na afloop van het debat in de Veiligheidsraad bedankte voor de Nederlandse steun zonder welke volgens hem de zaak fataal, dat wil zeggen zonder enige beslissing had kunnen aflopen. In het rapport van buitenlandse za ken mis ik ook de verklaring van de Nederlandse ambassadeur bij de VN dat Nederland, weliswaar afhankelijk van praktische en wettelijke moge lijkheden, toch het uiterste zou doen om de boycot uit te voeren. We heb ben ook niet afgewacht. Ik heb zo al op 7 december 1965 contact opgeno men met België en Luxemburg om tot een gezamenlijk embargo op de import van Rhodesische tabak en as best te komen hetgeen na enige moei te ook lukte. Vraag: Maar aan het olietransport naar Rhodesië werd weinig aan dacht geschonken. Nederland wei gerde zelfs een Brits verzoek in te willigen om die transporten door Ne derlandse tankers ook te verbieden. Van der Stoel: „We volstonden met een verzoek aan de reders om vrijwil lige medewerking, waarschijnlijk om dat er geen wettelijke basis was voor een verbod. Het ging tenslotte ook slechts om een vrijwillige boycot, pas eind 1966 zette de Veiligheidsraad die om in een verplichte boycot. Aanvul lende wettelijke maatregelen leken ook niet zo nodig omdat we nog steeds dachten dat Smith snel ver dwenen zou zijn." Vraag: Maar het was in die eerste maanden van 1966 toch bekend dat Rhodesië op grote schaal via Zuid- Afrika en Mozambique olie taeeg aangevoerd? Daar is toch weinig te gen gedaan? Van der Stoel: „Kijk, vanaf het begin bestond er bij de Britten grote aarze ling om tot een werkelijke olieboycot over te gaan. Zij waren de eerstbe- trokkenen, als zij verder hadden wil len gaan dan was Nederland wellicht ook wel gevolgd. Toen duidelijk werd dat veel olie Rhodesië bereikte via de haven van Beria in de Portugese ko lonie Mozambique, besloot de Veilig heidsraad op 9 april 1966 de Britten te machtigen deze haven af te sluiten. Dat Nederland dit besluit niet zo maar passief steunde, blijkt wel uit het feit dat de Portugese ambassa deur in Den Haag bij Luns woedend tegen de Nederlandse opstelling pro testeerde. Hij dreigde zelfs met ont hullingen over de betrokkenheid van Nederlandse banken bij de financie ring van deze illegale olietransporten. Hij kon dit, desgevraagd, overigens niet hard maken en ook een onder zoek dat de regering zelf liet instellen bij de banken leverde niets op". Totale boycot Vraag: „Beira werd weliswaar afge sloten, maar Nederland zowel als Groot-Brittannië waren toch al op de hoogte van het feit dat veel olie gewoon via Zuid-Afrika naar Rhode sië ging. Die weg werd desondanks open gelaten. Van der Stoel: „Wij steunden in de Verenigde Naties Afrikaanse voor stellen voor een totale boycot in zui delijk Afrika niet omdat deze voor stellen tot geweld opriepen. We had den ook weinig tijd om er lang over te praten omdat we wisten dat er een aantal olietankers op weg was naar öanClieWet Beira. Een snelle beslissing over de blokkade van die haven was dus na dig. Maar meer in het algemeen was een olieboycot van Zuid-Afrika een moeilijke zaak. Zo'n boycot zou moei lijk te controleren zijn geweest en ook niet unaniem door de Veiligheidsraad zijn aanvaard. Dat geldt overigens ook nu nog." Vraag: Was Nederland dan op zich zelf al voor eenboycot tegen Zuid- Afrika?. Van der Stoel: „Ik sluit niet uit dat Nederlandse economische belangen in Zuid-Afrika, net zó als de Britse, bij deze zaak zeker een rol speelden. We hadden ook nog steeds de hoop dat er met een gedeeltelijke economi sche boycot toch al spoedig een einde zou komen aan het illegale regime. Medio 1966 meldde de VN-secretaris- generaal bij voorbeeld dat de econo mische boycot een succes was omdat Rhodesië veertig tot zestig procent van zijn exportmarkten kwijt was geraakt. Daarbij kwam nog dat in de herfst van dat jaar de besprekingen begonnen tussen de Britse premier Wilson en Smith aan boord van het Britse marineschip de Tiger. Over de uitkomst daarvan bestond veel opti misme, maar toen die Tiger-bespre- kingen mislukten volgde in december 1966 de verplichte boycot. Dat had ook het moment voor de Nederlandse regering moeten zijn om aanvullende wetgeving te beginnen, maar toen was ik al geen staatssecretaris meer. Vraag: Uit het rapport van Buiten landse Zaken blijkt dat er over die olieboycot in de jaren 1968-1976 geen diplomatieke activiteit meer heeft plaatsgevonden. U werd in 1973 mi nister van Buitenlandse Zaken, waarom deed u niets? Van der Stoel: „In 1973 was het na tuurlijk bekend dat de olieboycot aan alle kanten rammelde, maar nog steeds gold het probleem van Zuid- Afrika. Van de Britse regering kwa men ook geen initiatieven om de zaak eens goed aan te pakken.We wisten toen nog niet dat de Britse regering zelf op de hoogte was van afspraken tussen de oliemaatschappijen Shell, BP en de Franse maatschappij Total om Rhodesië via Zuid-Afrika van olie te blijven voorzien. Ik vond dit uiteindelijk toch noodza kelijk dat er een olieboycot tegen Zuid-Afrika tot stand zou komen. De toestand in Zuid-Afrika verslechter de namelijk aanzienlijk. Voor dat standpunt kreeg Nederland in de Eu ropese Gemeenschap echter alleen van Denemarken steun. Andere lan den zeiden: „Wat willen Jullie nou eigenlij, de Sjah van Perzië blijft Zuid-Afrika toch olie leveren." Nu, met het nieuwe regiem in Iran, zou de kans op een doelmatige boycot veel groter zijn." Vraag: „Er is feitelijk nooit overwo gen het probleem aan te pakken door de oliemaatschppijen onder controle te krijgen, met behulp van een betere wetgeving. Van der Stoel: „Nee. wel is onder het kabinet-Den Uyl direct het werk aan een betere sanctiewet begonnen (de wet werd met de CDA-staatssecreta- ris Kooymans als eerste verantwoor- Oud-minister Van der Stoel delijke, op 14 augustus 1976 bij de Tweede Kamer ingediend en <Jra 19 oktober 1977 aanvaard en doorges tuurd naar de Eerste Kamer. Daar dreigden WD en CDA me£ ver werping indien de regering het ruime karakter van de wet, die zowel >oor verplichte als niet-verplichte interna tionale sancties geldt, niet zou >ian- passen. Minister Van der Klaauw overwoog intrekking, maar besloot toch door te zetten. De zaak ligt nu nog steeds bij de Eerste Kamer). Van der Stoel: „Het blijkt wel- hoe moeilijk een betere sanctiewet t< rea liseren is. We zijn nu al weer drie-jaar verder en ik vind het zeer triest dat nog steeds een aantal lieden uit het CDA in de Eerste Kamer achterhoe degevechten levert om de totstand koming van de wet op te houden, om maar niet te spreken over de VVD". Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer betreurt het dat minister Pais en staatssecretaris Hennes bij het toekomstige basisonderwijs willen vasthouden aan de „onge rechtvaardigde financiële bevoordeling" van bijzondere scholen. In een commentaar op de deze week verschenen nota van wijzigingen op het wetsontwerp basisonderwijs zegt de oud-minister van onderwijs Van Kemenade dat hierdoor ruim zeven tig miljoen gulden onnodig wordt uit gegeven. Dat geld, meent hij, kan beter worden besteed aan extra ar beidsplaatsen voor het hele onder wijs. AMSTERDAM (ANP) De progres sieve partijen in ons land uitgezon derd de CPN gaan gezamenlijk van gedachten wisselen over een aantal maatschappelijke problemen. De partijvoorzitters van PvdA, D '66, PPR, PSP en EPV hebben gisteren besloten de gesprekken te beginnen met een politiek-inhoudelijke discus sie over het thema „energie". Het besluit van de voorzitters moet nog worden voorgelegd aan de partijbe sturen. In een bericht naar aanleiding van het gesprek van de voorzitters staat dat het nodig geacht wordt over en kele maatschappelijke problemen met elkaar van gedachten te wisse len. In eerste instantie is het de be doeling te komen tot een analyse van de problemen en uitwisseling van op vattingen. De partijvoorzitters hopen dat het „progressieve gesprek" zal bijdragen aan de meningsvorming in de eigen partijen. In het onder Van Kemenade inge diende wetsontwerp basisonderwijs werden openbaar en bijzonder onder wijs materieel, financieel gelijkge steld. Dat betekende dat als een be groting van het openbaar onderwijs op het punt van onderwijskundige voorzieningen was overschreden, de bijzondere scholen automatisch ook dat overschrijdingsbedrag kregen uitgekeerd. De huidige bewindslieden willen ech ter vasthouden aan de formele finan ciële gelijkstelling en dat betekent dat het bijzonder onderwijs ook over schrijdingsuitkeringen voor ge- bruiksvoorzieningen en onderhoud krijgt. Volgens Van Kemenade zullen som mige bijzondere scholen hierdoor uit keringen blijven ontvangen die ze ei genlijk niet nodig hebben. Dat plaatst het bijzonder onderwijs in een bevoorrechte concurrentiepositie in een tijd, waarin toch al gevreesd moet worden, dat op vele plaatsen een strijd om het dalend aantal leer lingen zal plaatsvinden, aldus het PvdA-Kamerlid. Hij zegt het te betreuren dat een WD-minister „het blijkbaar niet heeft aangedurfd om deze achterstel ling van het openbaar onderwijs blij vend ongedaan te maken". Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De LPG-nota opgesteld door ambtenaren van Rotterdam, Rijnmond en de provincie) gaat voorbij aan een aantal voor de besluitvorming essentiële aspecten met betrekking tot de gevaren. De gevaren van een centraal LPG- terminal in de Rotterdamse Europoort zijn niet goed onder zocht. Uiterst kalm zit deze zwarte zwaan op haar eieren te broeden in de apenkuil van Berg en Bos in Apeldoorn. De apen wachten rustig hun kans af: één van de drie eieren hebben de apen al weten te verorberen. BUDEL (ANP) - Het college van B en W van Budel heeft het niet nodig gevonden een raadsbesluit dat op 21 juni werd genomen, ter goedkeuring aan gedeputeerde staten voor te leg gen. Na door de gemeenteraad op de vingers te zijn getikt beloofde het college bij monde van burgemeester J. Boudrie het besluit alsnog naar Den Bosch te zullen sturen. aan gedeputeerden was voorgelegd, Het gaat om de aanwijzing van een omdat het college van B en W ervan plaats voor een klein woonwagen- overtuigd was dat het regionale kamp. Op 21 juni wees de gemeente- woonwagenschap had namelijk een raad een door B. en W. voorgestelde negatief advies uitegebracht. Het col plaats van de hand en besloot het lege dacht ook dat de raad daardoor kamp elders in Budel aan te leggen, wel terug zou komen op het besluit. In een toelichting zei gemeentesecre- Dat is kennelijk een verkeerde veron- taris J. Canjels dat het besluit niet derstelling geweest", aldus Canjels. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers. BUURMALSEN/TRICHT Een voorname krantenbezor ger. daar in de Betuwse dorpen Buurmalsen/Tricht. Iedere middag tegen vijf uur bestijgt de heer Joan Sanders, die tot voor anderhalf jaar burger meester van de gemeente Buurmalsen was. zijn fiets om bij een weliswaar zeer beperkt aantal inwoners een landelijk avondblad af te geven. Hij maakt er een persoonlijke zaak van, iets wat iedere krantendi rectie in de grond van de zaak als ideaal voor ogen staat- Bij elke abonnee belt hij aan, groet de mensen en biedt hun vervol gens het blad aan, dat door de lezers in ontvangst worden ge nomen met „dank u wel, me neer de burgermeester" (want zo wordt hij nog steeds aange sproken). De nu bijna zeventigjarige heer Sanders ging 1 januari 1978 met uitgesteld pensioen als burgermeester heen, nadat de gemeente Buurmalsen was op gegaan in de gemeente Gelder- malsen. Wat zijn functie als krantenbezorger betreft, dat is eigenlijk „vakantiewerk". Hij neemt namelijk gedurende een maand waar voor de huisarts J. H. van Dorp, die onder normale omstandigheden het blad in de dorpjes Buurmalsen en Tricht op de betreffende adressen pleegt af te geven. Dat is de mening van de regionale inspectie voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland over de studie naar de plannen van Shell en BP om een aanvoerterminal voor butaan en pro paan te bouwen op de westelijke rand van de Europoort. De regionaal inspectie vindt niet al leen dat de gevaren onderschat wor den. Zij is ook van mening, dat er een „masterplan" moet komen. Dat is een centraal overzicht van alle „gevaarlij ke" projecten, die bij de industrie op stapel staan. Een „masterplan" voor een veilige buitenlocatie voor de aan landing van gevaarlijke stoffen moet niet alleen van belang worden geacht voor de veiligheid van de woonomge ving. maar evenzeer voor het waar borgen van een verantwoorde ont wikkeling van de industrialisatie ter plaatse. De regionale inspectie vindat. dat bij een bundeling van dergelijke plannen met de moeite waard is daarvoor een locatie bulten de kust te bouwen. ROTTERDAM (ANP) De gemeen ten Rotterdam gaat het Instituut voor preventieve geneeskunde in schakelen bij een onderzoek naar het ziekteverzuim onder ambtenaren. Dat is de laatste twintig jaar opgelo pen van vier naar zeven procent. Met het onderzoek van het NIPG is 75.000 gulden gemoeid. De gemeente raad moet voor die uitgave toestem ming geven. De raad heeft vorig jaar december zelf ook om zo'n onderzoek gevraagd. Het ziektepercentage ligt volgens een woordvoerder van het stadhuis niet boven dat van het bedrijfsleven. Uit eerder onderzoek van de GG en GD is wel gebleken, dat het aantal zenuw zieken wel een procent hoger ligt dan bij particuliere instellingen. Bij het onderzoek dat Rotterdam wil laten uitvoeren, rekent de gemeenten op een rijkssubsidie van ruim 46.000 gulden. Voor elk project afzonderlijk is dat waarschijnlijk geen haalbare kaart, aldus het commentaar op de LPG- nota. Indien men er volgens volksgezond heid nu niet in zal slagen om voor de LPG-problematiek en'voor die van de overige gevaarlijke stoffen een Oplos sing te vinden, die uitgaat boven de opzet van BP en Shell voor LPG, moet het vrijwel uitgesloten worden geacht, dat voor de bedoelde, en in de toekomst nog te verwachten aktivi- teiten op dit gebied tot een veilige situatie gekomen kan worden. Vol gens het commentaar op de nota zal er dan steeds per aparte aktiviteit te weinig geld zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op de verpakkingen merkgeneesmiddelen zou de fébri- kant moeten aangeven hoe de betrok ken tabletten, capsules of wat dan ook er uit horen te zien. Dat is één van de ideeën waarop apothekek* L. Maussen uit Nieuwenhagen kwam nadat hij op 6 Juni in een flacon die volgens het etiket Midamor-tabletten bevatte, uitsluitend tabletten Periac- tin aantrof. In een Ingezonden brief in het Pfiar- maceutisch Weekblad meldt Maus sen dat twee flacons met hetzelfde fabricagenummer onderscheidenlijk roze ruitvormige en ronde witte ta bletten bevatten. De roze waren in derdaad het tegen hoge bloeddruk voorgeschreven Midamor, maar' de witte waren Periactin, dat bij allergie wordt gebruikt. De fabrikant beloofde op 14 Juni de verwisseling, die Immers ook in ande re flacons „Midamor" kon zijn opge treden, bekend te maken in briqven aan alle Nederlandse apothekers en artsen en aan de groothandel. Maar „deze brief was op 26 Juni nog niet door de apothekers en groothandel ontvangen, terwijl ook niet op andere wijze deze verwisseling bekend was gemaakt". Het lijkt Maussen wense lijk om een alarmeringssysteem in te stellen waarmee geconstateerdeaf wijkingen van geneesmiddelen snel ler worden bekendgemaakt. UTRECHT (ANP) Als een patiënt kopieën wil hebben van röntgenfoto's die bij een medisch onderzoek van hem of haar zijn gemaakt is het in het algemeen onjuist, die te weigeren. Daarop komt de uitspraak neer van het medisch tucht college in Amsterdam, dat zich heeft beziggehouden met een klacht van een patiënte tegen een ziekenhuis-direc teur die haar niet de röntgen foto's wilde geven die er van haar wervelkolom waren gemaakt. De patiënte werd door een psychiater-neuroloog behan deld in verband met rugklach ten, hoofdpijnen en duizelig heden. De behandeling lever de weinig resultaat op en daarom wendde de vrouw zich, in overleg met en zonder bezwaar van de specialist, tot een chiropractor (iemand die krachtige massage toepast.) Deze wilde de röntgenfoto's bekijken, maar de medisch di recteur van het ziekenhuis waar de foto's waren ge maakt, wilde ze niet afgeven. Zijn argument was, dat medi sche gegevens, waartoe ook röntgenfoto's behoren, alleen aan artsen worden verstrekt. Het tuchtcollege is het daar blijkens zijn in „medisch con tact" gepubliceerde uitspraak niet mee eens. Het zegt, dat aan een patiënt die zich onder medische behandeling stelt en die in het kader daarvan onderzoekingen ondergaat, de resultaten van die onderzoe kingen zeker als hij daarom vraagt behoren te worden meegedeeld. „Indien derhalve de patiënt, tegen betaling van de daardoor veroorzaakte kosten, over kopieën van gemaakte röntgenfoto's wenst te beschikken, is het dan ook in het algemeen on juist deze te weigeren", aldus het college. Een weigering kan volgens het college alleen gerecht vaardigd zijn als er een ge gronde vrees bestaat dat ken nisneming van de foto's of een verkeerde interpretatie daar van door onbevoegden de pa tiënt zou kunnen schaden, ook al wordt er aan de kopie- en een schriftelijke toelich ting of waarschuwing toege voegd. In zo'n geval moet de weigering echter worden toe gelicht. Onzekerheid Hoewel de ziekenhuisdirec teur de foto's ten onrechte heeft geweigerd, heeft het tuchtcollege hem geen maat regel opgelegd, omdat er nog veel onzekerheid blijkt te heersen over de juiste ge dragslijn in dit soort gevallen. Vandaar ook, dat het tucht college tot publikatie van zijn beslissing heeft besloten. Hoofdredacteur F. Bol van „medisch contact" tekent bij deze uitspraak aan, dat het tuchtcollege verder gaat dan het hoofdbestuur van de Ka ninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst, dat zich eerder op het standpunt heeft ge steld dat kopieën van rönt genfoto's op verzoek aan de patiënt kunnen worden gege ven „als daarvoor een goede reden bestaat". 'Onmogelijk' Bol vraagt zich vervolgens af, wat de dokters in de praktijk met deze uitspraak aan moe ten. Het kan zijn, dat een be handelend arts een patiënt niet nodeloos wil verontrus ten, maar het tuchtcollege stelt dat een weigering moet worden toegelicht en dat is volgens Bol ondoenlijk zonder daarbij open kaart te spelen. „Het lijkt een onmogelijke op gave, de patiënt objectieve medische gegevens waarom hij verzoekt te onthouden en hem tevens duidelijk te ma ken waarop de weigering om hem deze gegevens te ver strekken berust", aldus Bol. „Als het zondag toch gaat regenen, kunnen we vandaag niet naar het strand gaan?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3