oycot op grote schaal an verkiezingen Iran Massale sterfte onder bevolking van Oost-Timor Roemeense benzine te duur voor toeristen uit Oostblok ETA beëindigt bommencampagne Hoop op doorbreking Surinaamse impasse S-Senaat verwerpt lenzinerantsoenering Harrisburg was te voorkomen geweest ^Executies Nicaragua' Formatieopdracht voor Croes en Martina Rapport bevestigt eerdere vermoedens Cossiga nieuwe formateur Italië Premier Australië verwijt Vietnam handel in mensen Rapport van Australische katholieke hulporganisatie jfRIJDAG 3 AUGUSTUS 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET R H S F WENEN (Reuter, AFP, AP) Duizenden Oosteuropese automobilisten zijn ge strand bij de grenzen van Roemenië, omdat dit land heeft besloten dat toeristen alleen benzine kunnen ko pen als ze harde buitenland se valuta op tafel leggen. An dere communistische landen hebben scherp geprotes teerd tegen de Roemeense maatregel. In deze landen is het moeilijk om aan harde valuta zoals Amerikaanse dollars of Westduitse mar ken te komen. Vele toeristen uit Tsjechoslowakije, Hongarije, Oost-Duitsland, Bulga rije en Polen, die vakantie gingen houden aan de kust van de Zwarte Zee of die net terugkwamen, strand den in Roemenië, omdat ze niet in staat waren benzine te kopen. Oost-Duitsland heeft gisteren Roe menië meteen om besprekingen ge vraagd over de nieuwe maatregel. Volgens het Oostduitse blad Neues Deutschland heeft de maatregel ge zorgd voor een kloof tussen Roeme nië en andere Oosteuropese landen. De vraag om „onmiddellijke be sprekingen" is een ongebruikelijk scherpe formulering voor zaken bin nen het oostblok. De Oostduitse reactie komt na protesten van Po len, Hongarije en Tsjechoslowakije, die de regering in Boekarest be schuldigen van schending van over eenkomsten. Talrijke Hongaarse toeristen heb ben hun vakantie moeten annule ren ten gevolge van de Roemeense maatregelen. De Hongaarse ambas sade in Boekarest heeft al dollars aan Hongaren uitgedeeld om toch nog benzine te kunnen kopen. Roe menië importeert ongeveer 15 mil joen ton olie uit landen van de OPEC (olieproducerende landen- ).Dit is iets meer dan de helft van het Roemeense verbruik. Roemenië krijgt in tegenstelling tot andere Oostbloklanden geen olie uit de Sowjet-Unie. Veel Oosteuropese toeristen gingen gisteren toch nog naar Roemenië, ondanks de vele waarschuwingen op de radio. „We hoorden de aankondigingen via de radio, maar konden niet geloven dat Roemenië zo'n vreemde maat regel onmiddellijk in werking zou laten treden," aldus een van de ge dupeerde toeristen. Als gevolg van hongerstaking Herrenberg Van onze correspondent PARAMARIBO De honger- en dorststaking van het Suri naamse parlementslid Henk Herrenberg duurt al twee dagen en er is hoop dat Herrenberg met zijn drastisch optreden misschien de impasse in het politieke leven kan doorbreken. In leder geval hebben de parlements leden van de regeringscoalitie Her renberg niet genegeerd. Zij hebben hem ln de koffiekamer van het parle- ;rk r®r' EHERAN (Reuter, AFP, AP) Twee belangrijke politieke groeperingen in Iran hebben 2 steren meegedeeld niet aan de verkiezingen voor de vergadering van deskundigen, die het ho itwerp van de nieuwe grondwet moeten goedkeuren, te zullen deelnemen. De verkiezingen orden vandaag gehouden en aangezien veel niet-religieuze kandidaten zich al hebben ruggetrokken is het vrijwel zeker dat de geestelijkheid het in de vergadering voor het zeggen ill rijgt en dat Khomeini's streng islamitisch ontwerp van grondwet wel wordt aangenomen. ^e, e beide groeperingen die zich gedis- ntieerd hebben van de verkiezingen Ejn het „Nationale Front" van de oegere minister van buitenlandse 2U iken, Karim Sanjabi, die al eerder w itiek geuit heeft op het door Kho- n0( eini gewilde sterk religieuze karak- t a fASHINGTON, MANAGUA (AP, FP, Reuter) Het Amerikaanse mgreslid John Murphy en enkele y»(Oormalige officieren uit Nicaragua A ebben het nieuwe Sandinistische ewind beschuldigd van massale exe- ,v uties. Het aantal geëxecuteerden rordt door de officieren geschat op 30 000. Het Rode Kruis meldde dat iensen die nauwe banden hadden iet het regime van Somoza hun toe- lucht hebben gezocht bij een cen- 1 turn van deze organisatie nabij het llegveld van Managua. ter van de Iraanse staatsinstellingen, en de Moslemse Republikeinse Volks partij, die bestaat uit aanhangers van de tweede ayatollah in het land, de wat gematigder Shariat-Madari. Deze laatste partij had eerder al ge dreigd met een boycot van de verkie zingen en aangedrongen op uitstel. Gisteren liet de minister van binnen landse zaken, Hashem Sabbaghian weten dat er geen sprake van uitstel kon zijn, waarna ook de partij van K06r06Il Shariat-Madari besloot tot een boycot. ringen dat de verkiezingen boycot is gestegen tot vijftien, maar de twee bovenstaande zijn wel de belangrijk ste. De belangrijkste groeperingen die nog wel meedoen zijn de „Partij van de Islamitische Republiek" van aanhangers van Khomeini en de „Progressief-religieuzen Daarnaast nemen nog een aantal marxistisch- leninistische splinters deel aan de strijd. Jit Honduras kwamen gisteren be- ïchten dat ongeveer 6000 leden van et leger van Somoza zich in dit mid- enamerikaanse land zouden be iden. Verenigde Staten hebben er in legestemd wapens en ander materi al te leveren aan het nieuwe leger in het Sandinistisch Bevrijdings- ont in Nicaragua. Dit zei de nieuwe dnister Daniel Ortega gisteren. Hij ;oegde er aan toe dat de Amerikanen tedsel en economische hulp op de (erste plaats stellen. Ook enkele vooraanstaande persoon lijkheden die kandidaat stonden voor een zetel in de vergadering, hebben zich teruggetrokken, zoals Hassan Nazih, de invloedrijke directeur van de Iraanse staatsoliemaatschappij en Mohammed Ali Mowlavi, de directeur van de centrale bank van Iran. Als motief voor de boycot werd onder meer gesproken over het ontbreken van een democratische situatie en een te korte periode voor de verkie zingscampagne. Het aantal groepe- WILLEMSTAD (ANP) Gouverneur Leito van de Nederlandse Antillen heeft aan Don Martina van de MAN en Bettico Croes van de MEP ge vraagd hem te informeren over de mogelijkheden een kabinet te vor men. Een dergelijk kabinet zou de steun moeten hebben van tenminste een drievierde meerderheid in de sta ten van de Nederlandse Antillen. 'lannen te zeer door Huis ontkracht fASHINTON (Reuter) De Amerikaanse Senaat heeft het in iet Huis van Afgevaardigden aangenomen wetsontwerp inza- :e bevoegdheden voor president Carter om benzine in tijden ran schaarste te rantsoeneren verworpen. De meerderheid an de Senatoren was het er over eens dat het wetsontwerp oor de vele amendementen die het heeft gekregen ontkracht Intussen heeft het officiële Iraanse persbureau Pars gemeld dat er tussen de Iraanse autoriteiten van de stad Marvian e'n de hoofdzakelijk Koerdi sche inwoners van de stad een ak koord is bereikt dat onder meer voor ziet in een geleidelijke terugtrekking van de „bewakers van de revolutie", aan Khomeini getrouwe islamitische revolutionaire gardisten, die volgens de Koerden hen het leven zuur had den gemaakt. De ongeveer 10.000 be woners die de stad hadden verlaten uit protest tegen deze gardisten zul len volgens Pars naar hun woningen terugkeren. Het leger zal de beveiliging van de stad overnemen. Andere berichten luiden dat de Koerden nog steeds niet van plan zijn de stad binnen te trekken en dat een colonne Koerden vanuit heel Koerdistan op weg is naar de stad om hun broeders te steunen. Volgens gouverneur-generaal Rachid Chakiba van Koerdistan komen er vrije verkiezingen voor een gemeen teraad van de stad, wordt het dragen van wapens verboden (zodat ook de Koerdische guerrilla's hun wapens moeten inleveren), maar mag er wel een volkspolitie van Koerden komen. In de belangrijkste stad van Koerdis tan, Sanandaj, hebben vooraanstaan de Koerden gisteren laten weten dat er geen akkoord in Marivan bereikt is. Zij maakten tevens melding van een incident tussen Koerden en een militair convooi, waarbij drie perso nen ernstig gewond raakten. In West-Berlijn hebben gisteren 80 Iraanse studenten het Iraakse consu laat bezet uit protest:tegen de arres tatie van Iraanse studenten door de Westduitse politie. De Westduitse po litie heeft vorige maand 20 Iranezen gearresteerd omdat zij op eigen hout je de jacht hadden geopend op leden van de Savak, de geheime politie van de verdreven sjah. WASHINGTON (AP, AFP) Het ongeluk met de kerncentra le bij Harrisburg zou niet gebeurd zijn als het bedieningsper soneel de veiligheidsinstallaties maar volgens plan had laten werken. Deze conclusie, die al vrij snel na het ongeluk eind maart werd getrokken, wordt bevestigd door een vijf centime ter dik rapport van de Amerikaanse federale Commissie voor toezicht op kerninstallaties (NRC). Een van de Rhodesische guer rillaleiders, Joshua Nkomo, toont tussen de bedrijven van de Gemenebestconferentie door een kamp waar 5000 ge vluchte vrouwen uit Zimbab- we-Rhodesië verblijven. In het kamp nabij Lusaka zei Nkomo dat het inperken van de blan ke macht niet voldoende was om vrede te krijgen in zijn vaderland. Nkomo sloot een gesprek met premier Muzore- wa over de kwstie Rhodesië uit. Het inspectiebureau van de NRC is nog steeds bezig met het onderzoe ken van ongeveer 35 mogelijke schen dingen van de voorschriften in de centrale, aldus het rapport. Maar vol gens directeur Victor Stello is mis schien hec meest verontrustende re sultaat van het onderzoek dat, on danks die onvolkomenheden, het de mensen waren die de brokken hebben gemaakt. „Als bijvoorbeeld de operateurs het noodkoelsysteem zijn bedoelde func tie hadden laten uitvoeren, was scha de aan de kern van de reactor hoogst waarschijnlijk voorkomen", zei Stel lo. Dat het noodkoelsysteem met de hand werd uitgeschakeld, leidde tot de oververhitting en de catastrofale inwendige schade die het reactorge bouw voorlopig voor mensen ontoe gankelijk maakt vanwege de vrijge komen radioactieve stoffen. Maar het rapport stelt de bedienings mensen niet bij uitsluiting verant woordelijk. „Wanneer bepaalde in stallaties anders waren ontworpen", aldus Stello, „was het eveneens mo gelijk geweest om de gevolgen van het ongeluk te vermijden of te ver minderen." Het dichtdraaien van de fatale kraan was het gevolg van een misverstand dat kon ontstaan door aanwijzingen van drukmeters die on der de heersende storingsomstandig heden moeilijk waren te interpre teren. ROME (AFP. AP) Italië heeft zijn vierde kabinetsformateur binnen vier weken. President Sandro Pertim heeft gisteren vrij onverwacht de 51- jarige christendemocraat Francesco Cossiga belast met de vorming van een nieuwe regering. Deze opdracht komt nog geen dag nadat een andere christendemocraat, Filippo Maria Pandolfi, er niet in was geslaagd een nieuwe ministersploeg op de been te helpen. Cossiga is op het ogenblik professor aan de universiteit van Sassari op Sardinië. Hij was minister van bin nenlandse zaken tijdens de gijzeling van Aldo Moro. Op de dag van de moord op Moro trad hij af. Verwacht wordt dat Cossiga gaat werken aan een overgangsregering die zal aanblijven tot het eind van het Jaar. s. leider van de Democratische ïeerderheid in de Senaat, Robert lyrd, verklaarde dat het Huis zoveel itzonderingen en ontduikingsmoge- kheden heeft aangebracht dat het etsontwerp een lachertje is gewor- en. Dat viel in de paar dagen voor •t Congres op reces gaat niet meer herstellen, zo zei hij. De zaak komt us pas in september weer aan de rde. >e woordvoerder van het Witte Huis, ody Powell, heeft gisteren gezegd at het wetsontwerp in de versie van et Huis van Afgevaardigden voor president Carter onaanvaardoaar is. Hij sprak de hoop uit dat er een wel aanvaardbare versie uit de bus zal komen als er na het reces van het Congres een commissie van leden van Huis en Senaat wordt benoemd om een compormis te zoeken. Het Huis van Afgevaardigden keurde eerder op de dag het sterk geamen deerde wetsontwerp met 263 tegen 159 stemmen goed. Senator Henri Jackson, voorzitter van de energie commissie van de enaat, voorspelde toen al dat enkele amendementen voor de Senaat niet verteerbaar zou den zijn. MADRID (AFP, DPA, Reu ter) De politiek-militaire vleugel van de Baskische al- scheidingsbeweging, ETA- pm, heeft gisteren bekend ge maakt te zullen stoppen met de bomaanslagen. ETA-pm, de gematigde vleugel van de afscheidingsbeweging, is twee maanden geleden begonnen met een serie bomaanslagen in toeristische gebieden van Spanje. Doel van de actie was de verplaatsing van een aantal Baskische gevangenen naar gevangenissen op hun geboorte grond. De bomexplosies werden al tijd voorafgegaan door telefonische waarschuwingen, waardoor er aan vankelijk geen dodelijke slachtoffers vielen. Afgelopen zondag kwamen bij drie bomaanslagen echter vijf men sen om het leven en raakten 95 ande ren gewond. ETA-pm, die zich verant woordelijk stelde voor de aanslagen, beschuldigde de politie ervan opzet telijk telefonische waarschuwingen te hebbep genegeerd. In een verkla ring zei ETA-pm gisteren de doden te betreuren en de bommencampagne te zullen beëindigen omdat de Spaan se regering „met de door de ETA geplaatste bommen kan spelen". „Nu niet en in de toekomst niet zullen wij tegen het Spaanse volk strijden, waarmee wij een bondgenootschap willen ter vernietiging van onze ge meenschappelijke vijand: de centra listische oligarchie van de Spaanse staat", aldus de verklaring. Bij de grensplaats La Junquera, waar de grootste stroom toeristen vanuit Frankrijk het land binnenkomt, ligt het aantal vakantiegangers veertig procent lager dan vorig jaar. Volgens woordvoerders van de toeristenbu reaus is de afname slechts voor een heel klein deel te wijten aan de bom men, die de afgelopen weken in grote vakantieplaatsen zijn ontploft Be langrijkste oorzaak voor de daling van het toerisme zouden de sterk gestegen prijzen zijn. mentsgebouw (waar Herrenberg ook de nacht doorbrengt) bezocht en met hem gesproken over de politieke situ atie. Zelfs parlementsvoorzitter Wijn- tuin, die aanvankelijk met een „bela chelijk" had gereageerd op Herren- bergs optreden, heeft gisteren offi cieel met Herrenberg overlegd. Dat lijkt misschien dan nog niet zo veel, maar één van Herrenbergs grieven was dat de regeringspartijen de oppo sitie niet serieus nemen en zelfs nege ren en dat laatste is dan nu in elk geval doorbroken. Ander bezoek dan parlementsleden wordt niet bij Herrenberg toegelaten met uitzondering van zijn dokter. Deze heeft gisteren Herrenberg ge waarschuwd voor eventuele geVol- gen. Met name de weigering van Her renberg om vocht op te nemen, kan catastrofale gevolgen hebben. Her renberg heeft aangekondigd dat hij zichzelf één dag gunt om over de waarschuwing van zijn dokter na te denken dat wil zeggen: dat hij nog minstens één dag geen vocht tot zich zal nemen. Herrenbergs dokter ver klaarde ook dat het in Suriname no dig is per etmaal tenminste acht gla zen water te drinken. Inmiddels is met de eerste augustus ook de termijn verstreken, die presi dent Ferrier zichzelf gesteld had voor zijn aftreden en het optreden van een nieuwe president. In arren moede is Ferrier aangebleven als staatshoofd. Overigens is duidelijk dat Ferrier achter de schermen druk bezig is met het zoeken van een oplossing voor de politieke pat-stelling, waarin Surina me is beland. Hij heeft gisteren een gesprek gehad met premier Arron en inmiddels is ook bekend geworden dat de president vorige week een uit voerig en diepgaand onderhoud heeft gehad met oppositieleider Lachmon. LOESAKA (Reuter. UPI, AFP.) De Australische premier, Malcolm Fra- ser, heeft gisteren op de Gemenebest- conferentie in de Zambiaanse hoof- stad Loesaka Vietnam verweten in vluchtelingen te handelen en gewaar schuwd dat Hanoi welbewust een be leid voert dat ontreddering moet brengen in de rest van Zuidoost-Azië. Fraser zei te vermoeden dat deze poli tiek deel uit maakt van een groter plan waar de Sowjet-Unie achter zit. Hij maakte zich bezorgd over het gebruik door de Sowjet-Unie van Vietnamese bases. Moskou krijgt, zo zei Fraser. hiermee de gelegenheid zijn invloed in de Stille Oceaan uit te breiden. Volgens de Australische pre mier verdiende Vietnam ongeveer 400 miljoen gulden per jaar aan het uit drijven van vluchtelingen. Australië neemt rond de veertienduizend vluchtelingen uit Vietnam per jaar op. Per hoofd van de bevolking is dat het grootste aantal dat door een der de land wordt opgenomen. 01/02-01 De afgevaardigde uit Singapore naar de Gemenebest zei bezorgd te zijn dat Vietnam de komende maanden opnieuw grote aantallen vluchtelin gen het land zal uitwerken. Hanoi heeft inmiddels geprotesteerd tegen het oppikken van vluchtelin gen uit de Zuid-Chinese Zee door de Italiaanse en Amerikaanse marine. Volgens Hanoi proberen daardoor nog meer vluchtelingen het land te verlaten. Gisteren kwam een Ameri kaans schip met 46 vluchtelingen ln Singapore aan, nadat de Italiaanse marine al eerder met tegen de dui zend vluchtelingen in deze stad was aangekomen om bij te tanken. Het Italiaanse smaldeel vertrok gisteren uit Singapore naar'Italië, waar de vluchtelingen zullen worden opge nomen. EN HAAG (ANP) Tienduizenden mensen op het door Indonesië ingelijfde eiland Oost- Imor moeten onder uiterst tragische omstandigheden leven. In de tweede helft van 1978 en et begin van dit jaar zijn ze opgedoken uit de bergstreken en het oerwoud, waar ze op de ilucht voor de Indonesische troepen een veilig heenkomen hadden gezocht. Hun situatie ordt omschreven als „wanhopig, in zeer slechte lichamelijke conditie en dringend hulp ehoevend in de vorm van voedsel, medicijnen en kleding". Door ondervoeding en ziekte terven er dagelijks vele tientallen, waardoor het totale dodencijfer op het eiland sinds de ndonesische militaire actie ver boven de 100.000 moet zijn gekomen. it blijkt uit een rapport over Oost- imor van de ACFOA (Australian ouncil for Overseas Aid), een Au- tralische katholieke huvpverle- ingsorganisate, waaronder een aan- »1 oecumenische ontwikkelingsin- tellingen ressorteert. Justitia et Pax- ëderland heeft een exemplaar van et rapport in handen gekregen. Het ipport spreekt van een situatie aarin „een oplopend dodencijfer en algemeen verschijnsel lijkt te zijn alle dorpen van Oost-Timor. Er terven nu nauwelijks nog mensen oor kogels, maar door honger en iekte". /erhullen inds de invasie van Oost-Timor op 7 ecember 1975 door het Indonesische eger, is accurate en betrouwbare Mormatie over de gebeurtenissen op het eiland nauwelijks beschikbaar gekomen. Verklaringen van de Indonesische re gering over de ontwikkelingen op het eiland, gecombineerd met de succes volle buitensluiting van onafnanke- lijke waarnemers, journalisten en hulporganisaties, hebben vaak ge diend om de feitelijke situatie te ver hullen. De Indonesische regering, zo staat in het rapport, heeft bewezen de meest onbetrouwbare informatie bron te zijn. De aanzet tot die onbe trouwbaarheid werd al gegeven met de stelling van de toenmalige minis ter van buitenlandse zaken Adam Malik, dat er geen sprake was van een Indonesische inval. Achtereenvolgen de Australische regeringen, wier stem in Jakarta niet zonder meer wordt genegeerd, hebben verkozen hun uit gebreide kennis van de ontwikkelin gen op Oost-Timor voor zich te houden. De stand van de informatievoorzie ning is momenteel nog ongewijzigd. Oost-Timor blijft gesloten voor onaf hankelijke waarnemers. Brieven met details over het leven op het eiland, over de militaire gebeurtenissen enz. moeten nog steeds buiten het land worden gesmokkeld. Als deze brieven openbaar worden gemaakt kan de identiteit van de schrijver niet wor den onthuld om zijn veiligheid te waarborgen. Bewoners van Oost-Ti- mor, die erin slagen het land uit te komen, hebben genoeg te vertellen maar de meesten blijven liever zwij gen uit vrees voor acties tegen ver wanten die zijn achtergebleven Massale bevolkingstrek Berichten over de humanitaire situa tie op Oost-Timor tijdens het afgelo pen jaar betreffen voornamelijk één probleem: het opduiken van tlendui- landse zaken Mochtar Kusumaatma- ja. De ambassadeurs kregen te horen dat 125.000 mensen naar lagergelegen gebieden waren gekomen en dat zo'n 30.000 van hen in een verschrikkelijke toestand verkeerden. Ziektes als cho lera, malaria, tuberculose en verge vorderde ondervoeding hadden dras tisch om zich heen gegrepen. Glen Shortcliff, de Canadese ambassa deur. sprak van eeh „wanhopige toe stand, in veel gevallen sterven ze van de honger, ze zijn hopeloos ziek, ze hebben uiterst dringend hulp nodig voedsel, kleding, fundamentele medische behandeling". zenden mensen uit de bergstreken en SitlOtlQ de wouden, op zoek naar voedsel en medicijnen. Uit kerkelijke bronnen werd eind vorig jaar gemeld dat tot augustus 1978 naar schatting 50.000 mensen uit lijfsbehoud, vanuit de bergen naar het laagland en de kust streek waren getrokken. Voorspeld werd dat voor het einde van 1978 nog eens 60.000 tot 80.000 lotgenoten dit voorbeeld zouden volgen. Een delegatie van elf buitenlandse ambassadeurs en enkele journalisten bracht vorig jaar september een be zoek aan het eiland, onder het toe ziend oog van minister van buiten- In brede lijnen was de situatie ln de eerste maanden van dit jaar hetzelfde als die van de tweede helft van 1978. Uit kerkelijke bronnen werd in febru ari gemeld dat „praktisch al degenen die zich in de wouden en heuvels hadden verstopt, naar beneden zijn gekomen". Maar in een bericht van april heette het dat „nog steeds elke dag mensen binnenkomen, in zeer bedroevende staat, praktisch naakt en op sterven na dood". Hoewel de schattingen over het aantal Oostti- morese vluchtelingen, dat hun toe vluchtsoorden op deze wijze heeft verlaten, in de verschillende bronnen uiteenlopen, wijzen de cijfers in het rapport op een aantal dat de 200.000 kan benaderen. Het dodencijfer wordt, althans eni germate. weerspiegeld door de vol gende statistische gegevens. Bij een volkstelling door het diocees Dili (de hoofdstad van Oost-Timor) in 1974 werd de totale bevolking van het ei land op 688.771 gesteld. Een telling in oktober 1978, waarvan het resultaat door een hooggeplaatste Indonesi sche veiligheidsfunctionaris werd be kendgemaakt, kwam uit op een tota le bevolking van 329.271. Om met de woorden van een kerkelijke bron te spreken „waar zijn de andere 359.500? Zeker niet allemaal nog in de bergen, buiten bereik van het Indone sische bestuur" 'Strategische centra' Grote delen van de bevolking van Oost-Timor leven al enige jaren in zogenaamde strategische centra Deze mensen, die niet moeten worden verward met degenen die uit de berg gebieden wegtrekken, zijn door de Indonesische regering officieel ge classificeerd als ontheemden. Hun aantal bedroeg in december 1978, vol gens Indonesische cijfers, 318.921. Ze leven verspreid over stedelijke en lan delijke centra in Dili, Liquica, Erme- ra, Naliana, Viqueque enz. Voor deze centra worden verschillende bena mingen gehanteerd: hulpcentra, con centratiekampen. gevangenissen en strategische dorpen. Het Indonesische leger gaf de Oost- Timorezen opdracht hun eigen dorp of district te verlaten en naar een van deze 15 centra te verhuizen, als deel van zijn strategie tegen het FretJUn. Deze strategie, die lijkt op militaire technieken tegen querrillastrijders in landen als Rhodesië, Maleisië en Viet nam, heeft de greep van de Indone siërs op de lokale bevolking versterkt en gaf hun de gelegenheid, zoals een Indonesische perlementsild het ver tolkte. „de mensen te scheiden van de terroristen". De toegang die het Fre tilin had tot de lokale bevolking, en de eventuele steun die het ontving, werd daarmee efficiënt afgesneden. Het leven in deze overbevolkte centra is niet gemakkelijk. Er is een tekort aan huizen, er is weinig of geen werk en de mensen mogen niet zonder toe stemming de centra verlaten. 81echts land in de onmiddellijke omgeving mag worden bebouwd, hetgeen de voedseltekorten schrijnend maakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7