Frodo en Sam en Gandalf en Gollem Beschaamd lachen om gastarbeider Nachtmerrie in Barcelona zoguijn] Bittere thriller van Kurosawa Pop uit de bloementijd The Lord of the Rings Prolongaties en reprises Pane e Cioccolatta Un Papillon sur I'Epaule The Bad Sleep well schilderijen 19e en 20e eeuw -VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1979 FILM/TELEVISIE TROUW/KWARTET 4 door W. Wtelek-Berg Lezers kun je ln twee categorieën verdelen: zij die ,,The Lord ol the Rings" niet door kunnen komen en zij die er niet vanal kunnen blijven. Sinds ik op een koude decemberdag in 1956 kennis maakte met Tolkiens imaginaire, tot ln de laatste nuance doordachte, met niets te vergelijken wereld van Midden-Aarde, bevolkt door mythologische sprookjesfiguren; sinds ik met een deken om de schouders en de snuf in de neus het eerste deel in één hartstochtelijke nacht in een onverwarmde kamer uitlas, behoor ik tot de tweede categorie. Elk jaar fluistert een stem: ,,'t Is hobbit-tijd" en daar ga ik weer. Als u denkt dat zo iemand als lk blij is, wanneer in Hollywood-contreien plannen worden gesmeed om dat boek te verfilmen, vergist u zich deer lijk. Gelijk Gollem gromt zo iemand als ik dan „Blijf d'r af. 't is van mij, mijn liefje, mijn lieveling". Maar goed: Kubrick werd genoemd en na ..A Space Odyssey" kun Je zo'n man niet woedend wegsissen. Evenwel, hij zag er vanaf en het werd Ralph Baks- hi, bekend geworden door nogal grof animatie-werk voor volwassenen: „Fritt the Cat". „Heavy Traffick „The Wiz". JaErg veel moeite heeft hij eraan besteed, eerst werd de film geheel met levende figuren opge nomen, toen geheel ln animatie, maar hoe hij ook wendde of keerde, Mid den-Aarde maakte hij niet. Toegegeven: het is bijkans onbegon nen werk om de zeshonderd bladzij den druks (en dat is nog maar de helft van de drie banden: Bakshi is van plan een vervolg te maken) in filmtijd te vangen (scenarioschrijvers Chris Conkling en Peter S. Beagle hebben gepoogd het karwei te klaren). Toege geven ook: fanatieke fans bezitten hun eigen Midden-Aarde en willen van die van een ander niets weten. Maar dan nog: als je de film ziet en het boek niet kent denk je. dat het voornamelijk gaat om een opeenvol ging van gevechten, die in het begin wel een beetje spannend zijn (vooral door de schimmige orks) maar al lengs machtig gaan vervelen. Alle be schrijvende gedeelten zijn weggela ten. zo ook het glansstuk, de tocht door het Oude Woud waar Tom Bom- bardil de reisgenoten te hulp huppelt: een van de meeste intrigerende figu ren uit het boek omdat hij uit oerou de tijden stamt, oneindige macht en wijsheid bezit, omgeven is door gehei men. maar toch een dikkig, vrolijk, oppervlakkig baasje is. dat de Ring van de Macht niet wenst omdat hij hem waarschijnlijk ergens achteloos zal laten liggen. Niet toevallig lijkt die weglating: Tom Bombardil is als het ware de geest van Tolkien en Bakshi heeft een van de meeste unie ke waarlijk betoverende eigenschap pen van het boek geheel over het hoofd gezien: de figuren bezitten de gave. hen door de schrijver geschon ken, om plotseling een geheel andere te zijn, afkomstig uit een andere we reld, een andere tijd-zone misschien. Mislukt Achter alles gaat iets anders schuil, iets ouders, iets wat Tolkien precies weet maar ons niet vertelt. Frodo, Sam en Gandalf in „The Lord of the Rings" Bakshi's figuren bezitten maar één facet: Aragorn is alléén maar de ver weerde zwerver met een boksersneus, niet ook nog de edele koning; de hobbits zijn alléén maar verfrommel de, oudachtige, grappige kereltjes; Gollem is alléén maar een eng soort foetus, niet ook nog een diep bekla genswaardig schepsel, verslaafd aan de ring zoals een Junk aan zijn hero ïne, niet ook nog de gezondene, die een taak moet helpen vervullen. Ik moet zeggen: dat de mysterieuze el fen-koninginnen alléén maar Disney- Juffrouwen zijn compleet met ronde ogen, een wipneus en een kersen- mond dat had ik zelfs van Bakshi niet verwacht. Zijn film is alléén maar een verhaal tje vol geweld en lawaai met weinig betekenis. Het experiment is grandi oos mislukt. Misschien moest het mislukken. Amsterdam-City 2 en Tuschinski 2; Den Haag-Metropole 2 en Cineac 2; Rotterdam-Lumière 2 en Oscar 2, a.l. Accatone Een van de eerste en beste films van Pier Paolo Pa- solini, over zijn geliefde Ro meinse sub-proletariaat. 3 t/m 5 augustus Melkweg, Am sterdam. De gebroeders Leeuwenhart Prachtige Zweedse Jeugdfilm naar het beroemde boek van Astrid Lindgren. De gehele week in City 3, Groningen. The Cat from outer Space Bij zonder aardige jeugdfilm uit de Disney-stal over een kat die per vliegende schotel uit de ruimte komt. De gehele week in City 1, Groningen; Casino Plein, Den Bosch. Martijn en de Magiër Uitste kende Nederlandse jeugdfilm van Karst van der Meulen. De gehele week in City 7, Amster dam; Palace 2, Arnhem; Odeon 1, Den Haag; Bijou, Hilversum; Victoria. Hoorn; Lido 2. Leiden; Scala, Nijmegen; Lumière I, Rotterdam; City, Venlo en Mo- lenstraatth., Wageningen. Una Giornata particolare Ont roerende film van Ettore Scola over twee kleine mensen die worden vermalen door de mo lens van Mussolini's dictatuur, met Sophia Loren en Marcello Mastroianni in de hoofdrollen. De gehele week in Molen- straatth. Wageningen. Toomorrow De „kleine" maar best fijne Italiaanse films zijn de laatste jaren in ons land schandelijk verwaarloosd. Neem nu „Pane e Cioccollata" („Brood en Chocolade") van Franco Bursati. Die werd in 1973 gemaakt, is gegarneerd met allerlei prijzen van festivals, doch moest op vertoning in ons land wachten tot hij werd geïntroduceerd door een onderscheiding van de New Yorkse critici in 1978. Over Amerikaanse invloed gesproken Paul Crouchet en Lino Ventura in „Un papilion sur l'épaule" Het onderwerp van „Un Papillon sur I'Epaule" (regisseur Jacques Deray, gebaseerd op de roman „The Velvet Well" van John Gearon, tot scenario verwerkt door Jean-Claude Carrière, Tonino Guerra en Jacques Deray) is bijkans zo oud als het thriller-genre zelf: een doodgewone man wordt door een toeval het middelpunt van mysterieuze complotten, krijgt opdrachten waar hij geen touw aan vast kan knopen, wordt bedreigd, raakt in steeds grotere verwarring, vindt geen geloof en/of geen heul bij politie en autoriteiten wie denkt daarbij niet aan verschillende films van Hitchcock? Overigens is het onderwerp nauwe lijks gedateerd: gastarbeiders heb ben het nog steeds niet fijn, in Zwit serland noch elders. Brusati maakte er een geslaagde tragikomedie van: zijn sympathieke Italiaanse kelner (Nino Manfredi) wordt in Zwitserland achtervolgt door pech en discrimina tie. Als hij bij de politie aangeeft dat hij een lijk in een bos heeft gevonden, wordt hij automatisch verdacht, nau welijks vrijgelaten wordt hij bekeurd voor een douct van niets, dat hem zijn baantje-op-proef kost De miljar dair, die hem in dienst neemt, pleegt de volgende morgen zelfmoord, diver se malen zit hij in de trein terug naar Italië doch wordt er uitgedreven door walging jegens zijn landgenoten, die met een mond vol rotte tanden en geen cent op zak stralend zingen van de zon en de zee. Op het dieptepunt van zijn jammerlijke carrière duikt hij onder bij een groep illegale lotge noten, die jubelend van dankbaar heid de hele dag kippen slachten voor een hongerloon, 's avonds smullen van kippeboutjes en hun schaarse vrije tijd in het kippenhok waar zij huizen doorbrengen met het imiteren van kippen en hanenEen waarlijk Pasolini-achtig tafereel. Ten einde raad bleekt hij zijn haar lichtblond, dat schijnt onverwachte resultaten af te werpen, de lede ogen volgen hem niet meer, doch bij een voetbalwed strijd op de televisie, die door de Italianen met overweldigend doel- punten-aantal gewonnen wordt kan hij zijn vreugde en woede niet be dwingen en hup, daar zit hij weer in de trein De film laat hem achter op de grens van Zwitserland en Italië, met half-blond, half-zwart haar, niet gewenst door het ene, niet gevoed door het andere land. Voortreffelijk vermaak, mede door het uitstekende spel van de acteurs, gekruid met na- vrantie die aan het nadenken behoort te zetten. Maar veel helpen zal het wel niet. Amsterdam-Uitkijk; Den Haag-Bijou, 16 jr. Ongetwijfeld vanwege de late(re) roem van Olivia Newton-John (de overjarige bakvis tegenover de be daagde tiener John Travolta in „Grease" wordt nu een oude film uit gebracht, waarin zij de vrouwelijke hoofdrol speelt: „Toomorrow" uit 1971. Het was de tijd van de mini rokjes en de bloemetjes, alles jong en lief en love en inspraak, weet je wel? Amsterdam als magisch centrum en Londen als „swinging city", waar blijft de tijd. Van die toen modieuze ingrediënten is een overdadig ge bruik gemaakt en een vleugje science is er doorheen gestrooid. Een begin nend popgroepje heeft de aandacht getrokken van het Alphoid Galactic Control Centre in de ruimte, omdat hun vibraties de geluids-steriliteit van de Alphoidbewoners kan gene zen. Ja, ja, vele jonge knapen en deerns dachten toen, dat ze de nieu we Gouden eeuw in hun drumstel droegen. Op zichzelf is deze Engelse film van regisseur Val Guest vlot en aardig, een jaar of acht geleden zou hij best zijn ingeslagen. Of hij het nu nog doet? Misschien bij kinderen van een jaar of dertien, veertien, die heb ben wederom hun eigen nostalgie. Amsterdam-Nöggerath; Den Haag- Odeon 2; Eindhoven-Rembrandt 3; Breda-Grand; Oss-Royal, a.l. ADVERTENTIE Maar „Un Papillon sur I'Epaule" is in zoverre anders, dat hij geen oplossing biedt: aan het eind weten we nog evenveel als aan het begin, dat wil zeggen praktisch niets. De man is in dit geval een stevige Fransman (Lino Ventura), die op doorreis vertoeft ln Speciaal vandaag Commissaris Moulin is een Franse thriller. In plaats van rijn vakantie rustig te kunnen doorbrengen op een eiland wordt de commissaris gecon fronteerd met de vondst van het lichaam van een vrouw in ree Ned. i/19.50 De Heerser van C-eylon (Elephant Walk) Is een Ameri kaanse Paramount-speelfilm uit 1954 naar het roman van Robert Standish. In de hoofd rollen: Elizabeth Taylor, Dana Andrews en Peter Finch Ned. 2/20.27 Tweede reportage van het Northsea Jazz Festival 1979 dat in juli in Den Haag werd gehouden Ned. 1/21.55 Brandpunt gaat in zijn ge heel over olie. over de macht van maatschappijen, over aan wie dc prijsstijging te danken is: aan de olieproducerende landen of aan de maatschap pijen. Waar blijft de winst? Zijn olieverbruikende landen weerloos? Er zijn een aantal interviews met oliedeskun digen Ned. 2/22.10 Tocht leeuwen door de Midde- Ned. 2/22.35 Barcelona (hij logeert in hotel „Co- Ion" waar zich tijdens de Spaanse burgeroorlog de fascistische falangis- ten een tijdlang verschansten, toeval of tip?). Uit de kamer naast de zijne klinkt gekreun, hij opent de deur. vindt een dode en de nachtmerrie begint. Met een ferme klap op zijn hoofd, die hem doet belanden in een mysterieus herstellingsoord waar de enige mede-verpleegde een vertede rende gestoorde is, voortdurend rug gespraak plegend met een vlinder op zijn schouder (vandaar de titel). Na ec*n paar dagen wordt hij ontslagen maar hij wordt voortdurend opgebeld en aangesproken, het gaat om een koffer die hij moet afleveren maar hij heeft geen koffer, zijn vrouw wordt ontvoerd, in het intussen ontruimde herstellingsoord vindt hij de spoor loos verdwenen dode. in een andere- kamer van hetzelfde hotel Colon een tweede hij rent en dwaalt van het ene ontmoetingspunt (met wie?) naar het andere, rept zich door klooster gangen. door het postkantoor, over verlaten perrons van het centraal sta tion en het loopt niet goed af. Kafka? Franse critici hebben „Un Papillon sur l'Eupaule" geassocleërd met werk van Kafka, van Bufiuel. „la condition humalne" werd in het geding ge bracht. Dat lijkt me te ver gezocht, eerlijk gezegd. Ik moest denken aan Hitchcock in de eerste, Francesco Rosi in de tweede plaats (alhoewel ln Derays film geen sprüke is van poli tieke of sociale kritiek). Een erg goe de thriller was hij voor mij. niets meer en niets minder, die ik volgde met spanning en nieuwsgierigheid, on danks het feit dat ik wist dat hij geen sluitend einde had. Geen gering com pliment. Het licht en de sfeer van Barcelona (gemoderniseerd, dat wel» worden voortreffelijk gebruikt, de spelers (naast Lino Ventura op zijn best onder andere Loura Betti, Clau- dlne Auger en Paul Crauchet) zijn zeer Intrigerend, de natuurlijkheid van de figuranten is opmerkelijk en benijdenswaardig als Je aan het ge kunstelde geotter in Nederlandse films denkt Al met al is het niet alleen een curieu ze, maar ook een bijzonder knappe film die velen zal behagen. Of ze zich na het zien zullen bezighouden met gezelschapsspelletjes over de moge lijkheid of onmogelijkheid van be paalde situaties, dan wel zullen wor den gekweld door vreesachtige over peinzingen over ons wankel en wreed tijdsbestel, zal van hun nuchterheid afhangen. Amsterdam-City 7; 16 jr. Utrecht-Studio, lot 31 augustus Bernard, Jaudon Sieraden Nicole Ringes Olieverfschilderijen Hans Vygen Plastieken Geop.: woe. t/m vrij. v. 12- 18 u„ do. 19-21 u., za. 11-17 u.. zon. 13-17 u. Tel.: 070-200156 Sluiskant 24 2265 AB Leidschendam. Er zijn mensen die zeggen; je kunt er wel EEN DAG rond dwalen'in de oud-Hollandse toonkamers van Antiek Boetiek Hoogendoorn Zlldstraat 63, Aalsmeer 's Woensdagmiddags gesloten! Nino Manfredi in het kippenhok (Pane e Cioccolatta) spui 235a, den haag. tel. 070 - 463242, WIJ MAKEN koperbeslag op oude statenbijbels RESTAUREREN antieke horloges en klokken GEVEN prima vakwerk en goede schriftelijke garantie Bel 033-43694 Fa. HOOGENDOORN postbus 32 3830 AA Leusden-C. We leven blijkbaar in het seizoen van de oude films: deze week alleen al draaien er drie. die meer dan vijf jaar geleden reeds in het buitenland wer den vertoond. Men behoeft daarom zeker niet te treuren: veel interes sants werd tijdens de jacht op het allernieuwste en allersensationeelste in de loop der Jaren over het hoofd gezien. Zo wordt het warempel tijd dat we eens kennis maken met het vroegere werk van de Japanse meester Akira Kurosawa (geboren in 1910); gelukkig zorgt Film International daar naar vermogen voor Kurosawa begon in 1943 te filmen en bracht in 1951 een doiorbraak van de Japanse film m het Westen teweeg toen zijn "Rashomon" de grote prijs op het festival in Venetië kreeg en hetzelfde jaar met een Oscar werd onderscheiden. Hij staat sterk onder Westerse invloed (zijn samoerai-films zijn met Weeterns te vergelijken; hij verfilmde boeken van de Amerikaan se politieroman-schrijver Ed McBain, Shakespeare's „Macbeth", Dosto- jewski's „De Idioot" en Gorki's „Nachtasiel", allemaal naar 's lands gelegenheid verjapanst. De laatste tien jaar nam zijn leven een tragische wending: in 1971 deed hij een zelf moordpoging nadat „Do-de-ka-den" (overigens een mooie film) financieel was geflopt, pas in 1975 kreeg hij weer een kans doch niet in zijn eigen land maar ln de Sowjet-Unie (Dersu Usa- la), sindsdien heeft hij. voor zover bekend, geen film meer gemaakt. „Warui Yatsu hodo yoku nemuru", oftewel „The bad sleep well, oftewel „Boeven slapen goed" (I960), geba seerd op een boek van Ed McBain, is zeker niet zijn beste film. maar even zeker de moeite van het zien waard Typisch Kurosawa in vele opzichten: dé sociale aanklacht, het aan de kaak stellen van de Japanse vorm van on derdanigheid. die tot corruptie en er ger leidt; de vader-zoon verhouding; het intrigerende deuntje, gezongen of gefloten door de hoofdpersoon (in dit geval Toshlro Mifune, lange tijd Ku rosawa's „vaste" acteun.HeB gaat om een corrupte bouwondernemer en zijn verwanten die voor moorden niet terugschrikken en een jonge man die tegen het kwaad te velde trekt om zijn vader te wreken. Hij trouwt voor het goede doel met de manke dochter van de slechte baas doch wordt tegen zijn zin verliefd op haar, een liefde die zijn ondergang tot gevolg heeft. Hij bereikt niets, behalve zijn eigen dood. Japanse acteurs spelen nu eenaal an ders dan Westerse: ze zijn aan een traditie gebonden, die soms virulente grimassen voorschrijft. Maar je raakt daaraan vrij gauw gewend en dan treft je Kurosawa's navrante, ironi sche schildering van een maatschap pij, waarin het gewin altijd voor de mens gaat. En al die kritiek is ver werkt in een buitengewoon spannen de thriller. Amsterdam-Cinetol II; Utrecht- 't Hoogt, a.l. Westfries Museum Hoorn Exposities 'Een sjoel In de Mediene' (Joods leven In Hoorn) t/m 16 september "79 Herman Gouwe Een noorderling In het zuiden 7 juli t/m 16 sept. 79 'Mysteries met naald en draad' Noordhollandse doeken met onbekende bestemming 7 juli tot 1 oktober '79. Open: dag. 10-17 uur; zond. 12-17 uur. Kunst- en veilingzaaix KZSSZI makelaars-veilinghouders in roerende goederen regeimatig veilingen van kunst antiek en inboe dels voo' onze clientele zoeken wq obiecien voor goed gedane verkoopcontiities op aanvraag ook voor a> uw taiaties inzake verzettenngen suc cessie etc tel. 070^944271 Nassau Dillehburgstraat 3 Oen Haag cffofm r~ wmder°IÏÏ\ (fjuwdier Voor een blijvende belegging schoonheid Exclusieve juwelen en horloges. Eigen ateliers voor het ontwerpen en vervaardigen van juwelen. Koningsplein 13, Herengracht 443, Amsterdam-C. Tel. 020-243026* Radboudkwartier 21, Utrecht Tel. 030-310846*

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4