Nederland hielp aan boycot van Zwoel Kïesuwkado Slaapmiddel Halcion voorlopig verboden Wervelstorm treft Hong Kong I Gematigde olielanden willen overleg met EG In deze krant met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Langzaam meer zon HET WEER Nieuwe films Ondanks steun van voorstel in Veilig Bijwerkingen worden onderzocht Suikerprijs met twee cent omhoog Kampioenschap knikkeren Verwarring over lot Vietnamese vluchtelingen Gesprekken over aanvoer en prijzen NICARAGUA 'A l-M-i -is-Weg! Trouw Onbetaalbaar Olietapijt nadert Amerikaanse kust I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Lees een kxant met overtuiging: TrOUW I I I l I I I I Trouw 37STE JAARGANG NR 10' Eerst nog enkele buien maar geleidelijk meer zon. Middagtemperaturen omstreeks negentien graden. Matige, aan de kust krachtige wind, wind kracht vier tot zes, draaiend naar west tot noordwest en later atnemend. Morgen en overmorgen: droog en geleidelijk meer zon. Hogere middagtem peraturen. Zon op: 06.03 Onder: 21.28 Maan op: 16.59 Onder: 01.33. WEST-DUITSLAND DM 1,90 ENGELAND C 0.50 ITALIË LIRE 800 LUXEMBURG t PAGINA 2: PAGINA 4: PODIUM: Zendingsdag trekt Het Jonathan-model 25.000 bezoekers Arabische PAGINA 3: PAGINA 5: prioriteiten 'Politie gebrekkig georganiseerd' Kaatsers spelen in Franeker weer op sokken PAGINA SERVICE: Toerisme, radio- en tv-program- ma's, strips, puzzel, weerover- zicht, feuilleton Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het slaapmiddel Halcion, dat de laatste tijd in opspraak is gekomen wegens zijn bijwerkingen, mag vanaf maandag niet meer worden geleverd. Het college ter beoorde ling van geneesmiddelen heeft besloten de inschrijving van Halcion met ingang van 6 augustus voor een periode van maximaal een half jaar te schorsen. Het Bureau bijwerkingen geneesmid delen van het ministerie van volksge zondheid heeft sinds half juli, toen dit slaapmiddel in opspraak kwam, on geveer zeshonderd meldingen van mogelijke bijwerkingen gehad van artsen en apothekers. Het komende half jaar zullen deze gegevens nader worden bestudeerd en zal verder on derzoek naar dit middel worden gedaan. De Haagse psychiater C. van der Kroef bond met een artikel over Hal cion in het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde de kat aan de bel. Daaraan maakte hij melding van angsttoestanden, depressies en over gevoeligheid voor licht en geluid bij sommige van zijn patiënten na het slikken van dit slaapmiddel. Nadat ze met het slikken van Halcion waren gestopt, verdwenen deze klachten binnen twee dagen, aldus Van der Kroef. Halcion werd In december 1977 na registratie door het college in de handel gebracht. Hoewel er uit de gegevens wel aanwijzingen waren, evenals bij soortgelijke slaapmidde len, dat Halcion een enkele keer ab normale psychische reacties kan ver oorzaken, was er voor het college geen reden aan te nemen dat die vaak zouden kunnen voorkomen of ernstig zouden kunnen zijn. Bijwerkingen Ook bij het Bureau bijwerkingen is in de eerste maanden na de introductie slechts een gering aantal bijwerkin gen gemeld. De stroom kwam pas goed los na de publikatie van Van der Kroef en op 16 juli kregen alle artsen een brief van het bureau, waarin ze attent werden gemaakt op mogelijke psychische bijwerkingen van Hal cion. Daarin werd hen tevens ge vraagd de bijwerkingen aan het bu reau te melden, hetgeen resulteerde in zo'n zeshonderd reacties binnen veertien dagen. Het college kan hierover nog geen uitspraak doen, maar wel bestaat het ernstige vermoeden dat het belang van Halcion als slaapmiddel niet op weegt tegen de mogelijke risico's. Het slaapmiddel wordt gefabriceerd door het Amerikaanse concern Up john, dat al eerder heeft laten weten dat Halcion veilig en werkzaam is gebleken tijdens toepassing geduren de ongeveer vijftig miljoen therapie nachten in vijftien landen. Vanuit de Tweede Kamer werd vorige maand al aangedrongen op het uit de handel nemen van dit middel. Het college zal nu binnen zes maanden beslissen of dit definitief moet gebeuren. Naar schatting zijn er tot dusver 22,5 miljoen Halcion-pillen verkocht en uitgaande van een gemiddelde kuur van een maand(dertig tabletten) zou dat inhouden.dat ongeveer 750.000 Nederlanders dit slaapmiddel hebben geslikt. Een woordvoerder van Upjohn zei gisteravond in een reactie de beslis sing van het college ter beoordeling van geneesmiddelen „onnodig en dui delijk niet gestaafd door wetenschap pelijke feiten over het produkt" te vinden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Met ingang van maan dag zal de prijs van een kilo suiker met twee cent omhoog gaan. Een pak suiker zal dan gemiddeld 1,78 kosten. Het initiatief tot deze dialoog is geno men door Koeweit, een van de zes meer gematigde olielanden, die aan het overleg zullen deelnemen. Behal ve Koeweit zijn dat: Saoedi-Arabië, Irak, Qatar, Bahrein en de Arabische Emiraten. De zes Golfstaten nemen meer dan de helft van de olieproduk- Voor de grenzen van Roemenië staan lange rijen Oosteuropese automobilisten te wachten. Ze kunnen de Roemeense benzine niet meer bekostigen, omdat die alleen maar met harde westerse valuta betaald kan worden. Meer nieuws over de Roemeense maatregel op pagina 7. HONG KONG (Keuter, AFP, AP) De wervelstorm met de twijfelachtige naam „Hope", gepaard gaande met windstoten van 160 kilometer per uur, heeft gisteren de Britse kroonkolonie Hong Kong getroffen. De storm, die de hevigste was in acht jaar heeft een spoor van doden, ge wonden en verwoestingen achtergela ten. Tot gisteravond waren twee men sen omgekomen terwijl 123 personen gewond. Ruim dertig mensen moes ten in ziekenhuizen worden opgeno men, van wie de meesten mot verwon dingen van rondvliegend glas en brokstukken. Straten kwamen onder water te staan, huizen werden be schadigd en de elektriciteit viel uit. Gedurende twee uur was de Britse kroonkolonie van de buitenwereld af gesloten. Len groot aantal schepen werd van de ankers losgeslagen en één ervan veroorzaakte grote schade aan de kade. Gisteravond was er grote verwarring in de berichtgeving over het lot van ongeveer vijfhonderd Vietnamese vluchtelingen die in kleine bootjes op weg waren naar de Britse kroonkolo nie. Volgens het Amerikaanse pers bureau AP waren de boten veilig in de haven aangekomen, maar het Brit se persbureau Reuter citeerde een woordvoerder van de regering die zei dat gevreesd moest worden dat de vluchtelingen waren verdronken. AP meldde nog wel dat onbekend was hoeveel boten met vluchtelingen er in de buurt van Hong Kong op zee wa ren tijdens de wervelstorm. ADVERTENTIE PARIJS/BRUSSEL (AFP) De ministers van de negen EG- landen, die zich met energiekwesties bezighouden, zullen binnenkort besprekingen voeren met zes olieproducerende landen aan de Perzische Golf over economische en politieke samenwerking, zo is uit gezaghebbende bronnen in Brussel en Parijs vernomen tie van de OPEC voor hun rekening. 'Het Koeweitse voorstel, dat via de Franse minister voor industrie, Gi- raud, is doorgegeven aan de EG, wordt nu in de verschillende Europe se hoofdsteden bestudeerd. De Euro pese Raad in Straatsburg heeft mid den juni heropening van de Euro- Arabische dialoog aanbevolen. De be sprekingen, die informeel van aard zullen zijn, zullen betrekking hebben, aldus goedingelichte bronnen, op olieleveranties op langere termijn, de prijs van ruwe olie en de overige handelsbetrekkingen. In ruil hiervoor, aldus nog steeds de zelfde bronnen, willen de zes gematig de olielanden Europese steun voor het zoeken naar een oplossing van de Palestijnse kwestie. Deze steun, die zal neerkomen op een welwillende houding tegenover de Palestijnen, hebben de zes gematigden nodig, om dat de afzonderlijke vredesbespre kingen tussen Israël en Egypte intern hebben geleid tot radicalisering. heeft uw steun nog altijd hard nodig. Samen met de bevolking strijdt het Sandinistisch Bevrijdings Front nu voor de wederopbouw van een vrij en onafhankelijk land. Daarvoor is geld nodig voor voedsel, medicijnen, politieke bewustwording enz. Van u, vanille pol. partijen, van de vakbonden en andere organisaties vragen wij steun bij die opbouw. GIRO 3580163 Nicaragua Komité, Utrecht vrijdag 3 aug. Bevrijdingsmanifestatie, Mozes Aaronkerk Waterlooplein, Amsterdam vanaf 15.00 uur, 's avonds 19.30 Dit blijkt uit een door het ministerie van buitenlandse zaken opgesteld rapport over het Nederlandse boycot- beleid, ten behoeve van de speciale Kamercommissie die een onderzoek instelt naar het boycotbeleid van de grote olie-maatschappijen en van de Nederandse regering. Uit het rapport komt naar voren dat buitenlandse zaken in Den Haag in de jaren 1966-/67 overstroomd werd door berichten van de Nederlandse vertegenwoordigers in Rhodesië, Zuid-Afrika en Londen over groot scheepse olietransporten die vla Zuid-Afrika en de toenmalige Portu gese kolonie Mozambique Rhodesië bereikten. De toenmalige staatssecretaris van buitenlandse zaken mr, M. van der Stoel (PvdA) zei in die tijd in de Tweede Kamer: Nederland voelt zich zeker als lid van de Veiligheids raad gebonden om zo veel mogelijk positieve medewerking te geven aan de uitvoering (van de boycot). Ander beleid Het feitelijk beleid was echter anders. Nederland heeft in die tijd iedere poging om de boycot werkelijk effec tiever te maken van de hand gewe zen. Nederland keerde zich tegen Afrikaanse voorstellen om de boycot tot Zuid-Afrikaen Mozambique uit te breiden, wenste Engeland niet te hel pen om druk op Portugal uit te oefe nen, wees ook een Brits verzoek af om het transport van olie naar Rhodesië via Nederlanse tankers te verbieden en nam geen maatregelen om het beleid van Nederlandse ondernemin gen die bij de olie-handel, internatio naal, betrokken waren onder controle te krijgen. Voorts blijkt uit het rap port dat in de jaren 1968-76 er in het geheel geen diplomatieke activiteit meer op het punt van de boycot is geweest. Verantwoordelijk voor het beleid in die beginjaren waren de KVP mi nister van buitenlandse zaken (nu NAVO-secretaris-generaal) Luns en Hong Kong. ADVERTENTIE Nederlands grootste kleuren-tv, hifi en video speciaalzaak knikker er niet af door Ferry Mingelen DEN HAAG De Nederlandse ri het begin van de olieboycot tegen van op de hoogte geweest dat werd ontdoken. Ondanks het feit van de Veiligheidsraad van de boycot gestemd had, heeft de Nede" daaropvolgende jaren niets gedaan tot een succes te maken. de PvdA-staatssecretarts van bultl landse zaken, later minister. Van c Stoel. Mr. Van der Stoel had gisteren, toed wij hem om commentaar vroegen hef! rapport nog niet gelezen. Evenmini kon hij zijn eigen aantekeningen uit die tijd raadplegen. Zijn voorlopige reactie: „Ik kan me nog goed herinne ren dat er een voortdurend touwtrek ken gaande was tussen Luns en mij zelf over het beleid inzake zuidelijk Afrika. Daarover hebben we ook woedende telegram-wisselingen gehad. Het was al heel wat dat Nederland uiteinde lijk voor de boycot stemde. Ik kan mij niet herinneren dat wij toen al snel wisten dat de boycot ontdoken werd. In 1973, toen ik minister werd, was dat uiteraard wel bekend, maar Nederland kon daar op z'n eentje niets tegen doen en internationaal scheelde het ook niet totdat de Bing- ham-zaak begon." Met de Bingham-zaak doelt het PvdA-Kamerlid op het Britse gelijk namige rapport, uitgebracht in sep tember 1978, waarin grondig onder zoek aantoonde dat Shell en BP, on danks alle ontkenningen van die kant, hadden deelgenomen aan de doorbrekine van de Rhodesië-boycot. Dat rapport leidde ertoe dat ook de Nederlandse Tweede Kamer een on derzoek noodzakelijk vond en men besloot zelf een commissie in het Ie-* ven te roepen, toen bleek dat de Ne derlandse regering er niets voor voelde. Commissie-voorzitter mr J. N. Schol ten zei gisteren: uit het rapport blijkt geen al te grote betrokkenheid bij de boycot van de Nederlandse regering, zelfs niet toen in de loop der jaren steeds duidelijker bleek dat Ian Smith gewoon kon doorgaan. Ik heb veel waardering voor de openhartig heid van buitenlandse zaken nu, maar het rapport roept wel erg veel nieuwe vragen op." De onderzoeks commissie zal zich in september na der over de zaak beraden. Uitgebreide informatie over het rapport op pagina 12. „De zwoele sfeer van het bruine leven", ze verzinnen toch merkwaardige koppen. Niks verzonnen, gehóórd. Als een weerhaakje blijven steken in het lenige denken van A. J. Klei. Prompt een korte cultuurhistorie van het bruine vel en de zondige gedachten. Pagina 2. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina vun Faassen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. F.eht naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-bandje van keramiek. MEXICO-STAD (UPI, AP) De olie. die nu al zeven weken lang uit de defecte bron in de Golf van Mexico stroomt, heeft gisteren de stranden van de Amerikaanse staat Texas be reikt. Hoewel slechts kleine olievlek jes op de kust aanspoelden, dreigt er een ramp voor de stranden. Het gigantische olietapijt, dat nu nog Een beeld van de door de wervelstorm aangerichte ravage in bijna honderd kilometer uit de kust Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: ligt, kan binnen enkele dagen aan spoelen. Amerikaanse onderzoekers hebben vanuit een helikopter mon sters genomen van de drijvende olie, om na te gaan hoe die het beste kan worden bestreden. Het Mexicaanse ministerie van visse rij heeft per helikopter ongeveer 83.000 Jonge schildpadden van een bedreigd soort naar open zee ge bracht. De beesten werden bedreigd door de olie, die het broedgebied na derde. De operatie zal in de loop van deze maand nog een keer worden herhaald. De oliebron zal nog zeker twee maanden dagelijks drie miljoen liter olie in zee spulten. Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting yan 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. d\

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1