Excelsior in de wachtkamer Wsl Een trotse, dove bedelaar Klasse Comité vraagt weer uitsluiting Zuid-Afrika - r5 Joop Zoetemelk mensen in de sport 'Wij zijn afhankelijk van wat Feyenoord naar ons gaat afschuiven' De armoede Excelsior Timman leidt in geheime tweekamp Keegan komt niet Liverpool doet Emlyn Hughes weg VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1979 SPORT TROUW/KWARTETP 13 RHS ROTTERDAM Voor de derde keer in tien jaar tijd is Excelsior naar de eredivisie gepromoveerd. Dat is in feite een miraculeuze prestatie van dit „betalende amateurclubje", dat veeleer wakker ligt van de schommelingen op de oud-papier- markt dan zich druk maakt om de waanzinnige wedloop die de transferhandel is. De volksclub uit het toch zo deftige Kralingen werkt noodgedwongen met minimale contracten. De salaris sen moeten verantwoord, dus laag Zijn. want de recettes zijn beperkt. De kleine groep semi-profs bestaat gro tendeels uit spelers, die het op een hoger niveau niet konden bolwerken, aankomende talenten plus een enke le routinier. Van dat laatste groepje is de bekendste, de nu 37-jarige Jacques Roggeveen er na het kampioenschap in de eerste divisie mee gestopt. Hij wordt bestuurslid bij de rood-zwar- ten. Excelsior blijft ook als eredivisionist het kleinere broertje van Feyenoord en Sparta. Gemeten naar de geringe mogelijkheden presteert men echter al jaren lang maximaal op Woude- stein. Dat er geen bokkesprongen worden gemaakt is ook deze transferperiode in een bepaald geval weer naar voren gekomen. Arie Damsma, een con tractspeler die vorig jaar geen basis plaats had. werd afgeschreven, om dat diens feitelijke broodheer, het Bredase NAC. hem niet langer wilde verhuren. NAC eiste 110.000 gulden voor deze Damsma. Excelsior pieker de niet over die transactie en vond het prima toen Damsma vervolgens aanstalten maakte om voor de Rot terdamse amateursclub CVV te gaan spelen. Toen NAC door kreeg dat het op die manier helemaal een financieel debacle zou worden, werd Damsma alsnog te huur aangeboden, maar dat bleek nu toevallig niet meer te passen in de loonpolitiek van Excelsior, dat al contacten had gelegd met een mo gelijke vervanger voor Damsma. Dat voorval onderstreept dat Excelsior rustig en principieel zaken doet. Wordt het een te dure aangelegen heid. even goede vrienden, maar dan zoekt de club naar andere mogelijk heden. Zo gaat dat. Het zal duidelijk zijn dat de trainer van deze club geen man moet zijn die zich gauw aan het begrip „beperkte mogelijkheden" stoort. Is dat wel het geval, dan ben Je bij Excelsior binnen de kortste keren zenuwpatiënt. Thijs Llbregts (38) is dat niet. Deze part timer groeide op bij de club. waarvan zijn vader al vele jaren secretaris is. Na zijn periode als seml-prof bij Feyenoord maakte hij zich nog een aantal Jaren verdienstelijk als spelbe paler en nu is hij al weer voor het vijfde seizoen hoofdtrainer. Thijs Li- bregts, kortom, kent Excelsior als zijn broekzak. Dit betekent dat hij zich zeer wel realiseert de trainer van een arme, althans kleine club te zijn. Hij vindt dat niet louter een nadeel. „Excelsior is een nuchtere club. Dat is de laatste jaren wel duidelijk geworden. Bij alle degradaties was er geen echte graf- stemming. net zo min als die steeds weer terugkerende promoties met al te veel hosannah's zijn begeleid. Er wordt gewoon gevoetbald, men ziet wel. Dat is het afgelopen seizoen een voordeel geweest. FSC en FC Gronin gen lieten weten dat ze rijp waren voor de eredivisie, terwijl wij gewoon ons opportunistische spelletje speel den. Het verschil was dat wij zonder faalangst speelden. Wij stonden niet onder druk." Dit houdt niet in dat Thijs Libregts onverdeeld gelukkig is met de situa tie. „Je hebt toch iets in handen na zo n promotie. Als trainer zou Je dat best willen uitbouwen. Er iets nieuws in willen brengen. Maar ja, dat is meestal niet te realiseren. Bij andere clubs springt de gemeente of het be drijfsleven in als er wordt gepromo veerd. Dat is hier anders, daar moet je dan maar mee leren leven." Op dit ogenblik zijn de mogelijkhe den beperkter dan ooit. Libregts be schikt momenteel over een A-selectie die twaalf veldspelers en twee kee pers omvat. Het is nauwelijks voor-, stelbaar dat dit clubje met giganten als PSV, AJax, AZ'67 en Feyenoord in een en dezelfde klasse gaat uitkomen. Om een indruk van de wanverhoudin gen te geven: waar PSV duidelijk maakte dat alle jeugd- en opbouwver- halen die Kees Rijvers twee seizoe nen geleden verspreidde als klets koek kunnen worden uitgelegd nu er in een half Jaar tijd voor zo'n slordige vier miljoen gulden in nieuw spelers- materiaal is geïnvesteerd, heeft Ex celsior precies één speler aangetrok ken: Wim Tijl van FC Vlaardingen, voor het bedrag van 27.000 gulden. Tevens heeft Feyenoord in het kader van de succesvolle stages dan ook nog Eddy Ridderhof ruimhartig afge staan. Libregts: „Er zijn in Amerika nog contacten inet Rob Ouwehand en Hans Kraay Junior en Peter Stephan bekijkt voor ons op IJsland of we ij |door Matty Verkamman KI Thijs Libregts: „Dat te hoge plafondwerk waar je die neuro tische trainers van krijgt is hier onbekend." iedereen altijd in zijn eigen belang. Wanneer ik reëel ben, dan moet ik toegeven dat wij kansloos zijn tegen PSV en AZ'67. (In het seizoen 1970- '71, Excelsiors eerste eredivisie-jaar, werd PSV in Eindhoven trouwens eens met 1-2 verslagen-red.) Maar dat soort tegenstanders zorgt wel voor een extra prikkel bij ons. AZ'67 heeft het vorig jaar in de beker zelfs erg moeilijk gehad tegen ons. Ook al om dat de spelers van die club zich nogal hautain gedroegen, gingen wij er ex tra tegen aan. „En of het een slechte zaak is. zwakke tegenstanders? Bij Feyenoord won nen wij indertijd ook wedstrijden met 9-4 en 5-0. Toch genoot het publiek. De full-profs zouden naar mijn idee wel voor een beter schouwspel moe ten zorgen. Hun voorwaarden om te trainen zijn ten slotte veel beter. Wij trainen in het seizoen vier keer per week, terwijl de topclubs aan acht of tien keer komen. Voor een beter schouwspel is echter een mentali teitsverandering nodig. Meer aan dacht voor het publiek en minder voor het grote geld." Sveinsson weer kunnen lenen, maar vooralsnog zie ik geen van drieën hier spelen. Tevreden kan ik met zo'n klei ne groep natuurlijk niet zijn. Wij zijn voor een groot deel afhankelijk van wat Feyenoord nog verder naar ons gaat afschuiven. We zitten zogezegd bij Feyenoord in de wachtkamer. Je- zek heeft nu een selectie van 22 man. Ik moet maar afwachten of hij zijn uiteindelijke selectie naar alle rede lijkheid vormt of nog een extra veilig heidsmarge inbouwt. Ik kan alleen maar hopen dat er nog wat los komt, want veertien man is natuurlijk te weinig. Vast staat dat het uitlenen van spelers tot dusverre voor alle partijen een goede zaak is geweest. Voor de spelers, voor Excelsior en voor Feyenoord. Ga maar na: André Stafleu heeft drie maanden bij ons gespeeld. Hij heeft het goed gedaan, kwam sterker bij Feyenoord terug. André is er zelf ook op vooruit ge gaan. Van anderen blijkt dat zij bij Excelsior op hun hoogste niveau zit ten. Daarom zijn Dick Ernst en Rini Piasmans door ons gekocht." De spelersnood benadrukt nog eens de schrijnend grote verschillen tus sen tal van eredivisieclubs. Een mis stand die de competitie er op voor hand niet aantrekkelijker op maakt. De grot clubs, AZ'67 en Feyenoord met name, hebben er onlangs open lijk op gewezen dat een prof-competi tie met full-profs wezenlijk beter zou zijn. Libregts, daar mee geconfron teerd: „Ach, in de voetballerij praat A-selectie: René Vermunt, Jan van Steenbergen, Bertram Tabbernee, Kees van de Munnik, Eddy Ridder- hof, Carlo van Tour, Tonny Pattina- ma, Frans Struis, Cor Pot, Makkie Nijssen, Dick Ernst, Koos Waslan- der, Wim Tijl, Rini Piasmans. Nieuwe contracten: Eddy Ridderhof (gehuurd van Feyenoord), Wim Tijl (FC Vlaardingen). Vertrokken: Aad Teijl (FC Vlaardin gen), Jan Viergever (SVV), Arie Damsma (waarschijnlijk CVV), Jac ques Roggeveen (gestopt). Trainers: Thijs Libregts en Rob Jacobs. Terrein: Woudesteijn. Capaciteit: 10.000. door Ruud Verdonck AMSTERDAM De Commissie Sponsoring en Reclame van de Ne derlandse Sport Federatie (NSF) heeft een herziene versie van het uit mei 1975 daterende eerste rapport over sponsoring en reclame in de sport, uitgebracht. Het is een werk stuk geworden met bepaald weinig schokkende wijzigingen. Opnieuw wordt duidelijk dat de sportwereld (meer dan 4 miljoen mensen mag de NSF nu al trots melden) zich op dit punt bezig houdt met achter de feiten aan te hollen. Als belangen vereniging voor de georganiseerde sport tracht de NSF de sponsors zoveel mogelijk te gerieven. Daarna wordt de zaak in banen geleid zodat de sport er tenminste ook wat aan heeft. Nog steeds is er sprake van een bedelaars mentaliteit die de trots over het ledental lachwekkend maakt. De NSF heeft in het begin van de jaren zeventig laten overvallen door de sponsoring en heeft de ronde achterstand die meteen werd opge lopen nooit kunnen inhalen. Toen de NSF zich veel te laat met de sponsoring ging bezig houden werd gekozen voor een harmonische tak- tlek. Er werd meteen volop overleg gepleegd met de sponsors die zich verzameld hadden onder het vlag getje van de Vereniging Sportspon soring Nederland. Het gevolg van die taktiek was dat de sport zich ging reglementeren naar de spon sor. Er werd dus geregeld waar een sponsor recht op had en hoe een bond of vereniging het beste kon leren leven met een buitenstaander die de verworven machtspositie vol ledig uitbuitte. Nog steeds, zo blijkt uit het herziene rapport, is de NSF niet van die weg afgeweken. De zaak wordt dan natuurlijk hele maal hopeloos als ook nog eens blijkt dat er van verplichting bij de bonden of verenigingen om zich te houden aan de beschermende maatregeltjes, geen sprake is. Op vrijwillige basis kunnen bonden zich bereid verklaren de voorstellen en regels van de commissie te vol gen. En natuurlijk bestaat er niets als een verplicht lidmaatschap voor een sponsor van de VSN. nota bene de enige gesprekspartner van de NSF op dit punt. Zoiets kan in niets anders uitmonden dan enige vaag heden over een gedragscode" die tot stand zou moeten komen Meer echt nieuws staat er niet in het herziene rapport In vergelijking met de eerste versie is wel aanzienlijk meer ruimte be steed aan de rol van de media bij de sponsoring De NSF gaat er daarbij van uit dat de media over even weinig zelfstandigheid beschikken als de gezamenlijke sport. Vertwij feld vraagt men zich nog maar eens af waarom de media (dan gaat het wel met name over de schrijvende pers. zo blijkt later) niet bereid zijn overleg te plegen over een regeling waar sport en sponsor tevreden mee kunnen zijn. Dat antwoord is een voudig, maar de Nederlandse Sport Federatie geeft er de voorkeur aan deze situatie niet als bedelaar maar als dove bedelaar tegemoet te treden. De NSF heeft in het verleden behal ve aan de sponsors ook aan de me dia concessies gedaan, in de veron derstelling dat het hier een ruilhan del betrof. De overtuiging dat dit niet zo is, zal slechts met behulp van een heistelling nog in de com missie te brengen zijn. Waar de commissie naar streeft wordt in de inleiding subtiel uit de doeken gedaan. „Kortom er is ge streefd de wildgroei weg te nemen om straks per tak van sport verfij ningen aan te brengen, waarmee iedereen zou kunnen leven". Eigen lijk een soort heilsplan dus, al ver geet men voor het gemak maar even te melden dat het heilsplan er slechts met (nog niet bestaande) sancties in te pompen is. Waarom bestaat er eigenlijk sport sponsoring? Ook dat doet de com missie in de inleiding haarfijn uit de doeken: „Wel omdat door de steeds knellender belastingdruk in de sfeer van de loon- en inkomstenbelas ting. de premieheffing sociale wet geving. de vereniging in een soort financiële „houdgreep" dreigt te ge raken'. Welja. Eerst enthousiast melden dat de sportwereld zowaar op weg is een heuse bedrijfstak te worden en vervolgens gaan klagen over de wetten die daarop van toe passing zijn. En daarvoor zou dan die sponsoring nodig zijn? Wie dat gelooft, gelooft ook dat de hele vere niging na verloop van tijd gaat profiteren van de sponsoring. Om dat effect te bereiken moeten er regels, commissies en een code ko men. En zelfs dan nog blijft het de vraag of de vereniging lager dan het eerste team werkelijk zo geweldig profiteert. Sponsoring is in principe niet slecht, zoals ook niet iedere sponsor een met alle middelen naar puur gewin zoekende geldlener is. Het is alleen wat treurig dat één partij, de sport, er ondanks een hoge organi satiegraad en een trots gepresen teerd overkoepelend orgaan niet in slaagt om zich naar zijn macht en positie te gedragen Overigens het herziene rapport van de Commissie Sponsoring en Recla me van de NSF is voor 15 gulden te koop bij boekhandel De Vries, Jaco- bijnenstraat 5. Haarlem. BREDA In het kader van zijn voorbereiding op het komende inter- zonetoernooi speelt de Nederlandse schaakgrootmeester Jan Timman een geheime tweekamp tegen de Rus Lev Poloegajevski. De notaties van de partijen zullen niet openbaar wor den gemaakt. Publiek heeft ook geen toegang tijdens Timmans denkwerk in Breda. De Nederlander won de eerste partij toen hij wit had, terwijl in de tweede partij na herhaling van zetten remise volgde. De tweekamp tussen de num mers 5 en 6 van de wereldranglijst gaat over totaal acht partijen. DIEREN In het toernooi om het open Nederlands schaakkampioen schap zijn na de tweede ronde nog vijftien spelers met de maximale winst. De titelkandidaten Van der Wiel, Van der Sterren, Böhm en Van Riemsdijk lieten zich niet verrassen. Problemen waren er voor drievoudig titelhouder Nemet en Langeweg. die bepaald geen duidelijke winstkansen hebben in hun afgebroken partijen in de tweede ronde. AMSTERDAM Kevin Keegan zal niet deelnemen met HSV Hamburg aan het toernooi Amsterdam 704 dat vrijdag en zondag in het Olympisch Stadion wordt gehouden. Keegan, met veel tam-tam aangekondigd als de grote trekpleister, blijtk al enige tijd geblesseerd te zijn geweest. Hij heeft in de oefencampagne van HSV tot nu toe maar een wedstrijd ge speeld. Het is ook de vraag of AJax de nieuwe aankoop Hennlng Jensen zal kunnen opstellen. Er loopt nog een onderzoek van de Stichting Arbeidszaken be taald voetbal naar de manier waarop de transfer van deze speler tot stand is gekomen. Van onze sportredactie AMSTERDAM Het Komitee Zui delijk Afrika heeft in een brief aan minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken gevraagd op korte ter mijn een beslissing te nemen over deelneming van Zuid-Afrika aan de Olympische Spelen voor gehandicap ten. Dit vierjaarlijks sporttoernooi wordt volgend Jaar in en om Arnhem gehouden. De minister liet eerder we ten geen beslissing te nemen en de verantwoordelijkheid te laten waar die zou horen te zijn: bij de organisa toren. Het Komitee Zuidelijk Afrika noemt in de nieuwe brief aan minister Van der Klaauw twee feiten op grond waarvan Zuid-Afrika alsnog door Buitenlandse Zaken uitgesloten zou moeten worden. Ten eerste, zo zegt het Komitee Zuidelijk Afrika, heeft het Special Committee against Apartheid van de Verenigde Naties vastgesteld dat deelneming van Zuid- Afrika in strijd is met de resoluties van de VN. Ten tweede heeft de Noor se regering Zuid-Afrika uitgesloten van deelneming aan de Olympische Winterspelen voor gehandicapten. De regjrlng van Noorwegen deed dit op grond van de VN-resoluties. Het Speciale Comité tegen Apartheid van de VN heeft op 3 juli een brief gezonden aan de permanente verte genwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties. In die brief wordt gewezen op het feit dat deelneming van Zuid-Afrika aan de Spelen voor gehandicapten in Nederland in strijd is met de VN-resoluties. Voorzitter B. Akporode Clark vroeg de Nederland se permanente vertegenwoordiger dit ook ter kennis van de Nederlandse regering te brengen. De Noorse regering heeft de organisa toren van de Winterspelen voor ge handicapten laten weten dat er geen visa zullen worden verstrekt aan een Zuidafrikaanse ploeg. Bovendien zal de Noorse regering de overheidssteun aan de organisatie Intrekken als Zuid-Afrika toch wordt uitgenodigd. Inmiddels hebben de organisatoren in Noorwegen de Zuidafrikanen laten weten zij zijn uitgesloten van de Win terspelen. De Tweede Kamerleden Ter Beek (PvdA) en Scholten (CDA) zullen de minister van Buitenlandse Zaken waarschijnlijk op korte termijn vra ger. stellen over de door het Komitee Zuidelijk Afrika aangedragen infor- ma.tie. Inwoners van Zuid-Afrika. die Frank rijk willen bezoeken, dienen in het vervolg in het bezit te zijn van een visum. Met deze gloednieuwe maatre gel heeft de Franse regering een stok je gestoken voor de komst van de Springbokken, het Zuidafrikaanse rugbyteam dat voornemens was in het najaar een tournee door Frank rijk te maken. Er bestaat weinig twij fel dat een eventuele Zuidafrikaanse aanvraag voor spelersvisa niet geho noreerd zal worden. Op deze manier heeft de Franse rege- ring een einde gemaakt aan de sle pende onenigheid over de komst van de Springbokken. De uitnodiging van de Franse rugbybond aan de Spring bokken werd alom ernstig bekriti seerd. Jean-Claude Ganga, de secre taris-generaal van de Sportraad van Afrika, liet doorschemeren dat de Olympische zomerspelen van 1980 in Moskou in navolging van Montreal 1976 door de Afrikaanse landen mo gelijk geboycot zouden worden. Lord Killanin, de voorzitter van het Inter nationaal Olympisch Comité, dreigde in een schrijven Frankrijk uit te sto ten van deelneming aan de Olympi sche Spelen en omschreef de handel wijze van de Franse rugbybond als een racistische actie. Anti-apartheid sorganisaties uit alle delen van de wereld stuurden scherpe protestbrie ven tegen de tournee van de Zuidafri kanen door Frankrijk. WOLVERHAMPTON Na twaalf jaar trouwe dienst verlaat Emlyn Hughes landskampioen Liverpool. De vroegere aanvoerder van het En gelse elftal ondertekende een verbin tenis bij Wolverhampton Wanderers. Met de overvang was een bedrag ge moeid van ongeveer 90.000 pond ster ling (rond de 375.000 gulden). Zeventien dagen na zijn aanrijding, waarbij hij verwondingen aan ribben en borstbeen opliep en zijn rechter arm brak, heeft Sepp Maier het zie kenhuis verlaten. Woensdag keerde de 32-jarige doelman van Bayern München en het Westduitse nationa le elftal naar huis terug. Volgens de artsen is het uitgesloten dat Maier binnen twee maanden de training kan hervatten. Elf supporters van Liverpool zijn gis termiddag enkele uren voor aanvang van het duel tussen Borussla Mön- chengladbach en de Engelse lands kampioen in Düsseldorp gearres teerd. De Britten hadden uit een kas sa van een dancing 400 mark gestolen en waren daarna betrokken bij een massale vechtpartij, waarbij ver scheidene personen gewond raakten. De avond ervoor had de Westduitse politie ook al handelend moeten op treden tegen Engelse vandalen die zich vermaakten met diefstallen, overvallen en knokpartijen. De grootste stilte zwierf die avond in Morzine. Joop Zoetemelk was uit de gele trui gereden door een werke lijk fenomenaal doorhalende Hi- nault. Joop was kapot, gedesillusio neerd en had zich geen tijd gegund om de verzamelde, voornamelijk Nederlandse pers aan de finish te woord te staan. Waarna dus ieder een zich een uur later in het renners hotel bij Zoetemelk kwam melden. De kamer was bepaald niet groot. Een tweepersoonsbed, een hoge kast, twee stoelen en de Zweed Sven Ake Nilsson in traag maar mooi Zweeds aan de telefoon. Joop lag schuin op bed. Gekamd, schoon zoals altijd en nog steeds kapot. De hem omringende Nederlandse jour nalisten groepeerden hun vragen en tussen vraag en antwoord vielen vaak diepe stiltes. Niet eens erg beklemmend maar wel voelbaar. Tot ineens Zoetemelk zijn woorden weer gerangschikt had en uitviel: „Ik ben nu vier keer tweede gewor den, zo is het wel genoeg. Ik vlieg er nog een keer in, of ik dit jaar nu zesde of tiende wordt maakt mij geen flikker meer uit." Stilte. Want wat moet je daar als bijstaander nu nog op zeggen? Daar ligt Nederlands beste ronde renner, die zijn absoluut beste Ron de van Frankrijk rijdt. Die honderd achtenveertig man vrij gemakkelijk de baas is, maar die net even moet inleveren tegen een jonge Franse wielrenner die Hinault heet. Joop, die avond in Morzine, was een ver slagen sportman, maar wel een heel grote. Van zijn bijnaam wiel tjesplakker, gegeven door veelal te gen Merckx aanleunende vette Bel gische wieier journalisten, was niets meer overeind. Eeuwig tweede, dat stond nog, maar zelden zal een tweede man in een sportwedstrijd betere tweede zijn geweest. Als nooit tevoren reed Zoetemelk zo'n goede Tour de France. Hij viel aan, reed met elan voor in de groep van allersterksten, leidde zijn bepaald niet' overtuigende Franse ploeg in de grote tijdritten, draaide in de bergen volop mee en stond vervol gens in Parijs op even meer drie minuten achterstand op de schier onklopbare Bretonse duivel Hinault. Joop was met name in Parijs zich zelf. De stiltes en de diepe teleur stelling van Morzine hadden plaats gemaakt voor een open soort van realisme. „Hinault is dit jaar niet te kloppen. Ik ben niet sterk genoeg om hem hier te verslaan. Ik lever in tijdens de individuele tijdritten en daardoor verlies ik deze Toer de France. Zo zit het en niet anders". En zo zat het ook. Uitsluitend in die uiterst specialistische toestanden die tijdritten heten moest Joop bui gen. Op alle andere vlakken was hij gelijk of zelfs sterker dan de Breton. Vandaar ook dat de overwinning van de man uit Rij pwetering op de tweede dag in Alph d'Huez zo ver schrikkelijk belangrijk was en de sportman Zoetemelk zo verschrik kelijk veel moraal voor de toekomst meegaf. Want tijdens deze tweede klimdag zag de internationale wielerwereld Joop Zoetemelk in zijn beste doen. Op de flanken van die 21-grote bochten tellende bult viel hij aan. Op dat moment had hij genoeg van al die smalende opmerkingen, van al dat gekonkel achter zijn rug. Hij wilde niets meer horen van die tweede plaats, hij wilde op de eerste stek rijden. En dus viel Joop Zoete melk aan. Demarreerde van Hinault vandaan en voor het eerst in de Tour de France moest de Breton in een rechtstreeks gevecht buigen. Vanuit een positie die men zij-aan- zij mag noemen reed Zoetemelk weg, verkleinde heel even de tred en liet vervolgens Hinault achter zich. Wat volgde was één van de meest boeiende episodes van de hele Tour. De Fransman die absoluut niet wil de buigen, die vrijwillig de hulp aangeboden kreeg van de Belgische lichtgewicht Van Impe en die werkelijk zijn laatste krachten moest aanspreken, die Hinault dus, verloor daar, in die klim tijd. bijna een kwartier lang op een ac terstand van twintig seconden gei dèn te hebben, moest Hinault te slotte toch door de knieën. Het vi schil werd in de laatste kilomei ruim verdubbeld en Joop beëindi de de hqnderdplus kilometers m een grijns die werkelijk alles in zl droeg. Vreugde, opperste vermoei heid, voldaanheid en vooral het voel de wielerwereld die dag toond te hebben dat het met renner Zoetemelk helemaal m niet gebeurd was. Vandaar ook d de oude, bonkige en breedbespraa te Tourbaas Jacques Goddet zli die volgende dag in zijn blad prachtige bewoordingen over on landgenoot uitliet. Goddet spr van een heldendaad van een gro wielrenner, van een prestatie v een kampioen, van een geste opzichte van de 66-ste Tour France. En in feite was dat ook zo. Jo< gooide al zijn krachten nog een ke in een doos, husselde dat alles flli om en demarreerde vervolgens. V< sloeg Hinault en was daarna ta tevreden. En toen waren er stiltes. Op de commentaarposlt straalde hij, sprak honderd en me uit, gaf interviews aan iedereen alles en genoot van zijn zege. terecht. Die overwinning, daar in Alpen, heeft Zoetemelk voor jan naam meegegeven. Zo verslagen hij was in Morzine, zo vrijelijk, z< maar totaal open, blij en ook tevi den stond hij in Alpe d'Huez. A topsporter, moe uiteraard, maar* met de wetenschap dat de geest i het lichaam in perfecte harmon haddeh samengewerkt aan het sultaat, een simpele, maar a goud omrande etappezege in Tour de France. door Mart Smeets Het leuke van dit wielerselzoen dat Zoetemelk die blijheid van Alp d'Huez en prettig aandoende real teitszin van Parijs bewaarhei heeft. Hij rijdt thans fris en uiten vrolijk elke dag criteriums, vliej op en neer tussen Frankrijk en Ni derland, botst met zijn eigen auto) Frankrijk en passant tegen ee vrachtwagen aan. Merkt dat auto geheel total loss is en dat hij e: zijn vrouw ook niet onbeschadlg zijn, maar komt, na eerst nog eei Frans ziekenhuis van binnen gezie te hebben, wel per vliegtuig naa Nederland om er het avondcrit rium van Egmond aan Zee te rijden Dat mag je klasse noemen, pui klasse zelfs en kan alleen gedaa worden door een sportman die alle wat er met hem gebeurt volledi begrijpt. Met een volwassen sport man dus. Zijn bijna grenzeloze po pulariteit bij wielerminnend Nedei land gooit hij niet te grabbel. H| kent zijn waarde, hij wil geen ande ren teleurstellen en komt dus. Ho dan ook. Waar een profvoetballe vermoeid en kronkelend door he gras gaat liggen roljen, put Zoete melk uit zijn reservoir van krach ten. Hij verzamelt de grote tegen slagen van Morzine, de overwinnin van "Alpe d'Huez en de realiteitszl van Parijs en komt dan toch. Vei volgens fietst hij en beëindigt on bijna twaalf uur in de kille Noord zee-lucht zijn koers. Dat is echte klasse en dat maakt d dertiger Zoetemelk een topper ii het huidige professionele wiel renner. Voor het wereldkampioenschap li Valkenburg moet menig grand ma ïtre van de wielerwereld op dez Zoetemelk letten. Vooralsnog staa hij hoog op de lijst van kansheb bers. Heel hoog zelfs. MOTORSPORT In Hengelo (Geld) won Ger- rit Wolslnk een cross In de 500 cc klasse. De Belg André Vromans werd tweede. WIELRENNEN De „nacht van Llnne", een prolcriterium over 75 km, ls gewonnen door Joop Zoetemelk. Van der Meer werd tweede en Lubberding derde. TENNIS Marjan van der TorTe heeft zich ln Baastad (Zwe) geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese titel bij de meisjes tot 18 Jaar. Theo Oorter en Marc Albert plaatsten zich voor de kwartfinales van het Masters-toernooi ln Amersfoort. ATLETIEK - Bij de Konlnkrijksspelen ln Wil lemstad heeft Erich de Bruyn het Jeugdrecord discuswerpen gebracht op 51.26 meter. ZWEMMEN De Amerikaan Greg Wlnchell ls In Long Beach (VS) overleden aan de gevolgen van een motorongeluk dat hij twee weken gele den kreeg. VOETBAL Uitslagen Amerikaanse competi tie: Dallas Tomado-Tulsa Roughneck 4-3, Se attle Sounders-Edmonton Drillers 9-0, Washing ton Diplomats-Tampa Bay Rowdies 5-1, Van couver Whltecaps-Mlnnesota Kicks 1-0, Callfor- nlé Surf-San José Earthquakes 2-0, Detroit Ex press-Houston Hurricanes 2-0. Atlanta Chiefs- New England Tea Men 3-2, Portland Timbers- Toronto Blizzard 3-2, San Diego Sockers-Phlla- delphla Fury 3-1, Rochester Lancers-Fort Lau derdale Strikers 2-1. VOETBAL Oefenwedstrijden: NAC-Ware- gem 0-1 (doelpunt: 65: Mullecamp). FC Lulk- Haarlem 0-0. PAARDESPORT BIJ het nationaal concours hlpplque ln Buitenpost won Irma Smulders met Tllfany Z een Jachtsprlngconcours. Het klassie ke springconcours Tabel A werd gewonnen door Jan Broek met Faroek Z. voor Henk Nooren met Upstream en Irma Smulders met Lough Corrib. Alle drie maakten geen fout de Staten verontschuldigd voor de rel tijdens i Pan-Amerlkaanse Spelen toen ln de wedstrlj< Cuba-VS, de Cubaan Tomas Herrera de Ameri kaan Kyle Macy een vuistslag toediende wasf bij Macy's kaak brak. WIELRENNEN - In de profronde van WesV Duitsland (van 6 tot en met 11 augustus) starte acht Nederlanders: Knetemann, Raas, Pronk Van den Hoek, Priem en Havik (bij Post) Fedor den Hertog en Bert Scheuneman ln bu) tenlandse dienst WIELRENNEN De Grote Scheldeprijs J Antwerpen ls gewonnen door de Belg Danli Wlllems. Frank Hoste (Belg) werd tweede. Il Putte Kapellen won de Belg Geert een amateui wedstrijd voor de Nederlander Bas van Lamoen Patrick Sercu won ln Levanger ln Noorwege een wedstrijd voor profs. Knut Knudsen tweede. VOETBAL BIJ de Konlnkrijksspelen ln WD lemstad speelden Nederland en de Nederland! Antillen gelijk: 1-1. Het Antilliaanse doelpua kwam op naam van Blto terwijl Schoors voor dl gelijkmaker zorgde. HONKBAL BIJ de Konlnkrijksspelen ln WD lemstad verloor bet „Nederlands team" met 7! van de Antliilanen. VOETBAL Uitslag Amerikaanse competltlt Memphis Rogues-Chicago Sting 1-2. SCHOONSPRINGEN - Edwin Jongejans (W Futen) uit Amstelveen heeft In Stuttgart dl officieuze wereldtitel drie meterplank verovert voor Jongens tot 13 Jaar. CRICKET Voor het eerst sinds 12 Jaar speek het Nederlands dameselftal op 25 en 26 augu» tus tegen een officieel vertegenwoordigen team uit Engeland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 14