Lange stilte na langzame uitvoering boycot 020-913456 ZO BAAS ZO BEESTJE HOGENOOD.„ HOND IN DE GOOT Reconstructie van rapport buitenlandse zaken over Rhodesië Wackernagel en Schneider in staat van beschuldiging Algemene staking in Bolivia na verkiezingsfraude FAMILIEBERICHTEN DOCENTEN Er is genoeg bij te verdienen. Voor scholieren, studenten en spaarders. WiltuTrouwookopuw /vakantie-adres bezorgd hebben? Bon voor bezorging Trouw tijdens vakantie VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1979 TROUWKWARTET P 10 RHS 12 door Ferry Mingelen DEN HAAG Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) heeft met opmerkelijke openhartigheid, zo oordelen politieke Insiders, informatie verschaft over het beleid van zijn voorgangers ten aanzien van de Rhodesië-boycot. Twee jaar van schoorvoetende uitvoering van de boycotregel, gevolgd door acht jaar van volstrekte stilte, laten zich aan de hand van het rapport van buitenlandse zaken als volgt reconstrueren. 20 november 1965: Direct nadat Ian Smith de Britse kolonie Rhodesië eenzijdig onafhankelijk had ver klaard, neemt de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een resolutie aan. Daarin worden alle landen opge roepen „het uiterste te doen om alle economische relaties met Rhodesië te verbreken. Inclusief een embargo op olie- en petroleumprodukten." Ne derland als lid van de Veiligheidsraad stemt voor, alhoewel men twijfelt aan de effectiviteit van de boycot, en ver volgens neemt men een afwachtende houding aan. Uit contacten tussen buitenlandse zaken en de Shell wordt dan al gemeld dat de oliebehoefte van Rhodesië slechts een fractie is van die van Zuid-Afrika en de Portu gese kolonie Mozambique tezamen, zodat zelfs bij toevoerbeperking naar die landen, voldoende olie Zuid-Rho- desië zou kunnen binnenkomen. 17 december 1965: Groot Brittannië voert een sanctiewet in waarin ook het olietransport door tankers onder Britse vlag wordt verboden. Neder land wijst vervolgens een Brits ver zoek af om dit verbod ook voor Ne derlandse tankers te laten gelden. De regering volstaat met een verzoek aan de reders om medewerking. Mi nister Luns wijst de reders erop dat het mislukken van de sancties tot chaotische toestanden zou kunnen leiden die de Nederlande belangen meer zullen schaden dan het tijdelijk ongerief van de boycot. Op 17 decem ber verbiedt Nederland alleen de uit voer van aardolie. Inmiddels had de resolutie van de Veiligheidsraad er toe geleid dat Iran, een grote olie- exporteur, op 23 november 1965 aan het consortium van westerse olie maatschappijen verzocht had geen olie meer aan Rhodesië te leveren. Dit consortium bestond formeel uit een Nederlandse NV. Buitenlandse zaken komt echter na intern beraad tot de conclusie dat Nederland vol kenrechterlij k niet aansprakelijk is voor de activiteiten van dit consor tium en neemt derhalve geen actie. De J;aak was daarmee afgedaan te meer daar de Nederlandse ambassa deur ln Teheran op 15 december 1965 aan het consortium van westerse olie maatschappijen verzocht had geen olie meer aan Rhodesië te leveren. 15 december 1965 meldt dat hij „reden had om aan te nemen dat Iran er niet erg rouwig om zou zijn indien het consortium wegen zou vinden om de Zuid-Rhodeslsche markt niet aan an deren kwijt te raken. December 1965: Inmiddels komt ook de positie van Shell-Rhodesië aan de orde. Buitenlandse zaken meent, na later blijkt ten onrechte, dat het hier om een Nederlands bedrijf gaat. Het regime van Ian Smith oefent druk uit op Rhodesië om op korte termijn te verklaren dat dit bedrijf haar werk zaamheden normaal zal voortzetten. Buitenlandse zaken en de Shell- hoofddirectie plegen overleg en bui tenlandse zaken gaat ermee akkoord dat Shell-Rhodesië verklaart tegen over Smith over deze kwestie in con sultatie te zijn met de Nederlandse regering en zich aan de Nederlandse aanwijzingen te zullen houden. Direc te actie om het werk van het bedrijf te stoppen werd niet genomen en van latere aanwijzingen is niets bekend. Maart 1966: Buitenlandse zaken vangt steeds meer berichten op dat de olieboycot aan alle kanten omzeild wordt (dit was dus op drie maanden na het begin van de boycot). Al op 27 januari 1966 schrijft de Nederlandse consul-generaal ln Salisbury (Rhode sië) dat Zuid-Afrika door te weigeren de verkoop of schenking van oliepro- dukten aan Rhodesië tegen te gaan de hoop dat de oliesancties Rhodesië snel op de knieën zouden krijgen goeddeels de bodem heeft ingeslagen. Voortdurend stromen er vanuit Salis bury en vanuit Pretoria (Zuid-Afrika) ook berichten op buitenlandse zaken binnen over grote olletrelnen die, ge trokken door Zuidafrikaanse locomo tieven, vanuit, de Portugese kolonie Mozambique (Laurenzo Marques) naar Zuld-Rhodesië rijden. Op 4 april meldt Salisbury aan buitenlandse za ken uit volstrekt goede bron te heb ben vernomen dat „sedert maart 1966 wekelijks 110 tankspoorwagens rij den tussen Transvaal (Zuid-Afrika) en Rhodesië, elk met een inhoud van 30.000 liter olie. Op 11 maart meldt de Nederlandse ambassadeur in Preto ria: „Er is thans sprake van grote transporten per spoor via Zuid-Afrika via Mozambique naar Rhodesië. Bui tenlandse oliemaatschappijen zou den bij bevoorrading Zuid-Afrika mo menteel vasthouden aan het cijfer van (verbruik) in 1964, hetgeen een bijzonder gunstig verbruiksjaar was, zodat huidige re-export geen reper cussies (gevolgen) behoeft te hebben op Zuid-Afrika zelf." De Nederlandse ambassadeur in Lon den meldt Brits pessimisme over de mogelijkheden om de olietoevoer naar Rhodesië via Zuid-Afrika en Mo zambique te beëindigen". Het archief van buitenlandse zaken bevat hierop geen enkele reactie. 9 april 1966: De Veiligheidsraad be sluit de Britse regering te machtigen de Rhodesische oliehaven Beira af te grendelen. Nederland steunt deze be slissing, maar verzet zich met de an dere westerse landen tegen het veel verdergaande Afrikaanse voorstel om ook de olietoevoer naar Zuid-Afrika en Mozambique af te snijden. De Ne derlandse permanente vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties noemt deze voorgestelde uitbreiding zelfs „contra-produktlef", alhoewel Neder land op dat moment al lang op de hoogte was van het mislukken van de boycot. De vertegenwoordiger ont kent niet dat de sancties niet voor honderd procent effectief zijn, maar hij acht „het te ver gaan te conclude ren dat de sancties in-effectief zijn gebleken." „Blijkens in april in Den Haag gedane mededelingen van Brit se zijde (zo meldt het rapport van buitenlandse zaken) waren op dat moment de leveranties uit Zuid-Afri ka en Mozambique voor het regime- Smith voldoende om de bestaande benzinerantsoenen te handhaven. Op 9 juni meldde de consul-generaal uit Salisbury zelfs dat de boeren in Rho desië weer meer dieselolie kregen om dat de olieaanvoer zo groot is dat er gebrek aan opslagruimte was ont staan. Buitenlandse zaken laat dezelfde tijd in het buitenland nagaan in hoeverre men daar wettelijke maatregelen had genomen om de olieboycot uit te voe ren. De antwoorden waren zonder uit zondering ontkennend en ook buiten landse zaken zag daarop af van wet telijke maatregelen. 16 december 1966: De Veiligheids raad van de Verenigde Naties geeft de tot dan toe vrijwillige sancties tegen Rhodesië een verplicht karakter. Ne derland stemt weer vóór, hoewel de Nederlandse wetgeving voor de uit voering niet toereikend is. Begin ja nuari 1967 begint ambtelijk overleg over aanvullende wetgeving, maar dit levert geen maatregelen op. Hetzelf de geldt na de verscherping van de boycot in mei 1968. De ambtenaren twijfelen onder andere over de moge lijkheid om de doorvoer van in Neder landse raffinaderijen geraffineerde olie te controleren. Men zag dit overi gens niet als een ernstige zaak omdat, aldus een ambtelijk memorandum, „in Nederland gevestigde olieraffina derijen alle eigendom zijn van de grote oliemaatschappijen, die in ei gen belang hen tot voorzichtigheid noopt, zodat effectuering van het voorschrift van de Veiligheidsraad op basis van vrijwilligheid zeer wel mo gelijk lijkt". Begin 1967: Men krijgt de indruk, aldus het rapport, dat buitenlandse zaken in de eerste maanden van 1967 weinig of geen aandacht had voor de rol van de grote oliemaatschappijen met betrekking tot de olievoorziening van Zuid-Rhodesië". Dit was dan ondanks voortdurende berichten uit Londen, uit Teheran over grote olietransporten via-via naar Rhodesië. Juli 1967 meldt de ambassadeur in Londen bijvoorbeeld dat Shell-Rho desië ongehinderd doorgaat met de verkoop van benzine, die door de Rhodesische staatsbevoorradings- maatschappij ingevoerd is uit Mo zambique en Zuid-Afrika. Verder meldt hij dat de Britse regering bezig zou zijn de olieaanvoer via Mozambi que te trachten af te snijden. Voorzo ver bekend heef buitenlandse zaken op deze berichten niet gereageerd, evenmin op onthullingen in Britse bladen van die tijd over de betrok kenheid van Shell en BP hierbij. 15 februari 1968: Klachten over olie- transporten komen wel van de Zam- biaanse president Kaunda. Deze deelt Nederland in bij de zogeheten „gangsterlanden", omdat in de perio de van januari 1966 tot augustus 1967 achttien Nederlandse olietankers (op een totaal van 180 tankers) olie heb ben aangevoerd in Mozambique. De Nederlandse ambassadeur in Lusaka vraagt buitenlandse zaken of deze beschuldiging niet moet worden rechtgezet. Behalve de interne con clusie dat de beschuldiging „licht vaardig" is, omdat de uiteindelijke bestemming van de olie (Mozambi que of Rhodesië) niet vast staat, wordt er verder niets mee gedaan. Daarmee treedt dan ook zo ongeveer een diplomatieke stilte rond het olie- lek op, die pas in 1976 wordt verbro ken door het PvdA-Tweede Kamerlid Ter Beek. Hij stelt de regering schrif telijke Kamervragen naar aanleiding van schokkende Britse berichten als zou de Rhodesië-boycot op grote schaal doorbroken zijn geweest. Volgens het rapport blijkt uit de ar chieven van buitenlandse zaken niets van enig Nederlands medeweten van de Britse pogingen om met Shell en BP tot een betere naleving van de olieboycot te komen. En ook niet van de in 1968 gevonden oplossing dat de Franse maatschappij Total in Zuid- Afrika voortaan de oliebevoorrading van Rhosië van Shell en BP over neemt in ruil voor levering van gelij ke oliehoeveelheden. Nederland heeft zich in die jaren in ieder geval ook niet erg ingezet om de boycot een succes te maken. Buitenlandse zaken weigert in 1967 de Britse regering behulpzaam te zijn bij het uitoefenen van diplomatieke druk op Lissabon om de leveranties via Mozambique stop te zetten. De Brits-Nederlandse contacten beperken zich verder tot Britse klachten over Nederlandse sanctie ontduikingen, zij het dat deze op het vervoer van tabak en niet op olie betrekking hebben. KARLSRUHE (RTR) De Westduit sers Christoffer Wackemagel en Gert Schneider zijn gisteren officieel in staat van beschuldiging gesteld voor poging tot moord op drie Nederland se politie-agenten en het lidmaat schap van de terroristische organisa tie RAF. Het tweetal wordt er van beschuldigd op de politie te hebben geschoten bij hun arrestatie in een Amsterdamse telefooncel in november 1977. Wac kernagel en Schneider werden in ok tober 1978 door Nederland aan West- Duitsland uitgeleverd. LA PAZ (AFP, Reuter. AP) De grootste vakorganisatie van Bolivia, de COB, heeft gisteren een algemene staking uitgeroepen om druk op het parlement uit te oefenen rekening te houden met de wil van het volk bij de keuze van een president. De staking viel samen met het debat van het nieuwe parlement over de presidentskandidaten. Geen van de drie kandidaten behaalde vijftig pro cent van de stemmen, zodat de parle- mentsleden moesten beslissen. Her- nan Siles Suazo kwam als overwin naar uit de verkiezingen naar voren. Volgens officieuze tellingen had hij 20.000 stemmen méér behaald dan zijn naaste belager, Victor Paz Es- tenssorro. Dinsdag maakte het kie- stribunaal echter bekend dat Siles Suazo slechts 1500 stemmen meer had, waardoor hij een belangrijk aan tal zetels in het parlement verloor. Zowel de COB als de partij van Siles Suazo beschuldigen het kiestribu- naal nu van geknoei met de officiële uitslag. Vannacht was nog niet be kend wie tot president is gekozen. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur 1939 1979 Hartelijk gefeliciteerd pa en ma van Wingerden kinderen en kleinkinderen Op donderdag 2 augustus is kalm overleden onze kameraad Jaap Hoofdman Als rechtskundig adviseur van onze organisa tie heeft hij, in zijn onverzettelijke strijd tegen onrechtvaardigheid, veel vrienden gemaakt Wij allen zullen hem missen. O.V.B.-B.V.Z. Condoleancebezoek is op zaterdagmiddag van 15.30-16.00 uur of maandagavond van 19.00 tot 19.30 uur op de Mathenesserlaan 470 te Rot terdam. De crematie vindt plaats op dinsdag 7 augus tus om 13.00 uur in het crematorium Hofwijk, Delftweg 230 te Rotterdam. Op zondag 29 juli nam de Here tot Zich ons lief kleinzoontje en neefje Peter zoon van Ad Plaisier en Wil Plaisier-Baars broertje van Arjen, Mark en Manon. Zijn korte leventje was vol van zorg maar nu mag hij leven bij de Heer. Namens de familie: P. Plaisier A. Plaisier-van der Graaff 3077 BA Rotterdam Benedenstraat 9 Op 1 augustus is, na een korte ziekte, gesterkt door haar geloof, rustig ingeslapen onze lieve moeder en oma Elisabeth Wilhelmina Bootsma-Mettau weduwe van J. H. Bootsma op de leeftijd van 82 jaar. Henri en Bertie Jenno Bart Jan Peter Hans en Ria Amstelveen. 1979 Smeenklaan 50 Correspondentie-adres: H.P. Bootsma Spoorstraat 42 2871 TP Schoonhoven Thuis geen bezoek Geen toespraken Gelegenheid tot afscheid nemen in het uit vaartcentrum van de Coöperatie PC Ookmeerweg 273, Amsterdam-Osdorp zaterdag van 13.00-15.00 uur De crematie zal plaatshebben maandag 6 au gustus a s. tegen 14.30 uur in het gemeentelijk crematorium Westgaarde, Ookmeerweg 275, Amsterdam (bereikbaar met bus 23) „Onze tijden zijn in Uw hand, nu hebt Gij ons bij onze namen geroepen en hoeven wij niet meer te vrezen." Diep bedroefd om het verlies, maar dankbaar voor het vele goede en de liefde die wij van hen mochten ontvangen, zijn door een tragisch ongeval door onze Hemelse Vader thuisge haald onze lieve zoon en broer Arie in de leeftijd van 26 jaar onze lieve dochter en zuster Ramy in de leeftijd van 24 jaar en Arie's vriendin Irma Wij troosten ons echter met de door hen laatst gezegde woorden: „De Gids die hier is zal ook met ons gaan." Bodegraven: A. Kranenburg G. Kranenburg-Peters Ermelo: Marja Bodegraven: Gerrina Bodegraven, 30 juli 1979 Wilhelminastraat 69 Geen bloemen. Gelegenheid tot condoleren a.s. zaterdag 4 augustus van 19.00 - 21.00 uur in het Diensten centrum, Dronensingel te Bodegraven. Dag en uur van de te houden rouwdienst wordt nader bekend gemaakt. Op 2 augustus 1979 nam de Here van ons weg onze lieve, zorgzame vader en opa Arie Slot sinds 1968 weduwnaar van Bastiaantje Kok op de leeftijd van 79 jaar. Broek op Langedijk: Piet Slot Annie Slot-Wagenaar Broek op Langedijk: Maria Bak-Slot Heerhugowaard Jan Kikkert Nel Kikkert-SIot Driebergen: Jarig de Haan Gré de Haan-Slot Heerhugowaard: Arie Slot Hamont (Big Nico van Dooren Paulien van Dooren-Slot Abcoude: Gerard Lem Alice Lem-Slot en kleinkinderen 1721 BA Broek op Langedijk Dorpsstraat 35. Een Dienst van Woord en Gebed zal D.V, worden gehouden op maandag 6 augustus in de gereformeerde Kerk te Broek op Langedijk om 14.00 uur waarna de begrafenis zal plaats vinden. Gelegenheid tot condoleren op zondag 5 augustus van 20.30 tot 21.00 uur in de gerefor meerde kerk en na de begrafenis in gebouw „Trefpunt" Dorpsstraat 41. Geen bloemen God nam tot Zich Elizabeth Visser directrice van onze school voor chr. L.H.N.O. te Sneek en consulente voor onze scholen. Vele jaren heeft zij overtuigend het christelijk onderwijs op meerdere terreinen gediend, i.h.b. het huishoud- en nijverheidsonderwijs. Met veel waardering en dankbaarheid denken we aan haar grote inzet. Bestuur Friese Chr. Boeren- en Tuindersbond, onderwijscommissie en medewerkers Friese C.B.T.B. Vroeg in de morgen van 1 augustus overleed mijn lieve vriendin Ilona Lehnigk op de leeftijd van 19 jaar. Karl Heinz Bockholt Amsterdam, Volkerakstraat 63. Vanuit Horna Bay Kenia bereikte ons op 28 juli 1979 het droeve bericht dat daar is overleden mijn lieve dochter en onze zuster, schoonzuster en tante Aafke Mboya-Kobes op de leeftijd van 44 jaar, echtgenote van Phillip Mboya en moeder van Trynke en Carolien. In Afrika heeft zij vele jaren ontwikkelings hulp gedaan. Dit dienstbetoon aan de naaste zag zij als een opdracht van haar Heer en Heiland. Aafke wist zich steeds een kind van haar Hemelse Vader en legde haar zorgen en moeilijkheden in Zijn handen. Deze getuigenis van haar is ons een troost bij dit zware verdriet. Dat God Phillip de kracht mag geven om dit verlies te dragen en hem en de kinderen nabij mag zijn. Tuk: T. Kobes-Tuinenga Amsterdam: Froukje en Wim Groeneveld Mijanou en Nathalie Eelde: Jan en Beukje Kobes Lammy en Nynke Katwijk: Annekien en Leo Montsma Volmer en Marije Dharan(Saoedi-Arabië): Sieta en Lute Martens Erno, Pascal en Emiel Tuk, Hummelingen 28 In plaats van kaarten Langs deze weg willen wij een ieder hartelijk dank zeggen voor het medele ven betoond bij het plot seling overlijden van onze lieve man, vader en groot vader Jan Esselink Namens allen: A. H. Esselink- Kieskamp Geesteren. F31 Augustus 1979. Het bestuur van de scholengemeenschap „Ds W. J. van Elden" voor mavo, leao, lavo en iavo te Haarlem vraagt wegens uitbreiding zo spoedig mogelijk voor engels, frans, gymnastiek, muziek en AVO vakken. combinatie van vakken tot een betrekking van 29 uur is mogelijk. belangstelling voor individueel onderwijs is gewenst. belangstellenden, met een positief christelijke le vensovertuiging, worden verzocht hun sollicitaties te richten aan het bestuur, Vrouwestraat 8 te Haarlem. Inlichtingen bij Th. Delleman, directeur, tel. 023- 373878 of bij Drs. J. Groenevelt, voorzitter, tel. 023- 315765 JUWELEN, GOUD en ZILVER IN- EN VERKOOP H. W. DAMES Kruisstraat 19 Tel. 023-320481 Haarlem (bij de Ridderstraat) Nette baas: nette hond. Maak hem zindelijk, 't Is zo simpel. Vraag de gratis folder. die gratis folders kunt u krijgen bij: reinigingsdienst, wijkcentra, stadhuis eic. Het is helemaal niet nodig de hele zaterdag in touw te zijn om wat bij te verdienen. Dagblad Trouw heeft nu baantjes waarmee je tenminste zo'n 40 per week verdient. Je moet wel een beetje sportief zijn en het geen probleem vinden om dagelijks een uurtje eerder op te staan. En als je het een beetje handig aanpakt is er zelfs meer bij te verdienen, want Dagblad Trouw betaalt meer dan je denkt. Bel vlug; Er is nu ook werk voor jou. toestel 761. En wat denk je hiervan: Voor de snelle beslissers, na zes weken boven je verdienste een gratis elpee (of handje kontantje 15,—). Leeftijd vanaf 15 jaar. Mei vakantie zijn en u tóch een beetje thuis voelen. Omdat u het dagelijkse nieuws „gewoon" in Trouw kunt \blijven lezen. Waarterwereld u ook met vakantie bent.we bezorgen het dagblad waar u zo vertrouwd mee bent i graag op uwvakantie-adres. De enige extra kosten zijn i de postzegels voorverzending. Nederland en België is gratis. Attentie: Wij maken u er nu reeds op attent dal de postafleveringvan dagbladen in zuidelijke landen (Italië. Spanje. Joegoslavië enz.) over het algemeen te wensen overlaat. Helaas kunnen wij hierop geen enkele invloed uitoefenen. Zend de onderstaande bon uiterlijk drie weken vóór I uw eerste vakantiedag naarTrouwafd. Vakantieservice. Antwoordnummer 2792. 1000 PA Amsterdam. Er hoeft geen postzegel op de envelop. r* i i i i i i i i Naam abonnee: Adres: huis no Postcode plaats:- Telefoon: Vakantieperiode: vertrekdatum weer thuis op. Vakantieverblijf Hotel/ pension/camping e.d^ Ad res-. huis no Plaats event code):. Land: Portokosten voor verzending Trouw binnen Europa: 11.75 perdag(luchtposi). I Verzending naar een vakantie-adres in Nederland en België is gratis. Builen Europa op aanvraag (telefoon U20 - 913456). Betaling uilsluitend per acceptgirokaart die u wordt toegezonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 12