Armslag voor bijzondere school Bruno Kreisky laat de sjah niet vallen Gesprek Kiesuwkado i Viljoen nieuwe bestuurder Namibië In deze krant Sterke Yerke vertrokken Trouw Perioden met zon HET WEER Victor Noach Pais en Hermes wijzigen wetsontwerp basisonderwijs Oostenrijk hekelt houding Westerse landen Voogd: vrijlating Kotalla was niet aanvaardbaar Baksteen door ruit: automobilist dood Plotselinge vervanging van Steyn Koffie 56 cent duurder Stiptheidsactie Britse douane Gemeenten krijgen meer te vertellen Trouw Je kunt er niet omheen I Bezorg Trouw een nietiwe abonnee Lees een krant met overtuiging: Trouw rouw met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant 37STE JAARGANG NR 10913 DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1979 Zonnige perioden en mogelijk een bui. Middagtemperaturen ongeveer twintig graden. Matige tot krachtige zuidwestenwind, windkracht vier tot zes. Morgen en overmorgen: zonnige perioden maar eerst nog kans op een bui. Middagtemperaturen ongeveer twintig graden. Zon op: 06.02 onder 21.29 Maan op: 15.52 onder: 01.00 Nieuwe voorraden ^j|y grootse keuze oosterse tapijten Grote Marktstraat 26 het enige *di IVnllMH Tel.070- 6S S3 31 WEST-OUISLAND DM 1,90 ENGELAND E 0.50 ITALIË LIRE 800 LUXEMBURG Blr 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2: Helft van kerklied zingend Nederland weet het niet PAGINA 3: Dependances passen in zwakzinnigenzorg PAGINA 4; IKON-tv wil programma's over China PAGINA 5: 'Dierenbescherming' wijzigt koers PAGINA 9: Weekbladen PAGINA ECONOMIE: Winter stimuleerde postorderverkopen PAGINA SERVICE: Kinderboeken, radio- en tv-pro- gramma's, strips, feuilleton, weeroverzicht, puzzel. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Pais en staatssecretaris Hermes van onderwijs willen het bijzonder onderwijs in de toekomstige basisscholen meer armslag geven dan hun socialistische voorganger Van Kemenade. Dat blijkt uit de nota van wijzigingen op het wetsontwerp basisonderwijs, die de bewindslieden gisteren aan de Tweede Kamer hebben gestuurd. Met name op het punt van de bekosti ging en de huisvesting komen ze het bijzonder onderwijs tegemoet. De be windslieden willen het bijzonder on derwijs de vrijheid laten houden om zelf scholen te bouwen. Bovendien mogen de besturen van bijzondere scholen zelf het onderhoud van de schoolgebouwen verzorgen. In het wetsontwerp waren die taken toebedeeld aan gemeenten. In krin gen van het CDA en van de bijzonder onderwijs-organisaties wekte dat in dertijd veel kritiek. Een ander belangrijk punt in de nota van wijzigingen is dat de planning van scholen wat dichter bij de bur gers wordt gebracht. In vergelijking met het wetsontwerp krijgen ge meenteraden op dit gebied wat meer te vertellen. Zij mogen scholen-plan- nen maken die ter goedkeuring moe ten worden voorgelegd aan Gedepu teerde Staten. In het wetsontwerp kwam het maken van scholenplan nen (op basis van eemeentellike ont- door James Dorsey PALMA DE MALLORCA De Oostenrijkse bondskanslier Bruno Kreisky heeft hevige kritiek geuit op de westerse houding jegens de van zijn troon gestoten sjah van Iran. In een vraaggesprek met deze krant neemt Kreisky afstand van de weigering van het Westen de sjah een dak boven het hoofd te verschaffen. De sjah, die in januari van dit jaar door een volksopstand onder leiding van ayatollah Khomeini uit zijn land werd verdreven, zwerft sindsdien van het ene land naar het andere. Vanuit Iran vertrok hij naar Egypte. Vervol gens reisde hij naar Marokko en de Bahama's. Nu verblijft hij in Mexico. Zijn voormalige bondgenoten zien hem liever gaan dan komen. De Vere nigde Staten hebben de sjah laten weten dat zijn komst naar Amerika ongelegen zou zijn. In Washington vreest men, wanneer de sjah in de VS asiel zou krijgen, de islamitische re publiek wraak zou nemen op de nog in Iran verblijvende Amerikaanse staatsburgers. Ook de Westeuropese landen, het neutrale Zwitserland in cluis, trekken zich van het lot van de sjah weinig aan. Kreisky oefent hevige kritiek op deze houding van de westelijke wereld. „Er zijn bepaalde zaken die ik een voudig niet kan verdragen," zegt hij. „Net zoals ik mijn nek heb uitgesto ken voor het bezoek van (PLO-leider) Arafat aan Wenen, zo spreek ik mij nu ook uit voor het principe dat Oos tenrijk een ruim politiek asielrecht moet hanteren. Ik zou.de sjah niet uitnodigen. Ik ben er niet zeker van dat we hem alle veiligheidsmaatrege len zouden kunnen bieden die hij nodig heeft. Maar ik wijs het af om hem te laten vallen, zoals degenen doen die indertijd hebben staan trap pelen om door hem te worden ontvan gen, en die hem nu niet eens een dak boven zijn hoofd willen geven." Strijdig DODEWAARD (ANP) De 27-jarige H. W. van Binsbergen uit Tiel, die gistermorgen vroeg in Dodewaard dood achter het stuur van zijn auto werd aangetroffen, blijkt om het le ven te zijn gekomen door een met opzet door de voorruit gegooide bak steen. De politie heeft gisteren in de loop van de dag twee inwoners van Dodewaard aangehouden. Een van hen heeft volgens de politie de steen geworpen, toen het slachtoffer met een snelheid van ongeveer vijftig ki lometer per uur passeerde. De steen raakte het voorhoofd van de be stuurder. De politie is er achter gekomen, dat tussen het slachtoffer en beide da ders een reeds jaren slepende ruzie bestond. De directe aanleiding voor het werpen van de steen heeft de politie nog niet kunnen achterhalen. Er was in elk geval stevig gedronken. Kreisky zegt, dat deze houding in strijd is met zijn principes van om gang tussen mensen. „Als men iets tegen de sjah heeft dan moet men dat met gedocumenteerd materiaal aan de (bevoegde) autoriteiten voorlegen, die dat dienen te onderzoeken. Dit is evenzo in overeenstemming met mijn principes". Kreisky wijst erop dat hij dit stand punt verkondigt, hoewel „ik dè enige ben die tegen de sjah die tegen de Spaanse koning zei dat hij zich te veel door (de voorzitter van de socia listische internationale) Brandt en mij onder druk liet zetten gezegd heb, dat hij een fout pad bewandelt." De Oostenrijkse bondskanselier her innert verder aan het feit dat hij zich persoonlijk heeft ingezet voor „ontel bare gevangenen" in de gevangenis sen van de sjah. (De rest van het vraaggesprek met Kreisky staat op pag. 7). Van een onzer verslaggevers HARLINGEN Het zit de sterke Yerke weer eens tegen. Het vlot met vier Friese avonturiers, dat inmiddels al vele wateren heeft bevaren, zou gisteren glorieus aan een nieuw waagstuk beginnen: de overtocht over de Atlantische Oceaan. Maar pijpestelen en harde wind maakten er gisteren in de Noorderhaven van Harlingen maar een trieste boel van. Desondanks vertrok het vlot gisteren uit de Harlingsé haven. Meer nieuws op pagina 3. Joseph Kotalla, nacht overleed. die gister- jammer, 't is net mijn kof- fieloze dag. Van onze Haagse redactie DEN HAAG/BREDA Het PvdA- Kamerlid Voogd vindt dat ook nu nog de vrijlating van de Duitse oor logsmisdadiger Joseph Kot&lla, die in de gevangenis van Breda op 71-jarige leeftijd overleed, voor oorlogsslach toffers niet aanvaardbaar zou zijn geweest. De heer Voogd is bestuurslid van het Centrum '40-'45 en diende in februari 1972 de door de Tweede Kamer aan vaarde motie in tegen vrijlating van de „Drie van Breda", van wie Kotalla („de beul van Amersfoort") er een was. Voogd: „Indertijd is afgesproken dat bij mogelijke individuele gratiëring van deze oorlogsmisdadigers ook de gevoelens van de oorlogsslachtoffers gepeild zouden worden. Uit mijn vele contacten met deze slachtoffers trek ik de conclusie dat ook nu nog kort voor zijn dood de vrijlating van Kotalla op zeer grote emotionele weerstanden gestuit zou zijn. Men zou het gewoon niet kunnen verdra gen. Het feit dat deze gratiëring slechts in verband met Kotaila's na derende einde zou zijn verleend, maakt voor de mensen die onder de nazi's hebben geleden geen verschil. Hun kwetsbaarheid op dit punt ls door de jaren niet verminderd, de laatste tijd eerder vergroot door de televisie-uitzendingen van Holocaust en door de zaken rondom Menten en Aantjes. Ik wil Aantjes uiteraard niet op één lijn stellen met Kotalla, maar de affaire over zijn verleden heeft de oorlogsslachtoffers natuurlijk niet onberoerd gelaten. Wat dit betreft is de situatie nu moeilijker dan een jaar of twee geleden," aldus de heer Voogd. Meer nieuws op pagina 9. Ons commentaar staat op pagina 5. door Hennie Serfontein JOHANNESBURG Het hoofd van de machtige Broeder bond in Zuid-Afrika, prof Gerrit Viljoen is benoemd tot nieuwe administrateur-generaal in Namibië; Zuid-Afrika doet hiermee een wanhopige poging een halt toe te roepen aan het groeiend verzet van de ongeveer 100.000 blanken in Namibië tegen de Zuidafrikaanse Nationale Partij. Overwinning Viljoen vervangt de controversiële rechter Marthinus Steyn, die weer terugkeert naar de rechtbank. Rech ter Steyn heeft de post gedurende twee jaar bekleed. De wisseling is een complete verrassing voor de mensen in Zuid-Afrika en Namibië. Prof. Viljoen is rector van de Rand Afrikaanse Universiteit en voormalig hoogleraar klassieke talen. Als voor zitter van de geheime Broederbond is hij een van de machtigste persoon lijkheden in Zuid-Afrika. De Broeder bond telt 12.000 leden en is in cellen verdeeld die over het gehele land zijn verspreid. De meeste Afrikaanse na tionalisten die sleutelposities bekle- LONDEN (DPA) Vakantiegangers cn andere reizigers van en naar Engeland moeten rekening houden met aanzienlijke vertragingen. De Britse douanebeambten beginnen vrijdag een langzaam-aan-actie van twee weken uit protest tegen de aangekondigde personeelsinkrimping. Volgens een vakbondsleider zullen de vertragingen op de vliegvelden Heathrow, Gatwick en Luton cn in de havens Dover en Folkestone minstens tot vier uur oplopen. De regering is van plan dit jaar het aantal arbeidsplaatsen bij de douane met 1800 te verminderen. ADVERTENTIE Nederlands grootste kleuren-tv, hifi en video speciaalzaak. werpplannen) voor rekening van Ge deputeerde Staten. De gewijzigde opzet van de wet op het basisonderwijs zal de schatkist aanvankelijk wel meer geld gaan kos ten dan het oorspronkelijke wetsont werp. Volgens staatssecretaris Her- T mes zullen de kosten later lager uit- illSp6Ctl6 vallen. van kleuter- en lager onderwijs en de totstandkoming van het basisonder wijs. De belangrijkste wijziging op dit ge bied voor het bijzonder onderwijs is dat de verplichting om een overlegor gaan basis-onderwijs/speciaal onder wijs in te stellen, hiermee is vervallen. De nota van wijzigingen gunt het gezag van scholen (bestuur of ge meente) wel de vrijheid om dit soort overlegorganen in te stellen. Uit de toelichting op de nota blijkt dat de bewindslieden het verplichtende ka rakter voor het bijzonder onderwijs te ver vonden gaan. Invoering Uit de toelichting die beide bewinds lieden gisteren op hun nota van wijzi gingen gaven, bleek overigens dat het nog zeer twijfelachtig of de oorspron kelijke invoeringsdatum van de nieu we basisschool in augustus 1983 wel gehaald zal worden. Hermes zei dat het probleem niet zozeer schuilt in de wet op het basisonderwijs, maar in de overgangswetgeving, die nodig is om de invoering van de basisschool soepel te laten verlopen. Het onderwijskundige deel van het wetsontwerp dat in 1977 bij de Kamer werd ingediend is slechts op enkele punten gewijzigd. Volgens minister Pais bestaat er een vrij alge mene opvatting over de integratie Een andere wijziging op onderwijsge bied betreft de taak van de onderwijsinspectie. Deze mag straks alleen nog schoolwerk- en onderwijs plannen toetsen aan de wettelijke voorschriften. In het wetsontwerp mocht zij deze plannen ook beoorde len op het onderwijskundige ka rakter. De planning van scholen gebeurt vol gens de nota aan de hand van zogehe ten voortschrijdende driejaren-plan nen, net als bij het voortgezet onder wijs. Dat wü zeggen dat eik Jaar op nieuw wordt bekeken welke scholen er kunnen worden gesticht. In het wetsontwerp werd uitgegaan van één scholenplan voor drie jaar. Vervolg op pag. 3, kol. 6 ADVERTENTIE den, behoren tot de Broederbond. Viljoen wordt beschouwd als pragma tist en steunde de. „verligten" in de regering, maar zal aan de andere kant als Afrikaner niets ondernemen om de politieke macht en de overheer sing door de Afrikaanders te ver zwakken. De vorige keer dat James Dorsey voor ons met Oosten rijks kanselier Kreisky sprak, pakte de Israëlische ambassaeur in Wenen zijn koffers. Dat was niet de bedoeling, maar het blijft een feit dat zulke gesprekken iets voorstellen. Vandaag een tweede ronde. Klaarblijkelijk hoopt premier Pieter Botha dat Viljoen in staat zal zijn om de vervreemd geraakte Namlbische nationalisten te verzoenen met de meer liberale voormalige nationalis-' ten van de Democratische Tumhalle Alliantie (DTA). Vervolg op pag. 7, kol. 7 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Fa assen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute leciuur- hangcr. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud cn praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm-bandje van keramiek. Echtpaar omgekomen BEST (ANP) De 66-jarige C. van de Wal en diens 61-jarige echtgenote Th. van de Wal-Klnderen uit Olrschot zijn gistermiddag bij een verkeerson geval in Best om het leven gekomen. I De auto van beide slachtoffers werd aangereden door een andere auto tij dens het oversteken van de rijksweg Den Bosch-Eindhoven. De chauffeur van de andere personenauto werd niet levensgevaarlijk gewond. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000"PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. j LCCSCaiKldiiiiiiciumuiiyu^. tMUUW J\

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1