Marcus in de catacomben en in Westernieland 'Evangelische Studenten' tegen moderne theologie Uit brieven van lezers Trouw Drentse kleuterbijbel Bijbelgenootschappen extra actief in China VOORBIJGANGER! Nieuwe Tsjechische bijbelvertaling Voor Ieren troost in gebed niet in fles WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1979 KERK TROUW/KWARTET door Herman Verbeek De ..materialistische" bijbel-uitleg groeit met de dag. Het is een harde term. Maar de eigenlijke betekenis ervan is heel zacht: materialistisch stamt van mater moeder Mate rialistisch Schrift-lezen is: nagaan hoe een tekst ooit is ontstaan èn met welke ogen wij nu lezen. Uit welke moedergrond is een bepaalde tekst en is een leeswijze voortgeko men? Hier volgt het verslag van een studieweek over „materialistisch" .bijbel-lezen. Sinds enkele Jaren houdt de Nederlandse Basisbeweging een zomerkamp in Westernie land aan het Wad. Dit Jaar waren ook basis gemeenten uit West-Dultsland en België ver tegenwoordigd. Vier maal vijftig mensen be steedden hun vakantie aan deze ontmoeting en bezinning Twee weken werden besteed aan het lezen van Marcus De barakken van het kamp "De Slikken" liggen achter de slaperdijk, tussen het graan, in volkomen rust. In '39 werd de laatste polder drooggelegd De werkverschaffing stuurde er onderwijzers, beambten, kantoor mensen. wie maar werkloos was. op af. Witte handen aan de schop Op een dag verdronken er veertien man. De instanties, die de werklo zen uit de stad naar „De Slikken" dwongen, hadden zeil nooit in het slib gestaan. Dat is een grondtype van de macht van de ene groep tegenover de afhankelijkheid van de andere groep. In het oude povere barak kenkamp aan het Wad ma de oorlog zaten er hooggeplaatste NSB'ers) vormen nu elke och tend twintig mensen uit drie landen een kring Een kaars wordt aangestoken Een rol behangpapier wordt ontrold, waarop de Schrifttekst is geschreven. Er wordt hardop gelezen, daarna wordt er tied minuten in stilte naar de tekst gekeken. Marcus zoon van Mars. aanvankelijk een heiden. HIJ schreef in Rome' Petrus had hem meegebracht van onderweg. Hij begon te schrijven in het jaar 70. Jeruzalem en de Tempel waren dat jaar verwoest. Het volk van Israel was zijn hart kwijt. Het zou duren tot 1948. Titus had de ark, de boekrollen en de zevenarmige luchter in trimf naar Rome gevoerd. Het is nog te zien op de triomfboog bij het Colosseum Rome was een imperium. De keizer vergaar de de belastingen en opbrengsten in zijn stad. Van de ruim één miljoen inwoners van Rome was meer dan de helft slaaf. Krijgsgevange nen. geplunderde boeren, paupers, slaven wa ren de basis van de economie. Petrus en Paulus waren al vermoord. De christenen hielden zich schuil in de catacom ben. ZIJ waren have-nots. Hun enige "bezit" was het boekje van Marcus, hun houvast. Dat boekje was staatsgevaarlijk. Zij leefden in burgelijke ongehoorzaamheid. In het aarde donker werd deze tekst van licht geweven. De woorden tekst en textiel hebben dezelfde stam. Een tekst is een mantel, een huid om je heen. Het weef-materiaal van Marcus werd geproduceerd door hun angst, hun bedrei ging, heimwee, marteling en: hun herinne ring. hun levensmoed. Werd het boekje gelezen in de Paasnacht, voor hun dopelingen? Gedoopt worden bete kende: llligaal worden; je werd ketters, staatsgevaarlijk. Want Je hebt een andere opvatting over wat in de maatschappij rein is en onrein. Je gehoorzaamt niet langer dege nen die het voor het zeggen hebben. Je ver stoort de orde. Waarom hebben de messiaan- se gemeenten (vaak niet groter dan twee of drie man. maar dat is genoeg voor een „mid den") de besnijdenis vervangen door de doop? Werd het mannelijke snijden vervan- In de catecombe van St. Priscilla te Rome gen door de vrouwelijke wassing? Herkenden zij zich liever in de vrouw met de balsemkruik dan in de man met het zwaard? Met zulke vragen is de materialistische lezing bezig. De Schriften zijn niet door ons of rechtstreeks voor ons geschreven. De makers konden niet weten dat hun tekst ooit bij een bijbel zou worden ingelijfd. In het barakken kamp werd gezegd: Wij kunnen ons hun teksten nooit toeëigenen. Lezen kan geen bezitten zijn. Het is onze tekst niet. Wij moeten onze eigen tekst schrijven. Zoals de Tsjechen hun Charta 77. Zoals in Nicaragua het bevrijdingsmanifest. Zoals het illegale Trouw in de oorlog. Wie lezen met volle mond, kunnen de tekst van hongerigen geen recht doen. Het maakt heel wat uit of de priester Ernesto Cardenal in Nicaragua Mar cus leest met de boeren of dat Marcus gelezen wordt in de hofliturgie van het Vaticaan; of er gelezen wordt in een Limburgse abdij of in een dorpskerk in Zeeland; of er gelezen wordt in de St. Jan in Den Bosch door de bisschop of door de Turkse ballingen. Wie in de catacomben waren, waren in alle opzichten de onderliggenden. Titus denderde met de buit over de keien boven hun hoofd. Met welke partijkeuze in het imperium van de Eerste Wereld? In de barak van Westernie land wordt de krant open op de grond gelegd bij de kaars, iemand leest de koppen voor. Dan wordt het fragment van Markus over een rijk ..iemand" ontrold. Die „iemand" is geen toevallige onbekende. Het is „de Romein", het systeem, het machts stelsel. En de collaboratie ermee van Tempel en Synagoge-lieden, al zulke gezalfden. De messiaanse gemeente durft daar haar eigen „Gezalfde" tegenover te zetten. In een fantas tisch ikoon schilderen zij hem op de berg, in gesprek met Mozes en Elia. Stel je voor, die omgebrachte dissidente rabbi in gesprek met de allergrootsten van de Joodse historie. En hij laat ze achter zich. Hij blijft als enige over. De rijke, zeker iemand, gaat door de knieën. De gedode rabbi staat recht op. Deze con frontatie bergt alle spanning van de wereld in zich. Er is bezitten of niet bezitten. Een compromis, een midden is er niet. De ont moeting mislukt. De rijke loopt weg voor de beslissing. Het rijk kan alleen nog aan zich zelf te gronde gaan. Want bezit „zit", is bewe- genloos, toekomstloos, dood. De rabbi staat op en gaat op weg, om geschiedenis te ma ken. een andere. Marcus schreef een liturgisch boekje, om voorgelezen te worden in de Paasnacht. Hoe kun je het dan beter openen dan zondags? In Westernieland is het zondagochtend gewor den. de laatste dag van het kamp. Vijftien kinderen knielen in het midden op het kleed, rondom de voorganger, er omheen alle gro ten. De voorganger fluistert; er is een boze man. Romein heet hij. Hij is buiten. Wij moeten alles donker maken, slaapzakken te gen de ramen, dat hij niet naar binnen kan loeren. Kaarsen doorgeven, in een bak zand in het midden zetten, daar is de man bang voor. Met lantaarns worden de tekstrollen aan de wand opgezocht en afgetast. „Diep in de nacht stond hij op en liep weg, naar een verlaten plek, daar bad hij." Een jongen heeft deze week van die tekst een film gemaakt, met een groep werd er elke middag aan gewerkt. We zien de filmrol nadat we de boekrol gelezen hebben; horen en zien. Een nieuwe parabel aan het Wad, een meisje vlucht in zwart-wit beelden over de dijk, in de storm, tot onder een boom in het avondlicht. Een grote zwarte hand verschijnt aan de hemel. De filmer heeft een dubbelbeeld ge maakt, de hand van een Surinaamse jongen boven het hoofd van een wit meisje. De Duitsers leren ons Wolf Biermann zingen: „Laat je toch niet verharden in deze harte tijd." En: „De revolutie revolutioneert zich zelf, ze werpt de eerste steen op zichzelf." Er wordt tegen de barak gebonsd: de boze man. Hij is breed uitgedost. Hij draagt een buidel guldens op zijn buik. Hij wil ons kaars licht kopen en de teksten. Hoe meer hij biedt, hoe luider het néé. Geen van de kinderen gaat door de knieën voor hem. Hij krijgt honger. Zijn guldens kan hij niet eten. Wij hebben brood en koek en wijn en ranja. Hij kan mee eten. als hij zijn geld weg doet en zijn masker aflegt. Een moeder uit Suriname danst en dankt. In zulke „materie" willen wij aarden. Er wordt een laatste tekstrol opgehangen, met een lied dat deze week gemaakt werd. De bekering van bezit is zegen. Herman Verbeek is priester te Groningen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Amsterdam We; (toez.): G. S. Alma te Soest. Ds. J. W. de Bruijn De Harderwijkse hervormde pred r kant J. W. de Bruijn (61 jaar) is m( emeritaat gegaan. Hij wordt geest lijk verzorger van het verpleeghui. Windhorst te Heerde. Ds. De Bruij) begon zijn kerkelijke loopbaan ai; hulpprediker te Delfshaven en wa*. alvorens hij in 1950 naar Harderwiji kwam. predikant van de hervormde gemeenten te Willige Langerak en t Sprang. Mevrouw ds K. var Drimmelen De hervormde predikante voor bij zondere werkzaamheden, K. vaj. Drimmelen te Wenen (in 1966 werd z} daar adviseuse van de Amerikaans» verenigde presbyteriaanse kerk voc* het contact met de kerken in Europi en in 1974 idem voor de Oostenrijkst hervormde kerk(, gaat per 1 augustui met emeritaat. Ds van Drimmelen begon haar kerkelijke loopbaan U- 1947 als vicaris van de hervormd» gemeente te Ure terp en Siegerswou. de. In 1954 werd zij directrice van hei vormingscentrum Den Alerdinck b Laag-Zuthem en in 1965 ziekenhuis predikante te Leeuwarden (diacones- senhuis). Na een jaar vertrok zij naai Genève, waar zij het secretariat voor studie en vorming bij de wereld, raad voor christelijke opvoeding oj- zich nam. Vandaar vertrok zij naa^- Wenen. Van een medewerker HURDAL (Noorwegen) In de dalen van Oost-Noorwegen werd onlangs de tiende vergade ring gehouden van de IFES, de internationale beweging van evangelische studenten. Deze vergadering wordt eens in de vier jaar gehouden. De hele beweging is daarbij vertegenwoor digd: uitvoerend comité, stalwerkers, gedelegeerden van de nationale bewegingen en een aantal waarnemers. Met elkaar 160 mensen uit 60 landen. In 1946 begon de IFES als een kleine organisatie met als doel een wereld wijde gemeenschap te sUchten van christelijke studenten Thans is de IFES werkzaam in ruim 90 landen en de gemeenschap blijft zich uitbrei den. Het streven is steeds om natio naal een gemeenschap op te bouwen die personeel en financieel zichzelf onderhoudt Voornaamste doel is dat de studenten zo toegerust worden dat zij zelf hun beweging kunnen gaan leiden en anderen toerusten om hen op te volgen. Evangelisatie, bijbelstudie, vorming en gebed zijn de hoekstenen van het Internationale evangelische studen- t en werk. daarnaast zijn trainings kampen, cursussen, persoonlijke con tacten, conferenties, literatuur, film en muziek belangrijk voor dit werk De beweging probeert daarmee een antwoord te geven op marxisme, libe ralisme. secularisaUe. secten en oos- waarin opgenomen De Rotter dammer. met Dordls Dagblad Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur mg O Poslma HOOFDKANTOOR PostDus 0S9 1000 AW Amsterdam P<*tg ro *«00 00 Ban* Ned C"?d-elban» Rpken,ngrr 23Ö0 1?574 Gerneenfegiro Amsterdam REGIO ROTTERDAM DORDRECHT Postbus 949 3000 AX Ronerdam tel 010-H 5506 l abonnementen en berorgrigi 1*1010 iiSSMIredact*) lei 115700 (uisluitend voor advertenties) WesiWaah 4 Ronerdam REGO DEN HAAG LEiOEN Postfus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 REGO NOOROOOST NEDERLAND (urtsiuitend adrrvhfStrat>e) Postbus 3 Abonnementsprijzen Per maand 15 90 il I 47.70 r I 95.40 Per aar I 188 60 020-936668 of sctnftefai* aMe'-ng postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswiz-gmgen U-ISHJ-II aan orae Amsterdamse i Dr. Oliver Barclay, voorzitter IFES- conferentie in Hurdal. terse religies De „evangelicals" gaan ln tegen de moderne theologie, omdat zij vinden dat die zich onttrekt aan het gezag van het Woord van God. Het thema van de bijeenkomst: „het Woord van de Heer" werd uitgewerkt in verschillende lezingen. Dr. Oliver Barclay uit Engeland stelde in zijn voordracht dat de bijbel het enige gezag is in het leven van de christen. Alleen wat duidelijk ln de bijbel is geopenbaard en daarvan betrouw baar kan worden afgeleid is van fun damenteel belang. Al het andere we ten moet onder deze autoriteit wor den gesteld. De conferentie in Noorwegen werd geleid door dr. Barclay en Chua Wee Hian uit Singapore, respectievelijk voorzitter en algemeen secretaris van het uitvoerend comité. Het nieuw ge kozen comité heeft nu als voorzitter dr. John Alexander uit de Verenigde Staten. De IFES blijft zich met alle beschik bare krachten inzetten voor de voort gang van het evangelische studenten- werk. dat gezien wordt als een onvol tooide opdracht en een uitdaging voor heel de christelijke kerk. HAARLEM In Brno, Tsjechosk, wakije, wordt dezer dagen een begi gemaakt met het drukken van d.- nieuwe Tsjechische bijbelvertaling Deze verschijnt precies vierhonderd jaar na de eerste Tsjechische bijbe In Brno zullen zestigduizend exen plaren worden gedrukt. Later in hf jaar zal nog eens een zelfde aantal pe perse gaan. Het papier voor de eerste editie verzonden vanuit Oostenrijk en Fin land. De kosten zijn gedragen door d Wereldbond van Bijbelgenoot schappen. Aan deze nieuwe vertaling is achttie jaar gewerkt door een interconfessic nele groep vertalers uit de Rooms Katholieke kerk, de orthodoxe kerl en vijf protestantse kerken. Voor he eerst zullen de Tsjechische christ( nen kunnen beschikken over een bi belvertaling die in alle kerken zzj', worden gebruikt. Deze tekening van Zararias die niet kan spreken is gemaakt door Hennie F. Schafer en is een van haar vele illustraties in de pas verschenen Drentse vertaling van de kleuterbijbei van Anne de Vries, die onder de titel „De biebelse geschiedenis deur Anne de Vries" door Kok te Kampen wordt uitgegeven (prijs 39.50). Vertaler Hans Heyting in zijn korte verantwoording: „Ik heb Anne de Vries zien kleutervertelboek van de biebelse geschiedenis naoverteld in het Zuidenvelds, met invloed van mien Beiier moedertaol." Internationaal congres over de kerkzang REOENSBURO 1ANP1 - Van 30 Juli tot 4 augustus vergadert ln het West- dultse Regensburg de internationale werkgroep voor hymnologie (histori sche studie der kerkgezangen). Er zal gepraat worden over betere samen werking op wetenschappelijk en or ganisatorisch vlak en over nieuwe contacten tussen Europese en Ameri kaanse hymnologie. De werkgroep bestudeert de kerkzang in al zijn his torische en hedendaagse aspecten. Hij werd in 1959 opgericht en is een van de belangrijkste na oorlogse in terconfessionele onderzoeksorganen AMSTERDAM De wereldbond van bijbelgenootschappen heeft besloten om het aantal radiouitzendingen voor China te gaan verdubbelen. Naast de programma's waarin de bij bel wordt gedicteerd, zullen ln het vervolg ook programma's worden ge maakt waarin de bijbel op normale snelheid wordt gelezen. Tevens is be sloten om een programma te gaan uitzenden waarin de bijbel zowel in het Mandarijn-Chinees, als Engels wordt gelezen. Uit recente reacties blijkt dat de pro gramma's erg goed beluisterd wor den. Ook is het sinds kort mogelijk voor luisteraars om te reageren. Vorig jaar ontvingen de radiostations slechts enkele brieven uit China, de laatste maanden komen er per maand per programma minstens dui zend brieven binnen. De programma's zullen worden uitge zonden door zenders van de Far Eas tern Broadcasting Company in Ma nilla op de Filippijnen en door zen ders van Trans World Radio. Veel luisteraars vragen een bijbel of Nieuw Testament aan. Deze kunnen nu per post worden verzonden. De Wereld bond van Bijbelgenootschappen heeft de aangesloten nationale bijbel- organisaties verzocht nog dit jaar 340.000 extra ter beschikking te stel len voor bijbeluitgaven en dit radio werk voor China. Kerken weer open De rooms-katholieke kathedraal, de protestante kerk en het boeddhisti sche klooster in Kanton worden op geknapt en zullen spoedig weer open gaan voor gebedsbijeenkomsten. Ook de monniken, geestelijken en dominees die tijdens de Culturele Re volutie andere banen moesten aanne men, kunnen terugkeren naar hun post. De Huai Sheng moskee, een van de oudste in China, is al in functie en de vroegere imam houdt er weer dien sten. Deze berichten, afkomstig van het Chinese persbureau, zijn opnieuw een teken dat godsdienst weer een nog bescheiden plaats gegund wordt in de Chinese samenleving. DUBLIN (ANP) Het Ierse episcopaat zou een herderlijke brief voorbereiden over het aanstaande bezoek (eind sep tember) van de paus aan de Ierse republiek. De bisschop pen zullen er bij de gelovigen op aandringen dat zij zich meer zullen beperken tot geestrijke dingen dan geestrijk vocht; de gelovigen wordt gevraagd meer naar de rozenkrans en minder naar de fles te grijpen. Volgens de bisschoppen zijn meditatie en gebed moeilijk te verenigen met genereuze hoeveelheden drank. De Ieren hebben de naam een vroom doch dorstig volk te zijn. Het kerkbezoek is hoog in Ierland, evenals het gebruik van whisky en bier. BOGOTA (ANP) De bisschop van -u Pereira (Columbia) Dario Castrillon heeft de maatregelen terwille van de „nationale veiligheid", die de regej L ring invoerde om ondermijning vair het gezag tegen te gaan, veroordeeld] Volgens de bisschop heeft de wet JJ „nationale veiligheid" enkel geleid JJ tot de schending van mensenrechten. Deze rubfiek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen o! reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te morden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren Brieven adresseren aan Secretaris hootdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam Bj publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld Heverlee Het is nooit een bezonken visie, die na een haastig telefoongesprek wordt afgedrukt in een dagblad. Opmerkin gen over het karakter van de evange lische theologische faculteit te Hever lee in Trouw van 9 Juli komen daarom gemakkelijk verkeerd over Ik zou dan ook graag onze vele vrienden onder de lezers van Trouw een nood zakelijk geachte verduidelijking ge ven van het karakter van onze oplei ding. Allereerst zou ik willen ingaan op hetgeen „Trouw" afdrukt over een vergelijking tussen de E O en ons Daarbij wordt een tegenstelling ge maakt tussen evangelisch en refor matorisch die ik bij nader Inzien toch niet voor mijn rekening kan nemen Ik wil daarom graag duidelijk maken hoe ik de samenhang tussen beide begrippen zie Mijn eerste opmerking u. dat de beide begrippen elkaar gro tendeels overlappen. Als ik denk aan de drie zuilen van de Reformatie: sola gratia (behoudenis door genade al- leeni. sola fide (behoudenis door ge loof alleeni en sola scriptura (bron van gezag en kennis is de Heilige Schrift alleen), dan zijn wij zeer refor matorisch. Het woord „evangelisch" vervolgens, wijst op een aantal ge loofspunten die orthodoxe christenen van vele Protestantse Kerken vereni gen. Een recent voorbeeld van een aantal zeer orthodoxe geloofspunten wordt gevonden in de vernieuwde ge- loofsbasis van de Nederlandse Evan gelische Alliantie Ook het Bijbelin- stituut-Belgié en de nieuwe faculteit hebben zon geloofsbasis Er is daarin geen enkel punt waarmee niet met name de reformatoren niet van harte zouden instemmen. Daar om. wij zijn reformatorisch en evan gelisch Een ander punt waarop het kranten artikel zeer ongenuanceerd overkomt ligt in de volgende zin. die mij in de mond wordt gelegd: „Wij leggen min der nadruk op confessie en dogma tiek". Dit laatste is gewoon onjuist. Systematische Theologie is ons hoofdvak waarin de grote leerstuk ken van het Christelijk geloof diep gaand behandeld worden. Vooral hier worden de eeuwige waarheden van God s Heilig Woord geïnvesteerd in de levens van onze studenten! Ik heb telefonisch gezegd dat wij niet con- fessionalistisch en niet dogmatisch zijn. Hermee heb ik willen uitdrukken dat wij meer Bijbels-theologisch wer ken dan filosofisch-dogmatisch, dat wij niet willen uitgaan van confessie of dogma, maar van de Schrift zelf (Hand. 17 vers 11 en 1 Cor. 4 vers 6). Van daaruit worden natuurlijk con fessie en dogma opgebouwd. Maar dan zijn wij niet confessionallstlsch of dogmatisch bezig maar Bijbels theologisch. Heverlee dr. Th. J. W. Kunst Ereschuld Graag wil lk instemming betuigen met de heer A. Hollander uit Hurwen- nen. Ja. het is een „ereschuld" dat we nu ook. nadat we zoveel voor de boot vluchtelingen doen ook tenminste de 300 gevangenen in Indonesië helpen, zoals professor Werthetm vraagt. Ze zullen hier ook makkelijker opgevan gen zijn als de bootvluchtelingen, omdat ze onze taal spreken. En het is goed ook de kerken hierop attent te maken, van wie ik hoop dat ze zich ook hiervoor in willen zetten. Wassenaar Hilde Slotemaker Europarlement Vrijdag 20 juli werd pagina 7 van Trouw ontsierd door de kop „Euro parlement chaos door kleine partij en". Zoals ook uit het artikel blijkt, zijn het niet de kleine partijen die de chaos veroorzaken, maar de onder drukkende voorstellen en gedragin gen van de „grote" partijen, waarte gen de „kleintjes" zich wel teweer móeten stellen. Zij zijn immers niet gekozen om vervolgens het parlemen tair gebeuren monddood bij te wo nen. Al met al is het verloop van de totstandkoming van een gekozen EG-parlement tot nu dus als volgt: a) internationale lijsten waren niet mo gelijk; b) in Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek was er een 5%-kies- drempel en in Groot Brittannië een districtenstelsel. Resultaat; in het EG-parlement is geen sprake van evenredige vertegenwoordiging; c) en nu wordt de „kleintjes" die ondanks alle belemmeringen toch één of meer zetels hebben gehaald het parlemen tair werk onmogelijk gemaakt door hun werkruimten, redelijke spreektij den en deelname aan commissies te weigeren. Te vrezen valt dat deze ondemocratische tendens wordt voortgezet bij de volgende verkiezin gen Het is weliswaar de bedoeling dan wel met internationale lijsten te werken, maar er is groot gevaar voor het instellen van een 5^-drempel, on der druk van de BRD en van Frank rijk. maar ook vanwege mensen als Vondeling, die een afschuw heeft van „kleine" partijen (zoals hij gedurende de verkiezingscampagne bewees), en partijen als het CDA. die in hun pro gram doodleuk durven neer te schrij ven dat „grote" partijen de beste ga rantie voor democratie zijn en daar om bevorderd moeten worden. Een houding die als waarlijk ondemocra tisch moet worden veroordeeld. Im mers. elke minderheid heeft recht op haar stem, en als ze de kiesdeler haalt, óók in de volks,,vertegenwoor diging". Groningen Henri Dijksterbuis Toerisme Wanneer de regering het toerisme wil bevorderen, kan men de 12 miljoen gulden extra ook nog wel op andere wijze besteden. Bij voorbeeld: 1. Door alle bovengrondse hoogspanningslei dingen weg te halen en de honderd meter hoge masten te slopen. Zonder de horizonvervuilers kan de toerist niet denken dat hij zich in één groot industriegebied bevindt, terwijl men het leven spaart van miljoenen ge vleugelde toeristen, die zich er jaar lijks te pletter tegen vliegen. 2. Door de vele militaire oefenterreinen op de Veluwe en dat op de Vliehors te Vlie land te verlaten en alleen te oefenen in Duitsland of Frankrijk. Dan wordt de toerist en de gehele natuur niet steeds opgeschrikt door dreunen en knallen. Dan keert de rust weer en kunnen mens en dier weer tot rust komen. Geen wonder dat de toerist het (veel te dicht bevolkte) wegennet gebruikt om zo gauw mogelijk zijn hielen te lichten „Gij zijt de dief" (2) j In Trouw van 27 juli houdt de heer C.:r< Baars sr. ons die spiegel voor ten tt opzichte van de armen (in de derde'd' wereld). Dat is goed want wij hebben, -ni ongeveer 100 tot 1000 maal meer tehtc verteren dan zij. Dit moet echter geeft'- g< reden zijn, om het voor de, gelukkig, verslagen. Somoza-clan (Nicaragua)) op te nemen, zoals de heer C. Baars- doet. Als hij Tinbergen laat zeggen, p dat de westerse wereld steeds rijken wordt, dan slaat dat ook op de wes->2« tersgezinde bovenlaag in de meestasJdl ontwikkelingslanden. Daarom breektj gelukkig het besef door dat echte -fc, hulp niet op staatsniveau moet ge-"-^ beuren, maar direct bij de noodlij-; denden, zoals onder andere door do-.'jD, zending. j d< Amsterdam Dirk Veensti Ermelo J. G. Mees Autoloze zondag (3) Naar mijn idee beslist geen goed idee) die autoloze zondag. Wel eens ge s dacht aan gezinnen die zondags in f een andere dan hun woonplaats d< „gemeenschap der heiligen" beleven) en ervaren? Wij. vader en moeder mei* zes opgroeiende kinderen rijden zon-i - dags (met twee auto's) en een oude - zuster van 83 jaar tweemaal twaalft kilometer heen en terug. Desnoodi gaan de groteren per fiets, vader en moeder met trein of bus (als die mot gelijkheid tenminste bestaat) maai die oude zuster dan? ,,'k Bin toch zq bliede da'k met jullie naar de kaarke- mag." Steenwijk J. Ruiter-de Boer-

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2