Vliegers kraken uitspraak ramp Zwart Zuid-Afrika begint met gesprek Doel Kïesuwkado L Wiegel bezorgd over vijf-ploegendienst In deze krant Thatcher in Lusaka met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Af en toe buien HET WEER 'Vonnis Tenerife niets waard' Perzische Golf oorlogsgebied voor verzekeraars 'Hunebedden beschermen' WÊ V;. V .Jpt-mii Jesse Jackson brengt tegenstanders bij elkaar Dief girokaarten wilde inwisselen bij de bestolene Zeeland: te veel immigranten Bij GEB in Rotterdam Trouw Bekijk het maar Gezondheidsraad bepleit inenten tegen hondsdolheid Eerstejaars op camping I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee i Lees een krant met overtuiging: TrOUW Trouw 37STE JAARGANG NR 10912 WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1979 In de ochtend enkele opklaringen daarna veel bewolking en af en toe een bui. Middagtemperaturen rond twintig graden. Matige, later nu en dan krachtige zuidwestenwind toenemend van windkracht vier tot windkracht zes. Morgen en overmorgen: wisselvallig en weinig verandering in temperatuur. Morgen zon op: 06.00 onder 21.31 maan op: 14.44 onder. 00.32 Voor Bouw en Interieur LESTELLA B.V. Willem Barentszstraat 19. Leiden Tel. 071-13 45 41 Keukens, Open Haarden, Tegels, Sanitair WEST-DUITSLAND DM 1,90 ENGELAND 0,50 ITALIË LIRE 800 LUXEMBURG Bfr 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Zonder dat ook maar de naam Tenerife genoemd werd of de actuele situatie op dit vliegveld ter sprake is gekomen, heeft de Raad voor de Luchtvaart gisteren uitspraak gedaan over de vliegramp op Tenerife. Die uit spraak is uitgemond in het geven van zeven algemene wensen die indien mogelijk voorschriften moeten worden. Deze wensen hebben betrekking op de procedures die er voor vertrek gevolgd moeten worden en op het taalgebruik dat daarbij in het radio verkeer tussen vliegers en verkeers leiders wordt gehanteerd. In een commentaar noemt de vereni ging van Nederlandse verkeersvlie gers (VNV) dit vonnis van de Raad niets waard. „Alle punten zijn oude koek en er zal in de praktijk niets mee worden gedaan". De VNV noemt de uitspraak over de grootste ramp uit de geschiedenis van de burgerlucht vaart dan ook erg teleurstellend. De start LONDEN (Reuter) Lloyd's, de Londense verzekerings- beurs heeft de Perzische Golf tot oorlogsgebied verklaard. Alle polissen, die dekking bie den tegen oorlogsrisico dat de scheepvaart in het gebied loopt, zijn opgezegd. De opzegtermijn is dertig da gen. Daarna moet oorlogsrisi co apart worden verzekerd. Volgens Lloyd's is er in het gebied al lange tijd sprake van oorlogsrisico's en lijkt daar voorlopig geen einde aan te komen. In scheepvaartkringen in Londen is vernomen dat de maatregel van Lloyd's te ma ken heeft met de waarschu wing van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken voor de mogelijkheid van kaping van een tankschip in de Straat van Ormoes, die de toegang is tot de Perzische Golf. jma: 't is niet eens opge- akt! bruik van standaarduitdrukkingen voor vliegers wordt voorgeschreven. Dit moet zijn afgestemd op de al langer bestaande voorgeschreven standaarduitdrukkingen voor de ver keersleiders. Tevens acht de Raad het wenselijk dat de afslagen van taxibanen duidelijk worden aangege ven en dat de veiligheid op de banen wordt gewaarborgd, wanneer zich te gelijkertijd meer toestellen op de baan bevinden. Vervolg op pag. 3, kol. 1 PAGINA 2: .Evangelische Studenten' tegen moderne theologie PAGINA 3: gp*. Verbod verkoop per telefoon PAGINA 4: Rooms jongensboek voor Pé Hawinkels PAGINA 7: PAGINA 5: Italianen redden 700 vluchtelingen PAGINA 9: Hogere koffieprijs leidt tot wedloop Klaas Toxopeus vergroeid met reddingswezen PAGINA SERVICE: Eethoek, radio- en t.v. pro gramma's, strips, feuilleton, weeroverzicht, puzzel. door Hennie Serfontein JOHANNESBURG De Amerikaanse strijder voor de rechten van de zwarten, Jesse Jackson, heeft in Zuid-Afrika een belangrijk politiek succes geboekt, dat verstrekkende gevolgen kan hebben. Hij is er in geslaagd in verdeelde zwarte oppositie in Zuid-Afrika rondom de tafel te krijgen. Bij de ramp op 27 maart 1977 op het vliegveld Los Rodeos van Tenerife kwamen 574 mensen om het leven, toen een Boeing 747 van de KLM op de startbaan in botsing kwam met een Boeing van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Panam. Zoals bekend is door niet opgehelder de oorzaak de gezagvoerder van de KLM-Boeing aan de start begonnen zonder dat hij daarvoor toestemming van de verkeersleiding had gekregen. De Raad is van mening dat indien de omstandigheden dit toelaten, een vlieger niet eerder om toestemming voor het wegtaxiën vanuit de par keerstand mag vragen dan nadat hij zijn instructies voor de te volgen uit vliegprocedures en routeverklaring heeft gekregen. Deze instructies en klaring moeten na ontvangst door de vlieger aan de toren worden terugge lezen. Take-off Verder zal een vlieger bij het vragen van toestemming voor de start geen andere mededelingen aan de toren mogen doen. Bovendien zouden indien dit praktisch uitvoerbaar is de verschillende klaringen op ver schillende radio-frequenties moeten worden gegeven. De woorden take-off zouden uitsluitend mogen worden ge bruikt bij het aanvragen, geven en bevestigen van de startverklaring. De Raad acht het ook wenselijk dat er bij het radio-verkeer tussen vlie gers en verkeersleiders een nader ge- Maandagavond bracht hij bij elkaar bischop Desmond Tutu, de secreta ris-generaal van de Zuidafrikaanse raad van kerken, chief Gatsha Buthe- lezic van Kwazulu en leider van de Inkatha Zulubeweging en dr N. Mot- lana, voorzitter van het comité van tien van Soweto. De drie leiders zijn tegenstanders van de apartheid, maar zijn het onderling niet eens over de te volgen strategie. Buthelezi heeft zitting in het Bantustanparlement en zijn vertegenwoordigers zitten in de zwarte stadsraden, die sterk worden afgekeurd en veroordeeld door bis schop Tutu, dr Motlana en de meeste andere zwarten in de steden. Buthelezi heeft de twee andere zwar te leiders verscheidene malen in het openbaar scherp aangevallen, met name toen hij werd mishandeld vorig jaar door jonge zwarten bij de begra fenis van Robert Sobukwe, leider van het Pan Afrikaanse congres (PAC). NÏ6UW6 fsSC Jackson weet de vertraging van de bevrijding van de zwarten aan het gebrek aan eenheid. Bisschop Tutu zei na afloop van het gesprek met de twee andere zwarte leiders dat het een keerpunt was en noemde het belangrijk voor christe nen om hun geschillen bij te leggen. Tutu hoopte dat aan toekomstige ge sprekken ook andere zwarte leiders zouden deelnemen. Buthelezi verklaarde dat er vooruit gang was geboekt en dat ook na het vertrek van Jackson de dialoog voort gezet zou worden. „De sfeer was vriendschappelijk en we bereikten vooruitgang in de goede richting", aldus Buthelezi. Hij hoopte dat geen van de andere leiders de toekomstige gesprekken zou saboteren, omdat er nog veel te bespreken was. Agenda De Britse premier Margaret Thatcher bij haar aankomst in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka, waar vandaag de Gemenebestconferentie begint. Hoofdthema van de bijeenkomst is de kwestie Zimbabwe-Rhodesië. Jesse Jackson was aanwezig bij het gesprek tussen de drie zwarte Zuid afrikaanse leiders, dat tot twee uur dinsdagmorgen duurde. Het gesprek werd gehouden nadat Jackson diver se ontmoetingen had gehad met zwarte leiders en nadat hij enkele malen in het openbaar op de nood zaak van eenheid bij de zwarten had aangedrongen. Vorige week drong hij aan op het bijeenroepen van een na tionale vergadering die een agenda zou moeten samenstellen voor een „nationale bevrijding". De drie lei ders bij name noemend zei hij toen: „Zij moeten hun twisten bijleggen en dan zal de vrijheid binnen handbe reik liggen. We hebben een coalitie nodig van alle vrijheidsminnende mensen, maar we moeten wel een agenda hebben - daarom hebben we een nationale vergadering nodig", al dus Jackson. GRONINGEN (ANP) De politie heeft de 28-jarige J. K. uit die stad aangehouden. De man had twintig girokaarten gestolen en was bezig die te gelde te maken. Hij had al 2.800 gulden opgenomen toen hij een bank binnenstapte om er nog eens vier te verzilveren. Hij liep tegen de lamp omdat de eigenaar van de gestolen kaarten daar achter de balie zat. Als het zwarte politieke front werke lijkheid wordt kan het bezoek van Jesse Jackson het begin van een nieu we fase in de Zuidafrikaanse politiek betekenen. Het lijkt erop dat de zwar ten langzaam de richting opgaan van een strategie van vredelievend vereet en burgerlijke ongehoorzaamheid met steun van de kerken en andere invloedrijke organisaties in het bui tenland. Het gesprek tussen de drie leiders zal de toorn opwekken van de Zuidafri kaanse regering, die al eerder in woe de was ontstoken door de provoce rende, openhartige uitspraken van Jesse Jackson. Twee ministers heb ben hem al in de sterkste bewoordin gen veroordeeld, maar aan de andere kant had de Amerikaan een vriende lijk gesprek gedurende twee uur met minister Piet Koornhof. In Washington heeft de Zuidafrikaan se zaakgelastigde geprotesteerd bij de Amerikaanse regering over enkele uitspraken van Jackson tijdens zijn reis door Zuid-Afrika. 1 Jackson heeft in het openbaar ver klaard dat hij president Carter zou aanbevelen om alle Amerikaanse in vesteringen in Zuid-Afrika stop te zetten. Afgelopen zondag zei hij ten overstaan van een menigte van 15.000 zwarte juichende Afrikanen in Sowe to dat de Amerikaanse president de betrekkingen met Zuid-Afrika moet verbreken totdat de mensenrechten zijn hersteld. MIDDELBURG (ANP) De provincie Zeeland wil het aantal mensen dat in deze provincie komt wonen beperken. Zeeland is erg in trek als woon- en leefprovincie. De groep mensen die zonder werk in Zeeland komt wonen of op een andere manier niet economisch aan de provincie is gebonden, neemt toe. Daardoor komen er meer mensen in Zeeland wonen dan er vertrekken. Dit blijkt uit de provinciale begroting voor 1979. De meeste mensen die in Zeeland gaan wonen vestigen zich in en rondom de kleine dorpen. Dat druist lijnrecht in tegen de plannen van de provincie. In het zogeheten „Bewoningspatroon Zeeland" zijn regionale groeikernen aangewezen. De nieuwkomers mijden deze kernen juist, wat ten koste gaat van de landelijke gebieden die toch al onder druk staan door de toenemende recreatie. In omringende provincies worden nieuwkomers al geweerd, waardoor Zeeland een soort vrijhaven dreigt te worden, aldus de toelichting op de begroting. Het particulier Initiatief is wel eens érg particulier, vindt de minister van justitie. Telefonische verkoop van spullen „voor een goed doel" dient dus te worden verboden. Langs de deur mag het nog wel. U ziet wel wat u doet, denkt men in Den Haag. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In een brief aan de werkgeversbonden VNO en NCW heeft minister Wiegel laten weten niet op de hoogte te zijn geweest van het bestaan van een vijf-ploegendienst bij het gemeentelijk energiebedrijf (GEB) In Roterdam. De werk geversbonden hadden beide bij de bewindsman deze kwestie aanhangig gemaakt, omdat ze vrezen dat dit zijn uitwerking kan hebben op het particuliere bedrijfsleven. Wiegel heeft b en w van Rotterdam inmiddels gevraagd alle besluiten die tot deze maatregel per 1 januari van dit jaar hebben geleid, toe te sturen. Dit „terwille van een zorgvuldige be oordeling" van de maatregel. Groot belang NCW krijgen in de brief te horen, dat de bewindsman hun antwoordt „in afwachting van een defintief ant woord". De werkgevers hadden al eer der bij het gemeentebestuur van Rot terdam geprotesteerd tegen de vijf ploegendienst bij het GEB. „In krantenpublikaties is ten onrech te de indruk gewekt dat ik al langere tijd met de maatregelen bij het GEB bekend zou zijn geweest," aldus Wie gel in zijn brief. „Evenals u heb ik hiervan eerst kennis gekregen door een publikatie in Het Vrije Volk van 4 juli 1979." De bewindsman deelt de werkgevers mee bezorgd te zijn over het bestaan van deze vijf-ploegendienst, die begin 1971 werd ingevoerd en een werkweek van 36,8 bedroeg. Bij de cao-onder- handelingen voor 1979 kwamen ge meente en ambtenarenbonden over een de werkweek tot 33,6 in te korten. De minister schrijft verder dat hij „groot belang blijft hechten aan de noodzaak tot het afstemmen van het beleid van het overheidspersoneel op trendmatige ontwikkelingen in het particuliere bedrijfsleven en aan een gecoördineerd arbeidsvoorwaarden beleid voor het personeel van alle overheden, inclusief Rotterdam." De werkgeversorganisaties VNO en ADVERTENTIE Nederlands grootste kleuren-tv, hifi en video speciaalzaak Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Gezondheidsraad vindt dat een beperkte groep mensen vooraf moet worden ingeënt tegen hondsdolheid. Dat betreft bij voor beeld laboratoriumpersoneel dat met het hondsdolheidsvirus omgaat of mensen die met besmette dieren te maken kunnen krijgen (bij voorbeeld dierenartsen). Ook ontwikkelings werkers en missie- en zendingmede werkers doen er volgens de raad goed aan zich vooraf te laten inenten. De raad schrijft dit in een advies aan de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne. Volgens de Gezond heidsraad is het nu mogelijk op grote schaal vooraf in te enten tegen hondsdolheid. Aangezien hondsdol heid in Nederland slechts incidenteel voorkomt, zou inenting volgens de raad tot een kleine groep mensen beperkt moeten worden Overigens worden er in Nederland sinds 1 juni vorig jaar andere entstof fen tegen hondsdolheid gebruikt dan voordien, omdat de oude vaccins complicaties voor het centrale ze nuwstelsel met zich mee brachten Van onze onderwijsredactie UTRECHT Eerstejaars stu denten in Utrecht worden tij delijk ondergebracht op de camping De Berenkuil aan de rand van de stad. De opvang is bestemd voor studenten, die nog geen huisvesting hebben gevonden. Tussen 13 augustus en 1 oktober krijgen zij op deze wijze de gelegenheid naar een onderkomen te zoeken. De camping ligt dichtbij het uni versitaire centrum De Uithof. Het aantal eerstejaars in Utrecht bedraagt dit jaar zo'n 4500. Bij het studentenhuisves tingsbureau staan al vierdui zend studenten op de wacht lijst. Dit aantal zal nog stijgen, aldus verwacht het bureau. Uit voorgaande jaren is gebleken dat zeven procent van de eer stejaars na twee maanden nog geen onderdak heeft gevonden. De camping De Berenkuil biedt plaats aan 250 studenten. De prijs voor de overnachting zal worden gesubsidieerd Het is de eerste keer dat een univer siteit de oplossing voor de huis vesting zoekt in vorm van een tentenkamp. 6 sprookjes op I LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hctty Blok ert Ina van Faasscn Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant ni tv-gidv Decoratief jute lectuur hanger Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch ho vendien. F.cht naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-handje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: CDA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1