)Viet Van der Lubbe maar de nazi's zelf' Hunebedden moeten beschermd worden De Hotelplan winter- programma's liggen nü voor u klaar! boeksnel Rabobank Q Turken mogen voorlopig in synagoge blijven Om contact met PLO kunnen we niet heen IdÊ&hb. ieuwe getuigen over de rijksdagbrand van 1933: Advocaat vraagt om nieuw proces Reisje (10) in f 'as verdronken Tweede Kamerlid Scholten: schade door brand Motor DC-10 KLM defect Archeoloog: paal en perk stellen aan recreatie lid-voorzitter naat mr. De iet overleden Boerderij afgebrand Rita "'lr/ voor het beste eruit is geld en goede raad ANDAG 30 JULI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET H ji een onzer verslaggevers IISTERDAM Er is een goede kans dat de zaak Marinus van der Lubbe na 46 jaar opnieuw or een Duitse rechtbank behandeld zal worden. Nieuwe getuigen zouden bereid zijn te arfklaren dat deze jeugdige Nederlander onmogelijk alléén de brand gesticht kan hebben die 27 februari het Duitse rijksdaggebouw in Berlijn verwoestte, maar dat de nazi's er zelf de ;ieTid in moeten hebben gehad. verzoek om een nieuwe behande-1 werd nu gedaan door de in West- [tsland wonende Amerikaanse ad- iaat Robert Kempner, die bekend gorden is als aanklager op de kort £pjie oorlog gehouden processen te- nazi-leiders in Neurenberg. u^npner heeft dit verzoek gedaan üenens de in Amsterdam wonende werd zonder dat er enig onderzoek er van de op 10 januari 1934 ont- naar de gang van zaken in het rijks- n rtde Marinus van der Lubbe en in daggebouw ingesteld was. De Führer iw overleg met de overige leden wude dit zo, zei Goering volgens 't Kaf nnmlti Hot 7inh ol nrenlnnn rr l het comité dat zich al jarenlang j»t om eerherstel voor de terecht- .lelde Jongeman te bereiken. Van tomité maakt ook de in Overveen jende advocaat mr. B. W. Stomps lult. jens het comité berust het dood- 5 dat in 1933 over Van der Lub- igeveld is op valse en meinedige klaringen van getuigen en van de f-leiders Goering en Goebbels. ppner vermeldt in zijn brief aan rechtbank in Berlijn onder meer JJ Goering hem na de oorlog heeft ^ld dat de beschuldiging tegen i der Lubbe in 1933 uitgebracht Kempner. Pogingen om de zaak na de oorlog opnieuw behandeld te krijgen heb ben tot nog toe geen succes gehad, volgens mr Stomps doordat verschei dene belangrijke getuigen ten gevol ge van intimidaties hun mond niet open durfden te doen. In die situatie is nu verandering gekomen, zegt mr Stomps. Hij noemt het van groot be lang dat de Duitser Grünewald, die in 1933 belast was met het toezicht op de verwarming van het rijksdagge bouw, nu verklaringen heeft afgelegd, Grünewald heeft gezegd dat hij SS'ers met materialen om brand te - r - - stichten onderaardse gangen naar was vi1?e Je?T Ken 7lcn noor nulrclonri Kon-of XI o Ho ftnii. Mr Stomps heeft wel het proces bijge woond. Het was hem toen al, vertelt hij nu, duidelijk dat in de Duitse rechtszaal geen recht maar politiek bedreven werd: de nazi's zochten ge legenheid zich van hun communisti sche tegenstanders, die als zondebok ken moesten fungeren, te ontdoen. Van der Lubbe, die communistische sympathieën gehad zou hebben, heeft op het proces een volledige be kentenis afgelegd. Door de nieuwe getuigenverklaringen zou nu onweer legbaar vaststaan dat hij zich als een wolloos werktuig in de handen van de nazi's heeft laten gebruiken. Drie andere verdachten, onder wie de later bekende Bulgaarse communist Dimitrow, wisten zich echter tot veler verrassing zo goed te verdedigen dat zij ondanks de felle betogen van Goe ring vrijgesproken werden. Mr Stomps vertelt nog dat het bijwonen van het proces en het verdedigen van Van der Lubbe in 1933 als zo riskant gezien werden dat aanvankelijk geen enkele verzekeringsmaatschappij be- JERTOQ£NBQSCH (ANP) In rfQ&terplas Sertogenbosch is Cjrdag derf life*»jarige Karen van GeWëlf?£rd %ei uftfkosmalen verdronken. Het Bje, dat tijdens de warmte verkoe- zocht in de plas, kon niet zwem- -1. Vermoedelijk is zij ongemerkt sfcr van de kant geraakt. het rijksdaggebouw heeft zien in gaan. Mr Stomps heeft goede hoop dat dergelijke verklaringen nu de overhand zullen hebben op getuige nissen als die van de Duitser Fritz Tobias, die steeds beweerd heeft dat Van der Lubbe de enige dader ge weest moet zijn. zich naar Duitsland begaf. Na de oor log heeft mr Stomps herhaaldelijk heropening van de zaak-Van der Lub be in West-Duitsland bepleit, maar zoals gezegd, zonder succes. Eis: eigen ruimte voor godsdienstoefeningen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Islamiti sche Turken die afgelopen vrijdag de voormalige syna goge in de Haagse Wagen straat bezetten, mogen deze voorlopig gebruiken voor hun godsdienstoefeningen. Dit heeft een woordvoerder van het gemeentebestuur bekend gemaakt. Het gebouw stond al enige tijd leeg. Intussen zal hard worden gezocht naar een andere ruimte. De Turken, leden van de Turks-Islamitische ver eniging in Den Haag, hadden de syna goge bezet om hun eis voor een eigen ruimte voor godsdienstoefeningen kracht bij te zetten. Er waren plan nen om de synagoge van de gemeente te kopen, maar de onderhandelingen liepen stuk omdat het gemeentebe stuur het gebouw niet geschikt vindt. De vereniging heeft weliswaar een moskee aan de Jan van Goyenstraat, maar die is door de brandweer afge keurd. Het pand werd overigens in de nacht van vrijdag op zaterdag voor een gedeelte door brandstichting ver woest. De eerste en de zolderetage brandden uit en de schade wordt ge raamd op 250.000 gulden. De Haagse recherche stelt een onderzoek in. Volgens een woordvoerder van de vereniging zijn er in Den Haag zo'n zesduizend leden, die dringend be hoefte hebben aan een ruimte voor godsdienstoefeningen. Met name nu de Ramadan, de vastentijd voor de Islamieten is aangebroken en er vijf keer per dag moet worden gebeden. In de Haarlemse binnenstad is zon dagmiddag een moskee en Islami tisch centrum voor Turken geopend, bestemd voor de 2500 Turken die in Haarlem en omgeving wonen. Het initiatief ging van de Turken zelf uit. Een geldinzameling bracht 160.000 gulden op, waardoor er nog maar 50.000 gulden nodig was om een be staand gebouw aan te kopen en in te richten als moskee. Een historische foto: Marinus van der Lubbe, in de dagen van zijn proces, met zijn Duitse bewakers. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Nederland kan er niet omheen op een gegeven moment hoge vertegenwoordigers van de Palestijnse verzetsorganisatie PLO te ontvangen. Dit is de mening van het CDA-Kamerlid Jan Nico Scholten. 'Nazi-regie' 'i verkeer omgekomen Mr Stomps heeft zich met de zaak beziggehouden van 1933 af. In dat jaar ontving hij van de familie van de onfortuinlijke jongeman het verzoek de verdediging op zich te nemen. Mr Stomps stemde toe en begaf zich naar Duitsland, waar hij echter van Van der Lubbe zelf, met wie hij toen gesproken heeft, te horen kreeg dat deze niet door hem verdedigd wilde worden. IRSELO (ANP) De 22-jarige A. Ingelbertink uit Oldenzaal is >n in Rossum (gemeente Weer- Overijssel) omgekomen toen hij [zijn auto tegen een boom reed. VllltlêTÏ IïllllOêTl 1RG In Elburg kwam J. T. ster om het leven toen de motor )p hij als duopassagier meereed een auto botste. De bestuurder le motor werd zwaargewond. nketbakker beroofd ITERDAM (ANP) De eigenaar «en banketbakkerszaak is zater- Ifciddag op de Admiraal de Ruy- 'g in Amsterdam beroofd van 3, assette met vijfduizend gulden. ,t vilde het geld in de nachtkluis >t ïen bank deponeren, toen twee g een pistool gewapende mannen dwongen de cassette af te geven, ïen de vlucht op een motor. EERBEEK (ANP) Een schade van vijftien miljoen gulden werd gisteren aangericht, toen een grote papierhal van de papierfabriek „De Hoop" in Eerbeek door brand verwoest werd. In totaal ging 3500 ton papier ver loren. In de brief die Robert Kempner aan de rechtbank in Berlijn geschreven heeft, legt hij onder meer een „volle dig nieuwe en nog niet eerder opgete kende verklaring" over van de voor malige Pruisische politiebeambte Max Kindermann. Deze ex-politie man vertelt onder meer over de „na- tionaal-socialistische regie van de rijksdagbrand, voorafgegaan door bijzondere politiemaatregelen en de onderdrukking van terzake verrichte onderzoekingen." Het verhaal dat Van der Lubbe voor zijn rechters ver telde en dat neerkwam op een volledi ge bekentenis moet er door de nazi's „ingestampt" zijn aldus de brief van Kempner. Kempner haalt ook de getuige Phi- lipp Bachmann aan: ook die zei dat de nazi's gezorgd hebben voor materi alen waarmee brand gesticht kon worden, zoals fosfor. Een voormalige ambtenaar van politie in Berlijn, Alois Becker, vertelt dat het onder zoek van de politie naar de gang van zaken in het rijksdaggebouw in laat ste instantie door Goering is geregis seerd. Volgens Kempner hebben de nieuwe getuigen ook verteld dat de nazi's, die Goerings besluiten uitvoerden, al vóór de brand in het rijksdaggebouw gesproken hebben over beperkingen van de individuele vrijheid en over de invoering van concentratiekampen. „Holocaust begon in de nacht van de 27ste februari 1933 met de noodbe- schikking, volgende op de rijksdag brand, die de mensenrechten aan banden legde" aldus Kempner. De brand is inderdaad door de nazi's zodanig uitgebuit dat zij voldoende basis hadden om hun afschuwelijke dictatuur op te vestigen. 'Geen bewijs' Volgens Kempner en mr Stompt is het met hem eens. stond het in 1933 al vast dat Van der Lubbe niet meer dan een werktuig van de nazi's was en vrijgesproken had moeten worden wegens gebrek aan bewijs. Van der Lubbe werd veroordeeld we gens „hoogverraad, gepaard met brandstichting, welke ten doel had een opstand te verwekken." In het vonnis zei de Duitse rechtbank des tijds dat bewezen was dat Van der Lubbe's medeplichtigen en opdracht gevers tot het „communistische kamp" behoorden. De rechtbank had ook vastgesteld dat Van der Lubbe's geestestoestand zó was dat de daad hem aangerekend moest worden. (In Nederland werden zijn geestvermo gens geheel anders beoordeeld). In december 1933 heeft Nederland nog diplomatieke stappen onderno men om Van der Lubbe's doodstraf in een milder vonnis gewijzigd te krij gen, maar dat verzoek werd direct afgewezen. Ook de bemoeienis van allerlei comités en instellingen (onder meer van de te Londen gevestigde internationale commissie van juris ten, die uitsprak dat de brand ge sticht moest zijn door of namens lei dende nazi's) bleef zonder resultaat: op 10 januari eindigde het leven van Marinus van der Lubbe onder de val bijl op de binnenplaats van de gevan genis in Leipzig. In de Euro-Arabische dialoog speelt ook de PLO een partij mee, aldus Scholten. Volgens hem klopt het beeld als zou de PLO een moorde naarsbende zijn, niet meer. De PLO als organisatie distantieert zich van allerlei geweldsdaden. „Net als bij de Zuld-Molukkers zijn het vaak de mensen van de tweede of derde gene ratie die met acties beginnen," liet Scholten zich zaterdag voor de VA- RA-microfoon uit. Hij merkte op dat de meeste Europe se ministers de PLO-minister van buitenlandse zaken ontvangen. Mi nister Van der Klaauw is één van de weinigen die dit nog niet heeft ge daan, maar nu de PLO een politieke realiteit is zal het er toch van moeten komen. Als de Palestijnen niet wor den erkend als politieke factor komt het nooit tot vrede. Overigens vond Scholten voorzichtig heid wel geboden. Een te snel aan knopen van banden met de PLO kan negatief uitwerken, wat ertoe kan lel den dat de Nederlandse invloed in Israël gaat tanen. De heer Scholten betreurde de uitspraak die de Israëli sche minister Dajan tijdens zijn be zoek aan Nederland deed op vrager over de recente bombardementen van Israël op Libanon. Dajan zei: „Wf gaan gewoon door." Aan grond in Lissabon LISSABON/DEN HAAG (ANP) Een DC-10 van de KLM staat sinds zaterdagmorgen aan de grond op het vliegveld van de Portugese hoofdstad Van een onzer verslaggevers. EMMEN Hunebedden zijn cultuurhistorisch en wetenschappelijk belang rijke monumenten. Als zodanig dienen ze te worden beschermd, beheerd en gerespecteerd. In het algemeen lenen ze zich niet voor massaal recreatief bezoek en ze zouden hiervoor dan ook moeten worden afgeschermd. HAAG (ANP) Op 75-jarige Jd is in Den Haag overleden mr. ten de Niet, oud-voorzitter van erste Kamer. De Niet was voor de PvdA Eerste erlid van 1956 tot 1977. Van 1969 973 was hij voorzitter van de It, van 1956 tot 1969 was hij 'meester van Wageningen. Ook lij enige tijd voorzitter van het Huxparlement. De Niet, die in 1931 doctoraal en in Leiden deed, was van 1933 837 inspecteur van politie te Am- am en van 1939 tot 1937 rijksln- eur van het verkeer in Fries- Van 1939 tot 1949 was hij zen- iconcul in Indonesië. Ï3 trad mr. De Niet af als voorzit- in de Eerste Kamer. Het is een Dientalr gebruik dat de voorzit- lan de Eerste en Tweede Kamer ■®stig zijn uit de twee grootste ^teke partijen. Toen de heer Von- l van de PvdA voorzitter van de ie Kamer werd, trok de heer De ïlch terug als voorzitter van de Kamer om plaats te maken een KVP'er. Mr. M. de Niet was Bandeur in de orde van de Ne- ïdse Leeuw en officier in de orde -wanje Nassau. Het zal geen verbazing wek ken dat het een archeoloog is die dit pleidooi voert voor het behoud van de 53 nog reste rende hunebedden in Neder land, die merkwaardige en voor vakantiekiekjes zo ge liefde overblijfselen van een vijfduizend jaar oude cultuur. Drs. R.H.J. Klok, van rijkswe ge belast met de bescherming van archeologische monu- mentep, maakt zich ongerust. Alle hunebedden op één na zijn wel bezit van rijk of pro vincie, maar het beheer laat in vele gevallen te wensen. Klok toont zich in een dezer dagen vei schenen boek dan ook lich telijk geïrriteerd. „Het hune bed is verworden tot het recre atieve vignet van Drente," klaagt hij. Van de 53 hunebedreservaten zijn er negen van een zodanige omvang dat zij uitnodigen, respectievelijk reeds zijn inge richt (banken, picknicktafels, speelweiden) voor een meer dan kortstondig bezoek. In de naaste omgeving van vijf an dere hunebedden zijn voorzie ningen getroffen parkeer ruimte, picknicktafels, speel weiden, trapveldjes, dagcam pings die evenzeer tot zo'n verblijf noden. Klimrek Deze voorzieningen, meent Klok, oefenen aantrekkings kracht uit op de omwonenden (hond uitlaten, vuurtje sto ken, paardrijden, crossen), de dagrecreanten (het dagje uit met de bus of de fiets van jongeren en ouderen, barbe cue-parties), op verblijfsrecre- anten (even pauze, picknick, de bekende foto, de kleine boodschap) en organisatoren van of deelnemers aan puzzel- ritten en droppings. Zij allen ervaren deze voorzieningen als een uitnodiging om er zich te verpozen of actief te recreë ren en niet als een middel om het hier aanwezige archeoli- sche monument beter te leren kennen. Het aanwezige hune bed gaat dan ook na de eerste kennismaking al gauw de rol van het bij de „speelplaats" behorende klimrek vervullen. Allerlei schade blijkt het ge volg te zijn. Wijlen prof. dr. rf\.E. van Giffen, de grote be schrijver van de Nederlandse hunebedden, klaagde er in zijn jaarverslagen al over. In Angelsloo (Emmen) staat een hunebed vol recente sporen van verf, vuur en bot geweld. In Borger sprong onlangs een draagsteen van een hunebed toen er in de grafkelder een kampvuurtje werd gestookt. Bovendien waarschuwt drs. Klok dat, als er niet onmidde- lijk paal en perk wordt gesteld aan het nu haast overal vrije beklimmen van de hu nebedden, er slachtoffers kun nen vallen door het omvallen van stenen. Eigenlijk moet er dan ook een hek om elk hune bed heen, of op zijn minst een waarschuwingsbord erbij. Dat wordt met de dag drin gender, want het bezoek neemt toe. Niet alleen de dag- recreatieve voorzieningen ha- lenoekers naar de steenhopen, ook planologische ontwikke lingen, stads- en dorpsuitbrei dingen, de ontwikkeling vari toeristische centra en routes, het ontsluiten van de reserva ten door de aanleg van verhar de wegen, en vooral niet te vergeten de activiteit van de VVV's bevorderen het bezoek. Slechts zeven hunebedden zijn uitsluitend te voet te be reiken. Informatie Klok (die ook het succesrijke Archeologisch Reisboek op zijn naam heeft) wil overigens de recreatie niet al te zeer in de wielen rijden. Van de 53 bestaande hunebedden ko men er volgens hem twintig in aanmerking (waardoor alle verschillende typen vertegen woordigd zijn) om op een ver antwoorde wijze aan het pu bliek te presenteren. Dat zou kunnen op de manier van de Papeloze Kerk, het hunebed in het staatsbos te Schoon oord, dat onder leiding en te gen een geringe vergoeding is te bezichtigen, en waarbij het publiek ook behoorlijke infor matie over geschiedenis en betekenis van het monument krijgt. Maar voor de overige hunebedden zou een terug houdend beleid moeten wor den gevoerd, vindt drs. Klok. Zijn boek bevat overigens niet alleen een pleidooi voor het monument dat hunebed heet, het is ook een uitvoerig geïllu streerde inventarisatie en be schrijving van deze oudste in ons land nog aanwezige, door mensen vervaardigde bouw werken. Hunebedden in Nederland, zorgen voor morgen, door drs. R.H.J. Klok. Uitgave Fibula van Dishoeck, 158 blz., 26,50 Lissabon als gevolg van een motor storing. Het toestel, dat uit Amsterdam via Zürich in Lissabon was aangekomen, had 250 passagiers aan boord. Het was op weg naar Lima, Caracas en Curacao. Medewerkers van de KLM-vestiglng in Lissabon hebben de passagiers on dergebracht in hotels in de Portugese hoofdstad. De mogelijkheid werd be keken om ze met andere vluchten naar hun bestemming te brengen. De KLM laat nu een nieuwe motor naar Lissabon overvliegen. Volgens de KLM betreft het de staartmotor van het driemotorige toestel. DOE8BURG (ANP In Doesburg Is zaterdagochtend een boerderij met woonhuis afgebrand. Er is zeker voor twee ton schade aangericht. Een brandweerman uit Zevenaar. die het pand zag branden, heeft de op stal staande koeien in veiligheid gebracht en het gezin, dat lag te slapen, ge waarschuwd. „Hebt u gehoord, dat ik zo zuiver .Goedenacht en welterusten' speelde?" ADVERTENTIE j mm; SWfnmjfcttu Iwrtm v\ - 1 toiraiicVij

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3