5 Kerken in Zuid-Afrika stellen zich harder op vakantiegangers overspannen terug frouw ontslagen die voor jongere collega's opkwam r Markante herenhuizen in mooi Culemborg. STEGER GOED BEZIT BV M^e reis gaat niet altijd naar het paradijs op aarde No£ 6vai) de 24 la zeventien jaar gewerkt te hebben bij dorpskruidenier: ERDAG 28 JULI 1979 BINNENLAND KERK TROUW/KWARTET ■sfit ■nianri wordt het seizoen van de over- enjannen vakantiegangers, zegt chef F. M. Beems van de ANWB-alarmcen- ale en hij wijst op het aantal mensen lt tijdens vakantie in het buitenland 1 degens geestelijke moeilijkheden nu al n oest worden teruggehaald. us<) SOS-alarmcentrales van drie grote verzekeringsmaatschappijen bevesti gen dit beeld. Ook zij hebben het druk ker dan vorig jaar met het weer thuis brengen van in psychische nood ge raakte vakantievierders. Bij het minis terie van buitenlandse zaken spreekt men over „gemiddeld één meestal triest geval per dag." Is het werkelijk zo erg, dat veel mensen niet meer zonder geestelijke kleer scheuren van vakantie blijken terug te komen? Of wordt deze kwestie over dreven, gaat het om opgeklopt kom kommer-nieuws en hebben de „gogen" een nieuw gat in de welzijnsmarkt ontdekt: de vakantie? door Hennie Serfontein n^or Kees de Leeuw n Jerft aantal Nederlanders dat i jaar uit het buitenland et worden gerepatrieerd, 30r|dat ze tijdens hun vakan- overspannen zijn geraakt, rdt geschat op drie- tot rhonderd. Dat is een flinke ging ten opzichte van irgaande vakantieseizoe- i en de ANWB-alarmcen- n gle heeft dan ook aan de bel c<trokken, omdat uit erva- K blijkt dat de groep va- ëzjitiegangers met psychi- rei2 e problemen groeiende is. Ier deze groep treft men mensen die al eerder met de psychiatrie ianraking zijn geweest of nog ds onder behandeling zijn van psychiater én met zijn instem- g naar Het' buitenland mochten rekken. Daarnaast zijn er echter mensen, die nog nooit om psychi- i hulp hebben hoeven vragen, ^r juist gedurende hun vakantie in problemen raken. Onder hen be- <tO|eh zich overigens meer mannen i vrouwen. löQkbaar heeft de vakantie op deze en een averechts effect. Er is sprake van ontspanning, maar inspanning die overgaat in ge- inenheid met alle gevolgen van i. In het ergste geval is dat een rongen opname in een psychia- e kliniek in het buitenland, ia dan geprobeerd moet worden man of vrouw met behulp van tnlandse zaken er weer uit te »ss itaal gaan er dit jaar naar schat- zo'n drieëneenhalf miljoen Ne- anders met vakantie over de is en als je weet dat de stress er de bevolking toeneemt, is het eich niet zo verwonderlijk dat ook overspannen vakantiegan- of Stress is nu eenmaal niet j, dat je thuis kunt laten of bij de iane kunt afgeven om deze bij 1 °ftgkeer weer op te pikken. Die draag je bij je en het lijkt erop, nogal wat mensen zich daarvan 1 bewust zijn. e ysterieus Luchthaven Schiphol: op weg naar de zon of op weg naar stress. heeft ook te maken met de nog feds enigszins mysterieuze waas er hangt rondom het met vakan- jgaan, waarnaar na een jaar hard 'ken reikhalzend wordt uitgeke- atj^. Net als melk schijnt ook vakan- per se te moeten en als het even i 't liefst naar een ver, vreemd land idaar weer tot jezelf proberen te hen. t„Wij gaan naar Zandvoort" uit de }n vijftig heeft immers meer en er plaatsgemaakt voor een trip :nt ir Bangkok, een safaritocht in Ke- of drie weken strand op de Gala- |os-eilanden. De verwachtingen 1 hooggespannen en die kunnen er de toe bijdragen dat de illusie al- uitdraait op een desillusie, die i toch maar even persoonlijk moet fden verwerkt. Voor sommigen is dat net de bekende druppel teveel die de psychische emmer doet overlopen. We kunnen trouwens ook dichter bij huis blijven, want met name traditio nele vakantielanden als Frankrijk, Spanje en West-Duitsland scoren hoog op de lijst van overspannen geraakte toeristen die al dan niet door een „Zwarte Kruis-broeder" van de ANWB-alarmcentrale moeten wor den teruggehaald. Volgens psychiater J. Verhoeff, hoofd van de afdeling volwassen en acute psychiatrie van de GG en GD in Amsterdam, hangt de hele problema tiek ook samen met de psychologie van de vakantie, want „wat gebeurt er met die mensen?" vraagt hij zich af. Het elk jaar met vakantie gaan noemt hij een vrij modern verschijn sel, dat een heel bijzondere plaats is gaan innemen in ons sociale leven. Reisfolders Er wordt soms al maanden van tevo ren geboekt, nadat een keus is ge maakt uit de reisfolders, waarvan de ene nog kleurrijker en veelbelovender is dan de andere. Steeds meer wordt naar dit gebeuren toegeleefd en alles wordt naarmate het tijdstip van vertrek naderbij komt in orde ge maakt. Men werkt zich uit de naad om de la leeg te krijgen en het bureau schoon, en bouwt als het ware een schuld op om prettig met vakantie te kunnen gaan. „Geen wonder dat veel mensen tijd nodig hebben om weer bij te komen", aldus psychiater Ver hoeff. Ze vallen van het druk en ge spannen bezig zijn in een soort zwart gat van gedwongen nietsdoen met alle gevolgen van dien. Een punt is ook hoe mensen met vakantie gaan, omdat dit gebeuren vaak wordt aangegrepen als een ont snappingsmogelijkheid om de con flicten van de situatie of de slechte (huwelijks-)relatie te ontlopen. Ver der wordt zo'n vakantie gebruikt om relatieproblemen juist in een dergelij ke periode te proberen op te lossen, maar men zit dan wel boven op el kaar, weg van de vertrouwde omge ving thuis en klein behuisd meestal in tent, appartement of caravan. Opgekropt Geen wonder dat de spanningen zich dan ontladen en de veelal al te lang opgekropte gevoelens dan naar bui ten komen. Vakantie is meestal geen geschikte oplossing voor problemen en spanningen die men een jaar lang in werk en gezin heeft opgelopen. Huisartsen die adviseren om maar eens „lekker met vakantie te gaan" zouden wat dat betreft best wat voor zichtiger kunnen zijn, want het tot rust komen leidt meer dan eens tot grotere onrust. De schatting is dat één op de vier, vijf vakanties mislukt als gevolg van con flicten en spanningen, waartoe ook nog zaken als de vliegreis, de lange autorit, het vreemde land en eten, de taal die men niet spreekt en uit de hand gelopen alcoholgebruik hun geestelijk belastende steentje bijdra gen. Eigenlijk kan alles wat in het dagelijks leven misgaat ook tijdens de vakantie de mist ingaan. De hos tesses van de touroperators zullen dat vanuit hun praktijkervaring al leen maar kunnen beamen. Etiket Psychiater Verhoeff waarschuwt er overigens voor om de mensen die overspannen terugkomen van hun vakantie maar meteen het etiket psy chiatrische patiënt op te plakken. „Daar moet je erg voorzichtig mee zijn, vind ik, omdat je dan teveel generaliseert. Vakantie kan extra stress opleveren voor mensen die al met problemen rondlopen, maar ik heb persoonlijk niet de indruk dat we hier te maken hebben met psychiatri sche patiënten in de klassieke zin. Dit geldt voor alle lagen van de bevol king, al naar gelang hun omstandig heden". Over deze problematiek in vakantie- tijd is eigenlijk maar bitter weinig bekend. Er zijn niet of nauwelijks studies naar verricht en het is dan ook niet vreemd dat de ANWB over weegt meer maatregelen te nemen op dit gebied. De alarmcentrale heeft nu twee artsen in dienst, maar het is niet uitgesloten dat in de toekomst ook een psycholoog of psychiater voor dit soort zaken wordt aangetrokken. Het Nederlands wetenschappelijk in stituut voor toerisme en recreatie be gint komende week met een experi mentele opleiding om medewerkers van reisorganisaties te kunnen bij staan in deze problematiek. En de stichting Recreatie, waarin vrijwel alle Nederlandse organisaties op het gebied van toerisme en recreatie sa menwerken overlegt met het ministe rie van volksgezondheid om meer in zicht te krijgen in wat ze omschrijft als een „uitermate belangrijk pro bleem". Dat is allemaal leuk cn aardig, maar het lijkt ook zinvol om enkele nuchte re kanttekeningen te plaatsen bij dit verschijnsel, dat voor velen uit de lucht komt vallen. Noodzakelijk lijkt het om het hele begrip vakantie een beetje te relativeren en ervoor uit te durven komen dat het niet was wat je ervan had voorgesteld. Iedereen heeft de eerste dagen van zijn vakantie wel een beetje een afknapper of wordt wat prikkelbaar. Een dergelijke te rugslag spreekt eigenlijk vanzelf en hoeft zeker niet meteen te leiden tot het inschakelen van hulpverleners. Dat hele opgefokte gedoe, waarvan nog steeds sprake is, zou doorgeprikt moeten worden en als mensen abso luut niet met vakantie willen gaan, omdat ze ergens aanvoelen dat het wel eens mis zou kunnen gaan, dient dat gerespecteerd te worden. Vakan tie is nu eenmaal niet altijd het para dijs op aarde, dat maar al te vaak wordt voorgespiegeld door de reisbu reaus. Met zo'n nuchtere houding zou al heel wat gewonnen zijn. Het geven van voorlichting hierover lijkt me vooralsnog een betere weg dan het in het leven roepen van een (weer) nieuw specialisme: hulpverlener bij psychi sche nood in vakantie-oorden. Je kunt de problemen ook oproepen. HAMMANSKRAAL De laatste dag van de jaarlijkse conferentie van de Zuidafri- kaanse raad van kerken (SACC) in Hammanskraal bij Pretoria is eifiotioneel ver lopen. Eerst was het bisschop Desmond Tutu, de secretaris-generaal van de SACC, die zijn tranen niet meer kon inhouden, toen hij als zwarte zijn „blanke broeders en zusters" toe sprak. Hij herhaalde een paar keer: „Wij hebben jullie lief, wij hebben jullie lief. Ik wilde dat wij onze harten open konden maken, zodat jullie kon den zien hoeveel wij jullie liefhebben. Alsjeblieft, geloof het toch. God, help ons alstublieft en geef ons de woor den, zodat wij jullie daarvan kunnen overtuigen." Het werd de meeste af gevaardigden ook te machtig en over mand door tranen begonnen zij spon taan het lied te zingen „Uthanado lwakhe" (Uw liefde is wonderbaar). Toen kwam de toespraak van de zwarte Amerikaanse strijder voor burgerrechten, dominee Jesse Jack son. Hij riep de kerken in Zuid-Afrika op tot een politieke en economische botsing met de regering om zo radica le veranderingen af te dwingen. Apartheid, riep Jackson uit, is een stelsel van slavernij. Het alternatief van een botsing tussen kerk en staat zou zijn een bloedige oorlog van zwar ten tegen blanken. Jackson stelde voor, dat alle rassen samen zouden komen in een nationale conventie om één kwestie te bespreken: het delen van de macht. De kerk, zei Jackson, is het geweten van de samenleving. Hij eindigde zijn toespraak met de woor den: „Ons werk is: hoog bidden, laag kijken, en de natie vertellen hoe laat het is." Jackson's speech maakte opnieuw de emoties los. Geestdriftige zwarte do minees renden op hun Amerikaanse collega toe en omhelsden hem. Ande ren gaven elkaar een arm en begon nen opnieuw te zingen. De conferen tie eindigde met een avondmaals dienst. Aan het slot werd het zwarte strijdlied Nkosl Sesikelele Afrika Ge zongen en velen maakten daarbij de Black Power-groet. Sommige blanke afgevaardigden zei den na afloop, dat Jackson zijn posi tie misbruikt had voor eigen politieke doeleinden. Tutu zei ook, dat de zwarten diep onder de Indruk zijn van die blanken, die zoals dr Allan Boesak het uit drukt „zichzelf zwart gemaakt heb ben" door zich met de strijd van de zwarten te vereenzelvigen. Zij worden door beide partijen gewantrouwd: de blanken beschouwen hen als verra ders, terwijl vele zwarten ze ervan verdenken dat zij de leiding van het verzet over willen nemen. „Ik weet niet hoe wij onze sympathie en meele ven kunnen uitdrukken jegens deze broeders en zusters." zei hij. Resoluties Op de laatste dag werd een aantal belangrijke resoluties aangenomen. De SACC heeft de ledenkerken opge roepen, dat de predikanten bij huwe lijksinzegeningen niet meer moeten optreden als ambtenaren van de bur gerlijke stand en zich zuiver moeten beperken tot het liturgisch aspect van de Inzegening. De ledenkerken dienen zich voorts zo ver mogelijk terug te trekken van samenwerking met de staat „op alle gebieden, waar de wetten Gods ge rechtigheid schenden". De conferentie riep alle christenen tot zelfonderzoek, op welke wijze zij het apartheidssysteem steunen. De afdeling gerechtigheid en verzoening van de SACC kreeg opdracht de vets- strategie te bestuderen. Verder gaf de conferentie morele steun aan mensen en groepen, die openlijk de rassenwetten overtreden. Huwelijken Wat die huwelijkssluitingen betreft. Zuid-Afrika kent dezelfde praktijk als Engeland, dat mensen die in de kerk trouwen, niet eerst naar het ge meentehuis hoeven, omdat de geeste lijke tegèlijk kan optreden als ambte naar van de burgerlijke stand. Zwarte dominees mogen dat ook, maar al leen als het zwarte mensen zijn, die om zo'n huwelijkssluiting vragen. Voor blanke bruidsparen „geldt" een kerkelijke huwelijksbevestiging door een zwarte dominee niet voor de wet. Dan moet geen enkel huwelijk van een dominee maar meer gelden voor de wet. vond de conferentie, zodat paartjes voortaan eerst naar het ge meentehuis zullen moeten, voordat ze in de kerk trouwen. Het is niet langer voldoende, dat we verklaringen afgeven waarin we on rechtvaardige wetten veroordelen, en ze dan morgen toch gehoorzamen als of er niets gebeurd is, zei dr Alan Boesak van de nederduitse gerefor meerde sendingkerk (kleurlingen). „De tijd is gekomen voor de ztfarte kerk, om de regering en haar mensen te zeggen: wij kunnen uw onrecht vaardige wetten niet met een goed 'geweten gehoorzamen." Nu alle belangrijke zwarte organisa ties verboden zijn. is de zwarte kerk belangrijker dan ooitgeworden als middel om de wettige verlangens van de zwarte mensen uit te drukken, zei Boesak. Daarbij zei hij. dat hij onder „zwarte kerk" een brede beweging verstond waartoe ook blanke christe nen kunnen behoren. Boesak sei, dat deze zwarte kerk niet bang moet zijn om zich te vereenzel vigen met de strijd, omdat de strijd in Zuid-Afrika een strijd is voor de echt heid van het evangelie. „Het is niet een christelijke strijd, waartoe ik op roep, maar een christelijke aanwezig heid in de strijd. Als de zwarte kerk trouw is aan haar Christus en haar roeping, zie ik niet op welke wijze zij een botsing met de staat nog kan vermijden." aldus Boesak. Ds Sam Buti werd voor drie jaar als voorzitter herkozen. Ds Peter Storey en mevrouw Sally Motlana werden weer vice-voorzitter en dr C F. Beij- ers Naude werd gekozen tot modera- menlid „voorzover de wet dat toe laat". f225.000,- er) f240.000,- all in. 91;? rente Het qoode leven in Culemborg. Als woonplaats heeft Culemborg onmiskenbare voordelen. Het beschikt over een gezellige oude dorpskern, waaromheen aantrekkelijke nieuwe wijken zijn gesitueerd. Culemborg ligt in een mooie landelijke omgeving met volop groan, beschikt over alle scholen en kent goede weg- en treinverbindingen naar alle richtingen. In nieuwbouwplan Oe Hond (Uitsluitend laagbouw) zi|n in deze tijne stad voor snelle beslissers nog enigo zeer fraaie en ruime woonhuizen beschikbaar. Het extra mooie wonen. De huizen meten maar liefst 435 m3, Zijn doordqcht ingedeeld en voorzien van veel extra's Kijk wat u krijgt: hel. L-vormige woonkamer van 37 m2, open keuken, bijkeuken; leverd.; luxe grote badkamer, 3 grote slaapkamers, balkon, 2e verd,: 4e grote slaapkamer, mogelijk heid tot 5e slaapkamer. Voorts: r v gas, open haard, hardhouten raamkozijnen, therm, glaspuien en andere energiebespa rende isoleringen. Kwaliteit en stijl gaari hier duidelijk hand in hand! Prijzen al vanaf f 225.000." en f 240.000,- En dat is gezien het vele gebodene inder daad interessant. Hypotheekrente 9 1/4-l Welkom in de modelwoning. Kom kijken en oordeel zelf. De model woning is dagelifks geopend van 13.00- 16.00 uur (behalve zondags). Verhinderd' Bal dan voor de uitvoerige prospectus naar de verkoper makelaardij o.g. tel.070-875600 parkweg44-2271AK voorburg JUWELEN, GOUD en ZILVER IN- EN VERKOOP H. W. DAMES Kruisstraat 19 Tel. 023-320481 Haarlem (bij de Ridderstraat) lor Henriëtte Theunissen i heb vaak gedacht; mama, mama, wat heb je ons anders geleerd dan werken, werken en nog >s werken. Het waren schatten mijn ouders, maar nu ben ik 54 jaar en nu moet ik nog eens in leren dat er ook andere dingen belangrijk kunnen zijn. Dat je Je leven ook anders kunt Hen dan alleen maar met werken. Deze winter heb ik bij voorbeeld leren zwemmen, dat zou anders waarschijnlijk nóóit gekund hebben Dat wil niet zeggen dat ik het werkloos zijn Jtle! helemaal geaccepteerd heb, het is meer dat ik ermee leer leven." us Hageman met de armen over ijar in haar smetteloze keuken. Ze er strijdbaar uit. Iets minder ^trouwend nu.-Ze heeft het met- ijmaar gezegd: „Ik ben een rooiel" HjWij arbeiders blijven de dupe var (kapitaal." klagen is ze. voor de rechten van haar jonge colle ga's werd zij door haar baas voor „communist" uitgemaakt en was de arbeidsverhouding in elk geval duide lijk geworden. „Op mijn werk was niets aan te mer ken. maar er zijn genoeg andere ma nieren om je weg te krijgen. Ze gaan je pesten en negeren en daar kan geen bond of geen arbeidsbureau iets tegen doen. De macht blijft uiteinde lijk in handen van de bazen." 'Oproerkraaier' We zitten ieder aan een kant van de keukentafel. Zij vertelt haar verhaal bij stukjes en beetjes. Af en toe kijkt ze even op haar spiekbriefje, waar ze in keurig schoolschrift alles op schreef „om niets belangrijks te ver geten". J" jentien jaar lang was zij in dienst 1de kruidenier van het dorp. Als in de huishouding en later als Tjoopster heeft zij met de familie :ewerkt om het nerinkje óp te ten tot dé supermarkt van Norg. 4 juni 1978 groeten zij elkaar meer en lopen mevrouw Hage- haar man en solidaire dorpelin- naar het andere eind van het n,| voor boodschappen. Op die dag P Truus naar huis gestuurd. „Die tidsverhouding is verstoord" [te het. mevrouw Hageman opkwam Nadat zij de bond had ingeschakeld was ze „een oproerkraaier" genoemd, terwijl „ze wisten dat de meisjes ƒ2,50 per week beneden het minu- mumloon zaten. Ik had hen vaak ge noeg gewaarschuwd. Ze wisten dat de jongen in de bakkerij helemaal niet 's nachts mocht werken, omdat hij nog onder de leerplicht viel. Maar ze wisten ook dat de meisjes toch wel bleven, omdat ze anders zouden moe ten reizen. Met de bus naar de stad. Dat heb je in een dorp. De moeders vragen of de dochter na school in de zaak kan komen en veel meisjes trou wen vanuit de winkel Werkloos Toen haar waarschuwingen niet krachtig genoeg bleken heeft zij haar collega's lid van Mercurius gemaakt en heeft de bond er zorg voor gedra gen dat de wet op het minimumloon werd uitgevoerd. „Nu krijgen zij ten minste het loon waar ze recht op hebben. Ik ben werk loos." Mevrouw Hageman is altijd lid van „Mercurius" geweest, na haar vijftig ste werd zij actief binnen de FNV. Toen was haar vader dood en had zij het gevoel dat zij zijn levenstaak moest voortzetten: „De onrechtvaar digheid bestrijden." Haar vader had bij de wieg van de SDAP gestaan en jarenlang zat hij voor de latere PvdA In de gemeenteraad in Norg. Met veertien kinderen waren ze vroe ger thuis geweest en net als haar broers en zusters moest Truus met een nadat zij de klassen af had geld gaan verdienen. Bij de dokter en in het hotel, 's Avonds had zij nog acht kilometer heen en acht kilometer te rug naar Assen gelopen om daar een huishoud- en een naaicursus te vol gen. Dat moest van thuis. Als zij al eens een leesboek genomen had, had vader gevraagd of zij niets beters te doen had. Sokken stoppen bij voor beeld of aardappels schillen. Nu kan mevrouw Hageman nog geen boek dat niet „om bij te spijkeren" is in haar eigen huiskamer gaan zitten le zen. „Tegenwoordig ga ik dan wel naar boven, maar nog steeds ben ik bang om betrapt te worden. Bang dat iemand ziet dat ik „niets" doe." Winkel om de hoek Toen haar eigen kinderen naar de lagere school gingen is zij halve da gen bij de winkel om de hoek gaan werken. Omdat zij wilde dat haar kinderen het beter zouden krijgen dan zij het had gehad. Haar werk heeft zij al die jaren met plezier gedaan. Ook de komende en gaande meisjes konden het goed met Truus vinden. Dat was later nog wel gebleken toen de baas naar een reden tot ont6lag zocht. Bij het arbeidsbu reau had hij gezegd dat verkoopster Hageman niet te handhaven was bij het overige personeel, maar allemaal hadden ze een brief ondertekend waarin stond dat Truus een uitste kende collega was. Het had niet ge holpen. was immers een werkloze gehuwde vrouw. Dat een verkoopster haar plaats niet geweten had, dat zij de bond binnen had gehaald, dat was haar niet verge ven. Uiteindelijk is zij. terwille van de WW. akkoord gegaan met haar ont slag. De mondelinge toezegging van de baas om haar dat half Jaar twintig procent aanvullend loon te betalen is hij niet nagekomen. Na een half Jaar hield de uitkering helemaal op. Zij Leegte Hoewel haar man een aantal Jaren geleden is afgekeurd en zij dus van een niet riante uitkering moeten le ven, hinderde die financiële achter uitgang haar het minst. „Je krijgt natuurlijk wel even een opdonder, want je hebt opeens veel minder. Ik had gelukkig nooit rekening en ver antwoording aan mijn man hoeven afleggen en dat hoef ik nu ook niet, maar toch als mijn portemonnee nu leeg is heb ik wel eens het gevoel dat ik op de beurs van mijn man leef. Ik breng niets meer inMaar die léég- te, het gevoel van waardeloos zijn. dat is veel erger." Zelfs de wekker werd werkloos. Er was Immers niets meer om voor op te staan, „Ik voelde me teruggestuurd naar de pappot: bedjes maken, kop jes wassen maar zelfs daarmee kwam ik op het terrein van mijn man. want die had in de loop der Jaren die taken op zich genomen. Ik voelde me overbodig." „Op straat had ik het gevoel dat iedereen me nakeek: die doet niks! Ik begrijp die mensen nooit die zeggen dat werklozen te lui zijn om te wer ken. Ik denk dpt iedereen toch graag ergens bij wil horen? Als je werkloos bent. raak je geïsoleerd. Ik miste de praatjes met de verkoopsters, met de klanten. Je maakt niets meer mee en hebt niets meer om over te praten. Je status verandert. Je bent een ver koopster zonder werk geworden." Rustig aan Via het arbeidsbureau probeerde me vrouw Hageman ander werk te krij gen, Daar vonden ze dat Truus lang genoeg gewerkt had. dat zij het maar eens rustig aan moest doen. Ook de werkgevers waar zij aanklopte von den haar te oud. Zij raakte over spannen. Een werkloze verkoopster; er valt veel over te vertellen, niemand vindt het lang interessant. Toen mevrouw Hageman zich reali seerde dat zij moest stoppen met haar zelf-medelijden had zij het erg ste gehad. Nu bezoekt zij een aaptal oudere mensen in het dorp. Zij kijkt uit naar de avonden dat zij actief kan zijn voor de Dienstenbond van de FNV en voor de Verenigingsraad van de VARA „Over mijn ontslag ben ik nog niet heen. met mijn werkloosheid leer ik nu leven."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9