'ayan tegen iedere vorm van contact met de PLO Gijzelingsplan Zuidmolukkers Weer neemt skütsjes wind uit de zeilen Bootvluchtelingen uit Vietnam. SaMbouwhogeschool zou wintig procent kunnen cr" zuinigen op energie o lang de Palestij nen doorgaan met het plegen van aanslagen Dolfinarium Harderwijk lisartsen vaak tiisbruikt" voor r is-annuleringen Geen ontkenning van BVD Stort uw bijdrage op gironummer 29.14.600, t.n.v. Stichting Comité Hulpverlening Zuid-Oost-Azië, Postbus 1527, tel. 050-777428 9701 BM Groningen Zuidwesthoek wint na af lasten finalewedstrijd Rita •ERDAG 28 JULI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 |r Ferry Mingelen HAAG Het oog rood "Irand en met een vale kleur iThet gelaat verliet de Israë- >he minister van buiten- ntrise zaken Mosje Dajan in fcermorgen zijn zwaar be- Koakte hotel in Den Haag. De ^"jgdurige en strijdvaardige 'fjsconferentie tevoren, ee hij zijn werkbezoek Nederland afsloot, had zichtbaar afgemat. ware operatie die hij recent heeft %rgaan (ingewandskanker), heeft [lelijk zijn sporen achtergelaten. Israëlische minister zag er mager 'zijn pak leek voor een groter ^jahd gekocht. „Dajan nu en Dajan Jt maanden geleden, dat zijn twee Pillende mensen om te zien", ?en begeleidende Israëlische list. 1 moest zijn bezoek aan Neder- in verband met de operatie en- weken uitstellen, maar wilde •na toch zo snel mogeüjk naar ons komen. Waarom? Was er een speciale reden voor? Het is de afgelo pen dagen niet duidelijk geworden. „Als ik mag gissen, dan houdt het toch verband met de zorgen in Israël over de Europese kritiek op haar be leid". zegt minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) desgevraagd. Die zorgen schijnen echter niet open lijk te zijn uitgesproken, laat staan dat Dajan Nederland zou hebben ver zocht zich voortaan meer pro-Israël in de Europese discussie over het Midden-Oosten op te stellen. Dat Is raël verontwaardigd is over de in haar ogen eenzijdige Europese kritiek, staat buiten kijf. maar dit verwijt richt je niet direct tot Europese lan den als Nederland, waarmee je het relatief nog het beste kan vinden. Het zijn zaken die een voorzichtige aan pak verdienen, zoals bleek uit Dajans opmerking: „Wij willen een goede verstandhouding met Nederland, wij oordelen niet over uw positie in de Europese gemeenschap". Die goede verstandhouding is er zon der twijfel. „Als vrienden onder el kaar kan je kritiek uitoefenen zonder dat dit de betrekkingen hoeft te scha den", verzekerde een woordvoerder van minister Van der Klaauw donder dag al. De hartelijke, maar even openhartige sfeer waarin de verschil len van memng tussen Nederland en Israël werden besproken (en bleven bestaan) vormen daarvan het bewijs, werd benadrukt. Heeft het bezoek dan eigenlijk niets opgeleverd? De Israëlische ambassa deur in Den Haag Argov, toont zich na afloop teleurgesteld over persbe richten dat Dajan zijn doel niet zou hebben bereikt. „Ach," zegt hij, „dit soort officiële bezoeken levert nooit direct grote zaken op. U heeft uw standpunt, wij het onze, dat leggen we over en weer uit, daar gaat het om." Analyse Ook minister Van der Klaauw zag in de verheldering die op een aantal punten wel is ontstaan niet direct redenen tot grote beleidswijzigingen. Daar is eerst heel wat analyse voor rippw kpne nodig, zei hij. Dajan benadrukte ook IVCU8 dat dit soort besprekingen „niet noodzakelijk leiden tot een verande ring van standpunten". uitgesproken over de recente bom bardementen op Zuid-Libanon en over het feit dat daarbij steeds bur gerslachtoffers vallen. Dajan: „Ik heb uitgelegd dat de Pa- lestijnen een terreuroorlog voeren te gen Israël. Om de zoveel dagen ont ploffen er bommen en worden er Is raëlische burgers bij aanslagen ge dood. Zolang ze daar niet mee ophou den, zullen wij de Palestijnen aanval len. We zijn bereid te wachten totdat ze in Israël komen. Ik kan me geen enkel land voorstellen dat maar zou afwachten als zijn burgers worden gedood. Wat zouden de Hollanders eigenlijk doen als er iedere dag op de markt bommen ontploffen? Zouden ze dan alleen maar meer ambulances kopen om de gewonden sneller naar het ziekenhuis te kunnen vervoeren." Zuid-Libanon en de vestiging van Joodse nederzettingen op bezet ge bied, daarover verschillen Den Haag en Jeruzalem al tijden van stand punt. Minister Van der Klaauw heeft tegenover Dajan zijn verontrusting Soms ook zijn onze inlichtingen on juist of richt de piloot onnauwkeurig. We vermijden burgerdoelen zoveel mogelijk, maar zolang de PLO-aan- slagen doorgaan, zullen wij ze aanval len, we hebben gewoon geen keus." Zo lang de Palestijnen doorgaan met die aanslagen, is ^Dajan ook tegen iedere vorm van contact met de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Ook informele contacten van andere landen of partijen met de PLO. om de Palestijnen ertoe te krij gen de terreur stop te zetten en het bestaansrecht van Israël te erkennen (zoals onder anderen door de PvdA- leider Den Uyl voorgesteld) wijst hij zonder meer van de hand. „Daardoor geef je erkenning aan de PLO en aan haar manier van vechten. Het belang rijkste is niet wat ze zeggen, wat er in hun handvest over de vernietiging van Israël staat, maar wat ze doen." Dajan zei het zeer te betreuren dat er bij de bombardementen wel eens on schuldige burgers worden geraakt. „We proberen er achter te komen waar de Palestijnse kampen precies liggen en we proberen alleen die te raken. Als er toch burgers worden gewond, is dat soms het gevolg van het feit dat de Palestijnen zich opzet telijk in een burgerkamp mengen. Dajan verdedigde de steun die Israël geeft aan de christelijke militie van majoor Haddad in Zuid-Libanon. „We hebben liever dat hij dat gebied onder controle heeft dan dat de Pa lestijnen daar zitten. We zouden hem daar in de huidige situatie niet graag missen. We doen wel ons best om Haddad te beïnvloeden niet het vuur te openen op de troepen van de VN- vredesmacht (Unifil). De Nederlandse eenheid daar is werkelijk de beste, maar ook zij geven toe dat er negen bewapende Palestijnse versterkingen in hun gebied gevestigd zijn, terwijl Unifil officieel toch alle gewapende mensen moet tegenhouden. Jullie doen je best om Palestijnse infiltra ties te voorkomen, maar dat is ge woon niet goed genoeg. Zo doen wij ons best om Haddad te beïnvloeden, maar onze mogelijkheden daartoe zijn ook beperkt. Hij staat niet onder ons commando, soms doet hij wat hij zelf wil". Van de officiële besprekingen in juli tussen de Oostenrijkse bondskanse- Kritipk lier Kreisky en de PLO-leider Arafat heeft Dajan dan ook geen goed woord over. Ironisch merkte hij op: „Ze heb ben afgesproken dat er geen terreur daden meer in Europa zouden voor komen, maar uitsluitend in Israël. Een schitterende afspraak". Dajan toonde zich niet erg onder de indruk van de internationale kritiek op vestiging van Joodse nederzettin gen op bezet Arabisch gebied. Neder land heeft dit beleid eerder al een obstakel voor het verdere vredespro ces in het Midden-Oosten genoemd. „Minister Van der Klaauw heeft mil niet kunnen overtuigen dat we met die nederzettingen moeten stoppen. Ik geloof niet in de scheiding tusseri Joden en Arabieren, ook niet in Jeru: zalem, zij moeten naast elkaar kun nen leven," zei Dajan. Hij benadrukte dat in het verleden in het akkoord tussen Egypte en Israël geen voorwaarden vooraf over de ves tiging van nieuwe nederzettingen zijn gesteld. „Als Egypte zulke voorwaar den vooraf niet stelt, waarom zou Europa dat dan wel doen?". Op beschuldigingen deze week geuit door Amnesty International dat het Israëlische militaire gezag in de be zette gebieden zich schuldig maakt aan schending van de mensenrech ten. wilde Dajan niet direct ingaan. Wel zei hij: „Wij zijn er zelf ook niet gelukkig mee dat gebieden onder mi litair gezag staan, maar de Palestij nen zelf zijn niet bereid over andere! bestuursvormen te praten". Dajan besloot zijn persconferentie met de woorden: „De mensen die. geen vragen meer hebben en de situa tie in het Midden-Oosten begrijpend benijd ik". ADVERTENTIE llsl k°4 een onzer verslaggevers erkiGENINGEN Op de landbouwhogeschool in Wagenin- I, die daar nogal wat gebouwen heeft (collegeruimten, tituten, kantoren enz.) zijn velen driftig aan het besparen 2 energie geslagen. Volgens mevrouw drs A. G. Trinès van Hfdeling Financiële en Economische Zaken, die als contacts rjoon van de energiewerkgroep fungeert, zijn op de Land- ijjphogeschool besparingen tot zeker twintig procent moge- ADVERTENTIE kikvorsmeis|es onOerwaterpanorama robbenshow Nova Zambia ALTIJD NIEUW Tel 03410 -16041 NS DAGTOCHT 27 twogen wordt op het ogenblik de ?Peibouwhogeschool in de laatste ro,« van het jaar te sluiten, wat een )r ^onbelangrijke besparing van het ■2 feiegebruik zal betekenen. Vol- ïenl het landbouwhogeschoolblad Öe energiewerkgroep binnenkort .college van bestuur der land- in-Vhogeschool een rapport aanbie- ni°ver energiebesparing. Daarin °3t het bestuur de neerslag van een 1 de werkgroep uitgevoerde in- arisatie, maar ook tientallen be- ^*%gstips, die in de afgelopen ihden uit de hogeschool-gemeen- gekomen zijn. "js hebben voor een deel betrek- jtrfffcfle verlichting. Enkele van die een onzer verslaggevers CHT Het hoofdbestuur van loninklijke Nederlandse Maat- ipij tot bevordering der genees- )t heeft de leden gevraagd als delend arts niet mee te werken het afgeven van geneeskundige aringen in verband met het an- en van reizen. en|ens de meeste polissen van annu- yjgsverzekeringen moet er een ver-' injng worden overgelegd van een ,aal»die niet de behandelend arts is. !ir{gle praktijk wenden de mensen .echter gemakshalve tot de be- lelende artsen vaak huisartsen komen daardoor volgens de fcschappij regelmatig in moeilijk- |n, aangezien de werkelijke reden jVan de reis af te zien vaak een medische of een pseudo-medi- tips: minder tl-lampen per armatuur, lampen uit in werkruimten waar men de eerste tien minuten niet terug komt en aanschaf van bureaulampen zodat de hoofdverlichting uit kan. Veel tips ook hadden te maken met verwarming en isolatie. Andere tips betroffen het terugschroeven van het gebruik van elektrische apparatuur, zoals de kopieermachines. Ontvan gen werd ook de suggestie om op liften een stikkertje te plakken: „Neem wat vaker de trap." Bij de Wageningse werkgroep bestaat de indruk dat de gewenste mentali teitsverandering op gang gekomen is. Het is wel zeker dat de landbouwho geschool de gevraagde energiebespa ring van vijf procent haalt. Op het ogenblik zit de besparing al tussen de vijf en tien procent. Inclusief een aan tal te treffen voorzieningen (maar daar is wel een apart potje voor no dig) kunnen besparingen tot zeker 20 procent bereikt worden. Bloemen houden van mensen, wordt gezegd. Of ze van champagne houden is de vraag. Toch goot Jaqueline Wiegel gisteren een fles champagne leeg over een bloemstuk. Met deze ceremonie werd gisteren de Zomerflorashow in Leiden geopend. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers ASSEN/DEN HAAG Bij huiszoekingen in Bovensmilde heeft de politie een gijzelingsplan gevonden, en een lijstje met namen, waaronder die van premier van Agt en vice-premier; Wiegel, aangetroffen. Het ANP, dat dit gisteren bekend heeft; gemaakt, zegt dit, uit „doorgaans betrouwbare kringen van Zuidmolukkers in-Assen" gehoord te hebben. Meer geld voor meer hulp aan meer vluchtelingen. Wij willen meer helpen. Helpt u ons. Alstublieft. Een woordvoerder van het ministerie, van binnenlandse zaken wilde de- juistheid van dit bericht gisteren be vestigen noch ontkennen. Wel liet hij weten tegenover het ANP niet ver klaard te hebben „dat er bij de Bin-! nenlandse veiligheidsdienst (BVD)- niets bekend was van gijzelingsplan- nen". Hij zei inzake de wetenschap» van de BVD „geen commentaar te; hebben. De woordvoerder van derijkspolitie in Assen, kapitein A.A. Smeels, ont- kende dat er bij de huiszoekingen plannen voor een gijzeling van Van Agt of Wiegel waren gevonden. Hij ontkende niet dat er belastend mate-? riaal was aangetroffen, maar over de aard daarvan wilde hij zich in het belang van het onderzoek niet uit-! laten. Aanhouding door Haro Hielkema SNEEK Ze hadden desnoods wel met zijn allen willen blazen, de tiendui zenden op en rondom het Sneekermeer. Maar het zou weinig hebben gehol pen. Geen wind, geen skütsjesilen. Een week geleden waaide het nog te hard bij Langweer, nu lagen de veertien skütsjes er lamgeslagen bij. De zeilen waren wel gehesen, maar beweging zat er niet in. Op een kluitje bij de start, ver van het barstensvolle starteiland, was het een uniek schouwspel. [(Organisaties van touroperators len in enkele gesprekken met de ^schappij laten blijken dat ze in- dat de behandelend arts op deze )er wordt misbruikt. Maar ze vin- de huidige gang van zaken wel zo bkkelijk en wel zo goedkoop is. Jiaatschappij voegt hieraan toe, organisaties ook als argument jjoeren, dat de meeste behande ld artsen de geneeskundige ver- jtagen toch wel afgeven. ADVERTENTIE WONCOMLEU NOHAYAQUI... RW GEWAARSCHUWD MENS ïmrvooKTMi mfAVAH HUIS UIT Wf POT COfAPttTA MEE! Bij die veertien was het er verschrikkelijk hard aan toe gegaan. Er waren aanvarin gen geweest, waarbij een helmhout versplinterde, en een skütsje behoorlijk in de vernieling raakte. Nog nooit was zo vaak de rode vlag in het want gehesen als teken van protest tegen een ander skütsje. Meermalen was er ru zie geweest. Bij het begin van de laatste en beslissende wedstrijd van het Friese skütsjesilen was het compleet anders. Schippers zaten bij elkaar aan boord, bemanningen keuvelden over en weer en staatssecretaris Neelie Smit-Kroes had alle tijd om met de Langweerdse schipper, Lammert Zwaga, over de problemen van de bin nenscheepvaart te praten. Hardzeilerij Net als vorig jaar was er geen zucht wind. Een uur uitstel van de wedstrijd maakte het er niet beter op! Ineens, rond een uur of drie, kwam er leven in de brouwerij. Iedereen rep te zich naar de Zuidwesthoek, het skütsje uit Stavoren, dat door Rienk Zwaga bestuurd wordt: de laatste wedstrijd van wat Friezen „hardzeilerij" plegen te noemen was afge last. De stand bleef ongewij zigd, Rlenk Zwaga was kam pioen, de skütsjewimpel mocht gehesen worden. Feest voor de familie Zwaga, triest voor de tienduizenden toe schouwers die zich met een pontje (piepklein, maar zo vol als alleen drs P. kan beschrij ven) naar het starteiland had den laten overvaren. Beerenburgje Nog voor de skütsjes terug naar de moederschepen wa ren gesleept omringd door tientallen toeterende en vlag gende bootjes waren de zei len van de schepen al netjes opgevouwen. Mevrouw Smit- Kroes was door een speedboat even aan boord van de kampi oen gezet om hem te felicite ren. Maar de ontelbare came ra's en fototoestellen bleven in de hoezen. Geen ererondje kon er af. En dat voor de fina lewedstrijd! Rienk Zwaga had de kampi oenswimpel liever na strijd in ontvangst willen nemen. Maar toch was er na afloop feest bij de Zuidwesthoek. In een vrachtschuit zat de hele be manning in een beklemmende hitte aan een beerenburgje. De liederen werden aangehe ven, de glazen geleegd. De vrouwen hadden niet eens tijd gehad om de krulspelden uit te doen, zo onverwacht was het skütsjefestijn voorbij. In de gelederen van de familie Meeter (twee broers en een zoon zijn schipper van een skütsje) werd nog even knar setandend nagepraat. Zelfs de introductie van een polaroid camera had Lodewijk Meeter geen succes opgeleverd. De Huizumse schipper had tever geefs geprotesteerd tegen kampioen Rienk Zwaga, die volgens hem op de Fluessen buiten de boeien had gezeild. Meeter kon geen getuigen vin den en liet vervolgens één van zijn bemanningsleden een fo totoestel aanschaffen om fou ten van tegenstanders vast te leggen. Smeels bevestigde dat twee 21-jarige Zuidmolukkers uit Bovensmilde na huiszoeking zijn aangehouden en In gesloten op verdenking van doodslag. De huiszoeking was gehouden als on derdeel van een opsporingsactie na? enkele schietpartijen, onder meer in een kazerne in Hooghalen. Volgens het ANP wordt aangenomen dat officieel over de gijzelingsplan nen wordt gezwegen om onrust in Zuidmolukse kring te voorkomen. De bronnen van het persbureau hebben ook laten weten dat er een relatie; bestaat tussen de twee aangehouden Zuidmolukkers en het echtpaar Eek- en uit Nieuweroord. dat lid is van een zich Rood verzetsfront noemende be weging. Bij dat echtpaar is onlangs ook huiszoeking verricht, in verband met de diefstal van een aantal pas poorten uit het stadhuis in Gro ningen Een ander lid van het Rood verzets front zei gisteren het zeer onwaar schijnlijk te achten dat het echtpaar Eeken, dat niet bereikbaar was, con tacten met de betrokken Zuidmoluk kers onderhoudt. De bemanningen luieren het uur uit, voordat de laatste wedstrijd skütsjesilen 1979 reglemen tair wordt afgelast. Het skütsjesilen is dit jaar spannender geweest dan ooit te voren. Doordat de schepen ballast ingenomen hadden om meer stabiliteit te krijgen, was er ook meer evenwicht in de strijd. Maar ook de protes ten maakten het verloop van het jaarlijkse circus extra spannend. Bij elke overtre ding verscheen de rode vlag en werd de aangeklaagde schipper met veertien straf- punten in het riet gestuurd. Kampioen Zwager vond het maar niks: „Je moet het met zeilen presteren, niet met pro testeren." Verrassend was dit jaar het zeilen van het nieuwe skütsje uit Leeuwarden onder aan voering van Albert van Akker. Zelden was deze schipper bij de eerste tien gekomen, nu ging het veel beter De meeste keren dat Joure over de eind streep ging, waren de toe schouwers al grotendeels ver trokken. Vaak sloot dit sküts je de rij en kreeg daardoor veertien punten. „Ze krijgen langzaam zoveel punten dat ze genoeg hebben voor twee koffiezetapparaten van Dou- we Egberts", was het com mentaar van een toe schouwer. De eindstand van het skütsje silen is. 1. Zuidwesthoek, 2. Heerenveen, 3. Bolsward, 4. Lemmer, 5. Grouw, 6. Sneek, 7. Hulzum, 8. Langweer, 9. Leeuwarden, 10. Woudsend, 11. Drachten, 12. Philips Drachten. 13. Eernewoude, 14. Joure. „Moet hij de bloemen maar even in het water zetten. Ellen?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3