Zuid-Afrika in opschudding giro 999 üesttwkado Overspannen Marineschepen pikken meer vluchtelingen op NICARAGUA deze krant binder-halende -huisarts l geen randverschijnsel Stil protest tegen Israël Bezoek zwarte Amerikaanse leider verdeelt het land Trouw Zomerse buien HET WEER )ntevredenheid gn geloofsleven Vakantie soms ben probleem Iet 'goud van Jenemuiden' m «Sr5 Sow jet- 4 circus in Carré frika pakt het eugdprobleem aan lankzeilen heeft de wind mee eer verdienen, eten k Hervestiging vordert goed Vanavond lekker uit eten voor maar 13.25 een heel menu. Waar is dat? Oveiul waar u dit blauwe bord ziet! HELP BOOTVLUCHTELINGEN GIRO 19 18 108, CLAT-Nederland, Utrecht. NS ontevreden over automaten Trouw Zelfs als vakantielectuur I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Lees een bant met overtuiging: TrOUW Trouw »et Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant 37STE JAARGANG NR 10909 - ZATERDAG 28 JULI 1979 Zonnig, maar later op de dag mogelijk een regen- ol onweersbui, k'iddag- temperaturen omstreeks 25 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlo pende richtingen. Morgen en overmorgen: vrij warm met een regen- of onweersbui. Later koeler. - Morgen/overmorgen zon op: 5.56/5.57 maan op: 11.29/12.33 onder 21.36/ 21.34 onder: 23,45/0.00 VOOR AL UW ONROEREND GOED ZAKEN Zoekt U een woning? loopt d»n eens bi| ons binnen. In onze fotohal vindt U circa 450 woningen uit dc regio, compleet met toto. gerangschikt op priisklasse Riinsburgerweg 100. Rgnsburg. teloloon 01718- 293 0! De Leeuw mokeiaaidij bv WEST-DUITSLAND DM 1.90 ENGELAND £0.50 ITALIË LIRE 800 LUXEMBURG Blr 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT bagina 2 pagina 9 jiagina 19~ pagina 17 pagina 23 De brandnetel heeft veel vrienden -v 1 agina 21 i een onzer verslaggevers (lECHT Wat de Nederlandse huisartsen betreft, Is het mhandig leiden van bevallingen bepaald geen aflopende k. Uit een enquête van het Nijmeegse universitair huisart- Instituut (NUHI) blijkt dat meer dan de helft van de (artsen zelf bevallingen doet. I had behoefte aan concrete matie hierover, omdat andere s de indruk konden wekken dat inderen halende huisdokter een (verschijnsel aan het worden was. van de vijf baby's worden In het inhuis geboren en dat percenta- iijgt langzaam verder. En van de kbevallingen wordt meer dan de I door vroedvrouwen geleid, wilde In Nijmegen wel eens we- in hoeverre de daar opgeleide artsen nog zelf verloskunde zou- boeten of willen doen. Maar het Boen van bevallingen blijkt vol- de enquête niet de hobby van een slinkend aantal oudere artsen. De jongeren doen het zelfs vaker en „te grote belasting" wordt als argu ment genoemd door de helft van de huisartsen die het niet (meer) doen. Slechts één op de vijf huisartsen vindt het leiden van een normale be valling bij uitstek de taak van een verloskundige; drie van de vijf vinden dat nadrukkelijk niet. Gelukkig voor de verloskundigen staan de huisart sen in wier praktijkgebied er een werkt, daar positiever tegenover. Gynaecoloog En wat het ziekenhuis betreft: slechts zes procent van de geënquêteerde huisartsen vindt de gynaecoloog de aangewezen persoon en dus het ziekenhuis de aangewezen omgeving voor de normale bevalling. Terwijl de Israëlische minister, Dayan een persconferentie gaf stonden buiten enkele demon stranten die stilzwijgend uiting gaven aan hun protest ten aan zien van de politiek van Israël. Uit de persconferentie bleek dat Israël de bombardementen op Zuid-Libanon niet zal stopzetten, zolang de Palestijnen hun acties in dat gebied voortzetten. Op pagina drie een uitvoerig ver slag van onze verslaggever Ferry Mingelen over de opstelling van Dayan en de betekenis van dit bezoek. door Hennie Serfontein JOHANNESBURG Het onverwachte bezoek van de Amerikaanse strijder voor de rechten van de zwarten, Jesse Jackson, aan Zuid-Afrika heeft de gemoederen in dat land danig verhit. De blanken zijn woedend over zijn bezoek en de zwarten laaiend enthousiast in verband met zijn openlijke veroordeling van de apartheid als vorm van slavernij. In een vraaggesprek met de door de regering beheerste Zuidafrikaanse ra dio, noemde Jackson Zuid-Afrika een terroristische dictatuur. De Zuidafri kaanse omroep deed iedereen ver steld staan door de uitzending van het vraaggesprek, aangezien er nor maliter alleen maar het bewind gun stig gezinde berichten worden uitge zonden en alle politieke uitingen on derworpen zijn aan censuur. De harde uitlatingen die Jackson deed voor de radio, en in Crossroads, Soweto en Hammanskraal, hebben geleid tot grootscheepse protesten van blanken die willen dat de rege ring Jackson onmiddellijk het land uit gooit. Ook de radio werd over- GENEVE, BANGKOK (Reuter, AP) Schepen van de Itali aanse en de Amerikaanse marine hebben de afgelopen dagen weer heel wat vluchtelingen uit zee opgepikt. Tussen de 185.000 en 200.000 Indochinese vluchtelingen zullen voor het einde van dit jaar uit kampen worden overgebracht naar andere delen van de wereld. stroomd met telefoontjes van protes terende blanken. John Wiley, parlementslid en voorzit ter van de SAP, de partij van de Engels sprekende conservatieven die rechts van de Nationale Partij staat en de Citizin, de Engelstalige krant in Zuid-Arika die werd gesticht met ge heime overheidsfondsen, voeren de campagne tegen Jackson aan. Inmid dels heeft zich een splitsing voorge daan in de gelederen van de Congre- gationalisten die Jackson voor een bezoek aan Zuid-Afrika hebben uit genodigd. Ds Charles Scarborough van Kaapstad heeft aangekondigd dat hij overweegt uit de kerk te stap pen vanwege de linkse ideeën die er leven. Hij zei dat de uitnodiging van een politieke activist met marxisti sche bindingen wei de druppel was die de emmer doet overlopen. Verbijstering Een Amerikaans marinevaartuig heeft gisteren in de Golf van Thai land een schip met 44 bootvluchtelin gen opgepikt op het moment dat dit bootje in zwaar weer dreigde te zin ken. De Amerikaanse zevende vloot die in dit deel van de wereld patrouil leert, heeft de opdracht gekregen zo veel mogelijk Vietnamezen uit zee te pikken. Drie schepen van de Italiaan se marine hebben sedert hun vertrek woensdag uit de haven van Singapo re al 169 bootvluchtelingen opgepikt. De drie schepen hopen in totaal dui zend vluchtelingen te kunnen redden, waarna ze deze mensen rechtsstreeks naar Italië hopen te brengen. In Maleisië heeft men overigens de indruk dat het aantal Vietnamese vluchtelingen bezig is af te nemen. Dat zou erop wijzen dat de Vietname se regering inderdaad begonnen zijn een einde te maken aan de groot scheepse uittocht sedert de Geneefse conferentie over het vluchtelingen probleem. Sinds afgelopen zondag zouden er slechts 43 nieuwe boot vluchtelingen zijn geland op de oost kust van Maleisië, waar de meeste van hun lotgenoten terecht komen. Op het toppunt van de vlucht be droeg het aantal vluchtelingen soms wel tussen de 500 en duizend per dag. Uittocht De uittocht van vluchtelingen uit de kampen begint goed op gang te ko men. Volgens de Intergouvernemen tele Commissie voor Europese Migra tie (ICEM) in Genève zullen voor het einde van dit jaar tussen de 185.000 en 200.000 mensen naar nieuwe be stemmingen overgebracht zijn. In middels zijn er al zeker 65.000 mensen aan een nieuw onderkomen geholpen. Er bestaan plannen voor het trans port van 20.000 tot 25.000 vluchtelin gen per maand, inclusief de 14.000 mensen die de Verenigde Staten maandelijks opnemen. De Amerikaanse ambassade in Koea- la Loempoer heeft gisteren laten we ten dat er deze maand nog zeker 5,000 bootvluchtelingen naar de Verenigde Staten zullen vertrekken vanuit Ma leisië. In het verleden hebben de VS al beloofd nog eens 12.000 vluchtelin gen uit dit land op te nemen, terwijl de afgelopen zes maanden er al 4.000 bootmensen per maand uit Maleisië naar de VS vertrokken. Als alle be loofde opnames in andere landen doorgaan, dan zou over een paar maanden het totaal aantal in Malei sië verblijvende bootvluchtelingen al gehalveerd zijn. De regering heeft haar aanhangers werkelijk verbijsterd door Jackson toestemming te geven voor een be zoek aan Zuid-Afrika. Jackson wordt algemeen beschouwd als de opvolger van Martin Luther King, met wie hij nauw samenwerkte. Jackson staat bekend om zijn kritiek op het bewind in Zuid-Afrika. Eerder dit jaar voerde Jackson een campagne tegen de komst naar de Verenigde Staten van Kallie Knoetze, een blanke Zuidafri kaanse zwaargewicht bokser, omdat ADVERTENTIE hij bij de rellen van 1976 een jonge zwarte had doodgeschoten. "Zijn onverwachte toelating tot Zuid- Afrika wordt gezien als een poging van de regering Betha het prestige van het bewind op te vijzelen. Door het toelaten van critici hoopt men het oordeel van deze mensen te verande ren. Tal van Amerikaanse academici en andere critici, die jarenlang geen visum voor Zuid-Afrika konden krij gen, mogen de laatste tijd het land in. De beslissing om ook Jackson een visum te geven werd lang geheim gehouden en pas bekend gemaakt een dag voor zijn aankomst. Jackson staat dicht bij de Ameri kaanse president Carter en de ambas sadeur van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties, Andrew Young. Bij zijn aankomst in Zuid-Arika nu negen maanden geleden, nam Jack son geen blad voor zijn mond. Hij zei: „Wij zijn in Zuid-Afrika omdat we ons inzetten voor vrede en gerechtigheid in de wereld." Hij voegde daaraan toe: „Mijn bezoek aan dit land is bedoeld om het land een therapie te brengen en Is niet all? dreiging be doeld. Ik kom met een open geest. Maar ik ben wel van plan een aantal harde vragen te stellen. Ik hoop dat mijn bezoek Zuid-Afrika niet verder zal polariseren, maar dat het ons naar een oplossing zal voeren." Maar al spoedig zou de charismati sche Jackson met zijn evangelische glimlach de gemoederen danig in be weging brengen. Op bezoek in Cross roads, het internationaal bekende hervestingskamp bulten Kaapstad, zei hij dat het hartverscheurend was om te zien hoe daar de menselijke uitbuiting ten toon wordt gespreid. MOL WE FID A Erkend verhuizer NIET duurder, WEL beter Almera: 03240-11522 Lelystad: 03200-21600 Kampen: 05202-16852 Meer dan 700restaurants in Nederland serveren het. De meeste VVV's hebben de komplete adreslijst. TOURIST MENU fcezien je inkomen is het etenstijd vluchtelingenhulp Den Haag ADVERTENTIES Boeren en arbeiders in de vakcentrale CTN namen actief deel aan de strijd tegen dictator Somoza. Veel vakbondsmensen verloren daarbij hun leven. Nu vervult de CTN een belangrijke taak bij de wederopbouw van Nicaragua. Een zware taak, want het land is door de oorlog grotendeels vernietigd. Help nu mee aan de wederopbouw. Geef het volk van Nicara gua de kans over haar eigen toekomst te beslissen. Tijdens een kerkdienst in Crossroads hield hij de menigte voor: rassen scheiding is verkeerd, het is een leu gen. rassenscheiding tart God. Men sen moeten om hun zonden worden veroordeeld, niet om hun huidskleur. Inspiratie Na het radio-interviw hadden de zwarten nieuwe inspiratie opgedaan. Hij bracht enthousiasme onder de leerlingen van de Morris Isaacsons- hooi in Soweto. Sprekend over de opstand van 1976 zei hij: „Toen julie hier in Soweto werden neergescho ten, bloedden wij over de hele wereld. De vrijheid komt van God en daarom strijden we door tot het einde." Vervolg op pagina 7 Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen zijn niet tevreden over de 28 kaartjesautomaten waarmee sinds enige jaren op een aantal stations wordt geëxperimenteerd. De nogal dure automaten renderen nauwelijks, omdat ze vaak defect zijn terwijl er toch maar op bescheiden schaal ge bruik van wordt gemaakt. In Breda en Gouda zullen de automaten bin nenkort verdwijnen vanwege hun ge ringe loket-aanvullende functie. In Rotterdam. Utrecht, Lelden en Am sterdam blijven ze voorlopig nog ge handhaafd. Raken de mensen echt bij bosjes in de bonen in hun bungalowtent? Of dreigt het hulpverleningswezen een nieuw gat in de markt te vinden? Tijd voor een nuchtere analyse. Je kunt je spanningen nu eenmaal niet bij de douane afgeven. De toerist en de illusies. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Bink en Ina van Faavsen Lektuurhanger (B) N0011 meer zoeken naar de krani of tv-gids Decoratief jute leciuur- hangcr Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien F.cht naturel leder met ge vlochten koordic Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-bandje van keramiek Het gebruik van gif-gas blijkt een lang leven beschoren. Voor het eerst gebruikt tijdens de Eerste Wereldoorlog is het nu oefeningsmateriaal voor het Chinese volksleger. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: ÜA. DB. DC. GD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1