Rome: veel borduursels Meubelfabriek Oisterwijk Plan tot afsluiten kwetsbare natuur 'euters hebben veel cans op een ongeluk Verdediger van Menten geeft er de brui aan lHfijntje zwemt al mee in show Vlieger in route van vliegtuig In oktober in Gelderse staten: Vakantie Voorlichtingsdagen 1979 Volgend jaar ook rij-examens in Rotterdam-Zuid IDAG 27 JULI 1979 BINNENLAND nderpsycholoog: meer doen aan voorkómen TRECHT (ANP) Een- en tweejarigen vormen wat het lico van ongevallen betreft de meest kwetsbare groep. It blijkt uit een onderzoek van de kinderpsycholoog drs. 1 H. J. Rogmans onder kinderen tot en met twaalf jaar, e na een ongeval werden behandeld in de polikliniek tn het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam. in de 1035 vragenlijsten die hij ed ingevuld terug kreeg hadden 260 betrekking op kinderen van U'H en twee jaar. Behalve de in igee leeftijdsgroepen veel voorko- »nde „vaT-ongelukken betrof t voornamelijk vergiftigingen verbrandingen (meestal door D hete vloeistof). tgevallen vormen de belangrijk- f doodsoorzaak bij kinderen ■""ijna veertig procent). Terwijl er veel onderzoek wordt gedaan ar het voorkomen en de behan- ung van allerlei ziekten, staat t onderzoek naar het voorko- m van ongevallen volgens drs. igmans echter nog in de kinder- loenen. Het in 1978 in het Wil- I Imina Gasthuis gehouden on- jzoek is op 1 januari 1979 uitge- ïid tot vijf ziekenhuizen, zodat een landelijk en beter beeld kan ketstaan van kinder ongevallen. ^"j&llen en botsen aart het Amsterdamse onderzoek ^iek dat 57 procent van alle onge- iken te maken had met vallen en botsen, meest in of om de wo ning, en verder ook op school, op straat en in het gymnastieklokaal. Andere soorten ongelukken (snij den, prikken, beknellingen, beten en steken door insecten, vergifti gingen en verbrandingen) kwa men veel minder voor. Opvallend was, dat maar vier procent van de kinderen in de polikliniek kwam na een verkeersongeval. Het aan tal verkeersongevallen nam ook niet toe met de leeftijd. Naar verhouding veel van de moe ders van deze kinderen werkten twintig uur of meer per week bui tenshuis. Rogmans verbindt daar aan echter geen conclusies inzake een eventueel verband tussen werkzaamheden van de moeder en de kans op een ongeval. Hij bepleit een betere voorlichting over de eerste hulp die moet wor den verleend bij verbrandingen en vergiftigingen. Bij verbrandingen bleken de ouders nog in twaalf procent van de gevallen zalf of boter op de wond te smeren. Mr. L. van Heijningen «9 3C hel ge^ERWIJK (ANP) Vlak voor hejgin van de eerste show is giste- ilhet dolfinarium in Harderwijk "mg dolfijntje geboren. Het ne- 9e" centimeter lange diertje, dat döi in de groep werd opgenomen, volgens de directie redelijke ringskansen. Een aantal jaren geleden werd er in heh dolfinarium ook een jong gebo ren, maar dat is overleden. Het don derdag ter wereld gekomen dolfijntje is het eerste kind van de zeventienja rige moeder Burdy en het zwemt al in de show mee. EINDHOVEN (ANP) De pi loot van een Fokker Friend ship van de NLM heeft kort voor de landing op het vlieg veld Welschap bij Eindhoven last ondervonden van een vlie ger. die tot een hoogte van ruim 150 meter was opgelaten. De vlieger was daardoor te rechtgekomen in de aanvlie groute. De piloot waarschuwde de ver keerstoren, waarop de Eindho- vense politie de vlieger op spoorde en de eigenaar ervan verzocht het speelgoed wat minder hoog op te laten. De man voldeed aan dat verzoek. Het is bij de wet verboden om voorwerpen op die hoogte zo dicht bij een vliegveld in de lucht te laten vliegen. De piloot kon zijn toestel normaal aan de grond brengen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Pieter Menten is op zoek naar een nieuwe raadsman, nu de Haagse advocaat mr L. van Heij ningen de verdediging heeft neerge legd. Volgens Van Heijningen heeft hij dat gedaan met volledige instem ming van zijn 80-jarige cliënt. De raadsman, die Menten heeft ver dedigd sinds deze in 1977 in Amster dam terecht stond op verdenking van oorlogsmisdaden, zegt dat hij daar mee vrijwel dag en nacht doende is geweest, en het te bezwaarlijk vindt praktisch al zijn tijd aan deze zaak te blijven wijden. „Ik heb niets meer kunnen doen aan andere dingen, zoals studie en het bezoeken van bij eenkomsten." Volgens Van Heijningen had hij al na de jongste uitspraak van de Hoge Raad in de zaak-Menten in beginsel besloten de verdediging neer te leg gen. De raadsman vind dat hij zo langzamerhand is „uitgekeken op de zaak", die nu achtereenvolgens ge diend heeft voor de Amsterdamse rechtbank, de Hoge Raad, de Haagse rechtbank en opnieuw de Hoge Raad. In september moet Menten terecht staan voor de rechtbank in Rotter dam, nu de Hoge Raad im mei het vonnis van de Haagse rechtbank, waarbij Menten op vrije voeten werd gesteld, heeft vernietigd. Het was al geruime tijd bekend dat het niet boterde tussen Menten en zijn raadsman, die geregeld van zijn cliënt te horen kreeg niet voldoende op zijn taak berekend te zijn. Van Heijningen zegt geen contact meer te hebben gehad met Menten, sinds deze, in afwachting van zijn be ree h- ging in Rotterdam, huisarrest opge legd heeft gekregen. Van diens vrouw zou hij wel hebben gehoord dat Men ten er lichamelijk en geestelijk slecht aan toe is. ARNHEM (ANP) In oktober zullen provinciale staten van Gelderland een voorstel behandelen om kwetsbare natuurge bieden in de provincie in bepaalde perioden van het jaar al te sluiten voor elke vorm van gemotoriseerd verkeer. De provincie vindt, zoals al eerder stuur tevens de stroperij tegen te gebleken was, de maatregelen nodig gaan. omdat de natuur onder steeds grotere druk van recreatie-zoekende mensen komt te staan. De rust van het wild wordt daardoor bedreigd, maar ook de natuurliefhebber die van rust en stilte genieten wil komt niet meer aan zijn trekken. Door het afsluiten van vele wegen hoopt het provinciaal be- advertentie Daaipan herken je ons vakmanschap" ge nnii ken t he' - pel plat VOO! De plannen zullen in oktober aan zo'n 120 instanties, waaronder alle betrok ken gemeenten, toegezonden zijn. De reacties zijn tot nog toe nogal uiteen lopend. Zo vindt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten dat ver keersmaatregelen buiten de bebouw de kom onder de hoede van de ge meentebesturen moeten komen; de provincie daarentegen ziet meer in een provinciale verordening, waarbij de gemeentebesturen betrokken wor den. Er komt een hoorzitting waar de gemeentebesturen eventuele bezwa ren kunnen uiten en toelichten. De provincie stelt dat twee jaar na inwer kingtreding de verordening nog eens bezien zal worden. Positieve reacties kwamen van instanties als de Gelder se Milieufederatie en de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten. Volgens de ontwerpverordening kun nen gedeputeerden besluiten dat be paalde wegen die geheel of gedeelte lijk in een natuurgebied liggen, wor den afgesloten voor motorrijtuigen. Sommige wegen zullen dan enkele uren per dag aan het verkeer worden onttrokken en weer andere wegen ge durende een bepaalde periode. Reke ning zal gehouden worden met de bereikbaarheid van particuliere of. openbare bestemmingen. Bewoners van de gebieden, landbouwvoertui gen en ander werkverkeer zal onthef fing worden verleend. Indien blijkt dat iemand door de maatregelen schade lijdt, zal deze door de provin cie worden vergoed. Het ligt niet di rect in de bedoeling de wegen door middel van slagbomen en dergelijke ontoegankelijk te maken. De provin cie denkt aan het gebruik van be staande verkeersborden. Van een onzer verslaggevers. Op de modeshows in Rome werd voortgeborduurd op de wat Oosterse stijl, met veel blouses en jasjes, die rijkelijk van glinsterend borduurwerk voorzien zijn. Ook hier overal de brede schouders, smalle taille en kokernauwe rokken. Voor de avond worden onder losvallende japonnen opbollende harem broeken gedragen. Op de foto's: een avondjurk met harem- broek van de ontwerpster prinses Irene Galitzine. Van Rober to Capucci een avondjurk met een „etagerok". Het bovenstuk is met allemaal fijne bandjes aan elkaar gezet. De jurk oogstte veel applaus. En dan de „uitschieter": cowboypakjes van fluweel, compleet met zweep en cowboyhoed. TROUW/KWARTET P 6 RHS 9 ROTTERDAM Het Cen traal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) krijgt een vestiging in Rotterdam- Zuid. Met ingang van 3 maart 1980 kan men over het sport complex Schiekamp in Spij- kenisse beschikken voor het afnemen van practische en theoretische rij-examens. Het Is nog niet zeker welke gemeen ten in de nieuwe examenkring zullen worden ondergebracht. Het CBR was al geruime tijd bezig met het zoeken naar een nieuwe oproepplaats op de zuidelijke Maasoever. Het ruimtegebrek in het bestaande onderkomen van het CBR aan de Noorderbocht (Gordelweg) werd mede als gevolg van de uitbreiding van het aantal examinatoren steeds nijpender. Hierdoor is het vrijwel on mogelijk de kandidaten op een be hoorlijke manier te ontvangen en te examineren. Bovendien is het aantal parkeerplaatsen voor het CBR ontoe reikend, terwijl uitbreiding onmoge lijk is. Een belangrijke reden om naar een tweede kantoor in Rotterdam te zoe ken is verder dat het oproepcentrum in Noord voor velen uit de regio moei lijk te bereiken is en de afstand van en naar het bestaande CBR-kantoor voor verschillende rijscholen erg groot is. Jongetje verdronken VLISSINGEN (ANP) In een water gang is de twaalf-Jarige Martin Wil lem Rooze verdronken. Het Jongetje raakte met zijn fiets in het water en kwam onder de fiets terecht. Ons brandmerk bewijst het: Wij durven tot in lengte van jaren uit te komen voor ons werk. Dat komt omdat we niets nalaten om onze meubelen blijvende waarde te geven. We kiezen het beste Europese eikehout dat we lang, heel lang lageren en drogen. Onze meubelmakers zoeken daarna voor (elk onderdeel van een meubel het meest ge- schikte hout uit. Daarbij letten ze vooral op de rijke tekening van het hout die vervolgens nog eens extra wordt benadrukt doordat wij onze meubelen logen volgens een klassiek recept Zo maken wij massief eiken meubelen met een onmiskenbaar eigen karakter: ze zien er anders uit en ze zijn van een degelijkheid die zeldzaam is in onze moderne tijd. Vandaar die unieke garantie van 12 jaar op hout en konstruktie. U zou eens een vakantiedag moeten uit kiezen om al dat moois te gaan bewonderen. Oisterwijk, Heusdensebaan 65, tel. 04242-9012.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9