Verplaatsbare schuilkelder Tekening van een lezer afke's tiental nu uitgestorven Commentaar échter een aanslag ee van D'66 ^oorrang voor vollere auto's BB: ontwerp Friezen alleen bereikbaar voor dikke portemonnee louise fries kus kost tijd VRIJDAG 27 JULI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 [/ie pleegde de aanslag op de falestijnse leider Zuhair Mohsen? let antwoord op deze vraag zal isschien wel nooit kunnen wor- Jen gegeven, maar kan over enige 3jd wel eens de sleutel blijken te Jjn voor een goed inzicht in de jntwikkelingen in het Midden- tosten. jenkbaar is dat de aanslag is uit- ivoerd door de Israëlische gehei- je dienst, de Mossad. Zuhair lohsen was, behalve minister van ifensie van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO, en dus ver- itwoordelijk voor de gewapende ties van deze beweging in Israël, >;k nog leider van de door Syrië leide Palestijnse guerrilla-orga- 'satie El Saika. Mohsen stond ikend als iemand die het gebruik n geweld bepaald niet schuwt, et zou daarom niet verbazen als u blijken dat de Israëliërs ertoe n over gegaan deze belangrijke rtegenwoordiger van het Pales- nse verzet uit de weg te ruimen. in andere mogelijkheid is dat de lyptische geheime dienst achter aanslag zit. Egypte zou zich op :e manier hebben willen wreken f de twee weken geleden ge- :egde aanslag op de Egyptische ibassade in de Turkse hoofdstad kara. Deze overval werd uitge- erd door een groepering die zich YJ „adelaars van de revolutie" l^mde en waarvan wordt aange dat ze handelden in op- t vicht van El Saika. De Franse nt itie speculeerde al openlijk op mogelijkheid van een Egypti- d e aanslag. Hiertegen pleit ech- en de Egyptische reactie op het Bu >euren. Bewaarde de Israëlische ering een volledig stilzwijgen n0 r de aanslag op Mohsen, de intyptische premier Khalil sprak stn openlijke veroordeling uit ;r iedere vorm van geweld, ook ■n^en politieke tegenstanders. ISO derde mogelijkheid is dat de islag het gevolg is van een inter- sni) Palestijnse vete. Het bezoek de Palestijnse topleider, Jasser is.' fat. aan Wenen, waar hij de ^stenrijkse kanselier Bruno isky en de Westduitse voorzit- van de Socialistische Interna- Willy Brandt ontmoette, in meer radicale Palestijnse liegen kwaad bloed gezet. In dat was de aanslag op de Egypti- ambassade in de Turkse [fdstad niet slechts een actie mlcht tegen het Egyptisch-Israëli- hsfe vredesstreven, maar evenzeer gi| protest tegen de gematigde :ekirs van PLO-leider Arafat, zoals momenteel tot uitdrukking tit in zijn toenaderingspogingen "AVest-Europa. Als deze analyse is, dan is de aanslag op Moh sen mogelijk de inleiding op een hele reeks van gewelddadigheden van Palestijnen onderling, uit on enigheid over de door de beweging te volgen koers. Dergelijke con frontaties hebben zich in de Pales tijnse beweging in het verleden al vaker voorgedaan. De dood van onder anderen Said Hammami, vertegenwoordiger van de PLO in Londen en de exponent van de gematigde vleugel binnen deze be weging, zijn veel Palestijnen nog niet vergeten. Zolang er niet meer bekend wordt over de daders van de aanslag op Mohsen is het niet mogelijk een afdoend antwoord te geven op het waarom van de aanslag. Hoe men er ook tegen aankijkt, duidelijk is wel dat de gebeurtenissen met be trekking tot het conflict in het Midden-Oosten bezig zijn in een stroomversnelling te geraken. On danks het feit dat er nog veel moeilijkheden op te lossen zijn, wordt steeds duidelijker dat de vrede tussen Israël en Egypte defi nitief is. Ze is een realiteit waar noch de andere Arabische landen noch de Palestijnen omheen kun nen. De Palestijnen staan momen teel voor de keus. Ze kunnen pro beren alsnog mee te doen met het huidige vredesproces en daarvoor zo gunstig mogelijke voorwaarden proberen te bedingen. Jasser Ara fat zit met zijn voorbije bezoek aan Wenen op deze lijn. De andere mogelijkheid is de radicale con frontatie, de gewapende strijd te gen het vredesproces, die zal lei den tot een voortzetting van het geweld. Binnen de Palestijnse be weging is men het bepaald nog niet over de keus eens. Duidelijk is wel dat het Westen bezig is voor de Palestijnen de weg naar de vredesoptie zo begaanbaar mogelijk te maken. De ontvangst van Arafat in Wenen heeft dit al wel duidelijk gemaakt voor wat Europa betreft. De Verenigde Sta ten zijn bezig met een herziene versie van veiligheidsraadsresolu tie 242, waarin zowel de veilige en erkende grenzen van Israël worden verzekerd als ook een passende formulering wordt gezocht voor de aanspraken van de Palestijnen. Oliedruk zal aan deze westelijke houding zeker niet vreemd zijn. De conclusie moet dan ook wel zijn dat de kansen voor een vrede in het Midden-Oosten momenteel beter zijn dan ooit in de meer dan dertig jaar van het bestaan van de staat Israël, ook al zal het nog wel wat jaren aanlopen voordat de de finitieve bezegeling ervan een feit is. Jaren waarin gewelddadige ac ties, zoals nu tegen Mohsen, helaas geen uitzondering zullen blijken te zijn. onze parlementsredactie HAAG Volle auto's moeten er vooruit kunnen dan andere, uidt globaal het advies dat de Jede Kamerleden Lambers Hac- ard en Engwirda (beiden D'66) ster Tuijnman (verkeer en water- in «schriftelijke vragen aan de doen. etere doorstroming voor goedge- auto's zou bereikt kunnen wor- loor één rijbaan per rijrichting te veren voor auto's met drie of inzittenden. Voorwaarde is dan urlijk wel, dat er meer dan één an per rijrichting voorhanden is. zou de scheiding van auto's op door Huib Goudriaan HARLINGEN/DEN HAAG Twee Friese loodgieters heb ben een „prefab-schuilkelder" ontworpen. Particulieren, die een privé-bunker in hun ach tertuin willen, kunnen in de nabije toekomst wellicht een bestelling plaatsen bij de ont werpers W. J. van Dalen en H. Boersma uit Harlingen, hoe wel dit tweetal eerst zeker moet zijn van een afzetge bied. „Het is natuurlijk niet zo, dat je zo'n ding, hadsekidé in de tuin zet, dèt kan niet. Mijn compagnon en ik wer ken hard zonder personeel in ons loodgietersbedrijf en wij willen ons brood niet verliezen. We wachten ge woon de reacties af," zegt Van Dalen. Het idee een schuilkelder te ontwer pen, die overal kan worden gemon teerd, spruit voort uit verontrusting over het gebrek aan schuilgelegenhe- den, in geval van oorlog, voor het grootste deel van het Nederlandse publiek. „Buiten enkele grote en mid delgrote steden, waar schuilgelegen- heden zijn gemaakt in metro-stations en in parkeergarages is er niets," zegt Van Dalen. „Als ik hier de omgeving van Harlingen eens bekijk, vind ik helemaal niks. Er is wel een schuilge- legenheid in Leeuwarden, maar ik zit in Harlingen. Misschien is er ergens iemand die een keldertje heeft, dat geschikt was in 1940-'45, maar daar heb je nu niks meer aan." Van Dalen en Boersma trokken de conclusie dat er in Nederland onvol doende schuilgelegenheden zijn te gen onder meer radioactieve straling, na zich enige tijd intensief met de gevolgen van een nucleaire oorlog te hebben beziggehouden. „Dit zette ons aan het denken en wij namen twee en een hall jaar literatuur door over schuilgelegenheden. Ten slotte zijn wij met een ontwerp naar het ministerie van binnenlandse zaken gegaan," vertelt Van Dalen. Bezwaar De ontwerpers wonnen adviezen in op de afdeline beschermingsvooraie- De grootste openbare schuilkelder van Apeldoorn: een kelder onder het winkelcentrum „DeBrinkhof", die bestand is tegen radioactieve neerslag, plaats biedt aan zevenduizend mensen en nu dienst doet als parkeergarage (foto „de Paladijn", orgaan van de BB) mogelijk ook al zou daartoe de wil bestaan en zouden wij bereid zijn de hoge kosten daarvoor te dragen. Be scherming tegen radioactieve neer slag staat hierbij op de voorgrond", ningen van de Organisatie Bescher ming Burgerbevolking, met als ge volg dat enkele veranderingen in de bouwtekeningen werden aange bracht. Een woordvoerder van het departement vertelt: „Wij hebben hier een maquette van het ontwerp staan. Er zijn op ons aanraden nogal wat veranderingen in het ontwerp gekomen, maar wij hebben ons aan gepast bij de wens van de ontwerpers, dat de schuilkelder mobiel, te ver plaatsen, moest zijn. Zij willen een verplaatsbare, prefab-schullgelegen- heid, met de mogelijkheid deze met een kraan over een dak heen in de achtertuin te zetten. Ons bezwaar is dat met dit ontwerp maar een be perkt aantal mensen kan worden be reikt, namelijk mensen met een heel dikke portemonnee. De ontwerpers hebben ons verteld, dat een aanne mer bereid was het ontwerp voor 192.000 gulden per stuk uit te voeren. Bij afname vun twintig schuilkelders zou het wat goedkoper kunnen: 75.000 gulden per schuilplaats. Heeft het departement dan zelf alter natieven, te betalen mogelijkheden, aan te bieden? Het antwoord is ont kennend, „Binnenkort zullen we wel gaan overleggen over een brochure met praktische aanwijzingen voor de bescherming van woonhuizen, waar bij gebruik kan worden gemaakt van de mogelijkheden die er zijn. Je kunt namelijk geen eisen of voorschriften opstellen, die niet kunnen worden waargemaakt. Als er een tuin is kun Je bij voorbeeld meer doen, dan op een kamertje driehoog. Deze brochu re gaat heel in het bijzonder over het scheppen van schuilgelegenheden door de mensen zelf. Wij willen dat de mensen informatie kunnen krijgen in hun eigen gemeente, bij hun eigen burgemeester die ook verantwoorde lijk is voor de BB. Gemeentelijke diensten kunnen van het boekje ge bruik maken, terwijl het ook aan mensen die inlichtingen wensen, kan worden meegegeven," aldus het de partement. Duidelijk is overigens dat afdoende bescherming bij een nucleaire oorlog in een land als Nederland niet moge lijk ls. In een voorlichtingsnummer van het maandblad van de BB, „de Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 059, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. basis van het aantal inzittenden be perkt kunnen worden tot die gebie den waar in de spitsuren veel files voorkomen, of zoals de democraten schrijven, „kongestiepunten in het woon-werkverkeer De D'66-Kamerleden vragen de mi nister of hij bereid is bij wijze van proef hier en daar de verkeersdeling in werking te stellen. Daarvoor zou den dan verkeersborden moeten wor den geplaatst. Het beoogde doel is de bezettings graad van auto's in het woon-werk- verkeer te verhogen, waarmee een bijdrage wordt geleverd aan de ener giebesparing. Paladijn", werd vorig jaar openhartig vastgesteld: „Een afdoende bescher-» ming tegen de directe gevolgen van het gebruik van kernwapens is niet Toch kunnen er maatregelen worden genomen, die de burgers buiten de gebieden die direct doelwit zijn, al thans enigszins beschermen. De Ne derlandse Organisatie Bescherming Burgerbevolking heeft er nooit een geheim van gemaakt, dat niet alle noodzakelijk geachte maatregelen zijn getroffen. Afgezien van Zwitser land en de Scandinavische landen (in het oostblok de Sowjet-Unie, waar heel veel geld in de bescherming van de burgerbevolking is gestoken) zijn de beschermingsmaatregelen in Eu ropese landen niet bepaald volmaakt. Op een NAVO-conferentie van des kundigen op dit terrein werd gecon stateerd, dat er in de NAVO-landen een „massa ontoereikendheden" is. Tempo te laag Uitgangspunt van het schuilgelegen- heidsbeleid in Nederland is dat de bevolking haar bescherming aller eerst in of in de directe omgeving van de eigen woning moet kunnen vin den. Maar de bescherming tegen ra dio-actieve neerslag, chemische strijdmiddelen of (bij een oorlog met conventionele middelen, die tegen woordig overigens niet minder ver nietigend kan zijn) scherfwerking, brand en dergelijke, is niet bij alle woningen aanwezig. Afgezien van voorzieningen in de onderbouw van flatgebouwen (in bergruimten) zijn er over het algemeen geen schuilgele genheden in eengezinswoningen. Al in 1970, in het rapport van de Com missie Schullgelegenheid, werden daartoe aanbevelingen gedaan. Hoe staat het daar nu, negen jaar later, mee? „We willen ernaar toe dat er wettelijke voorschriften komen, maar ik ben bang, dat we nog lang niet zover zijn", antwoordt J. Toet, chef van de hoofdafdeling Organisa tie BB bij het ministerie van binnen landse zaken. Hij zegt jaloers te zijn op een land als Zwitserland, dat grote aantallen privé-schullkelders heeft. „In Nederland is het tempo inder daad laag, maar dat wordt ook door geldgebrek veroorzaakt. Wij hebben eveneens te kampen met de beper kingen van Bestek '81." Zelf doen Op het departement wordt graag on derstreept dat er drie verschillende vormen van schuilgelegenheden zijn en dat die niet met elkaar mogen worden verward. In de eerste plaats de openbare schuilgelegenheld in parkeergarages en metro-station, in de tweede plaats schuilgelegenheld in grote gebouwen en ten derde de verplichte voorzieningen in „meerge zinswoningen" (flatgebouwen) die reeds zijn gerealiseerd èn de eventue le toekomstige voorzieningen in een gezinswoningen. Uitgangpunt van het beleid is dat iedereen een schuil gelegenheld in eigen woning moet hebben; daarnaast kunnen mensen in steden, die niet thuis zijn, bescher- De schuilkelder volgens ont- werp-Van Dalen en Boersma kan binnen een week worden geplaatst. Dat lijkt een troost rijke gedachte voor mensen, die zich zo'n „privé-bunker" kunnen veroorloven, want aan een oorlog in Europa zullen hoogstwaarschijnlijk oplopen de internationale spanningen en enige waarschuwingstijd voorafgaan. Opdat de kelder bij aflevering direct de grond in kan, moet in de achtertuin een gat worden gegraven. De afmetingen van de kelder zijn 3.65 bij 2.60 bij 2.30 meter. De wanden zijn van twintig centimeter dik beton, terwijl op het dak een meter aarde komt. Via een 5.90 meter lange schacht, die een deur- hoogte boven de grond uit steekt, komt men in een twee de sluis van een bij een meter. De hele schuilkelder heeft een gewicht van ongeveer 52 ton en wordt op de fabriek ge maakt en per dieplader naar de plaats van bestemming ge voerd. Alleen schacht en zand- filter moeten ter plaatse wor den gemonteerd aan de schuil kelder. Bij de ventilatie is uit gegaan van een inrichting, die is beveiligd tegen radio-actie ve afval en tegen gas. Er ko men drie gasdichte deuren, terwijl de ontwerpers ook sug gesties geven voor een che misch toilet, watertanks en verwarming. ming vinden in de openbare schuilge legenheden. Het is de taak van het gemeentebestuur te zorgen voor openbare schuilgelegenheden. Volgens de aanbevelingen van de. Commissie Schuilgelegenheld moet de helft van de Nederlandse bevol king, die helft die in landelijke gebie den woont, een eigen schuilgelegen held aanleggen: „Daar beschikt men doorgaans over ruimte en materialen om in tijden van gevaar een eigen, geïmproviseerde schuilgelegenheld aan te leggen." Het nieuwe boekje, dat waarschijnlijk volgend Jaar uit komt, zal richtlijnen geven voor het maken van dergelijke schuilplaatsen. De reden dat nu zo'n brochure wordt voorbereid is volgens het departe ment dat het publiek steeds meer informatie op dit punt verlangt: „Zo dra er spanningen zijn gaat de tele foon bij de BB; wat moet ik doen? wordt dan gevraagd." De berustende hcudinn van „tegen de gevolgen van moderne oorlogsvoe ring is toch niets te doen" die in Nederland ook sterk leeft, wordt in Den Haag als niet realistisch ervaren: een zekere mate van bescherming is altijd doeltreffend, niets doen kost mensenlevens, iets doen kan mensen levens redden. nisf 1 totl Van Afke's tiental is er niet één meer over. Nu Ale Feenstra deze week op 93-jarige leeftijd in Leeu warden is overleden, is met hem de laatste van het gezin Feenstra heengegaan dat omstreeks de eeuwwisseling model stond voor „Afke's tiental", het boek dat Nienke van Hichtum (alias Sjoukje Maria Diederika Bokma de Boer, de Friese dominees dochter die met Pieter Jelles Troelstra getrouwd geweest is) beroemd maakte. Niet direct ove rigens. Toen het boek in 1903 bij Wolters in Groningen verscheen, kreeg het nog niet de grote be kendheid die het na de uitgave van Kluitman in Aikmaar (1906) ten deel zou vallen. Sindsdien is het in vele talen vertaald en keer op keer heruitgegeven. Toen Nienke van Hichtum haar „tiental" in de zomer van 1900 schreef, moet Ale Feenstra al een jaar of veertien geweest zijn. In het boek is hij Wiebe, de negende van het tiental, die het hele ver haal door nauwelijks ouder schijnt te worden. Hij kan zelfs nog niet lopen, reden waarom moeder Afke hem rustig alleen met de tiende (de „kleine pop") in de kamer laat. In zo'n onbewaakt ogenblik treft zijn broertje Klaas van 10 hem aan: „Die kleine guit van een Wiebe had zich voortbe wogen naar de kist die voor wieg diende. Hoe hij daar gekomen was, begreep niemand, maar hij was er, hoor! Na een moeilijke reis daar aangekomen zijnde, had hij zich opgetrokken aan de rand. En daar stond hij nu, vol bewondering voor het kleine le vende popje, dat daar lag". Een kleine ondeugd, deze Wiebe, die met zijn vingertjes probeert tong, neus en oogjes van het „popje" te pakken todat zijn oudere broer tje hem wegtrekt. Nienke van Hichtum schetst verderop in het boek weer een heel andere, aan hankelijke kant van Wiebes alias Ale Feenstra's karakter, als hij zich uit zijn massief houten „ta felstoel" heeft gewurmd en een poosje onopgemerkt in een har de. leren leiband bungelt. Einde lijk heeft zijn moeder hem gevon den en bevrijd: „Moegehuild, en nog hijgend van die druk op zijn borstje, duwt hij zijn gezichtje tegen haar aan en zegt zó innig: memme! dat alle vrouwen, die zo even nog schaterden van 't la chen, er stil van worden en alweer tranen in de ogen krijgen. Er ligt zó veel in dat éne, eenvoudige woordje, wanneer 't zó wordt uit gesproken door een hulpeloos kindje, dat pas uit grote nood verlost ls en nu bij zijn lieve moe der troost en rust vindt". Een mooi boek voor onze Jongens en meisjes, dat juist door de een voud, de natuurlijkheid, waar mee 't is geschreven, zijn uitwer king niet zal missen, oordeelde het „Schoolblad" na de achtste druk (de citaten hierboven zijn uit de tiende druk, uit de jaren '20. afkomstig). Zo wordt er blijk baar nog over gedacht, want hoe wel Wiebe, Sietske, Boukje, Jou- ke, Jetse, Klaas, Eeltje, Wiepkje, Watse en het kleine popje van Afke en Marten in werkelijkheid niet meer in leven zijn, „Afke's tiental" blijkt in boekvorm on verwoestbaar. Dit- voorjaar is nog steeds bij Kluitman de veertigste druk verschenen, wel iswaar gemoderniseerd, maar nog altijd geïllustreerd met de oorspronkelijke tekeningen van Cornells Jetses. Hoewel Nienke van Hichtum die in 1939 op haar 79ste Jaar overleed wel zo'n negentig titels op haar naam bracht (waaronder overigens veel vertalingen en bewerkingen) is Afke's tiental altijd haar grootste succes geweest. Het „tiental" is zelfs vereeuwigd in een beelden groep die in Warge (bij Grouw) te zien is. het dorp waar het verhaal speelt. Louise Brown, de eerste „reageer buisbaby" ter wereld is één jaar geworden. Ze ls tot een gezonde, blonde peuter opgegroeid, die twee maanden geleden begon te lopen, en pas met haar ouders naar een buitenwijk van haar woonplaats Bristol verhuisd is. Vanuit de flat in het centrum van de stad naar het eengezinshuis met een pierebadje speciaal voor Louise was een hele overstap, die de Browns zich konden permitte ren dank zij al het geld dat ze met de publiciteit rondom hun be roemde dochter verdiend heb ben. Een Britse dagbladcombina tie kocht de publikatierechten voor zo'n anderhalf miljoen gul den. zodat er wel een huis van 125.000 gulden af kon. „Ze is ons kleine wonder", zeggen Louise's ouders trots, en dat wordt ook ongeveer de titel van een boek dat op stapel staat en naar ver wacht ook de nodige contanten in het laatje zal brengen. „Ons wonder heet Louise" moet het gaan heten. Zo tekende Cornells Jetses (dezelfde van de oude schoolplaten) Ale Feenstra als de, kleine Wiebe bij de wieg van het nog kleinere „popje". Het zou natuurlijk mooi zijn, als de per 1 oktober tot directeur van het Frlesch Dagblad benoemde drs. J. J Atema (29) zelf een Fries zou ziin. Helaas is hij dat eigen lijk niet: hij Is geboren in Gronin gen, studeerde in Rotterdam, deed een stage in Denemarken en werkt sinds de afronding van zijn studie niet in Friesland, maar in Deventer. En Fries spreken doet hij ook al niet. Gelukkig heeft het Friesch Dagblad toch wat Friese schaduwen in Atema's buurt ont dekt en die worden er dan ook haastig bij gesleept: hij heeft no gal eens een vakantie in Fries land doorgebracht, werd tien Jaar geleden zelfs winnaar van de 8neekweek bij de OK-Jollen. heeft Friese ouders en een in Leeuwarden geboren vrouw. Fries verstaan kan hij wel en hij wil het nu ook leren spreken, Zijn ouders hebben hem geleerd van Friesland en Friezen te houden, zegt hij zelf. Kunst. Onze ouders hebben ons geleerd van alle men sen te houden, dus dat zegt ook niet veel. Kussen kost te veel tijd. vindt een briefschrijver in het omroep blad Veronica: „Onze Nederland se quizmasters kunnen een voor beeld nemen aan die van de Duit se televisie. Daar wordt, nauwe lijks gekust. Maar hier neemt het steeds meer toe. Vroeger kreeg een winnende kandidaat één kus je. tegenwoordig zijn het er al drie. Kan Je nagaan hoeveel zendtijd dit over een paar Jaar gaat kosten".

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5