an der Klaauw aakt optreden egering Israël Bacteriën gaan nooit met vakantie Ziekenhuisplan vaak nodeloos duur 'Railtoerisme bevorderen' President rechtbank: Turk mag nog blijven V- CRM geeft subsidie voor speelgoeduitleen Reisorganisatie wil niet uit boot vallen bij actie sprek lost meningsverschillen met op 52* ÏZÏÏJSSSSt dS Sato rijdt op ii^ndelaars drie doden ic n Wiegel stelt sterkte politiekorpsen vast Eenmalige bijdrage van 1,5 miljoen Groot stuk heide slaat bloei over Zwaga stuurt aan op zege skütsjesilen Vrouwenkiesrecht en voetbal op postzegel Slachtoffer van regularisatie College: te uitgebreid en soms te perfectionistisch Verfijning systemen gaat door IIJDAG 27 JULI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het bevorderen van het binnenlands toerisme is een goede zaak maar we moeten wel oppassen, dat acties daarvoor ^niet tot versnippering van krach- n leiden. Dat zegt directeur mr G. H. Ra- meijer van de reisorganisatie Trans, volle dochter van de Spoor- wegen, in een reactie op de on langs uitgebrachte nota toeris tisch beleid van staatssecretaris Hazekamp van economische za ken. Als verschillende organisa ties (en hij doelde daarmee vooral op de VW) op eigen houtje hun arrangementen aan de man gaan brengen, kan dat er wel eens toe rdt leiden, dat er wel meer toeristen worden getrokken, maar dat nie mand daar iets aan verdient. Om één en ander te coördineren gaat de Transdirectie binnenkort praten met de Algemene Neder landse Vereniging van Reisbu reaus, de ANW, overkoepeling van de WV's en het ministerie van economische zaken. Dit met als nevendoel ook het spoor in die acties te betrekken. Over de groeiende belangstelling voor treinvakanties was Rameijer overigens niet ontevreden. Voor deze zomer rekent Trans op een stijging van het aantal passagiers met ruim zes procent, na de afge lopen winter al een groei van tien procent te hebben genoteerd. Het enige land dat als bestemming niet in die lift meegaat is Zwitser land, dat voor velen te duur blijkt te zijn geworden. Forse winst Overigens verkoopt Trans als treinspecialist nog steeds aanzien lijk minder spoorvakanties. dan de daarin niet gespecialiseerde an dere toeroperators samen. Het to taal aantal boekingen bedroeg vo rig jaar 32.000, maar er werd wel de naar verhouding forse winst van anderhalf miljoen gulden net to mee geboekt. Om haar marktaandeel in de reis branche te vergroten probeert de organisatie dan ook naast de spoor- eveneens de vliegtoeristen te gaan trekken. Zo is naast het vorig jaar succesvol gebleken Ier- land-vliegarrangement in het nieuwe programma voor herfst, winter en lente ook een vliegva kantie naar Portugal ingevoerd. Ander nieuwtje in het program ma: een vierdaagse trein-bootreis naar Londen tegen zelfs met de door moeder-NS-georganiseerde arrangementen concurrerende prijzen. WAALRE (ANP) Een pas gerestau- bewoners waren met vakantie. Hoe groot de schade is stond gisteren nog niet vast. Met champagne begroet deze Nederlandse Unifil-soldaat zijn familieleden en vrienden bij de terugkeer op Schiphol na een verblijf van ruim vier maanden in het zuiden van Libanon. Eerder op de dag was een groep van 150 soldaten naar Beiroet vertrokken om de collega's daar af te lossen. ADVERTENTIE i onze Haagse redactie r HAAG Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) fft tegenover zijn Israëlische collega Dajan de bezorgdheid de Nederlandse regering uitgesproken over de recente aëlische bombardementen op doelen in zuid-Libanon. Ri der Klaauw heeft er hierbij op "ezen dat van deze akties ook al- burgers het slachtoffer worden, heeft een woordvoerder van de jister meegedeeld na de bespre ken van beide ministers op de ;de dag van het werkbezoek dat m momenteel aan Nederland gt. voordvoerder noemde het bezoek nu toe „een bevestiging van de !e betrekkingen tussen Neder- 1 en Israël. Het heeft, gezien de verbondenheid die door een meerderheid van het Neder- rflse Volk met Israël wordt gevoeld, bijzonder krakter. Dit betekent niet dat er geen kritiek be- §Iet is normaal tussen vrienden delijke kritiek te kunnen uiten de betrekkingen te schaden", "Sjs de woordvoerder, ïpjens hem hebben de besprekin wat hij noemde een „zeer open- .age en informele sfeer, het begrip r» de wederzijdse standpunten wel ^jroot, maar dit heeft niet geleid daarin. Daaruit viel e maken dat de meningsverschil- tussen Nederland en Israël over le hoofdpunten van het Israëli- beleid, zuid-Libanon en de ne- """ettingen op bezet Arabisch ge- niet zijn opgelost. irtect I lister van der Klaauw heeft Dajan, Ik uit de mededelingen van de dvoerder, gewaarschuwd voor ïegatieve effect dat de bombar- ïnten op zuid-Libanon hebben le Nederlandse publieke opinie is Israël. In dit verband verwees ok naar de kritische vragen die JDA-kamerleden Gudthére van rafel en Scholten over deze Israëli- tat a^ties hebben gesteld, Jin wijder verband heeft Van der v luw de zorgen van de Nederland- cn gering uitgesproken over de ver- l- terende situatie in Zuid-Liba- ,en Hij heeft erop gewezen dat de 'e| lemen waarmee de Nederlandse 1e] airen van de VN-vredesmacht te 'in krijgen, doorgaans worden irzaakt door acties door de chris- milities van majoor Haddad. lad wordt, zoals bekend, door il gesteund in zijn strijd tegen de j Jptijnen. de eel#* Lim chtPET (ANP) In het Noordhol- lduise Groet (gemeente Schoorl) is in od cht van woensdag op donderdag wetfpersonenwagen op een groepje Delelende vakantiegangers ingere- ..o waarbij drie mensen om kwa- en drie gewond werden. De zijn twee Noren die in de chfcving van Groet met vakantie ïn. n, en de bestuurder van de perso on' lagen, de 21-jarige J. H. uit Span- di k. Volgens de politie was bij de eel bestuurder sprake van alcohol- rvU estuurder reed volgens de politie ïn rechte weg, toen hij plotseling rijbaan veranderde en op het Jje van zes wandelaars inreed, i van hen konden de wagen niet ontwijken en werden tussen bo door een tuin ingedrukt. Een van 'andelaars overleed ter plaatse, estuurder en de tweede wande- izirfbezweken later in een ziekenhuis aaftlkmaar aan hun verwondingen. iscB inzittenden van de auto werden het ziekenhuis gebracht. Na be- eling konden twee van hen naar t gaan; de derde bleek een hersen- dding te hebben, twee omgekomen Noorse toeris- tijri de achttienjarige Joachim ng en de negentienjarige Jens lid Jakobsen. beiden uit Volgens de woordvoerder heeft minis ter Dajan in een reactie daarop met name de veiligheidsproblemen van Israël naar voren gebracht. Dajan toonde zich bezorgd over de toene mende activiteit van Palestijnse groepen en betreurde het dat Unifil niet in staat is de Palestijnse infiltra ties te stoppen. Hij wees er ook op dat sommige Unifil-militairen de Pales- tijnen actief steunnen maar uitte geen kritiek op de houding van de Nederlandse soldaten in het gebied. Hij noemde volgens de woordvoerder het Nederlandse Unifil-bataljon een der beste eenheden van de VN-vre desmacht. Nederzettingen Minister Van der Klaauw heeft naast zijn kritiek op het Israëlische beleid ten aanzien van Zuid-Libanon ook nog eens zijn standpunt herhaald dat het beleid van de Israëlische regering ten aanzien van de vestiging van Joodse nederzettingen in bezet Ara bisch gebied een obstakel vormt voor de tot standkoming van een allesom vattende vredesregeling in het midden-oosten. Minister Dajan heeft daarop van zijn kant uitgelegd wat de opvattingen van de Israëlische regering zijn ten aanzien van de samenleving van Joodse nederzettingen en Arabische bewoners op de westelijke Jordaan- oever en de Gazastrook. Dit heeft volgens de woordvoerder wel verhel derend gewerkt om te begrijpen waarom de Israëlische regering de door haar gekozen opstelling heeft. Minister Dajan vertrekt vandaag weer uit ons land. Voor zijn vertrek zal hij de pers te woord staan om zelf zijn eigen indrukken van het beraad met de Nederlandse collega te open baren. DEN HAAG (ANP) Minister Wiegel van binnenlandse zaken heeft de bur gemeesters van gemeenten met ge meentepolitie laten weten hoe de te verwachten organieke sterkte van de politiekorpsen voor volgend jaar er uit zal zien. De jaarlijks toename van de politie sterkte is onder het huidige kabinet gestegen tot 500 man per jaar. Hon derd man daarvan wordt, zoals ge bruikelijk, gereserveerd voor nieuwe gemeentelijke korpsen en 250 worden verdeeld over de bestaande groepen. Van de overige 150 man wordt, even als dit jaar, in 1980 allereerst een deel toegewezen aan de kleinere korpsen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters van CRM heeft anderhalf miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de speel-o-theken, een soort uitleencentrum voor speel goed. Het gaat om een eenmalige bijdrage voor dit jaar, die bedoeld is als stimuleringsmaatregel in het kader van het jaar van het kind. Schade door dieren HEEZE (ANP) Meer dan de helft van het bijna duizend hectare grote natuurgebied „De Strabrechtse hei" ten zuid oosten van Eindhoven zal dit jaar niet in bloei komen. Naar schatting vijf tot zeshon derd hectare heidegebied is aangetast door de Heldespan- rups. Dit diertje vreet de plan ten kaal. Het is volgens staats bosbeheer nog nooit in zulke aantallen tegelijk voorgeko men. Staatsbosbeheer stelt nu een onderzoek in naar de oorza ken van deze explosieve groei van de rupsen. Men houdt er rekening mee dat de winter daarbij een rol heeft gespeeld. Zijn de rupsen eenmaal ver dwenen dan zal de hei zich van zelf herstellen. Alleen doet zich op de Strabrechtse hei dit jaar een complicatie voor. Staats bosbeheer heeft namelijk vast gesteld dat in grote stukken van de hei ook het heidehaan- tje voorkomt. Dit is een kever tje dat zich tegoed doet aan de wortels van de heideplant, waarna de plant afsterft. Daar tegen is volgens staatsbosbe heer niets te doen. Beide diersoorten hebben geen enkele onderlinge relatie. Het is dan ook toevallig dat ze nu tegelijk in grote aantallen voorkomen. Hoe groot de scha de aan de heidevelden uitein delijk zal zijn kan nu nog niet .worden gezegd. Maar u wel. Neem daarom desinfekterende Unicura zeep mee. Opgewassen tegen binnen-en buitenlandse bacteriën. bevat 1%TCC. Iniet gebruiken voorkinderen beneden 3 jaar) Zowel bestaande als nog op te richten speel-o-theken komen voor deze sub sidie in aanmerking. Nieuw te stich ten speel-o-theken moeten echter wel voor 1 november a.s. draaien. De speel-o-theken die voor de bijdrage in aanmerking willen komen, moeten zich richten op een buurt of wijk waar van een maatschappelijke achter stand sprake is. Speel-o-theken van bijvoorbeeld universiteiten of zieken huizen komen er niet voor in aanmer king. De woordvoerster van de stichting meende wel dat het tijd wordt dat CRM met een vaste subsidieregeling voor de speel-o-theken op de proppen komt. Dan weten ze tenminste waar ze aan toe zijn, aldus de woordvoer ster. Bewust maken Bedenkingen De stichting Speel-o-theken Neder land is wel blij met deze steunmaatre gel, maar heeft aan de andere kant wel wat bedenking tegen de termijn waarbinnen men zich voor bijdrage moet aanmelden. CRM wil dat ge meentebesturen voor 1 september een aanvraag bij het departement indienen. Volgens een woordvoerster van de stichting valt het besluit van de staatssecretaris echter middenin de vakantie en is het erg moeilijk om medewerkers van de ongeveer 125 speel-o-theken op het besluit op merkzaam te maken. Voorlopig is de stichting wel tevreden over de hoogte van het bedrag, omdat daarmee de ergste financiële noden van de speel-o-theken kunnen wor den gelenigd. Per speel-o-theek kan er overigens voor maximaal 5000 gul den worden aangevraagd. De speel-o-theken richten zich op het uitlenen van voornamelijk goed en goedkoop speelgoed. Dit onder meer om de mensen ervan bewust te ma ken dakér verantwoord speelgoed is dat niet veel geld hoeft te kusten. De eerste speel-o-theek ontstond zes jaar geleden in Haarlem en er komen er nog steeds bij. Volgens een woord voerder van CRM wordt met de een malige steunmaatregel van het de partement ook beoogd het aantal speel-o-theken uit te breiden. •Van een onzer verslaggevers LEMMER De eindzege bij het, skütsjesilen lijkt dit jaar weer in han;" den te komen van de familie Zwaga Elf keer triomfeerde de bekende schipper Ulbe Zwaga, één keer kreeg zijn zoon Rienk de overwinningswim pel. De kans is groot dat Rienk van daag op het Sneekermeer voor de tweede maal kampioen wordt na zijn zege van gisteren op het IJsselmeer bij Lemmer. Met de Zuidwesthoek uit Stavoren versloeg hij zijn broer Lam mert uit Langweer (die nog steeds „onder curatele" van zijn vader Ulbe vaart). De familie Meeter was de grote verlie zer. want kampioenskandidaat Siete uit Bolsward ivorig jaar eindwinnaar) moest het strijdperk voortijdig verla ten, omdat hij bij de start onrechtma- tig zeilde en een boei raakte. Ook de kansen van broer Lodewijk uit Hui- zum zijn verkeken. Deze Meeter ein digde achter Grouw als vierde, voor Sneek en het Heerenveense skütsje, dat meer wind nodig heeft om te winnen dan het matige briesje van gisteren. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op 28 augustus geeft de PTT twee bijzondere postzegels uit. Eén daarvan (waarde 55 cent) is gewijd aan de invoering van het vrouwenkiesrecht, dit jaar zestig jaar geleden. De tweede (45 cent) is ontworpen ter herdenking van het feit dat honderd jaar geleden het georganiseerd voetbal in ons land werd ingevoerd. De zegel van 55 cent toont een collage van twee fotofragmenten van destijds gehouden manifestaties voor vrouwenkiesrecht. De kleuren zijn geel, rood, blauw en zwart. De zegel is ontworpen door Addy Meester te Amsterdam. De zegel van 45, ontworpen door Jan Boterman te Amsterdam, geeft een momentopname uit het voetbalspel weer. Kleuren: oranje, blauw, groen en zwart. Beide zegels worden op de dag van uitgifte, 28 augustus, officiëel gepresenteerd, de voetbal-zegel door PTT-direc- teur-generaal Leenman in tegenwoordigheid van officials van de KNVB en HFC te Haarlem, de zegel over het vrouwenkiesrecht door staatssecretaris Smit-Kroes in tegenwoordigheid van onder anderen haar collega mevrouw J. G. Kraaijeveld-Wouters. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De in Den Haag wonende Turk Mehmet Dogan, die op 5 juli werd opgepakt door de Haagse politie om over de grens te worden gezet, mag in Nederland blijven totdat de Raad van State zich heeft uitgesproken over de vraag of hij in aanmerking komt voor een verblijfsvergunning. De president van de rechtbank in Den Haag, mr. J. H. Blaauw, heeft dat beslist in het kort geding dat Dogan tegen de staat had aangespannen. Dogan is gistermiddag weer op vrije voeten gesteld. Met het vonnis van de president in Den Haag is de staatssecretaris van justitie, mr. E. A. Haars, in het onge lijk gesteld. Zij was van mening dat de Turk er geen aanspraak op kon maken op een uitspraak van de Raad van State te wachten, omdat haars inziens een verzoek om herziening van een eerdere beslissing van dit rechtscollege kansloos zou zijn. In het kort geding voerde de raads man van Dogan, de Haagse advocaat mr. H. Petten, aan dat de Raad van State een negatieve beslissing had genomen op grond van een ten on rechte voor vervalst gehouden werk geversverklaring. Daarnaast betoog de hij dat zijn cliënt op dezelfde rech- ten aanspraak kon maken als de zo geheten Kerkmarokkanen, die na een langdurige actie alsnog een verblijfs vergunning kregen. Dogan be schouwt zich, evenals die Marokka nen, als een slachtoffer van de regula- risatieregeling. Nieuwe gegevens In zijn vonnis heeft de president van de Haagse rechtbank slechts overwo gen dat Dogan, gezien de nieuwe ge- gevens die over diens werkgeversver klaring aan het licht zijn gekomen, de mogelijkheid niet mag worden ont houden de uitspraak van de Raad van State af te wachten. De vraag ol de Turk zich op één lijn mag stellen met de Kerkmarokkanen, heeft hij onbeantwoord gelaten. Het Komitee regularisatieslachtof- fers in Den Haag, dat zich het lot van Dogan heeft aangetrokken, had ge hoopt dat de Haagse president zich wel zou uitspreken over de vraag of andere buitenlanders zich na de be slissing inzake de Kerkmarokkanen op het gelijkheidsbeginsel zoudep kunnen beroepen. Presidenten van vijf andere rechtbanken hebben die vraag intussen bevestigend beant woord. UTRECHT (ANP) Het college voor ziekenhuisvoorzieningen, dat adviezen moet uitbrengen over de bouw en verbouwing van ziekeninrichtingen, heeft nogal eens wat overredingskracht nodig om te uitgebreide en soms te perfectionistische plannen terug te brengen naar een redelijker niveau. Het college meldt in zijn jaar verslag over 1978. dat de in vesteringskosten stijgen door niet altijd noodzakelijke ver groting van ruimten en van installaties en door kwalita tieve verbeteringen. Bedacht moet worden dat hogere in vesteringen ook hogere ex ploitatielasten betekenen: grotere ruimten vergen meer uitgaven voor schoonmaak kosten, verlichting, ventilatie en verwarming en voor meer en ingewikkelder installaties en apparatuur is meer tech nisch personeel nodig. Het college signaleert onder meer de tendens, steeds uitge breider en verfijnder oproep en signaleringssystemen te gaan toepassen. Ook zegt het, dat adviseurs en installateurs streven naar een steeds ver dergaande modernisering op het gebied van de technische installaties. Op het gebied van automatisering, regeling en signalering gaat de ontwik keling steeds verder, aldus het college. Het wijst erop dat door deze de investeringen verhoogd worden, terwijl de voorzieningen voor een deel nog een experimenteel karak ter hebben. Uit de beoordeel de planhen met betrekking tot de installaties kan ook een verhogihg van het energiever bruik worden geconcludeerd In 1978 heeft het college 448 adviezen uitgebracht over bouwinitiatieven en schets ontwerpen. Dat betekent een stijging ten opzichte van 1977. dat met 412 adviezen al een piekjaar was. Het college be steedt ook aandacht aan om buigingen in het kader van „Bestel '81". Beperking van het aantal ziekenhuisbedden moet in 1981 een „ombuiging" opleveren van 500 miljoen en beheersing van de groei van de specialistische functies in algemene ziekenhuizen een „ombuiging" van 400 miljoen gulden. Het ministerie gaat uit van een jaarlijkse vermin dering van het aantal bedden met 800. Het college noemt dat „optimistisch". De bed dencapaciteit is tussen 1972 en 1977 jaarlijks maar met ge middeld 94 afgenomen. Bevriezen Ook merkt het college op dat de in 1976 genomen maatregel om de „functiepakketten" van de ziekenhuizen te bevrie zen nauwelijks nog effect heeft gehad. Bij deze ombui ging gaat het er om dat het aantal voorzieningen in de zie kenhuizen niet onbeperkt toe neemt. Ook attendeert het college erop, dat de specialis ten invloed hebben op de kos tenontwikkeling en dat het ministerie verwacht dat hét aantal specialisten tussen 1977 en 1982 met tweeduizend (24 procent) zal toenemen. Volgens het college zullen er investeringen nodig zijn voor de ontwikkeling van de poli klinische functie en van de specialistische functies in de ziekenhuizen. Verder ver wacht het college een toene mende vraag naar renovatie tengevolge van de medische en technolische ontwikkeling en van de eisen die aan de kwaliteit van de zorg worden gesteld. „Pap, ik ben zo moe van het basket ballen, dat ik beslist mijn huiswerk niet kan maken

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3