Betongroep neemt Nederhorst over Fokker Fellowschip ramt DC 9 Kiesuwkado W%r ruimt op! oemenen krijgen toloze zondag Kiekeboe Brusselse rechter onder schot t Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Zonnig HET WEER rse stijging deze a Meeste werkgelegenheid voorlopig veilig gesteld rkioosheid ggië verlaagt g^zineprijs nduct moet -gens scheuren len vervangen jike rem op gebruik bedrijfsauto's keurstellende jraliteit T-shirt Ongeluk oorzaak oliebrand Mexico Richtlijnen voor bijstand Blijf van m'n lijf huizen Beteuterd Enschede geeft werkloze tijdelijk passende arbeid Overleg over Sinaï gevraagd Stuur- en remloos door lek in hydraulisch systeem Trouw Het zonnetje in huis I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I I Lees een taant met overtuiging: TrOUW rouw 37STE JAARGANG NR 10908 VRIJDAG 27 JULI 1979 Zonnige perioden en later in de middag een kleine kans op een bui. Middagtemperaturen van 20 tot 25 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Morgen en overmorgen; eerst zonnig en vrij warm. later afkoeling mogelijk met een regen- of onweersbui. Morgen zon op: 5.55 maan op; 10.26 onder: 21.37 onder: 23.23 Nog vele aantrekkelijke koopjes! U weet toch dat wij gespecialiseerd zijn in diverse breedtematen voor dames-, heren- en kinderschoenen? 'De tomeropruiming duurt t/m 8 augustus. KShoe Shops: Den Haag: Hoogstraat 21. Spuistraat 25; Winkelcentrum Leidsenhage: Berkenhove 11 WEST-DUITSLAND DM 1,90 ENGELAND £0.50 ITALIË URE 800 LUXEMBURG Bfr 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT K bii elfcbze Haagse redactie te [JAAG De werkloosheid heeft ?idtnds eind juni ongunstig ont- W|d. Het aantal mannen en vrou- jat bij arbeidsbureaus is inge- fen, steeg met maar liefst 12.900 J.200, eind juli. Wordt er echter gehouden met de seizoens den, dan is er sprake van een j van de werkloosheid, en wel 800 mannen en vrouwen. ander blijkt uit de voorlopige over de werkloosheid, die het irie van sociale zaken gisteren maakte. Definitieve cijfers en elichting volgen binnenkort, tomen mag worden, dat de ikeling van de werkloosheid vorige maand sterk bepaald door het grote aantal school- dat zich laat inschrijven. :en (dpa) België heeft als land in Europa gereageerd op lende olieprijzen op de vrije in Rotterdam en zijn benzine- i verlaagd. Deze mededeling is %tig van de ADAC, een zuster- satie van de ANWB. Normale s, te is met 1,1 cent in prijs ver- super met ongeveer 2,2 it. jging van de benzineprijs van Tjtste tijd is het grootst geweest echoslowakije. Sinds half juni benzine daar ongeveer vijftig it duurder geworden. PAGINA 2: Weer vraag naar kernwapenrapport PAGINA 3: Ziekenhuisplan vaak nodeloos duur PAGINA 5: Verplaatsbare schuilkelders te koop PAGINA SPORT: Mensen in de sport PAGINA ECONOMIE: Volle olietanks zijn meevaller voor minister PODIUM: Meer openbaarheid is antwoord op zwarte informatie patregelen werden afgekondigd 'n bijeenkomst van het uitvoe- .lolitieke comité van de commu- fche partij, die werd voorgezeten president Nicolae Ceaucescu. Hjs van benzine is in sommige len met meer dan twintig pro- fcestegen. Met de verhoging van I juni meegerekend is de prijs (sommige olieprodukten met dan de helft gestegen. met vervoer met bedrijfsauto's Vivédoéleinden is drastisch aan gelegd. Dit privégebruik is Het is niet duidelijk, hoeveel geld de overheid heeft neergeteld om de over name van de bouwbedrijven door HBG mogelijk te maken. Van Aar- denne rept daarover niet in de brief, die hij de Tweede Kamer gisteren zond. Volgens bestuurder Schelle- kens van de FNV-bonden was „een forse duit in het zakje" vereist, omdat Nederhorst in de sector woningbouw flinke verliezen heeft geleden. Niet tevergeefs In politiek Den Haag werd al aange nomen, dat de overheid op extra kos ten zou worden gejaagd. Sinds bouw gigant O gem begin dit jaar, geheel onverwacht, de overname van de Ne- derhorst-bouwbedrijven liet afket sen, is de overheid op zoek geweest naar- nieuwe gegadigden. Pogingen om een koper te vinden voor het geheel van bedrijven werden al gauw gestaakt. Uit de brief van de minister blijkt dat het streven naar behoud van zoveel mogelijk arbeidsplaatsen, ook bij een verkoop-in-stukken, niet tevergeefs is geweest. Zeven bedrijven, die behoren tot de Nederhorst-groep Multibouw, komen in handen van Van der Vorm Beheer in Rotterdam. „Alle personeelsleden van de bedrijven, mogelijk met uit zondering van de werknemers van de timmerfabriek in Neede (Gld), kun nen in dienst treden van nieuw op te richten vennootschappen; aldus mi nister Van Aardenne. Drie bedrijven uit Multibouw worden overgenomen door huidige of voormalige directeu ren. „De nieuwe eigenaren garande ren in alle gevallen de werkgelegen heid voor tenminste een jaar, schrijft de bewindsman. Het gaat in totaal om 1800 werknemers. voorlopig niet meer toegestaan. Het eriTGr £6Rund' aantal in gebruik zijnde bedrijfsau- 6 to's, taxi's en kleine vrachtwagens De laatste stap in de „afwikkeling" wordt met de helft teruggebracht, van Nederhorst is de overneming van aldus het Roemeense persagent- Koninklijke Nederhorst Bouw door schap Agerpres. De autoloze week- HBG te Rijswijk. Volgens de bonden einden gelden om de andere week dreigen tachtig arbeidsplaatsen ver voor auto's met een even of een on- loren te gaan. De Bouwbonden FNV vinden dat minister Albeda (sociale zaken) geld beschikbaar moet stellen SAREST (Reuter, AP) Roemenië, één van de grootste ■oducenten van Europa, gaat drastisch energie besparen, enzineprijzen gaan voor de tweede maal binnen een 1 flink omhoog en er komen autoloze weekeinden. 9. I HAAG (ANP) Het twintig 350£ude viaduct bij Echteld in de (rijksweg 15) moet worden igen wegens onherstelbare :en. Voor zwaar verkeer is het t niet meer veilig. Het is voor bekend de eerste keer dat een :t in Nederland dergelijke ge- vertoont en om die reden al na jaar vervangen moet worden. le bouw van het nieuwe viaduct f binnen enkele maanden begon- r IDe doorrit onder het viaduct voor alle verkeer afgesloten. Er ;en kan van één rijbaan ge- worden gemaakt. ins het ministerie zijn de scheu- I het viaduct ontstaan door het van uitgangspunten voor feningen, die achteraf onvol- zijn geweest. Hoeveel het 1 viaduct gaat kosten is nog )ekend, omdat het nog niet is isteed. even registratienummer. Roemenië is lange tijd zelfvoorzie nend geweest wat de olie betreft, maar moet sinds begin dit jaar invoe ren. Net als anders Oosteuropese lan den is ook Roemenië getroffen door de wereldwijde energiecrisis met zijn hoge marktprijzen voor ruwe olie. De regering in Boekarest heeft giste ren een plan ingediend waarbij Roe menië tegen 1990 weer zelf voor zijn energie moet zorgdragen. De ontwik keling van kernenergie en andere anergiebronnen zal worden versneld en bestaande bronnen zullen inten siever worden geëxploiteerd. Roemenië heeft met Albanië een con tract gesloten voor de invoer van olie. De olieproduktie in dat land, dat geen privé-autobezit kent, werd in 1975 geschat op meer dan drie mil joen ton per jaar. Twee Jaar geleden meldde Tirana „een belangrijke nieu we bron" te hebben aangeboord maar nadere mededelingen werden niet ge daan. Albanië is na een jarenlang isolement begonnen met de uitvoer van olie. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De verkoop van de bouwbedrijven uit het failliete Nederhorst-concern is vrijwel geregeld. De Hollandse Betongroep (HBG) zal de laatste groep bedrijven, Koninklijke Nederhorst Bouw, overnemen. Circa tachtig arbeidsplaatsen gaan verloren. Volgens minister Van Aardenne (economische zaken) garandeert HBG de werkgelegenheid van 450 Neder- horst-werknemers gedurende een jaar, en van tenminste 300 man gedurende twee jaar. De Bouwfondsen FNV zijn „niet ontevreden" over het plan. om de betrokken werknemers aan het werk te houden. De bonden gaven gisteren, bij monde van bestuurder Schellekens, een vrij positief oordeel over de gevonden oplossingen: „Het doek over de Nederhorst-tragedie is gevallen, maar het had allemaal nog erger gekund". Na de fel bekritiseer de beslissing van het Ogem-concern om toch maar niet met Nederhorst- Bouw in zee te gaan, zijn verschillen de gegadigden voor één of meer Ne- derhorst-Bedrijven in beeld geweest. Tot de afvallers behoren de gemeen ten Rotterdam en Amsterdam. De uiteindelijke overname van Ko ninklijke Nederhorst Bouw door HBG is nog niet besproken met de speciale vertrouwenscommissie, waarin de werknemers vertegenwoor digd zijn. Kort na de bouwvakantie wil Van Aardenne alsnog een gesprek met die commissie. Verwacht mag worden, dat ook de Tweede Kamer nadere informatie van de bewinds man wil. Evenals HBG zwijgt de be windsman over de financiële inspan ningen, die nodig waren om de over name te beklinken. MEXICOSTAD (AFP) De brand in de oliebron in de Golf van Mexico is, zo heeft het onderzoek uitgewezen, ontstaan door een ongeluk. Uit niets blijkt echter dat er sprake is van opzet. Door het plotseling inzakken van een ruim een ton wegende boor spoot er olie en gas naar de opper vlakte en toen zorgde een vonkje vopr de rest. De Mexicaanse minister van justitie, die dit bekend maakte zei dat de schade aan het milieu pas over' zes tot acht maanden kan worden geschat. DEN HAAG Staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters van emancipa tiezaken heeft in een brief aan de colleges van b en w van alle Neder landse gemeenten voorlopige richtlij nen gegeven voor bijstandverlening aan de „Blijf van m'n lijf" tehuizen. Dit zijn huizen waar mishandelde vrouwen al of niet met hun kinderen tijdelijk terecht kunnen. Eerste richtlijn is dat een vrouw, als zij zelf niet beschikt over toereikende financiële middelen, recht heeft op een bijstandsuitkering. Tweede richt lijn is dat hier bovenop de gemeente nog een toeslag kan leggen, waarvan de vrouwen een bijdrage kunnen le veren in de kosten van het verblijf in het tehuis. CAIRO (AP) De Israëlische opposi tieleider Simon Peres is gisteren uit de Egyptische hoofdstad Cairo in Is raël teruggekeerd. Tijdens een geza menlijke persconferentie met pre mier Khalil deed Peres een dringend beroep op de Palestijnen om deel te gaan nemen aan het vredesproces Sandra Irwin (rechts) is een van de eerste vrouwen die binnenkort afstudeert aan de Amerikaanse marine-academie. Hier inspecteert zij de uniformen van een groep nieuwe recruten, die daarmee kennelijk wat moeite hebben. ENSCHEDE (ANP) De gemeente Enschede heeft van het rijk de mede werking gekregen voor een project dat er op is gericht de arbeidsge schiktheid van mensen, die pas zon der werk zijn, op peil te houden. Om dit te bereiken wordt de werkloze tijdelijk passend werk geboden. Ook volgen ze stages en wordt er voor hen bemiddeld bij herplaatsing in het be drijfsleven. Het ministerie van economische za ken heeft ook toegestemd in de vesti ging van een Enschedese dependance voor het centrum voor vakopleiding. Dit centrum verzorgt herscholings cursussen voor hen, die in een andere bedrijfstak aan de slag willen. BRUSSEL (Reuter, AP) De Franse misdadiger Francois Besse heeft gisteren een voortijdig einde gemaakt aan een tegen hem aan gespannen proces. Besse moest voor een rechtbank in Brussel zich verantwoorden voor roof. Nadat hij in de rechtszaal binnen gelaten was, haalde hij een revol ver van onder de bank vandaan, die daar kennelijk voor hem was klaargelegd. Hij legde aan op zijn rechter en droeg deze op voor hem uit te lopen. De enigszins overdon derde magistraat deed wat hem gezegd werd en riep de aanwezige politieagenten toe alsjeblieft niet te schieten. Besse liep met de rechter naar de voorkant van het gerechtsge bouw. Daar stond een motor voor Besse klaar. Hij hoefde alleen maar achterop de duozit plaats te nemen, een verbijsterde rechter op de trappen van het gerechtsge bouw achterlatend. De Belgische politie heeft een grootscheepse jacht geopend op Besse, die medewerker is van de Franse meester-gangster Jacques Mesrine. Een andere verdachte, een negentienjarige Marokkaan, onder wiens zetel in de rechtszaal ook een pistool lag, weigerde op het laatste moment Besse te ver gezellen op zijn vlucht. De spectaculaire ontsnapping van Besse die gisteren plaatsvond, was niet zijn eerste. Sedert 1971 wist hij al vier keer uit handen van de politie te komen. Vorig Jaar ontsnapte Bess nog samen met Mesrine uit een Franse gevange nis. Mesrine is sedert die laatste ontsnapping nog niet gepakt door de politie. Besse moest in België nog enkele Jaren gevangenisstraf uitzitten en zou daarna naar Frankrijk worden uitgewezen. Zover heeft hij het kennelijk niet willen laten komen. WASHINGTON (AP. UPI) Israël heeft dringend verzocht om een bij eenkomst met de Verenigde Staten en Egypte om het vraagstuk van het toezicht op de Israëlische terugtrek king uit de Sinaï-woestijn te bespre ken. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance heeft een bijeenkomst van ministers van bui tenlandse zaken van de drie betrok ken landen echter afgewezen. De Ver enigde Staten zouden wel willen stre ven naar een bijeenkomst van verte genwoordigers van Israël, Egypte, de Verenigde Staten en de Verenigde Naties over de onderhavige kwestie. Een tegendraads trekje hebben wij af en toe toch wel. Is het een keer een dag aardig weer, en prompt gaan wij met pagina 5 geheel ondergronds. Schuilkelders in alle maten en soorten, zelfs In de achtertuin, voor wie erg veel te verliezen heeft. U ziet maar. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Een lek in het hydraulisch systeem, dat het landingsgestel en de bestu ring van het neuswiel bedient, is er de oorzaak van, dat een Fokker Fellowship van Air France gistermorgen op Schiphol na een landing stuur- en remloos een op ver trek bij de pier staande DC 9 van de KLM ramde. Hoewel er zich geen persoonlijke on gelukken voordeden, had de aanrij ding gemakkelijk tot noodlottiger ge volgen kunnen leiden doordat bij de botsing één van de vleugeltanks van de Fokker-machine werd lek ge stoten. Snel ingrijpen van de luchthaven- brandweer voorkwam echter, dat er meer dan enkele tientallen liters ke rosine konden wegstromen. Voor de 22 passagiers van de Fellow ship was het overigens een toch nog enerverend einde van hun reis van Marseille via Lyon naar Schiphol. Een aantal van hen moest het toestel via de opblaasbare glijpoot verlaten. Voor de 107 wachtende passagiers van de KLM-machine met bestem ming Londen betekende de aanrij ding alleen een oponthoud van een dikke twee uur. lijk na het falen van het eerste werd ingeschakeld, kan maar voor beperk te afstanden worden gebruikt. Na elk gebruik moet het opnieuw worden nagekeken en dat is. aldus een voor lopige conclusie, kennelijk niet gebeurd. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Faasscn Lektuurhanger (B) Nooit meer /oeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute Icctuur- hangcr. Lederen halsfasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-bandje van keramiek. Klep De brandweer van Schiphol rukte met groot materieel uit nadat de vleugels van de twee vliegtuigen elkaar hadden geschampt. Hoewel de afdeling luchtvaartinspec tie van de Rijksluchtvaardienst het onderzoek naar de oorzaak van het bijna-ongeluk nog niet heeft afge rond. is al wel het vermoeden gerezen, dat er bij het onderhoud van de Fok ker-machine is gefaald. Naast het normale hydraulisch systeem, dat de remming op het landingsgestel en de besturing op het neuswiel bedient, is er een reservesysteem. Maar dit sys teem, dat door de vlieger onmiddel- Volgens het eerste onderzoek is het lek in het systeem veroorzaakt door een verbogen klep. Deze klep zal al voor de laatste landing onklaar moe ten zijn geraakt. De Fellowship, die eigendom was van de Franse maatschappij Touraine Air Transport en verhuurd werd aan Air France, wordt nu bij Fokker gerepa reerd. Volgens een woordvoerder van Fokker geeft het defect geen aanlei ding ook andere toestellen van dit ytpe aan een nader onderzoek te on derwerpen. De DC 9 van de KLM wordt op moge lijke gevolgen van de botsing onder zocht. Uiterlijk blijkt het toestel wei nig schade te hebben geleden, maar waar zich in de aangereden vleugel veel essentiële onderdelen bevinden, zal het nog wel enkele dagen duren voordat de machine weer kan worden ingezet. De reparatie van de Fellows hip zal waarschijnlijk meer tijd ver gen. doordat bij de botsing behalve een vleugel ook de cockpit werd be schadigd. Naam nieuwe abonnee; Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: I Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal- periode een welkomstkorting van 7. I Kado naar keuze: DA. OB. OC. DD. (aankruisen Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1