^olle olietanks voor fninister meevaller Volvo Car krijgt 55 miljoen fCritiek op Israël groeit, ondanks sympathie Meeste klachten over schadeverzekeraar ongegrond Twee uur korter werken pas zinvol Damiate Pers en Leids Dagblad praten over fusie )verheid ziet voorlopig geen kans om ^igen voorraden aan te leggen V akbondsinstituut: Redactionele zelfstandigheid blijft an der Klaauw voert geen eigen beleid inzake Midden-Oosten ÏRIJDAG 27 JULI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 11 RHS 13 »r Theo Koelé $EN HAAG Het staat wel vast, dat het kabinet het in de nazomer met de Tweede Kamer «ui de stok krijgt over energiebesparing. De hardnekkigheid waarmee het kabinet mikt op de a ijwillige medewerking van burgers en bedrijven, is kamerleden uit oppositie- én regerings- l acties een gruwel. Het PvdA-kamerlid Van der Hek heeft zich al opgeworpen als verdediger l«n een CDA-motie. Het kabinet weigert de cloor de kamer aanvaarde motie, die aandringt op verplichtende maatregelen, uit te voeren, zo heeft Van der Hek afgeleid uit de woorden van e emier Van Agt. Wordt de houding van het k abinet bepaald door een grenzeloos vertrouwen f bevolking en bedrijfsleven? Het heeft er alUï schijn van, dat het vooral de weer goedgevulde sjietanks zijn, die het kabinet voor ogen heelt. kans bestaat, dat zonder extra 2i latregelen lees: dwang de olie- 2Jorraden voor de komende winter 2! er op een .verantwoord niveau" 2tfmen. En dat is de voornaamste gelstelling van alle pogingen om dit het olieverbruik met vijf procent 63fug te dringen. wangmaatregelen 7 izer dagen, aan de vooravond van 11 vakantie, heeft minister Van Aar- nne (economische zaken) beves- d, dat de afgelopen maanden meer e is ingevoerd dan geraamd was. ik de export nam toe, maar per do is er toch sprake van een mee- ller, aldus de bewindsman. De libe- d Van Aardenne, die dwangmaat- i elen (autoloze dagen, distributie m verre van zich wil houden, zal dit 253 ument zonder twijfel gebruiken in 1 komende Kamerdebat. Op het 34stiisterie wordt beaamd, dat het «8<stel van de voorraden „de druk op huidige besparingsprogramma 2_t wegneemt". Dat past goed in de (beelden van premier Van Agt: moeten ons niet blindstaren op bescheiden bijdrage van automo- 93.|sten, aan het besparingsplan voor jaar, maar veeleer het oog richten de aanpak van grote verbruikers de industrie, in de komende jaren. gunstige ontwikkeling bij het her- 91 van de voorraden geeft de over ig d, kortom meer lucht. De olie- 35' atschappijen laten vrij optimisti- p e geluiden horen. Shell zegt, pveri- 94 is zonder cijfers te kunnen noe- 93 n, dat .-het met de opbouw van de ff irraden de goede kant op gaat". 93]ar wordt aan toegevoegd: „Maar zijn er nog niet." Een woordvoer- van Esso zegt: „Aan het einde van winter was er zwaar ingeteerd op Volgens het minisherie van economi sche zaken zijn de huidige olievoor raden voldoende v«»or 140 a 145 da gen. Dat lijkt erg veel bij een voor- raadverplichting vain 90 dagen, maar de voorraden in ons land zijn voor een belangrijk deel werkvoorraden. Die moeten het raffYnaage- en distri butieapparaat draaiende houden, en dat is weer voor een belangrijk deel gericht op de export. l)e totale huidi ge voorraad wordt door het ministe rie geraamd op circa 10 miljoen ton, net zoveel als aan het begin van dit jaar. Die hoeveelheid komt overeen met circa 87 dagen voor binnenlands gebruik. van de Europese Gemeenschappen heet het dat die voorraden bedoeld zijn „om het hoofd te bieden aan tijdelijke onderbreking van de aan voer, in afwachting van andere voor zieningsbronnen". Voor die voorra den „staat" momenteel een periode van 90 dagen. De Nederlandse over heid wil de verplichtingen niet geheel op de bedrijven laten rusten. Een klein jaar geleden kondigde een te vreden minister Van Aardenne de op richting van de Stichting Interim Centraal Orgaan Voorraadvorming Aardolieproducten (ICOVA) aan. Ico- va zou een deel van de verplichtingen (vijftien dagen) overnemen. DEN HAAG (ANP) Het „Inlichtingen- en klachtenbureau voor schadeverzekeringen" heelt in 1978 in totaal 867 klach ten ontvangen, waarvan er volgens het bureau 487 grond bleken te missen. Gerechtvaardigd waren de klachten in 154 gevallen, terwijl in 137 gevallen door bemiddeling een voor klager bevredigende oplossing gevonden kon worden. Daar naast bleek het in 89 gevallen te gaan om een communicatie- stroornis tussen klager en verzekeraar, welke stoornis door het klachtenbureau snel kon worden opgeheheven. Olie-opslag in het Rotterdamse havengebied. Spotmarkt de voorraden, zowel door de strenge winter als door het wl egvallen van olie-stromen uit Iran. Siindsdien is er alles aan gedaan om de', voorraden te herstellen, en voor een belangrijk deel is dat ook gelukt." ISsoo heeft de hoop dat voor het komiende winter seizoen „een verantwoord niveau be reikt kan worden", mede dank zij de kortingen op de leveranties. Het kabi net had de oliemaatschappijen warm aanbevolen de afnemers met iets minder genoegen te lateik nemen. Nood De verbeterde voorraadsi.tuatie kan ook invloed hebben op Ie vorming van een „strategische voorraad", die gebruikt kan worden als de nood aan de man komt. Een plan ligt klaar, maar dit jaar zal er van de uitvoering niets meer komen. Wat is er aan de hand? De wet ge biedt oliemaatschappijen voorraden aan te houden, die voor enkele weken soelaas kunnen bieden. Kn termen Icova, met een zevenkoppig bestuur vier vertegenwoordigers van de overheid, drie van het bedrijfsleven, zou 560.000 ton super-benzine, gasolie en zware stookolie kopen. Voor de opslag zou tankage in eigen land ge huurd worden. De overheid zou exact weten waar de noodvoorraad zich be vindt, een belangrijk gegeven, want zoals in oliekringen wordt gezegd „de weg van ruwe olie is ondoor grondelijk". De kosten, die er voor het bedrijfsleven aan vastzitten, mochten doorberekend worden in de prijzen (0,2 cent per liter). Van Aardenne schreef aan de Tweede Kamer: „De prijzen (die ICOVA voor de olie zou betalen red.) worden ontleend aan de zogeheten Rotter dam-noteringen." En daar wringt de schoen. „Toen ICOVA net geboren was schoten de prijzen omhoog", zoals een zegsman uit het bedrijfsle ven opmerkt. De prijzen op de vrije markt, de omstreden Rotterdamse spotmarkt, kwamen sinds eind vorig jaar ver boven de officiële prijzen van de olieproducerende landen te liggen. ICOVA zag daarom van aankoop af. Tot dusverre is er nog geen enkel vat aangeschaft met het bedrag van 150 miljoen gulden, dat de overheid in petto had. „Kopen we nu op de spot markt, dan moeten we meer dan het dubbele neertellen", aldus een woord voerder van economische zaken. Nopen de drastisch gestegen prijzen de overheid ertoe om het vijftien da- gen-plan maar helemaal te vergeten? Of wordt er meer geld beschikbaar gesteld? Dat laatste zit er niet in. maar het ministerie ziet wel mogelijk heden althans, in theorie om buiten de spotmarkt om olie te ko pen. De regering kan zich recht streeks wenden tot regeringen van olie-producerende landen, of tot olie maatschappijen, met het verzoek hoeveelheden tegen OPEC-prijzen te leveren. Zeer klein De kans, dat het via de bedrijven lukt, is zeer klein. Een woordvoerder van Shell zegt, dat er geen enkele ruimte is voor extra leveranties aan de overheid: „In een normale situatie kan een verzoek overwogen worden. Maar nu we bezig zijn de voorraden op te bouwen kunnen we natuurlijk geen olie afstaan." Ook ESSO staat niet te popelen om de overheid te bedienen. Een woordvoerder: „Het is zeer twijfelachtig of een bedrijf, dat de voorraden er op peil brengt, hoe veelheden tegen de officiële OPEC- prijzen zou willen en kunnen leve ren." Esoo is ook nog niet „uit de tekortsituatie". De tweede gedachte, waarmee het ministerie speelt, betreft rechtstreek se transacties met de regering van een olieproducerend land. De Esso- zegsman: „De producerende landen lijken wel geneigd contracten te slui ten met ontwikkelingslanden, maar het is de vraag of zij ook westerse landen willen helpen." Niettemin is Zweden, een actief inkoper op de spotmarkt, er deze week in geslaagd met de Nigeriaanse regering afspra ken te maken over olie-leveranties. Noodzaak? Het ministerie van economische za ken bestrijdt, dat het vijftien dagen plan van tafel verdwijnen zal. Maar is de noodzaak er nog wel, nu blijkt dat de oliemaatschappijen er toch wel in slagen om danig geslonken voorra den op peil te brengen? „Het plan is uitgewerkt in de tijd van een goede voorraadsituatie", aldus de woord voerder, die echter niet verwacht dat ICOVA nog dit jaar de voorraadver- plichting op zich neemt. „Voor de aankoop van olie was al een half jaar uitgetrokken, op een moment dat de prijzen nog redelijk waren." Bijna de helft van het aantal zaken, dat het klachtenbureau te behande len krijgt, ligt op het terrein van de auto-, motor- en bromfietsverzeke ring. Nog steeds komt het veel voor, dat in schuldvraagkwesties in een te laat stadium wordt ontdekt, dat de eisende partij het bewijs van schuld moet leveren. Het is beter, aldus het bureau, met een wederpartij ter plaatse van de aanrijding niet teveel over de schuldvraag te praten, maar de feiten zoveel mogelijk vast te leg gen. Het Europees schadeformulier is daarbij een goed hulpmiddel, mits op de juiste wijze gebruikt, dat wil zeg gen gezamenlijk aan de voorkant de juiste feiten noteren en daarna door beide partijen ondertekenen, Daarbij moet niet worden vergeten de namen en adressen van eventuele getuigen te noteren. Politie geen getuige De politie zal, indien deze erbij komt. als regel volstaan met het opmaken van een politierapport. Hierin worden gegevens vastgelegd en wordt op summiere wijze de lezing van partijen weergegeven. Aan dit politierapport alleen kan geen bewijs over de schuldvraag worden ontleend, daar de politie zelf geen getuige is geweest. Wel kunnen de feitelijke gegevens een nuttige bijdrage leveren aan het inzicht in de toedracht van het ongeval. Bij aanrijdingen waarbij een buiten lands voertuig is betrokken is het zaak de hulp van de politie in te roepen en aan te dringen op een pro- ces-verbaal. In ieder geval dienen de volledige gegevens van de bestuurder en van het motorvoertuig te worden vastgelegd alsmede de gegevens over de verzekering, dit laatste zo moge lijk aan de hand van het IVB (groene kaart). De aan het klachtenbureau voorge legde schuldvraagkwesties betreffen veelal gevallen waar door tegenstrij dige verklaringen het gebeurde niet- voldoende vaststaat. Voor een WA- verzekeraar is er dan geen reden meer waarde te hechten aan de lezing van de eisende partij dan aan die van de eigen verzekerde, tenzij deze laatste met voldoende bewijs voor zijn lezing komt. Hierbij zijn bekwame getuigen- noodzakelijk. J(£N HAAG Het kabinet heeft besloten Volvo-Car steun te lenen ter grootte van 155 miljoen gulden. Vice-premier egel deelde dat gisteren mee na afloop van de ministerraad, t geld is vooral nodig voor de ontwikkeling van een nieuw )e auto, de opvolger van de Volvo 343. Zweedse moedermaatschappij vestigd in Limburg, is in die ogen van Volvo stelt een aanzienlijk lager rag beschikbaar voor dit doel. te en 76 miljoen. Het bereiken van reenstemmlng tussen Volvo en de at der Nederlanden, waarover de bonden dezer dagen worden inge- t, heeft heel wat voeten in de 99 de gehad. Het is lang onduidelijk '"2 reest, hoe groot de Zweedse bij- 1,o? ge zou zijn. 99|i de Kamer uit is dit jaar sterk gedrongen op een nieuwe finan- e injectie voor Volvo, dat eerder al r 200 miljoen gulden overheids- m ontvangen had. Volvo-Car, ge- Kamerleden niet een gewoon bedrijf, maar „het grote begin van de vervan ging van werkgelegenheiti na de mijnslui tingen". De overheid heeft zich eerder bereid verklaard de verliezen van Volvo-car voor haar rekening te nemein. Al ver loopt de verkoop van de 343 volgens minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) zeer gunstig, de financië le resultaten over de komende jaren zullen toch minder gunstig uitpakken dan oorspronkelijk was berekend. Van Aardenne wijt dat aan de hoge aanloopkosten van het project. THOMASSEN in het Walcherense Koudekerke, een dochter van RSV, gaat definitief dicht. De veertig werknemers kunnen allen terecht bij een nabijgelegen RSV-vestiging: de Kon. Maatschappij De Schelde in Vlissingen. Daar is een grote vraag naar geschoold personeel. De pro- duktie van Thomassen zou alleen voortgezet kunnen worden na ingrij pende modernisering van het be drijf. RSV had al eerder aan de vak bonden laten weten dat dit niet haal baar was. LENDERINK: De activa en een deel van de activiteiten van deze Schiedamse dochter van Naarden In ternational zullen worden overge dragen aan Food Industries, een dochter van Unilever. Lenderink produceert eiwitderivaten voor de levensmiddelenindustrie. ABN: De resultaten in de eerste vijf maanden lagen op hetzelfde niveau als in de overeenkomstige periode van 1978. Dit staat in het emissie prospectus van de 20-jarige achter gestelde lening van 100 miljoen tegen 9,75 procent. De inschrijving staat op 27 juli open, de storting is op 28 augustus. UTRECHT (ANP) Arbeidstijdver korting per week geeft de beste kan sen op het scheppen van meer werk. Bovendien moet die wekelijkse ver korting minstens twee uur bedragen bijvoorbeeld dus van 40 uur naar 38 anders zet het nog geen zoden aan de werkgelegenheidsdijk. Tot die conclusie komt het Europees vakbondsinstituut, onderdeel van het Europees verbond van vakvereni gingen. Bij het verbond zijn wat ons land betreft de FNV en het CNV aan gesloten. In de FNV-Vakbondskrant zegt direc teur Günter Köpke van het vakbond sinstituut dat een geleidelijke verkor ting van de werkweek met een half uur per week niets uithaalt. Alleen een verkorting met minstens twee uur biedt soulaas. Dan wordt de werkgever gedwongen om meer men sen aan te nemen wil hij zijn produk- tie op peil kunnen houden. Volgens het vakbondsinstituut is het een ervaringsgegeven dat de helft van de bespaarde uren wordt omge zet in nieuwe banen. De andere helft verdient de ondernemer toch terug door doeltreffender te werken in een bedrijf. Een woordvoerder van de FNV zei dat men uit de publikatie in de Vakbondskrant niet mag afleiden dat de FNV invoering van een 38- urige werkweek in 1980 zal eisen. Het interne overleg binnen de FNV over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1980 is nog maar amper op gang gekomen. HAARLEM (ANP) De krantenbedrijven Damiate Pers, ondermeer uitgeefster van een aantal dagbladen in Noord- Holland, en het Leids Dagblad, overwegen een volledige fusie per 1 januari 1980. Damiate Pers verwacht dat het fusie- overleg dat onlangs is begonnen, zal slagen. De redactionele zelfstandigheid van de dagbladen die beide concerns uit geven zal niet worden aangetast, ter wijl de drukkerijen na de fusie afzon derlijk blijven functioneren. Damiate Pers heeft 450 personeelsleden in dienst en Leids Dagblad 160. De fusie zal geen nadelige gevolgen hebben voor de werkgelegenheid en de sociale aspecten op langere ter mijn zijn positief, zeggen beide direc ties. Zij vinden dat de samenvoeging de informatievoorziening verbetert in een aaneengesloten verzorgingsge bied. Uitgangspunt is dat mede door vergroting van het financiefjle draag vlak de economische positie van elk van de bij deze fusie betrokken dag bladen en huls-aan-huis-uitgaven kan worden versterkt. Dit wordt vooral van belang geacht voor geza menlijke initiatieven op het gebied van marketing, technische vernieu wingen en de mogelijke ontwikkeling van nieuwe communicatievormen. exemplaren. Bovendien geeft Damia- te enkele huis-aan-huis bladen uit met een totale oplage circa 250.000 exemplaren. De uitgaven van Leids Dagblad bv zijn het Leids Dagblad en het Al phens dagblad. Totale dagbladopla ge 48.000 exemplaren. Huis-aan-huis- bladen hebben een totale oplage cir ca 50.000 exemplaren. Vervoer wil snelle opheffing van oliebeperking Als structuur voor de nieuwe onder neming wordt gedacht aan een hol ding constructie met werkmaat schappijen. Damiate Pers geeft uit het Haarlems Dagblad met de kop bladen IJmuider Courant en Bever- wijkse courant, de Tyfoon en via haar dochteronderneming bv Krantenex ploitatie Midden Noord-Holland, de Nieuwe Noord-Hollandse Courant. De totale dagbladoplage is 110.000 DEN HAAG De organisaties van het goederen- en personenvervoer, (FNOP, KNVTO, NOB. PCB. KVO en EVO) dringen er in een brief bij minis- ter Van Aardenne van economische zaken op aan maatregelen te nemen om de huidige kortingen van de die selolieleveranties zo snel mogelijk op te heffen. Niet alleen de dienstverlening in het personenverkeer, maar ook de goede- - renvoonziening als onmisbare schakel in het produktie- en distributieproces komt volgens de organisaties in de. knel als de kortingen van vijf tot tien procent gehandhaafd blijven. BINNENLAND TROUW/KWARTET F Ronny Naftaniel Mt meest recente onderzoek naar de houding van de Nederlandse |TE hoiking inzake het conflict in het Midden Oosten dateert alweer van kil 1977. Toen koesterde 49 procent van de Nederlanders sympathie IsraëL, terwijl slechts 6 procent de Arabisch/Palestijnse zaak iersteunde. Ondanks het feit dat er in de tussentijd in Israël en „derland nieuwe regeringen zijn gekomen en de toestand in het i iden-Oosten door het Egyptisch-Israëlisch vredesverdrag aanzienlijk anderd is, lijkt het er op dat de sympathie van de Nederlanders nog eds bij Israël ligt. Dit sluit echter niet uit dat de kritiek is toege- nen. noeuvreren. Toen bij voorbeeld Jasser Ara fat in een interview met Trouw dreigde de Nederlandse oliebelangen te treffen als onze politiek ten aanzien van het Midden Oosten niet „evenwichtiger" zou worden, haastte een woordvoerder van Buitenland se Zaken zich te verklaren dat het Neder landse beleid parallel loopt met dat van de E.G. Pas een paar weken later kon het ministerie weer opgelucht ademhalen, toen de CDA-Tweede-Kamerleden Gualthérie van Weezei en Scholten repten van hun geruststellende" onderhoud met PLO-voor- man Khadoemi, die Nederland nota bene complimenteerde om zijn beleid. Het gevolg van een en ander is dat minister Van der Klaauw zich nauwelijks meer onaf hankelijk profileert. Hij stelt zich dan ook achter de EG-verklaring van 27 maart, die spreekt van ,het recht op een vaderland" voor de Palestijnen. Opmerkelijker is de Nederlandse steun aan het EG-standpunt van 18 juni. dat oproept tot de Israëlische ontruiming van de bezette gebieden, de stopzetting van het vestigen van nederzet tingen en het herstel van het gezag van de Libanese regering over Zuid-Libanon. Voor al het feit dat alleen Israël werd bekriti lersom geldt hetzelfde. De Israëli's be- )uwen Nederland nog steeds als een ndschappelijke natie. Toen minister der Klaauw in februari van dit jaar ël bezocht» werd hij niet voor niets met engewoon veel eerbetoon als een staats- fd. ingehaald. Maar ook in Israël klin- kritischer geluiden op over de Neder- Ise politiek. en deze achtergrond bracht de van een re operatie herstelde Israëlische minis- van buitenlandse zaken Da jan deze k een bezoek aan Nederland. In de met ister Van der Klaauw gevoerde bespre ken zijn heel wat harde noten gekraakt. lieven !de belangrijkste Israëlische grieven te- de politiek van minister Van der lauw behoort het feit dat hij geen eigen $id inzake het Midden-Oosten voert, par vooral op het Europese kompas vaart 3 vorig jaar nog via de troonrede zijn ygde te hebben uitgesproken over ak- |rden van de Camp David, blijkt de libe- ébewindsman sinds de anti-Sadat top te 'Kdad in maart heel voorzichtig te ma- seerd bracht Dajan tot de uitspraak dat deze stellingname een obstakel vormt voor de vrede in het Midden-Oosten. Minister Dajan heeft dit standpunt nog eens bij Van der Klaauw herhaald. Hij zal daarbij zijn Nederlandse ambtgenoot heb ben gevraagd zich te verzetten tegen een aan voorwaarden gebonden hervatting van de Euro Arabische dialoog. Deze hervatting kan, naar het zich laat aanzien, alleen tot stand komen als de EG de PLO als onafhan kelijk vertegenwoordiger van het Palestijn se volk erkent. Hoewel Van der Klaauw tot dusverre heeft gezegd dat zo n erkenning onmogelijk is zolang de PLO haar Hand vest. dat streeft naar de vernietiging van Israël, niet intrekt, is het niet onmogelijk dat Europa en ook Nederland door de bocht gaan vanwege de Arabische oliedruk. Israël wil zo'n eenzijdige erkenning van de PLO zonder dat daar een Palestijnse erken ning van Israël en de aanvaarding van Vei ligheidsraad Resolutie 242 tegenover staat terecht voorkomen. Unifil Nog twee andere problemen werpen scha duwen op de Nederlands-Israëlische betrek kingen. Allereerst de positie van de Neder landse Unifil-soldaten in Zuid-Libanon. Het is bekend dat minister Van der Klaauw kritiek heeft op de Israëlische steun aan de christelijke militie van majoor Haddad, die over de hoofden van Unifil heen Palestijnse doelen pleegt te bestoken. Vooral nu ma joor Haddad gedreigd heeft om desnoods de Unifil-troepen zelf, wegens hun samenwer king met PLO aan te vallen, heerst er op Buitenlandse zaken ongerustheid. In febru ari had premier Begin nog aan minister Van der Klaauw medegedeeld dat het niet waar schijnlijk is dat Nederlandse soldaten te genover Israëlische militairen komen te staan. Maar of Begins toezegging ook voor Haddads militie geldt, valt te betwijfelen. Minister Dajan. Mosje Dajan stond tegenover deze kritiek niet machteloos. Al lang is de wijze waarop Unifil zijn taak uitoefent de Israëli's een doorn in het oog. PLO commando's blijken ongehinderd vanuit Libanon in Noord-Is- raël'te kunnen penetreren. Van de regelma tig voorkomende botsingen tussen Unifil (ook Nederlandse) soldaten en PLO com mando's wordt door Unifil-voorlichters nau welijks gewag gemaakt. En als zo'n incident toch in het nieuws komt. dan heet het dat „gewapende elementen" in conflict zijn ge komen met UniüJ-militalren. Daarbij komt nog dat tweemaal Unifil-officieren explosie ven bestemd voor de PLO Israël binnen hebben gesmokkeld. Speciaal met betrekking tot Nederland zal Dajan gewezen hebben op de slechte voor lichting die de Nederlandse militairen krij gen, waardoor het doen van o.a. antisemie- tische uitlatingen mogelijk wordt. Uitlatin gen overigens, die niet echt bestraft zijn. Voor een oordeel over de Nederlands-Israë lische tegenstellingen op dit punt dient men te bedenken dat de belangen van de Neder landse soldaten en de Israëlische bevolking tegengesteld kunnen zijn. israël wil voor alles de veiligheid van zijn inwoners waar borgen door, waar mogelijk, terroristen op te sporen en te bestrijden. De Nederlandse soldaten echter komen al leen in aanraking met Israëlische reacties op de voor hen niet waarneembare Pales tijnse terreuracties in Israël. Het ls dan ook weinig verwonderlijk dat zij bijna uitslui tend de bombardementen en beschietingen van de Israëli's en majoor Haddad veroor delen, waar zij dagelijks middenin zitten en die bovendien hun directe veiligheid be dreigen. Immoreel Met betrekking tot de Arabische boycot van Israël, die eerder door premier Begin immoreel en racistisch genoemd werd. zal minister Van der Klaauw zich wel weer in nevelen hebben gehuld. Het onderzoek van de bijzondere Kamercommissie en de twee door CIDI gepplubiceerde rapporten over deze anti-Joodse en anti-Israëlische boycot hebben op overtuigende wijze aangetoond dat bijna het gehele Nederlandse bedrijfsle ven, bijgestaand door de overheid, aan deze praktijken meedoet. Desondanks blijft de regering, die anders bijna nooit verzuimt om het voor de mensenrechten op te nemen, zwijgen over een te voeren beleid. De totdusverre uitgelekte adviezen van een ambtelijke commissie zijn nietszeggend Minister Dajan heeft ongetwijfeld evenals in het verleden op een actievere politiek, i naar het Canadese en Amerikaanse voor beeld aangedrongen. Hoewel het begrijpe lijk is, dat Israël deze zaak heel ernstig neemt, moet er toch op gewezen worden dat vooral de Nederlandse samenleving de eer ste belanghebbende is bij een anti-boycot wetgeving. Het verzet tegen de tot dusverre gevoerde regeringspolitiek in deze gevoelig liggende kwestie neemt dan ook bij brede lagen van de Nederlandse bevolking toe. Ondanks bovengenoemde problemen in de Nederlands-Israëlische relaties, waarbij ei genlijk ook het conflict tussen de KLM en de EL AL genoemd behoort te worden, blijven de gevoelens van wederzijdse sym pathie aanwezig. Dit mag onder andere blijken uit kleine wederzijdse gestes. Zo heeft Israël de gevangenisstraf van het Ne derlandse meisje Ludwina Jansen aanzien, lijk bekort: zij komt waarschijnlijk in sep tember vrij. En in mei hebben premier Van Agt en minister Van der Klaauw er bij Griekenland op aangedrongen diplomatie- ke relaties met Israël aan te gaan. Zolang deze basis van vriendschap blijft bestaan, hebben besprekingen zoals zij de 1' afgelopen dagen gevoerd zijn zin. Alleen dan kunnen beide staten begrip houden voor eikaars afwijkende standpunten en is een echte dialoog mogelijk. Zodra echter zou blijken dat Nederland, zoals onder de huidige omstandigheden helaas met meer staten het geval is. onder druk zijn relaties met Israël aan bet afkoelen is, verdwijnt de kans op deze dialoog. Zo'n ontwikkeling zouden vele echte vrienden van Israël zeer ernstig betreuren Drs. Ronny Naftaniel is medewerker van het Centrum voor informatie en documen tatie Israël (CIDI).

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13