Russische olieproduktie haalt doelstelling niet i 1 Chimpanseemoeder geeft 'geadopteerd' jong de fles Ex-regeringspartij Suriname: kabinet moet hoognodig weg il n - 5 Arnhems dierenpark zou een wereldprimeur hebben Partijen Antillen eens over vormen van nieuw kabinet Bijna twee miljard meer opgemaakt dan beurs toeliet Plan bebouwing Te weinig voor levering aan Comecon-landen vroeger stadion wekt bezwaren FAMILIEBERICHTEN ADVERTENTIES Pretpark Anna's Hoe DONDERDAG 26 JULI 1979 TROUWKWARTET p 1Q ARNHEM (ANP) Burgers Dierenpark in Arnhem is er als eerste ter wereld in geslaagd een chimpanseepleegmoeder te leren een bij haar ondergeschoven baby met de fles te voeden. Het is op zich al zeer bijzonder dat een chimpanseemoeder „andermans" kind adopteert, maar volgens dierentuindirecteur Anton van Hoof is dit experiment met de flesvoeding nog nooit vertoond. De drie maanden oude baby Roos ia bij haar moeder weggehaald, omdat deze door doofheid niet in staat was haar eigen kind te verzorgen. Ze rea geerde niet op de wensen van haar baby en sleepte het vaak aan de ach terpoot met zich mee. De eerste twee maanden kreeg Roos bij de familie Van Hooff in huis de fles, maar vol gens de dierentulndirecteur heeft dat het grote nadeel dat zo n aapje nooit meer zal kunnen worden opgenomen in de chimpanseekolonie. Het is te vervreemd van zijn soortgenoten en heelt geen bescherming van een moeder. De in het dierenpark werkende etho loog, dr Frans de Waal, kwam op het idee om de flesvoeding uit handen te geven aan een apemoeder. Dr. De Waal is verbonden aan het biologisch instituut van de rijksuniversiteit in Utrecht en leidt in Burgers een enkele Jaren durend onderzoek naar de hiër archische verhoudingen onder chim pansees. Na zorgvuldig zoeken werd een ge schikte pleegmoeder gevonden, het 25-Jarige vrouwtje Kuif. Dit dier had al diverse Jongen verloren omdat het niet genoeg melk gaf. Voor het hok De verzorgers hadden er ongeveer een maand voor nodig om Kuif de baby te laten adopteren en om haar te leren op de Juiste wijze de fles te hanteren. Daartoe heeft verzorgster Monlka Tentuynte veelvuldig het chimpanseejong voor het hok van de aanstaande moeder de fles gegeven. De veronderstelling dat Kuil zou af kijken hoe zo n fles moet worden ge hanteerd (het bekende na-apen) bleek ongegrond. Met behulp van veel belonen moest de pleegmoeder stapje voor stapje worden geleerd wat er van haar werd verwacht. Als het experiment geheel lukt, kan dat volgens Van Hooff inhouden dat deze aapjes in de toekomst niet meer door mensen behoeven te worden grootgebracht. Overigens verwacht dr De Waal dat ook andere apesoor- ten als gorilla's en orang oetangs wat intelligentie betreft even goed in staat zijn Jongen flesvoeding te geven. Een 'tante' In Burgers heeft men om het jong bij Kuif geadopteerd te krijgen gebruik gemaakt van bestaande rolpatronen in de apekolonie. Het was al bij de biologen bekend dat iedere chimpan seebaby een „tante" heeft Dat is een vrouwtjesaap die groot vertrouwen geniet bij de moeder en dientengevol ge ook als enige in de kolonie aan het kind mag komen. Het vrouwtje Kuif Is nu die rol van tante opgedrongen. Verzorgster Mo nlka speelde de rol van moeder en stond langzaam maar zeker toe dat Kuif aan „haar" kind mocht zitten, totdat de pleegmoeder het Jong ge heel als het hare beschouwde. Het bijzondere daarbij was volgens Van Hooff dat Kuif eerst in haar eigen taal vroeg of zij het kind wel mocht bezitten. Voor verzorgster Monika en dr De Waal betekende dat een vette kus van Kuif. Truc Het is in Burgers slechts éénmaal eerder gelukt een baby bij een andere moeder onder te schuiven, maar daarbij is gebruik gemaakt van een truc. De moeder was Juist bevallen van een doodgeboren jong en terwijl ze nog verdoofd was is een ander Jong ondergeschoven. De moeder heeft er nooit iets van gemerkt en kon het jong gewoon met haar eigen melk voeden. Overigens is de melkproduk- tie bij Kuif door de zuigeling weer op gang gebracht zodat de verhouding fles-moedermelk ongeveer half om half is. In de vrije natuur komt het volgens dr De Waal wel voor dat oudere jon gen in de leeftijd van ongeveer vijf jaar worden overgenomen door een zuster van de chimpanseemoeder als deze overlijdt. Een chimpanseebaby is zes Jaar van de moeder afhankelijk en krijgt de eerste twee jaar borstvoe ding. Viermaal daags Het publiek in Burgers dierenpark in Arnhem kan straks vier maal per dag zien hoe Kuil de fles geeft, tenminste als Roos er zin in heeft en als moeder niet zelf aan de fles gaat, want voor dat laatste kan directeur Van Hooff zijn hand niet in het vuur steken. WILLEMSTAD, CURACAO (ANP) Op de Nederlandse Antillen hebben drie partijen overeenstemming be reikt over de vorming van een inte rim-regering. Dit heeft formateur Don Martina van de MAN, de groot ste partij in de Staten, in Willemstad meegedeeld. De regering zal worden gesteund door de MAN (Curaëao), de MEP (Aruba) en de UPB (Bonaire), met andere woorden door een kleine meerderheid in de staten dertien van de 22 afge vaardigden). De komende vier maan den zal worden geprobeert de NVP-U (Curasao) bij de coalitie te betrekken. Dat is overeenkomstig de opdracht van gouverneur Leito van de Neder landse Antillen aan formateur Marti na, volgens welke uiteindelijk een nieuwe regering tot stand moet ko men die gebaseerd is op de uitslag van de statenverkiezingen van begin deze maand. Uitbreiding van de rege ringssamenwerking met de NVP-U zou betekenen, dat gerekend kan worden op de steun van zestien van de 22 statenleden. De ministers van het interim-kabinet zijn Pourier (algemene zaken en ont wikkelingssamenwerking), de Castro (Financiën, sociale zaken en arbeid en volksgezondheid), Fingal (Justitie en staatkundige structuur), Veeris (onderwijs en cultuur en recreatie) en Yarzagar (economische zaken en ver keer). De verkiezingen van 6 juli werden uitgeschreven nadat binnen de nu nog demissionaire regering-Rozendal meningsverschillen waren ontstaan over de aanpak van een ambtenaren- staking. De premier van het interim- kabinet, Pourier, deed ook in de vori ge regeringsperiode ontwikkelingssa menwerking. DEN HAAG (ANP) De Nederland se bevolking, overheid en bedrijven samen hebben in 1978 bijna twee mil jard gulden meer besteed dan hun gezamenlijk inkomen bedroeg. Volgens de voorlopige berekeningen van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek bedroeg het voor besteding beschikbaar nationaal inkomen (net to, tegen marktprijzen) 254,53 miljard en beliepen de totale nationale beste dingen 256,39 miljard gulden. Het verschil ten bedrag van 1.86 miljard gulden is tot uiting gekomen in het tekort op de betalingsbalans. De consumptie van de gezinshuis houdingen is gestegen van 154,57 mil jard in 1977 tot 167,33 miljard in 1978, die van de overheid van 47,75 miljard tot 51,83 miljard. De netto-investerin gen in vaste activa door bedrijven stegen van 7.02 miljard naar 7.28 miljard. Uitgedrukt in constante prijzen steeg het beschikbaar nationaal inkomen van 204.9 miljard naar 208.99 miljard 'en stegen de nationale bestedingen van 202.82 miljard naar 210.75 miljard gulden. De consumptie van de gezins huishoudingen steeg in dat geval van 133.9 miljard naar 138.89 miljard en die van de overheid van 41.08 naar 42.07 miljard gulden. GELEEN (ANP) - BIJ het gemeente bestuur van Geleen zijn 763 bezwaar schriften ingediend tegen het bebou wingsplan van het voormalige Fortu- na '54-stadlon. Vijfhonderd bezwaar schriften zijn afkomstig van de werk groep „Milieu moet" en 263 van om wonenden. Het leeuwedeel van de in* dleners van bezwaarschriften vindt dat het voormalige stadion moet wor den gehandhaafd als groene zone. Er bestaan plannen om op het terrein drie woonflats en één kantoorflat te bouwen. MOSKOU (AFP) De produktie van ruwe olie in de Sowjet-Unie zal dit jaar vermoedelijk niet groter worden dan verleden jaar (571,4 miljoen ton) hoewel het produktieplan voorziet in de winning van 593 miljoen ton. Volgens het Russische bureau voor de statistiek is in het eerste halfjaar nog maar 287 miljoen ton geproduceerd. PARAMARIBO (SNA, ANP) De Surinaamse regering moet verdwijnen. Zij maakt zich schuldig aan ondermijning van de grondwet en het voeren van een wanbeleid op economisch gebied. De bevolking van Suriname moet zich daartegen gaan verzetten en de houding van passieve medeplichtigheid laten varen. Dat meent de Partij Nationalistische Republiek (PNR), tot 1977 regeringspartij, maar sindsdien niet meer in het Surinaamse parlement vertegenwoordigd. Volgens de PNR is de regering in kunnen goochelen om zichzelf en hun Tenzij het tempo van de winning aan- vervangen, reden waarom is besloten zienlijk wordt verhoogd zal er dit jaar d? kolenproduktie de komende jaren dus niet veel meer dan 574 miljoen te verdrievoudigen, ton kunnen worden geproduceerd.* Dat is overigens voldoende om van de UitDllttiniJ Sowjet-Unie de grootste olieprodu- cent ter wereld te maken. Het Russische planbureau heeft de produktie voor het komende jaar be paald op 643 miljoen ton. Die hoe veelheid is nodig omdat het land volgens Westerse ramingen althans volgend Jaar 520 miljoen ton zelf nodig zal hebben en 123 miljoen ton zal moeten uitvoeren naar de andere landen van de Comecon, de Oosteu- ropese organisatie voor wederzijdse economische hulpverlening. Export Paramaribo in een situatie terechtge komen. waarin ze in feite niet meer regeert Dat zou blijken uit „een vol komen stilstand bij de stadsreini ging. wateroverlast bij geringe regen val, stelselmatige verwaarlozing van het openbaar vervoer, missers bij de watervoorziening en de telefoon dienst, de lijdensweg die een zieke moet afleggen om beterschap te vin den. een geheel ontbreken van crimi nele preventie en een permanent te kort aan adequate en duurzame werkgelegenheid". In de verklaring wordt gezegd dat de regering-Arron plaats moet maken „voor personen en groeperingen waarin vertrouwen wordt gesteld en aan wie het Surinaamse volk een dui delijk mandaat kan geven". Het eco nomisch beleid van de regering heeft dagelijkse prijsstijgingen tot gevolg, verspilling van kapitaalgoederen en bet wegvallen van het samenspel tus sen de produktiefactoren. Hoelang zullen Surinaamse hulsmoeders nog kinderen in leven te houden terwijl ze elke dag worden geconfronteerd met prijsverhogingen, aldus de PNR in haar verklaring. De PNR stapte voor de verkiezingen van 1977 uit de regering-Arron nadat meningsverschillen met de premier waren ontstaan. Een regeringswoord voerder liet ln een reactie op de ver klaring weten „dat de uitval van de PNR moet worden toegeschreven aan de frustraties die ze heeft opgelopen bij de verkiezingsnederlaag in 1977". De oppositie in het 8unnaamse parle ment heeft onlangs geweigerd mee te doen aan een programma voor een op bezoek zijn de Belgische parlemen taire delegatie. De oppositie is het niet eens met de manier waarop de regering indertijd de vacature van een overleden parlementslid heeft op gelost Volgens de oppositie had de regering moeten aftreden en algeme ne verkiezingen moeten uitschrijven. Als de Sowjet-Unie erin slaagt ln 1980 600 miljoen ton naar boven te halen heeft zijn maar 80 miljoen ton be schikbaar voor export naar de andere socialistische landen. De vraag uit die landen zal volgens Westerse bere keningen het komende Jaar echter de 100 miljoen ton overschrijden. Het ziet er volgens de deskundigen dan ook naar uit dat de Oosteuropese landen zich tot andere leveranciers zullen moeten wenden, tot Irak en Libië bijvoorbeeld die nu al olie aan Comecon-landen leveren en mogelijk ook tot andere landen aan de Perzische Golf. Volgens de cijfers uit Moskou is de totale produktie van fossiele brand stoffen in de Sowjet-Unie in de eerste helft van dit Jaar met twee procent toegenomen. Er is 201 miljard kubie ke meter aardgas en 366 miljoen ton kolen geproduceerd. Gas noch kern energie kunnen op korte termijn een belangrijk deel van het olieverbruik De trage groei van de olieproduktie in de Sowjet-Unie moet worden toege schreven aan de uitputting van de reserves in de „oude oliegebieden", zoals Bakoe in Azerbeidsjan, Oeral- Wolga, Wit-Rusland en Kazakstan. In West-Siberië is een „nieuwe Bakoe" ontdekt. Er bevindt zich daar op gro te diepte een „oceaan" van zeker 32 miljard vaten (een vat is 159 liter) in de bodem. Het gebied van Tjoemen bijvoorbeeld heeft in het afgelopen Jaar bijna de helft van alle in de Sowjet-Unie gewonnen olie geleverd. Maar volgens een studie van het Franse blad Courier des Pays de lEst loopt de ontginning van negen van de zeventien reserves daar al op zijn eind en produceren de overige acht op hun topcapaciteit De Sowjet-Unie heeft nu haar hoop gevestigd op de opsporing van reser ves in het hoge noorden van het Euro pese deel van het land, aan de boor den van de Barentszee, en in het gebied van Kara in Oost-Siberië. Om de reserves die daar worden ver moed te ontsluiten heeft de Sowjet- Unie Westerse technologische kennis nodig. Volgens het Franse blad is alleen ai met de buitengaatse win ning een bedrag van 24 miljard dollar gemoeid. Met Frankrijk wordt onder handeld over het gezamenlijk opstel len van een ontsluitingsprogramma dat 100 miljoen dollar zal vergen. Bij de ontsluiting van oliereserves bij Ja- koetsk en op het schiereiland Sacha- lin zal worden samengewerkt met Ja panse en Amerikaanse oliemaat schappijen. „Mijn genade is u genoeg" In volle overgave aan haar Heer en Heiland heeft God tot Zich genomen onze lieve moeder en oma Jantje Rumpt-Heuvingh sinds 9 februari 1979 weduwe van Hein Rumpt. op de' leeftijd van 80 jaar. Zuidlaren, 25 juli 1979 Flat Everswolde 39. Zaandam: V. A. Bill-Rumpt M. W. Bill Groningen: W. Rumpt A. C. Rumpt-van Leeuwen Ermelo: G. W. G. van Netten-Rumpt R. van Netten Meppel: A. F. van der Zweerde-Rumpt B. van der Zweerde en kleinkinderen Algemene kennisgeving In vertrouwen op zijn Heiland is van ons heengegaan mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa Jannes Staman echtgenoot van Janna Imhof. op de leeftijd van 64 jaar Hellendoorn: J. Staman-Imhof Heino: Ina van Wifferen-Staman Guus van Wifferen Holten: Alie Beldman-Staman Gerard Beldman Heino: Fré van Wifferen-Staman Bert van Wifferen Hellendoorn: Frits Staman Christien Staman-Hengstman en kleinkinderen Hellendoorn, 24 juli 1979 Dorpsstraat 32 De rouwdienst zal worden gehouden op zater dag 28 juli om 13.00 uur in de Gereformeerde kerk te Hellendoorn, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats. Zij, die de overledene de laatste eer willen bewijzen, worden hierbij uitgenodigd aanwe zig te zijn. Gelegenheid tot condoleren op vrijdag 27 juli van 19.00 uur tot 19.30 uur in het mortuarium, Prins Mauritsstraat 14 te Nijverdal, waar mün man en onze vader is opgebaard. Geen bezoek aan huis Geen bloemen Met droefheid hebben wij kennis genomen van het overlijden van onze nauwgezette koster, de heer J. Staman meer dan 30 jaar heeft hij onze kerk gediend. Trooste de Here zijn vrouw en kinderen. Hellendoorn, 24 juli 1979 Namens de Kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Hellen doorn: H. Pol Namens de Commissie van Beheer: G. Franken. Eenmaal mochten kind'ren rondom jezus staan, niemand kon ze hind'ren naar hem toe te gaan Met veel verdriet hebben wij kennis genomen van het overlijden van ons klasgenootje en vriendinnetje, Narda Dubbelboer Zij werd 6 jaar oud. Wij verliezen in haar een lief, geduldig en vrolijk vriendinnetje. Wij zullen haar heel erg missen. Kleuters, leidsters ouders, oudercommissie en bestuur van de Chr. kleuter school de Woelige Hoek, te Delft „De Heer is mijn Herder, mij ontbreekt niets." Na een geduldig gedragen ziekte, nam de Here op Zijn tijd tot Zich onze lieve broer, zwager en oom Hendrikus Hoekjen op de leeftijd van 46 jaar. Jervis, Canada: G. Velthuis-Hoekjen J. Velthuis Smithville, Canada: H. T. Dubbink-Hoekjen H. Dubbink Nijverdal: B. J. Hoekjen T. G. Hoekjen-Ypma A. Hoekjen neven en nichten 7441 DK Nijverdal, 24 juü 1979 Holterweg 114 De rouwdienst zal worden gehouden in het mortuarium, Prins Mauritsstraat 14 te Nijver dal op vrijdag 27 juli a.s. om 10.00 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats te Hellendoorn omstreeks 11.00 uur. Zij die de overledene de laatste eer wiMen bewijzen worden hierbij uitgenodigd aanwezig te zijn. Gelegenheid tot condoleren donderdagavond 26 juli van 19.30 tot 20.00 uur in voornoemd gebouw, waar de overledene is opgebaard. „De Here steunt hem op het ziekbi zijn ziekte verandert Gij geheel legerstede" Psj Na een gelovig gedragen lijden is in den lijkheid van zijn Heer ingegaan onze zeeif liefde oudste broer en zwager: Cornells Wessel Jonkers Ede: J. C. Jonkers J. C. Jonkers-Klamer Rotterdam: P. J. J. Ros-Jonkers H. J. Ros Breda: J. Jonkers-Tiemensma Ermelo: W. S. Isings-Jonkers J. H. Isings Schoorl: J. B. in 't Veld-Jonkers J. C. in 't Veld Emmeloord, 24 juli 1979. ïi[ ac Bte iel y Thuisgehaald door zijn Heer en Heiland n fce lieve man, onze zorgzame vader en opa Dirk Scholtens op de leeftijd van 81 jaar Groningen, 24 juli 1979 ,,'t blauw Börgje" Zonnelaan 8 Ps 42 7 (berijf Gan Scholtens-Aikema Hoogeveen: Erna en Jan Mulder Erika en Jos Groningen: Jan en Bonnie Scholtens Iwan en Jordan Ties Scholtens De begrafenis zal D.V. plaatsvinden op 2 dag 28 juli a.s. om 11.30 uur te Baflo vaf „Concordia", Wier 1. Vooraf een dienst k Woord en Gebed, welke aanvangt om uur. Zij, die de overledene de laatste eer v bewijzen, worden verzocht tijdig aanwezi zijn. Gelegenheid tot condoleren na de begrafj in „Concordia". Corr. adres: Fam. Scholtens R. Agrikolastraat 15 9953 PC Baflo Na een werkzaam leven en een zeer kort zi[ bed, hee t de Heer vrij plotseling tot genomen onze geliefde man, vader en opa! Wobbinus Blaauw echtgenoot van Grietje Leistra eerder weduwnaar van Jantina Blijhanj op de leeftijd van bijna 83 jaar „Boven de starren, daar zal het i lichten". Drachten, 24 juli 1979 Servotel, Haverstuk 75, k. 87 G. Blaauw-Leistra 's-Gravenhage: J. Blaauw G. Blaauw-Veenstra Groningen: J. Westra-Blaauw W. Westra Buitenpost: S. Beerda-de Boer G. Beerda Nijega: D. de Boer E. de Boer-Bergsma Nijega: J. de Boer T. de Boer-Wijmenga klein- en achterklein kinderend De rouwdienst zal worden gehouden op zati dag 28 juli a.s. om 10.30 uur in het V.O.N.f gebouw, Hoofdstraat 4, te Hoogezand, waaa| de begrafenis zal plaats hebben op de oir begraafplaats te Hoogezand. Gelegenheid tot condoleren na de begrafel in het V.O.N.K.-gebouw. Uw innige deelneming en medeleven betoond overlijden van onze geliefde man en vader, s<£ vader en opa Johannes Droppert "hebben wij zeer gewaardeerd. Uw medeleven was voor ons een grote stef bemoediging. N. Droppert-Korpershoek kinderen en kleinkinderen Vlaardingen, juli 1979 Diversen Doe mee met de Nationale Humanitas Loterij Loten zijn verkrijgbaar bij alle kantoren van het Parool. (Trekking 31 augustus a.s.) Minckelerstraat 301 Hilversum Nu met vele nieuwe attracties. Plezier voor jong e Dagelijks geopend. Tel. 035-857135. Zelf VERHUIZEN door geheel Nederland. G. Hulshoff Zn.. B.V., Telf. 020-323630/369392. Heeft u een vraag, bel het Maatsch. Advies en Informa tie Centrum. Tel. 020-726644. Aangeboden: studieboeken 1e jaars M.O.-A Engels (VU) 175. Tel. 072-125990 WEST B,V. Verhui: pianovervoer en me slag ond. gar., door Nederland. Tel. 020-fl Besteldienst kamerve (j expeditie bill 020-151143.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8