wil betere relatie met Koerden Britse afgezant naar Namibië raël wil weten wat het aan Carter heeft Sngeland: uranium in proefboringen Reddy moet Salomonsoordeel vellen 1 Peking blijft bereid met Moskou te praten ïnservatief kernprogramma in gang Builenpest in Zuid-Afrika Schermutselingen in Zuid-Libanon Londen wil kwestie weghouden Gemenebestconferentie S overwegen vervanging van „resolutie 242" tERDAG 26 JULI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 3ERAN, BONN (Reuter, AFP, AP) De Iraanse regering is bereid op hoog niveau met de jrden in het noordwesten van het land te onderhandelen over beëindiging van de strijd sen deze bevolkingsgroep en de centrale regering in Teheran. Een delegatie onder leiding i een van de belangrijkste adviseurs van het bewind in Iran heeft zich daartoe naar erdistan begeven. delegatie staat onder leiding Mostafa Chamran en de chef van andstrijdkrachten, generaal Vali ahi. De Koerden en de centrale Romarlstn ring zouden erin geslaagd zijn lijst samen te stellen van proble- i waarover overeenstemming [t te worden bereikt. Daaronder is I de bereidheid van de Koerden hun wapens neer te leggen. In- Idels heeft het leger zijn posities jen belangrijke weg naar de Turk- pens verlaten. Deze posities had !tegen de zin van de Koerden in tegen de aanwezigheid van islamiti sche revolutionairen in de stad. larivan, een andere belangrijke in Koerdistan, was de situatie iren nog gespannen. Een missie de centrale regering onder lei van een religieuze hoogwaardig- ibekleder, werd bij de grens van id teruggestuurd, iets wat een van de nieuwe regering tot 'er niet was overkomen. Bij te- ier van de delegatie in Teheran meegedeeld dat de missie als ikt moest worden beschouwd, tn de harde eisen die de bewoners .de stad stelden. De bewoners van "c,lvan hebben in het verleden al iaaldeüjk protest aangetekend Ayatollah Khomeini heeft gisteren aan de vooravond van de Ramadan, de islamitische vastenmaand die van daag in Iran begint, opnieuw een be roep gedaan op de bevolking de weg van de Islam te gaan. Hij veroordeel de de groeperingen die probeerden de greep van de Islam op het land te verzwakken. Khomeini heeft voorts een oproep gedaan voor een interna tionale conferentie over de betekenis van de Iraanse revolutie voor de isla mitische wereld. Hij riep de bevol king voorts op „te bidden voor het heil van de broeders in Libanon en Palestina die lijden onder de Israëli sche agressie". Het Nationale Front, een van de oud ste politieke organisaties van Iran, dat indertijd ook al actief was in het verzet tegen de sjah, heeft de regering van premier Bazargan gevraagd de islamitische revolutionaire raad te ontbinden. Het front stelt dat de vaak tegen elkaar indruisende beslis singen van de regering en de revolu tionaire raad hebben geleid tot een chaos in het land. De bevoegdheden van de raad zouden aan de regering moeten komen totdat er een parle ment is gekozen. De revolutionaire raad, waarvan de samenstelling nooit precies is bekend gemaakt, bestaat waarschijnlijk voor het grootste deel uit islamitische geestelijken. Rechtbanken - NDEN (AP) De Britse regering, die zich heeft vastgelegd een belangrijke uitbreiding van het aantal kerncentrales, ft een overeenkomst gesloten met Australië voor de leve- g van het daarin te verstoken uranium. Ijkertijd deelde minister Mi- el Heseltine van milieuzaken mee tenminste vijftien gebieden in het inigd Koninkrijk zullen worden erzocht op hun geschiktheid voor ^londergronds opbergen van radio ken, afval van kerncentrales. Het erzoek zal zich voornamelijk rich- op afgelegen gebieden, zoals de >tse hooglanden. e twee ontwikkelingen zullen ze- aanleiding geven tot een ernstig liet tussen de regering, vast be en om nieuwe energiebronnen te rikkelen, en milieugroepen en po- i die minder gecharmeerd zijn premier Margaret Thatchers ent- siasme voor kernenergie. de aankondiging van de proefbo- en legde minister Heseltine er de ruk op dat het uitsluitend ging geologisch onderzoek, niet om het elijk opbergen van atoomafval. boringen, preciseerde hij, zijn al- opgezet om er achter te komen óf ergronds opbergen de beste ma- is om van het afval van Britse ireactoren af te komen. Volgens iltine zou het ongeveer tien jaar en voordat de regering hierover beslissing neemt. De overeenkomst met Australië ga randeert de Britse aanvoer van urani um gedurende de jaren tachtig. Om welke hoeveelheden het precies gaat, is niet bekendgemaakt. Maar wel is duidelijk dat Australië hiermee een van 's werelds grootste exporteurs van uranium wordt. In de overeen komst zijn waarborgen opgenomen dat het uranium niet zal worden ge bruikt voor militaire of anderszins explosieve doeleinden. De Westduitse regering heeft gisteren gedreigd met uitwijzing van leden van revolutionaire rechtbanken, be staande uit Iraniërs die vroegere me destanders van het bewind van de sjah willen veroordelen. Dit werd gis teren door de Westduitse regerings woordvoerder Klaus Bölling meege deeld, kort nadat de politie van Bre men opnieuw vijf Iraniërs had opge pakt wegens aanslagen op landgeno ten die ervan verdacht werden leden van de geheime dienst van de sjah (SAVAK) te zijn geweest. Bölling ver klaarde van de Iraanse autoriteiten de verzekering te hebben gekregen dat er van officiële zijde geen enkele bemoeienis is geweest met deze elf opgerichte islamitische rechtbanken. KAAPSTAD (AFP) In zes distric ten van de Zuidafrikaanse Kaappro vincie zijn gevallen van builenpest geconstateerd. Een communiqué van het ministerie van volksgezondheid wijt het weer opduiken van de ziekte in het aangrenzende Namibië aan de daar heersende grensoorlog, die zich overigens afspeelt aan de noordgrens, op meer dan 1200 kilometer afstand.- Builenpest wordt overgebracht door parasieten in de vacht van wilde knaagdieren. In de Kaapprovincie zijn strikte controlemaatregelen ge nomen om te verhinderen dat de ge signaleerde gevallén zich tot een epi demie zouden ontwikkelen. TEL AVIV (Reuter, AFP) - Bij een bomexplosie bij het Israëlische Na- thania zijn twaalf mensen gewond geraakt. Palestijnse commando's hebben de verantwoordelijkheid voor de explosie op zich genomen. Volgens een woordvoerder werd de bom ge plaatst in een busstation, waarvan daan militaire transporten zouden vertrekken. Hij explodeerde op het moment dat het station bevolkt was met soldaten. Palestijnse guerilla's hebben gister nacht in Zuid-Libanon aanvallen ge daan op posten die worden bemand door leden van de christelijke militie. Volgens majoor Haddad werd zijn post aangevallen en daarna werd een aanval gedaan op een nabij gelegen post, die wordt bemand door een Iers contingent van Unifil-soldaten. Kolonel Quinlan van het Ierse contin gent zei dat het Ierse peloton zich als gevolg van deze aanval niet uit Beit Yahoun zou terugtrekken. Hij voegde er evenwel aan toe dat hij niet over voldoende mensen beschikte om alle dorpen tegen aanvallen als deze te beschermen. De Amerikaanse minister van energie Schlesinger(links) die eind dit jaar opstapt heeft gisteren zijn opvolger Charles Duncan voorgesteld aan de staf van het departement. LONDEN, SALISBURY (Reuter, AP, AFP) De Brit se regering heeft de doorge winterde diplomaat sir James Murray aangewezen om het vastgelopen overleg met Zuid-Afrika over de onafhan kelijkheid voor Namibië weer op gang te helpen. Sir James zal, heeft het ministerie van buitenlandse zaken meege deeld, naast Groot-Brittannië ook de Verenigde Staten, Ca nada, Frankrijk en West- Duitsland vertegenwoor digen. Deze vijf westerse landen de Con tactgroep genoemd proberen al jaren tot een régeling voor Namibië te komen. In strijd met de resoluties van de Verenigde Naties voert Zuid- Afrika het bestuur over dit gebied. Sir James zal spoedig naar Pretoria vliegen voor besprekingen met de Zuidafrikaanse premier Pieter Botha. en de Namibische guerillabeweing SWAPO. Sir James zal volgens de verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken samen met de Zuidafrikaanse regering onderzoeken welke proble men er nog zijn met betrekking tot het VN-voorstel voor een regeling voor Namibië en het reeds vroegtijdig optreden van UNTAG, de speciale toezichtsmacht van de VN. Functio narissen van UNTAG zouden er op moeten letten dat de verkiezingen regelmatig verlopen. De verklaring van buitenlandse za ken heeft kennelijk ten doel te voor komen dat Namibië een geschilpunt van Zlmbabwe-Rhodesië bisschop Abel Muzorewa onvoorwaardelijke amnestie voor alle guerillastrijders, wat ze ook mogen hebben gedaan. Strijders, die door troepen van de regering in Salisbury worden aange houden hoeven echter niet op pardon te rekenen. Volgens het ministerie van informatie in Salisbury heeft deze week al een eenheid van de groep van Robert Mugabe in het zuid oosten van het land antwoord gege ven op de oproep van Muzorewa en de wapens neergelegd. ^SA°SS^^SSS& TOKIO. PEKING (Reuter, AFP) - China is bereid in septem- hoofdstad Loesaka begint. Daar ligt ber besprekingen te beginnen met de SowjeMJnie over de toch al een moeilijke kwestie te wach- normalisering van de onderlinge betrekkingen. Dit werd giste- ten, namelijk de onafhankelijkheid bekend gemaakt in de Chinese hoofdstad Peking, van Zimbabwe-Rhodesié. Murray is IC" B op het ogenblik in New York voor overleg met de andere leden van de LONDEN (AFP) De Britse regering De Contactgroep had aanvankelijk van mevrouw Margaret Thatcher voorstellen gemaakt waarbij voordat RVinifoqip heeft besloten een einde te maken Namibië onafhankelijk zou worden, «-«"«voic aan de monopoliepositie van de Brit- er onder toezicht van de Verenigde se posterijen en particuliere bedrij- Naties verkiezingen zouden borden ven toe te staan hun concurrentie aan gehouden. Maar de afgelopen maan- te doen. Dit berichtte Bisteren de den zijn hierover grote meningsver- Daily Mail schillen ontstaan tussen Zuid-Afrika Contactgroep. De Britse diplomaat gaat de volgende maand met pensi oen en geeft dan zijn post bij het Europese hoofdkwartier van de VN in Genève op. Rhodesische vliegtuigen zijn begon nen strooibiljetten te verspreiden bo ven gebieden, waar zich guerillastrij ders van het Patriottisch Front op houden. Daarin belooft de premier NIEUW DELHI (AP R eu- Desai 818 ziin voornaamste rivaal en ter) De Indiase «resident leider van cfe afgesplitste Janata-par- terj ue inaiase preside nt tij Charan Singh, beweren een meer derheid in het parlement achter zich Reddy staat voor een moeilij ke keus. De twee kandidaten voor de post van eerste minis ter zeggen beiden dat ze over voldoende steun in het parle ment kunnen beschikken om een meerderheidsregering te vormen. Zowel de onlangs afgetreden premier te hebben. Daartoe hebben ze de pre sident lijsten met namen overhan digd van hun steunende "parlementa riërs. De moeilijkheid is nu dat een aantal namen op beide lijsten voor komen. Zeker negentien parlementa riërs hebben kennelijk aan beide mannen hun steun geboden. Presi dent Reddy had beide mannen twee dagen de tijd gegeven om hun parle mentaire steun te organiseren. Op de lijst van van Sharan Singh stonden 279 namen op die van Desai 278, terwijl het parlement maar 538 leden heeft. Charan Singh heeft de steun van de afgesplitste Janata-partij, de officiële Congrespartij, de afgesplitste Con grespartij van mevrouw Indira Gand hi en voorts van de socialistische par tij, de communistische partij alsme de van de groepering Akali Dal. Deze laatste groepering verklaarde gister avond dat er geen sprake was van steun aan Charan Singh, maar dat de groepering zich neutraal zou opstel len in het parlement. Ook de demis sionaire premier Desai zegt de steun van deze groepering te hebben gekre gen. Van de communistische partij is wel zeker dat ze Charan Singh steunt, aangezien deze partij een verklaring heeft uitgegeven dat het essentieel is te voorkomen dat de officiële Janata- partij, die wordt gedomineerd door conservatieve Hindoe's weer aan de macht komt. Het bericht komt een dag na een Chinees protest bij de Russen tegen een grensincident dat door de Sow- jet-Unie zou zijn uitgelokt en waarbij één man om het leven kwam en een ander werd gewond. Westelijke waar nemers houden het er dan ook op dat het grensincident geen afbreuk heeft gedaan aan de Russisch-Chinese be trekkingen, zoals in eerste instantie werd vermoed. De Russische delegatie die aan de besprekingen, die afwisselend in Mos kou en in Peking zullen worden ge houden, zal deelnemen staat onder leiding van de onder-minister van buitenlandse zaken, Leonid üyisjew, die al eerder de leiding heeft gehad bij besprekingen met China over grensgeschillen. De Chinese delegatie zal onder leiding staan van Wang Juping, die hiervoor zijn functie als ambassadeur in de Sowjet-Unie heeft opgegeven. De Chinese radio meldde gisteren dat Vietnam troepen mobiliseert en ver sterkingen aanlegt voor een nieuwe oorlog tegen China. Volgens het Chi nese persbureau zouden meer dan 93.000 leden van de Vietnamese jeugdbeweging naar de grens met China zijn gestuurd, waar ze inge schakeld worden voor de aanleg van verdedigingswerken. Ook oude men sen zouden zijn opgetrommeld voor de werkzaamheden. De autoriteiten in de provincie Quang Ninh in Vietnam hebben vori ge week vier Chinese spionnen ver oordeeld tot gevangenisstraffen van vijf tot twaalf jaar. Cambodja De Sowjet-Unie en de nieuwe door Vietnam gesteunde regering van Cambodja, die onder leiding staat van Heng Samrin, hebben drie ak koorden getekend, die voorzien in vluchten van de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot op de hoofdstad Pnom Penh en in economi sche hulp. De vroegere machthebber in Cam bodja, prins Norodom Slhanoek, be pleit een Internationale vredesmacht voor Cambodja om een einde te ma ken aan de voortdurende gevechten tussen de aanhangers van het verdre ven bewind van Pol Pot en de huidige regering van Heng Samrin. Alle lan den die medelijden hebben met het zwaar beproefde volk van Cambodja zouden moeten kunnen deelnemen aan een internationale vredesmacht, aldus Sihanoek. 'f IUZALEM De Amerikaanse regering overweegt op korte termijn resolutie over de Palestijnse kwestie bij de Veiligheidsraad van de ■ti enigde Naties in te dienen. Deze nieuwe resolutie zou de befaamde uit 5 rember 1967 daterende resolutie 242 moeten vervangen. James Dorsey e bijna twaalf jaar oude resolutie wordt de meeste bij het conflict in het Mid- Oosten betrokken partijen als het J hwerk voor een oplossing aanvaard. De K ilutie roept op tot een vreedzame oplos- l.*i en veroordeelt het bezet houden van t oorlogsgeweld veroverd gebied. Afhan- jk van de versie van de resolutie die men 4ÏJj(teert de Engelse of de Franse verta- eist resolutie 242 de Israëlische te- ^-^rekking uit „bezet gebied" of uit „de **-^tte gebieden". Dit verschil is van be- omdat de Engelse versie in tegenstel- tot de Franse ruimte laat voor grens- ecties. Verder stelt de resolutie dat alle n in het Midden Oosten recht hebben ïilige en erkende grenzen. Jchtelingen de verkiezingsoverwinning in de Ver- de Staten van Jimmy Carter wordt re- natig de mogelijkheid overwogen in re- tie 242 hervatte principes te gieten in nieuw besluit van de Veiligheidsraad, omdat de Palestijnse bevrijdingsbewe- (PLO) van Jasser Arafat 242 catego- verwerpt omdat het de Palestijnse jstie als een „vluchtelingenvraagstuk" -y-Aiet als een „politiek probleem" bena- PLO houdt vol dat zij de principes van heeft geaccepteerd door aanvaarding resolutie 3236 van de Algemene Verga ng van de Verenigde Naties en van de oktober 1977 gepubliceerde gemeen- ippelijk Amerikaans-Russische verkla- over het Midden Oosten, In deze beide imenten worden namelijk ook de natio- rëchten van de Palestijnen erkend. jen van Carter de PLO er toe te '°en resolutie 242 voorwaardelijk, dat ggen met verwerping van de vluchto- paragraaf te aanvaarden, mislukten. PLO-fünctionarissen, betrokken bij de indi recte onderhandelingen met de Verenigde Staten, die vooral in 1977 plaats vonden, zeggen Carters aanbod te hebben afgewe zen omdat de Amerikaanse president geen erkenning van de PLO in ruil voor hun „concessies" aanbood, maar slechts een- „dialoog" met de PLO wilde voeren. De nu hernieuwde ^iscussie binnen de Ameri kaanse Tegering over het „aanpassen" van 242 stoelt op het geloof dat Arafat een gewijzigd besluit van de Veiligheidsraad goed zou keuren. De PLO-leider zou dit in Wenen tijdens gesprekken met de Oosten rijkse bondskanselier Kreisky en de voorzit ter van de Socialistische Internationale Wil ly Brandt te kennen hebben gegeven. Tijdsfactor Het aan de gang zijnde debat in Washing ton is niet van principiële aard. De vraag die op tafel ligt is, of de tijd nu rijp is voor een vervanging van resolutie 242. Binnen de Amerikaanse regering heerst de overtuiging dat een algemene vredesregeling in het Mid den Oosten niet zonder de PLO gevonden kan worden. Ze stellen dan ook dat het indienen van een nieuwe resolutie bij de Veiligheidsraad, die dan door de PLO zal worden goedgekeurd, geen wijzigingen van het Amerikaanse beleid maar van de Pales tijnse standpunten zou inhouden. Aanvaar ding van een dergelijke resolutie zou name lijk op erkenning van Israëls bestaansrecht door de PLO neerkomen. Voorstanders in Washington van de nieuwe resolutie van de Veiligheidsraad menen dat er een gelegenheid hiertoe zich voor zou doen wanneer de raad eind deze maand of begin augustus het jongste rapport van de speciale VN-commissie voor „de onver vreemdbare rechten van de Palestijnen" onder de loep neemt. De Palestijnse leider Jassér Arafat tijdens zijn rede in 1974 voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Een mogelijke wijziging van 242 zou in overeenstemming kunnen zijn met de zoge naamde Assoean-formule van 4 januari 1977. Toen verklaarden de Egyptische presi dent Sadat en Jlmmy Carter aan het slot van hun gesprek in de Zuid-Egyptische stad, dat het „Palestijnse vraagstuk in al zijn aspecten" opgelost dient te worden. Belofte Tegenstanders binnen de Amerikaanse re gering van de nieuwe resolutie vrezen dat een dialoog tussen de Verenigde Staten en- de PLO op hevig Israëlisch verzet zal stui ten. Ten tijde van de Egyptisch-Israëllsche troepenscheidingsakkoorden in 1975 ver plichtte Henry Kissinger de Verenigde Sta ten om de PLO niet te erkennen zolang zij resolutie 242 en Israëls bestaansrecht niet heeft erkend. Op 26 maart van dit jaar, de dag waarop het Egyptisch-Israëllsche vredesverdrag in Washington werd ondertekend, herhaalde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance deze belofte. Degenen die in de Amerikaanse regering de Israëli sche reactie op een nieuwe resolutie van de Veiligheidsraad vrezen, stellen echter te vens dat het verzet tegen het stationeren van VN-waarnemers in de Sinai-woestijn Israëls positie verzwakt. Op het eerste gezicht lijkt het Israëlische bezwaar tegen stationering van ongewapen de VN-waarnemers in de Sinai inpiaats van de United Nations Emergency Forces (UNEF) of een multi-nationale strijdmacht enigszins overtrokken. De Israepfjli's gaat het echter ln feite niet om de vraag wie op de situatie in de Sinai zal toezien. Zij willen tegen be achtergrond van Amerikaanse toe nadering tot de PLO en de kans op een nieuwe betrokkenheid van de Sowjet Unie bij de vredesinspanningen ln het Midden Oosten, Washington dwingen om overeen komsten tot op de letter na te leven. In een het Egyptlsch-Israëlisch vredesverdrag be geleidend schrijven, belooft Carter premier Begin op 26 maart van dit Jaar dat, als de UNEF uit de Sinal teruggetrokken zal wor den, deze dan door een multinationale macht vervangen zal worden. Daarom zijn enkele honderden waarnemers van de Uni ted Nations Thruce Supervision Organisa tion (UNTSO) voor de Israëli's niet vol doende. Op de letter Met het vastpinnen van de Verenigde Sta ten op de letter van de door hen gemaakte afspraken, hoopt Israël de ontwikkelde tac tiek ln Washington te dwarsbomen. Een nieuwe resolutie van de Veiligheidsraad zal niet alleen betekenen dat de PLO van de partij zal zijn bij toekomstige vredesonder handelingen, maar ook dat de Sowjet-Unie de arena weer binnen zal treden. De kansen op een uitstel van de dan bijna onvermijde lijke geworden Israëlische terugtrekking uit het grootste deel van de in 1967 bezette gebieden worden uiterst klein. De Israëli's beseffen dat de Verenigde Sta ten er toe nelgen hun voor ogen staande oplossingen voor het conflict binnen het Midden Oosten met veel kracht door te drukken. De recente intentieverklaring van de Amerikaanse super-ambassadeur Ro bert Strauss, dat de tijd rijp is om de kwestie Jeruzalem, een van de heetste hangijzers, te bespreken geeft een aanwij zing in deze richting. Hierbij komt dat president Sadat de voor Arabische oren bestemde dreigende uitla tingen van vice-president Hosny Moebarak daargelaten de oplossing van de Pales tijnse kwestie in feite aan de VS heeft overgedragen. Tijdens het laatste bezoek van Begin aan Alexandrtë kwam de Pales tijnse kwestie nauwelijks aan de orde. Hoog op de agenda van de besprekingen van de beide staatslieden stond wel de veiligheid in de Perzische Golf. Sadat wil dat de Verenig de Staten de Palestijnse kwestie aanpak ken, omdat hij meent dat zij beter in staat Israël zijn onder druk te zetten. Bovendien wil de Egyptische president van de Israëli's bij een Impasse ln de onderhandelingen niet het verwijt te horen krijgen dat hij het met de vrede misschien toch niet zo serieus meent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7