Hoge Palestijn neergeschoten Boot Kiesuwkado Israël verlaat deel Sinaï Concorde te duur om te vliegen? ïer personeel voor ergie-onderzoek Vervanging VN-strijdmacht nog strijdpunt Zomer op komst HET WEER Radicale leider Mohsen in levensgevaar Victor Noach Trouw Trouw Zo lees je nog 's wat onderweg I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen I iet Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Belgische prins verwikkelt in zakenschandaal Wie meer verdient 8 eet later Trier antwoordt op vragen Zonnige perioden, maar in de ochtend eerst nog mogelijk een bui. Temperaturen van ongeveer 18 graden aan zee tot 23 graden in Brabant en Limburg. Matige zuidwesten wind. Morgen en overmorgen: droog met zonnige perioden. Temperaturen van 20 tot 26 graden. Morgen zon op: 5.53 maan op: 9.23 onder: 21.38 onder: 23.00 PAGINA 2: Christenen en kerken falen in Zuid-Afrika PAGINA 5. Talent overspoelt reclamewereld PAGINA SPORT: Louk Sanders al tevreden PAGINA 7: Israël test Carter PAGINA ECONOMIE: In bio-industrie werken 70.000 mensen PAGINA 3: 'Vaker de boot in' PAGINA 9: 'Bredere actie voor Turkse christenen' PAGINA SERVICE: Platenrubriek, strips, feuilleton, puzzel, radio- en tv- programma's, weeroverzicht PAGINA 4. PARIJSE MODE CANNES (Reuter, UPI, AP, AFP) Het hoofd van de door Syrië gedomineerde Palestijnse organisatie Al Saika, Zoehair Hassan Mohsen, is gisteren bij een aanslag in de Franse stad Cannes levensgevaarlijk gewond geraakt. Woordvoerders van een ziekenhuis in Nice, waar Mohsen opgenomen is, zeiden dat de Palestijnse leider in coma ligt en dat zijn toestand hope loos is. De aanslag op Mohsen komt juist op het moment dat Faroek Kaddoemi, die zo ongeveer minister van buiten landse zaken van de overkoepelende Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO is, een bezoek brengt aan de Franse minister van buitenlandse za ken Poncet: De 25-jarige vrouw van de 43-jarige Mohsen verklaarde te genover de Franse politie dat haar man werd opgewacht door twee man nen bij de deur van hun appartement in Cannes. Mohsen zou door hen van dichtbij door het hoofd zijn ge schoten. De woordvoerder van de PLO in Pa rijs zei dat de aanslag alleen maar het werk van Israël kan zijn. Een woord voerder van de Syrische regering in Damascus liet zich in dezelfde geest uit. Hij zei: „Deze verachtelijke po ging om Mohsen te vermoorden is nauw verbonden met de zionistische vijanden en het (door de Verenigde Staten gesteunde Egyptische-Israëll- srhe) Camp Davld-pact". Niet iedereen is volledig overtuigd van het waarheidsgehalte van deze bewering. De Franse politie wees er gisteren op dat Mohsen. die in het kader van de PLO als minister van defensie fungeerde, verantwoordelijk geacht wordt op de vorige week ge-, pleegde aanslag op kop de Egypti sche ambassade in de Turkse hoofd stad Ankara. Deze aanslag, waarbij drie mensen om het leven kwamen, werd uitgevoerd door een organisatie die zich de „adelaars van de Pales tijnse revolutie" noemde. Deze groep wordt gezien als een onderdeel van de pro-Syrische el Saika, waarover Mohsen het bevei voerde. Deze Pa lestijnse actie bracht het streven van de Palestijnse leider Jasser Arafat om de Palestijnse zaak een meer ge matigd uiterlijk te geven door zijn ontmoeting met de Westdultse voor zitter van de socialistische Interna tionale, Willy Brandt, en de Oosten rijkse bondskanselier, Kreisky, ern stig in diskrediet. De Franse politie Zoehar Mohsen hield ook rekening met een mogelijke wraakactie van Egypte. De Egyptische premier Moestafa Khalil heeft gisteren overigens zijn openlijke veroordeling uitgesproken over de aanslag op Mohsen. Hij zei: „Wij veroordelen altijd iedere vorip van terrorisme, zelfs tegen de vij and." Mensen die over politieke za ken met elkaar van mening verschil len moeten die verschillen op vreed zame manier bijleggen, aldus de Egyptische premier. Khalil had juist voor zijn verklaring een gesprek ge had met de Israëlische oppositielei der Simon Peres, die momenteel een bezoek aan Egypte brengt. Ook in PLO-kringen in Beiroet werd onmiddellijk een verband gelegd tus sen de aanslag op Mo hsen en de overval op de Egyptische ambassade in Ankara. De Palestijnse leider Ara fat heeft een commissie ingesteld die een onderzoek moet Instellen naar de aanslag op Mohsen. In de commis sie zit ook een broer van hem. Mo hsen werd geboren op wat nu de door Israël bezette westelijke Jor- daanoever is. Hij werd in 1976 enige tijd de PLO uitgezet omdat hij de Syriërs steunde bij hun steun aan de Libanese christenen in hun strijd te gen Palestijnen en linkse moslems. Later dat jaar nam hij zijn functis in de PLO weer opzich, nadat de Syriërs de verschillen met de Palestijnen had bijgelegd, de Franse politie wist voor de aanslag niet dat Mohsen, die een veelheid aan paspoorten heeft, naar Frankrijk was gekomen na een be zoek aan Monrovia, de hoofdstad van Liberia. Nieuwe voorraden grootse keuze oosterse tapijten Grote Marktstraat 26 het enige ad re» voor uu groei per» IK-n I laa|( Tel. 070 - SS S3 31 PARIJS (AP) - Volgens het finan ciële dagblad Les Echos zou de Franse regering overwegen, het supersonische verkeersvliegtuig Concorde aan de grond te houden. De gestegen olieprijzen zouden de toch al verliesgevende exploitatie van het snelle maar brandstof slurpende toestel uitzichtloos ma ken. Het ministerie van verkeer en Air France ontkenden echter dat dergelijke plannen bestonden. Volgens het als degelijk bekend staande dagblad had de regering vorig jaar 176 miljoen gulden aan Air France moeten betalen om het verschil goed te maken tussen de prijs van de verkochte plaatsbe wijzen voor Concorde-vluchten en de feitelijke kosten. Dat komt neer op een subsidie van 2297 gul den per vervoerde passagier. De Concorde verbruikt op een vlucht van Parijs naar New York onge veer vier maal zo veel brandstof als een Boeing 747. „Het is nu duidelijk dat het exploitatiever lies van de Concorde in de toe komst alleen nog maar groter kan worden," aldus Les Echos. De di rectie van Air France hield vol dat de resultaten van de Concorde „nog nooit zo goed zijn geweest als op dit moment". Op pagina 3 meer over de positie van het luchtverkeer. 37STE JAARGANG NR 10907 DONDERDAG 26 JULI 1979 JERUZALEM, CAIRO (Reuter, AFP, UP, AP) Israël heeft gisteren opnieuw een stuk van de Sinaï-woestijn aan Egypte, teruggegeven. Tijdens een korte plechtigheid, waarbij de volksliederen van beide landen werden gespeeld, werd de Israëlische vlag neergehaald en de Egyptische gehesen in Bir Nasseb bij de Golf van Suez. De Israëlische militairen gaven giste ren een strook van 110 bij vijftig kilometer langs de Golf van Suez aan de Egyptenaren terug. In dit schrale gebied wonen 4.000 Bedoeinen. De oliebronnen die vlak bijdit gebied lig gen zullen nog vier maanden in Israë lische handen blijven. De Israëlische terugtrekking viel vrij wel samen met het op non-actief stel len van de vredesmacht van de Vere nigde Naties die in dit gebied gele gerd is. Het mandaat van deze strijd macht liep gisterochtend in alle vroegte af. Het is de bedoeling van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Egypte om de 4.000 VN-militairen te vervangen door 110 VN-waarnemer- s.Israël is daar tegen. Overigens werd het feit dat er bij de Israëlische terug trekking en de in beslagname van het gebied door de Egyptenaren geen VN- militairen aanwezig waren, ook in Is raël niet als een bedreiging gezien. Daarvoor is de verhouding tussen beide landen te goed. De Israëlische oppositieleider Simon Peres, die momenteel in Egypte is voor besprekingen met de leiders daar, zei gisteren dat de bstaande meningsverschillen tussen Israël en de andere landen over de vervanging van de VN-vredesmacht weldra uit de wereld zullen zijn. De onder-secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, Brian Urquhart vertrekt morgen naar het Midden-Oostenom met de betrok ken partijen te praten over het man daat van de VN-macht. Onenigheid Overigens zou binnen het Israëlische kabinet wel onenigheid zijn ontstaan over de eventuele vervanging van de huidige vredesmacht in de Sinaï. De. Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, nam gisteren voor zijn vertrek naar Nederland, dui delijk afstand van opmerkingen van zijn collega Weizman van defensie, dat het nu eigenlijk niets uitmaakt of er nu een vredesmacht dan wel waar nemers in de Sinaï gelegerd zijn. Is raël is niet van plan met regelingen akkoord te gaan die niet beantwoor den aan zijn veiligheidseisen, aldus de minister. Hij sprak er zijn teleur stelling over uit dat de Verenigde Staten er kenneljk niet in slagen het Egyptisch-Israëlische vredesverdrag te garanderen. Het bezoek van de Egyptische presi dent Sadat aan Israël, dat eind au gustus zou plaats vinden, is verscho ven naar 5 september. De verschui ving vindt plaats op verzoek van pre sident Sadat. Dit is gisteren meege deeld door de Israëlische oppositielei der Peres na een ontmoeting met de Egyptische premier Khalil, dat door de Israëlische leider als zeer construc tief werd omschreven. Peres benadrukte gisteren dat de PLO buiten de vredesonderhandelin gen in het Midden-Oosten moet blij ven. Hij riep de Palestijnen in de bezette gebieden op „autonomie te proberen" als een eerste stap in de goede richting. Met een verwijzing naar Arafats ontmoeting met de Oos tenrijkse bondskanselier Kreisky en de Westduitse socialistenleider Willy Brandt, zei Peres: „Mijn zorg is dat de structuur van de PLO geen echte wijziging in haar handvest toestaat". In het handvest van deze organisatie wordt de vernietiging van de staat Israël nog steeds als doel genoemd en er is, aldus Peres, nog geen concreet bewijs dat de PLO hiervan wil afzien. Meer nieuws hierover op pagina 7. WEST-DUITSLAND DM 1,90 ENGELAND 0.50 ITALIË URE 800 LUXEMBURG Bh 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT Professor Pen zoekt de vakantie van het jaar 2000 uit: met de boot naar de Canarische Eilanden. Niet dat hij een vijand van het vliegtuig is. Niet eens vanwege de energiecrisis. Maar omdat hij het gevoel heeft dat er iets scheef groeit. Op z'n minst boeiend. 6 sprookjes op I LP (A) Lederen halstasje (C) Verleid door Ton van Duinhoven Sierlijke eenvoud en prakliseh bo- Ko van Dijk. Heliy Blok en Ina van vendien. L.Chl naturel leder met ge- Faassen vlochten koordje Lektuurhanger (B) Ketting met armband (D) Nooil meer zoeken naar de krant of De nieuwe modetrend, ketting en tv-gids. Decoratief jute lectuur- arm-bundje van keramiek, hanger. INaam nieuwe abonnee:I Adres nieuwe abonnee: I Postcode en plaats:I Giro:I IUw naam:i Uw adres: -I Postcode en plaats: i1 I Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal- I J periode eert welkontstkorting yan 7. Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. Lees een krant met overtuiging: TrOUW rouw Vooruitlopend daarop geeft hij al glo bale cijfers over de voorziene ontwik keling in de periode 1979-'81 bij TNO en het Energie-ondereoekcentrum Nederland (ECN). De uitbreiding van het energie-onderzoek bij TNO zal uit interne verschuivingen moeten ko men: de organisatie wordt niet uitge breid. Het opvallendst is een verdub beling van de personele inspanning op het terrein van fossiele brandstof fen, waar nu nog ongeveer 50 mensen aan werken. De inspanning voor kernenergie, nu ongeveer 130 mensen, neemt tot 1981 nog maar licht af tot 120, voor een aanmerkelijk deel bepaald door ver plichtingen in het kweekreactorpro ject. Deze sector zal na 1981 verder afnemen, aldus Van Trier. Bij ECN zou de omvang van de sector kerne nergie in twee jaar worden terugge bracht van vijftig naar veertig pro cent van de 480 energieonderzoekers. Ook hier groeit de sector fossiele brandstoffen het meest, van ongeveer veertig naar zeventig mensen. BRUSSEL (AP) De Belgische za kenwereld en politiek staat op zijn kop vanwege een bankroet, waarvan de gevolgen tot in het paleis van prins Albert, de broer van koning Boude- wijn kunnen strekken. Het bankroet is dat van de grote onderneming Eurosystem Hospita- lier, die betrokken was bij een miljar denproject voor de bouw van zieken huizen in Saoedl-Arablë. De oorzaak van de problemen zouden liggen in het feit dat de onderneming voor meer dan een half miljard aan gehei me fondsen had gegeven om het Saoedische contract te krijgen. De zaak wordt nog eens verergerd door het feit dat op de achtergrond van Eurosysteem Societe Generale staat, de grootste holding maatschappij van België. Niet alleen wordt onderzocht of er belastingfraude is gepleegd en of Bel gische politici of ministers bij de zaak zijn betrokken maar ook wat de rol is van prins Albert, die in het buiten land de belangrijkste handelspromo tor van België is. Tot nu toe is uit niets gebleken dat hij zijn grenzen te buiten is gegaan maar de kans is niet denkbeeldig dat hij ongewild bij het schandaal betrokken is geraakt. Prins Albert onderhoudt hechte be trekkingen met de Saoedische konin klijke familie. Enkele Belgische kranten hebben ge wezen op de verwikkelingen rond de Lockheefaffaire in Nederland. Het be langrijke Vlaamstalige dagblad De Standaard schreef gisteren: „De monarchie Is alleen aanvaardbaar als symbool van eenheid en moet boven de politiek en het zakenleven staan." En het Volk: „Het is in het belang van de koninklijke familie dat niets ver borgen blijft." AMSTERDAM (ANP) Hoe meer men verdient, hoe later men eet, concludeert het Ne derlands Instituut voor de Pu blieke opinie uit een onder zoek dat in april is gehouden onder 1.092 mensen. (Uit dat onderzoek bleek dat driekwart van de Nederlan ders 's avonds om kwart voor zeven meestal klaar is met eten; 21 procent is gewend al voor zes uur 's avonds van ta fel op te staan; slechts vier procent is na half acht 'sa- vonds klaar: Wat het verband met het inko men betreft: van de mensen met minder dan 1650 gulden per maand is slechts achttien procent na kwart voor zeven klaar met avondeten; bij de groep die tussen den 1650 en 2250 gulden per maand heeft is dat 21 procent; van degenen die meer dan 2250 gulden per maand hebben is 31 procent meestal na half acht 's avonds klaar met de maaltijd. URRY (AP) Twee mannen zijn oor een jury in de Amerikaanse aat Virginia in staat van beschuidi- »ng gesteld wegens sabotage bij een erncentrale. Zij worden ervan ver acht, te hebben ingebroken in een Pslagruimte voor nog ongebruikte [andstofstaven, waar zij bijtend na-, dumhydroxydepoeder overheen «ooiden. te mannen, die in opleiding waren °or een functie in de controlekamer ao de centrale, verklaarden dat zij e aandacht hadden willen vestigen Pp de huns inziens lakse veiligheids maatregelen in de centrale. Gisteren arriveerde de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, op Schiphol voor een tweedaags bezoek aan Nederland. Hij werd daar ontvangen door zijn Nederlandse collega, minister Van der Klaanw. Zie verder pagina 3. onze redacteur wetenschappen HAAG Het aantal mensen dat bij TNO werkt aan takken van energie-onderzoek, wordt van 320 nu tot 390 in 1981. Deze globale cijfers geeft minister Trier van wetenschapsbeleid in antwoord op vragen van Tweede Kamerleden Mertens en Lambers-Hacquebard J'66). j hadden geïnformeerd hoe het ging ;t de door de Kamer eind vorig jaar vraagde verruiming van middelen lor onderzoek naar energiebespa- ig en efficiency en naar andere ergiebronnen. Minister Van Trier indigt aan dat de stand van zaken het energie-onderzoek en de vorde- igen bij de herprogrammering be- tndeld worden in een apart hoofd- uk van het Wetenschapsbudget 10, dat in september tegelijk met begroting wordt ingediend. Metershoge vlammen sloegen gistermiddag uit een pomphuis op het tankopslagterrein van Shell in Europoort. De brand werd snel bestreden maar richtte veel schade aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1