anders' toernooi is gal geslaagd Spartakiade trekt niet Den Haag geeft voorbeeld Trieste ronde voor Nederlandse schakers Wienese-vier toch naar WK roeien DS'79: geen geld voor Jan Klijnjan 'ege tegen Bedel I ^net nieuwe aankoop wijden, zelf een doorbraak toestaan. ffi iparta voorzichtig Opnieuw nederlaag voor Hans Ree Vertrouwen in coach hersteld ^SehSoêretaS1 alSi'. Voetbal, een menselijke zaak', volwaardig begeleidingsplan Zege Gerrie Knetemann =h DNDERDAG 26 JULI 1979 SPORT TROUW/KWARTET P 13 - RHS 15 S'ftlLVERSUM Voor Louk Sanders kan het toernooi op het Helkhuisje na twee winstpartijen niet meer kapot. Hij bereik- le gisteren op dezelfde baan, waar Tom Okker een dag eerder Itond te stuntelen, de kwartfinales van de strijd om de open lederlandse tenniskampioenschappen. De 29-jarige Leide- laar rekende in een uur en tien minuten af met de als zevende plaatste Fransman Dominique Bedel (63-, 6-4). - fcet was de derde maal ln zijn tennis- lopbaan dat Sanders ln Hilversum laatste acht haalde. In 1974 en ')}977 ging de nationale kampioen in flie fase ten onder tegen respectieve lijk de Australiër Kronk en de Nieuw- ïelander Parun. Sanders moet het 'ipu in de kwartfinales opnemen tegen Je als tweede geplaatste Hongaar Ba li Taroczy. del kon geen moment waarmaken waarom hij redelijk hoog (65e) op de ATP-ranglijst staat genoteerd. Zijn opslag was niet erg imponerend, zijn passeer techniek liet veel te wensen over en alleen met hard zwoegen kon de 22-jarige speler uit Nice het San ders een enkele maal moeilijk maken. Bedel, in mei nog winnaar van een 25.000 dollartoernooi in Rome, ver overde op deze wijze bijvoorbeeld in de derde game van de openingsset twee breekpunten, maar kon niet doorzetten. In de volgende game moest de donkere Fransman, die en kele maanden geleden besloot zijn pharmaceutische studie af te breken x 1 en zich volledig aan de tennissport te oo r Via 3-1 kwam Sanders op 5-2. ran onze sportcorrespondent MOSKOU De zevende zomer-Spar- takiade, hoogtepunt van het sportle ven in de Sovjet-Unie, trekt maar een zeer beperkte hoeveelheid publiek. Zeker in de hoofdstad Moskou. Het waarlijk indrukwekkende Lenin-sta- dion is één keer bijna volgestroomd, bij de openingsplechtigheid. Tijdens het atletiekgebeuren overtreft het aantal kijkers de.deelnemers en de beroepshalve verplicht-aanwezigen nauwelijks. Waterpolo, dat naast de deur plaats vond in het zwembad van het Loesj- niki-complex, was ook geen publiek- trekker van Jewelste. Integendeel. Maar bij roeien waren de, betrekke lijk kleine, tribunes redelijk bezet. Zeker wanneer een en ander gezien wordt in Nederlandse verhoudingen, waar roeien niet bepaald door een massaal publiek wordt gevolgd. Daar tegenover staat dat turnen, toch een echte topsport in de Sovjet-Unie, voor vrijwel lege tribunes is afge werkt tijdens de eerste dagen van het programma. Het wegblijven van toeschouwers is ook een verrassing voor de organisa tie. Aleksander Oavrilovets, die een deel van de perscontacten verzorgt tijdens de Spartakiade zei verbaasd te zijn over de geringe belangstelling voor het evenement in de eerste da gen na de officiële opening. Hij vertel de: „Er zou een oorzaak kunnen zijn. Namelijk dat een groot aantal evene menten in Moskou wordt afgewerkt en dat de publieke belangstelling ver deeld is. Ik heb contact gehad met de organisatoren in Leningrad, waar woensdag het gewichtheffen is be gonnen. Daar verwacht men bijna volle zalen en dat komt toch waar schijnlijk doordat men in Leningrad minder van de Spartakiade kan zien, dan hier in Moskou." Vermoedelijk is er nog een andere reden. Tot nu toe is de Spartakiade veel meer gedecentraliseerd gehou den wat de verklaring van Gavrilo- vets onderstreept. Veel van de repu blieken kregen een deel van het pak ket en daarbij werd natuurlijk reke ning gehouden met de regionale inte ressen. Bovendien lag de Spartakiade gewoonlijk vroeger in het seizoen en dat betekent in de tijd dat de vakan ties op grote schaal in de Sovjet-Unie nog niet begonnen zijn. In dergelijke gevallen is het denkbaar dat arbei ders op bepaalde momenten kunnen kiezen voor werk of Spartakiade-be- zoek en dan kan de keuze niet moei lijk zijn. Frappant blijft trouwens dat het tijd stip van de wedstrijden nauwelijks van invloed is op de belangstelling. De wedstrijden in de avonduren en het toch zeker interessante atletiek- programma van zondag leken volle dig buiten de interessesfeer van de Moscovieten te blijven. De enige aanwijsbare uitzondering tot nu toe blijft het roeien en dat is des te opmerkelijker omdat het roei- centrum in Krilatskoje in het westen van de stad, ongeveer twintig kilome ter van het centrum is verwijderd. De wijk is dan wel per metro te bereiken (kosten vijf kopeken, of te wel zestien cent), van het metrostation naar de baan is nog een flinke wandeling. De accommodatie rond de roeibaan is indrukwekkend. Het botenhuis is niet alleen fraai, maar ook functio neel, er is een ruime oproeibaan die door een dam van het wedstrijdwater is gescheiden en de tribune is uitste kend gesitueerd. De toeschouwers krijgen daar bovendien de service dat de positie van de boten, tot het mo ment dat zij op minder dan 500 meter van de aankomst zijn en dus duide lijk zichtbaar, voortdurend wordt aangegeven op het elektronische sco rebord met de plaatswisselingen la minute. Vlak in de omgeving van de roei baan ligt het wielerstadlon dat van buiten sterke herinneringen oproept aan dat van Montreal, dat echter nog niet in gebruik is. Ook het wegpar- koers ligt daar in de buurt, een kunst matig parkoers dat speciaal voor de wedstrijd is aangelegd en gedeeltelijk door het vlakke terrein langs het roei- water loopt, maar ook een aantal stevige hellingen kent. Men heeft, ten einde de moeilijkheidsfactor voor de renners te vergroten, een paar be hoorlijke stijgingen aangelegd. Louk Sanders in actie tegen de Fransman Bedel. IOTTERDAM Sparta heeft Wol- ang Schwartz die eerder uitkwam oor Wacker Innsbrück voor één jaar econtracteerd. Het bestuur van de tterdamse club heeft in het con- ract van de 27-jarige Oostenrijker de lausule laten opnemen dat hij naar ijn geboorteland kan terugkeren mnneer de Stichting Arbeidszaken iet ministerie van Sociale Zaken ad- Iseert Schwartz geen werkvergun- ling te verstrekken omdat Oosten- Ijk geen deel uitmaakt van de Euro- lese Gemeenschap. De nieuwe aan- rinst van Sparta heeft met succes nkele proefwedstrijden gespeeld. OETBAL NASL-compe title: Rochester ancers-Tampa Bay Rowdies 21. Vriendschap- elljke wedstrijden: Cercle Brugge NAC 1-0 )lrk Beheijdt); 's Gravenzande-FC Vlaardin- tn 0-0; IA Akranes-Feyenoord 1-1 (7: Svelnsson itralschop) 1-0, 40: Petursaon (strafschop) l«l>. FIELRENNEN De wielerploeg, gesponsord oor de Spaanse KAS-fabrlek wordt opgeheven, et afgelopen seizoen was het al een voorname- |k Belgische ploeg: 16 Belgen waarbij Van ipe. tegen 8 Spanjaarden. AFELTENNIS BIJ de Europese kamploen- thappen ln Rome speelt de Nederlandse mels- sjunlorenploeg om de vijfde tot en met de ihtste plaats; de JongensJunloren spelen om de ertlende of veertiende plaats, de Jongenska- ctten zijn geëindigd op de vierde plaats en de lelsjeskadetten op de zeventiende. 10NKBAL BIJ het Europees kampioen- chap voor kadetten spelen Italië en Nederland i Madrid de finale. Belde teams wonnen In de oorrond al hun (Vier) wedstrijden. West-Dults- ind en Spanje strijden om de derde plaats. WEMMEN De Nederlandse ploeg voor de lierlandenwedstrljd zwemmen, die op zaterdag en zondag 5 augustus ln Bonn wordt gehou- en, ls als volgt samengesteld: Dames. Brigitte emetjen (De Dlnkel). Conny van Bentum )WK), Monique Dros (AZPC). Maritzka van der inden (Raket). Anneke van Kraay (SV), Berber Camstra (Zwemlust Den Hommel). Monique losga (Zwemlust Den Hommel). Ineke Ran DJK). Enlth Brigltha (Het IJ). Daphne Demuth 3e Rijn Comfortron). Annelles Maas (De Rijn) lomfortron) en Reggie de Jong (De Otters). Jferen: Dulnmayer. Smit, EefUng (allen Zwem- M ust Den Hommel), Drost (AZPC), With (DJK), Comelisse (Kon AZ/HDZ), Debets (Het IJ), OtlMaasdiJk (De Zijl LGB). Henk Elzerman, Ver- Toorn (beiden ZIAN Vitesse) en Egglnk (De- lemsvaart). Aan de wedstrijd nemen naast Ne erland de ploegen van West-Dultsland. Zwe- Oroot-Brittannlë deel Op de service van Bedel veroverde Sanders twee setpunten, die echter teniet werden gedaan. Het was uitstel van executie. In zijn eigen service- beurt kreeg Sanders opnieuw een set- punt en nu betekende een zwakke return van Bedel 6-3. Sanders vond later dat hij beter op dreef was dan dinsdag tegen de Brit Feaver. „Ik had me voorgenomen wat aggressiever te spelen", zei hij. „En ik bewoog ook beter". Sanders had niet zoals Okker tegen de Spanjaard Gimenez (nu ver liezer tegen oud-Wimbledonkampi- oen Jan Kodes) last gehad van een gladde baan. „Ik heb er sommige spelers wel over horen klagen", aldus Sanders. „En anderen ook weer niet. Ikzelf heb er niet veel van gemerkt: Wel vond ik de baan iets trager dan dinsdag". In de tweede set gaven doorbraken in de derde en vijfde game Sanders een riante voorsprong: 4-1. Daarna leek de pezige Leidenaar nog in de proble men te komen toen hij vervolgens na viermaal deuce zijn servicegaine met een dubbele fout verspeelde en Bedel daarna op love naar 4-3 zag kruipen. Het zou niet de eerste keer in zijn loopbaan zijn geweest indien Sanders na een dergelijke ontwikkeling volle dig van slag zou zijn geraakt. Vorig jaar nog liet hij tegen Taroczy in de eerste ronde een uniek matchpoint ongebruikt (een smash vloog in de tribunes) om nog in drie sets te ver liezen. Nu won Sanders de volgende game zelf op love, gunde Bedel ook weer een lovegame en serveerde de partij uit op het tweede wedstrijdpunt (6-4). Zo stelde Sanders in ieder geval een prijs van 1900 dollar en elf ATP-pun- ten (inclusief een bonuspunt voor het uitschakelen van een geplaatste spe ler) veilig. „Het toernooi is voor mij al ge slaagd", zei hij opgelucht. „Nu heb ik tegen Taroczy niets te verliezen. Ik vind het wel plezierig dat ik nu tegen hem moet spelen. Hij gebruikt veel lange halen en dat ligt me wel. Ik speel liever tegen hem dan tegen Pin ner. Die is zo vlug". HERENENKELSPEL: tweede ronde: Louk San ders (NedhDomlnlque Bedel (Fr) 6-3, 6-4; Balasz Taroczy (HongJ-AleJandro Plerola (Chl) 6-3, 6-2; Thomas Smid (TsJ)-Eric Debllcker (Fr) 6-3. 7-5; Jan Kodes (TsJ)-Angel Jimenez (8p) 7-6, 6-2; Bus ter Mottram (Eng)-Klaus Eberhard (WDld) 6-1,7-5; Peter McNamara (Aus)-Noel Philips (Au») 6-3, 6-2; Ulll Plnner (WDld)-Davld Carter (Aus) 6-1. 6-1; Jean Louis Halllet (Fr)-KJcll Johansson (Zwe) 6-4, 5-7, 7-5. HERENDUBBELSPEL: eerste ronde: Mottram/ Lewis (Engl-Dler/Crown (Eng/VS) 6-0, 6-1, Carml- chael/McNamara (Aus)-Debllcker/Bedel (Fr) 6-0,6- 2; Jimenez/Sanders (8p/Ned)-Holroyd/Campbell (VS/Aus) 7-5, 6-2. door Max Pam AMSTERDAM De dames dubbel-vier Willem III/De Hunze/ De Laak/Okeanos heeft besloten de uitnodiging van het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Roeibond tot uitzen ding naar de wereldkampioenschappen roeien in Bied (Joe goslavië) toch te aanvaarden. Twee leden Lily Meeuwisse en Ine ke Donkervoort van de combina-' tie, die zondag op de Bosbaan natio naal kampioen werd, zegden na af loop van de titelstrijd het vertrouwen in coach Jan Wienese op. Jos Kom paan daarentegen verklaarde alleen met de oud-Olympische skiffkampi oen als coach te willen doorgaan. Een van de oorzaken van het con- flicht tussen coach en ploeg was dat Wienese tijdens de nationale kampi oenschappen invaller Nelleke Don kervoort de plaats van Lily Meeuwis se, die een week eerder de Rotseere- gatta moest missen in verband met een hersenschudding, wilde laten innemen. Gesprekken tussen roeisters en coach, maandag en dinsdag, herstel den de samenwerking. In een commu nique verklaarden de roeisters dins- AMSTERDAM De elfde ronde van het internationale schaaktoernooi in Amster dam heeft de Nederlanders zeer weinig vreugde gebracht. Hans Ree zette zijn malaise voort door vernietigend van Sax te verliezen. Een typische stelling in de door schuifvari- ant van het Frans zag er nog wel redelijk uit voor Zwart, maar toen Sax zijn tegenstan der wist te dwingen zijn dame voor twee torens te ruilen, werd duidelijk dat Ree slecht stond. De positie was vooralsnog gesloten en dat betekent gewoonlijk dat de dame in haar beweeglijkheid sterker ls dan twee torens die het van een gevecht in het open veld moeten heb ben. De wijze waarop Sax de partij naar de overwinning voerde was in drukwekkend. Met een aantal slopen de manoeuvres veranderde de zwarte f uc uuuiueuvjLCb veraxiuerue uc zwart*: clusle ls gekomen door te gaan met ^^"ne"ruïne Van aU<? kuJtm'we" kampioenschappen eind augustus/ begin september in Bied." Voorts wordt gezegd dat „de samen werking in de ploeg en met de coach is hersteld. Ploeg en coach stellen beider kwaliteiten zo hoog dat deze samenwerking gecontinueerd moet "kunnen worden." Drs. Wil Llppits- Wacht, chef d'equipe van de dames- ploeg die naar Bied gaat: „Ik ben blij dat het gelukt is. Ik heb er een hard hoofd in gehad. Maar gelukkig heeft men de wederzijdse kwaliteiten laten prevaleren." toen er een verwoestend aftrek- schaakje dreigde, gaf Ree op. Sax heeft nu met nog twee ronden voor de boeg alleen de leiding geno men, want Hort kwam gisteren tegen Farago niet verder dan remise. De tweede Nederlander die op dramati sche wijze van het bord werd gezet, was Ligterink. Tegen Smejkal stond hij lange tijd niet slecht, maar in een scherpe stelling maakte hij mede on der druk van de tijdnood een noodlot tige blunder, die hem een vol stuk J. H. Donner moeilijke stand kostte. Op het moment dat Ligterink zijn fout beging, verkeerde ook de Tsjech in tijdnood. Toen hij de zet van Ligterink bekeek, wilde hij eerst een andere zet doen die zeer slecht was, maar toen hij dacht dat hij een stuk kon winnen, schudde hij het hoofd en voerde toen enigszins ver ontschuldigend de winnende voort zetting uit. Ook voor Donner werd het een ronde om een onaangename droom aan over te houden. Lein knevelde hem aan handen en voeten en in de afge broken stelling kan Donner werkelijk geen behoorlijke zet meer uitvoeren. Niets is erger dan om zo, zonder enige tegenkans, te verliezen. Van de Nederlanders behaalde alleen Sosonko remise, maar zijn duel met Andersson kan nauwelijks een vol waardige partij worden genoemd. In de B-groep heeft Dolmatov in de af gebroken stelling tegen Spassov dui delijke winstkansen. Van der Sterren won van Enklaar en staat nu met Van der Wiel op een gedeelde tweede plaats. CHAAM De 33ste Acht van Chaam is gisteren gewonnen door wereld kampioen Gerrie Knetemann. Na een geanimeerd koersverloop waarbij de vedetten zich lieten zién in de eerste rijen, kwam Knetemann alleen aan. Twintig kilometer voor het einde ging hij achter de ontsnapte Zoetemelk aan. Zoetemelk viel kort daarop uit, terwijl Van der Poel die aangepikt had de wereldkampioen niet meer kon volgen. Knetemann bleef vervol gens buiten de greep van zijn achter volgers. Jan Raas temde Hennie Kui per in de sprint op de tweede plaats. z,t„ 0 Aad van den Hoek z.t7 Fcdor den Hertog z.t,, B. Jos van der Poel (Belg) z.t., 9. Jos Pccls (Belg) z.t, 10. Cecs Priem z.t. Amateurs, l Ad. Prinsen 96 km ln 2 uur 14 min.. 3 sec., 2. Peter Oödde. 3. John Broers, 4. Gerrlt Wittenberg. 5. Plet Franken. RIJNLAND PALTS Theo de Rooy heeft in de achtste etappe van de Ronde van Rijnland- Palts voor amateurs, niets goed kun nen maken. In de ochtenduren in een tijdrit over 14 kilometer raakte hij zelfs achter op de leider, de Noor Jostein WUlmann. De zege ging naar de Duitser Paltian. In de middaguren volgde een rit over 138 km van Bellheim naar Ludwigs- hafen. Deze eindigde in een zege voor de Duitser Dieter Flögel. Hij had vier seconden voorsprong op een groepje van vijf renners waarbij ook de Ne derlander Adrie van der Poel. Algemeen klassement: 1 Jostein WUlmann (Noo) 21.04.11. 2. Uwe Bolten (WDld.) op 3,58. 3. Haakon Karsson (Zwe) op 4.04. 4. Theo de Rooy (Ned.) op 4,38, 5. Olaf Paltian (WDld op 5,36, 6. Kurt BAANSTRIJD De Amsterdammer John Zijderveld is in het Olympisch Stadion in Am sterdam Nederlands kampioen bij de amateurs op de 1000 meter tijdrit geworden. Zijderveld had 1 minuut en 9,1 seconden nodig. Ton Vrolijk uit Aalsmeer werd tweede in 1.10,37. De derde plaats was voor Hans Vonk (Arnhem) die 1.11,03 verbruikte. Ti telverdediger SJaak Pieters uit Zwa nenburg werd slechts vierde. Zijn tijd was 1.11,35. door Ruud Verdonck Nl|! AMSTERDAM „Ze willen allemaal jegeleid worden van de wieg tot het ?raf. Behalve op de contractbespre- lingen, dan zoeken ze alle hoeken en (aatjes om er een zo hoog mogelijk ialaris uit te peuteren". ien speler van 22, 23 die zich al telemaal met z'n functie in de. maat schappij bezighoudt, kan niet opti- cNjnaal presteren". is x.Je mag die studie ook niet aangrij- fl (pen als de oorzaak van iemands Slechte spel, probeer eerst andere oor- Zaken te zoeken. Maar ik zie nu te veel jongens die hun studie of zaak jlaten prevaleren boven het voetbal en 50 dat vind ik een gevaarlijke situatie Ivoor de voetballerij". IDrie uitspraken van de trainer van Roda JC, Bert Jacobs. Hij deed ze (tegenover Voetbal International. Uifc- j| spraken die iets duidelijk maken van io dat merkwaardige dilemma: hoe oet een beroepsvoetballer z'n aan lacht verdelen tussen heden en toe- :omst. In hoeverre is een voetbalclub io erbij gebaat om zo'n speler ook maat- io Schappelijk helemaal te begeleiden? JRokertje Nog niet eens zo lang geleden gold >0 *en carrière als profvoetballer als een is Voortreffelijke opleiding om later een buurtwinkel in rookartikelen te kun- «en beginnen. Daar is in de loop der o Jaren verandering in gekomen. Niet 5 felleen omdat de gewone sigarenman {de concurrentie van de supermarkten King voelen, ook omdat de gemiddel- Z Jde betaald voetbalspeler zoveel ging - «verdienen dat de status van verkoper - jvan het rokertje en een pakket bloot- (bladen onaantrekkelijk werd. Alleen, Wat en hoe dan? Duidelijk is dat een profvoetballer, als hij tenminste niet eerder moet afhaken wegens een blessure, zo te gen z'n 32ste verjaardag moet gaan denken aan een tweede start. Alsof hij fris uit militaire dienst komt. Met dit verschil dan dat hij meestal in zijn bagage een gezin, financiële verplich tingen en een uitgavepatroon van „ster" meesleept. Wel iets anders dan een groene overall en een paar kistjes voor als de Russen komen. Er is in het verleden op verschillende niveaus aan de begeleiding van jonge voetballers gewerkt. Uiteenlopend van de trainer die adviseerde om maar snel te trouwen omdat vastig heid het spel ten goede komt, via een bestuurslid dat onbezoldigd hielp met huiswerk tot een bureau als Inter Football. Maar van een werkelijk be leid over de hele linie is geen sprake. Consequenties Het is natuurlijk ook de vraag of een club of een bond zich zo nadrukkelijk bezig moet gaan houden met de bege leiding van spelers, zeker als dat gaat vallen bulten de prestatieverhogende activiteiten. Men mag toch ook van een voetballer verwachten dat hij zich de consequenties van zijn keuze bewust is, net zoals iemand die met selaar, Journalist of minister wordt. In de praktijk blijkt echter dat er een aantal specifieke kanten aan het vak van voetballer zit, dat tevoren nauwe lijks in een opleiding te vatten ls en waartegen een speler zich ook moei lijk kan weren als hij van nature niet is uitgerust met de wapens. In de nota „Scholing voor beroeps voetballers", een nota van de WCS (Vereniging van Voetbal Contract Spelers) zetten Ruud Vreeman en Wim Sprenger in 1974 een aantal van die specifieke kanten op een rij, bij voorbeeld al jong in het arbeidspro ces opgenomen, weinig of geen be roeps- of vakopleiding, onregelmati ge werktijden, de publiciteltsdruk, onzekerheid en zware fysieke belas ting. Twee jaar laten verscheen het rap port „Voetballen als beroep". Op nieuw een door de WCS geenta- meerd werkstuk. Daarin werd nog eens uitgebreid de noodzaak van maatschappelijke begeleiding uit eengezet. Aan de hand van verzameld cijfermateriaal werd duidelijk dat de begeleiding hoogst noodzakelijk was. Het rapport gaf met betrekking tot de opleiding van jeugdige voetbal lers, studie en werk een reeks beleids voorstellen die een grote verantwoor delijkheid bij de club, de werkgever, legden. Noodsignalen Drie jaar na „Voetballen als beroep" valt ruwweg te concluderen dat her en der wel Iets gedaan wordt aan deze punten maar dat de algemene situa tie in vergelijking met 1976 in feite nauwelijks verbeterd is. Slechts een enkele club heeft een volwaardig plan. Begeleiding is veelal nog een zaak van noodsignalen. Een huis werkclubje is al een heel mooi resul taat. Het is nog steeds een hoogst opmer kelijke zaak als een club eeh „sociaal plan" opstelt en de voorwaarden schept voor de optimale uitvoering van dat plan. Dat is nu het geval met FC Den Haag. Onder het motto „Voetbal, een menselijke zaak" heeft drs Marcel Roemers een blauwdruk gemaakt voor de sociale begeleiding van spelers bij de Haagse club. Nu heeft FC Den Haag op het punt van de begeleiding van de jonge voetbal lers zeker niet de slechtste naam. In het verleden werd al meermalen trots gewezen op spelers die naast hun voetbaloplelding hun schooloplei ding konden afmaken. In „Voetbal, een menselijke zaak" worden in feite de aanbevelingen van het rapport „Voetballen als beroep" in de praktijk uitgewerkt. De Haagse voetbalclub volgt de onlangs tot stand gekomen collectieve arbeids overeenkomst voor het betaalde voetbal, waarin staat: „Werkgevers, werknemers en hun organisaties zul len in de eerste plaats de voetbalop leiding bevorderen van degenen, die als betaald voetballer werkzaam zijn. Daarnaast zullen de werkgevers naar vermogen medewerking verlenen aan de vorming en scholing van de werk nemers in het betaald voetbal met betrekking tot de periode na hun voetbalcarrière". Commissie Met ingang van het nieuwe seizoen gaat bij FC Den Haag de Commissie Sociale Begeleiding onder leiding van drs. Roemer aan het werk. De com missie bestaat uit een coördinator, tevens deskundige op het gebied van beroepskeuze, scholing, studie etc; een financleeel/economisch deskun dige, een deskundige op het gebied van maatschappelijk werk en een deskundige op het gebied van ar beidsbemiddeling. Aan de commissie wordt nog een lid door het bestuur toegevoegd. Dit gezelschap kan ook nog gebruik maken van Incidentele adviseurs, zoals een deskundige op het gebied van woningbemiddeling, een oud-speler en docenten ter onder steuning van studerend voetballers. Samen moet de commissie in staat zijn om de voetballers bij FC Den Haag op alle maatschappelijke gebie den hulp te verlenen. Voorop staat echter steeds wel dat het gebeurt op basis van vrijwilligheid, een speler moet geholpen willen worden en niet de hulp opgedrongen krijgen. Ge tracht wordt de privacy van de spe lers zoveel mogelijk te beschermen door op verzoek van de betrokken speler informatie binnen de commis sie of zelfs bij ëén commissielid te houden. De commissie zal zich verder niet bezig houden met zuiver voetbal- technische zaken. Maar het moet dui delijk zijn dat de commissie bij de uitvoering van het werk steeds wel rekening zal moeten houden met de voetbaltechnische eisen van de club. Hoe laat begint de training. En hoe veel uur moet er getraind worden. Blauwdruk Alles bijeen levert „Voetbal, een men selijke zaak" niet alleen voor FC Den Haag maar voor alle overige clubs die nog zoekend zijn een blauwdruk op voor de begeleiding van de spelers. Op zich gaat het natuurlijk ook niet om een geweldig ingewikkelde mate rie en er kon ook lang genoeg op gestudeerd worden. Maar het blijft opmerkelijk dat het er zowaar ook nog van komt. De meest onzekere factor van het plan is nog wel de praktijk. In hoeverre kunnen trainers de geboden mogelijkheden en dus veranderingen ln de interesse terug voeren tot bijvoorbeeld een daling van de prestaties. Zie bijvoorbeeld Bert Jacobs. En in hoeverre is een bestuur bereid een trainer hierin te volgen. Met name bij gebrek aan maatschappelijke begeleiding bij an dere clubs kunnen daardoor ernstige problemen gaan ontstaan bij verkoop van spelers. Op dat punt ligt er dan bij FC Den Haag nauwelijks meereen taak. Wat dat betreft ligt de taak veel meer bij de KNVB die nu ook een goed werkstuk ln handen heeft gekre gen; zo uit te delen en op alle betaald voetbal organisaties van toepassing. Zelfs de kosten heeft drs. Roemers keurig berekend: zo'n 16.000 gulden per seizoen. Met de aantekening dat die post ln aanmerking komt voor subsidiëring door CRM en KNVB (ge let op hun verantwoordelijkheden en beloften). Zo simpel ligt het eigenlijk met die maatschappelijke begelei ding van een profvoetballer. Maar dat was al langer bekend. Orootmeestergroep A: Uc ronde Sax (Hon)-Ree (Ned) 1-0, Farago (Hon)-Hort (TsJ) Ligterink (Ned)-Smejkal (TsJ) 0-1, Leln (V8t)-Donner (Ned) alg., Stean (Eng>-Byrne (VSt) Wj.i/j, Sahovtc (Joe)- Torre (Fll) '/j-'/i. Alg. party 10e ronde: Smejknl- Farago alg. 8tand na 11 ronden; 1. Sax 8. 2. Hort 7>/j, 3. 8mejka! ö'/i la, 4 Andersson 6>/j, 5/6 Byrne, Torre 6. 7. Sosonko 5'/a. 8. Leln 5+ la. 9. Ree 5,10 Donner 4>/i la. 11. Sahovtc 4'/>. 12. 8tean 4, IS. Ligterink 3>/i, 14. Farago 2>/j la Orootmeestergroep B: 11c ronde Dolmatov (Su)- aassov (Bul) alg, Langeweg (NedëHölzl (Oos) I, Nemet (Joe)-Böhm (Ned) 'ft-'/a. Van Wtjgerden (Ned)-Van der Wie) (Ned) Va-"/*. Van der 8terrcn (Ned)-Enklaar (Ned) 1-0. 8hamkovlch (V8t)-Van Riemsdijk (Bra) •/»-•/», Baljon (Ned)- Hernandez (Cub) alg. Afg. partijen 10« ronde: Van der Wiel- Nemet 1-0, Hemandez-8hamkovlch alg Stand na 11 ronden: 1. Dolmatov 8 la. 2/3 Van der Wiel, Van der Sterren 7. 475 Shamkovlch, Langeweg 6 la, 8. Nemet 0, 7/8 Van Riemsdijk, Van WIJgerden 5'/a, 9. Hernandez 5 2a. 10. Enklaar 4>h, U. Spassov 4 la, 12. Böhm 4. 13. HOIzl 3>/i la. 14. Baljon 1 la. Knetemann wint in Chaam. DORDRECHT Het beslag dat Jan Klijnjan op de toto- en lottogelden van DS'79, het voormalige FC Dordrecht, heeft laten leggen, is nog steeds van kracht. De reden is dat de ex-international de tienduizend gulden die hem per 1 juli jongstleden als aanbetaling waren beloofd nog niet heeft ontvan gen. DS'79 zegt te wachten op een verklaring van mr. A. Knüppe, de advocaat van Klijnjan. Het bestuur van DS'79 verklaart dat na ontvangst van dat papier, de betaling volgt. De club staat door een overeenkomst van 1976 met Klijnjan, die toen een contract tekende, nog voor 120.000 gulden bij de spelers in het krijt. Die totale som bedroeg 150.000 gulden die zes sponsors zouden betalen. Alleen Dick Passchler, destijds voorzitter van FC Dordrecht, voldeed aan zijn verplichtingen. De overige vijf wensen niets meer te betalen. Klijnjan moet nu afwachten of de nieuwe beheerders van DS'79 hem financieel tegemoet willen komen. Inmiddels heeft Kok Rijkens, de voormalige doelman van FC Dordrecht, nog steeds geen nieuwe club. Hij wil dat graag, als oosterling van geboorte, naar De Graafschap. De Doetinchemse eredivisieclub wil 30.000 gulden betalen maar DS'79 wil 20.000 gulden meer hebben. Joop van der Klink, directeur Stichting Arbeidszaken en voormalig manager van De Graaf schap, zal gaan bemiddelen. Verzorger Bram Schipper heeft onverwacht zijn congé gekregen. De verbin tenis werd niet verlengd omdat Schipper niet in het nieuwe DS-stramien zou

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15