io-industrie iedt werk oor 70.000 man ABN Groeikasbiliet. ABN Bank test goed aan Rivièra leidt tot meer chippers vast door ranse blokkade mflicten in Franse lalsector bijgelegd 3ei in zuiden en oosten Hypotheekrente per 24 juli Steeds hogere rente en na 2 jaar op ieder moment inwisselbaar. Verzilveren. derhandelaars over Kok-groep bouwen samen appartementen r Nederland tegen hoger invoerrecht op tapioca Welvaart vergeleken ERDAG 26 JULI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 11 - RHS 13 een onzer verslaggevers 1 HAAG In de Nederlandse intensieve veehouderij, die eveer veertien procent van de produktie in land- en lbouw voor haar rekening neemt, werken ruim 40.000 man. en met de mengvoederindustrie, lachterijen en de vleeswarenin- rie omvat de werkgelegenheid in sector meer dan 70.000 man, zo J het Landbouw-Economisch In- at (LEI) in Den Haag becijferd. LEI noemt de export van var- -, pluimvee- en kalfsvlees, voor- k naar landen van de EG, van belang. luktie in de intensieve vee- is sinds 1960 meer dan ver- Id. Vooral de varkenshouderij ■k gegroeid en neemt thans on- zeventlg procent van de pro- in deze sector voor haar reke- De leghennenhouderij heeft j> ongeveer hetzelfde niveau ge- ïaafd, terwijl ook de slachtkui- n vleeskalverenhouderij, na een opkomst in de jaren zestig, zich i gestabiliseerd. De groei van insiéve veehouderij heeft vrij leen plaats gehad in het oosten len van ons land. Daar is nu procent van de landelijke pro- geconcentreerd. Op ongeveer één derde van de agrari sche bedrijven in Nederland komt intensieve veehouderij van enige om vang voor. Hieronder zijn veel neven- bedrijven. Het aantal gemengde be drijven met intensieve veehouderij neemt echter snel af, o.a. als gevolg van specialisatie en door opheffing van kleine gemengde bedrijven we gens het ontbreken van een opvolger. Aanvullende functie Op veel gemengde bedrijven, aldus het LEI, had de intensieve veehoude rij tot voor kort slechts een aanvul lende functie naast de melkveehou derij. Door vergroting van het aantal varkens, pluimvee of vleeskalveren en met het soms gelijktijdig beëindi gen van de melkveehouderij, neemt het aantal gespecialiseerde bedrijven toe. De helft van het aantal varkens en ongeveer 70 procent van de vlees kalveren, leghennen en slachtkul- kens bevinden zich nu op bedrijven Het houden van kistkalveren is een belangrijk onderdeel van de Nederlandse bio-industrie. die zich op deze diersoorten hebben produktie heeft in hoofdzaak plaats gespecialiseerd. 0p bedrijven met tenminste 250 Het gemiddeld aantal dieren per be- slachtvarkens, 40 fokzeugen, 8.000 drijf is in vijf jaar verdubbeld. De leghennen of 20.000 slachtkuikens. Déze bedrijven, ongeveer een kwart van het totale aantal, nemen 75 pro cent van de produktie voor hun reke ning. Naam bank Rente vast gedurende (in jaren) Afslultprov. (procenten) Rentepercentage met 1 zonder gemeentegarantie Opg. bank werke lijk Opg. bank werke lijk ABN 1 jaar 5 jaar 1.5 1.5 10.0 9.75 10.58 10.30 10.0 10.0 10.58 10.58 AMRO-Bank variabel 5 Jaar 1.5 1.5 9.75 9.75 10.39 10.39 10.0 10.0 10.67 10.67 Bouwfonds 5 jaar 1.5 9.9 10,65 9.9 10.65 Centraal Beheer 5 jaar 9.7 10.06 9.7 10.06 Centrumbank 5 jaar 1 9.75 10,11 9.75 10,11 Ennia 10 jaar 9.4 9.74 9.4 9.74 NVL 5/10 jaar - 9.4 9.74 9.4 9.74 NMB 3 jaar 5 jaar 1 1 9.7 9.75 10.54 10.60 9.7 10.0 10.54 10.88 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 9.75 10.14 9.75 10.14 Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 10.0 10.67 10.0 10.67 RPS 5 jaar 1 9.75 10.11 9.75 10.11 Spaarbank R'dam 1 Jaar 3/5 jaar 2 1 8.75 9.75 9.18 10.11 8.75 9.75 9.18 10.11 Wes tl and/Utrecht standaard no risk 5/10 jaar 5/10 jaar 2 2 9.7 10.01 10.61 11.06 9.9 10.03 10.84 11.29 Op enkele kleine aanpassingen na is er deze week niets gewijzigd. Of hiermee de rust op de hypotheekmarkt is weergekeerd, is zeer de vraag. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort.) JS (DPA) De grootste conflicten in de Franse staalin- Le lijken voorbij te zijn. Vijf maanden na de aankondi- van massa-ontslagen zijn vertegenwoordigers van de itste staalconcerns, Sacilor en Usinor, en de vakbonden eens geworden over de wijze waarop tot 1981 21.000 in Lotharingen en Noord-Frankrijk moeten tl wijnen. grootste vakvereniging, de com- van het laatstverdiende loon. ustische vakbond CGT, is het Ongeveer 45.000 arbeiders nemen er maar op één punt eens met de vrijwillig ontslag. Ze krijgen hiervoor nen, namelijk de mogelijkheid een premie van 50.000 frank, rond vervroegde pensionering. Ook de 23.000 gulden. Voor de overige werk- ilistische bond CFDT had nogal nemers wordt een andere werkkring* bezwaren. Desondanks gaan de gezocht in de omgeving. Binnen twee nen door. Het ziet er naar uit, dat jaar zijn er nog 110.000 mensen werk- veer 12.000 staalarbeiders ge- zaam in de Franse staalindustrie, zullen maken van de mogelijk- 47.000 minder dan in 1974. Staalarbei- om op 55-jarige (in sommige ders, die bedrijven hebben bezet uit Hen op 50-jarige) leeftijd met protest tegen de aangekondigde oen te gaan. Het pensioen be- maatregelen, zullen niet worden ver gt zeventig tot tachtig procent volgd. rTERDAM (ANP) Het is nog ds niet duidelijk hoeveel Neder- Ise schippers op de Maas in de use Ardennen „gevangen" zitten [de staking van 150 sluiswachters jiet Frans-Belgisch grensgebied. Federatie van Schippersbonden [otterdam heeft nog geen cijfers bet ministerie van buitenlandse in heeft ook geen idee. De sluis- hters zijn sinds maandag in sta- omdat zij een hoger loon willen. t Is vrijwel zeker, dat er Neder- Ise schippers in het gebied zit- zegt Jan de Vries van de Onaf- (celijke Schippersbond ONS. ir de bond heeft van zijn leden nog geen bericht binnen over tallen schippers, die op de afloop de staking moeten wachten. als de federatie is de ONS be over de duur van de acties. „Zoiets gaat in Frankrijk lang door," zegt De Vries. Volgens hem is het sluispersoneel in Noord-Frankrijk al lang ontevreden over de werkomstan digheden. De sluizen in stuwen zijn verouderd. Praktisch elke winter ver drinkt er wel een sluiswachter, als hij met de hand stuwbalken moet weghalen of aanbrengen om de Maas op peil te brengen. De sluiswachters krijgen geen gevarentoeslag. De staking brak maandagmorgen uit in Givet, waar de Maas Frankrijk uitstroomt. De actie breidde zich snel uit naar de sluizen bij Sedan. Voor grote binnenschepen is het onmoge lijk om Noord-Oost Frankrijk in of uit te gaan. Kleine schepen, de zg. „spitsen" kunnen via omwegen nog wel varen, omdat ze gebouwd zijn op het passeren van de vijf meter brede Noordfranse sluizen. ADVERTENTIE Hen ABN Groeikasbiljet is een waardepapier aan toonder met een looptijd tussen 2 en 5 jaar. De looptijd tussen deze uitersten bepaalt u zelf. De aankoopprijs is f 1.000,- of f 10.000,-. Rentepercentages liggen vast op de dag van aankoop en zijn stijgend vanaf het 3e jaar. Ieder jaar dat u het Groeikasbiljet langer houdt, krijgt u een hogere rente vergoed over de hele verstreken looptijd. Hoe hoog deze rentepercentages zijn, kunt u aflezen in onder staande tabel. Een Groeikasbiljet van f 1.000,- groeit volgens het nu geldende rentepercentage in 3 jaar naar f1.556,35. Uw steeds stijgende rente wordt berekend op basis van samengestelde interest (rente-op-rente). Over de maximale looptijd bijvoorbeeld is dit 9,25%. U mag na twee jaar uw Groeikasbiljet verzilveren op ieder moment dat het u uit komt. Rente wordt De rente groeit steeds: rente 7,75% f 1.161,01 rente 8,00% rente 8,50% rente 9,25% 5 jaar slot- waarde 1.556,35 (Pc bedragen x 10 vooreen Groeikasbiljet van rtO.OOO,-. vergoed over iedere volgemaakte periode van een jaar. Het ABN Groeikasbiljet kunt u direct aan de kas van elk ABN-kantoor meenemen. Wijzigingen voorbehouden. n - pt i t een onzer verslaggevers ISTERDAM Dat de esch-Groningsche Hypo- ekbank (FGH) met de Rot- lamse projectontwikke- r Fortress praat over een memlng van de Kok- ep, zoals wij gisteren meld- l, is niet geheel toevallig. FGH en Fortress werken Is enige tijd samen bij het kkelen van vastgoed de Franse Rivièra. Zij twen drie appartements- oplexen in St. Raphael, rtig kilometer ten westen I Cannes. het project, dat 531 appartemen- omvat Is 131 miljoen Franse cs 63 miljoen) gemoeid. Het t in 1981 klaar zijn. Voor de 6ch-Groningsche (FGH) is het eet een verdere realisering van de enlandse activiteiten. Deze om en ondermeer twee deelnemin- in Duitsland: in een nog te bou- I winkelcentrum in Ebingen en verhuurd kantoorpand in Ham- t- In Parijs is vorig Jaar een ver- P kantoorpand aangekocht Ook VS is de FGH met onroerend J begonnen. tress is een onroerend goed maat- Een van de appartementscomplexen die de Friesch-Grcningsche Hypotheekbank en Fortress bouwen nabij het Franse St. Raphael. schappij die in de huidige vorm nog ae koop van een aantal van de perso- langere tijd uitgetrokken om de hui geen twee Jaar bestaat. De groep neelswoningen van Rijn-Schelde-Ver- zen te verkopen, in de eerste plaats kwam vorig jaar in het nieuws door olme. R8V wilde deze woningen op aan de personeelsleden, de overneming van de Kok-groep en korte termijn kwijt. Fortress heeft Behalve in St. Raphaël is Fortress in Frankrijk ook betrokken bij de bouw van 550 appartementen in het bergge bied ten noorden van de Cöte d'Azur, (Alpes Maritimes). Partner is daar een Britse maatschappij. Ook Is een flatcomplex In Cannes gekocht. Het is de bedoeling dat daar nog apparte menten worden bijgebouwd. De Fortress-groep is eigendom van de heren J. R. Voerman en J. J. A. Gor dijn, beide directeur van het bedrijf. In het verleden waren ze afdellngsdl- recteur bij de Westland-Utrecht Hy potheekbank. De verkoop van de appartementen in Nederland is in handen van de Kok- groep, de Fortress-dochter. De FGH kan voor hypotheekleningen zorgen, maar helemaal uniek is dat niet meer voor Frans onroerend goed dat door buitenlanders wordt gekocht. Ook bij het Robex-complex in Coudelaire (sa menwerking van de Westland- Utrecht, Bijenkorf en Volker-Stevin) zijn hypotheekleningen tegen Neder landse voorwaarden te krijgen. Dit gebeurt bij de Ribank, de Nederland se dochter van de Banque de Suez. De Kok-groep die nu voorwerp van onderhandelen is tussen de FGH en Fortress is vooral gespecialiseerd in het beheer van onroerend goed voor de eigenaars, In veel gevallen institu tionele beleggers. Het beheer omvat 45.000 woningen en 750.000 vlerkante meter bedrijfsruimte. BRUSSEL (ANP) - Nederland heeft in Brussel in de vergadering van EG- ministers van landbouw verhinderd dat de Europese Commissie dagelijks bestuur van de EG, in de GATT (alge mene overeenkomst inzake handel en tarieven) gaat onderhandelen over het loslaten van het vaste invoerrecht op tapioca, dat momenteel 4 procent bedraagt. Frankrijk wilde wel zulke onderhandelingen om de EG in staat te stellen een hogere heffing op de Invoer van tapioca (dat in de EG voornamelijk als veevoeder wordt ge bruikt) te leggen. Frankrijk ziet die tapioca-lnvoer namelijk als een be dreiging voor de Europese granen die in veevoeder verwerkt worden. De ln de EG ingevoerde hoeveelhe den tapioca zijn de laatste Jaren plot seling zeer sterk gestegen, van 2.2 miljoen ton in 1975, tot rond 6 miljoen ton ln 1978. Van die 6 miljoen ton kwam 5.6 miljoen ton uit Thailand. Met Thailand heeft de Europese Commissie onderhandelingen ge voerd over een zelfbeperking van dat land in zijn taploca-export naar de EG. Daar is Nederland niet tegen. Wel Is ons land er tegen dat via wijzi gingen van de GATT-overeenkomst hogere EG-heffingen op de import van tapioca gerealiseerd zouden wor den. Daar is ook de Nederlandse mi nister voor ontwikkelingssamenwer king tegen, aldus een Nederlandse hoge sunbtenaar van landbouw die, bij afwezigheid van minister Van der Stee, in Brussel de Nederlandse dele gatie leidde. door Henk Thomas Tot de meer onderhou dende, maar ook meer misleidende economi sche berichten behoren die, welke de welvaart tussen landen vergelij ken. Elk jaar verschijnen er een paar en de meeste dagbladen nemen ze over. Uit de opmaak van deze berichten blijkt dan in hoeverre er waarde aan wordt gehecht. Met vergelijkingen van wel vaart, het meest subjectieve begrip in de economische we tenschap sinds het besef is ge groeid dat het niet alleen in guldens en centen is uit te drukken, hebben zich in de honderden economen in de hele wereld, ook Nederland, zich vermeld. Even zoveel theo rieën en berekeningswijzen ter meting van de welvaart zijn ontwikkeld, maar geen is ooit wijdverbreid aanvaard. Inte ressanter dan de mate van wel vaart op zichzelf, is wellicht een onderzoek naar de portie chauvinisme, dat schuilgaat achter welvaartsvergelijkingen en de theorieen waarop die ge baseerd zijn. De jongste vergelijking (van dinsdag J.L) is van de Zwitserse Union Bank. Deze instelling produceerde een lijst van wat wordt genoemd de 53 welvarendste landen ter we reld, die in 1978 een bruto na tionaal produkt van meer dan 1.200 dollar per hoofd van de bevolking hadden. De lijst van de baak is één van de aller slechtste in zijn soort. Wat als een welvaartsvergelijking wordt aangeprezen is slechts een (bruto-)inkomensvergelij- king en iedereen weet. dat deze twee begrippen alleen heel in de verte iets met elkaar te ma ken hebben. En aan een bruto- inkometisvergelljklng heeft ook niemand iets, zolang in alle talen wordt gezwegen over be lastingen. sóclale premies, prijspeil. Drempel Welvaart en inkomen hebben dus nauwelijks met elkaar te maken. Wat schiet de bewoner van Land X ermee op, wanneer hij met een dikke beurs op veertig jarige leeftijd is gestikt of ln een psychiatrische inrich ting is beland als gevolg van zijn hooggewaardeerde pro duktie? Andere vraag: is de be woner van land Y beter af, wan neer hij met een minder dikke beurs net adem kan halen of op de drempel van de zlelsinrlch- ting staat? Nederland komt op de lijst van de Union Bank op de negende plaats en dat is voor de zoveel ste maal niet bovenaan. Deze ereplaats zal misschien bereikt worden als de hoeveelheden trottoirtegels, openbare wasge legenheden, verkeersborden, wasknijpers, televisiezendtijd, kerken en nagelbijters worden beschouwd als factoren, die de kwaliteit van het bestaan mede beïnvloeden. LONDEN (Reuter) President Car ter heeft Paul Volcker, president van de Federal Reserve Bank of New York, benoemd tot president van de Federal Reserve Board, de Ameri kaanse tegenhanger van De Neder- landsche Bank. De Senaat moet zijn goedkeuring nog geven aan het be sluit. Volcker een vroegere onder minister v an financiën is de opvol ger van Vrilliam Miller. Deze heeft Michael BJumenthal vervangen als minister van financiën.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13