j/lexico kleineert grootste ampuit oliegeschiedenis Nuójaarlang rente. Getalm met besluit over de brug-tunnel Westerschelde postgiro en rijkspostspaarbank Staatsbedrijf Pemex houdt feiten achter' Zeeland wacht met ergernis en ongeduld =4per gepakt op Zegveld Calcutta BELEGGINGSBEWIJZEN. SPAARDEPOSITO'S. MEER INFORMATIE? Historische schepen naar Delfshaven Ih derdag 26 juli 1979 BINNENLAND/BUITENLAND TROUW/KWARTET P 6 - RH-S 11 j Wim Jansen ITERDAM Terwijl de ild zich druk maakt over iing van twee supertan- die na een botsing voor st van Tobago in zee imde, spuit er in de Golf Mexico dagelijks meer 1 in het water dan heel Ne- J and op kan maken. Mili- pskundigen vrezen dat de rte brij, die nu al 55 dagen [gebroken in zee stroomt, Jndelij k met de golf- J om ook naar de Europese 'ten kan worden gevoerd. Jpgering van de Verenigde Staten I aan de autoriteiten in Mexico I weten dat het Pentagon, de K en drie ministeries klaar staan )fi te grijpen als de olie de Ameri- se kusten dreigt te bevuilen, lington heeft alvast een team (alisten naar de plaats van de i gezonden om de op hol gesla- iliebron te temmen. LI bngeluk gebeurde op 3 juni op pooreiland Ixtoc I, dat tachtig ieter uit de kust voor de Mexi- pe havenplaats Ciudad del Car- blie had gevonden. Een ontplof- ran onder water vrijgekomen gas iiadigde de afsluiter van de bron •roorzaakte brand. Sinds die tijd en deskundigen uit de hele we- jevergeefs geprobeerd de spuiter sluiten. Zelfs de befaamde be ier van oliebranden. Red Adair, It zijn pogingen opgeven. Met Juikboot had hij geprobeerd de jende bron onder water af te slui- Maar de druk bleef te hoog. de zaak daardoor gevoelig, want de regering zou nu toe moeten geven dat een staatsbedrijf de wet overtreedt. Maar ook persoonlijk lijkt Pemex- directeur Diaz Serrano boter op zijn hoofd te hebben. Hij heeft Permargo zelf opgericht. Toen hij directeur van Pemex werd, moest hij zijn meerder heidsaandeel in Permargo verkopen, maar Mexicaanse kranten proberen nu te bewijzen dat hij die aandelen nog steeds in zijn bezit heeft. Ongelovig De pogingen van Diaz de zaak af te doen als een minder belangrijke aan gelegenheid, werken nu averechts. Toen hij gisteren aankondigde dat de oliestroom was ingedamd van 5 mil joen liter per dag naar 1,5 miljoen liter per dag, kwamen er meteen on gelovige reacties van milieugroepe ringen. Zij vrezen dat door de kleine rende woorden van de Pemex-direc- teur de aandacht voor de komende milieuramp wordt afgeleid. Want die is nu al onvermijdelijk. Ook al drijft de olie niet naar de stranden, dan nog zal er grote schade op lange termijn ontstaan. Naast de zichtbare gevolgen, zoals in de vette olielaag omgekomen vogels, zijn er ook nog de jarenlang voortsluipende gevolgen. Wanneer de giftige stoffen uit de olie in de bodem terechtkomen, kunnen ze daar twintig jaar later nog even schadelijk zijn. Ook als de bodem wordt verontrei nigd met de zwaardere componenten van olie, ontstaat er een langdurige verstoring van het natuurlijk leven. In de Golf van Mexico, één van de rijkste tropische zeegebieden van de wereld, vormt het plankton een be slissende schakel in de voedselketen. Ook het intense micro-leven op de koraalriffen kan door de olie voor tientallen jaren worden vernietigd. Het is vooral het plankton dat niet tegen het chemische bestrijdingsmid del Corexit kan. Tot nu toe zijn onge veer vierduizend vaten met dit spul van vliegtuigen uit over de olievlek gespoten. En de Pemex mag nu wel beweren dat de vissterfte van de afge lopen weken in de Golf van Mexico te wijten is aan een normale ziekte, de ecologen denken daar anders over. Gevaar De olieramp brengt ook het bestaan in gevaar van 80.000 mensen, die di rect van de visvangst in dit gebied afhankelijk zijn. De bevolking langs de kust is naast het toerisme geheel afhankelijk van de visvangst. Enorme garnalenverwerkende fabrie ken krijgen hun basisprodukt aange leverd door 1800 vissersboten. De da ling van de vangst is nu al zichtbaar. Ecologen vrezen dat de opbrengst van de visvangst zelfs geheel zal te ruglopen tot nul. Duizenden Mexica nen vragen zich nu vertwijfeld af waar ze in de toekomst van moeten leven. De Mexicaanse ecoloog Manu el Portilla schat dat het twintig jaar zal duren voordat de visstand in dit gebied weer normaal is. Naar verwachting duurt het nog twee weken voordat de olie de kust van de Verenigde Staten heeft bereikt. Het seizoen van de wervelstormen in de Golf van Mexico is aangebroken en het is moeilijk voorspelbaar naar wel ke kant de enorme vlek wordt gedre ven. In de twee maanden, waarin de defecte bron zijn zwarte gal in ieder geval nog in de zee zal spuien, kan nog veel gebeuren. Komt de olie een maal in de grote golfstroom terecht, dan zullen wij in Europa te zijner tijd ook ons deel krijgen, waarschuwen Mexicaanse milieudeskundigen. door Barend Mensen MIDDELBURG De NV Vaste Oeververbinding heeft aan minister Tuijnman van verkeer en waterstaat concessie gevraagd voor de inpoldering van de in de Westerschelde gelegen platen van Ossenisse. Dit ten behoeve van de te bouwen vaste oeververbinding tussen Kruiningen en Perkpolder. Op deze platen moet een bedijkt eiland worden gemaakt dat moet fungeren als overgang tussen een van Zuid-Beveland lopende tunnel en een in het verlengde daarvan naar Zeeuws-Vlaanderen toeleidende hangbrug. itje olie fel er dagelijks minstens vijf mil liter olie in de tropische wateren Ie Golf van Mexico terecht komt, de Mexicaanse staatsoliemaat- >pij Pemex alsof het om een lek gen vaatje olie gaat. Aanvanke- irilde de maatschappij niet eens an op vragen van de pers, maar rhaaldelijk aandringen wordt er an regelmatig in communiqués id gemaakt dat de hoeveelheid wel meevalt, het milieu geen le zal ondervinden en de oplos- nabij is. s waar wat je nabij noemt: Pe- heeft aangekondigd dat er een is gemaakt met het boren van re gaten, een karwei dat nog tens twee maanden in beslag zal n. Door nieuwe gecontroleer- uitlaten in dezelfde bron te zal de druk daar afnemen en e spuiter hopelijk worden dicht- aid. De boren hebben inmiddels iepte van 1800 meter bereikt, de ijkste 2000 meter komen nog. t tijd zal de olie onbelemmerd in Stromen. Er heeft zich al een (rige koek gevormd met een op- akte van tweehonderd vierkante |eter. In Ciudad del Carmen sta- I de kisten bestrijdingsmiddelen )p en de eerste kleinere olievlek fijn al op de witte palmenstran- '•ran het Mexicaanse schiereiland Itan aangespoeld. lx zegt dat de helft van alle olie 'andt en dat een ander belang- ïeel door de zon wordt afgebro- Het vuur bij het booreiland is Ir relatief klein en brandt hoofd- ijk op het omhoog borrelende jas. Deskundigen schatten dat Jeen vijf procent van de brand- >p deze manier wordt vernietigd. _yit noch wal zoekingen van Mexicaanse uni- liten hebben uitgewezen dat le door Pemex opgegeven hoe- leden van het wateroppervlak togen olie kant noch wal raken, ix doet alsof vrijwel alle olie op IMbanier wordt verwijderd, terwijl in de praktijk niets van terecht L aldus die onderzoekingen. Irecteur van Pemex, Diaz Serra- ijgt dan ook van de Mexicaanse iet verwijt te horen dat hij met de feiten achter houdt en de :westie bagatelliseert. Er is ook i reden gevonden waarom hij loet. Want de boorplatforms in ia! van Campeche, waar ook Ix- ien iigt. blijken geheel in strijd an fle Mexicaanse wet in Noorda- 3- kaanse handen te zijn. Buiten- Se maatschappijen mogen name- geen enkele manier betrokken iij de winning van aardolie. Pe- blijkt via de Mexicaanse maat- tipij Permargo het boren naar jp 22 platforms te hebben uitbe- I aan de Amerikaanse maat- 0.- ppij Sedco. Politiek gezien ligt CUTTA (Reuter, AFP) De ka ftan een Fokker Friendship van j luchtvaartmaatschappij van ^ladesj heeft zich gisteren over een aan de auroriteiten in de kse stad Calcutta. De man kaap- lt toestel tijdens een binnenland- Fe ht in Bangladesj. De kaper, die "Jnvankelijk van werd verdacht Jtwee kornuiten bij zich te heb- 1 eiste een Boeing om naar een hem nader aan te geven bestem- t te vliegen alsmede een losgeld jtwee miljoen gulden. De Fokker ïdship had 47 passagiers aan M. van wie een aantal op het weld van Calcutta uit het toestel ste,,te komen. Ook de overige passa- J kwamen er zonder kleerscheu- Een heel klein deel van de olie gaat in vlammen op bij het booreiland Ixtoc I. Volgens de wet op droogmakerijen en indijkingen (1904) moet een dergelij ke concessie worden aangevraagd. De minister heeft het desbetreffende plan ter inzage laten leggen en het provinciaal bestuur van Zeeland ver zocht hem over de aanvraag van ad vies te dienen. De bewindsman kan er nu al van overtuigd zijn dat dit advies gunstig zal zijn. Zeeland ziet name lijk vol ongeduld uit naar het mo ment waarop met de bouw van de vaste oeververbinding kan worden begonnen. Het verlangen naar deze aanvulling op de Zeeuwse infrastructuur, die in de sfeer van de ruimtelijke, economi sche en maatschappelijke ontwikke lingen al zo'n twintig jaar als zeer gewenst wordt beschouwd, wordt na melijk versterkt door beslissingen die ten aanzien van de twee grote veer diensten Kruiningen-Perkpolder en Vlissingen-Breskens moeten worden genomen. De Zeeuwse bestuurders willen dat óf de bouw van de vaste oeververbin ding wordt vervroegd óf dat zij inves teringen mogen doen om de veerdien sten op korte termijn het noodzake lijke materiaal te kunnen geven om goed te blijven functioneren. Het ka binet-Van Agt nam onmiddellijk bij zijn eerste optreden een duidelijk standpunt in over de vaste oeverver binding. Het zegde toe dat in het voorjaar van 1981 met het werk zou mogen worden begonnen of „zoveel eerder als mogelijk zou zijn". Her haaldelijk heeft men zich op die toe voeging beroepen om het kabinet er toe te bewegen eerder toestemming tot de bouw te geven. De laatste drie maanden verschenen er om de haver klap berichten dat de regering voor de aandrang zou zwichten. Maar tel kens liep het op niets uit. Kapitaalmarkt Het bezwaar dat minister Andriessen, net als zijn voorganger Duisenberg, zou hebben tegen het feit dat voor deze op rond een miljard geraamde voorziening een te groot beroep zou moeten worden gedaan op de kapi- taalmerkt heeft niet bestaan of is inmiddels vervallen. Wellicht is de regering, met name de minister van sociale zaken Albeda, meer beducht voor spanningen op de arbeidsmarkt met daarmee gepaard gaande loon- problemen. Per slot van rekening dient er in de jaren tot 1985 ook nog een machtige stormvloedkering in de Oosterschelde te worden gebouwd. Van Zeeuwse zijde wordt echter aan gevoerd dat voor de vaste oeverver binding nauwelijks een beroep op de arbeidsmarkt in midden- en oost-Zee land behoeft te worden gedaan. Er zijn in Zeeuws-Vlaanderen voldoende mogelijkheden. Bovendien zijn werk krachten te werven in de aangrenzen de Belgische provincies. Overigens zal volgens de Zeeuwen maar een klein gedeelte van het hoogtepunt van de voor de pijlerdam noodzakelij ke arbeidsvoorziening samenvallen met het maximum van wat in de Westerschelde aan werkkrchten no dig is. Zeeland gebruikt als bijkomend ar gument voor een vervroegde bouw ADVERTENTIE Beleggingsbewijzen zijn waardepapieren, die u voor f 1000,- of f 5000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd 'rente op rente'. Het rente-percentage dat geldt op 't moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. Zowel het gestorte bedrag als de totale rente komen aan het eind van de looptijd vrij. Spaardeposito's zijn rekeningen met daga.- schriften, waarop u bedragen vanaf f 1000,- voor één of meer jaren kunt vastzetten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de looptijd is verstreken, maar over de jaarlijks bijgeschreven rente kunt u steeds direct beschikken. Ook in dit geval geldt dat de op 't moment van aankoop geldende rente niet meer verandert tijdens de looptijd. Via onderstaande bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen. U kunt ook bellen: (0201 591 21 73 (afd. Beleggingsbewiizen), (020) 591 21 38 (afd. Spaardeposito's). LOOPTIJD AANKOOPBEDRAG OPBRENGST VASTE RENTE 3 JR. f 1.000,- f 1.268,48 8'/4% f 5.000,- f 6.342,40 8'/4% 4 JR. f 1.000,- f 1.398,68 83/4% f 5.000,- f 6.993,38 83/4% 5 JR. f 1.000,- f 1.574,24 9'/2% f 5.000,- f7.871,19 9>/2% LOOPTIJD VASTE RENTE 1 JR. 7'/2% 2 JR 8 3 JR 8'/4% 4 JR 83/4% 5 JR. 9'/2% 6 JR 9>/2% Beleggingsbewijzen Spaardeposito's Naam: Straat: "1 I I Postcode/Plaats: tr-30 Kruis uw wens(en) aan en stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Administratiekantoor postgiro en rijkspost spaarbank, Weesperzijde 190.1097 02 Amsterdam. het besluit de brug niet te doen bou wen van beton maar uit staal. Wij zend op de situatie in de sector van de constructlebédrijven^bfl^iïthetidat het in het belang van d^fefligeiegen- heid zou zijn hu al vast öpdracht tot de bouw van onderdelen voor de brug te gévén. Wat het provin'ciaal bestuur het zwaarst op de maag ligt is dat het uitblijven van een beslissing de nood zaak vele miljoenen in de veerdien sten te investeren steeds zwaarder laat wegen. Men heeft daar de minis ter met klem van redenen op gewe: zen. De provincie zou de twee „dub beldekkers", die tussen Kruiningen en Perkpolder varen, goed kunnen gebruiken voor de vervanging van enkele schepen op de dienst Vlissin gen-Breskens. Het frustrerende is nu dat de minister niet bereid is maatre gelen voor de veren in overweging te nemen zolang hij en zijn ambtgeno ten niet tot een besluit zijn gekomen ten aanzien van de vaste oeververbin ding. En zo zit men dan in de bekende cirkel en verbijt men zich ook nog over het feit dat men over een door de Zeeuwse staten aangenomen motie, die vraagt voorbereidend werk te mo gen verrichten voor de bouw van een derde dubbeldeks-veerboot kos tend veertig miljoen taal noch te ken van de minister hoort. Daar wor den de gewoonlijk zo goedmoedige Zeeuwen kribbig van. Plannen klaar De plannen voor de vaste oeverver binding liggen klaar. Als de minister het startschot zou lossen kan er bij wijze vah spreken onmiddellijk met de bouw van eiland, tunnel en hang brug worden begonnen. Die brug in tussen zal 1278 meter lang zijn. De tunnel onder de hoofdvaargeul in de Westerschelde zal met elementen van 160 meter een lengte van circa 2000 meter krijgen. Het eiland tenslotte zal met op- en toeritten tunnel en brug over een afstand van 1100 meter verbinden. De aanleg van het eiland zal in twee fasen worden uitgevoerd. In de eerste worden onder meer het bouwdok voor de bouw van de tunnelelemen ten en een werkhaven aangelegd. Daarmee zal een Jaar gemoeid zijn. In de tweede fase volgt de afwerking. Het eiland wordt op de platen ge vormd door met zinkstukken dam men op te bouwen. Tussen die dam men zal tot vijf meter boven NAP zand worden gespoten. De dijk zal tegen de hoogst bekende waterstan den beveiliging bieden. De invloed van het eiland op bodemgesteldheid en stroombeeld van de Westerschelde zal zeer gering zijn. Dat heeft een onderzoek in het Waterloopkundig la boratorium te Borgerhout-Antwer- pen uitgewezen. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Historische bin nenschepen kunnen een ligplaats krijgen in de Voorhaven, de Achter haven en de Aelbrechtskolk. Schepen die daar liggen hoeven geen blnnen- havengeld te betalen. Dit geldt alleen voor die schepen waarvan de histori sche waarde voor de Rotterdamse haven of regio is vastgesteld door een commissie van deskundigen. Deze commissie bestaat uit de directeur van het maritiem museum Prins Hen drik, P. van Empelen, de adjunct- havenmeester M C, van den Ouden en uit niet-gemeentelljke kring de heer P. J. van der Glessen. De beslissing om de Voorhaven, Ach terhaven en Aelbrechtskolk aan te wijzen als ligplaats voor historische schepen is het gevolg van de wijzi ging van de gemeentelijke verorde ning binnenhavengeld. Door die wij ziging werd het voor binnenschepen met een bepaalde historische waarde mogelijk zonder betaling van binnen-» havengeld een ligplaats in Rotter dam te krijgen. Eén van de voorwaar den was dat de schepen in speciaal daarvoor aangewezen havenbassins zopden kprqen te liggen —MÉM—I—

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11