lloyd's staat voor recordschade insten olieconcerns tegen aanzienlijk amrobanki nkomenskloof groeit Kabinet overlegt met vier leden Koninklijk Huis Kwaliteit T-shirt teleurstellend Kok mogelijk naar Friesch-Groningsche Vruchtesappen vaak te sterk verdund 'Stad moet meer bouwen voor mensen van buiten' Irote stroppen bij verhuur van computers iet rojektontwikkelaar wil kuuroord bouwen Vferlaj debetrente kreflieten Banque de Paris el des Pays-Bas N.V. Wereldbank: 600 miljoen absolute armen Consumentenrubriek Wetsontwerp ingediend Consumentenbond wil strakkere eisen Autoverkoop iets hoger in le halfjaar Hogere WA-premie voor motoren Rijks Planologische Denst: WOENSDAG 25 JULI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET r Jan een onzer verslaggevers "AMSTERDAM Lloyd's, die ïroemde verzekeringsbeurs n i Londen zou best eens met u c grootste schade te maken °u innen krijgen in de 291-jari- i geschiedenis van dit insti- 30 iut. Oorzaak is een dreigen- s geweldige strop die ver- lurders van computers heb- 4o ;n geleden toen computer- jp roducent IBM met een nieu- 5 e serie om de markt kwam. eizekeraars zullen vermoe- ïlijk een bedrag van onge- Ar >er 475 miljoen gulden moe- lvo n uitbetalen, volgens som- ige bronnen echter meer jij in een miljard gulden. ït verhaal begint met de vindingrij- Amerikaan Charles S. Christoffer 5), nu een rijk man, maar in armere gen een hippie in Dallas. Christof- r wist in 1974 belangrijke verzeke ringsmaatschappijen er van te over tuigen verzekeringen af te sluiten met leasebedrijven tegen het risico dat de leasecontracten voortijdig zouden worden opgezegd. Ter verduidelijking eerst dit: leasing is de verhuur van kostbare machines of installaties gedurende de gehele levensduur van het goed. Deze me thode vindt onder meer toepassing bij computers en verkeersvliegtui gen. De verhuurders lopen het risico dat de huurders hun contract eerder opzeggen waarna zij moeten trachten de installaties te verkopen of op nieuw te verhuren wat in beide geval len veel minder oplevert dan wanneer de huurder het contract had uitge diend. Christoffer zag vijf jaar geleden kans honderden miljoenen dollars van Amerikaanse banken te lenen met welk geld hij computers kocht die hij vervolgens doorverkocht aan de lea- singbedrijven (verhuurders). Dat Christoffer van de banken gedaan had kunnen krijgen hem geld te lenen dankte hij aan de garantie van Lloyd's waar diverse verzekeraars zich bereid hadden verklaard moge lijke stroppen bij het leasen te verze keren. De operatie gelukte. Christof fer verkocht zijn computers aan de leasebedrijven, kon met het ontvan gen geld ruimschoots zijn bankschul- den afbetalen en werd een miljonajr die enkele malen per week in een privé straalvliegtuig over de oceaan vloog. Voor zijn werkzaamheden incasseer de de Amerikaan vele duizenden pon den per week. Intussen wéren ook de andere betrokkenen, tevreden. De banken omdat zij hun geld hadden teruggekregen, de leasebedrijven om dat hun risico's waren gedekt en de verzekeraars bij Lloyd's omdat zij premie inden. Prijsverlaging In januari van dit jaar liep de zaak echter vrij plotseling mis. IBM werd door de Amerikaanse autoriteiten die toezicht houden op monopolies en kartels gedwongen tot een scherpe prijsverlaging. Tegelijkertijd kwam deze computergigant met een nieuwe serie op de markt. Ineens waren er computers beschikbaar die niet slechts meer mogelijkheden hebben maar die ook 30 procent goedkoper zijn. Als gevolg daarvan zegde vele huurders van een computer hun con tract op, wat voor de verhuurders reden was hun schade te claimen. Bankiers in New York merkten ver ontwaardigd op dat de verzekeraars de technische ontwikkeling bij IBM niet hebben doorzien, maar bij Lloyd's zelf gaat de discussie over andere zaken. Men vraagt zich daar af of het dekken van de lease-strop pen wel een echte verzekering is en niet een verstrekken van een finan ciële garantie wat sinds de jaren twin tig verboden is voor verzekeraars, in geschreven bij Lloyd's. Tot op heden gaat Lloyd's er officieel nog steeds van uit dat men een verze kering heeft afgesloten tegen waarde verlies van handelswaar en dat is uiteraard niet in strijd met de regels van de verzekeringsbeurs. Voorzitter Lawrence van de commis sie die het geval onderzoekt wijt het verlies aan het feit dat men bij Lloyd's al sinds mensenheugenis risi co's heeft geaccepteerd waar anderen niet aan durfden en dat alle nieuwe ontwikkelingen op verzekeringsge- bied bij Lloyd's begonnen zijn. Risi co's op het gebied van de luchtvaart, communicatiesatellieten en ook de eerste olieboringen zijn door leden van Lloyd's het eerst gedekt. Een woordvoerder van het Voorlich tingsbureau Schadeverzekering ver moedt niet dat Nederlandse verzeke raars bij de zaak betrokken zijn, al weet hij dit niet met zekerheid. Het is ook niet gebruikelijk dat Nederland se verzekeringsmaatschappijen ge deelten van bij Lloyd's aangeboden posten regelrecht dekken. Het verze keren van lease-risico's is inderdaad een unieke zaak, aldus de woordvoer der. In Nederland is het waarschijn lijk nog nooit voorgekomen. EW YORK (Reuter) De grootste multinational^ oliemaatschappij, Exxon heeft in de fcrste helft van dit jaar een nettowinst van 1,8 miljard dollar gemaakt, dertig procent meer i in de eerste helft van het vorige jaar. fc oorzaak van deze forse winststij- olieconcerns in rekening brengen. De deze organisatie heft de beschuldi- ngen is niet duidelijk. Volgens ver- olieconcerns daarentegen schuiven gende vinger op naar het winstbejag kikers is het de stijging van de de schuld door naar de OPEC, het van de multinationale oliemaat- ijzen voor olieprodukten, die de prijskartel van de olielanden, maar schappijen. ADVERTENTIE een onzer verslaggevers EUWESCHANS Een projektont- ckelaar is in gesprek met de ge- »ente Nieuweschans en de provin- Groningen over het aanleggen Vfin een recreatief en medisch kuur- rd in Nieuweschans. Sinds in 1975 i Duits ingenieur bekend maakte er onder Nieuweschans waar- ïijnlijk geneeskrachtige zouten zit- i, heeft deze gemeente aangedron- n op een proefboring. De benodig- twee ton wil het rijk echter niet schikbaar stellen. De maatschap tot bevordering van de genees- ist in Nederland, die in tegenstel- g tot collega-organisaties in het Jitenland niet veel in kuuroorden ^tt, had afwijzend geadviseerd, provincie ziet er echter wel wat in, is het alleen al om de kans dat er ÏA(h stuk werkgelegenheid uit zal brtvloeien. Er zijn al enkele ge- rekken geweest met de projektont- Ickelaar. De provincie is in principe ireid medewerking te verlenen aan t verrichten van een proefboring, s als deze tot een positief resultaat Verlaging opslag debetrente In verband met de ontwikkeling van de rentetarieven op de geldmarkt zal, met ingang van 25 juli 1979, de opslagrente voor debetstanden in rekening-courant worden verlaagd van 1% naar 'k%. Volgens Exxon komt de winstverbe tering in het eerste halfjaar voor 750 miljoen dollar op rekening van de gestegen resultaten bij de opsporing en ontginning van buitenlandse olie reserves, vooral in Maleisië en in de Noordzee. Effectenhandelaren zijn overigens niet ondersteboven van de winststijging. Opgemerkt wordt, dat de stijging niet zodanig is, dat invoe ring van een extra belasting op bui tensporige winsten is gerechtvaar digd. President Carter is voorstander van dit soort belasting. Shell Canada, de Canadese maat schappij van de Koninklijke Shell Groep, heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een nettowinst van 56,4 miljoen (Canadese) dollar gemaakt vergeleken met 32,1 miljoen in die periode van het vorige jaar. De eerste helft van 1979 leverde een net toresultaat van 98,7 miljoen dollar op vergeleken met 69 miljoen in de eer ste zes maanden van 1978. zou leiden, kan worden uitgemaakt of er inderdaad een kuuroord komt. Volgens de commissaris der Konin gin in Groningen, mr E. H. Toxopeus, is er in kringen van chronisch zieken belangstelling voor het projekt. Voor al lijders aan de huidziekte psoriasis hopen op het aantreffen van zouten die verlichting van hun kwaal kun nen meebrengen. Veel psoriasis-pa- tiënten gaan thans naar de Dode Zee voor hetelfde doel. UTRECHT (ANP) De werkgelegen heid bij TNO is allerminst rooskleu rig, schrijft de bij de FNV aangeslo ten Algemene Bond Van Ambtenaren in zijn blad „De Ambtenaar". De ABVA concludeert dat uit de voor dit jaar door het bestuur van de centrale organisatie TNO vastgestelde begro ting en de aanvaarding van de basis subsidie voor de eerstkomende Jaren. Door een doorwerking van Bestek '81 wordt in de periode van 1977 tot en met 1981 een korting van 20,6 miljoen gulden op de subsidie door de over heid toegepast. Toegeschreven :Namara gaf de afgevaardigden n de 54 landen die de vergadering Ecosoc bijwoonden een voor- Qefje van het jaarverslag van de ireldbank, dat volgende maand ge- bliceerd zal worden. Als de matige ndJonomische groei in de ontwikke- ve gslanden kan worden gehand- nin afd zal de wereld aan het einde van illi{ ze eeuw 600 miljoen absolute ar- >n tellen, mensen die niet genoeg kei tomsten hebben on zich een even- 307 wichtig dieet te kunnen veroorloven. Deze raming berust op een economi sche groei van 4,2 procent per jaar van de industrielanden in de komen de tien jaar. De economieën van de ontwikkelingslanden moeten met 5,6 procent groeien. Per hoofd van de bevolking in de derde wereld komt dat neer op een inkomenstoeneming van 3,3 procent en in de Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara zal dat slechts 1,2 procent per jaar zijn. ADVERTENTIE Ten gevolge van de ontwikkeling van de rente op de geldmarkt is het ons mogelijk om met ingang van 25 juli 1979 onze tarieven te verlagen. De tijdelijke toeslag op de debetrente van kredieten, waarvan het tarief gekoppeld is aan het promessedisconto van De Nederlandsche Bank N.V., zal op genoemde datum verlaagd worden van 1 tot '/z Volgens een woordvoerder van de maatschappij moet de verbetering van de resultaten worden toegeschre ven aan een toeneming van de afzet van ruwe olie, vloeibaar gas en aard gas en aan prijsverhogingen voor olieprodukten en chemicaliën. De brutoproduktie van ruwe olie en vloeibaar gas van de maatschappij bedroeg in het eerste halfjaar gemid deld 12.400 kubieke meter per dag, 21 procent meer dan in die periode van 1978. De verkoop van aardgas be droeg gemiddeld 10 miljoen kubieke meter per dag, zeven procent meer dan in de eerste helft van het vórige jaar. Standard Oil Company (Indiana) heeft in de eerste helft van dit jaar een winst van 750,3 miljoen dollar gemaakt. Dat betekent een verbete-' ring met 32 procent in vergelijking met het nettoresultaat van de eerste helft van 1978 van 567,7 miljoen dollar. Deelt haar cliënten mede dat, gezien de daling van de rentetarieven op de geldmarkt, de opslag op de debetrente voor kredieten in rekening-courant met ingang van 25 juli 1979 met '/2% zal worden verlaagd tot '/2%. geÏENÊVE (ANP) De ongelijkheid van de inkomensverdeling in de wereld zal voor het einde In deze eeuw zeker niet verdwijnen. De inkomensverdeling tussen de ontwikkelingslanden iderling wordt zelfs ongelijkmatiger. Dit zei de president van de Wereldbank, Robert 'cNamara, op een vergadering van de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties icosoc) in Genève. Liefst éénderde van de onderzochte 50 vruchtesappen bleek niet echt te zijn. De kroon spanden de appelsap pen: van de veertien onderzochte wa ren er maar vijf echt. Onecht zijn volgens de Consumentenbond de „appelsappen" van VG-super, Vallon, Sunland, Spar, Rijfa, Jaffajuice, Flo- riland en de Betuwe Eendrank. Met betrekking tot de druivesappen noemt de Consumentenbond de mer ken Floriland en dr. Siemer onecht. Bij de merken Domo en Vallon wordt een vraagteken geplaatst. Het grape fruitsap. dat wordt verkocht onder de Als de economische groei lager uit valt, indien het protectionisme in de internationale handel niet gestuit wordt en als er minder particuliere en officiële ontwikkelingshulp wordt verstrekt dan de Wereldbank ver wacht, zullen er wellicht ruim 700 miljoen mensen in absolute arnoede leven aan het einde van deze eeuw. Als de internationale gemeenschap zich veel moeite getroost kunnen dat er ruim 330 miljoen minder zijn. Te kort geschoten Wellicht was de doelstelling van een officiële ontwikkelingshulp van 0,7 procent van het bruto nationaal pro- dukt (bnp) van de Algemene Vergade ring van de VN aan het begin van de jaren zeventig te hoog, zo gaf McNa- mara toe. Hij wees erop dat vier lan den wel aan deze doelstelling voldoen of zelfs meer ontwikkelingshulp ge ven. De drie grootste industrielanden zijn echter op een zeer in het oog springende wijze te kort geschoten. In 1990 zal het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking in de ontwikkelingslanden minder dan eentwaalfde bedragen van het inko men in de industrielanden. Als op korte termijn de verplichtingen die de industrielanden op zich hebben genomen om ontwikkelingshulp te geven niet drastisch worden ver hoogd, zal zelfs de bescheiden verbe tering die de Wereldbank voorziet voor de derde wereld niet verwezen lijk kunnen worden. In verband met de vakantie van onze redacteur Noud van Iperen zal de Consumentenrubriek enkele weken niet verschijnen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het kabinet-Van Agt heeft „duidelijke afspra ken" gemaakt over regelmatig overleg met koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus. Op deze wijze wil het kabinet gestalte geven aan de ministeriële verantwoor delijkheid voor het doen en laten van leden van het Konink lijk Huis. Een „zware" wettelijke regeling, waarin die verant woordelijkheid wordt vastgelegd, vindt het kabinet niet nodig. Een en ander blijkt uit een wetsont werp, dat premier Van Agt en minis ter Wiegel (binnenlandse zaken) deze week bij de Tweede Kamer hebben ingediend. Er zal „periodiek overleg" plaatsvin den tussen de premier (eventueel ver gezeld van een of meer bewindslie den) en de vier genoemde leden van het Koninklijk Huis. In dat overleg kunnen kwesties als het maken van buitenlandse reizen, het houden van openbare redevoeringen en het aan vaarden van functies aan de orde komen. Het kabinet ziet in dit overleg voldoende mogelijkheden om „de mi nisteriële verantwoordelijkheid goed te doen functioneren". Het wetsontwerp bepaalt, zoals eer der gemeld, wie lid is van het Konink lijk Huis. Het zijn „alle leden van de Koninklijke familie die de Koning kunnen opvolgen", alsmede hun echtgenoten. Leden van de Konink lijke familie die zonder wettelijke toe stemming in het huwelijk treden zijn geen lid meer van het Koninklijk Huis. Zij hebben immers niet langer het recht op troonsopvolging. Dit geldt voor de prinsessen Christina en Irene. Eigen opvattingen Zeven Jaar geleden werd al in de grondwet vastgelegd, dat het lid maatschap bij wet geregeld zou wor den. De kabinetten, die sindsdien zijn opgetreden, hebben zich nu alle over dit vraagstuk gebogen. Bekend is. dat koningin Juliana haar eigen op vattingen over het lidmaatschap steeds duidelijk naar voren heeft ge bracht. Zij keerde zich met name tegen suggesties om gezien de mi nisteriële verantwoordelijkheid het aantal leden van het Koninklijk Huis drastisch te beperken. De vor stin koesterde de vrees, dat er dan sprake zou zijn van „eerste en tweede rangs" prinsen en prinsessen. Dit nieuwe gebouw van de National Westminster Bank in Londen is bijna tweehonderd meter hoog. Ver daarboven uit rees de kraan van waaruit fotograaf Len Dance deze plaat maakte. In het gebouw zullen rond 2500 mensen gaan werken. Rechts boven op de foto de Theems ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM-ROTTERDAM De Friesch-Groningsche Hypotheekbank praat met de onroerend-goedhandel Fortress over de mogelijke overneming van Fortress-dochter Kok International. Bij Kok werken 430 mensen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Veel vruchtesappen zijn niet echt, stelt de Consumentenbond na onderzoek vast. Aan echt vruchtesap mag volgens de wet geen extra water zijn toegevoegd. In Nederland werd vorig jaar ongeveer 200 miljoen liter „vruchtesap" gedronken. Voor de Friesch-Groningsche (FGH) is een verbreding van het werkterrein drijfveer voor de besprekingen. For tress vindt dat een vastgoedmaat schappij als Kok beter past in een financiële instelling die gespeciali seerd is in het beheer van onroerend goed. FGH en Fortress kennen elkaar uit een onroerend-goedproject dat zij sa-* men opzetten in het Franse St. Rap hael, veertig kilometer ten westen van Cannes. RENTEVERLAGING Het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten heeft de rente voor vijf Jaar vaste hypothe ken teruggebracht van 10,25 tot 9,9 procent. Het Bouwfonds is de eerste die de hypotheekrente verlaagt. Een andere renteverlaging kwam van de Algemene Bank Nederland. De ABN heeft de toeslag op de debetrente voor kredieten die in rekening-cou rant worden verstrekt verlaagd van één tot een half procent. Tot deze verlaging is besloten op grond van een lichte verlaging van de geld markttarieven. merken Floriland, Vallon, Venda en Vivo, is eveneens niet echt. Met sinaasappelsap wordt nog het mir>st geknoeid. Van de zeventien on derzochte merken waren er twee niet echt: Floriland en Vallon. Op grond van deze resultaten heeft de Consu mentenbond bij het ministerie van Volksgezondheid aangedrongen op invoering van meer gedetailleerde ei sen. De huidige, vrij globale eisen bieden duidelijk onvoldoende waar borg, aldus de consumentenorgani satie. DEN HAAG (ANP) De WA-premles van motoren- en scooterverzekerin gen mogen worden verhoogd, aldus het ministerie van economische zaken. De verhogingen van de WA-premies lopen uiteen van twintig gulden voor een motor met een cylinderinhoud tot en met 249 cc tot 26 per jaar voor een motor met een cylinderinhoud van 500 cc en meer. De premies van •de cascoveraekerlngen blijven onge wijzigd. De premieaanpassingen mo gen voor nieuwe contracten per 1 augustus 1979 en voor lopende con tracten per eerste vervaldatum na 31 juli 1979 worden doorgevoerd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In de eerste helft van dit jaar zijn een half procent meer auto's verkocht dan in dezelfde periode van 1978. Er werden 355.801 personenwagens afgeleverd tegen 353.989 in de periode januari-juni 1978. De berichten over energiepro blemen hebben dus weinig invloed gehad, aldus de RAI. Deze organisa tie merkt op dat de verkopen in het begin van dit jaar wat achterliepen. De februaricijfers waren gelijk aan 1978, in maart en april werd meer verkocht en in mei en juni weer even veel als in 1978. Vergeleken met het eerste halfjaar van 1978 boekten General Motors, Volkswagen, Renault, Peugeot en Volvo winst. Verliezers waren Ford, Citroën, Fiat, Toyota en vooral Chrysler (nu Talbot). DORDRECHT (ANP) Van de 73 automobilisten die betrokken waren bij de kettingbotsing in dichte mist op 15 mei van dit jaar op de Haring vlietbrug, zullen er dertig voor de kantonrechter in Zevenbergen moe ten verschijnen. Tegen 28 van hen zal een dagvaarding worden uitgebracht wegens het onvoldoende afstand hou den en het daarmee in gevaar bren gen van het verkeer. Dit heeft de officier van justitie te Dordrecht mee gedeeld. Van een onzer verslaggevers 'DEN HAAG De kwaliteit van T-shirts, waarvan er vorig jaar in Nederland bijna 20 miljoen zijn verkocht, valt tegen, zo concludeert de Consumenten bond na onderzoek. In de Consumentengids (augustusnummer) schrijft de bond, dat van de negentien onderzochte T-shirts er slechts vier als „redelijk tot goed" uit de bus kwamen. Alle andere waren in de was te kort en te nauw onder de armen .geworden. Kritiek levert de Consumentenbond op de maataanduiding. Van merk tot merk bleken T-shirts met gelijke maataanduiding sterk te verschillen, zowel in lengte als in breedte. Ook werden grote verschillen geconstateerd tussen shirts van hetzelfde merk en dezelfde maat. De kleurechtheid bleek weinig merkgebonden. Merken, waarvan de ene kleur zich na wassen goed hield, gaven in een andere kleur af en werden vaal. Vooral de donkere kleuren (zwart) bleven afgeven, aldus de Consumentenbond. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In de steden moeten meer woningen worden gebouwd voor mensen die „van buitenaf" komen. Een oplos sing daarvoor kan worden.gevonden in het bouwen van zoveel mogelijk woningen op één plaats of in een bepaald gebied. Verder zouden de gaten in de bestaande stedelijke gebieden kunnen worden opgevuld. Dit staat in het Jaarverslag van de Rijksplanologische Dienst over 1978. De dienst meldt dat er tekenen zijn die erop wijzen dat de belangstelling voor het wonen in de stad de laatste jaren is toegenomen. Daarom vindt de dienst dat er in de steden meer woningen moeten komen om de trek naar de stad mogelijk te maken. Het Jaarverslag staat uitvoerig stil bij Europa. De dienst vindt dat er in de Europese Gemeenschap gemeen schappelijk ruimtelijk beleid moet komen. Zo'n beleid kan dan onder deel worden van bijvoorbeeld het re gionale beleid, het milieubeleid en het landbouwbeleid. Er zijn verder nauwe relaties tussen het ruimtelijk beleid en het energie-, industrie-, soci aal- en verkeersbeleid aldus de dienst. De dienst signaleert dat de ruimtelij ke ordening zich nog voornamelijk afspeelt binnen de nationale grenzen. In internationaal verband zijn er wel iswaar sporen van ruimtelijk beleid te zien, maar van enige samenhang is nog geen sprake. Om die samenhang te krijgen vindt de dienst dat er ge werkt moet worden aan de ontwikke ling van gemeenschappelijke ruimte lijke programma's Voorgesteld wordt een apart bureau in het leven te roepen binnen de organisatie van de Europese Gemeenschap. De dienst signaleert dat het probleem van de gastarbeiders in Europa voor lopig nog erg groot zal blijven. De regionale politiek kan dit probleem helpen oplossen. Andere dringende problemen in Europees verband. De opvang van het toenemende aantal toeristen in de berg- en kustgebieden en in het teruglopen van het natuur lijk milieu als gevolg van verstedelij king en milieuverontreiniging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9