Greetje Kauffeld zingt nu pas echt WEERZIEN Tekening van een lezer rouw Commentaar Neem die tijger achterop! Snel Esso-tijgerjack: f 12,50. het valt wel mee met 't milieu kerkgelegenheid in onderwijs (1) erkgelegenheid in onderwijs (2) lichting moet geld teruggeven Mobilofoon voor alle streekbussen beeld weer stoom buiten-lolly's zachte landing hartaanval bENSDAG 25 JULI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET lister Pais van onderwijs heeft ede week zijn tweede actieplan resenteerd, waarmee hij het jaar ruim twee en half [ti end extra arbeidsplaatsen wil Op zichzelf verdient dit grote instemming. Er wordt reeks van maatregelen aange- digd om het zeer nijpende pro- $m van onderwijs aan andersta- dta aan te pakken. De gemiddel- "a ^oepsgrootte in het kleuter- en tc r onderwijs gaat nu eindelijk efaag van 31 naar 30 leerlingen. Pi bovendien brengt het plan een 'm onaanzienlijke verlichting van Werkloosheid in het onderwijs. laatste jaren begint dat werk- heidsprobleem, zoals bekend, ikbarende vormen aan te ne- sraard valt er over de onder- ikundige inhoud van het actie- te redetwisten. Zo heeft mi er Pais kennelijk voorrang wil geven aan het onderwijs voor erstaligen. Maar voor hetzelfde had hij, zoals de onderwijs organisaties dat willen, onder :r maatregelen kunnen nemen toe te werken naar de toekom- opleiding voor de nieuwe ba- hool. Dat zou, althans volgens onderwijs-vakorganisaties, ex- arbeidsplaatsen hebben opgele- I voor de huidige opleidingsin- ïten, omdat er straks relatief :r docenten nodig zouden zijn nu. angrijker is echter de vraag of elk jaar opnieuw presenteren actieplannen een duidelijke rage levert aan het werkgele- heidsprobleem in het onderwijs de langere termijn. Het ant- >rd daarop luidt ontkennend. nil toe weet de minister elk nog een redelijk aantal ar- Isplaatsen te scheppen door Itregelen die niet direct in de r van de rijksbegroting liggen, jaar betreft dat bijvoorbeeld niet meer uitbetalen van ver dingen aan leerkrachten voor begeleiden van stagiaires. HAAG/LICHTENVOORDE Het ministerie van CRM wil Ie Paulusstichting in het Gelder- dchtenvoorde de twee miljoen en die het had verleend van de $telijke gehandicapte bewoners investeringen mee te plegen, zo mogelijk aan die bewoners terug- stichting, die in Oost-Nederland tlf gezinsvervangende tehuizen liteert, kwam onlangs in op- ak toen bleek dat er verkeerd gegokt met die investeringen, als gevolg dat de zaak financieel ;de mis te lopen. Daarbij zouden ;wee miljoen gulden van de pa cten gevaar lopen. '^ministerie wil nu dat het geld zo ;^dig mogelijk uit het onroerend wordt losgemaakt om het te ;n terugstorten op de privé-re- Ingen van de patiënten. Volgens ^Bitter J. Brouwer van het bestuur de Pauslusstichting is men in rn irhandeling met een grote han- jank die zich voor het geld ga- wil stellen. :aak liep bij de Paulusstichting icieel mis toen twee commerciële :ten niet de verwachte vruchten erpen. Het gaat om het vakantie- mm Groot Deunk in het Aalten- arlo en om een tuin- en kassen- plex, de Luthe, eveneens in Aal- Het was de bedoeling dat de oitatie-kosten van de projecten men, als gevolg van een sterk da lend leerlingen-aantal. Op dit mo ment bedraagt het totale aantal werkloze kleuterleidsters en on derwijzers al ruim acht en een half duizend. En als er niets gebeurt, zal het er straks allemaal nog veel somberder gaan uitzien. Een commissie heeft onlangs becij ferd dat er bij ongewijzigd beleid tussen nu en 1984 nog eens der tienduizend arbeidsplaatsen in het kleuter- en lager onderwijs zullen verdwijnen. Tegen die achter grond betekent het actieplan van minister Pais een flinke tegemoet koming aan de onderwijsgeven den. Zeker gezien het straffe be zuinigingsklimaat, waar het huidi ge kabinet soms wanhopig in pro beert koers te houden. Maar op een gegeven moment is de koek op en dan moet er een politieke keuze worden gemaakt. De onderwijs-vakorganisaties heb ben daar al eerder op gewezen. Daarom willen ze ook <lat de mi nister nu eens met een samenhan gend beleid op tafel komt, waarin hij aangeeft welke onderwijskun dige plannen hij voor de komende jaren in petto heeft en wat daarvan de consequenties zijn voor de werkgelegenheid. Zolang zo'n meerjaren-perspectief er niet is, wensen zij niet te praten over loonmatiging. Vandaar ook dat zij een suggestie van minister Pais om aan het eind van dit jaar af te zien van een periodieke loons verhoging ten behoeve van de werkgelegenheid, hebben afgewe zen. Zij willen garanties voor een langere termijn. Pas dan is voor hen inkomensmatiging bespreek baar. In feite ligt hier de kern van de zaak. Daarom zou het interessant zijn te vernemen of de bewinds man nog eens met een eigen „con touren-nota" op tafel komt voor het onderwijs en voor de werkgele genheid. Van een onzer verslaggevers 's GRAVELAND Ze werd 39 Jaar geleden in Middelburg geboren als Greetje Kloet, maar haar ontdekker Bep Rowold de toenmalige leider van de Skymasters vond de naam van haar moeder beter passen bij haar artiestenstatus. Zo werd het dus Greetje Kauffeld. En wie Greetje Kauffeld zegt, zegt Annie de Reuver, Joop de Knegt, Corrie Brokken, Nelly Wijsbek, Thom Kelling of Jetty Pearl. Neerlands artiestenstal van weleer, waarvan het merendeel inmiddels volstrekt in de vergetelheid is geraakt. Maar Greetje zingt nog steeds. Interessanter dan ooit zelfs. Twee jaar geleden nog ver scheen van haar een lang speelplaat, die ze zelf een monument in haar loopbaan noemt. Op deze plaats een hommage aan Clifford Brown zingt ze een hand vol ballades die de indruk van een volwassen jazz-zan- geres achterlaten. En dat is natuurlijk wat anders dan het vergeelde „Maantje luis ter eens goed" of „Wat een dag", waarmee ze in 1961 als bakvisje deelnam aan het Eurovisie Songfestival in Cannes. Betere lied Het zal wellicht menigeen ontgaan, maar Greetje is nog altijd actief als zange res. Ze heeft in de afgelopen vijf jaar een jazzy stijl ont wikkeld waarmee ze zich op het betere lied werpt. Regel matig treedt ze met een jazz combo op in het land, in radioprogramma's, in Duit se televisieprogramma's en natuurlijk met de Skymas- 'ters in het jazzcafé van Niek Vollebregt in Laren. En na twintig jaar zingen ontmoe ten start en finish elkaar weer: sinds twee jaar volgt ze grondig zanglessen bij Lex Karsemeijer, de „vader" van het nu inmiddels ver steende meisjeskoor Sweet Sixteen. Carrière maken is voor Greetje Kauffeld nooit zo'n absolute noodzaak geweest. Jawel, in haar hoogtijdagen toerde ze als een zelfbewuste tante in haar eentje door Duitsland en de Verenigde Staten. Maar ze besefte al gauw dat populariteit niet zelden gepaard gaat met eenvormingheid: vastroes ten in een stramien dat bol staat van tijdelijkheid. „Je ziet het vandaag de dag toch voortdurend. Om de haver klap doemen nieuwe gezich ten op en voordat je het weet zijn ze alweer verdwenen." Sinds ze negen jaar gele den trouwde met Joop de Roo, hoofd lichte muziek ra dio bij de AVRO, heeft ze de zaken anders aangepakt. Ze verdeelt haar energie nu ge lijkelijk over muziek en haar privéleven in 's-Graveland: met dochter Nathalie (8), zoon Mark (6), vijf poezen, een boxer, een papagaai, vis sen en kippen. Duitsland Ze was nog maar een kind toen ze op 1 februari 1957 ze weet het nog precies moest voorzingen bij de Skymasters in het toenmali ge Flevorestaurant in Rot terdam. Het werd „My blue Heaven" en dat zou nog vele malen te horen zijn in de wekelijkse live-uitzendingen voor de radio. Met De Zaai ers oogstte ze succes op een songfestival in Venetië, en dat betekende haar door braak in Duitsland, waar ze vele jaren vertoefde. Ze maakte er zo'n 25 singles en vier langspeelplaten, maar raakte op den duur uitgeke ken op het niet al te fanta sierijke repertoire dat haar daar werd opgedrongen. Na wat gespaard te hebben waagde ze de stap naar Amerika, waar ze binnen een mum van tijd met gitarist Oscar Neves (nu al tien jaar bij Sergio Mendes) in een televisieshow prijkte. Maar' er kwam iets tussen: Joop. Bovendien, ze had al lang de betrekkelijkheid van een zangcarrière ingezien. Liever een bescheiden blijvertje dan een reeks geforceerde pogingen om erbij te horen, dacht ze. Voeg daarbij nog haar opvatting dat televisie eigenlijk een onding is, en het is begrijpelijk dat ze rus tig voortkabbelde in radio programma's. „Muziekpro gramma's op de televisie zijn over het algemeen niet door de strot te krijgen," zegt ze bars. „Het is elk sei zoen weer hetzelfde." Een opleving van de radiq dan? Greetje: „De radio blijft voor de meeste mensen en nu, met dochter maar soms word ik stapel gek van de oppervlakkig heid van deze tijd. Niemand lijkt nog ergens tijd voor te hebben, alles moet vlug vlug en een beetje genieten is er nauwelijks nog bij." Om een nadere uitleg gevraagd, zegt ze: „Ik zal het proberen uit te leggen. We hebben achter in onze tuin een paar grote coniferen laten weghalen. Dat klinkt misschien be schamend, maar daarachter ligt een prachtig groot wei land met koeien, paarden en schapen. En als ik daar dan vanmorgen zo zit, dan denk ik: waar maakt iedereen zich toch zo druk om? Er zijn mijns inziens zoveel mensen die niet eens meer een vogel horen fluiten. Op die manier ga je volgens mij aan de es sentie van Je bestaan voor bij. Je merkt het ook aan de muziek. Het mag niet meer eerlijk zijn. Alles klinkt zo perfect, dat gedreun in zo'n discotheek." Is het werkelijk zo hopeloos? Greetje: „Nou nee, ook weer niet helemaal. Ik vind het bijvoorbeeld opvallend dat je op jazzfestivals bepaald niet alleen veertigers ziet. Je treft er hoe langer hoe meer jonge mensen, die kennelijk op zoek zijn naar iets, want er is niets meer. Ik ben in elk geval blij dat Mark zijn mu zikale interesses nu al richt op een Boudewijn de Groot, dat is toch bepaald niet voor de hand liggend. En Natha lie neem ik wel eens mee naar een repetitie met de Skymasters. Ze vind het werkelijk prachtig." Begin Nathalie en zoon Mark. natuurlijk een gebruiksvoor werp. Maar toch geloof ik dat het echte hoogtepunt van de tv voorbij is. Het is toch stomvervelend om elke avond naar dat ding te kij ken. Ik geloof dat mensen wat meer gaan kiezen. Dat heb je ook met de bioscopen gezien. De hebben slechte tijden gehad, maar nu is er weer een opleving. Alles gaat een beetje naast elkaar leven." Oppervlakkig De jaren zeventig. Greetje: „Voor mezelf vind ik het fijn om negenendertig te zijn ik voel me er prima bij „Mocht zij er op Jonge leef tijd ook op uit trekken, dan zal ik haar niet tegenhou den. Ik vind het belangrijk dat een kind vroeg zelfstan dig is. Gewoon een beetje rondtrekken, dat kan nooit kwaad. Ik heb ook veel ge zien, en ik zou er niets van hebben willen missen. Na tuurlijk waren er vervelende momenten, maar over het geheel genomen vind ik toch dat ik een interessant leven heb gehad. Gehad? In artis tieke zin begin ik pas". zouden worden doorberekend in de verpleegprijzen. Toen bleek dat CRM daar niets voor voelde, betekende dat een forse streep door de rekening. Het kassencomplex is inmiddels overgedaan aan het sociaal werk voorzieningsschap Hameland, maar voor het vakantieproject heeft zich nog geen gegadigde aangediend. Er is overwogen om er Vietnamese boot vluchtelingen in onder te brengen, maar volgens een woordvoerder van CRM is de accommodatie daar niet geschikt voor. CRM voelt er evenmin voor om de gebouwen te kopen, om dat het ministerie geen eigen stich tingen wil exploiteren. UTRECHT (ANP) Binnen vier jaar hebben alle vierduizend streekbussen in ons land mobilofoon. Dit meldt "Versnelling", het blad voor het streekvervoer. Het uitrusten van de streekbussen met mobilofoons kost ongeveer vijftien miljoen gulden. Met de mobilofoon hoopt men de veilig heid van passagiers en chauffeurs en de service te kunnen vergroten. Bij verscheidene maatschappijen, onder ander Westnederland, die de busdien sten in en rond Den Haag en Rotter dam onderhoudt, is al enige jaren de mobilofoon in gebruik. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon ADVERTENTIE Esso Mix heeft nu een nieuwe sterke mengverhouding van 1:50. Daarom bieden we tijdelijk dit gekke tijgerjack aan voor maar f 12,50. Je kunt 'm bestellen bij elke Esso Mix-pomp, zorg dat je er/ snel bij bent Als het warm is en je zit toch aan het strand, wil je wel eens het water in. Maar in Italië, in grote delen van de kuststreken tenmin ste, mag het niet; het water is zo vuil en baden is zo riskant, dat in Napels politie en brandweer de zwemmers zelfs moeten tegen houden. Ergens op de oceaan botsen twee tankschepen op el kaar, en hup! daar drijft een olie veld naar de stranden van een tot dan ongerept gebied. Vogels en vissen gaan er bij honderden, duizenden aan dood en elders op de wereld sterven kleine vogels omdat ze van gewassen eten die met vergif bespoten zijn of insek- ten nuttigen die er al eerder van hebben gesnoept. Dieren sterven uit omdat er teveel van afgescho ten worden of omdat hun wouden in een razend tempo kaalgehakt worden. De ene milieuramp na de andere dus. en toch durft iemand van naam en faam op dit mo ment te zeggen dat het echt wel meevalt met de toekomst van ons milieu. Die iemand is directeur C. G. C. Rawlins van de beroemde dieren tuinen in Londen en Whipsnade. die zich in het tijdschrift „Artis" afvraagt, of dat milieu de laatste 25 jaar werkelijk zo is verslech terd. Natuurliik. zegt hij, zijn er genoeg voorbeelden van wat er in die 25 jaar is aangetast en ver nield in de natuur. Er zijn minder ongerepte gebieden dan vroeger: de wereldbevolking heeft zich snel uitgebreid, zodat er meer land nodig was om op te leven, om voedsel te verbouwen, om dieren te kweken en natuurlijke hulpbronnen te ontginnen. Daar door zijn er her en der veel min der planten en dieren dan vroe ger. Schitterende natuurgebie den zijn opengesteld voor het toerisme, een nieuwe vorm van „vervuiling". De stijgende le vensstandaard eist steeds meer van de natuurlijke rijkdommen van de aarde op. Oliebronnen, autowegen en vliegvelden heb ben het aanzien van allerlei ge bieden drastisch veranderd. Maar daar staat heel wat tegen over, vindt Rawlins. De indu striële gebieden zijn in het alge meen veel schoner geworden. Treinen, fabrieken en andere in stallaties gingen van kolen over op elektriciteit en olie en wetten deden de rest. De huizen zijn be ter geworden, de tuinen staan vol met bomen en struiken die vogels aantrekken. Er worden maatre gelen bedacht om de uitlaatgas sen op de wegen en in de lucht te verminderen. „Terwijl wij nu kla gen over de invloed die het mo derne transport op ons milieu heeft, vergeten we dan niet veel meer dat een generatie geleden de meesten van ons in treinen reisden die getrokken werden door op kolen gestookte locomo tieven, waardoor wijzelf en het omringende platteland met roet werden overdekt". De natuur heeft op sommige plaatsen in de wereld weliswaar ernstig geleden onder het optre den van de mensr-maar waar schijnlijk is het dieptepunt al in het begin van de afgelopen kwart eeuw of nog daarvoor bereikt, aldus Rawlins. „In feite is er ge durende de afgelopen tien- tot vijftien jaar veel ten goede veran derd, met als belangrijkste mis<- schien de houding van de mens die zich eindelijk bewust is ge worden van de gevaren die de natuur bedreigen en van het feit dat hij wel degelijk iets kan doen aan het voorkómen van deze ge varen". De jacht met het geweer is overgegaan in de jacht met de camera en dierentuinen zijn of horen te zijn centra van onder zoek van dieren geworden. Die ren worden er natuurlijker gepre senteerd, waardoor bij het pu bliek sympathie wordt gewekt voor de gedachte om die dieren in het wild te beschermen. in Japan. Op 1 augustus gaat de eerste rijden op een traject ten westen van Tokio, en als het be valt zullen er wel meer stoomlocs komen. De Japanse spoorwegen zeggen dat het verschijnsel niets te maken heeft met de energiecri sis, maar met het enorme tekort op hun begroting. Ze hopen dat de Japanse stoomfanaten zich als één man op de trein zullen storten en zo geld in het laatje brengen. Sinds drieëneenhalf jaar kent Japan geen stoomloco motieven meer. Toen in decem ber 1975 de laatste uit de dienst werd genomen, waren ze trou wens alleen nog op het eiland Hokkaido in gebruik. Als je oor zo hoog zit, je poot zo zwaar is en je toch wel eens achter of in je oor wilt krabben, hoe doe je dat dan? Geen pro bleem voor deze (Deense) oli fant: hij pakte gewoon een stok je in zijn slurf en krabbelde daar voorzichtig mee op de gewenste plek. De stoomlocomotief komt terug De IJsselstad Kampen, die geen gelegenheid onbenut laat om zich te „verkopen", heeft weer wat. Ditmaal is het de plaatselij ke oranjevereniging die zeventig jaar bestaat en iets leuks voor en ten bate van de stad wil doen. Een werkgroep uit de burgerij is al druk doende om gelden voor een beeld in te zamelen, dat als cadeautje voor Kampen bedoeld is. Het wordt de lantaarndrager, een vroeger populaire figuur die de fanfares en harmonieën een handje hielp. Niet als muzikant, maar om de korpsen bij te lichten met zijn lantaarn. Een lichtbren gend en verlicht persoon dus, die niet voor het nageslacht verloren mag gaan, vindt de werkgroep, en daarom in steen in de omge ving van het oude raadhuis moet komen te staan. Een huis-aan- huis-collecte heeft inmiddels al ƒ3500 opgebracht, maar dat is natuurlijk niet genoeg. Vandaar dat bezoekers van de jaarlijkse Kamper-Ui-t-dagen (de donder dagen van juli plus de eerste in augustus) voor 3,50 een poster in fraaie kleuren van het Kamper IJsselfront kunnen kopen. Het onderschrift op de poster brengt zowel de stad als de actie van de jarige vereniging aan de man: „Kampen, een beeld van een stad". Een Deense firma is op het idee gekomen dat ook Groenlandse kindertjes op z'n tijd best een ijslolly lusten, en zal daarom dit jaar nog vijfduizend lolly's om zelf in te vriezen verschepen. „De Groenlanders kunnen er in hun ijskasten dan zelf lolly's van ma ken," verklaarde iemand van de firma in Kopenhagen. En als ze daar geen ijskast hebben, omdat het er meestal toch erg koud is? „Nou, dan laten ze de lolly's ge woon buiten voor de deur bevrie zen," zei dezelfde man opgewekt. Dat is nou typisch een voorbeeld van water naar de zee dragea De parachutespringer kwam ta melijk zacht terecht: op een oude vrouw die achteraf wel spijt als haren op haar hoofd gehad zal hebben dat ze naar het feest is gaan kijken. Dat feest werd in Venetië gevierd en een aantal Ita liaanse parachutespringers zou van 1500 meter hoogte uit een helikopter springen en precies op het San Marcoplein. tussen de duiven, terecht moeten komen. Alle springers kwamen op de goeie plek uit, op één na. Die werd door een windstoot uit de koers gedreven en landde midde nin de menigte toeschouwers, precies op de zeventigjarige Spaanse mevrouw Ampara Orte- go Saboja. Hij had niks, maar zij ligt met een gebroken dijbeen in het ziekenhuis bij te komen van de schrik. In een woning in de Italiaanse stad Triest heeft de politie een dode vrouw gevonden met een mes in de hand, en haar zwaarge wonde echtgenoot. Uit het onder zoek bleek, dat de 67-jarige vrouw geprobeerd had haar man (73) te doden, maar dat ze zelf aan een hartverlamming gestorven is terwijl ze haar man steek op steek toebracht. Volgens de art sen zal de oude man het wel over leven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5