Vijf jaar lang geen nieuwe kerncentrales Kerken waarschuwen tegen rommelen met menselijk erfgoed Den Haag krijgt een diakonaal predikant Uit brieven van lezers Trouw Conferentie wereldraad van kerken wil Extra: Uitneembare veijaardagskalender op poster-formaat. In Libelle van deze week. Overal te koop. f 1,65 VOORBIJGANGER! Dominee wil vergunning voor auto's Veel Hongareig religieus In twaalf plaatsen zendingsdagen WOENSDAG 25 JULI 1979 TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers BOSTON Vijf jaar lang geen nieuwe kern centrales bouwen en in tussen ernstig de voor- en nadelen van kerne nergie tegen elkaar afwegen. Dat voorstel heeft de we reldraadconferentie inzake geloof, wetenschap, technolo gie en de toekomst, die gister avond in Boston is besloten, voorgelegd aan de wereldraad van kerken. Deze moet in zijn wetgevende vergadering, eerst het centraal comité vol gend Jaar in Genève en ver volgens in de Assemblee in 1981 in Vancouver hierop rea geren. Het Inbouwen van de vijfjarige ter- mijn kwam voort uit een compromis. De sectie, die zich met energievraag stukken had beziggehouden, had een onbepaald moratorium aan de confe rentie voorgelegd, maar dat stuitte op weerstand van de zijde van de Russen, van enkele deelnemers uit de derde wereld en van de establishment van kernfysici en vertegenwoordigers van deze industrietak in de rijke landen. Een van de vertegenwoordigers uit de derde wereld die zich tegen het moratorium uitsprak, zei dat hij niet goed inzag waarom juist nu de rijke landen al een eind op weg zijn met kernenergie, aan de arme moet worden gezegd dat het te moeilijk en te gevaarlijk is. Hij wees op de kans dat de rijke landen de energie uit de derde wereld gewapender hand zullen komen halen, als zij niet verder gaan met de ontwikke ling van kernenergie, die hen voor een belangrijk deel onafhankelijk zal maken van de fossiele brand stoffen. De Zweedse gedelegeerde Setter- wal zei, dat het rapport van de energiesectie de ernst van de situa tie rondom energie in de wereld niet voldoende duidelijk stelde. Hij wees erop, dat er massale werkloos heid kan komen en dat tenslotte de armen in de rijke landen en de arme landen slachtoffer kunnen worden van een besluit de kern energie niet verder te ontwikkelen. Russen Hij noemde het dwaas en gevaar lijk wat de conferentie over het moratorium besloot. Hij voorzag een enorme vervuiling van het leef milieu, wanneer in plaats van uraan kolen gebruikt zouden wor den voor energieopwekking. „De risico's voor de mensheid zouden groter zijn zonder kernenergie dan met kernenergie", aldus Setterwal. De Leningradse aartsbisschop Kiril zag het voor de Sowjet-Unie donker in, wanneer de daar allang voorgeno men grootse plannen tot het bouwen van kerncentrales plotseling terzijde gelegd zouden moeten worden. Hij wees erop dat de Sowjetunie dan van een olie-exporteur tot een importeur van olie zou worden. Dat zou een onaanvaardbare neerslag hebben op andere landen van Oost-Europa, die nu hun gas en olie uit de Sowjetunie betrekken. Naast het meerderheidsrapport uit de energiesectie was er ook een kort minderheidsrapport, dat geïnspi reerd was door prof. David Rose, de vice-voorzitter van het MIT. Rose zei. dat de energieproduktie door middel van kernkracht heden ten dage de minst gevaarlijke methode is. Vol gens Rose staat een onbeperkt mora torium gelijk met een veto tegen kernkracht. Hij sprak zich er ook tegen uit, omdat in geval van een moratorium veel geleerden zich op andere onderwerpen zullen speciali seren. waardoor het moeilijk zou zijn, de zaak weer op gang te krijgen, wanneer eventueel een einde aan het moratorium zou komen. Geloofswaardigheid De doorslag in het energiedebat werd gegeven door de Britse kernfysicus dr. John Francis. Hij zei, dat een absoluut moratorium een breuk zou betekenen met de tot dusver in de wereldraad aanvaardde houding van een voorwaardelijk 'ja' tegenover kernenergie. Hij betoonde zich be zorgd, dat zo'n zwenking de geloof waardigheid van de wereldraad onder de geleerden zou kunnen ondergra ven, waarop de voorzitter van de energiesectie, dr. A. H. van den Heu vel uit Nederland, zei dat een niet uitspreken van een moratorium de geloofwaardigheid van de wereldraad bij de tegenstanders van kernenergie, onder wie ook talrijke geleerden, zou ondermijnen. Volgens Van den Heuvel was de uit spraak van een moratorium in het geheel geen breuk met het verleden, maar slechts een gevolg van de toe spitsing van het 'voorwaardelijke ja' uit vroegere verklaringen. De aangenomen resolutie wil niet dat reeds bestaande kerncentrales wor den gesloten. Zij vraagt erom het splijtbare materiaal niet op te werken zodat plutonium kan ontstaan, en geen centrales te bouwen die op plu tonium draaien. De resolutie verlangt een brede publieke discussie over de toepassing van kernenergie. De sectie stelde voor, een internatio nale actie te beginnen, die ten doel zal hebben dat mensen zich persoon lijk verbinden energie te sparen. De tekst voor zo'n persoonlijke gelofte zou kunnen zijn: „Ik neem mij voor benzine en elektriciteit thuis bij mijn DUBBELZINNIG je moet hier dubbelzinnig leven verslingerd aan wereld en aarde én in verwachting van een komend rijk; of juist daarom je moet hier dubbelzinnig leven met alles voor allen samen en tegelijk in diepe eerbied voor die j ene mens; of juist daarom fch je moet hier dubbelzinnig leven altijd onder de ogen van Hem en tegelijk naar mensen toegekeerd; of juist daarom .je moet hier dubbelzinnig leven bedacht of> wat komen gaat en verzonken in stemmen van vroegei?; of juist daarom. werk en in mijn vrije tijd te sparen en meer energie beschikbaar te laten komen van hen van wie de basisbe hoeften niet1 gedekt worden". Ds. F. N. M. Nijssen waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tammmga Directeur mg O Postma HOOFDKANTOOR PostDus 859 1000 AW Amsterdam tel 020-913456 leie* 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Oedietbank Rekenmgnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam XU000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Poslbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en (worging) tel 010-115588 (redactie) lel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 Parkstraat 22 Den Haag _REGIO NOORD/OOST-NEDERLANO (uitsluitend administratie) Postbus 3 Z 6000 AA Zwolle tel 05200-17030 Abonnementsprijzen: Per maand 15.90 Per kwartaal I 47,70 Per halt jaar 95.40 Per jaar 188 60 Advertent etaleren oo aanvraag 1 Teleloniscfta abonnementenopdrachten adressen boven) -Opgave familieberichten 9-19 30 van - maandag t m vrijdag Op zondag van 18- 20 uur «©lef 020-913456 020-936868 o» schr,neii|k aan Mmi-Adv J a'deiing postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adrcswijzig-ngen uitsimtend schriftelijk tan onze Amsterdamse adressen Van een onzer verslaggevers BOSTON Tot verdriet van enkele vrouwen, meest uit de industrielanden, heeft de con ferentie over geloof en weten schap en toekomst die de we reldraad van kerken in Bos ton heeft gehouden, zich op het punt van abortus sterk op de vlakte gehouden. Het onderwerp kwam aan de orde naar aanleiding van het overleg over de genetica en de biologische mani pulaties met genen. De conferentie stelt vast dat de kennis van de erfe lijkheidsleer de medici in staat stelt een zwangere vrouw in een vroeg sta dium te waarschuwen, wanneer zij een gehandicapt kindje verwacht. In dat geval doet zich de vraag ten aan zien van zwangerschapsonderbreking voor. De conferentie waarschuwde dat de betrokkenen licht beïnvloed kunnen worden door al te gemakke lijk te praten over abortus. De conferentie riep daarom de we reldraad op een studiegroep te vor men, die zich zal bezig houden met de ethische, theologische, sociale en wettelijke problemen in verband met abortus van erfelijk gehandicapte vruchten. De groep moet zich voorts bezig houden met het vraagstuk van pas geborenen met ernstige afwijkin gen en met bevruchting door een an der dan de wettige vader, met be vruchting van een ei dat niet van de wettige moeder is en met het over plaatsen van embryo's. Zolang het gebeurt met inachtne ming van voldoende veiligheidsvoor zieningen heeft de conferentie over geloof en wetenschap geen bezwaar tegen de DNA-technologie waarbij planten en huisdieren betrokken zijn. De gevaren die hierbij bestaan dwin gen evenwel tot veiligheidsvoorzie ningen, zoals de Canadese regering heeft vastgesteld. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ds. F. N. M. Nijssen, een van de directeu ren van de stichting Kerk en Wereld te Driebergen, is be noemd tot diakonaal predi kant van de hervormde ge meente in Den Haag. Het gaat hier om een voor Den Haag nieuwe functie. In de binnenstad en de daaraan grenzende wijken komt ook de hervormde gemeente veel in aanraking met problemen, die welis waar in de hele samenleving spelen, maar die veelal in de oude stadswij ken 2ijn geconcentreerd. Men vindt er mensen die kwetsbaar zijn, die nau welijks aanvaard worden en niet tot hun recht komen. De centrale diakonie van de Haagse hervormde gemeente vond, dat de kerk daar vanuit een dlakonale in valshoek zinvol werk zou kunnen ver richten. Een overweging om daarvoor een predikant te benoemen, was de verwachting, dat een predikant eer der zal worden geaccepteerd, wellicht meer herkenbaar is en gemakkelijker contacten zal kunnen leggen. Het werk, dat ds. Nijssen zal gaan doen, ligt in de lijn van zijn huidige activiteiten bij Kerk en Wereld. Als hoofd van het kerkelijk service-team richtte zijn werk zich op missionaire gemeente-opboiw. Hij was ook nauw betrokken bij "Zending in Neder land" en bij verschillende evangelisa- torische projecten. Eerder dit jaar baarde hij opzien met een artikel in Trouw, waarin hij een hergroepering van de reformatorische kerken voor stelde in een progressieve en een con servatieve kerk. Ds. Nijssen komt rechtstreeks in dienst van de centrale diakonie en zal door de kerkeraad worden beroepen tot predikant voor bijzondere werk- zaamhedne. Hij zal waarschijnlijk in november met zijn werkzaamheden kunnen beginnen. Hij is 53 Jaar en werkte vanaf 1970 bij Kerk en Wereld Daarvoor was hij predikant in Mij drecht, Goes en studentenpredikant in Wageningen. Islam-week m.m.v. dr. I. P. C. van 't Hol en prof. dr A. Wessels. 6-10 augustus, Hydepark. Doom (tel. 03438-4041). Nieuw leven in oude steden, over Somoza (2) het behoud en de leefbaarheid van oude stadskernen, 20-24 augustus, Den Alerdinck, Laag Zuthem (tel 05290-541) Verbeteren Toepassing van de DNA-technologie Clonen voor medische doeleinden bij mensen zoals de vervanging van beenmerg cellen die niet goed functioneren door andere die dat wel doen, roept geen bezwaar op. Wanneer echter mense lijke zaad- of eicellen in de reageer buis door midden van DNA-technolo gie „verbeterd" worden, roept dat volgens de wereldraadconferentie wel etnische problemen op, omdat de ver andering van de genetische lijn van de mens een kwalitatieve wijziging is in de medische beïnvloeding van het menselijk leven. Zulke beslissingen eisen een veel breder opgezet onder zoek dan alleen het betrokken mense lijk individu kan verrichten. De conferentie stelde vast, dat de DNA-technologie bij mensen erg kostbaar is, en dat de mens, teneinde zijn erfelijke eigenschappen gezond te houden, beter andere wegen kan volgen dan DNA-technologie. Het geld kan beter besteed worden aan preventief medische zorg en aan be strijding van straling. Zolang we niet zeker zijn dat alleen het gewenste gen wordt overgeplant roept de conferen tie op tot uiterste terughoudendheid. De conferentie sprak zich uit tegen „clonen" met mensen. Deze technolo gie stelt de wetenschap in staat meer dere identieke mensen „te maken"! ling lijkt nergens op. Dit is gewoon smijten met gemeenschapsgeld. Zwolle Th. J. E. Woudbuysen Gezond leger Relevant In Trouw van 16 juli een citaat uit „Protestants Nederland" van drs. K. Exalto. Ik weet en waardeer, dat Trouw uitermate correct is in het pluriform doseren van verschillende meningen. Maar toch vond ik het fijn, dat het prentje van Berkhof de rug naar het bedoelde citaat had toege keerd! Eigenlijk zou ik daar ook wel mee kunnen volstaan, ware het niet, dat er een vraag bij mij rijst naar aanleiding van de eerste vijf regels van Exalto. Ik citeer opnieuw: „Bij al wat over het geloof gezegd wordt, wordt onmiddellijk gevraagd naar de relevantie ervan voor de praktijk van het leven. Wat hééft men er aan? Wat kan men er mee dóen?" (Einde ci taat.) Exalto heeft daar kritiek op. Mijn vraag is nu: Heeft Jezus dit ook niet met grote nadruk gezegd? En wanneer dan In de kritiek, die erop volgt, het links politieke ijveren te gen de „zogenaamde rassendiscrimi natie in Z.-Ufrika" (aanhalingstekens van mij, B.K.) ter discussie wordt gesteld, dan weten we wel weer hoe laat het is. Ik hoop niet te laat! Zwolle B. Kok KLM-EL AL Mevrouw Smit-Kroes keerde teleur gesteld en met lege handen terug; jammer wij zouden haar gaarne meer succes hebben gegund. Ook de Israë lische regering is teleurgesteld, want ln ons zaken doen worden nog steeds „Niet Jood verklaringen" afgegeven en wordt Israël ook door ons land gediscrimineerd. Hoogste tijd voor onze regering waarvan ook mevrouw Smit-Kroes deel van uitmaakt, eerst eens schoon schip in eigen land te maken. Hier hebben wij weer te ma ken met die bewuste splinter in an dermans oog, maar de balk in ons eigen Nederlands oog, daar zijn wij stekeblind voor. Vorden A. B. Hüsken Politiek is een ongewis bedrijf, dat echter best zijn aardige kanten heeft. Van het een zowel als van het ander kunnen de heren dictators meepra ten, zoals het recente verleden nog weer eens leert. Worden gewone boe ven door politie en justitie lastig ge vallen, ook als ze een landsgrens pas seren, 'niet alzo vergaat het deze he ren. Mocht voor hen ooit, na jaren lang zich te hebben rijk gestolen en zich te hebben zat gemoord, het onza lige moment aanbreken om de benen te nemen, dan is daar nog altijd het troostend perspectief van een gast vrij land en een onbelemmerd genot van hun in veiligheid gebrachte buit. Ziedaar recentelijk het lot van onder anderen Idi Amin en Somoza in res pectievelijk Libië en de Ver. 8taten. De laatste had overigens enige reden om op begrip en erkentelijkheid te mogen rekenen na zo veel jaren direc te en indirecte steun te hebben ont vangen. Er bestaat gelukkig in deze wereld soms nog zo iets als trouw aan een vriend in nood, zelfs als men hem op het laatst ineens niet zo aardig meer ging vinden. Simpele zielen heb ben het er echter maar moeilijk mee. Ze vinden die ongelijkheid in behan deling van kleine en grote boeven een ongehoord schandaal. Om eerlijk te zijn hebben ze, dacht ik, welbe schouwd ergens niet helemaal onge lijk. Ede G. van Loo Euro-parlement De bedragen, die de leden van het Europese parlement in handen krij gen met inbegrip van onkosten- en reisvergoeding vind ik tamelijk aan de hoge kant om het zacht uit te drukken. Wat mij echter bepaald dwars zit is, dat de leden een bedrag van vijfduizend gulden, bestemd voor salariëring van een assistentie), in hun eigen zak kunnen steken zonder dat daar een haan naar kraait. De jeugdwerkloosheid in alle aangeslo ten staten ls groot Wanneer de leden van het parlement werkelijk allen iemand aanstelden, dan kwamen honderden aan interessant werk. Maar dan moeten die vijfduizend gul den wel uitgegeven worden. Wenst men geen assistentie, ook goed. maar dan dit geld niet bovenop de toch wel uitstekende vergoeding die men krijgt. De nu tot stand gekomen rege- U besluit uw commentaar van 18 juli betreffende de machtswisseling in Ni caragua met de hoop uit te spreken, dat de nationale garde zal worden omgevormd tot een gezond leger. Nu is dat een zeer moeilijke opgave, want een leger is niet gezond en kan dat ook nooit worden. Legers en soldaten zijn een bedjeiging voor vrijheid en democratie. Het volk van Nicaragua lijkt me al genoeg ervaring met ge zonde legers te hebben. Na mariniers uit de Verenigde Staten en nationale gardisten zou het voor de Nicaragua- nen gelukfcig zijn als ze zonder mili taire dreiging konden leven. Oud-Beijerland Martin L. van der Star Abraham van Splunter ADVERTENTIE Schitterende illustraties van Maijolein Bastin, waarin zij de natuur laat zien in lente, zomer, herfst en winter. Poster-formaat, dus ruim plaats voor alle veijaardagen die u wilt onthouden. De conierentie wijst erop aat mensen meer zijn dan een verzameling van cellen en genen. Ieder mens heeft een eigen leven, een eigen gevoel, een eigen leed en eigen vreugde. De conferentie vraagt de wereldraad van kerken een gezamenlijk beraad met de organen van de Verenigde Naties die daarbij betrokken zijn te organiseren over de ethische kanten van het manipuleren met erfelijk heidsmateriaal in de tussentijd spreekt de conferentie zich uit tegen genetische experimenten met men sen, anders dan voor het herstel van genetische defecten. De conferentie in Boston heeft voorts gewaarschuwd tegen gedragsbeïn vloeding door middel van genetische technologie of op een andere manier. Het rapport noemt de massamedia en zelfs soms kerkelijke praktijken ter beïnvloeding van mensen. Dat soort beïnvloeding gaat in tegen Gods be doeling. De conferentie vraagt daar om aandacht voor die mensen die in het bijzonder het slachtoffer kunnen worden van gedragsbeïnvloeding: ge vangenen. verpleegden in psychiatri sche klinieken en militairen. Beroepingswerk GEREF. KERKEN Bedankt voor Ridderkerk: T. J. va Loo te Ten Boer. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Werkendam: J. Karei te Opheusden. De zendingssecretaris van de christ lijke gereformeerde kerken, ds Drayer, is gisteren samen met ds I P. Brandsma uit Drachten naar Ind nesië vertrokken voor een werkb zoek aan de Torajakerk van Mama! op Zuid-Celebes. Deze kerk van thai 64.000 leden in 250 gemeenten is on staan door vijftig jaar christelijke g reformeerde zending. Ds Brandsn werkte er tot 1976. Op het ogenbl werken er ds C. W. Buijs, mevrou drs W. A. van der Klis (kadervormii en vrouwenwerk) en mevrouw dokt E. van Riessen. De delegatie wori eind september terugverwacht. Van een onzer verslaggevers DELFT De Delftse studentenpi dikant L. A. Kopmels vindt, dat een vergunningenstelsel voor autol zit en autogebruik moet komen, zo; er ook woon- en bouwvergunningd nodig zijn. In een artikel in het kerkblad He vormd Delft wijst hij op de tiendi zenden slachtoffers van het verkee maar ook op de milieu-, energie- «V; gezondheidsaspecten. Als een ve gunningenstelsel niet haalbaar is, v ds Kopmels in ieder geval strenaw maximumsnelheid, verhoging leiJde tijd rijbevoegdheid, begunstiging verbetering openbaar vervoer en eate verbod van alle autoreclame. se Ds Kopmels wijst daarbij op iede a( persoonlijke verantwoordelijkhei w, „Het behoort tot het christelijk eth( pi van onze tijd, in ons land. zovele mogelijk van de auto af te zien en al hoop nog altijd op een kerk die eefn principieel néén zonder ja tegen dei vorm van vervoer en verkeer laL, horen en daarvan ook blijk geeft r' het gedrag en niet alleen in de gezin heid van haar leden. Want het gaat het christelijk geloof om gans ee voudige, gans niet diepzinnige u hoogdravende dingen," aldus Delftse studentenpredikant. ge Van een onzer redacteuren In AMSTERDAM Het Hongaarse n£e tionale volkslied begint nog altijd met de woorden „God zegene en b j11 hoede de Hongaren.en een recei'jj onderaoek onder Hongaarse jongere heeft uitgewezen, dat een hoog pere centage van hen religieus is. Dat bericht het Joegoslavische bla Politika. Het schrijft deze religiosite toe aan nieuwsgierigheid of een a keer van datgene, wat de jeugd dag dag uit opgediend krijgt op de sch< len. Volgens een Hongaars partijbU gaat tien tot vijftien procent van al Hongaren regelmatig naar de kerl maar is bijna de helft (45 procent) va de bevolking religieus te noemen. O het platteland loopt het aantal gele vigen op tot tachtig procent. De ve houding rooms-katholieken - protel tanten in Hongarije is twee op één OEGSTGEEST Dit najaar organ seert de Nederlandse zendingsraa op twaalf plaatsen regionale zen dingsdagen. Het thema is steec „Zending - evangelisatie 1980 - 1990" De data zijn 6 oktober in Goes, Hoc geveen en Sneek, 27 oktober in An hem, Maassluis, Nijverdal en Sittafl 3 november Utrecht, 10 novemtx Groningen en 17 november Eindhl ven, Santpoort en Voorburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2