Japan wil een sterker leger Hesuwkado i Krijgsraad vonnist elf Libanongangers China beschuldigt Sowjet-Unie van grensschendingen n deze krant Poolse kolen Tokio vreest dreiging Moskou Protest Britse acteurs Chinees Volksdagblad rectificeert nieuws net Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Wisselvallig HET WEER KOERDISTAN naar Nederland rporaal rijdt vijf ito's plat met tank Nader onderzoek kankersterfte rond Schiphol blijft uit Strijdgas van VS lekt af en toe enzineproblemen agen Italië Afgifte chemische afvalstoffen aan regels gebonden Prijzen horeca onderzocht Trouw Soms haast reactionair I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Lees een krant met overtniging: TrOUW I rouw 37 STE JAARGANG NR 10906 WOENSDAG 25 JULI 1979 Wisselend bewolkt en mogelijk een bui. Middagtemperaturen rond tien graden. Matige westenwind. Morgen en overmorgen: mogelijk wat regen maar ook opklaringen, middag- temperaturen ongeveer negentien graden Zon op: 05.52 onder: 21.40 Maan op. 08.20 onder: 22.36 een waarlijk bijzonder# collectie in: antieke oude en hedendaagse TAPIJTEN, maar óók kelims en curiosa. 20 soorten BERBERS. oosters tapijthuls BV, LEIDEN Korevaaratr., Hogewoerd (071-13 11 78) ouderwetse service volop parkeren WEST-DUITSLAND DM 1.90 ENGELAND C 0,50 ITALIË LIRE 800 LUXEMBURG Bfr 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT pagina 2: Kerken: niet rommelen met enselijk erfgoed ipagina 3: Den Uyl nadert Palestijnen slinks Pagina 4: i/an versierde brief ot postkunst pagina 5: 3 reetje Kauffeld Izingt nu pas echt pagina 7: Darter vertrouwt veer op zijn eigen jongens Van onze economische redactie) \MSTERDAM De kans is zeer jroot dat Nederland de komende ja- en op vrij grote schaal kolen gaat copen in Polen. Volgens een woord voerder van de SHV de maatschappij lie de contacten heeft met Polen, gaat het om een langlopend contract net een levering van 600.000 ton per aar. Df het contract, waarde minstens 80 niljoen gulden doorgaat, hangt af van de financiering. De Polen wensen vooruitbetaling. De banken zijn daar toe bereid op voorwaarde dat de Ne- ierlandse staat deze kredietverstrek- cing garandeert. Volgens een woord- roerder van het ministerie van econo- itische zaken is over deze garantie ïog geen beslissing genomen, maar wordt de aanvraag „zeer serieus en welwillend" bekeken. De kolenleve- rantie zal ook ter sprake komen wan neer premier Van Agt in september een bezoek brengt aan Polen. De kolen moet worden gebruikt om twee nieuwe elektriciteitscentrales op gang te brengen. Volgens de zegs man van de SHV (vroeger: Steenko len Handelsvereniging) zou er op de Maasvlakte een nieuwe terminal voor de opslag van kolen komen. 3agina 9: .loyds staat voor een record-schade 'agina sport: Snel afscheid ran Okker 'agina service: Eetrubriek, strips, puzzel, feuilleton, radio- en tv- imnu'i wirrnvrmrM ÏNOVER/DEN HAAG (ANP) zijn vriendin „te wreken" heeft 21-jarige Nederlandse korporaal e nacht van maandag op dinsdag iet Westduitse plaatsje Bremer- de (Nedersaksen) huisgehouden een tank. Vijf auto's reed hij plat een Leopardtank en twee huizen chadigde hij zwaar. De totale ade wordt op 200.000 mark ofwel 000 gulden geraamd, aldus de Le- roorlichtingsdienst. De korporaal ïdeeld bij het 103de pantserver- ningsbataljon van de Nederland- andmacht in Seedorf, was er boos r dat zijn vijftienjarige vriendin Bremervörde door de justitie in internaat was geplaatst. Hij klom le kazerne in de tank en reed er de poort uit, achtervolgd door de lerlandse en Duitse marechaus- Hij liet op de weg naar Bremer- de een spoor van geknakte bomen verkeersborden achter, de plaats van bestemming drukte de pui uit het huis van de stiefou- s van zijn vriendin, plette de auto ■rt stiefvader tegen een muur en vervolgens het plaatselijke justi- Bftebouw binnen. Hij klom op het H van dat gebouw en liet zijn ach- ^^oigers weten dat hij gewapend i. Zijn commandant overreedde n ten slotte naar beneden te ko- De korporaal is in verzekerde faring gesteld. Hij heeft volgens marechaussee de commandant excuses aangeboden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) heeft geen behoefte aan een nader onderzoek naar de relatief hoge sterf te aan kanker bij bewoners rond Schiphol. Drie PvdA-leden van de Tweede Kamer hadden daarom ge vraagd naar aanleiding van de bevin dingen van de Leidse sociaal-genees kundige dr G. J. Bos. Deze had in een artikel in Medisch Contact de Haar lemmermeer een „kankerplaag" ge noemd. Hij concludeerde na een on derzoek naar de sterftecijfers in ruim honderd grote gemeenten dat in de Haarlemmermeer relatief veel men sen aan kanker sterven. Bos brengt dit in verband met de stoffen die vrijkomen bij het starten en landen van vliegtuigen in de omgeving. Ginjaar blijkt hier echter niet van onder de indruk. Hij noemt het on- deraoek twijfelachtig en meent dat het op belangrijke punten tekort schiet. De door Bos veronderstelde verklaringen van kankerhaarden noemt de bewindsman willekeurig. Hij verwijt de geneeskundige verge lijkbare gebieden zonder hoge kan kersterfte buiten beschouwing te hebben gelaten. WASHINGTON (AP) In voorraden strijdgas van het Amerikaanse leger is de afgelopen tien jaar vijf keer lekkage opgetreden. Maar volgens de woordvoerder die dit bevestigde wer den er maar drie mensen aan blootge steld, zonder ernstige gevolgen. Het gaat om in totaal 50.000 kilo van het als psycho-chemisch aangeduide gas „BZ", waar het leger al sinds 1976 van af wil. Het gerenommeerde Bat- telle instituut heeft opdracht gekre gen om een veilige vernietigings methode voor het spul te ontwikke len, maar zo ver is men nog niet. BZ werd in het begin van de jaren zestig geproduceerd. Het zou bij de tegen stander uitgebreide waanvoorstellin gen veroorzaken, zonder hem te do den. De Verenigde Staten hebben se dertdien verklaard dat zij in een con flict niet als eerste chemische strijd middelen zullen gebruiken. En voor BZ heeft het leger onder geen enkele omstandigheid meer emplooi. TOKIO (Reuter, AP, AFP) Japan voelt zich bedreigd door de toenemende militaire macht van de Sowjet-Unie in Azië. De regering van dat land vindt het daarom noodzakelijk dat Japan zijn defensie-inspanning vergroot. De Japanse regering vindt dat de Verenigde Staten de Russische dreiging niet voldoende serieus nemen. Met de bekende Britse acteur sir Ralph Richardson (op de voorgrond) aan het hoofd hebben gisteren enkele duizenden acteurs, dansers, circusartiesten en anderen uit de wereld van theater, glamour en glitter in Londen gedemonstreerd tegen de begrotingsvoorstellen van de Britse regering. De acteursvakbond Equity kant zich vooral tegen het besnoeien van de subsidies van de kunstraad en de verhoging van de btw, die toegangs kaarten aanzienlijk duurder maakt. „We zitten al in een kritieke toestand; dit kan zo niet doorgaan" zei sir Ralph. Aan het slot van de demonstratie werd bij Downing Street 10, de ambtswoning van de Britse pre mier Margaret Thatcher een protestbrief overhandigd. HARIS (ANP) De mobiele krijgs raad buitenland van de landmacht heeft gisteren nabij Haris in Zuid- Libanon elf militairen van het Neder landse VN-detachtement berecht. In negen gevallen ging het om een wachtdelict (tijdens de wacht in slaap vallen), in de andere zaken ging het om onvoorzichtigheid met een vuurwapen en ongehoorzaameheid. De straffen voor de wachtdelicten varieerden van 150 gulden of zes da gen hechtenis, tot vierhonderd gul den of zestien dagen. Een twintigjarige korporaal werd ver oordeeld tot een week militaire de tentie voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en vijfhonderd gul den boete of twintig dagen hechtenis. De krijgsraad noemde de overtreding 'ME (AFP) In Italië is de laatste ;en bij veel tankstations geen ben- e meer te krijgen doordat zij door luidelijke oorzaak niet worden be- irraad. Bij dieselolie is de toestand erger. Bij veel benzinestations an vrachtwagens die niet verder men. Hier en daar komt het tot ïdgemeen met boze chauffeurs. In hara en omgeving hebben boeren wegen versperd. iag( k Y ri-ar; I weg PEKING (Reuter) Het Chinese Volksdagblad, de krant van de communistische partij, heeft toegegeven in het verleden tal van valse en misleidende berichten in de wereld gestuurd te hebben. In een artikel op de voorpagi na zegt de krant dat er bewust verkeerde berichten zijn gepubliceerd en dat de zaken soms fraaier werden voorge steld dan ze waren. De krant geeft de schuld voor de misleidende berichtgeving aan verslaggevers die geen duidelijk onderscheid wisten te maken tus sen het schrijven van nieuws en het schrijven van zelf bedachte artikelen. Sommige leden van de partij hebben het zelfs bestoken om weloverwogen in elkaar gezet te leugens te schrijven. Als voorbeeld geeft de krant een bericht van 22 februari, dat meld de dat 40.000 arbeiders ondanks de bittere koude van dat moment aan het werk waren gegaan voor de aanleg van een pompstation in het district Wuwei in de provincie Anhui. Feitelijk was het project toen nog niet eens begonnen, al dus het Volksdagblad, dus waar kwamen die 40.000 arbeiders dan wel vandaan? In november schreef het Volks dagblad dat een volkscommune in de provincie Jiangsu allerlei soor ten celluloid maakte uit stro, ter wijl er op dat moment alleen nog maar enkele proefnemingen wa ren gedaan in laboratoria met een nieuw procédé. Een man van wie de krant ver haalde dat hij vlak voor zijn exe cutie in 1940, in de tijd van de grote strijd van Mao, een knoop van zijn revers rukte, aan Zijn vrouw gaf als betaling van de laat ste contributie aan de partij en vervolgens opgewekt naar de exe cutieplaats wandelde, werd alleen maar doodgeschoten door „rene gaten" toen hij ziek was. Dit soort falsificaties hebben er in het verleden in groten getale in het Volksdagblad gestaan, maar ook in andere media. Radiomede werkers zouden zich op soortgelij ke wijze hebben misdragen, aldus het Volksdagblad. „In de afgelo pen twee jaar zijn er diep ingrij pende veranderingen doorgevoerd in de wijze van nieuwsgaring en er is aanzienlijke vooruitgang ge boekt in het bestrijden van ver keerde berichtgeving, maar we moeten ter dege onder ogen zien dat verzet tegen foutieve bericht geving nog steeds een dure plicht is", voegt de krant eraan toe. Een en ander blijkt uit een witboek dat gisteren is uitgegeven door het Japanse agentschap voor defensie, dat zo ongeveer overeenkomt met een ministerie van defensie. Het wit boek stelt dat de Verenigde Staten, de voornaamste bondgenoot van Ja pan, op het terrein van de nucleaire bewapening, de marine en de lucht macht niet noodzakelijk meer sterker zijn dan de Sowjet-Unie. Niet alleen de hoeveelheid maar ook de precisie van de Russische wapens is vergroot. Deze ontwikkeling heeft diep ingrij pende gevolgen voor de strategische verhoudingen in de wereld voor de komend jaren, als het Westen niet adequaat reageert op deze ontwikke ling. Het Japanse witboek acht een groot schalige militaire botsing tussen de Sowjet-Unie en het Westen niet waar schijnlijk, maar de militair-politieke situatie in Azië is sterk in beweging door de Amerikaans-Chinese toena dering, het Russisch-Vietnamese vriendschapsverdrag en het Japans- Chinese vredesverdrag. In deze con stellatie probeert de Sowjet-Unie haar positie in Azië te versterken. De afgetreden Amerikaanse ambas sadeur in de Sowjet-Unie. Malcolm Toon, heeft zich gisteren tevreden getoond met de verzekeringen die hij in Washington heeft gekregen met Vliegdekschip ernstig. President Kloots stelde wel dat de Libanongangers gedurende de aanloopperiode onder zware druk hebben gestaan, wat mogelijk een weerslag op hun werkzaamheden kan hebben gehad. De verdachten hebben tien dagen de tijd om bij het hoog militair ge rechtshof in Den Haag beroep aan te tekenen. Vandaag worden nog negen zaken behandeld. DEN HAAG Chemische afvalstof fen waarvan men zich wil ontdoen, mogen straks alleen nog worden afge geven aan personen met bepaalde bevoegdheden. Dat zijn mensen die in het bezit zijn van een vergunning of van een ontheffing van de wet chemische afvalstoffen dan wel van de wet verontreiniging zeewater. Een en ander is geregeld in een nieuwe regeling voor de verwijdering van chemische afvalstoffen, die op 1 au gustus in werking treed. Het storten van al of niet verpakt chemisch afval is straks verboden, ook ai wil men dit in het eigen bedrijf doen. De minister van volksgezond heid en milieuhygiëne kan hiervoor echter ontheffing verlenen. Verder komt er een meldingsplicht voor die genen die chemische afvallen afleve ren en voor diegenen die het in ont vangst nemen. Voor enkele gevallen bestaat er een vrijstelling van deze meldingsplicht. ADVERTENTIE betrekking tot de controle op de nale ving van het akkoord. De afgelopen tijd had Toon zich nogal gereserveerd betoond met de betrekking tot SALT II. MOSKOU, TOKIO, HONG KONO (Reuter. AFP. AP) China beschuldigt de Sowjet-Unie ervan een Chinese functio naris te hebben doodgeschoten bij een incident langs de grens tussen de twee landen in de provincie Sinkiang. De Sowjet- Unie heeft de Chinezen verantwoordelijk gesteld voor het incident. Het witboek gaat ook in op de ver sterking van de Russische vloot op de Koerilen-eilanden, de groep eilanden die tot aan de Tweede Wereldoorlog aan Japan toebehoorde. De Russi sche vloot in de Stille Oceaan is voor het eerst versterkt met een vliegdek schip. Gezien deze ontwikkeling, al dus het witboek, moet Japan zijn defensie-inspanningen vergroten en sneller het niveau bereiken dat voor zien is in het nationale defensie-pro gramma van 1976. Dit programma bepleit aanzienlijke verbeteringen in de Japanse strijdmacht, die momen teel 230.000 man telt, door de aan koop van nieuw en modern materieel zoals tanks, oorlogsschepen en ge vechtsvliegtuigen. Het witboek ziet de ontwikkelingen in de Indische Oceaan en in het Mid den-Oosten als bepalend voor de toe komst van de militair-strategische verhoudingen in de wereld. Japan is voor zijn oliegebruik voor een groot deel afhankelijk van de vanuit de Perzische Golf geleverde olie. Senaat Het Japanse rapport komt juist op het moment dat de Amerikaanse Se naat debatteert over het tweede ak koord ter beperking van de strategi sche kernwapens. De haviken in de Senaat zijn van oordeel dat het ak koord, dat vorige maand in Wenen werd ondertekend door de presiden ten Carter en Brznjew, ertoe leidt dat de Sowjet-Unie sterker wordt dan de Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van defensie, Harold Brown, heeft tegenover de senatoren op nieuw verklaard, dat verwerping van het akkoord er pas werkelijk toe zou leiden dat de Sowjet-Unie haar mili tair potentieel in grote mate uit breidt. Volgens een Chinese protestnota, die is overhandigd op de Russische am bassade in Peking, is het incident, dat zich vorige week heeft voorge daan, welbewust door de Russen uit gelokt om de spanningen tussen de twee landen te vergroten. En dat nog wel, aldus de Chinese nota, op het moment dat Moskou en Peking doen de zijn de betrekkingen op een wat normaler niveau te krijgen. In sep tember zullen er, als het doorgaat, afwisselend in Moskou en Peking, be sprekingen plaats vinden over nau were samenwerking. Nog vorige week berichtte de Sowjet ambassade in Peking dat de Chinese regering zich zonder voorwaarden te stellen ak koord had verklaard met deze bespre kingen. Het betreffende incident deed zich op 16 juli voor. Volgens de Chinese le zing trokken twintig gewapende Rus sische militairen de grens over. Zij schoten daar een plaatselijke functio naris dood en verwondden een vee arts, toen beiden bezig waren met de inspectie van een weiland in de pro vincie Sinkian. Zowel het lichaam van de Chinese functionaris als de gewonde veearts zijn meegenomen naar de Sowjet-zijde van de grens. Volgens de Chinese nota is het deze zomer al enkele malen voorgekomen dat Russische soldaten de grens schonden en het werk van Chinese herders bemoeilijkten. Uit de Russische reactie viel gister avond op te maken dat de Sowjet- unie het geschil met de Chinezen niet wenst op te blazen. Moskou zou be vreesd zijn anders het zich aftekenen de herstel in de betrekkingen met China in gevaar te brengen. Volgens het persbureau Tass waren vier Chi nese militairen de grens met de Sow jet-Unie overgestoken, waarna Russi sche soldaten één van de Chinezen gedood en een ander gewond en ge vangen genomen had. Per ongeluk Ook in mei van dit Jaar beschuldigde China de Sowjet-Unie van grensinci denten. De Sowjet-Unie verklaarde bij die gelegenheid dat Russische mi litairen toen bij vergissing op Chinees grondgebied terecht waren gekomen bij de achtervolging van een voort vluchtige misdadiger. In 1969 brak een kleine grensoorlog uit toen Rus sen en Chinezen tegen elkaar vochten om het bezit van een klein eiland in de rivier Oessoeri. Bij die gevechten zouden 86 Chinezen en meer dan 240 Russische militairen zijn gedood. DEN HAAG (ANP) De Economi sche Controle Dienst (ECD) stelt in de horeca-sector een onderzoek in naar aanleiding van een prijsstijging, die zich volgens CBS-cijfers in de eerste helft van 1979 heeft voorge daan. Volgens de berekeningen voor het prijsindexcijfer van de gezinscon sumptie zijn de prijzen van dranken, hapjes en maaltijden in horecabedrij ven in de eerste helft van 1979 met 1,8 procent gestegen, terwijl de prijzen- beschikking geen prijsstijging toelaat. De ECD gaat na, of de prijzenbe- schikking is overtreden en in hoever re de prijsstijging is veroorzaakt door wijzigingen in de samenstelling van de maaltijden enz., die de horecabe drijven verkopen. Onvoldoende onderscheid tussen nieuws en zelfbe dachte verhalen. Dat is de kwaal die het Chinese Volksdagblad bij eigen medewerkers heeft ontdekt en wil bestrijden. Heel keurig. Grootste rectificatie aller tijden. Toch zullen wij die verhalen missen. 6 sprookjes op 1 LP (a) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Faasscn Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute loctuur- hangcr. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koord|e Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm-bandje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. OC. GD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1