VS veroordelen acties van Israël in Libanon Hele missiepost Rhodesië ontvoerd Israël heeft zeker belang bij Unifil in Libanon 2 Indiase president geeft een dubbele formatie-opdracht Negen Unifil militairen gewond Thatcher: bezuinigen Khomeini gelast verbod op muziek frankrijk wil Ïndere opzet an Euratom geroep van Havemann verworpen Amerikanen weg uit Afghanistan I Ondanks heftige kritiek van Jeruzalem op vredesmacht INSDAG 24 JULI 1979 BUrTENLAND TROUW/KWARTET 1 jfASHINGTON, JERUZA LEM (Reuter, AP, AFP) De ferenigde Staten hebben gis- J eren in zeer felle bewoordin- èeten hun gram geuit over de n i sraëlische aanvallen op het len en zeker zevent'e gewonden aldus de Amerikaanse woordvoerder, we hebben berichten ontvangen dat er ook onder de burgers in Libanon slachtoffers zijn gevallen. Volgens de laatste berichten zouden er tussen twaalf en achttien doden zijn geval- uiden van Libanon. „Ik heb 2}en zojuist in de sterkste be- iei roordingen laten weten dat ?bi{r aan zulke acties een einde 1 ïoet komen", werd president Jarter door een Amerikaanse ar roordvoerder geciteerd, iraël beweert dat de luchtacties ge- Mcht waren tegen de posities van alestijnse guerrillastrijders, maar, hHi De Libanese regering heeft aange kondigd een officieel protest bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties te zullen indienen tegen de voort durende schending van het luchtruim door Israëlische vliegtuigen. Volgens Beiroet zijn bij Israëlische luchtac ties in de afgelopen twee maanden zeker 200 mensen om het leven geko men. De Libanese president Sarkis is van plan over deze zaak contact op te nemen met de Amerikaanse presi dent Carter. premier om over politieke kwesties te spreken. De Israëlische regering zal aan Be- doeïnen toebehorende gronden in het zuiden van Israël onteigenen in ver band met de aanleg van twee vlieg velden. De Bedoeïnen zijn het met deze maatregel volstrekt niet eens en klaeen nu dat zij door deze maatregel vlucnteling zullen worden. Woord voerders van de Israëlische regering verwachten dat de Knesset binnen veertien dagen de onteigening zal goedkeuren nadat er een schadeloos stelling is vastgesteld. Over deze schadeloosstelling zullen de Bedoe ïnen volgens het ingediende wetsont werp niet kunnen procederen. TEHERAN (AP, AFP, Reu ter) Ayatollah Khomeini, de geestelijke en wereldlijke leider van Iran, heeft alle mu- ziekuitzendingen van radio en televisie in zijn land verbo den. „Muziek is opium", aldus de ayatollah, ,,en verraad te gen het land en tegen de jeugd". Khomeini wil dat radio en televisie worden omgevormd tot een instruc tieve omroep die bijdraagt aan de verspreiding van de Islam. In een toespraak tot omroepmede werkers zei de ayatollah dat het voortdurend luisteren naar muziek door de Iraanse jeugd leidt tot een vorm van verslaving die vergelijk baar is met de verslaving aan verdo vende middelen. Onduidelijk is het of het muziekver- bod alleen westerse muziek geldt, van Beethoven tot de Beatles, of dat ook originele Perzische muziek eronder valt. Het verbod geldt in eerste in stantie voor dertig dagen, de periode van de islamitische vastenmaand of Ramadan. Het verbod gaat donder dag in. De Iraanse procureur-generaal. Fa- thollah Bani-Sadr. verwijt de islami tische rechtbanken dat zij hun be voegdheden overschrijden. Volgens Bani-Sadr die een interview gaf aan de krant Ayandegan. zijn deze recht banken niet bevoegd zich met zeden delicten bezie te houden. Ze mogen zich alleen uitspreken over gevallen van moord, folteringen, en misdaden tegen de onafhankelijkheid van de staat Aboe Achsan Bani-Sadr. een lid van de hoogste islamitische revolutionai re raad, heeft geweigerd zitting te nemen in de regering Bazargan. Bani- Sadr, de economisch adviseur van Khomeini, zou in het kader van fen campagne om de besluiten van rege ring en raad beter op elkaar af te stemmen, onderminister van econo mie worden. Opnieuw hebben de Iraanse autori teiten maatregelen genomen tegen een buitenlandse journalist. De cor respondent van de Washington Post, William Clairborne, werd te verstaan gegeven dat hij zich niet zonder toe stemming van de autoriteiten buiten de hoofdstad mag begeven. Eerder deze week werd de correspondent van de New York Times, Houssef Ibra him, het land uitgezet. RUSSEL (AFP) Frankrijk gaat e raad van ministers van buiten- indse zaken van de Europese Ge- aeenschap vandaag officieel voor tellen een einde te maken aan de ïonopoliepositie van Euratom op et punt van de splijtstofvoorziening. Jolgens de Fransen past artikel 6 van ït Euratomverdrag, dat in 1956 werd istgesteld, niet meer bij de huidige nstandigheden en de aanzienlijke Itbreiding van de nucleaire indus- rie. Het artikel geeft de EG het al- fenrecht voor het afsluiten van con tacten en het optierecht voor de ondstoffen en splijtbare materia- n, die in de lidstaten worden gepro duceerd. Het Franse memorandum dat vol gens een doorgaans goed ingelichte iron in Brussel is opgesteld meent rok dat de bijeenkomst in Wenen in (ktober over de beveliging van nucle- "r materiaal toegankelijk moet zijn or individuele EG-landen. De ande- lidstaten bestuderen nog hoe de G er als instelling aan kan deelne- len. De Fransen zijn bang dat ande- |e EG-landen gaan lopen met de vele talijtstof 2000 ton per jaar die Jet land delft. Britse conservatieve regering zal •t voor eind dit jaar bekend maken rjf Londen meedoet aan het EMS, het wropese Monetaire Stelsel. In krin- Jen in Whitehall wordt er ernstig re kening mee gehouden dat de belis- ig negatief zal uitvallen. Dat komt oral door de terughoudendheid van Bank van Engeland en het minis- :rie van financiën. Deze zouden er de orkeur aangeven dat Engeland •st de eigen economie wat stabieler kt VN-soldaten Terwijl de Libanese regering in be raad was, beschoten Israëlische ka nonnen gisteren de havenstad Tyrus en de plaats Nabatijeh. Daarbij zou den opnieuw slachtoffers zijn geval len. Negen soldaten van de VN-vre- desmacht in het zuiden van Libanon (Unifil) zouden zijn gewond geraakt door het Israëlische vuur. Het gaat hier om vijf Noren en vier Nepalezen. Bij de beschieting van de plaats Kaw- kaba zijn ook zeven Libanezen ge wond geraakt. Israëlische vliegtuigen werden gisteren ook op grote hoogte gesignaleerd boven de kustplaats Da- mour, dertig kilometer ten zuiden van Beiroet. De Palestijnse leider Jasser Arafat heeft zich gisteren bereid verklaard tot een dialoog met de Verenigde Staten. Arafat zei dit in een gesprek met het Libanese dagblad As Safir. Arafat voorspelde dat de Verenigde Staten bereid zullen zijn een dialoog met de Palestijnen aan te gaan op het moment dat de balans in het Midden- Oosten naar deze beweging door slaat. Op de vraag hoe hij daaraan denkt te werken zei Arafat: „Door militaire actie in bezet gebied, door Palestijnse politieke initiatieven en door politieke actie vanuit de Arabi sche wereld bij al onze vrienden in de wereld." Vandaag gaat Faroek Kad- douml, die fungeert als minister van buitenlandse zaken van de PLO, naar Frankrijk voor een ontmoeting met de Franse minister van buitenlandse zaken, Jean Frangois-Poncet. Volgens Arabische bronnen zijn de oorlogsschepen van de Verenigde Staten in het Midden-oosten en de troepen van het Egypte steunende Oman in staat van paraatheid ge bracht in verband met mogelijke ac ties tegen olietankers in de Straat van Hormuz. Vorige week waar schuwden de Amerikanen al voor ka pingsacties tegen schepen in de mon ding van de Perzische Golf. De IRA, het Ierse republikeinse leger heeft gisteren op uitgebreide schaal geprobeerd de grens tussen het noorden en zuiden van Ierland te blokkeren. Een goederentrein werd aangehouden en in brand gestoken en wegen werden geblokkeerd met tientallen gestolen auto's. De actie werd in de vroege ochtend begonnen en er deden meer dan 150 IRA-leden aan mee. De IRA zegt dat de actie „deel uitmaakt van de campagne voor het verdrijven van de Britten in Ulster". NIEUW DELHI (Reuter. AP) De Indiase president Sanjiva Reddy heeft de demissionaire premier Morarji Desai en diens voornaamste rivaal, Charan Singh, 48 uur de tijd gegeven om aan te tonen dat zij in staat zijn een stabiele regering te vormen. Beide heren hebben de afgelopen dagen verklaard dat zij over een voldoende meerderheid in het parlement beschikken. Na het aftreden van premier Desai heeft president Reddy hem gevraagd als waarnemend-premier aan te blij ven, maar hij weigerde hem aanvan kelijk een formatie-opdracht te ver strekken. Die opdracht ging naar Chavan, de leider van de oppositione le Congrespartij. Deze bevestigde zondag dat hij niet in staat was om een kabinet te vormen. President Reddy liet in zijn brieven aan Desai en Charan Singh doorsche meren dat hij naar andere politieke oplossingen op zoek ls, als de twee heren er onverhoopt niet in zouden slagen een stabiele regering te vor men. Reddy denkt daarbij kennelijk aan een vervroegde ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezin gen. Volgens de normale procedure moeten de algemene verkiezingen pas in 1982 worden gehouden. Het zal zowel voor Desai als voor Charan Singh een hele klus worden ,RA (AFP) De vloedgolf die ;elopen woensdag over het Indone- ïe eiland Lomblen spoelde, heeft 539 mensen het levengekost, on- eveer drie maal zoveel als de eerste ■rnjfers deden vermoeden. Drie dorpen p Lomblen zijn totaal verwoest door volledig overwachte vloedgolf, die voordeed terwijl het nacht was. overlevenden zijn naar veiliger len overgebracht. Ziekte Begin De Israëlische premier Begin heeft een kwart van het gezichtsvermogen aan zijn rechter oog en tien procent aan het linkeroog verloren door een bloedprop in de hersenen. Het was gisteren, aldus de behandelende me dici in het Hadassah ziekenhuis in Jeruzalem, nog te vroeg om te zeggen of Begins kwaal permanent zal zijn. Vice-premier Jadin en minister van buitenlandse zaken Dajan zaten gis teren geruime tijd aan het bed van de i v f T)OST-BERLIJN (DPA, AFP) Een rechtbank in Frankfort aan de Oder in e DDR heeft het beroep verworpen dat de dissident Robert Havemann had f angetekend tegen een veroordeling wegens overtreding van de deviezenwet. f- Set vonnis is door de rechtbank bekrachtigd. -i, Havemann was op 20 juni door het kantongerecht in Fürstenwalde, op dertig 'ilometer van Oost-Berlijn. veroordeeld tot een boete van 11.000 gulden. (olgens de Westduitse radio zijn ook de schrijfmachine en dictafoon van y f lavemann in beslag genomen. De schrijver tekende meteen na de uitspraak J."eroep aan. De rechtbank zou Havemann in een kort briefje slechts hebben iten weten dat zijn beroep „ongegrond" was. E )e 69-jarige dissident heeft in Fürstenwalde de uitspraak „een onrechtvaar- lig oordeel" genoemd. Het kantongerecht baseerde zijn uitspraak op het feit [at Havemann in het Westen over deviezen beschikt. De dissident heeft zich r* ;pp 20 juni zelf verdedigd omdat zijn Spaanse advocaat Enrique Gimbemat i leen toestemming kreeg de verdediging te voeren in Fürstenwalde. SALISBURY (AP, Reuter, AFP) De veertig zwarte be woners van een katholieke missiepost in het noordoosten van Rhodesië zijn ontvoerd, hoogstwaarschijnlijk naar Mozambique. Dit hebben ker kelijke en veiligheidsfunctio narissen gisteren bekend gemaakt. Tot de ontvoerden behoorden de pa- ter-iezuiet. die de post leidde, acht WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse regering heeft besloten de ge zinnen van Amerikaanse diplomaten in de Afghaanse hoofdstad Kaboel te evacueren in verband met de onvei ligheid in dit land door de in intensi teit toenemende burgeroorlog. Het gaat om zo'n honderd mensen die het land met gewone lijnvluchten zullen kunnen verlaten. Vanuit Pakistan wordt vernomen dat de Afghaanse luchtmacht gebruik heeft gemaakt van napalm bij acties tegen opstandelingen. De napalm bommen zouden zijn neergekomen op een vluchtelingenkamp bij de Pa- kistaans-Afghaanse grens in de pro vincie Paktia. religieuze zusters, vier verpleegsters en een aantal kinderen van leken, die hielpen op de missiepost Marymount in het afgelegen en arme stamgebied Chinamoa, waar zelden gezondheids zorg van regeringswege wordt gege ven. De ontvoering werd ontdekt door de Duitse pater, die tien jaar geleden de post stichtte en er nu een routinebezoek bracht. Hij vertelde dat de post deels is leeg geroofd. Medicijnenvoorraden en voedsel is gestolen. De plaats is zo stil als een begraafplaats, aldus pater Karl Steffans. Volgens katholieke functionarissen hebben veiligheids troepen een spoor van vijftien kilo meter naar de grens met Mozambi que ontdekt. Daar is de basis van de guerrillastrijders van het Patriottisch Front van Robert Mugabe. De belangrijkste zwarte oppositie partij in Zimbabwe-Rhodesië, de ZA- NU-fractie van dominee Ndabaningi Sithole heeft bij het hooggerechtshof de klacht ingediend dat de algemene verkiezingen van afgelopen april ver valst zijn. In één van de acht kiesdis tricten zouden ongeoorloofde praktij ken hebben plaatsgevonden. De zaak komt op 29 augustus in behandeling. De verwachting is dat de partij van Sithole de komende dagen nog meer klachten zal deponeren. Er zal onder meer worden gesteld dat de Sithole- aanhangers te weinig steun hebben gehad van de veiligheidstroepen, dat aanhangers van bisschop Abel Muzo- rewa de bijeenkomsten van de ZANU zouden hebben verstoord en dat er niet is gecontroleerd op de kiezer wel minimaal achttien jaar was en min stens twee jaar in het land woonde. Een woordvoerder van Sithole deelde gisteren mee dat belangrijke juristen uit Engeland en Zuid-Afrika zuüen over komen om de zaak te behan delen. In het oosten van het land bij de stad Oemtali is een 31-jarige boer om het leven gekomen. Het is de tiende blan ke, die deze maand tijdens de guerril laoorlog is gedood. Volgens een com muniqué van de veiligheidstroepen is in de strijd de afgelopen dagen 28 guerrillastrijders en zes leden van de veiligheidstroepen omgekomen. De Congrespartij van mevrouw Indi ra Gandhi heeft gisteravond laten weten dat zij de kandidatuur van Charan Singh voor de post van eer ste minister steunt. Deze mededeling kwam nadat president Reddy aan Charan Sing en Desai had gevraagd om uit te zoeken over hoeveel steun ze kunnen beschikken. De Congres- partij zal overigens niet aan een der gelijke regering deelnemen. Met de steun van Gandhi zou Charan Sing over 250 zetels in het parlement kun nen beschikken. om een meerderheidsregering te vor men. Desai kan momenteel beschik ken over een goede 200 aanhangers in het 538 leden tellende parlement. Vol gens de voorzitter van de Janata- partij, Chandra Sjekhar, zouden vol doende politieke groeperingen steun willen bieden om een Janata-regerlng in het zadei te houden. Gandhi De afgesplitste partij van Charan Singh, Janata „S" telt momenteel 106 parlementariërs. Charan Singh kan verder rekenen op de steun van de 75 1 leden van de officiële Congrespartij van Chavan. Charan Singh zou er nu naar streven ook de hulp te krijgen van de afgesplitste Congrespartij van mevrouw Indira Ghandhi. die over 71 zetels beschikt. Daarmee zou hij een meerderheid hebben. Vooral binnen Janata „S" de af splitsing van de uit verzet tegen de politiek van mevrouw Gandhi ontsta ne Janata—partij - bestaan nogal wat bedenkingen tegen samenwerking met Indira. Aan de andere kant is het de vraag of mevrouw Gandhi er veel trek in heeft om samen te werken met de weggelopen leden van de Congres partij van Chavan. Overigens heeft de vroegere Indiase premier al wel verklaard: „Alles is beter dan de hui dige regering", dus wie weet? LONDEN (Reuter) De Brit se conservatieve regering van Margaret Thatcher is vastbe sloten nog meer op de over heidsuitgaven te bezuinigen dan aanvankelijk de bedoe ling was. Wilde Thatcher eerst 14 miljard gulden minder uit geven, nu zijn er plannen voor 18 miljard minder. In het kabinet is spanning ontstaan over de voorstellen. Ze worden ge steund door onder meer de minister van financiën sir Geoffrey Howe en de bewindsman voor industrie sir Keith Joseph. Maar fel verzet is er van de ministers van de departemen ten die het meeste geld kosten en waar dus hoogstwaarschijnlijk de minister wilde niet aangeven waar de zwaarste offers zullen worden ge- klappen gaan vallen en verwacht bracht. Het gaat daarbij om ruimte- wordt dat het nog maanden zal duren lijke ordening, huisvesting en ge- eer de regering met concrete plannen meentelijk bestuur, de post van Mi- komt. chael Heseltine en onderwijs waar Mark Carlisle de scepter zwaait. "Sir Keith deelde gisteren onder luid protest van de Labour-afgevaardig- Thatcher zou zelfs het ministerie van defensie niet meer willen ontzien en dat is een heilige post onder de To ries. Howe gaf gisteren de ernst van de situatie aan met de woorden: „We zijn nu dicht bij het punt. waar we de economie zijn kans ontnemen om ooit nog weer aan te trekken." De den in het lagerhuis mee dat de helft van het overheidsaandeel in de Britse luchtvaartindustrie British Aerospa ce bouwers van onder meer de Concorde aan particulieren zal worden verkocht. Labour heeft ge dreigd de industrie weer te nationali seren als zij aan de macht komt. Vorige week joeg de regering de soci alisten tegen zich in het harnas door aandelen British Airways weer op de markt te brengen. De Labourscha- duwminister voor industrie John Sil- kin heeft de plannen fel gekritiseerd. De Toryregering zal de komende twee jaar meer geld beschikbaar stellen voor de noodlijdende scheepvaartin dustrie maar vreest toch dat er wer ven zullen moeten worden gesloten. De staatssecretaris voor industrie Adam Butler zei dat de scheepsbou wers harder moeten vechten voor een positie waarin kan worden geconcur reerd. De regering zal daarbij voor ruim een half miljard bijspringen. 811- kin noemde de' voorstellen onvol doende om de scheepsbouw ln Gröot- Brittannië te redden. ERUZALEM Opnieuw dreigt het al zwaar geteisterde Zuid-Libanon et strijdtoneel te worden van de spanningen in het Midden-Oosten, benemende kritiek van Israël en de rechtse militia op het functioneren lan de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon heeft tot een dieptepunt in de strekkingen met Unifil geleid. Hierbij komt dat Syrië onlangs is egonnen met het versterken van de stellingen van de Arabische redesmacht in Libanon. r James Dorsey e Israëliërs hebben dezer dagen voor het rst weer sinds het luchtduel met Syrië rieden maand gebruik gemaakt van vlieg- igen bij represaille-acties in Zuid-Liba- m. amen met de leider van de rechtse militia dit gebied, majoor SaSd Haddad, be- huldigt Israël Unifil ervan zijn taakstel- ig niet serieus te nemen. Integendeel, de nifil-soldaten zouden de Palestijnen niet ïchts met handschoenen aanpakken, laar zelfs openlijk met hen samenwerken. een uitvoerige verklaring, die verleden eek openbaar werd gemaakt, stelt Israël' it het tot de taken van Unifil behoort om erroristlsche infiltratie in de bufferzone i de aanwezigheid en de activiteiten van rioristen in het VN-gebied te voorkomen". Israëlische strijdkrachten wijzen erop, dat toen zij zich verleden jaar uit Zuid- Libanon terugtrokken, dit gebied van Pa lestijnen was gezuiverd. VN-officieren be loofden toen dit gebied vrij te houden van „gewapende elementen". Toen echter bleek dat dit betekende dat VN-eenheden regelmatig bij schietpartijen betrokken werden, neigde Unifil steeds meer tot oplossingen via onderhandelingen en het doen van concessies aan de Pales tijnse guerrillastrijders. Infiltratie De Israëliërs stellen nu dat dit tot geleidelij ke infiltratie van het VN-gebied door de Palestijnen heeft geleid, en tot het opgeven van pogingen hen uit het gebied te verwij deren. Hieruit groeide een overeenkomst tussen Unifil en de PLO. waarbij niet-mili- taire bevoorradingen aan Palestijnse stel lingen in het VN-gebied mogen worden ge daan. In ruil hiervoor beloofde PLO-leider Jasser Arafat verdere infiltratie te voorko men. Israël stelt dat dit akkoord „niet al leen legitimiteit aan de terroristen heeft verleend in het VN-gebied te blijven, maar ook het Unifil-mandaat heeft uitgehold". Bovendien zou Arafat zich niet aan de over eenkomst hebben gehouden en zou het aan tal Palestijnse guerrillastrijders in het VN- gebied inmiddels zijn verdubbeld. In Israël gelooft men dat het gevolg van de betrekkingen iussen Unifil en de PLO is, dat de VN „het uitvoeren van terroristische acties tegen Israël en de christelijke encla ves mogelijk heeft gemaakt". Verschillende VN-militairen werden betrapt bij het smok kelen van wapens in opdracht van de PLO en ook zouden Unifil-offlcieren militaire in lichtingen zou hebben verkocht aan de Pa lestijnen. Herhaaldelijk doorkruisten verle den jaar Palestijnse commando's ongehin derd het VN-gebied om acties tegen Israël uit te voeren. Majoor Haddad wiens militie door Israël wordt gesteund, liet dit weekeinde weten dat hij het allemaal beu was. Hij beloofde voortaan de Palestijnen in het VN-gebied aan te vallen. Haddad verklaarde dat hij dergelijke aanvallen midden op de dag met tanks zou uitvoeren. Volgens Haddad heb ben zich al tweeduizend Palestijnen de Israëlische schatting van vierhonderd is aanzienlijk lager in het VN-gebied genesteld. Zowel Haddad als de Israëliërs menen dat het niet nakomen van zijn taak door Unifil te wijten is aan het politieke beleid van de Verenigde Naties in New York. In Jeruza lem wijst men er op dat het verleden maand bekend gemaakte verslag van VN-secreta- ris-generaal Kurt Waldheim over Zuid-Liba non in bedekte anti-Israëlische termen is geformuleerd en zich bij herhaling lovend over de medewerking van de PLO uit spreekt. De spanningen tussen Unifil en Israël zijn daarentegen niet toonaangevend voor de betrekkingen tussen Jeruzalem en de op de Golan-hoogvlakte en in de Sinaï gestatio neerde VN-troepen. Israël wijt dit aan het feit dat Unifil de enige vredesmacht is die niet met instemming van alle partijen uit werd gezonden. De Verenigde Staten steun den het voorstel van de Veiligheidsraad om een vredesmacht naar zuid-Libanon te stu ren, zonder overleg te plegen met de betrok ken partijen. Bovendien heeft Unifil met een groot aantal partijen Israël. Libanon, Syrië, de PLO en majoor Haddad te maken, in plaats van slechts met twee par tijen die tegenover elkaar staan. Een veel diepere oorzaak van de spannin gen tussen Israël en Unifil betreft het ver schil in interpretatie van de taakstelling van de VN-vredesmacht. Officieel dient Unifil toe te zien op de Israëlische terug trekking uit Zuid-Libanon na de invasie in maart verleden jaar, erover te waken dat er vrede heerst en bewegingsvrijheid bestaat in het VN-gebied en alles te doen wat nodig is om de Libanese soevereiniteit in het gebied te herstellen. Dit laatste betekent, dat de door Israël verleden Jaar aan majoor Haddad overgedragen bufferzone van de landkaart geveegd zou moeten worden en dat het „goede hek", de open grens tussen Libanon en Israël, gesloten zou moeten worden. Israël zou hiermee niet alleen üe veilig heidsbuffer aan de noordelijke grens kwijt raken maar het gebied zou in handen ko men van of de Libanese regering die door Syrië wordt gedomineerd of de VN, die door „vijandige elementen" wordt beïnvloed. Ondanks de hevige Israëlische kritiek en de beschuldiging dat de „VN de samenwerking met de terroristen in het veld als noodzake lijk en nuttig bevordert", wil Jeruzalem niet het vertrek van Unifil uit Zuid-Libanon. Het vertrek van Unifil zou namelijk een leegte veroorzaken die of door Israël of door de Palestijnen gevuld zou moeten worden. In de huidige fase van de onderhandelingen met Egypte en gezien de gevoeligheid van de betrekkingen met de Verenigde Staten zou een nieuwe Israëlische Invasie in Zuid- Libanon de regering in Jeruzalem zeer onge legen komen. Deze politieke berekening betekent niet dat er helemaal geen gevaar op militaire botsin gen op grote schaal ln Libanon bestaat. Regelmatig voeren de Israëlische strijd krachten represaille-acties uit tegen Pales tijnse stellingen ln het noordelijke buur land. Verleden maand poogden Syrische gevechtsvliegtuigen tevergeefs de Israëliërs tegen te houden. In Palestijnse kringen houdt men rekening met de mogelijkheid dat Syrië het klimaat voor een nieuwe confrontatie met Israël wil scheppen. Zij omschrijven de Syrische in terventie van verleden maand als een „voor bereiding op oorlog" en wijzen op het feit dat Syrië ervan overtuigd is dat Israël een aanval van plan is. Hierbij komt dat botsingen met Israël de aandacht van de binnenlandse situatie ln 8yrlë zouden afleiden. Een verharding van de Syrische politiek wordt niet uitgesloten nu de betrekkingen tussen Syrië en Saoedi- Arabic zijn verkoeld. De 8yrische autoritei- ten beschuldigen de Saoedlsche ambassa deur ln Beiroet van het onderhouden van contacten met ondergrondse bewegingen ln Syrië. Tegenover de Jordaanse koning Hoessein, die deze week een bezoek bracht aan Damascus, klaagde president Assad dat de Saoedi's de opstanden tegen zijn bewind steun verlenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7