Pais schept 2500 extra banen Maleisië blijft Vietnamese vluchtelingen van kust weren Ruzie over vredesmacht Grijs Kiesuwkado Onderwijsorganisaties onder protest akkoord met actieplan iet Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Koel en regen HET WEER Vietnam ziet Genève als succes lussen ver nielen logst in Limburg Israël wil geen waarnemers, maar troepen Dode bij explosie in Brits lab voor nucleaire wapens Trouw Fel realistisch I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Lees een krant met overtoiging: TrOUW rouw 37STE JAARGANG NR 10905 DINSDAG 24 JULI 1979 Koel met veel bewolking en nu en dan regen Middagtemperaturen rond zeventien graden Matige tot zwakke westenwind. Morgen en overmorgen: nu en dan regen en aanhoudend koel. Morgen zon op: 5.50 onder: 21.41 maan op: 7.19. Onder: 22.10 Deze krant laat zich vier weken lang op proeflezen. 24 nummers mn' voor f7.50. Bel: 020 65 93 88. WEST-DUITSLAND DM 1.90 ENGELAND 0.50 ITALIË LIRE 800 LUXEMBURG Btr 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2: SCALA kan grote gevolgen krijgen PAGINA 9: Carter en het Amerikaanse geloof PAGINA 5: Fietsen met NS PAGINA 10: De Kleine Krant PAGINA 7: Israël heeft belang bij Unifil in Libanon PAGINA SPORT: De Hannelore Ausputzersshow Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Pais (onderwijs) wil met ingang van 1 augustus ruim 2500 nieuwe arbeids plaatsen scheppen in het onderwijs. De regering heeft hiervoor 130 miljoen gulden uitgetrokken. De rest zo'n achttien miljoen gulden zal door de onderwijskrachten zelf moeten worden opgebracht. Dat bedrag moet komen uit de vergoedingen die leerkrachten krijgen voor het begeleiden van sta giaires. KOEALA LOEMPOER, PARIJS (Reuter, AFP, AP) Maleisië is niet bereid het veiligheids cordon op te heffen dat dit land heeft gevormd om te voorkomen dat nog meer Vietnamese vluchtelingen het land binnenkomen. Dit heeft de Maleisische premier Datoek Hoessein Onn gisteren meegedeeld. VOERENDAAL (ANP) Een ot aantal boeren in zuid- jLimburg heeft te kampen met ■en ernstige mussenplaag die -ampzalig dreigt te worden voor gerst- en tarweoogst. Hele horden mussen strijken neer op de akkers en doen er hun vernietigend werk. De schade is het grootste in de uidoosthoek van Limburg, nabij de Belgische grens. Rond Gulpen en Noorbeek komen akkers voor die er aan toe zijn alsof een zwaar noodweer ver nielingen heeft aangericht. ;De voorzitter van de Limburg- .se land- en tuinbouwbond VlLLTB), de heer Huyts uit Voe- 'rendaal zei gisteren het aantal [gedupeerde bedrijven te schat ten op zeker honderd. Daar elk fbedrijf een schade heeft van [vijfduizend gulden of meer, Ikan de totale schade becijferd worden op zeker een half miljoen. De betrokken boeren willen via hun organisatie het minis terie van CRM aansprakelijk stellen voor de vernielingen die de mussen op de velden hebben aangericht. Het argu ment daarvan is dat diverse soorten mussen, ondermeer de ringmus. tot de beschermde vogels behoren. 'aunabeheer, zo deelde de 'oorzitter van de LLTB nog iee, is bezig met het opnemen van de schade. Zodra het be- Irag bekend is zal CRM de ekening gepresenteerd rijgen. De premier zei dat de Geneefse confe rentie van het afgelopen weekeinde geen enkel uitzicht biedt op een stop zetting van de politieke exodus uit Vietnam. Ook onderstreepte hij dat zijn land geen enkele garantie heeft gekregen dat de vluchtelingen in Ma leisische kampen elders zullen wor den opgenomen. Daarom behoudt de Maleisische regering zich het recht voor Vietnamese vluchtelingen weer naar open zee te slepen. Vluchtelingen in kampen in Singapo re zeiden gisteren zich door de resul taten van de vluchtelingenconferen- tie wel bemoedigd te voelen, maar niet te verwachten dat Vietnam zich aan de daar gedane beloften zal hou den. „We weten uit ervaring dat com munisten een belofte niet houden. Waarom zouden ze het deze keer doen?," aldus Le Van Tho, aldus een van de kampcommandanten. Vluchtelingen van de Verenigde Naties. Vo Van Soeng hekelde het optreden van China tijdens de conferentie met een verwijzing naar het optreden van het. door China gesteunde, verdreven bewind van Pol Pot in Cambodja. Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties deelde gisteren mee van de Thaise regering de verzeke ring te hebben gekregen dat ze al het •mogelijke zullen doen om een einde te maken aan het terugsturen naar Cambodja van vluchtelingen uit dat land. De Thaise regering staat in dat geval wel op voortzetting van de hulp van derde landen bij de opvang van deze vluchtelingen. Schepen Drie Italiaanse marineschepen ver trekken morgen uit de haven van Singapore om Vietnamese vluchtelin gen op te pikken uit de wateren tus sen Vietnam en Maleisië. De schepen zijn daartoe voorzien van helikopters. De schepen zijn ingericht voor de opvang van duizend bootvluchtelin gen, die onmiddellijk naar Italië zul len worden overgebracht. De Europese Commissie heeft de Raad van Ministers voorgesteld 68 miljoen gulden uit te trekken voor extra hulp aan Vietnamese boot vluchtelingen. De Raad van Minis ters komt vandaag bijeen om zich hierover te beraden. De hulp omvat de levering van rijst en melkpoeder via de kanalen van het Hoge Commis sariaat voor de Vluchtelingen. Voor de vluchtelingen uit Cambodja wil de Commissie ruim tien miljoen gulden uittrekken. De Commissie zegt van oordeel te zijn dat er tijdens de confe rentie „lichte vooruitgang" is ge boekt bij de opvang van vluchte lingen. Beschuldiging De ambassadeur van Vietnam in Pa rijs, Vo Van Soeng, heeft voor de Franse radio verklaard dat de Ge neefse conferentie een succes heeft opgeleverd voor zijn land, omdat er geen beschuldigingen tegen het Viet namese bewind zijn ingebracht. Vo Van Soeng bevestigde dat er in zijn land opvangkampen zullen worden gesticht. „Die kampen hoeven geen concentratiekampen te zijn," aldus de ambassadeur, aangezien de kam pen onder toezicht zullen staan van het Hoge Commissariaat voor de JERUZALEM, GENÊVE (Reuter, AP, AFP) Egypt# en Israël zijn het volstrekt niet met elkaar eens over het antwoord op de vraag wie of wat de vredesmacht van de Verenigde Naties in de Sinaï moet vervangen. Israël heeft ernstige bezwaren tegen een vervanging van de vredes macht door ongewapende waarnemers, die niets tegen grensschendingen kunnen on dernemen. Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties heeft geen aanbeve ling willen doen voor het verlengen van het mandaat van de VN-vredes- macht (UNEF) in de Sinaï, die 4.000 man telt. Dit mandaat loopt vandaag af. De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie zijn het erover eens geworden dat de UNEF vervangen moet worden .dus toch maar naar de kan Zeven deelnemers aan de grote treinroof van 1963 bij Cheddington (Buckinghamshire) in Engeland zijn weer bij elkaar geweest. Ze vierden de uitgave van de pocketversie van hun boek over de spectaculaire roof, waarbij 2,5 miljoen pond toen nog meer dan 25 miljoen gulden werd buitgemaakt. Tien leden van de bende verdienden vorig jaar met de luxe uitvoering van het boek al bijna een half miljoen gulden. De extra (blijvende) arbeidsplaatsen worden verkregen via maatregelen voor verbetering van het onderwijs aan anderstaligen en verlaging van de leerlingenschaal in het kleuter- en lager onderwijs van 31 naar 30. Die maatregelen leveren respectievelijk 878 en 1651 nieuwe arbeidsplaatsen op. Minister Pais presenteerde gisteren zijn actieplan 1979 een vervolg op het vorig jaar gebrachte actieplan 1978 waarin deze maatregelen zijn neergelegd. Gisteren laat in de mid dag bereikte hij hierover overeen stemming met de vijf onderwijsvak organisaties. Een woordvoerder van deze organisa tie verklaarde echter dat zij slechts onder protest met het voorgestelde pakket maatregelen akkoord zijn ge gaan. Weliswaar bestond er overeen stemming over het aantal nieuw te scheppen arbeidsplaatsen, maar. de organisaties wilden aan andere maat regelen voorrang geven boven die voor verbetering van onderwijs aan anderstaligen. Dat betrof onder meer een uitbrei ding van werkgelegenheid aan de op leidingen voor kleuterleidsters en aan de pedagogische academies. „En daar was geen enkele ruimte voor," aldus de woordvoerder. „Het overleg met de minister heeft niets voorgesteld. Er was geen ruimte om inhoudelijk over de maatregelen te praten. Vandaag moesten wij beslis sen, anders was er een kans dat het hele pakket niet door zou gaan." Van het totale aantal te creëren ar beidsplaatsen komt negentig procent terecht in het kleuter-, lager- en bui tengewoon onderwijs. De rest komt ten goede aan het voortgezet onder wijs. Voorschotje Met zijn maatregelen voor verbete ringen van het onderwijs aan culture le minderheden, neemt Pais alvast een voorschotje op zijn beleidsplan, dat hij nog voor het eind van dit Jaar wil uitbrengen. Hij wilde echter niet langer wachten met maatregelen om dat anders diverse scholen in gTote moeilijkheden zouden komen. Voor het onderwijs aan culturele minder heden heeft hij de volgende plannen in petto: verruiming van opvangmogelijk heden ln kleuter- en lager onderwijs voor anderstaligen (227 extra arbeids plaatsen); verbetering van de opvang van Su rinaamse of Antilliaanse leerlingen in kleuter- en lager onderwijs (resp. 50 en 155 arbeidsplaatsen); extra leerkrachten voor eerste op vang buitenlandse leerlingen (130 ar beidsplaatsen); Vervolg op pagina 3 LONDEN (Reuter, AFP) Bij een ontploffing in een bij Londen gelegen instituut voor ontwikkeling van kern wapens is gisteren een onderzoeker om het leven gekomen. De materiële schade is gering en er zou volgens het ministerie van defensie geen radioac tieve straling zijn vrijgekomen. Het slachtoffer is de 39-jarige Peter Allen, die alleen aan het werk was in het onderzoeksinstituut van Aider- mas ton. Alien was bezig met kleine hoeveelhe den conventionele explosieven. Wat voor werk hij precies deed heeft het ministerie niet willen meedelen. Al- dermaston houdt zich onder meer be zig met kernkoppen, militaire aspec ten van kernenergie en ontwikke lingsprogramma's voor conventione le wapens. door UNTSO, een groep miutaire waarnemers van de Verenigde Naties. Ook de Egyptische minister van bui tenlandse zaken. Boutros Ghali, heeft zich achter dit idee geschaard. De Israëlische vice-premier Jigal Ja- din, die premier Begin tijdens diens ziekte vervangt, heeft verklaard dat Israël ahsoluut tegenstander is van een VN-detachement dat niets anders kan doen dan waarnemen en noteren wat het ziet. Jadln noemde het door de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Egypte gesteunde voorstel boven dien een inbreuk op het vredesak koord. Bij dit akkoord hebben de VS zich verplicht, aldus de Israëlische vice-premier om de VN-macht even tueel te vervangen door een andere internationale strijdmacht. Het ak koord tussen Washington en Moskou over de vervanging van de UNEF houdt verband met een eerder drei gend Russisch veto in de Veiligheids raad tegen de verlenging van het mandaat van de UNEF. Secretaris-generaal Een belangrijk verschil is verder dat de UNEF tot stand kwam op basis van een overeenstemming van de vijf permanente leden van de Veiligheids raad. terwijl de waarnemers recht streeks zullen ressorteren onder de secretaris-generaal van de VN. Vol gens de akkoorden, van Camp David was het de bedoeling dat de UNEF of een andere Internationale vredes macht zou toezien op de Israëlische interpretatie. Vice-president Jigal Jadin zei dat er wel eens grote moeilijkheden zouden kunnen ontstaan als de Verenigde Saten aan hun oplossing van de ver lenging van het mandaat vasthou den. Politieke waarnemers houden rekening met de mogelijkheid dat Israël in dat geval weieens de terug trekking van zijn troepen uit de Sinaï zou kunnen vertragen. De Egyptische minister van buiten landse zaken stelde gisteren dat de bevoegdheden van de UNTSO Lan- zienlijk groter zullen zijn dan die van de UNEF. Hij sprak de hoop uit dat het bestaande geschil op dit punt snel uit de wereld zal worden ge holpen. Het wordt langzamerhand zo grijs dat onze eigen weerman moeite begint te krijgen met zijn functie. „Het is opmerkelijk dat het weer in de tijdelijke verblijfplaats van de opbellers altijd slechter is dan elders". Bekentenisliteratuur in het vertrouwde hoekje. 6 sprookjes op I LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok cn Ina van Faasscn Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of t v-gidv Decoratief jute Icctuur- hangcr. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-bandje van keramiek. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: 1 Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal- 2 periode een welkomstkorting van 7. I Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1