Haddad dreigt Unifil met gewapende acties Vietnam remt exodus Nat Mesuwkado i TUIN Ook slotetappes voor Hinault .Vakantie kan veel goedkoper worden' In deze kn I (metNieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw V HET WEER Als u uw F lomer 1979 Israëlische luchtaanval op Zuid-Libanon tevredenheid op vluchtelingenconferentie te plitie Napels 'd' ezet stranden uisarrest zieke estanten Nederlands VN-bataljon helpt Ieren Trouw Niet zomaar een krant I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee i 'rouw Bewolkt maar droog 37STE JAARGANG NR 10904 - MAANDAG 23 JULI 1979 Veel bewolking maar droog. Matige westen wind. Middagtemperaturen ongeveer zeventien graden Morgen en overmorgen: enige tijd regen en aanhoudend koel. Morgen zon op: 05.49 maan op: 06.19- ..onder: 21 43 ..onder 21.40 I wilt opknappen WEST-DUITSLAND DM 1.90 ENGELAND £0.50 ITALIË LIRE 800 LUXEMBURG Blf 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2: Commissie kerken: beperk kernenergie PAGINA 3: Den Uyl: PLO moet Israël erkennen PAGINA 5: Iraans leger weer slaags met Koerden PAGINA 6: Wat ervaar je bij doof worden PAGINA 7: Verdwijnt trimbaan van het toneel? PAGINA SERVICE: Mode, strips, feuilleton, puzzel, radio- en tv-programma's, weer- overzicht door James Dorsey JERUZALEM De leider van de christelijke milities in Zuid-Libanon, majoor Saad Haddad. heeft gedreigd de Vredesmacht van de Verenigde Naties (Unifil) aan te vallen. Bij een Israëlische luchtaanval op doelen in Zuid-Libanon werden gisteren minstens achttien mensen gewond. in grijze lucht, kou, wind. Een verlaten strand. Opgestapelde strandstoelen. Een rillerig leid van de zomer 1979. En het is al bijna augustus. Haddad, die dit weekeinde door bracht in een Israëlisch ziekenhuis, beschuldigde in een vraaggesprek met de Israëlische radio Unifil van samenwerking met de Palestijnse Be- vrijdingsbeweginge (PLO). Gevraagd of hij van plan was de contacten met Unifil af te breken zei de majoor: „Het kan mij niet schelen of ik wel of niet mijn betrekkingen met Unifil af breek. Het maakt niet uit wat ik doe, 'zij zullen hun beleid niet veranderen. „Hun beleid is er op gericht met ons gebied, het vrije Libanon, af te reke nen. Het is net alsof ik een kaars voor de duivel aansteek. Voor ons is het tijdsverlies als wij proberen iets goeds voor hen te doen. Daarom zijn wij bereid maatregelen, harde maat regelen, tegen Unifil te nemen. Wij zullen dit niet graag zien, maar ik heb ze vaak gewaarschuwd dat zij een verkeerd beleid voeren. Ze werken samen met de PLO en moeten de gevolgen ervan dragen". Dit weekeinde beschuldigde Haddad het Ierse VN-contingent van het schuil houden van Palestijnen die rechtse stellingen in Zuid-Libanon pr Nico Kussendrager VÈVE Vietnam is bereid de vluchtelingenstroom uit dat land tijdelijk in te dammen. De etaris-generaal van de Verenigde Naties, Waldheim, noemde dit zaterdag als een belangrij- j uitkomst van de vluchtelingenconferentie in Genève. name de Verenigde Staten en De Amerikaanse vice-president Mon- krijk hadden er bij Vietnam op dale zei in zijn toespraak dat het jedrongen, de exodus af te rem- L De Franse minister van buiten- Bse zaken Poncet wilde een stop- Tng voor zes maanden, om een „lucht te krijgen" in de vluch- fcgenkampen. t dit voorstel kwam hij op de eer- jdag van de conferentie, tot grote •assing van de Europese partners, wie hij over het plan niet had Irlegd. Het merendeel van de EG- jden voelt niet voor de Franse nen, uitgaande van het recht van namezen hun land te verlaten. recht is vastgelegd binnen de fenigde Naties, en een van de vra- k aan secretaris-generaal Wald- m was dan ook hoe hij voldaan i zijn over de bereidheid van Viet- h, de vluchtelingenstroom tijde- in te dammen, als dat in strijd is |t het handvest van de VN. i secretaris-generaal antwoordde i er inderdaad sprake is van een Eitelling, maar het alternatief is. zijn zeggen, dat mensen op e bootjes zee kiezen, met groot ra_ laar voor hun leven. Dat wil ook en op and. 41 'ELS (AFP) Italiaanse politie irandweerlieden hebben gisteren itranden van Napels bezet om te kinderen dat zwemmers zich in an [waagden. Na een analyse van het water voor de kust van Napels te- fimen gezondheidsdiensten tot de clusie dat het water direct gevaar ïverde voor de gezondheid van nmers. Vanaf zaterdagochtend het dan ook verboden te zwem- maar duizende Napolitanen en iten trokken zich hier niets van en zochten toch verkoeling in het :r van deze toeristische baai. (dat er ernstig gevaar voor ziekte ind, bezetten politie en brand- annen gisteren bij zonsop- ;t de stranden. Zij hielden een i strook tussen het water en de :nden zonnebaders bezet. recht om te emigreren, een funda menteel mensenrecht is. „Maar geen land is blind voor het verschil tussen vrije emigratie en een gedwongen uit tocht", voegde hij eraan toe. Vietnam verklaarde zich op de eerste dag van de conferentie bereid vluch telingenkampen in eigen land in te richten. Om zo de vluchtelingen stroom ordelijker te laten verlopen. Van Nederlandse zijde wordt daar weinig voor gevoeld. Vluchtelingen kampen kunnen snel verworden tot concentratiekampen, zei een van de Nederlandse delegatieleden. Zowel secretaris-generaal .Waldheim als de hoge commissaris voor de vluchtelingen Hartling betoonden zich tevreden over de tweedaagse conferentie in Genève. Er kunnen 260.000 vluchtelingen die op het ogen blik in doorgangskampen in Zuid- oost-Azië verblijven, elders worden opgevangen, en er is voor 400 miljoen gulden toegezegd aan steun voor het hoge commissariaat voor de vluchte lingen. Nederland beloofde 10 mil joen gulden, en liet tevens weten dat honderd weeskinderen (en niet dui zend zoals wij zaterdag ten gevolge van een transmissiefout meldden: red.) naar ons land kunnen komen. Staatssecretaris van justitie me vrouw Haars was op de conferentie in Genève, onder meer om daartoe voor bereidingen te treffen. Minister Van der Klaauw noemde de conferentie een groter succes dan verwacht, ook al omdat politiek gekrakeel groten deels is uitgebleven. Het hardst stelde zich, naar verwacht China op. terwijl van de kant van de Westerse landen Groot-Brittannië, Canada en de Verenigde Staten har de woorden lieten horen. I Vervolg op pagina 5 DEN HAAG (ANP) Man schappen van het Nederlandse Unifi l-ba tal jon in Zuid-Liba non hebben samen met hun Senegalese collega's een bij standseenheid gevormd om het hoofd te kunnen bieden aan eenheden van majoor Had dad en andere rechtse groepe ringen, die zaterdag in de om geving van Bail Yallum het gebied van het Ierse VN-batal- jon zijn binnengedrongen. De Ne derlandse bijdrage aan de bij standseenheid bestaat uit vier pantserwagens van het type 408, een pantserwagen met an- ti-tankgeschut en ongeveer 34 i't lopen gaat nog niet zo tt, dokter Van onze sportredactie AMSTERDAM Bernard Hi nault is in Parijs voor de tweede keer op een rij gehuldigd als win naar van de Tour de France. Die zege kreeg voor de toeschouwers extra glans omdat Hinault ruim twee minuten voor het peloton en alleen nog in gezelschap van zijn trouwe ook voor het tweede jaar tweede in successie schaduw Joop Zoetemelk op de Champs Elysees arriveerde. Daarmee gebeurde er tenminste nog iets aardigs in het traditioneel verder weinig opwindende slot van deze Ronde van Frankrijk. Hinault en Zoetemelk verdeelden de zeven sprintjes midden in Pa rijs, maar Hinault won de achtste en die gold als etappezege. In to taal won de Fransman in deze Tour zeven etappes. Op de laatste dag werd de Frans man Chaumaz uit de klassemen ten verwijderd omdat hij zich na een week geleden al betrapt te zijn op doplnggebruik niet meldde voor een nieuwe controle. Deze en andere uitlslagen van do- pin gonderaoeken onder meer naar het gebruik van anabolen maken de uitslag van de Tour pas over enkele dagen zeker. Meer over deze en andere sportge beurtenissen op de pagina's 8 en 9. onder vuur hadden genomen. De af gelopen twee weken zijn rechtse mili tieleden het Unifil-gebied herhaalde lijk binnengedrongen om repressaile- maatregelen te nemen tegen vermoe delijke aanhangers van de PLO. Luchtaanval Haddads opmerkingen vallen samen 'met de toenemende spanning in Zuid-Libanon. Israëlische vliegtuigen vielen gisteren opnieuw stellingen aan in het noordelijk buurland. Daar bij zouden volgens de eerste berich ten achttien mensen zijn omgekomen en 65 gewond zijn geraakt. De meeste slachtoffers zijn burgers, aldus woordvoerders van lokale ziekenhui zen. Eerder had ook Israël Unifil sa menwerking met PLO verweten. On der meer zouden leden van Unifil militaire informatie tegen een finan ciële vergoeding aan de Palestijnen verkopen. De beschuldigingen wer den geuit in een document van de Israëlische regering „Betrekkingen tussen Unifil en de terroristen". Vol gens dit document „beschouwt de VN samenwerking met de terroristen als wenselijk en een te bevorderen feit". Unifil zou bovendien pogingen heb ben opgegeven de Palestijnen uit Li banon te verwijderen. Ook zouden Unifil-leden materialen voor de Pa lestijnen in Israël kopen en misbruik maken van hun diplomatieke voor rechten. Deze beschuldigingen wor den echter door het VN-hoofdkwar- tier in Jeruzalem als verzinsels van de hand gewezen. Beschuldigingen over en weer. Unifil enerzijds en Israël en de rechtse mili tie anderzijds zijn niets nieuws. De Israëlische klachten en Haddads uit latingen zijn echter nooit eerder zo scherp geformuleerd. Woordvoerders van de militie wijten dit aan het feit dat de Palestijnse stellingen ln het Unifil-gebied de laatste week zijn ver- sterkt. Zij beweren dat sinds de ont moeting verleden week woensdag ln Beiroet tussen de bevelhebber van Unifil, generaal Erskine, en de PLO- leiding vier nieuwe Palestijnse stel lingen in VN-gebied werden opgericht en tien neiuwe kanonnen en mortie ren werden opgesteld. SCHEVENINGEN (ANP) „Een goede vakantiesprei ding zal de consument grote voordelen opleveren. De prijzen van vakantiereizen kunnen dan gemiddeld tien tot vijftien procent omlaag, omdat de logies- en trans portcapaciteit (nu vaak alleen gebruikt in het hoogsei zoen) doeltreffender kunnen worden benut." Dit zei direc teur Verburg van de internationale reisorganisatie Hotel plan, bij de presentatie van het nieuwe winterprogramma in Scheveningen. Ook kunnen zijns inziens bij een betere vakantlesprelding de grote prijsverschillen tussen voor- en naseizoen worden verkleind. Die grote verschillen worden nu ge creëerd om een spreiding te force ren. „Het wordt tijd dat de over heid maatregelen neemt. Nu zijn vooral gezinnen met schoolgaan de kinderen hiervan de dupe," al dus de heer Verbure. Hij heeft de indruk dat de tweede vakantie ln de toekomst net zo belangrijk zal worden als de eerste vakantie. „Als gevolg van de ener giesituatie ls er een categorie Ne derlandse vakanUegangers. die het op reis gaan met een reisorga nisatie niet meer kan opbrengen. Deze mensen huren nu een huisje of gaan op een camping staan en ze zorgen zelf voor hun eten en drinken," zei de directeur van Ho telplan. Joop Zoetemelk (links) en Bernard Hinault op het erepodium ln Parijs. Een vette walm stijgt boven kolken de vlammen de lucht in boven de Liberiaanse tanker Atlantic Em press, die voor de kust van het Cari bische eiland Tobago in botsing kwam met de Aegean Captain, een tweede supertanker. Het vuur op de Atlantic Empress is inmiddels uit, en er worden pogin gen gedaan door slepers van Smit in Rotterdam, het schip verder de zee op te trekken. Eerder was het bericht dat het in tweeën was gebroken en gezonken. De Aegean Captain is naar een dok gesleept op Trinidad. De twee onder Liberiaanse vlag varen de tankers hadden in totaal 330.000 ton ruwe olie, en 200.000 ton nafta aan boord. Hoeveel daarvan de zee in is gestroomd is nog steeds niet be kend, maar volgens de kustwacht van de eilanden is het minder dan aanvankelijk werd gevreesd. Het olietapijt is in kleinere vlekken uit-' een gevallen, en op het getij en de wind van de kust afgedreven. Voor de 26 bemanningsleden die worden vermist bestaat- geen hoop meer; 52 opvarenden zijn gered. Amsterdam mag trams kopen voor 20 miljoen DEN HAAG lANP) - Minister Tuijn man (Verkeer en Waterstaat) heeft dc gemeente Amsterdam toestemming verleend om voor twintig miljoen gul den twaalf gelede trams te kopen. De aanschaffing van zeven trams houdt verband met de aanleg van tramlijnen op de Insulindeweg, de Admiraal de Ruyterweg en de Euro paboulevard. Twee trams zijn nodig voor de verhoging van de frequentie op lijn 5 en voor de technische reserve van het trampark zijn nog eens drie wagenstellen nodig. De Napolitaanse brandweer ls zaterdag Ingezet tegen plaatselijke zwemmers. Toch een soort brancheverva ging, denk je dan. Maar evengoed een snelle reactie op onze waarschuwing van zaterdagmorgen, dat Italië nog maar wordt omspoeld door één zee: de zwarte. 6 sprookjes op I LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hcity Blok en ina van Faassen Lektuurhanger (B) Nooii meer zoeken naar dc krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting mei armband (D) Dc nieuwe modetrend: ketting en arm-band je van keramiek. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor hef kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: GA. DB. DC. OD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1