arter aanvaardt intslag Califano jjPeres wil halt toeroepen aan Arafats doorbraak laria Pintassilgo remier Portugal Europarlement chaos door kleine partijen Israël beschuldigt Unifil van steun aan de Palestijnen Brandt: Energiedebat in het Europarlement jrste slachtoffers van reorganisatie Begin opgenomen in het ziekenhuis noeming gebaar naar links Rhoodie in arrest ^Socialistische Internationale zal contact met PLO voortzetten DAG 20 JULI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET SHINGTON (Reuter, UPI, AP, AFP) De Amerikaanse president Carter heeft gisteren ontslag aanvaard van minister van financiën Blumenthal, minister van justitie Griffin U en minister van gezondheid.Califano. Zij zijn de eerste slachtoffers van de reorganisatie J Carter in zijn kabinet wil doorvoeren. I ontslag van minister Blumenthal |(j al verwacht, aangezien hij ver- jrdelijk wordt gesteld voor de mlshe malaise m het land. de ;nde werkloosheid en de toene- inflatie. Blumenthal zal wor- jj" opgevolgd door William Miller. nt van de Federale Bank. zal als minister van justitie opgevolgd door diens onder- >r Benjamin Civiletti. Califano Sjidt opgevolgd door Patricia Ro ta s Harris, die tot dusver minister ^'huisvesting was. Wie haar op post zal opvolgen was gister- id nog niet bekend.Van Califano U^Iumenthal is bekend dat zij niet )oed konden opschieten met Car- medewerkers in het Witte Huis. fano's felle campagne tegen het t; jen heeft de tabaksverbouwers in [zuiden van de Verenigde Staten >n de regering in het harnas ge- ;d. Senator Edward Kennedy he le het ontslag van de progressieve ifano gisteren in scherpe bewoor- gen rdan der had de Amerikaanse presi- t zijn voornaamste adviseur, Ha- I milton Jordan, benoemd tot staf-chef in het Witte Huis. Jordan, die met Carter uit Georgia komt, vervuldede- ze functie in feite al. hoewel de positie van stafchef formeel nog niet bezet was onder het bewind van Carter. Jordan lijkt nu de leiding tehebben van de reorganisatie die Carter nu doorvoert in de kring van zijn minis ters en zijn medewerkers. In politieke kringen inWahingon wordt de atmosfeer in de Amerikaan se hoofdstad omschreven als een van malaise, na aanvankelijk consterna tie over het masale ontslag van minis ters en adviseurs. Men is van oordeel dat dit collectieve ontslag juist de vertrouwenscrisis heeft versterkt, waartegen de Amerikaanse president momenteel vecht. Zeker is inmiddels wel dat de minis ters van buitenlandse zaken en defen sie, Vance en Brown, op hun posten zullen terugkeren. Ook Carters advi seur voor nationale veiligheid, Zbig- niew Brzezinski, zal waarschijnlijk wel terugkomen. Theaterstuk De invloedrijke krant New York Ti mes heeft gisteren ernstige kritiek geleverd op de beslissing van de pre sident het ontslag van het hele kabi net te willen voor een reorganisatie. De krant verwijt de president door dit theaterstuk zich te willen onttrek ken aan de verantwoordelijkheid voor de economische en de politieke crisis in het land. Carter kan niet opnieuw beginnen door nieuwe mi nisters te benoemen die geen enkele binding hebben met de vroeger geno men besluiten, meent de krant. De Los Angeles Times schreef dat de president zo spoedig mogelijk nieuwe ministers en adviseurs moet benoe men om de vertrouwenscrisis waarin hij verkeert, en die nog verergerd is door de „ontslag-epidemie" te over winnen. Carter kan mogelijk wel ster ker uit deze politieke crisis te voor schijn komen, maar dat ontslaat hem niet van de verantwoordelijkheid voor de manier waarop hij de kabi netsformatie heeft doorgevoerd. De democratische senator Henry Jackson was ook vernietigend in zijn commentaar op Carters manoeuvre. Hij zei: „Je schept geen vertrouwen door aan te kondigen dat alle mensen die deel hebben genomen aan het Van een onzer verslaggevers STRAATSBURG Het Europese Parlement moet na de zomer een groot en uitgebreid energiedebat houden. Het zou goed zijn als de voorzitter van de commissie, Roy Jenkins, daarbij een stimulerend voorstel zou indienen. Dat zei gister middag Willy Brandt in zijn eerste redevoering als Europarle mentariër. S De Amerikaanse president Carter wandelt met zijn staf chef, de herbenoemde Hamilton Jordan, door de tuin van het Witte Huis. bestuur van het land zijn vertr ok- doeld was als een demonstratie van ken". Woordvoerders van de regering steun aan de president, die hem de hielden daar tegenover staande, dat ruimte zouden geven om de zwakke de massale ontslagaanbieding lie- kanten van het beleid aan te pakken. JERUZALEM (AFP, UPD De Israë lische premier Menachem Begin is gistermiddag in het ziekenhuis opgje- nomen nadat hij onwel was gewor den. De 66-jarige premier, die enkele hart aanvallen achter de rug heeft, zal enkele dagen in het ziekenhuis blijven om onderzocht te worden. Gistermorgen zat de premier nog een zitting van zijn kabinet voor. De ver gadering was gewijd aan de op han den zijnde verdere terugtrekking uit de Sinaï en andere militaire kwesties, werd meegedeeld. Brandt was de eerste die enige geest drift en kracht in zijn toespraak wist te leggen. De grote man uit de socia listische fractie hield een warm plei dooi voor de zwakken binnen de ge meenschap. Het parlement zal in zijn besluiten prioriteit moeten geven aan de zwakke regio's. Maar ook is krach tige verbetering van de positie van de vrouw nodig en ook de toekomst van de jeugd kreeg grote aandacht van Brandt. Hij wees op de grote waarde van de Europese samenwerking op het punt van vrede en veiligheid. „Ik heb zelf twee keer meegemaakt in welke ellende oorlogen de mensen storten, de honger die over miljoenen mensen komt," aldus Brandt In een zeer uitgebreide rede gaf de fungerend voorzitter van de raad van ministers van de negen, de Ier Mi chael O'Kennedy een overzicht van de plannen van Dublin voor de komenede periode. Als een gebaar van goede wil jegens het nieuwe par lement zei O'Kennedy dat Ierland zich tot taak stelt te waarborgen dat de rol en het belang van het Europese parlement worden erkend en geres pecteerd. De Ieren vinden het van het grootste belang dat er tussen de raad van ministers en het parlement een samenwerking tot stand wordt ge bracht die ook in de toekomst blijft bestaan. Niet verbazingwekkend voor een Ier se voorzitter is het belang dat O'Ken nedy hecht aan vorderingen bij de opheffing van het regionale gebrek aan evenwicht. Wij moeten ons toch als primair doel stellen dat er een groter evenwicht wordt bereikt tus sen de economieën van alle lidstaten. De Ier deelde mee dat het Chinese staatshoofd nog voor het einde van dit Jaar een eerste bezoek aan West- Europa zal brengen, maar het is niet duidelijk welke Chinese leider hij be doelt. want de Volksrepubliek kent geen officieel staatshoofd. Ten aan zien van Zuidelijk Afrika lijkt het niet waarschijnlijk dat de EG That cher zou volgen, als de Britse regering het bewind in Rhodesië zou erken nen. want het gevaar bestaat, aldus O'Kennedy „tenzij vooruitgang wordt geboekt ten gunste van een echt meerderheidsbewind", dat de gewapende strijd blijft doorgaan. Roy Jenkins, de voorzitter van de commissie voorspelde dat het aan deel van de EG aan de wereldhandel de komende tien Jaar van 20 procent tot ongeveer 15 zal teruglopen. Dat heeft belangrijke consequenties voor het industriebeleid van de gemeen schap. Er zal meer specialisatie nadig zijn in die gebieden waar de werkgele genheid aan de orde is Daarnaast moeten de produktiviteit en de sa menwerking worden versterkt. Spe ciale aandacht vroeg Jenkins voor de beheersing van de technologie. Als de gemeenschap zich niet inzet om daar meester van te worden dan zal Euro pa worden weggedrukt door de grote concurrenten Japan en de VS. De commissie zal de komende tijd dan ook komen met voorstellen voor een vooruitstrevend technologiebeleid. i onze correspondent BSABON President Eanes heeft de 48-jarige Maria de des Pintassilgo benoemd tot formateur en eerste minister i het zakenkabinet, dat de tussentijdse verkiezingen voor ji nieuw parlement moet voorbereiden. Met deze benoeming >et Eanes een duidelijke zet naar links, nadat hij vorige week 5 conservatieven in de kaart speelde met zijn besluit het ulement te ontbinden. de Lurdes Pintassilgo is che- ingenieur. Na de val van het maakte zij deel uit van de twee voorlopige regeringen, rst als staatssecretaris daarna als blister van sociale zaken. Tot op P" den was zij Portugese ambasadeur de UNESCO in Parijs. Pintassilgo geen lid van enige partij maar hoort wel tot een internationale tholieke beweging. „Graal". Ook is zij voorzitster van de Portugese tholieke jongeren en de internatio- le organisatie Pax Romana. j geldt als een voorstander van een euwe economische wereldorde, in t bijzonder ten behoeve van de me landen in de derde wereld. Als aatssecretaris van sociale zaken as zij verantwoordelijk voor de in- elling van een departement ter ver storing van de positie van de Portu- se vrouw. ming. De eerste vrouwelijke premier van Portugal sprak gisteren de hoop uit voor eind volgende week haar kabinet en regeringsprogramma rond te hebben. door Bert van Panhuis STRAATSBURG Tot wciede van de grote fracties in het Europese Parlement hebben een aantal splintergroeperingen, onder aanvoering van de Italiaanse radicaal Marco Panella, gistermorgen een chaos gemaakt van de vergadering. Maria de Lurdes Pintassilgo Aanleiding daartoe was een voorstel van een commissie uit het oude parle ment om het vereiste aantal ledfin dat nodig is om de titel fractie te mogen dragen, drastisch te verhogen. Aanvaarding van dit voorstel zal (ie groep niet-ingeschreven Europarle mentsleden twintig in totaal sto goed als monddood maken. Het omstreden rapport is genoemd naar zijn samensteller, de Westduit se christendemocraat Rudolf Luster, itn in de commissie zat onder meer de Nederlandse christendemocraat prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. Een van de voorstellen is om het reglement van orde zodanig te wijzigen dat een groepering 29 leden uit een land of 21 leden uit minstens twee landen groot moet zijn om zich fractie te mogen noemen. In het oude parlement wa ren deze getallen 14 uit één en 10 uit minstens drie landen. Het is daarom zo belangrijk als fractie te worden aangeduid, omdat daar de enige mo* teun Ie benoeming van de progressieve intassilgo valt niet in. goede aarde ij de Portugese conservatieven. Zij an echter rekenen op de steun van t socialisten en communisten. De nkse meerderheid noemt als voor gaarde voor een werkelijk neutraal '®r takenkabinet onder meer het onge- !d'naan maken van de conservatieve levoogding van radio, televisie en taatskranten en het stopzetten van iet terugdraaien van de landhervor- TEL AVIV, BEIROET (Reu ter, AFP, AP) De vredes macht van de Verenigde Na ties in het zuiden van Libanon werkt actief samen met de Palestijnse guerrillastrijders in dit gebied. Deze beschuldi ging deed de Israëlische mili taire woordvoerder gisteren aan het adres van de Unifil. Hij zei dit naar aanleiding van een in Israël uitgebracht document over „de betrekkingen tussen Unifil en de ter roristen" Leden van de Unifil zouden de Palestijnen op alle mogelijke ma nieren helpen, vooral door het ver schaffen van militaire inlichtingen over Israël, aldus het document. Offi cieren van de vredesmacht zouden aan Palestijnen stafkaarten verstrekt hebben van Noord-Israël en verbin- dingsapparatuur. Unifil-militairen zouden zelfs voor de Palestijnen inko pen doen in Israël. Bovendien zouden de Palestijnen gebruik mogen maken van de diplomatieke post van de Ver enigde Naties voor het sturen van boodschappen naar Europa. Een woordvoerder van het radicale Democratische Volksfront voor de bevrijding van Palestina noemde het rapport een voorbereiding op een grootscheepse actie in het zuiden van Libanon. „De Israëli's proberen door middel van dit rapport hun bedoeling te rechtvaardigen om het zuiden van Libanon tot aan de Litani-rivier te bezetten en om moeilijkheden te ver oorzaken in de Libanese hoofdstad". De Libanese radio beschuldigde de Israëli's gisteren opnieuw van aanval len op het zuiden van Libanon, waar bij gebruik zou zijn gemaakt van ar tillerie. Betrouwbare kringen bij de Verenig de Naties in New York hielden giste ren rekening met de mogelijkheid dat de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten het eens worden over de verlen ging van het mandaat van de VN- vredesmacht in de Sinal'-woestijn. Daartoe zal deze vredesmacht ver plaatst moeten worden, omdat Israël zich geleidelijk terugtrekt. Het zou de bedoeling zijn om het mandaat van de VN-waarnemers niet formeel te verlengen, maar de aanwezige mili tairen in een ander kader wel ter plekke te houden. Deze berichten werden geventileerd, nadat secreta ris-generaal Waldheim van de VN had gezegd zich niet te willen uitspreken over de wenselijkheid van de verlen ging van het mandaat. In de Veiligheidsraad is momenteel een debat aan de gang naar aanlei ding van een rapport over de Israëli sche nederzettingen in de bezette ge bieden. Het rapport levert scherpe kritiek op deze politiek. De commis sie die het rapport samenstelde, kreeg van de Israëlische autoriteiten geen toestemming om de zaak ter plaatse in ogenschouw te nemen. De Israëlische afgevaardigde Jehuda Blum verwierp het rapport gisteren als een „kritiekloze opsomming van de meest extreme en onbeheerste aanvallen". De Israëlische premier Begin heeft geweigerd het ontslag te aanvaarden van zijn minister van financiën Sim- cha Ehrlich. „Als u weggaat, vertrek ik ook", aldus de premier tegen Ehr lich. In het parlement komt volgende week een debat over de beroerde eco nomische situatie in het land tegen de achtergrond van een motie van wantrouwen van de oppositionele Ar beiderspartij. gelijkheid ligt om zitting te krijgen in de vakcommissies, bruikbare spreek tijd te krijgen en over een eigen secre tariaat te kunnen beschikken. Gebruik makend van het huidige re glement hebben de radicalen uit Ita lië, de anti-marketeers uit Denemar ken, de Belgische taalpartij-vertegen- woordigers en enkele losse Italiaanse leden van het parlement een soort administratieve fractie gevormd on der de lange naam „Fractie Voor De Technische Coördinatie En De Verde diging Van De Onafhankelijke Groe peringen En Leden". Aanvaarding van het rapport-Luster zou aan dit korte bestaan een einde maken. Alternatief Behandeling van het rapport stond gistermorgen als eerste punt op de agenda. Het was de fractie-Panella er alles aan gelegen te voorkomen dat over de fractiegrootte zou worden be slist, vóórdat de vakcommissies zou den worden samengesteld. De Itali aan kwam in een amendement met drie alternatieven, waarbij óf de be raadslagingen over het rapport-Lus ter zouden worden uitgesteld, óf naar het eind van de agenda geschoven of in ieder de behandeling na het debat over de commissies zou gebeuren. Daardoor zou de mogelijkheid wor den geopend om het rapport terug te verwijzen naar de commissie voor reglement en verzoekschriften. De leiders van de drie grootste frac ties kwamen nog met een compromis voorstel, maar naar de mening van Panella betekende dat alleen maar uitstel van executie. Daarom vroeg hij hoofdelijke stemming over elk van de drie voorstellen, die hij had gedaan. In een groot parlement als. dat in Straatsburg gaan daaraan vele uren verloren. Panella en zijn fractie werden daarom al snel beschuldigd van obstructie. Het was al ver in de middag toen men eindelijk door de stemmingen heen was, stemmingen die duidelijk in het nadeel van de groep-Panella uitvielen. Ze kregen slechts steun van de andere kleintjes, zoals de twee Nederlandse democra ten, de communisten en enkele socia listen. Grijze haren Maar Panella die in het Italiaanse parlement de vertragingstactieken al dikwijls in praktijk heeft gebracht is nog niet door zijn wapens heen. Vandaag komt het rapport-Luster in discussie en de Italiaan heeft verteld dat hij tegen de 250 amendementen klaar heeft liggen, waarover hij stuk voor stuk hoofdelijk wil laten stem men. En de gedachte daaraan bezorgt het secretariaat van het parlement en het merendeel van de leden grijze haren. Het enige lichtpuntje voor hen is dat de fractie-Panella staat te wan kelen door innerlijke onenigheid. Ots termiddag zijn Antoinette Spaak en Paul-Henry Gendeblen van de Brus selse en Waalse taaipartijen eruit ge stapt. Als nog een lid er genoeg van krijgt, heeft de fractie-Panella zich zelf opgeblazen. NICE (Reuter. AFP. AP> Eschel Rhoodie, voormalig secretaris-gene raal van het Zuidafrikaanse ministe rie van voorlichting, die ervan wordt beschuldigd 72 miljoen dollar over heidsgeld voor niet door de regering bestemde doelen te hebben besteed, is gisteren in Juan les Pins aan de Franse Rivièra gearresteerd. De Zuidafrikaanse regering had tegen hem een internationaal arrestatiebe vel uitgevaardigd. Rhoodie heeft het schandaal onthuld over de geheime fondsen, die aan zijn ministerie waren toegewezen om de naam van Zuld-Afrika in de wereld te herstellen. Zijn onthullingen hebben bijgedra gen tot de politieke crisis, die leidde tot de val van president Vorster Sinds eind 1978 verbleef Rhoodie in het buitenland. door James Dorsey PARIJS Socialistische leiders uit de gehele wereld buigen zich vandaag en morgen in Stockholm over de vraag of de Palestijnse bevrijdingsbeweging (PLO) een in een vredesproces in het Midden- Oosten aanvaardbare partner is. De Oostenrijkse kanselier Bruno Kreis- sy en Willy Brandt, voorzitter van de socialistische internationale, waarvan de Partij van de Arbeid ook deel uitmaakt, lijken reeds gekozen te hebben. Op hun veizoek bracht PLO-leider Jasser Arafat twee weken geleden een bezoek aan Wenen. Bij deze gelegenheid gaven Kreisky en Brandt Arafat een vrijbrief: de PLO streeft niet naar de vernietiging - van de «taat Israël. Simon Peres, leider van de Israëlische Ar beiderspartij. reisde gisteren naar de Zweedse hoofdstad, vastbesloten om een balt te roepen aan Arafats doorbraak in Europa. Zijn medewerkers lieten weten dat, wanneer een op tafel liggend voorstel de PLO als waarnemer naar het congres van de socialistische Internationale in oktober in Lissabon uit te nodigen, in Stockholm wordt aangenomen dat de Arbeiderspartij zijn lidmaatschap van de beweging zal op zeggen Niet waarschijnlijk Een definitieve breuk binnen de socialisti sche internationale lijkt echter onwaar schijnlijk. Voor de Israëlische Arbeiders partij vormt de Internationale een belang rijk internationaal forum, waarin socialisti sche zusterpartijen uit de gehele wereld elkaar ontmoeten. Voor de voorstanders binnen de Internationale van de opening naar de Palestijnen zou het vertrek van de Israëli's een punt zetten achter hun inspan ningen een „rechtvaardige en duurzame vrede" in het Midden-Oosten dichterbij brengen. Deze inspanningen zijn niet geheel op al truïstische motieven gebaseerd. In een schrijven van de PLO aan bondskanselier Kreisky waarin op een „constructieve rol van de socialistische Internationale wordt aangedrongen, wordt tevens gewaarschuwd voor de kwetsbaarheid van Europa in het geval het Midden-Oosten een nieuwe con frontatie tegemoet gaat. „Wij geloven dat het voornaamste slachtoffer van een mili taire confrontatie in het Midden Oosten tussen de Arabieren en Israël de Westeuro- pese landen zijn, wier voortgezette econo mische ontwikkeling volledig afhankelijk is van de voortdurende stroom van olie uit het Midden-Oosten. De tweede Internationale (de socialistische) moet daarom streven naar een actieve rol in het streven naar vrede in het Midden Oos ten. Niet alleen op basis van de voor de hand liggende morele geboden of vanwege de toewijding van de Internationale aan de nobele idealen van vrede, gerechtigheid en universele broederschap, maar ook vanwe ge de dringende pragmatische noodzaak van West-Europa's economische stabiliteit en welzijn". Gebaseerd op het rapport van de onder zoekscommissie in het Midden Oosten van de socialistische Internationale, die door Kreisky wordt voorgezeten, en op basis van de al jaren binnen de PLO woedende be- leidsdiscussie. zullen de voorstanders van een opening naar de PLO redeneren dat Israël. hoe men de Palestijnse intentie ook interpreteert weinig te vrezen heeft. In wezen stellen zij dat zelfs wanneer het Palestijnse streven een eigen onafhankelij ke staat te stichten op de Westelijke Jor- daanoever en in de Gazastrook slechts be doeld is als de eerste stap naar de herove ring van geheel Palestina, Israël in staat zal zijn deze ontwikkeling tegen te houden. Binnen de gematigde vleugel van de PLO bestaan er twee stromingen. De eerste stro ming ziet de stichting van een onafhankelij ke Palestijnse staat als de definitieve beëin diging van het conflict met Israël. Palestina zal in veel opzichten op zijn buurland Israël lijken. Het zal het thuisland van de Palestij nen zijn, net als Israël de veilige haven is van alle Joden. De betrekkingen tussen Palestina en Israël zullen „een normale his torisch bepaalde ontwikkeling ondergaan van twee vreedzaam met elkaar coëxsiste- rende buurlanden". De tweede stroming binnen de gematigde vleugel van de PLO gaat akkoord met een vreedzame oplossing van het conflict en een compromis op basis van 'keiharde politieke berekeningen. In hun ogi?n vormt de stich ting van een onafhankelijke Palestijnse staat geen definitieve beëindiging van het geschil met Israël. Zij menen echter dat de staat Israël met al zijn sociale en nationale problemen alleen in een voortdurende staat van oorlog kan bestaan Volgens deze rede nering betekent vrede al gauw een desinte gratie van de Joodse staat. Ruimte Zodra Israël over veilige grenzen kan be schikken, kan het niet meer als veilige ha ven van de Joden dienifn, omdat er simpel weg niet voldoende noimte in de Joodse staat is voor alle Jod<;n. Zodra Israël een normaal en veilig bestaan krijgt zal de noodzaak van de financiële steun van het Wereldjodendom aan Israël wegvallen. Is raël wordt dan een sta:ht net als alle andere staten in het Midden-Oosten en is dan het „Messiaanse karakter kwijtgeraakt". Dit zal de latente problemen in de Israëlische samenleving, zoals de economische crisis en de discriminatie van de uit de Arabische wereld afkomstige Joden, naar de voor grond schuiven. De Arabieren zouden dan de „gedesillusioneerde" Arabische Joden financieel behulpzaam kunnen zijn bij de terugkeer naar hun oorspronkelijke plaats van afkomst in de Arabische wereld. De aanhangers van deze theorie beweren zon der bewijzen dat de PLO samen met enkele Arabische landen reeds „bemiddeld" heeft in het vertrek van 509 gezinnen uit Israël. Gebaseerd op deze voorspelling stellen de woordvoerders van deze tweede stroming onder de gematigde Palestijnen dat de Is raëliërs uiteindelijk ook dank zij de snel groeiende Arabische bevolking in de Joodse staat een sterke minderheid in hun eigen land zullen worden. Voorstanders binnen de socialistische inter nationale van een opening naar de PLO (die zij beschouwen als de echte vertegenwoor digers van het Palestijnse volk) menen dat zelfs wanneer de Palestijnen met de uitein delijke desintegratie van de Joodse staat rekenen, het aan Israël zal zijn om te bewij zen dat het een levensvatbare staat is waar door de juistheid van dergelijke historische voorspellingen ontkend zal worden. In hun ogen zouden deze negatieve Palestijnse voorspellingen alleen werkelijkheid kunnen worden wanneer zij naar een onafwendbaar historisch proces wijzen, hetgeen door een tijd van vrede zal moeten blijken. Nationalistisch Hierbij komt dat de PLO in de ogen van vele leden van socialistische Internationale geen radicale linkse beweging is maar zijn ideologie ontleent aan een conservatief na tionalisme. Zij redeneren verder dat slechts het betrekken van de PLO bij het vrede sproces in het Midden-Oosten tot een ver mindering of stopzetten van het Palestijnse geweld jegens Israël kan leiden. „Al Fatah (de grootste Palestijnse guerrilla organisatie waarvan Jasser Arafat de leider ls) weet heel goed dat zij verantwoordelijk heid draagt voor honderd duizenden Pales tijnen die in vluchtelingenkampen leven maar dat zij tot nu toe niet in staat was zelfs een vierkante meter van het Palestijnse thuisland te herwinnen", aldus bondskan selier Kreisky. „Dit heeft Al Fatah enerzijds gedwongen om zijn militaire inspanningen op te voeren met het doel een goed uitge rust. geregeld leger op te bouwen, maar anderzijds leidde het naar het idee om een gebied te krijgen waarop een Palestijnse staat gesticht kan worden. Wij geloven dat dit een van de redenen is waarom een beleid van matiging zich in invloedrijke kringen van Fatah is gaan ontwikkelen en dat er binnen de PLO zelfs het begin van een besef is dat met het bestaan van de staat Israël rekening moet worden gehouden". Achterdeur Het is maar zeer de vraag of Simon Peres zich door zulke argumenten in Stockholm zal laten overtuigen. Hoewel Peres van de „legitieme rechten van de Palestijnen" rept, blijft PLO-leider Jasser Arafat voor hem de aanvoerder van een bende terroristen Niet temin lijkt ook Peres te beseffen dat de PLO tenminste door de achterdeur bij het vredesproces betrokken moet worden. Hij wil zaken doen met de Palestijnen in de bezette gebieden. Hierbij kan het hem niet schelen of zij zich tot de PLO bekennen of niet. Tegen het „acceptabel" maken van Arafat door middel van de socialistische internationale zal Peres zich met huid en haar verzetten. Een voortzetting van de. althans informele, contacten tussen de PLO en de Internationale, waartoe »n Stockholm waarschijnlijk besloten zal worden, zal hij vermoedelijk niet kunnen tegenhouden

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7