Apollo-project in zijn eigen succes gesmoord Tien jaar geleden: de eerste voetstap ürk vecht verblijf p politiebureau aan 4^üUl| vm 06H 16Z6Ï1 rouw correct briefje kost een hoop Commentaar cantie Begin of eind van tijdperk? d'r uit probleem Briljante dief IAG 20 JULI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 4 )hf >tste verdienste van de nota staatssecretaris Hazekamp het toerisme is, dat zij al lang inde bange vermoedens be- Nederland mag dan best :erlijk en in sommige opzich- :lfs mooi land zijn om in te ;n, te werken en zich te verpo- |je ontkomt daarbij toch niet enlde indruk dat je dan wel over ietgoed geaccommodeerde en J eigen plek moet beschikken, Iers over ruime middelen of mentaliteit die alles neemt het is en over je heen komt. :t andere geval ben je tot luk en melancholie veroor- Geen wonder dat daarom merendeel van de Nederlan- de ministers en staatssecreta- n voorop, naar het buitenland om daar de vakantie door te gen en logisch, dat de buiten se bezoekers dat niet helemaal penseren. het best mogelijk die toe- d tot uitgangspunt van beleid ïaken (het is opeens een stuk ger en minder vol in ons land, de niet-vakantievierders in ned dagen met genoegen kunnen tateren); economisch zit het niet lekker. Staatssecretaris nis ekamp rekent ons in zijn nota en dat door het in vergelijking het buitenland achterblijven het binnenlandse toerisme ons de kans op een 45.000 be- en nieuwe arbeidsplaatsen t laten schieten (waardoor dus werkloosheid is verhoogd), de betalingsbalans ondervindt plasten van die voorkeur van dei erlanders voor verre landen en eringe voorkeur van buitenlan- voor ons land (een nadelig ;en|o in 1978 van 4,65 miljard), ei vervelende gedachte bij het i van de nota is, dat deze ikkeling niet van vandaag of sren is, maar dat én bedrijfstak Tl der én regering de bui allang hadden kunnen zien hangen, om in vakan tietermen te spreken. Er is in deze bedrijfstak stevig ingeteerd, naar de toekomst verschoven. Zo'n nota als die van Hazekamp had natuurlijk al jaren geleden moeten verschijnen. Maar goed dat is gepraat achteraf. Laten we blij zijn, dat de staatsse cretaris bereid is de eerstkomende jaren extra geld te steken in zulke noodzakelijke zaken als de verbe-' tering van de propaganda in bin nen- en buitenland en het aanslui ten van campings op de riolerin gen. Dat is al heel mooi, maar erg veel invloed kan de regering toch niet uitoefenen op zulke subtiele en moeilijk te regelen zaken als de dienstverlening en de persoonlijke instelling van de mensen die in deze branche werkzaam zijn en waaraan toch wel het een en ander moet worden verbeterd. Het is vervelend te moeten generalise ren, maar de klachten daarover klinken zo vaak en op zulke onver wachte plaatsen op, dat het be drijfsleven daaraan niet zonder meer voorbij kan gaan en zelf, of Hazekamp nu nota's schrijft of niet, aan verbetering zal moeten werken. Een ander punt en daar heeft de staatssecretaris wel degelijk in vloed is de prijsbeheersing. Het is een veeg teken dat blijkens een in de nota geciteerde enquête de meeste vakantiegangers wél tevre den waren over de kwaliteit van het aanbod, maar vreemd aanke ken tegen de daarvoor bedongen prijs. De door het Konsumenten Kontakt aangehaalde CBS-cijfers bewijzen ook, dat op dit punt met name de horeca het zichzelf wel wat erg gemakkelijk heeft gemaakt (en de prijscontrole kennelijk een poosje heeft geslapen). middel van een kort geding, dat ren diende voor de president van Haagse rechtbank, mr J. H. luw, kwam Dogan tegen die uit- ig in het geweer. Zijn raadsman, H. Petten, eiste dat daarmee lt gewacht totdat de Raad van uitspraak heeft gedaan in een langig gemaakte procedure. boeJgan beschouwt zichzelf als een voa chtoffer van de veelbesproken re- arisatieregeling, waarbij werd be- sucl ld dat illegaal in Nederland ver- jvende buitenlandse werknemers verblijfsvergunning zouden krij- i. als zij konden aantonen vóór 1 ber 1974 in het land te zijn ;st. Volgens Dogan kwam hij >r zo'n vergunning in aanmerking, dat hij al in april 1974 in Neder- d kwam. Van 1 mei 1974 tot 10 R luari 1975 zou hij Illegaal bij een G agebedrijf in Rotterdam hebben rerkt. aam veranderd eigenaar van dat bedrijf overhan- de zijn Turkse werknemer op ns verzoek de voor de regularisatie lodigde werkgeversverklaring. De rokken firma was intussen van am veranderd, wat Dogan kwam te op de beschuldiging dat hij een verklaring had gebruikt. dens een zitting van de Haagse door Rob Foppema Nell Armstrong vindt het maar niks tegenwoordig. Het tempo waarin de Verenigde Staten him verkenning van het zonnestelsel voortzetten, ervaart hij als teleurstellend. De spectaculaire foto's die de Voyager 2 van Jupiter maakte, zijn nog nauwelijks droog, maar het hindert hem dat er veel meer aardige suggesties zijn dan goedgekeurde ruimtevaartprojecten. Neil Armstrong was het beter gewend. Vandaag tien jaar geleden zette hij de eerste voetstap op de maan, als sym bool dat zo ongeveer ólles kon wan neer Amerika dat wilde. De histori sche tekst waarmee hij dat begeleid de. was eenvoudig en algemeen ge houden: Dit is een stapje voor een mens. het is een gigantische sprong voor de mensheid. Armstrong zei dat niet in een spontane opwelling. Het Apollo-project had ook voor het ont werpen van historische teksten zijn vakmensen in dienst. Amerika kon ontspannen het respect en de bewondering van de mensheid in ontvangst nemen. De feiten spra ken voor zichzelf. En zij spraken zeer tot de verbeelding. Honderden mil joenen konden en wilden het recht streeks per televisie meemaken, on- geacht hinderlijke tijdsverschillen. Het was in Nederland 3.56 uur 's nachts. Dat was het effect dat Amerika be doeld had. Want het was nauwelijks wetenschappelijke nieuwsgierigheid die Neil Armstrong en zijn collega's Aldrin en Collins naar de maan had gevoerd. Het was een demonstratie van technologisch kunnen, van macht. President Kennedy had het in 1961 tot nationale doelstelling verhe ven. Het werd tijd, voelde hij, dat een i een onzer verslaggevers |N HAAG Gebruik van verkeerd briefpapier door zijn oegere werkgever dreigt ertoe te leiden dat de in Den Haag mende Turk Mehmet Dogan Nederland wordt uitgezet. Ruimteschip Aarde. getergd Amerika het leiderschap in de ruimtevaart heroverde. Sinds 1957 had de Sowjet-Unie kringetjes om de Amerikanen heen geschaatst. De eer ste kunstmaan, het eerste schot op de „echte" maan, de eerste beelden van de verborgen achterkant van de maan. de eerste ruimtevaarder in een baan om de aarde. Wij willen binnen tien jaar een mens op de maan brengen en weer veilig terughalen, kondigde Kennedy aan. De doelstelling was technisch zo hoog gegrepen, dat het bijna uitgesloten was dat de Russen Amerika zouden kunnen voorblijven. In 1963 trok Moskou zich elegant uit de wedstrijd terug: men was wel geïnteresseerd in wetenschappelijk onderzoek van de maan. maar vond het verstandiger om dat te doen met automatische en vanaf de aarde bestuurde appara tuur. Groei Intussen draaide de Amerikaanse or ganisatie op volle toeren. Het was de tijd van bijna ongeremde groei en technologisch optimisme. In 1965 werkten aan het project 33.000 men sen in directe dienst bij het Nationaal bureau voor lucht- en ruimtevaart NASA en nog eens 377.000 bij onder aannemers. Met genoeg geld en her senen moest inderdaad elk probleem zijn op te lossen. Een veelzeggend grapje uit die periode: Uit het feit dat een vrouw in negen maanden een kind kan krijgen, mag niet worden opgemaakt dat je een team van ne gen vrouwen kunt opdragen om sa men in één maand een kind te krijgen. Desondanks won Amerika de zelf op gelegde race tegen de kalender, met die eerste voetstap van Nell Arm strong in 1969. De formele doelstel ling werd pas wat later bereikt, toen de Apollo 11 weer veilig in de aardse oceaan plonsde. Maar de landings procedure was sinds de proefvlucht van de Apollo 7 al bijna routine ge worden. Amerika en de wereld hadden het First Oecade_ Lunar Landing .19G9-1OT politierechter bleek de beschuldiging geen steek te houden: de eigenaar van het garagebedrijf verklaarde on der ede dat Dogan al vóór 1 november 1974 bij hem in dienst was getreden. Omdat ook de Raad van State er eerder van was uitgegaan dat Dogan zich van een valse verklaring had bediend, wendde de man zich op nieuw tot dat college, dat in de nieu we procedure nog uitspraak moet doen. Marokkanen De raadsman van Dogan betoogde gisteren dat zijn cliënt, op grond van het gelijkheidsbeginsel, dezelfde kan sen moet hebben als de zogeheten Kerk-Marokkanen, van wier verwij dering uit Nederland na een langduri ge actie werd afgezien. In andere za ken waarin korte gedingen zijn aan gespannen, zei Petten, hebben vijf presidenten van rechtbanken het ge lijkheidsbeginsel ook gehanteerd. De president van de Haagse recht bank doet op 26 juli uitspraak. Dat betekent dat Dogan nog minstens een week in de arrestantenbewaar plaats van de Haagse politie blijft. Hij is daar op 5 juli terechtgekomen, tot ongenoegen van het Komitee re- gularisatieslachtoffers. Eerder deze week is daartegen geprotesteerd in een brief aan de vreemdelingenpo litie. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Edwin Aldrin, de tweede mens die voet op de maan zette, poseert naast de vlag. ,oto; nasa/n* Ar»,tr*.* gen. En het Congres voelde de stem ming haarscherp aan. De Apollo's 18 tot en met 20 werden uit zuinigheids overwegingen van het programma ge schrapt. NASA's maan-industrie voelde zich daardoor harder gepakt dan de wetenschappelijke staf. Nu kunnen we de zaken eindelijk eens rustig op een rijtje zetten, zei chef- geologie William Mühlberger toen in december 1972 Apollo 17 was afge wikkeld. Ondanks de overhaasting is het project wetenschappelijk een succes geworden. Concreter Het heeft geen eenduidige antwoor den opgeleverd op de „grote" vragen: hoe zijn de maan. en de aarde, en het zonnestelsel ontstaan. Maar de tallo ze gegevens hebben wel het gebied kleiner gemaakt waarbinnen het ant woord op die vragen gezocht moet worden, de onderzoekers weten veel concreter waarover ze het hebben. Apollo zou nog lang voor dat onder zoek nieuwe gegevens aandragen. De NASA heeft destijds zeer bewust het grootste deel van de 382 kilo gedocu menteerde maanmonsters op de plank gelegd. Die kunnen te zijner tijd worden onderzocht met verfijnde meettechnieken die nu nog niet be staan, was de redenering. Het ontwik kelen van die nieuwe technieken werd bovendien actief bevorderd door monsters alleen uit te geven aan onderzoekers die er zeer goed werk aan deden. Met deze tekening siert de NASA dezer dagen zijn brie ven op. gevoel dat hier een nieuw tijdperk begon. Voor het eerst hadden mensen hun planeet verlaten om hun nieuws gierigheid te koelen op een ander hemellichaam. De NASA filosofeerde hardop over bemande vluchten naar de planeet Mars. Zo tegen 1981. dacht directeur Thomas Paine, een dubbel- expeditie met tweemaal zes ruimte vaarders, en daar zouden ook vrou wen bij moeten zijn. De stelling is ook te verdedigen, dat met Apollo een tijdperk eindigde: het tijdperk waarin zo ongeveer alles kon. Amerika had in Apollo 25 mil jard dollar gestoken (en dat waren toen nog dollars van meer dan drie gulden). De budgetten van de NASA zijn sindsdien nog slechts gegroeid als een koeiestaart: naar beneden. En 'voor de verkenning van Mars koos men de minder kostbare tactiek die de Russen ook al voor de maan het geschiktst vonden. Het Apollo-project zelf intussen, werd in zijn eigen succes gesmoord. Met meedogenloze regelmaat lan ceerde de maan-industrie de Apollo's 12 tot en met 17, terwijl de weten schappelijke staf klaagde dat ze de resultaten van de ene reis nog niet behoorlijk hadden kunnen doorkij ken wanneer de volgende lading al weer over hen werd uitgestort. Het nieuws eraf En het Amerikaanse publiek had het nieuwe aan de maan-show weldra af gezien. Eén keer werd het echt dra matisch, toen het ontploffen van een zuurstoftank de Apollo 13 op de heen reis vleugellam maakte. Het flexibele ontwerp van het ruimtevaartuig, en een adembenemende reeks improvi saties, maakten het mogelijk om de bemanning na een vlucht om de maan weer behouden thuis te krijgen. Maar keer op keer slonken de enthou siaste menigten die naar de lancering op Kaap Canaveral kwamen kijken. Televisiekijkers begonnen te protes teren tegen het onderbreken van hun programma's door directe uitzendin- De aarde! De vraag of dat allemaal nu 25 mil jard dollar waard was. is nog steeds niet te beantwoorden. Maar Apollo heeft een culturele betekenis gehad die weinig met de maan en alles met de aarde te inaken had, en die mis schien aan het eind van de jaren zeventig beter is in te zien dan des tijds. Voor het eerst konden mensen hun eigen planeet met eigen ogen zien als planeet. Dat was een unieke ervaring, waarvoor je inderdaad naar de maan moest, of in ieder geval een goed eind op weg. Vanuit een ruijntelaboratorium dat op een paar honderd kilometer hoog te rondjes draait, zie je het namelijk niet zo. Dat uitzicht doet toch meer denken aan dat uit een heel hoog vliegtuig. Maar Armstrong. Aldrin en Collins en 22 andere maangangers hebben die blauwige bol ergens in de ruimte zien hangen en hebben zich gerealiseerd: daar komen we van daan. daar moeten we weer heen, en met die bol moeten we het doen. „Hij leek zo kwetsbaar." herinnert Neil Armstrong zich. En als Je je duim ervoor hield, was hij weg. Ook het beeld van dat kleine, kwets bare „ruimteschip Aarde" heeft de hele wereld via televisiebeelden en foto's kunnen ervaren. Het bleek met name voor de milieubeweging een krachtig en inspirerend beeld te zijn. Zonder Apollo hadden we het ruimte schip Aarde misschien nooit met die ogen gezien. Een brief zonder postzegel kun je straffeloos versturen. Niet jijzelf boet er voor, maar de ontvanger die dubbel zoveel postzegels aan strafport moet betalen (of de post moet het over het hoofd zien). Kan natuurlijk gebeuren, dat je vergeet een postzegel te plakken. Kom je daar achteraf achter, dan kun je twee dingen doen: of de zaak voorgoed „vergeten" of de geadresseerde excuses maken en alsnog de boete terugbetalen. Voor de tweede oplossing koos het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. Dit keurige briefje ontvingen we: „Het is niet uitgesloten dat u vorige week het Draaiboek Lo kaal-Isolatie Programma hebt ontvangen zonder dat de enve loppe was gefrankeerd. Gaarne zou ik vernemen welke onnodige onkosten door u door deze fout zijn gemaakt, opdat wij e.e.a. kunnen rechtzetten. Een retour- enveloppe vindt u hierbij." Dat schreef het hoofd van de centrale afdeling voorlichting en externe betrekkingen van het ministerie en dat is dus zo correct als maar denkbaar is. Op een bijgevoegd stencil kan de ontvanger invullen hoeveel centen strafport hij heeft moeten betalen, waarna het be dragje zo'n dik rapport was het niet en dus kan er ook nooit zo veel strafport op gelegd zijn netjes terugbetaald wordt Nu gebruikt elke overheidsdienst zgh. dienstenveloppen die nooit gefrankeerd worden; hoe kan dat dan fout lopen? Dat komt, legt de secretaresse van het afdelings hoofd uit, doordat het draaiboek afkomstig was van het NIP nationaal isolatie programma en op kosten van dat NIP door het ministerie verstuurd werd. De afdeling distributie waar schijnlijk zoiets als een gewone postkamer heeft de rapporten in gewone ongefrankeerde enve loppen gestopt, zonder de opdruk „dienst", zodat het postkantoor ze schielijk terugstuurde. Maar niet allemaal, en een deel is dus ongefrankeerd naar de geadres seerden gegaan. Van dat laatste deel zal er wel een aantal door de mazen van de PTT-machines ge glipt zijn. maar voor alle zeker heid hebben al die geadresseer den het vriendelijke briefje ge kregen. Het kan om niet meer dan een paar kwartjes de man gaan. en als we héél voorzichtig schatten dat misschien honderd instellin gen strafport moesten betalen zal het terug te betalen bedrag dus nooit een kapitaal kunnen zijn. Maar wat er aan papier en man kracht aan die paar kwartjes be steed wordt, is niet misselijk. Ga maar na: het NIP stuurt zijn „draaiboeken" naar het ministe-1 rie; het ministerie pakt ze in en stuurt ze naar het postkantoor; de post stuurt een deel terug, een ander deel het land in; het minis terie doet de retourzendingen op nieuw in een enveloppe, stuurt die weer naar het postkantoor en schrijft briefjes naar de mogelij ke strafportklanten, maakt er stenciltjes bij en retourenvelop pen, en schuift dat hele zaakje weer af naar het postkantoor; de post moet die opnieuw versturen, maar krijgt ook nog eens werk door de ingevulde formuliertjes die teruggaan naar het ministe rie. Dat laatste ten slotte laat giro's of postwissels uitschrijven en zo komt er dan een eind aan al dat omslachtige gedraaf voor zover de geadresseerde niet naar het gebruikte papier: een rapport en begeleidende brief in een en velop, nogmaals een brief plus stencil met twee enveloppen, en daarna nog de girobiljetten of postwissels. Een correcte, maar peperdure op lossing. En geen wonder dat ze het overal zo druk hebben tegen woordig. Een lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is uit de vergadering gezet, omdat hij het waagde in hemdsmouwen te verschijnen. Jlm Mattox. demo craat uit Texas, had het blijk baar te warm voor een waardige uitmonstering. Zoals bij ons de temperatuur in openbare gebou wen niet hoger mag zijn dan een bepaald aantal graden, zo heeft president Carter verboden de temperatuur in openbare gebou wen 's zomers onder de 25 graden te brengen, want ook de aircondi tioning kost energie. Voorzitter Thomas O'Neill wees Mattox scherp terecht: colbertjes en stropdassen zijn noodzakelijke attributen om de waardigheid van het Congres hoog te houden, zei hij bestraffend. Dit zijn de kuikentjes van de familie Knegt uit het Drentse Schoonebeek. Wat gele en een paar die net als de kloek zwart zijn. Vandaar dat ze niet alle maal even duidelijk te zien zijn, maar daar stuurde de baas van de kuikens het plaatje ook niet voor op. De diertjes krijgen hun voer namelijk op een krant („de enige, echt goeie natuurlijk: Trouw") waarop de kuikens pri ma blijken te gedijen. Wel een beetje veel reclame voor jeself, maar toch leuk; zo hoor je het ook es van een ander. Het rekenkundig probleem, dat vorige week in deze rubriek aan de orde gesteld werd door de heer De Wijze uit Middelburg drie ellenlange getallen, waaruit de wortels gevonden moesten wor den zonder gebruikmaking van algebra en/of worteltrekken blijkt voor de rekenaars onder de lezers weinig moeilijkheden op te leveren. Een aantal stuurde on middellijk de oplossing in; hun brieven zijn doorgestuurd naar de inzender van het probleem, zodat ze van hem wel nader zul len horen. Meester-kraker David Brewster zit voorlopig achter de tralies De Londense politie kan daar trots op zijn. want de 33-jarige Brew ster. ook wel de koning van de insluipers genoemd, was zo glad als een aal; vijftien jaar opereer de hij al in Londen zonder ooit gepakt te zijn. „Een ouderwetse geveltoerist en een briljante dief", zegt Scotland Yard. ..van een uitstervend ras De meeste inbrekers gaan tegenwoordig veel grover te werk, slaan mensen neer en zo. Onze Brewster heeft in al die jaren nog nooit iemand iets gedaan." Overdag was Brewster een rustig type; hij woonde met zijn moeder in een voorstad van Londen en hield zich fanatiek in vorm, onder meer door als middenvoor in een plaatselijk voetbalteam mee te spelen, 's nachts werd hij pas goed actief. Hij klom langs regen pijpen en gleed onhoorbaar door dakgoten om zijn buit te berei ken. Eens had hij een kraak in het Claridgehotel gezet, wandel de doodleuk naar de uitgang en vroeg de portier een taxi voor hem te roepen Zijn werkterrein lag voornamelijk in het dure Lon dense Mayfair, waar hij steevast op juwelen uit was. Hij werd uit eindelijk gegrepen bij ene Lady Philippa Macalpine thuis, die hij bij vergissing tegen het lijf liep. „Ik ben de loodgieter, mevrouw zei hij beleefd, de buit van zo'n honderdduizend gulden al in z'n zak. „Het is in orde. meneer weet er alles van." Toch werd die keer hem noodlottig en kreeg hij tien jaar cel. Hij kan wegens goed gedrag eventueel na vijf Jaar al vrij komen, en dan rustig de ge stolen juwelen ter waarde van twee miljoen gulden opscharre len. want hij heeft de rechter niet willen vertellen, waar hij ze gela ten heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5