jüeer houvast burger klacht over politie Capri- Sonne Bacteriën gaan nooit met vakantie Nederland als vakantieland beter aan de man brengeir 'Ook vrouw kan 50 kilometer lopen' Ondernemingsraad heeft; recht op inzicht in lonen VvihaAe, f y !k arrondissement krijgt speciale commissie filhelmina deed n toezeggingen k h fe Albeda wil positie benadrukken Informatiesysteem Griekse deserteur moet ons land uit "in KNIL-soldaten r'oJrdA wil inzicht rëi registratie van "lizigers door BVD moet onverantwoord handelen voorkomen Staatssecretaris Hazekamp trekt kwart miljard uit Majoor b.d. W. G. de Gooyer, contact-persoon bij Vierdaagse: Rita dn, L IDAG 20 JULI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 onze parlementsredactie HAAG In elk van de negentien rechtbankarrondissementen komt een commissie die ,nichten van burgers tegen de politie gaat behandelen. Dit staat in een ontwerp-klachtenrege- I van de ministers De Ruiter van justitie en Wiegel van binnenlandse zaken, waarover het jinet gisteren overeenstemming bereikte. commissies zullen onder leiding 'Jl|n van een rechter en minimaal s maximaal tien leden tellen. De vlenstelling zal zo breed mogelijk f hierbij wordt o.a. gedacht aan d [medicus, een gedragsdeskundige, r9 sociaal-psycholoog en een advo- :eiWe opzet van de bewindslieden enjerzoekt de commissie niet zeil de thten, maar fungeert zij uitslui- raV ais „zeef". Wanneer een klacht rnewt ingediend, gaat de commissie Df deze gegrond is. Hiertoe kan de 1 dïer worden gehoord en desge- ziefct ook de betrokken politiefunc- maris en eventuele ooggetuigen, js Redenen opgeven e (rlijk veertien dagen na het indie- er i van de klacht moet de commissie B klager berichten wat er met zijn - klacht gebeurt. De commissie kan klachten terzijde leggen, indien zij deze als kennelijk ongegrond be schouwt. Zij moet de klager dan wel de redenen opgeven van de afwijzing. Is een klacht wel gegrond dan geeft de commissie deze door aan de be trokken autoriteiten. In gevallen die disciplinair kunnen worden afgedaan is dat voor de gemeentepolitie de burgemeester en voor de rijkspolitie de minister van justitie. Bij strafbare feiten wordt de klacht doorgegeven aan de officier van Justitie. In het laatste geval dient dat onmid dellijk te gebeuren. De officier kan dan direct het opsporingsonderzoek beginnen. Hiermee wordt voorkomen dat bewijsmateriaal verloren gaat. Zodra het onderzoek naar een klacht is afgerond, wordt de commissie weer op de hoogte gesteld, die op haar beurt de klager bericht geeft. De officier van justitie is overigens niet gebonden aan beslissingen van de klachtencommissie. Ook de klager kan, wanneer de commissie zijn klacht terzijde legt, andere wegen be- ngi nlai g< ADVERTENTIE 3&S Capri-Sonne, een heerlijke,zuivere sinaasappel limonade. In het handige éénpersoons-pakje met de vele gebruiksmomenten. Zuiver fris in It onderwegkoffertje wandelen. De commissie moet hem hier op wijzen. In eerste instantie is dat het openbaar ministerie, in laat-- ste Instantie het gerechtshof. Zowel klager als politieambtenaren kunnen zich bij het horen door de commissie laten bijstaan door een vertrouwensman of een advocaat. Vast meldingspunt In de huidige situatie kan een burger die een klacht heeft over politieoptre den zich wenden tot de hoofdcommis saris, de burgemeester of de officier van justitie. Met het instellen van de klachtencommissies komt daarvoor een vast meldingspunt in de plaats. De bewindslieden hebben hun ont- werp-regeling voor commentaar toe gestuurd aan het openbaar ministe rie. bestuurlijke autoriteiten en de politie-vakorganisaties. Na deze in spraakronde zal de regeling in de vorm van een wetsontwerp aan de Tweede Kamer worden aangeboden, die de laatste jaren herhaaldelijk op een klachtenregeling heeft aange drongen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een ondernemingsraad heeft recht op informa- tie over de lonen van de werknemers, en ook over de beloning van commissarissen en adviseurs. De werkgevers moet ver- plicht worden die Informatie te geven. Dit wenst minister Albeda (sociale zaken). De bewindsman wil in het wetsont- werp openbaarheid inkomens „de positie van de onderne- mingsraad extra benadrukken". Premier Dries van Agt maakte gisteren zijn jaarlijkse uitstapje naar de Ronde van Frankrijk. Hij volgde als gast van de ploeg van Peter Post, de tijdrit van Gerrie Knetemann, die met veel „harken, snokken en jassen" naar een derde plaats reikte. Na aankomst sprak Van Agt nog even met de „uitgewoonde" Knetemann. De avond tevoren dineer de de gele trui-drager van de Nederlandse regering met de overgeble ven renners uit de ploeg van Post. „Je kan het met die man niet eens zijn", aldus wereldkampioen Knetemann, „maar het is echt gewoon een aardige man". Een werkgever wordt verplicht de OR opgave te doen van de aantallen werknemers, ingedeeld naar leeftijd, geslacht, functiegroepen en inko menshoogte. Ook moet hij jaarlijks melden welke beloning en commissa rissen en adviseurs genieten. Albeda heeft een nieuw hoofdstuk „adviseur schappen" ingevoegd in het wetsont werp, dat werd ingediend door het vorige kabinet. Een werkgever moet de OR ook melden wat de aard en tijdsduur van een adviseurschap is. Minister Albeda wil het wetsontwerp „vooralsnog" beperken tot openbaar heid van inkomens, die uit arbeid worden verkregen. Inkomens uit ver mogen blijven er dus buiten. De openbaarheid van ook die groep blijft voor Albeda „het einddoel van het beleid, maar het is niet op korte ter mijn te verwezenlijken". De minister laat verdere openbaarheid wel onder- zoeken. Albeda wil met name weten, of be- paalde belastinggegevens openbaar kunnen worden gemaakt. Ook denkt 3 Albeda aan publikatie van gegevens I over inkomens in het sociaal jaarver- slag. dat een bedrijf jaarlijks uit- I brengt. I ADVERTENTIE ud 1S j onze parlementsredactie N HAAG Wijlen koningin Wil- l nina heeft in 1941 geen toezegging aan aan de rijksgenoten in het nl&malige Nederlands-Indië dat de e ten van de oorlogsvoering tegen aé«an voor rekening van de gemeen- e ap zouden komen, tej ins minister Wiegel van binnen- ie zaken heeft een onderzoek van Rijksinstituut voor oorlogsdocu- itie (RIOD) hiervoor althans aanwijzingen opgeleverd. Hij roordt dit op vragen van de WD- ïrleden Ploeg en Keja naar aan- g van berichten dat de voorma- i koningin in een uitzending van Oranje op of omstreeks 12 de er 1941 een dergelijke toezeg- zou hebben gedaan. De liberale 'rieden wilden dit uitgezocht ;n met het oog op pensioenvor- jen van ex-KNIL-militairen. erl pvi ADVERTENTIE IN HAAG (ANP) De PvdA-Ka- •rleden Roethof en Stoffelen heb- gisteren de ministers Wiegel (bin- landse zaken) en De Ruiter (justi- gevraagd wat er waar is van be- hten dat Nederlandse douaniers de a van reizigers naar Oosteuropese [eJden registreren. „Betekent dit dat sc arincipe elke vakantieganger naar v 1 communistisch land, zakenman .„jelke andere zich van niets bewust *1 ide Nederlander, het risico loopt in .J annalen van de BVD te worden .jjjmeld", vragen zij de bewinds- oen. Jiof en 8toffelen menen dat het groot is dat die registratie al- b 1 maar irriterend werkt en verder its oplevert. Gezien het grote ver- Jersaanbod richting Oost Europa igen zij zich af of de BVD zo'n »ot aanbod van materiaal wel doel- iffend zal kunnen verwerken. Maar u wel. Neem daarom cfesinfekterende Unicura zeep mee. Opgewassen tegen binnen-en buitenlandse bacteriën. bevat 1% TpC. Iniet gebruiken voor kinderen beneden 3 jaar] Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM Om in de toekomst overproduktie, foutieve investerin gen en onnodige ontslagen te voorko men, hebben de bonden en onderne mingen in de grafische industrie een principe-akkoord bereikt over de in voering van een Bedrijfsinformatie- systeem (BIS). Het Bedrijfsinformatiesysteem, waaraan de achterban van zowel de werkgevers- als de werknemersorga- .nisaties nog hun goedkeuring moeten geven, zal allerlei gegevens bundelen over de Nederlandse grafische sector. Deze informatie door de onderne mers vrijwillig afgestaan is ver deeld in sectoren als bijvoorbeeld boeken, tijdschriften en reclame drukwerk. Met de ingewonnen gegevens kan een ondernemer zijn eigen positie op de markt bepalen, en zich een overzicht scheppen van de totale omzet in zijn branche en de prijsontwikkelingen. Met die wetenschap kan hij verant woordelijk investeren, is de opzet van het BIS. De bonden kunnen aan de hand van de verzamelde gegevens hun beleid bepalen omtrent de werkgelegenheid en de verwachtingen in de toekomst voor de grafische industrie. Alle ingewonnen informatie wordt sa mengebracht in de Stichting Bedrijfstak Informatie Centrum (BIC). Om het uitlekken van bedrijfs gegevens te voorkomen en de neutra liteit van het uit evenveel werkgevers als werknemers bestaand bestuur te waarborgen, wordt alle informatie door onafhankelijke bureaus ver werkt. De grafische bonden zien het Bedrijfsinformatiesysteem als „een stap in de goede richting", omdat hierdoor als alle bedrijven meewer ken onverantwoordelijke investe ringen, met alle gevolgen van dien voor de werkgelegenheid, zijn te ver mijden. DEN HAAG (ANP) De Griek The- mistokus Zestanakis (26), die twee maal uit het Griekse leger deserteer de, mag niet in ons land blijven. De president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. Blaauw, meent dat staatsse cretaris Haars de Griek terecht niet toegestaan heeft hier te blijven tot dat in hoogste instantie beslist is over zijn verzoek om als vluchteling toege laten te worden. Mr. Blaauw deed gisteren uitspraak in een kort geding dat de Griek tegen de Nederlandse staat had aangespan nen. Hij eiste in ons land te mogen blijven zolang zijn verzoek nog in behandeling is. De president zei dat Zestanakis geen verblijfsvergunning krijgt omdat hij de straf, die hem in Griekenland te wachten staat, te danken heeft aan zijn desertie en niet aan zijn politieke overtuiging. Die straf is ook geen „klemmende reden van humanitaire aard" om hem hier als vluchteling te accepteren, aldus de president. De Griek werd in mei in Eindhoven opgepakt en zit nu in de gevangenis in Den Bosch. Om zijn eis kracht bij te zetten ging hij enkele dagen voor het geding in hongerstaking. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Hazekamp (economische zaken) verwacht, dat in de toekomst meer Nederlanders hun vakantie in eigen land zullen doorbrengen. Bij de presentatie van de nota toeristisch beleid noemde de bewindsman gisteren twee argumenten: de inkomensmati ging, die de komende jaren haar beslag moet krijgen, en het duurder wordende transport, als gevolg van hogere energieprijzen. Hazekamp wil de komende vijf jaar 200 250 miljoen gulden uittrekken om Nederland als vakantieland beter aan de man te brengen. De bewinds man mikt niet alleen op grotere toe risten-stromen vanuit het buiten land. maar ook op de Nederlandse bevolking. „We kunnen het klimaat weliswaar niet beïnvloeden, maar wat we wel kunnen doen is de grote varia tie aan vakantiemogelijkheden in ons land onder de aandacht brengen. Grote delen van Nederland zijn ook door Nederlanders nog nauwelijks ontdekt." aldus de bewindsman. Het verschil tussen de opbrengsten van het toerisme en de bedragen, die Nederlanders in het buitenland spen deren, is de laatste jaren steeds gro ter geworden. Vorig jaar heeft Neder land aan toerisme ruim 4,5 miljard gulden méér uitgegeven dan ver- Wellicht wordt ons land een nieuwe trekpleister rijker, een „waterwon- der-land" in de IJsselmeerpolders. Het National Bureau voor het Toe risme heeft een ondersoek laten in stellen naar zo'n nieuw „attractie- punt, waar de historische en actuele relatie van Nederland met het water op zo breed mogelijke wijze zal wor den gepresenteerd". De onderzoeks resultaten lijken gunstig, aldus staatssecretaris Hazekamp. De fi nanciering van het project wordt nog verder onder de loep genomen. diend. Nederland loopt lang niet in de pas met de internationale groei van het toerisme, en dat „kost" ons land zo'n 45.000 arbeidsplaatsen, heeft het Centraal Planbureau berekend. „Gezien de hoge prijzen van het toe- door Jan Roelfs NIJMEGEN „Waarom wordt vrouwen niet toegestaan vijftig kilometer, de zwaarste afstand van de Nijmeegse Vierdaagse, te lopen? Het aantal vrouwen en meisjes, dat dit jaar deelneemt, bedraagt ruim 7650. Een tweede vraag: het bestuur van de Koninklijke Nederlandse bond voor lichamelijke opvoeding is een bestuur van mannen: heren in blazers. De vrouwelijke bezetting van de marsen rechtvaardigt alleszins en al veel eerder een vrouw in deze top." „Het is inderdaad vreemd, dat de vrouw bij zo'n massaal, ge mengd gebeuren in leidingge vende functies ontbreekt. Wij, vrouwen presenteren ons on voldoende, hebben in dit ver band wellicht minder ambi ties. Toch zou het een gezonde zaak zijn wanneer een vrouw deel zou uitmaken van de bond. Het huidige bestuur denkt in deze richting, maar tot dusver is het er jammer genoeg niet van gekomen." Dit zegt majoor b.d. Wilhelmi- na G. de Gooyer, die ieder jaar haar uniform uit de kast haalt om ln Nijmegen op te treden als contactpersoon tussen de zeshonderd vrouwelijke mili tairen. groepen uit het buiten land. nu Noren, Denen, Zwe den, Zwitsers. Engelsen en Ne derlandse uniformdraagsters. Zij heeft de supervisie over het vrouwenhuis in het PTT- gebouw. Vijftig bij keuze Op de vraag of een vrouw in de gelegenheid moet worden gesteld om deze vier dagen de topprestatie van de vijftig ki lometer te leveren, antwoordt zij positief. „Ik kan mij voor stellen dat er vrouwen zijn, die zeggen: „Als je de veertig kilometer kunt volbrengen, waarom dan ook niet de vijf tig? In de sport in het alge meen leveren ook vrouwen topprestaties. Ik vind, dat de Nijmeegse vierdaagse voor vrouwen een keuzemogelijk heid moet bieden; wie vijftig kilometer per dag wil lopen, moet dat kunnen en dan uiter aard op vertoon van een medi sche verklaring. De medische staf van de vierdaagse óók mannen meent nog altijd, dat de grootste afstand te zwaar is voor een vrouw. Ze redeneren: dat kun Je haar fysiek niet aandoen. Nu kun je tegenwerpen, dat toppresta ties in andere takken van sport, door vrouwen verricht, een bijzonder zware training vergen en dat het dan veelal om uitzonderingen gaat. Ik stel daar tegenover, dat de vrouw ln het algemeen een groot uithoudingsvermogen en doorzettingsvermogen toont. Ik weet waarover Ik spreek, want in mijn vroegere functie hoofd van het Mil- va-Luva-kamp Kijkduin maar ook later op andere posten in de landmacht, heb ik tal van voorbeelden gezien van de wil om al dan niet vrijwillig opge legde taken te volbrengen. Vier talen Mien de Gooyer is destijds na haar pensionering aan getrokken door de Vierdaag- seleiding om als „moeder der buitenlandse uniformdraag sters" te fungeren. „In het ver leden was er een mannelijke verbindingsofficier, die nooit verder kwam dan de hal van het vrouwenhuis. Ze wilden toen een vrouw voor de coör dinatie, die ook wat vreemde talen sprak. Doordat ik ln mijn allereerste functie fy siotherapeute in Zweden heb gewoond, het land van de moderne gymnastiek, kan ik met de Scandinavische meis jes praten." Met reserve Mien de Gooyer, die boven dien nog het Zwitsers dialect spreekt, is nu niet meer weg te denken bij de grootste inter nationale afstandsmarsen ter wereld. Als masseuse stapte zij ln een vroeg verleden over naar een beroepsfunctie bij het Nederlandse padvind- stersgilde, hoofd van de afde ling training. Ze was al ln 1931 padvindster. Via deze functie kwam ze in Kijkduin, na een spoedopleiding als recruut. Mien de Gooyer: niet meer weg te denken bij de Vierdaagse. „Ik behoor niet tot degenen, die menen, dat een vrouw alle taken in het leger moet kun nen vervullen. Een vrouw hoort niet in de voorste linies, moet geen tank berijden, ze* moet non-combattant zijn. Men wil haar nu wel gelijk stellen met de man, maar dat acht lk een theoretische zaak, in de praktijk een verwerpelij ke aangelegenheid Ik kijk met grote reserve tegen deze ontwikkelingen aan," aldus de majoor b.d., die na slechts twaalf militaire jaren, mede in de welzijnszorg en de perso- neelsopleiding, nu eenmaal per iaar haar uniform draagt. „In ons land is het meisje bij de landmacht, zeemacht en luchtmacht nog nauwelijks aanvaard. In dat opzicht is er ook een duidelijke achter stand in kleding en uitrusting. Wel komen er de laatste jaren grotere lichtingen, dat is een conjünctuurverschijnsel. Ik vind dat Jonge vrouwen veel leren in de dienst, ze leren flexibel te zijn, aan te pakken en staan vaak meer en bewus ter voor hun taken dan mannen." Artistiek Mien de Gooyer heeft in haar leven veel gezworven, veel meegemaakt. Ze is afkomstig uit een groot Utrechts gezin. „Stuk voor stuk zijn we erg creatief. Ik heb onlangs nog in een amateurrevue meeges peeld. Toneelspel hebben we van huisult meegekregen. Dat verbaast anderen soms. om dat we uit een goed gerefor meerd gezin komen, maar dat had een heerlijke speelse allu re. Op zondagmiddag uitgaan was er niet bij, maar als onze ouders rustten, voerden we in de keuken toneelstukken op. Samen met onder meer mijn broer Arie die binnenkort ju bileert: vijftig Jaar Journalist. „We speelden Elizabeth's vlucht. Rijk, de cabaretier, fil mer en toneelspeler, was toen nog niet geboren, maar hij zou later ook een artistieke tik krijgen. Voordragen zat ons allemaal ln het bloed. Toen Arte, die bij de Standaard en Trouw heeft gewerkt, zeventig jaar was geworden, speelden vijf van zijn zusters voor hem toneel." Haar vijfde vierdaagse loopt ten einde. „Boeiend hoor. ik heb er geen spijt van gehad toen ze me uit mijn rust in mijn woonplaats Otterlo haai den." aldus de montere Mlen de Gooyer. ristisch produkt wordt de kwaliteit en de dienstverlening zeer kritisch bekeken door buitenlanders en Ne derlanders." aldus Hazekamp. De verhouding tussen de prijs en de kwa liteit moet daarom worden verbeterd. De bewindsman denkt daarbij am aan modernisering van hotels cn campings, maar ook aan een uitbrei ding van het toeristisch vakonder-- wijs. Premier Van Agtgei vorige week dat obers in ons land nogal eens „nar rig" zijn. Hazekamp: „Er wordt vaak te simpel gezegd dat de dienstverle ning slecht Is. Het gedrag van de gast speelt natuurlijk ook een rol." De buitenlandse toeristische promo- j tie zal mede worden gericht op nieu- we markten, kondigde de staatssecre taris aan: de zuidelijke deelstaten van West-Duitsland, het midden en zuiden van Frankrijk. Japan, het Midden-Oosten en Latijns-Amerika. Hazekamp wil ook een „meer doelge richte actie" om congressen binnen de landsgrenzen te krijgen. Positief oordeel Met ingang van volgend jaar zal de overheidsbijdrage voor al deze toeris- tische activiteiten verdubbeld wor den. Het Nationaal Bureau voor Toe risme zei „erg blij" te zijn met dit voornemen in een eerste reactie heeft een dertiental toeristische orga nisaties een vrij positief oordeel ge veld over de nota van Hazekamp De nota vormt een aanzet om het toeris- me naar en in Nederland meer kansen te geven." aldus onder andere de ANWB, de samenwerkende reisbu reaus. de KLM en het bedrijfschap horeca. Van vrijwel alle kanten werd echter wel benadrukt, dat de ideeën van de staatssecretaris verder „inge vuld" moeten worden, in nauw over leg met de organisaties. Ook het NCW (christelijke werkge vers) sprak gisteren over „goede aan zetten voor de meer agressieve bevor dering van het toerisme in eigen land." Het NCW rekent er echter niet op. dat het groeiend miljardentekort op de „toertsmebaians" nu tot staan gebracht wordt i j „Ik vind deze nieuwe zeep niet— lekker

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3