Vrouwen zullen zich niet tot zwijgen laten brengen 'Toen was de keus niet moeilijk meer' Verklaring tegen kernwapens in voorbereiding Indianen sturen zendelingen uit Trouw U KOMT TOCH LANGS EEN GRENSWISSELKANTOOR.. ja VOORBIJGANGER Duitse kerkleider treedt uit CDU vanwege Strauss Heubach leidt kerk Schaumburg-Lippe VRIJDAG 20 JULI 1979 KERK TROUW/KWARTET ID door Mieneke Bavinck-Ubbink Dezer dagen waren bijna zeventig vrouwen uit alle delen van de wereld in Venetië bijeen om zich te bezinnen op „de rechten van de mens en de op dracht van de Kerk". De sectie „vorming en ver nieuwing" van de we reldraad van kerken had het initiatief genomen tot djize conferentie. De omgeving was vreedzaam. Venetië, een stad waaraan het Jachten en jagen van deze we reld voorbijgaat. Waar oude gebouwen dromerig in of langs het water staan. Een stad waarin je de illusie kunt koesteren, dat alles „wel" is met de wereld. Het was echter van het begin af dui delijk, dat de conferentie geen enkele illusie had wat betreft het welzijn van de wereld. Wanneer ik nu mijn noti ties doorlees, kom ik in bijna eentoni ge herhaling deze woorden tegen: werkeloosheid, prostitutie, machts verhoudingen, politieke gevangenen, martelingen, racisme, seksisme, mul ti-nationals, onderdrukking, gedwon gen sterilisatie, neo-kolonialisme Over de rechten van de mens wordt veel gesproken en geconfereerd. We zijn al zo ver, dat we dat niets bijzon ders meer vinden, maar dat we er ook niets meer van verwachten. Het bij zondere van deze vergadering was, dat christenvrouwen bijeenkwamen vanuit Zuid-Afrika, Australië, La- tijns-Amerika. de Sowjetunie, Euro pa, de Philippijnen, Midden-Afrika, de Verenigde Staten, India om de kerk op te roepen haar opdracht tot bevrijding van de héle mens ernstig te nemen. Dat vooral aan de schen ding van de rechten van vrouwen aandacht besteed zou worden, was voorzien. Percentage Het percentage van vrouwen afkom stig uit de derde wereld èn van vrou wen uit de eerste en tweede wereld, was ongeveer gelijk. Dit maakte dat het stellen van het probleem van eco nomische exploitatie, zoals die ge beurt door de rijke landen ten opzich te van de arme landen, tot een per soonlijke confrontatie werd. Wij, mensen in de rijke landen, zijn de onderdrukkers, wij profiteren van de winst die onze bedrijven maken in de onderontwikkelde landen en van de handel die voornamelijk ons baten brengt. Westerse bedrijven maken er geen geheim van, dat de belangrijk ste reden waarom zij zich vestigen in minder ontwikkelde landen is, dat zij dan grotere winst kunnen maken. Ar beidskrachten zijn immers goedkoop. De lonen zijn laag, meestal te laag om van te kunnen leven. Nog erger is dat dictatoriale regimes aan de macht komen en blijven door de steun van de politieke (westerse) grootmachten. Ook hier speelt de economische factorde grootste rol. Economische concessies in ruil voor militaire hulp zijn een normaal ver schijnsel geworden. En waar is recht? Mensen worden gemanipuleerd, als schaakstukken heen en weer gescho ven, en wat geeft het wanneer je al je stukken verliest als je de koning maar behoudt? Niets nieuws Dit alles is niets nieuws. We hebben het al zo vaak gehoord. O ja? zeiden de derde wereldvrouwen, „en waarom laten jullie het dan voortbestaan? Wij zijn degenen die werken voor jullie, en nog steeds hebben onze kinderen niet genoeg te eten en krijgen ze niet voldoende onderwijs. Nog steeds ster ven per jaar vele duizenden aan mala ria en wordt er nauwelijks iets uitge geven aan de bestrijding daarvan, terwijl enorme bedragen worden uit gegeven aan bewapening. Haten jul lie ons dan zo erg?" Schokkende op merkingen, die toch gezegd moesten worden, want alleen wanneer deze gevoelens uitgesproken zijn, kun je samen verder gaan en kan echte vriendschap en werkelijk vertrouwen groeien. En zo kon het samen zingen van het Spaanse lied uit Latijns- Amerika: „geef me de hand, zuster", tot een vreugdevolle reidans worden. „Ieder mens heeft het recht té leven als een volwaardig mens, ongeacht ras, sekse of geloofsovertuiging. Dit betekent dat een ieder recht heeft op vrijheid van meningsuiting; recht op een plaats om te wonen; recht op voldoende voedsel; recht op arbeid; recht op gezondheid; en recht op on derwijs." Aan de hand hiervan kon een indruk wekkende lijst van onrecht opgesteld worden. In sommige landen, zoals Zuid-Afrika en veel Latijns-Ameri kaanse landen worden immers aan grote bevolkingsgroepen deze rech ten in grote mate ontkend. In andere landen, zoals in veel Aziatische en Afrikaanse landen waar de democra tie in naam heerst, heeft men wel de mogelijkheid tot vrije meningsuiting, maar door de grote armoede komt er van de andere rechten niets terecht. En in alle landen geldt dat vrouwen minder rechten hebben dan mannen. Onrecht Van het onrecht bedreven aan vrou wen kwamen vele voorbeelden ter tafel. Ik noem er enkele: Wanneer om politieke of economische redenen een bepaalde bevolkingsgroep minder ge wenst is, zoals in Peru de indianen stammen en in Brazilië de zwarten, worden vrouwen zonder hun medewe ten gesteriliseerd. In andere landen worden anti-conceptiepillen aan vrouwen uitgereikt die in de westerse landen van waaruit ze geïmporteerd worden (al dan niet als „ontwikke lingshulp"!) al lang verboden zijn. Ar beidssituaties zijn voor vrouwen al tijd slechter dan voor mannen. Dit is in iedere situatie onrechtwaardig, maar wanneer men onder de armoe degrens leeft, is het onverdraaglijk. Omdat vrouwen verantwoordelijk zijn voor de voedselvoorziening van het gezin, zijn ze gemakkelijk te ex ploiteren, want eten moet er zijn. En dus maken ze lange werkdagen en krijgen weinig loon. Als je niet meer kunt, neemt een ander graag je plaats in. Een rapport werd uitgebracht over prostitutie als gevolg van een nieuwe soort toerisme in derde wereldlanden, waarbij door reisbureaus vrouwen worden aangeboden in een „pakket" van zon, zee en seks. Vrouwen, dik wijls jonge meisjes, worden door hun armoede gedwongen tot prostitutie. Regeringen van sommige van deze landen doen de ogen dicht, want toe risme is een belangrijke bron van inkomsten. Seoul, Manila, Bangkok en Hongkong zijn centra van deze nieuwe prostitutie-industrie. Ook in West-Afrika, Latijns-Amerika en de Caribische eilanden worden dergelij ke praktijken gesignaleerd. Een Phi- lippijnse zei: „Een land dat toerisme beschouwt als een steunpilaar voor haar economische ontwikkeling, doet dat ten koste van menselijke waar digheid. Uitbuiting van met name vrouwen, is de prijs die betaald wordt." Woorden te vinden voor onbeschrij flijke dingen is onmogelijk. Getuige nis werd afgelegd door een ex-politie ke gevangene. Uiterlijk onbewogen bracht zij verslag uit van de behande ling van vrouwelijke gevangene. Emotie kon zij zich niet veroorloven. Venetië, contrast met de feiten van de conferentie. Vernedering, dagelijkse verkrachtin gen, martelingen die seksueel gericht zijn. Wie kan het doormaken en nog leven? Wie kan het horen en onbewo gen blijven? Opdracht Kritiek werd uitgeoefend op de kerk, omdat zij niet voldoende de verant woordelijkheid op zich neemt op te komen voor de rechten van de mens, ook die van vrouwen. De resoluties eri aanbevelingen, die door de conferen tie werden opgesteld, zijn een uitda ging aan de kerk om de rechten van de mens te zien als haar belangrijkste zendingsopdracht. Op de eerste dag van de conferentie hadden wij het al gehoord: Jezus Christus die zegt dat Hij gezonden is om „aan gevangenen loslating te verkondigen, en aan blin den het gezicht, om verbrokenen heen te zenden, om te verkondigen het aangename jaar des Heren", kon digt een nieuwe wereldorde aan. Zijn nieuwe wereldorde was te bedreigend voor de machthebbers van die tijd en is nu, in onze tijd nog net zo bedrei gend. Maar vrouwen van over de hele we reld nemen Zijn woorden serieus, en het ziet ernaar uit dat de kerken zullen moeten gaan luisteren naar de stemmen van vrouwen, want zij zul len zich niet tot zwijgen laten brengen. Mevrouw H. C. Bavinck-Ubbink is staflid van de stichting Werkgroep Vrouw Kerk Tweederde Wereld. Met haar maakten vanuit Nederland de conferentie mee mevrouw A. Schilt- huis-Stokvis van de werkgroep Vrouw in kerk en samenleving van de raad van kerken, en mevrouw H. N. Haspels-Coemaat namens het stu diesecretariaat van de gereformeer de kerken ten aanzien van de vrouw man-relatie speciaal in verband met de derde wereld. door Aldert Schipper De groep acht de kernbewapening het meest sprekende voorbeeld van technologisch misbruik en verspilling van grondstoffen. BOSTON Wie heeft de Tweede Wereldoorlog gewonnen? Niet de VS. niet de Russen, was het Hitier? Deze vraag legde de Nederlandse afgevaardigde drs J. van Veen woensdagavond voor Kemwapenbestand aan de afgevaardigden naar de wereldraadconferentie over geloof en wetenschap tijdens een ingevoegde panelpresentatie over de kernbewapening. LONDEN De kerken in Groot- Brittannlë hebben premier Margaret Thatcher gewaagd, marineschepen in te zetten voor de redding van Viet namese bootvluchtelingen. ROME Het Vaticaan brengt in. september een zilveren duizend-lire stuk in de handel ter nagedachtenis aan het korte pontificaat van Johan nes Paulus I. De rij van sprekers tegen de kernwa pens werd woensdagavond geopend door de orthodoxe aartsbisschop Ki- ril uit Leningrad, die het standpunt van zijn regering weergaf, ook al merkte hij op als man van de kerk te spreken. Verklaring waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tammmga Dtrecleur mg O Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel 020-913456 lete* 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credietbanh Bekenmgnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam lel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG LEIDEN Postbus 101 2501 CC Cen Haag tel 070-469445 Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORO OOST-NEDERLAND (u'ts'uitend administratie) Postbus 3 8000 AA Zwoite te' 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen: Per maand 15.90 Per kwartaal f 47.70 Per halt jaar 95,40 Per jaar 188.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefomscne abonnementenopdrachien (Zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag l m vrifdag Op zondag van 18- 20 uur telet 020-913456 Opgave mmi-advertent.es te' 020-936868 of schr.ttel'jk aan M«m,Adv afdel.nq postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswizigingsn u.ts'uitend schnftekjk aan onze Amsterdamse adressen. Drs Van Veen, secretaris van de raad voor de zaken van overheid en sa menleving binnen de hervormde kerk, vertelde de afgevaardigden over het werk van het interkerkelijk vredesberaad en maakte bekend, dat het IKV van plan is voor de verkiezin gen van 1981 In ons land de kwestie van de kernwapens te maken tot een belangrijker kwestie dan de abortus. Van Veen behoorde tot een groep deelnemers, die uit bekommernis over de kernbewapening een verkla ring aan de conferentie voorlegde, waarin de voortgaande ontwikkeling van kernwapens werd veroordeeld en waarin zij oproepen tot het omzetten, van de oorlogstechnologie in een maatschappelijke nuttige techno logie. De groep pleitte voor het opzetten van een speciale werkgroep die studie zal maken van deze overschakeling. De groep vraagt de landen van de wereld stap voor stap het aantal kernwapens te verminderen, omdat voorzichtige schattingen van deskun dige geleerden een kernoorlog voor spellen voor het einde van deze eeuw. De groep wil zo snel mogelijk naar een kernwapen-vrije wereld, maar de Britse anglicaanse bisschop Hugh Montefiori wees erop, dat zo'n wereld wel eens heel wat minder stabiel zou kunnen zijn dan die welke er nu is. Montefiori zei zelfs, dat het verminde ren van het kernwapenbestand een kernwapenoorlog nader kan brengen, en dat er gezocht moet worden naar een alternatief soort afschrikking. De Amerikaanse geneticus professor Jo nathan King zei echter, dat hij niet zozeer bang is van de Russen, maar meer van zijn medegeleerden die al maar bommen maken en die hier bij het MIT als het ware om de hoek wonen. De Indiër Ninan Koshi, die op het moment bij de wereldraad ver antwoordelijk is voor het programma tegen het militarisme en de wapen wedloop, wees erop dat de wereld raad inmiddels al een historie heeft van pleiten tegen de kernwapens. Veel effect heeft het helaas niet ge had. En ook het programma tegen het militarisme kan niet bepaald re kenen op grote sympathie onder de ledenkerken van de wereldraad. De resolutie van de initiatiefgroep tegen de kernbewapening is niet aan- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Gisteren kwam even de heer S. Benjamin uit India bij Trouw op bezoek. De heer Benjamin is directeur van het sociaal-economisch ontwikkelingsprogramma van de Telugu baptistengemeenten. Hij maakte eerder deze maand in Engeland de vergadering van het be stuur van de baptistenwereldalliantie mee en reist speciaal via Nederland terug naar zijn land, om een vriend op te zoeken, ds A. van Es te Zwolle, die hij vier jaar geleden op de assemblee van de wereldraad van kerken ln Nai robi leerde kennen, en om hem te bedanken voor de hulp die zijn kerk recent nog vanuit Zwolle kreeg na de orkaan, die de oostkust van India in mei teisterde. Tegelijk legt hij contacten met de Nederlandse baptisten en voert hij besprekingen met ICCO, de interker kelijke coördinatie-commissie ont wikkelingsprojecten, over hulp. De Telugu baptistengemeenten zijn te vinden aan India's oostkust. Het zijn drieduizend gemeenten met samen 275.000 leden. Hetzelfde gebied werd ook in 1977 maar toen in veel erger mate getroffen door orkanen en 'vloedgolven. Huizenbouw De baptisten zijn actief betrokken bij de opbouw. Zij bouwen twee soorten huizen: aan de kust, waar het over stromingsgevaar het grootst i-s, hul zen die helemaal van steen zijn, en meer landinwaarts huizen die be staan uit een pilaar met dakconstruc tie, verder opgevuld met leem. De eerste kosten 2000 gulden (en zijn dan bestemd voor twee gezinnen), de an dere 250 gulden. Ook het seminarie van de kerk liep ln mei grote schade op. De heropening na de zomervakan tie is vier maanden uitgesteld. Hier bereiden zich 146 mensen voor op het predikantschap. S. Benjamin De dienst van de heer Benjamin heeft verder ontwikkelingsprogramma's voor volwassenen en voor kinderen die net van de lagere school af zijn (11-14 Jaar). De laatsten krijgen een praktijkopleiding in internaatsver- band van drie jaar. Het systeem daar van is. dat elk kind een sponsor heeft in het buitenland, die per maand 30 gulden overmaakt. Van dat geld kan dan nog wat overgespaard worden en daarvan krijgt het kind, als het op zijn veertiende jaar weer naar huis gaat, werktuigen of vee mee als start voor het werk. Het programma voor volwassenen leidt 150 mensen op. die geselecteerd zijn (één uit een dorp) en waarvan het de bedoeling is, dat zij na hun oplei ding in hun dorp weer doorgeven wat zij geleerd hebben. Zij kunnen dan ook de predikanten assisteren in het kerkewerk, want de 3000 gemeenten hebben maar 260 dominees. Benja min wil deze mensen, als ze klaar zijn, steunen met een bedrag van twintig gulden per maand, meer bedoeld als een stimulans in hun werk, en hoopt dat de baptisten in Nederland daar aan willen bijdragen. Hij vertelt verder over de landbouw projecten van zijn dienst (ICCO is bereid om te steunen, maar adviseer de hem wel, de hulp te concentreren op enkele dorpen) en over de zieken huizen van zijn kerk. Zijn filosofie is: ga de mensen eerst maar helpen, dan komt vanzelf de gelegenheid wel, dat je ze kan vertellen van de liefde van Christus voor hen. Ambtenaar Eerst had hij een goede baan als regeringsambtenaar. Maar in de ja ren zestig trokken de Amerikaanse en Zweedse zendelingen, die tot dan toe het kerkewerk bij de Telugu baptis ten geleid hadden, zich terug om plaats te maken voor Indiase krach ten. „Mijn vader en moeder vonden dat ik toen voor de kerk moest gaan werken. Daar had ik niet veel zin in. Maar toen bedacht ik hoeveel de zen delingen opgeofferd hadden om ons in India het evangelie te brengen en dat ik dankzij hen mijn opleiding had gehad. Toen was voor mij de keus niet moeilijk meer. En ik heb daar nog geen spijt van gehad." Verstandig om de Internationale Reis- en Kredietbrief van de ANWB te hebben als u naar't buitenland gaat. Stap daarvoor gewoon even binnen bij een Grenswissel kantoor. Waar u óók voor een ANWB- of WW-lidmaatschap welkom bent. Waar u nèt zo snel geholpen wordt aan elk soort vreemdgeld (óók muntgeld) en verzekerde reischeques. En aan verzeke- ringen-voor-op reis die 't stempel van de ANWB dragen. De 6o GWK-kantoren zijn op de vreemdste tijden geopend, zelfs in 't weekend. Ook makkelijk als u kontant-geld nodig hebt, want Eurocheques, girobetaalkaarten en kascheques worden er snel verzilverd. j GWKvindt u op stations en aan de grenzen. Nu ook in het station N.S. Schiphol. U komt er immers toch langs. DE GEMAKKELIJKSTE PORTEMONNAIE VAN NEDERLAND (Samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen.N.V.AMEVen Pierson. Heldring Pierson N.V). Hoofdkantoor: Centraal Station, Postbus 721, iooo AS Amsterdam. Tel. 020-221324. MOORD OP FROSTITUÊES b Soms denk ik dat de hoeren-moorKr Iran, het besluit om een aantal prostituées de doodstraf te geven.p" niet voldoende tot ons doorgedrongen is. Men kan jii verschillend denken over „het ouq beroep van de wereld", dat het in welke vorm ook een onvermijdelijkheid is kan moeilijl ontkend worden. In de discussier over de plek waar de prostituées Rotterdam hun bedrijf zouden moeten uitoefenen gaat het altijd over de vraag hoe de omgeving ei denkt om deze toestanden in de buurt te hebben, nooit meer over vraag of ze dan niet ergens moetei blijven. Zelfs de strengste partijei ons land zien geen heil meer in verbieden of iets dergelijks. In Irai ziet men dat blijkbaar wel en is nu nu tot harde maatregelen overgegaan. Iedereen kan weten prostituées zelden uit louter plezii tot dit beroep zijn overgegaan en minder daarin volharden. Ze zijn slachtoffer van pnze mensen-cultt en meestal zijn het mensen die ei in de knel zijn gekomen» op welke wijze dan ook geen andere manier, zien om aan de kost te komen. Ze doen eerder een beroep on onze deernis dan op onze verontwaardiging. En velen laten beide uitersten maar voor wat ze zi omdat er toch zo bitter weinig aan 1 doen is. Jezus van Nazareth staat bekend als iemand die omging met) hoeren en tollenaren." Dat mag oo[" van strenger tijdgenoten een vei geweest zijn, het heeft in de christelijke kerk niet zelden gefungeerd als een bewijs van zijn j erbarmen, dat in onze tijd vertaald; zou kunnen worden met „een genuanceerde visie" op deze menst Ik dénk dat het „gerechtelijk" vermoorden van prostituées heel dicht in de buurt komt van sterillsatiewettén en dergelijke en ton begin kan zijn van een wilde orgie te van mens-verachting. De prostituéjai behorén in het evangelie tot „deze kleinen" die men niet ongestraft te genomen of verworpen. Aan het einde van de avondbijeenkomst stelde de voorzitter metropoliet Paulos Grego- rios van New Delhi voor de verklaring ter hand te stellen van de sectie van de conferentie die over deze soort zaken moet rapporteren. En hij kreeg een instemmend applaus. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Afscheid van Den Helder: M. J. Ao rents ber. te Katwijk aan de Rijnht Inleiding tot bijstand in het pas 5 raat te Peperga: J. de Bruin, e onth. met bev. v. em. te Ruinen. Tomko Paus Johannes Paulus n heeft Tsjechoslowaakse prelaat Jozef Toly ko benoemd tot secretaris-genen van de bisschoppensynode als opvi ger van kardinaal Rubin. Mgr. Toi ko (55) was tot dusver onder-secrel ris van de congregatie voor de bj schoppen. Zondags werkt hij in j zielzorg in de buitenwijken vt« Rome. '1 FRANKFORT (EPD) De praesjj van de synode van de evangelisc[ kerk in Duitsland, Cornelius yi Heyl, heeft bedankt voor het lidmai schap van de CDU, omdat deze pari Franz Josef Strauss kandidaat heé gesteld voor het bondskanselitf schap. In een brief aan het bestuur van 1 kring-Bonn van de partij schrijft V( Heyl, dat met Strauss niet alleen persoon gekozen is, die volgens h< geen bondskanselier mag word» maar ook een politiek program, i hij niet wil ondersteunen. Von Hi een 46-jarige referendaris, was twi tig jaar lid van de CDU. BUCKEBURG (EPDI Voor he eerst is een erkende verontruste ii het Westduitse protestantisme geko zen in de hoogste positie van zijl kerk. De evangelische kerk va) Schaumburg-Lippe heeft professo Joachim Heubach gekozen als haal nieuwe bisschop. De 53-jarige Heubach is voorzittt van de „kerkelijke vergadering ron Schrift en Belijdenis", een van c verontrusten-organisaties in Wes Duitsland. LA PAZ De Aymara-Indianen ln Bolivia gaan zendelingen uitsturen naar de Navajo-Indianen ln de Vere nigde Staten. De Aymara-Indianen staan zeer open voor het evangelie. Toen zij hoorden van het bestaan van de Navajo's, boden zich twee gezin nen aan om daar het evangelie te gaan verkondigen. KRAKAU -T De oud-kathoUeke bisschoppen houden deze week hun internationale bisschoppenconferen tie in Krakau, Polen onder leiding van aartsbisschop Kok van Utrecht. Voornaamste agendapunt: hoe moet het verder met de nauwe relatie met de anglicaanse kerken, nu verschil lende van deze kerken vrouwen tot priester hebben gewijd. KAIRO De koptischa kerk heeft in Kairo een uitgeverij, annex druk kerij en binderij gekregen. De uitge verij moet zes miljoen kopten in het Midden-Oosten, Europa en Amerika van godsdienstige boeken in het Ara bisch gaan voorzien en ook nog in het Engels en ln het Swaheli gaan druk ken voor de koptische zendingsgebie- den in Soedan en Oeganda. De uitge verij kwam er met steun van West duitse kerken en van de wereldraad. TEHERAN Het centrum van de geloofsgemeenschap van de bahai's in de Perzische hoofdstad Teheran is in beslag genomen en wordt nu een islamitische universiteit. De bahai- religie is een mystieke afsplitsing van de islam, die zichzelf presenteert als een universele wereldreligie, maar ay atollah Alameh Nuri bestempelde de bahai als een „ideologische uitbrei ding van het jodendom, kabbalisme, zionisme en imperialisme". STUTTGART Er zijn al ee miljoen exemplaren verkocht van d nieuwe druk van het Griekse nieuw testament, dat in september bij d Duitse bijbelstichting in Stuttgar verschijnt. Deze zg. Nestle-Aland-edi tie is sinds 1898 over de gehele werelt de meest verkochte uitgave van he nieuwe testament in de oorspronke lijke Griekse tekst. De laatste drul was van 1963. TUEBINGEN Twaalf vooraan staande Westduitse theologen heb ben in een open brief bij de regering van Columbia geprotesteerd tegen de verscherping van haar optreden te gen maatschappelijk geëngageerd* priesters en religieuzen. Bij de onder tekenaars zijn Rahner, Metz, Küng Moltmann en Greinacher.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2