offie: zaak van overheidszorg froei getemperd in uropese Gemeenschap Nederland stemt toe in plattelands-top itstel betaling ?derij 'Bestevaer' WL Uitverkoop begonnen razilië zet (tijdelijk) export stop jwe olie ruim de helft duurder Verkoop aardgas steeg 7 procent Goudprijs Londen Groei Westduitse economie met 4 procent mogelijk McDonald's spant kort geding aan Experiment voor werkzoekenden in Breda had succes Geen veranderingen in actieprogramma ms HJaG 20 JULI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P11-RHS13 loor J. G. Wolters IIO DE JANEIRO Het Braziliaanse Koffie Instituut Institute Brasileiro do Café.' oals het in Brazilië officieel heet besloot deze week de export van koffie voor inbepaalde tijd te staken. Dit in verband met de sterke daling van de koffieprijzen op de [oederenmarkten in Londen en New York. n de havenwijk van Rio de Janei- o. aan de Avenida Rodrigues Al- staat op nummer 129 een wat roezelig gebouw. Geen uitzonde- In Rio de Janeiro. Aan de Buur. naast de ingang van het tien erdiepingen tellend pand, een lord met daarop in gouden letters: nstituto Brasileiro do Café, bij fkorting IBC. In dit gebouw, waar iet niet naar koffie geurt, zetelt (t voor het voornaamste export- irodukt van Brazilië, de koffie, zo ïachtige Koffie Instituut. !en overheidslichaam, dat onder iet ministerie van industrie en landel valt en dat als voornaamste aak heeft het uitoefenen van de upervisie op het Braziliaanse kof- iegebeuren in al zijn geledingen, ;t IBC stelt daartoe niet alleen i prijzen vast, waartegen het de offie van de telers koopt. Het be- >s paalt ook de binnenlandse prijzen m n wat voor ons als koffiedrinkers cwel het belangrijkste is, het stelt - pok minimum exportprijzen vast. Verder reguleert en controleert het de aanplant van koffie, de oogst, de verwerking en de opslag. Kort- >m, alles wat maar met de koffie in Brazilië te maken heeft, staat on- Ier toezicht van het IBC, dat be- talve het hoofdkantoor in Rio nog 3 n een aantal andere landen in de i rereld kantoren heeft. President an het IBC is, momenteel Octavio 7 lainho Neves. V Vorst Brazilië is de grootste producent en exporteur van koffie in de we reld. Voor dit jaar is de koffieoogst officieel geraamd op 21.3 miljoen zakken van 60 kilo. Dat was even wel vóór het optreden van de vorst aan het einde van mei. Door deze, dit jaar erg vroeg ingetreden, vorst zal de uiteindelijke oogst, zo wordt verwacht door het IBC, ongeveer 1.5 miljoen zakken lager uitkomen. Door de vorst werd dit jaar in het bijzonder de koffie in de Brazili aanse staat Minas Gerais getrof fen. Na de misoogst (ook door de vorst) van 1975 was het accent meer op deze staat komen te vallen omdat, zo werd aangenomen, Mi- nas Gerais minder gevoelig zou zijn voor het optreden van nacht vorst als de traditionele koffiesta- ten van Brazilië; te weten Parané en Sao Paulo. Dit is echter anders uitgepakt. Vol gens sommigen zou dit verband houden met de aanleg van de Trans am azonian Highway. Dit zou namelijk tot gevolg hebben gehad dat de klimaatzones in Brazilië zich hebben verschoven. Brazilië de Brazilianen zijn flin ke koffiedrinkers, meermalen per dag wordt een (sterk) kopje in dit land gedronken zullen zelf dit jaar zo'n 7 miljoen zakken koffie consumeren. Dat betekent dat, als er geen vorst was opgetreden, voor export in totaal 14 miljoen zakken beschikbaar zouden zijn. Omdat de oogst echter lager zal uitvallen dan de geraamde 21 miljoen zak ken en Brazilië (het IBC) toch van plan is 14 miljoen zakken te expor teren, zal het IBC zijn koffievoor- raden moeten aanspreken. Voorraden Deze voorraden bedroegen eind juni j.l. 7.3 miljoen zakken. Ver wacht wordt dat het IBC ook vol gend jaar een beroep op zijn voor raden zal moeten doen, omdat nu al vaststaat dat door de vorst van dit jaar aan de koffiestruiken (in totaal heeft Brazilië zo'n drie mil jard stuks) toch wel zóveel schade is berokkend, dat de oogst volgend jaar niet op de begrote 24 miljoen zakken, maar op „slechts" 19 mil joen zakken zal uitkomen. Braziliaanse koffieoogst uitge voerd zal dit jaar. zo verwacht het IBC, een bedrag van ongeveer 2.4 miljard dollar voor het land opleveren. Dat komt overeen met ruwweg 'li van de totale exportop brengsten van Brazilië. De voor naamste afnemers van Braziliaan se koffie zijn de Verenigde Staten. Nederland betrok vorig jaar 249,6 i8 zakken koffie van Brazilië. Export Inmiddels zijn er de laatste dagen opnieuw berichten geweest over vorstschade aan Braziliaanse kof fieplantages. Volgens het IBC zou de schade, die de vorst begin deze week aan de koffie in de staat Paranó heeft aangericht, evenwel gering zijn. Gisteren verluidde het echter in kringen van de koffiehan del in Brazilië, dat het ook op nieuw heeft gevroren in het zuiden van de staat Minas Gerais. Of de koffiestruiken in dit gebied ernstige schade daardoor zouden hebben opgelopen is nog onzeker. In ieder geval hebben IBC-presi- dent Octavio Rainho Neves en de Braziliaanse minister van indus trie en handel. Camilo Penna, al plannen besproken om de door de vorst getroffen koffieplantages ten koste van ongeveer 350 miljoen dollar te saneren. De export van koffie vorig jaar werd bijna 63 procent van de totale In kringen van de koffiehandel wordt verwacht dat Brazilië over niet al te lange tijd de export van koffie weer zal hervatten. Ook al kan het land op grond van de goede verkopen en de inkomsten uit de koffiehandel het zich ver oorloven de export enige tijd stop te zetten, totdat de markt zich wat meer heeft „genormaliseerd". Brazilië is. zoals gezegd, nog altijd de grootste producent en expor teur van koffie in de wereld. Voor het land is het intussen een geluk kige omstandigheid, dat door de ter hand genomen industrialisatie en door meer verscheidenheid in de landbouw, de koffie minder do minerend is geworden voor de Bra ziliaanse economie als geheel. Ge lukkig, omdat de koffie in de loop van de tijden niet altijd een zegen voor Brazilië is geweest. Dit neemt niet weg, dat de macht van Brazilië als grootste koffiepro ducent nog altijd aanzienlijk is. Dat zal echter geen aanleiding voor het land zijn om een soort van OPEC van koffieproducerende landen voor te stellen, waarover door sommige koffielanden wel eens in gedacht. President Octavio Rainho Neves ziet dat nauwelijks zitten. Volgens hem zou een „kof- Aanplant van koffiestruiken fie-OPEC" ten enenmale niet wer ken. En wel om de eenvoudige re den. dat koffie ieder jaar weer op nieuw kan worden aangeplant en geoogst. Dit, in tegenstelling tot olie, dat een niet opnieuw te produ ceren produkt is. Wat overigens niet wegneemt dat de koffieprodu cerende landen ook in de toekomst hun belangen terdege zullen verde digen. Dit is het laatste artikel in een serie over Brazilië. De voorgaande werden geplaatst in de krant van 14. 17. 18 en 19 juli. SSEL (ANP) Als gevolg van de recent gestegen olieprijzen kan de gemiddelde Inflatie [Europese Gemeenschap, die eerder op 8.9 procent werd geschat, dit jaar oplopen tot 9,2 ent. De economische groei zal dit jaar niet gemiddeld 3,3 procent zijn, maar ten hoogst 3,1 ent bedragen. üijkt uit correcties die de Euro- zicht van de economische situatie in Commissie heeft aangebracht de Europese Gemeenschap. Een I onlangs gepubliceerd over- woordvoerder van de Europese Com- TERDAM De Nederlandse cruisemaatschappij itevaer", die zonder ooit gevaren te hebben haar activitei- »aat staken, heeft in de eerste periode van haar kortston- bestaan een verlies van 1,2 miljoen gulden geleden. De e onderneming heeft tot 30 oktober uitstel van betaling egen. Als op die datum geen mogelijkheid tot voortbe- 11 is gevonden, dan zal de directie tot liquidatie c.q. tot ,i ssement van de vennootschap besluiten. iar eerste jaarverslag vanaf de hting op 1 oktober 1977 tot en 31 december 1978 schrijft de di- dat het „uitermate triest is het personeel, dat met grote heeft gestreden, te moeten con- 4;ren dat een bewijsbaar gezond ct met goede winstkansen on- 4 lijk wordt gemaakt". De onder- I ng is er niet in geslaagd voldoen- nanciële middelen op tafel te n voor een schip, waarmee deze r cruisevaarten gemaakt had- noeten worden. is at het in Griekenland gehuurde niet op tijd klaar was en „Beste geen geld had om een cruise- uig te kopen, kon de onderne- niet garanderen wanneer zij o de uitvoering van het cruisepro- 27j ma zou beginnen. Derhalve be- de AMRO-bank het verleende 2«et op 1,18 miljoen gulden. Hier- c kwam de cruisemaatschappij in ianciële problemen en kon zij de issen van de 170 mensen, die in t van „Bestevaer" waren, niet betalen. Het personeel is zoals met ingang van 1 augustus itslagen. had moeten worden, voor een perio de, lopend tot eind oktober van dit jaar met een optie tot een vervolg- charter, die eind 1980 af zou lopen. De „Golden Moon" kon echter niet op tijd worden geleverd, omdat tegen slag werd ondervonden bij het van de reder geëiste onderhoud. Alle voorgenomen cruisevaarten wer den afgezegd. De directie van „Beste vaer" stelde de eigenaar aansprake lijk voor alle geleden en nog te lijden schade. Tenslotte deed de cruise maatschappij nog een laatste poging het schip in eigendom te verkrijgen, maar deze strandde op de financie ring. missie tekende gisteren hierbij aan, dat de nieuwe gegevens nog maar zeer voorlopig zijn, omdat nog uitge breider berekeningen moeten worden gemaakt. Ook heeft de Europese Commissie nog geen berekeningen gemaakt van de weerslag die de olie prijsverhoging op de economieën van elk van de negen EG-lidstaten zal hebben. In vergelijking met eind 1978 waren de prijzen van de belangrijkste olie- produkten in de EG, op 9 juli, met 42,5 procent gestegen. Dat staat in het „oliebulletin" van de Europese Commissie dat ook donderdag be kend werd gemaakt. Dit bulletin wordt elke week gepubliceerd. Het geeft een overzicht van de prijzen (zonder belasting) die in de lidstaten voor de voornaamste olieprodukten wordt gevraagd. Benzine Er blijkt uit. dat de prijs van super- benzine tussen 15 december en 9 juli f0 met gemiddeld 30,77 procent is geste- gUlg lClS Ollllaag gen. Voor normale benzine is die stij ging 30,86 procent geweest en de prijs van dieselolie steeg met 37,17 pro cent. Lichte en zware stookolie wer den respectievelijk 50,73 en 40,71 pro cent duurder. GRONINGEN (ANP) De to tale gasverkoop (binnenland en export) van de Nederlandse Gasunie is in het eerste half jaar met 7 procent gestegen tot 52,1 miljard m3. De binnenlandse aardgasafzet nam met 5 procent toe tot 25,4 miljard m3. De gasdistributie- bedrijven namen 20 procent meer af, voornamelijk als ge volg van de koude winter. Als echter geen correctie voor de uitzonderlijke koude wordt aangebracht kan, volgens de Gasunie, een geringe besparing van circa 2 procent worden ge constateerd. De industriële afzet steeg met 2 procent. Het verbruik van gas door de elektrische centrales liep met 34 procent terug als gevolg van de omschakeling van aardgas op stookolie. De export van aardgas bedroeg in de eerste helft van dit jaar 26,7 miljard m3, een stijging van 10 procent vergeleken met het eerste half jaar van 1978. Ook hier speelde de koude win ter een rol, aldus de Gasunie. Gisteren is de uitverkoop weer begonnen. Op de foto een van de vele zaken, waar mensen uren tevoren voor de deur gingen zitten om een koopje te kunnen bemachtigen. FRANKFURT (Reuter) - De West duitse regering mikt dit jaar op een economische groei in de Bondsrepu bliek van vier procent en dat is, on danks de nieuwste verhogingen van de prijzen van ruwe olie. beslist niet onmogelijk. Dit zegt de Bundesbank (Centrale bank) in haar jongste maandbericht. West-Duitsland zal in 1979 meer uit geven voor de invoer van ruwe olie en olieprodukten. De vermindering van de vraag zal daarmee geen gelijke tred houden. De OPEC-landen worden steeds rij ker door de olieprijsverhogingen en dat houdt in dat West-Duitsland meer kan uitvoeren naar de leden van het oliekartel. De uitvoer naar andere ontwikkelingslanden en de overige industrielanden, die onder de prijs verhoging van ruwe olie te lijden zal krijgen, kan de rooskleurige vooruit zichten voor de Westduitse uitvoer niet verstoren. De kans om een verslechtering van de binnenlandse Inflatie in toom te hou den is goed. zo meent de Bundes bank. Een loon-prijs-spiraal kan wor den voorkomen als bijtijds de gepas te monetaire maatregelen worden ge troffen. De verhoging van het West duitse disconto is hierop gericht. Als de overheid dit monetaire beleid steunt met economische en financiële maatregelen zal het meer vruchten afwerpen. De aankoopprijs voor ruwe olie steeg, met 57 procent. Op de vrije markt in Rotterdam stegen de prijzen nog veel sterker. Als de consumptieprijzen zich zouden hebben aangepast aan de prijzen van de Rotterdamse spot- markt zouden ze. aldus de gegevens van de Europese Commissie, met 113 procent zijn gestegen. LONDEN (Reuter) De Londense goudprijs is donderdag tijdens de ochtendhandel gedaald tot 300,10 dollar per ounce (31,1 gram). Dat wil zeggen 1,05 dollar lager dan woens dagmiddag. De slotnotering was nog iets lager, nl. 299,15 dollar. De handel was donderdagmorgen be gonnen op 299,30-299,80 dollar als ge volg van liquidatie van posities en winstnemingen na de forse prijsstij ging van woensdag. Ook een geringe koersverbetering van de dollar speel de een rol. UTRECHT (ANP) Het hamburger- concern McDonald's heeft een kort geding aangespannen tegen de wer kende Jongerenbeweging KWJ. De KWJ zou zich door het uitdelen van pamfletten bij twee filialen van McDonald's enige maanden geleden nodeloos grievend hebben uitgelaten over het bedrijf en bovendien onjuis te informatie over de gang van zaken bij McDonald's hebben verspreid. In de pamfletten stond, dat het ham burgerconcern zich schuldig maakt aan onderbetaling, de horeca-cao niet juist toepast en geen doeltreffende veiligheidsmaatregelen voor het per soneel in de restaurants treft. De KWJ ziet het kort geding met optimisme tegemoet. „Op deze ma nier zullen de wandaden van dit co- nern alleen maar duidelijker aan het licht komen." zo stelde een woord voerster. Het kort geding zal op 7 augustus dienen voor de president van de rechtbank in Utrecht, die overigens gevestigd is aan de Hamburgerstraat. door Nico Kussendrager at de Griekse reder Stroubakis «huurde schip niet op tijd kon sren, heeft de cruisemaatschap- p 18 mei bij de rechtbank in us ten claim ingediend voor in e instantie 450.000 dollar met het ek beslag op het schip te leggen. ddels zijn de ingediende claims open tot een bedrag van 13 mil- gulden. tevaer" wilde aanvankelijk een schip laten bouwen, maar t daar vanwege gebrek aan vol de kapitaal vanaf zien. Een ver- aan de regering voor tijdelijke clële steunverlening, waarbij de uk werd gelegd op de werkgele ed en de mogelijkheid tot een aanzienlijke inbreng van devie- leverde geen resultaat op. lirectie van de cruise-onderne- keek vervolgens uit naar een lehands schip. De meeste sche- die voor de verkoop werden aan- den. bleken echter in uitermate t5 te conditie te verkeren, i z eef de directie niets anders over !en schip te huren. Begin dit jaar lerde „Bestevaer'' de „Golden i". die op I mei j.l. opgeleverd ROME De Nederlandse regering heeft afgezien van veranderingen, die ze wilde aanbrengen in het actieprogramma, dat de plattelands-top in Rome vandaag of morgen zal aannemen. In het programma van de conferentie staat, dat de plattelands-ontwikkeling en landhervorming in de derde wereld regelmatig moeten worden doorgelicht. Wat komt er terecht van alle mooie plannen die vóór en tijdens de confe rentie in Rome zijn gemaakt? Neder land wilde dat examen niet groten deels alleen door de FAO (voedsel- en landbouworganisatie van de Verenig de Naties) laten afnemen. Er waren daarom een paar veranderingen voor gesteld: Niet-regeringsorganen (bij voorbeeld basisbewegingen als boerengroepen) zouden bij de doorlichting betrokken moeten worden; Behalve de FAO, zouden ook „be vriende landen" aan het onderzoek moeten kunnen deelnemen (op die manier zou de FAO niet een sterk overheersende rol krijgen), en het on derzoek kan wederzijds zijn. Ook het beleid van de industrielan den mag door de mangel worden ge haald: „de gluurder begluurd". De ministers Van der Stee (Land bouw en Visserij) en De Koning (Ont wikkelingssamenwerking), probeer den op die manier de derde wereld tegemoet te komen. Het bleek niet nodig. Geen behoefte De ontwikkelingslanden hadden geen behoefte aan de Nederlandse voorstellen, die dan ook zijn ingetrok ken. Ook zal ons land in de slotverga dering geen voorbehoud maken bij het actieprogramma dat dan wordt aangenomen. Volgens de derde wereld, is de FAO de aangewezen instelling om hun plattelandsbeleid door te lichten, zoals een vertegenwoordiger van Ga bon gisteren nogeens benadrukte. Volgens waarnemers in Rome (met name zegslieden van kleine boeren) zijn veel regeringen van ontwikke lingslanden zo gemakkelijk overstag gegaan, omdat ze van een beoorde ling door de FAO weinig te vrezen hebben. Er hoeft geen angst te be staan voor bemoeizucht, en druk om het beleid te wijzigen, zodat de arm ste groepen op het platteland in de derde wereld ook baat hebben bij ontwikkeling. Wat nu vaak niet het geval is. Omdat aan deze „armsten der ar men" in het Nederlandse beleid te genover de derde wereld veel aan dacht wordt geschonken, is het nogal verbazend, dat de Nederlandse rege ring de aanvankelijke bezwaren te gen een eenzijdige en nogal beperkte beoordeling door de FAO zo gemak kelijk opzij heeft gezet. Betrokkenheid Juist betrokkenheid met de armste groepen in de derde wereld, boudl immers een algemene en diepgaande beoordeling in van de ontwikkelings- Wprkfplpf^pnhoid politiek van regeringen in Azië. Afri- erivgcicgciliiciu gen bemoeien met het landbouwbe leid van het westen. Zoals bij voor beeld het afzetten van voedselover- schotten in de derde wereld, ten koste van landbouwontwikkeling daar. Het Nederlandse voorstel voor wederke righeid heeft het immers niet gehaald. Volgens minister Van der Stee zijn de Nederlandse voorstellen echter niet ondergeschoffeld. Binnen de FAO. die de plannen van de plattelandstop verder gaat uitwerken, zal aandacht worden gevraagd voor het Nederland se standpunt. Het heeft echter geen zin. aldus de bewindsman voor Land bouw en Visserij, je mening door te duwen als de hele vergadering (ook de derde wereld) tegen is. „Onze opvattingen zijn echter zeer wel bekend." zo zei hij. „We hadden niet zo gehandeld, als we niet op deze manier de beste kans van slagen had den gehad." De niet-goevernementele organisaties (boerengroepen) kunnen hun stem nog laten horen, en andere instellingen van de Verenigde Naties zullen zeker niet willen, dat de FAO alleen het werk doet. politiek van regeringen i ka en Zuid-Amerika. Bovendien hebben deze nu een argu ment. een al te kritische beoordeling af te wijzen, omdat zii zich niet mo- De ILO en Ur.ido zullen er wel voor zorgen, dat ook rekening wordt ge houden met het scheppen van werk gelegenheid op het platteland in de derde wereld. Voorts zal Unicef zeker aandacht vragen voor de gezond heidszorg, zo verwachten sommige Nederlandse afgevaardigden. Anderen echter (maar zij waren in de minderheid) waren daar niet zo van overtuigd, en hadden gehoopt dat de Nederlandse delegatie een harder standpunt zou innemen. Om op die manier de betrokkenheid bij het lot van de armste groepen, en de twijfel of die er werkelijk op vooruit gaan met het actie-programma, zoals het nu wordt aangenomen tot uiting te brengen. Alle ruimte om de Nederlandse hou ding te laten blijken is volgens minis ter Van der Stee echter nog aanwezig. Onder andere West-Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië gaan een goed eind met het Nederlandse standpunt (wederzijdse beoordeling tussen noord en zuid, een rol voor basisgroepen) mee. Wat overigens moeilijk te rijmen is met de mening van de Westduitse delegatieleider Specks, die desgevraagd zei dat er weinig verandert. De FAO houdt zich al bezig met het beoordelen van het beleid op het platteland van de derde wereld, en zo is het goed. Hij had geen enkele behoefte aan een meer uitge breide en diepgaande beoordeling, Minister Van der Stee noemde de plattelands-top „een rustige en kal me conferentie, waar een opvallende eensgezindheid bestond. Er waren weinig verrassingen." DEN HAAG (ANP) Een experi ment in de regio Breda om werklozen. WAO'ers en gehandicapten door mid del van cursussen en persoonlijke be geleiding aan werk te helpen, kan als geslaagd worden beschouwd. Over een maand brengen de twee initiatief nemers. een cursusleider en een ar- beidsconsulent, er een definitief rap port over uit. Van de groep WAO'ers die aan het experiment meedèden, is inmiddels negentig procent aan de slag. Van de overige ongeveer zeventig deelne mers heeft een groot aantal een nieu we functie, of gaat beginnen aan een voortgezette opleiding of omscho lingscursus. Het project, dat was opgezet in sa menwerking met de arbeidsbureaus in Breda. Etten-Leur en Oosterhout. werd gesubsidieerd door het ministe rie van sociale zaken. Het nu afgeslo ten eerste experiment had een loop tijd van een Jaar en was opgezet met tien groepen van ongeveer tien werk zoekenden. De belangstelling voor nieuwe cur sussen is erg groot. Vanuit het hele land zijn reacties binnengekomen. Of het project voortzetting zal vinden hangt af van een toezegging door het ministerie over verdere subsidiëring. AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland gaat over tot de uitgifte van 100 miljoen 9'/. procent kapi- taalobllgaties 1979 per 1980/99. De koers van uitgifte zal op 25 juli voor beurs worden bekendgemaakt De lening zal worden al gelost in 20 nagenoeg gelijke termijnen op 15 au gustus van de jaren 1980 tot en met 1999. Vervroegde gehele of gedeelte lijke aflossing is uitsluitend toege staan op 15 augustus van elk jaar Voor de eerste maal op 15 augustus 1989 en wel tot en met 15 augustus 1993 a 103 procent, daarna a 102 procent. Het prospectus zal op 23 Juli nabeurs worden gepubliceerd. De inschrijving staat open op 27 juli. De storting dient te geschieden op 28 augustus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13