1 Herman Gouwe, noorderling in het zuiden Uit brieven van lezers Zweedse bevolking; maakt zelf radio 'Europees parlement einde en nieuw begin' Radio over aardgas in Z. Limburg Ballet van Hans van Manej op Schumann •Donderdag 19 juli 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door G. Kruis Herman Gouwe (1875-1965) een naam die zelfs culturele insi ders nauwelijks Iets zal zeggen.is dat niet een schilder of zo.Dat was hij, en een zeer bijzondere. Om daar een idee van te krijgen kan men tot 17 september terecht in het expositiegebouw van het Westfries Museum, De Boterhal in Hoorn. Die onbekendheid Is overigens wel te begrijpen. Al in 1927 vertrok de toen al 52-jarige kunstenaar naar Tahiti. Hij wilde in vrijheid leven, zei hij eens in een Interview. „Ik zat geestelijk aan de gTond. Ik heb 34 Jaar boeren en paarden gemaakt. Ze wilden niets anders hebben. Ik leverde op bestel ling. Tafereeltjes uit het boerenleven Ik walgde ervan. Op Tahiti hervond il£ mijzelf. Ik begon opnieuw. Nfl is dat allemaal wel wat erg krach tig geformuleerd. Want in de vroege jaren stond zijn ontwikkeling zeker dok niet stil. Op de expositie zijn ze Schd&fTlte ook, die boeren en paarden en 't zijn steker geen zoetelijke ..tafereeltjes uit het boerenleven". Hij waagde zich zelfs aan zons-op en -ondergangen. Als je zo iets fenome naals schildert, ligt de kitsch op de loer. Iets dergelijks kun Je nauwelijks met verf op linnen weergeven. Alleen de grootste doorzetters, de allerdap- persten, degenen, die zich van nie mand wat aantrekken, deden het Turner was zo iemand, Jongkind. En Herman Oouwe: het „Landschap bij Oulpen" uit 1909 is voor mijn gevoel zonder meer een van de top pen uit zijn oeuvre gebleven. Een aquarel uit Tahiti Baldadig Herman Oouwe won in 1901 de Prix de Rome: hij reisde naar Italië, Frankrijk, Spanje en Noord-Afrika. Het zuidelijke licht liet hem niet meer los.Zelfs het eerste werk, traditio neel nog van opbouw en voorstelling, valt al direct op door de kleur, die menigmaal bijna „baldadig" gehan teerd wordt. En na enkele jaren gaat hij ook pointillistisch werken en wordt zijn kleur nog lichter, nog uit bundiger. PEN bepleit vrije meningsuiting in Latijns-Amerika RIO DE JANEIRO (AFP) Op initi atief van de Nederlandse delegatie heeft het congres van de internatio nale PEN-club, de schrijversorganisa tie die zich tegen elke vorm van on derdrukking verzet, in Rio de Janeiro een motie aangenomen. In de motie wordt het ontbreken van vrije me ningsuiting in Latijns-Amerika en het voortdurend schenden van de mensenrechten in deze landen be- tfeurd. Bij de regeringen wordt er op aangedrongen, ongeacht hun ideolo gieën, gevangen schrijvers en journa listen in vrijheid te stellen en infor matie te verschaffen over hen die verdwenen zijn. De stemming over de motie volgde na het bekend worden van een rapport van Michael Scammel, president van het comité voor verdwenen schrij vers. Het rapport legt het accent op de onderdrukking in Latijns-Ameri kaanse landen waar meer dan 70 Jour nalisten gevangen zitten en 57 spoor- lops zijn. Ook in andere landen en met name in Vietnam is de situatie in cUt opzicht ernstig. Het rapport- Spammel wijst erop dat volgens re cente berichten in dit land 45 schrij vers gevangen zijn genomen of ver dwenen. Michael Scammel riep alle delegaties bijeen in het congres op zich nog krachtiger te verzetten tegen vrijheidsberoving van schrijvers en journalisten. DEN HAAG (ANP) De ongeveer dertig Libanon-militairen die volgen de week wegens diverse delicten door de mobiele krijgsraad uit Arnhem in Libanon berecht zullen worden, kun nen bijstand krijgen van een bij de krijgsraad Ingeschreven raadsman, au kunnen om een bepaalde advo caat vragen, terwijl in andere geval len een raadsman wordt aangewezen. Speciaal vandaag Studio Sport - extra Tour de France: individuele tijdrit in Dijon zwemmen: wedstrij den om de nationale kampi oenschappen Ned. 2/18.05 Speelfilm uit 1976 Brink's de grote bankroof. Op 17 janu ari 1950 worden de vijf nacht- wakers van de Brink's Bank in Boston overrompeld door ze- v ven gemaskerde mannen. De *- FBI wordt ingeschakeld om de buit van drie miljoen dollar te achterbalen. Het onderzoek le vert so weinig aanwijsingen - dat men sich na jaren van in tensief speurwerk afvraagt: was dit de volmaakte misdaad? Ned. 1/19.55 Televizierraagazine van de AVRO is geheel gewijd aan de bootvluchtelingen in verband met de komende Geneefse con ferentie over dese mensen. Men heeft ondermeer een re portage uit Indonesië, Singa pore, Maleisië en Hongkong en een interview met minister Van der Klaauw van buiten landse xaken Ned. 2/22.05 Voor wie bet nog eens wil zien „De vrouw met de sluier, tv-spel van Jan Keja In de se rie „llit de wereld van Guy de Maupassant" BRT 1/21.25 In de Bondsrepubliek wordt de mislukte sanslag te gen Hitier herdacht. Twee uit zendingen op de W. Duitse tv berinneren daaraan: de film Samenzwering tegen Hitier. Dtsl 121.15 en Operatie Wal kure. het eerste deel van een documentaire over de aanslag Dtsl. 124.00 En zo n weids geschilderd „Gezicht op Toledo", een panorama van 50 x 200 cm en nog veel meer landschap pen en stadsgezichten bewijzen wel dat zijn „schaamte" over zijn ploe gende paarden een lichtelijk gefru streerde aangelegenheid was. Dat blijkt ook uit zijn uitlatingen. In het al eerder aangehaalde interview maakte hij er 34 jaar van. Maar hij schrijft ook nog ergens „als ik denk aan die 18 jaar dat ik ploegende paar den geschilderd had, schaamde ik mij.Nee, het kon niet anders, dan dat ik zou vertrekken naar Tahiti". Tahiti-Gauguin, de vergelijking ligt voor de hand en destijds werd Gouwe wel eens de Nederlandse Gauguin ge noemd. Zelf heeft hij, althans in dit verband die naam nauwelijks genoemd. Hij leefde er trouwens ook heel an ders, hij had geen aanpassingsproble men, woonde heel eenvoudig in een „casa", een hut van bamboe en atap, maar wèl aan het strand van de Stille Zuidzee met achter zicht de klapper- bossen. Zelf zei hij dan ook meerma len, dat Je om zó te leven In Europa miljonair moest zijn. Hij verkocht redelijk, kreeg soms ook portretopdrachten en exposeerde ge regeld in Papeete. Fleurige lichte doeken, veel sprankelende land schappen, de mensen van het eiland, Jeugdig, fris en met veel nieuw élan geschilderd. Hij nam er een paar kisten van mee, toen hij ln 1959, na 32 jaar Tahiti, weer eens naar Nederland kwam. Enthousiaste reacties op een exposi tie die 8andberg organiseerde in het Stedelijk Museum te Amsterdam; de bekende verzamelaar koopt een veer tigtal aquarellen. Maar 't land is Gou we te veel veranderd en na een paar maanden vertrekt hij weer naar Tahi ti, waar hij zes jaar later op 90-jarige leeftijd in Papeete overlijdt. - - wKÊÊÊÊÊÊ^mÊÊÊ -|%j f Herman Gouwe: „Landschap bij Gulpen" 1909. HILVERSUM Het oudste energie- reservoir in ons land het Zuid- Limburgse mijngebied zou in de toekomst wel eens opnieuw een grote rol kunnen gaan spelen voor de ener gie-voorziening van Nederland. Over deze materie gaat het AVRO-radio- programma dat vanmorgen half elf op Hilversum 2 wordt uitgezonden. Titel: „Hoe schoon ons Limburg is." De kans is beslist niet uitgesloten dat er olie en aardgas op grote diepte in de Limburgse bodem aanwezig is. Dit zou betekenen dat de steenkolenla- gen die nu nog onontgonnen zijn, bruikbaar kunnen worden gemaakt. Dit zou niet alleen voor Zuid-Lim burg van grote betekenis zijn een herleving van de economische moge lijkheden van dit gebied maar voor heel Nederland. De vraag is echter of Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen ol reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van da schrijver vermeld. Roomse NVSH Het katholiek bureau voor voorlich ting en begeleiding bij seksualiteit en relatievorming, bijgenaamd de room se NV8H, van mevrouw W. Stael- Merkx (zie Trouw 13 Juli) vaart onder valse vlag, want het is niet- en zelfs anti-katholiek, omdat het als een wolf in schaapsvacht speciaal de kud de van de katholieke kerk belaagt. De kerk heeft voor het naleven van haar zedenleer gebed, berouw, biecht en eucharistie aanbevolen. Dit is de eni ge weg en dus beter dan het door mevrouw 8tael beoogde omturnen van het geweten, wat nolens volens neerkomt op het verltaten van de kerk, want het is leugenachtig met de mond te belijden dat Je katholiek bent en tegelijkertijd niet te willen leven volgens de zedenleer van de katholieke kerk. Ook als je meent het niet te kunnen, moet je het toch met terdaad blijven willen en dus met vallen en opstaan blijven voortgaan op de door de kerk aanbevolen weg. Leidschendam J. H. Maas Doodstraf (2) In Trouw van 12 Juli pleit broeder Van Wageningen uit Eindhoven voor de doodstraf met een beroep op de tekst „Mijn is de wraak, ik zal het vergelden" (Romeinen 12 vers 19), en hij voegt daar zelf aan toe: „Door middel van de rechter die vonnist naar mijn wetten" en „Zo moet het derhalve". Is dit nu wel een rechte omgang met de Heilige Schrift? Ro meinen 12 geeft aanwijzingen voor het leven van de gemeenteleden, zo wel onderling als in hun omgang met hen die buiten zijn. Rom. 12 vers 19 gaat daarbij over hun omgang met buitenstaanders, waarbij er natuur lijk geen sprake van was dat ze wel of niet de doodstraf zouden kunnen toe passen in Rome. In leder geval: het gaat hier niet om overheid en rech ters. Die komen pas ln Romeinen 13 ter sprake, en dan nog niet in de vorm van aanwijzingen aan de overheid (die las geen brieven van Paul us maar als een verkondiging aan de christenen, hoe mogen zij de (ondub belzinnig heidense) overheid, dwars tegen veel schrijnende werkelijkheid ln. toch zien in Gods licht? En wat de doodstraf betreft: wat wil broeder Van Wageningen aan met de onver diende vonnissen die in de geschiede nis zijn voltrokken, en die onherstel baar waren? Meent hij dat die in onze tijd niet meer zouden kunnen voorko men? Dat zou toch zeker hoogmoed zijn? Nee, de mens moet ook in het hanteren van straffen niet boven zijn maat en zijn beperktheid uit willen gaan: dat is nu juist het wezen van de zondeval. Gebiedt God dan de dood straf niet? In het OT komt dit voor, in het NT niet. En dus is er alle ruimte om in een geest van wijsheid vraag stukken als de doodstraf steeds weer opnieuw te doordenken: werkt deze. en vooral: is deze geoorloofd? Almelo W. Dekker Doordraaien In Trouw van 12 juli lazen we dat duizenden tonnen fruit werden door gedraaid. Reden: ze haalden op de veiling niet de 33 cent per kilo mini mumprijs. Is ons veilingsysteem nog verantwoord, als we zo met eetbare waar omgaan? Als we dit kostelijke fruit dan zelf niet meer nodig hebben, is er dan geen andere methode te vinden? Bij voorbeeld conservering voor ontwikkelingslanden, als appel moes of iets dergelijks. Het wordt tijd dat de regering een regeling treft als veilingen niet zelf oplossingen vin den. In de tijd waarin we leren zien, dat juist het voedsel gedeeld moet worden met hen die honger lijden, zullen we het woord „doordraaien" uit ons woordenboek kunnen schrappen. 's Gravendeel J. Schutte nog misgaat. Beter dan aan de kant te blijven staan en „schande" te roe pen is het dan ook die verantwoorde lijkheid eens goed te beseffen. In dit verband is het besluit van een aantal rijke landen om de voedselhulp aan Vietnam te staken een beschamende zaak. De laatste deuren die nog naar het Westen openstonden worden zo dichtgesmakt. Meer bewondering kan ik opbrengen voor het standpunt van de wereldraad van kerken en de Nederlandse raad van kerken die, naast noodhulp aan vluchtelingen, aandringen op spoedig overleg met Hanoi en hervatting van de wederop- bouwhulp aan Vietnam. Nieuwegein drs. R. S. Aalbersberg Vietnam (3) Sinds de Amerikanen vertrokken zijn, zijn er in Z. O. Azië meer doden gevallen dan in 30 jaar oorlog. En helaas voor het medisch comité is de hele wereld er getuige van welke on menselijke wreedheden Noord-Viet- nam en co aan de dag leggen. Maar het comité moet vooral doorgaan om dit regime te steunen en goed te pra ten, of zoals professor Polak het met eigen woorden zegt: Welke rotstreken dit land ook zal uithalen, we zullen de mensen die daar aan malaria enz. lijden blijven steunen. Dit houd wel in dat Noord-Vietnam zich van deze zorg ontlast weet en al zijn geld kan besteden om deze rotstreken te kun nen blijven uitvoeren. Ik vraag mij werkelijk af waar dan de grens ligt met landen als Zuld-Afrika, Chili enz., die dit soort lieden zo verwer pen. Nee inzien dat men fout zit is altijd moeilijk en alleen mensen met karakter kunnen dit ruiterlijk toe geven. Utrecht Henk Klaassen Helsinki Het bericht over het protest van het centrale comité van de Duitse katho lieken bij de Tsjechische regering te gen de voortdurende schending van de mensenrechten en de onderdruk king van de Kerk (Trouw, 11 juli) herinnert ons aan de „slotakte van Helsinki", waar men zich ook in Tsje- choslowakije aan zou moeten hou den. Een merkwaardige historische parallel is hierbij op te merken, als we terug denken aan wat er in de jaren 1731 en 1732 gebeurd is in het aarts bisdom Salzburg. Daar kwam het tot een gedwongen emigratie van tegen de 20.000 protestanten, waarvan een gedeelte in Nederland terecht is geko men. Zoals nu aan Helsinki herinnerd wordt, werd toenmaals herhaaldelijk aan de vrede van Westfalen van 1648 herinnerd. Het heeft de aartsbis schop, tevens wereldlijk gezagsdra ger, niet kunnen vermurwen, al kwa men de protesten ook van koninklij ke zijde uit Engeland, Denemarken, alsmede uit Nederland en uit Duitse vorstendommen. Het kennelijk zeer gezochte motief van de aartsbis schop, Leopold Freiherr von Firmian, was telkens weer dat men met „rebel len" te maken had, waar de vredesbe- palingen van Munster, vrijheid van confessie garanderend, geen betrek king op hadden. Het lijkt mij niet ondenkbaar, dat men in Tsjechoslo- wakije een overeenkomstige denkwij ze heeft. Overigens kan het ons, het Salzburger drama gedachtig, slechts verheugen, dat het nu met name de katholieken in Duitsland zijn, die zich tegen deze onderdrukking van de geestelijke vrijheid uitspreken. Lochem J. van Leeuwen De journalist Vietnam (4) Vietnam (2) Hoewel het ook mij duidelijk ls dat het ln Vietnam niet goed gaat. acht ik de afstandelijke en bijna smalende wijze waarop Nico Kussendrager in Trouw van 9 Juli afrekent met zijn „sympathie" voor Vietnam beneden aiie peil. Ik pretendeer niet alle facto ren die in het Vietnamese drama een rol spelen te doorzien en te begrijpen, ik constateer slechts dat het niet zo simpel ligt dat er één boosdoener aangewezen kan worden. Voor mij is het duidelijk dat het Westen een gro te verantwoordelijkheid draagt voor wat er in Vietnam is misgegaan en Ik las, dat naast de olie-crisis straks de hout-crisis komt wegens gebrek aan hulp voor bebossing, en gebrek aan inlands hout Waarom niet voor een termijn van zeg twee Jaar aan mensen uit Vietnam asiel geven in grote hoeveelheden daar waar bebos sing gemaakt moet worden. Alleen maar grote barakken neerzetten, is eenvoudiger dan bedelen om kamer tjes voor huiszoekenden. Dan gaan bebossen. Grote barakken met zwem bad en noodzakelijke voorzieningen met centrale keukens. Dan in die twee jaar geordend onderzoeken waar die mensen kunnen gaan, of blijven ln Nederland, of elders. Lan den, die daar niet aan willen mee doen, moeten geboycot worden als landen die tegen mensenrechten zijn. Bijbels is het leven redden van één mensenleven het allerhoogste wat een mens doen kan. Amsterdam Felix Tal De taak van de journalist is het bren gen van nieuws, niet het maken er van. De informatie inzake eventuele „KGB"-lidmaatschappen was en is zo ernstig dat dergelijke informaties onmiddellijk naar de bevoegde in stanties moeten worden doorgege ven. De beklaagde kan zich dan nor maal verdedigen en het nieuws krijgt dan een geheel ander karakter. Nu lijkt dit meer op politieke beroeps roddel, gedekt door de vrijheid van mening, en dat is een zeer kwalijke zaak. Hoogeveen D. Meijer Energiebesparing (2) Waarom is het nodig dat de televisie, juist met de meest serieuze uitzendin gen, ln de weer is tot vlak bij midder nacht? Wat eraan voorafgaat, kan best met een of anderhalf uur worden ingekort. Twee journalen op een avond is genoeg en de uitzendingen voor amusement kunnen zonder be zwaar. in aantal of in tijd, worden beperkt. In de studio's en in miljoe nen hulzen zou het een besparing van betekenis geven. Amerongen P. Verburg 'Concurrent' van echte programmamakeC I STOCKHOLM (Reuter) In de Zweedse steden is sinds |z; maanden een experiment aan de gang dat de verzamelDoi „Buurt-radio" heeft gekregen. „Buurt-radio" geeft aan p is selijke clubs en organisaties gelegenheid zelf een radi^r gramma in elkaar te zetten, waardoor „gewone mensen", meer te vertellen hebben in wat er voor de microfoon kOv£ lft er inderdaad aardgas en olie in de bodem zit. Volgens geologen zijn daarvoor beslist indirecte aanwijzin gen aanwezig, maar een definitief antwoord is pas te geven als er een diepgaand onderzoek is ingesteld. Een dergelijk onderzoek wordt ge daan in aan Zuid-Limburg grenzende Duitse en Belgische gebieden. In Ne derland is ook op bescheiden schaal een aanvang gemaakt met dit onder zoek, maar de nodige financiële mid delen ontbreken op dit moment om met het onderzoek waarmee in totaal anderhalf miljoen gulden ge moeid zou zijn door te gaan. De Zweedse regering heeft bekendge maakt dat deze proeftijd twee jaar kan duren. De regering in dit land maakt uit hoeveel radio- en televisie- uren en hoeveel geld beschikbaar zijn. De regering kan echter niet de uitzendingen die over het algemeen door de Zweedse Radio-organisatie worden gemaakt direct of indirect controleren. De grote Zweedse omroep heeft er de afgelopen twee maanden een groep concurrenten bij gekregen, nu chris telijke groeperingen de meest geïnte resseerden. de vissersclubs, sterren kundigen en emigranten hun zegje voor de microfoon kunnen doen. In de hoofdstad Stockholm bij voor beeld hebben inmiddels dertig clubs en organisaties veertig uur zendtijd per week. Flatkamer De clubs verdelen de kosten van de radiozender en de personeelskosten onder elkaar en zij maken htm ban den in commerciële studio's of met eigen mensen. Zo bestaat de studio van de Syrisch-Arabische club uit niet meer dan een cassetterecorder opgesteld in een overgeschoten flat- kamer. Iedere groep die bestaat uit tenminste vijf leden, en kan bewijzen een plaatselijke club te zijn, kan deel nemen. Sture Andreasson, een van de vijf door de regering betaalde medewer kers van het nieuwe experiment, houdt zich bezig met het in elkaar zetten ervan. Hij brengt ook aan de regering verslag uit. Hij zegt: „We controleren het materi aal niet voor het wordt uitgezonden. Als groepen iemand lasteren dan kunnen ze achteraf voor de rechter worden gedaagd en als zij iemand aanvallen dan moeten ze hem even veel tijd geven om zich te kunnen verdedigen. Maar tot nu toe is nog niemand gelasterd." Wel voegt hij eraan toe dat de groep voor seksuele vrijheid, die uit homo seksuelen bestaat, taal heeft gebruikt die beneden de maat is, maar dat is hun recht, voegt hij eraan toe. Zwe den is een land met vrije opvattinge. Andreasson gelooft dan ook niet dat men in het licht van de ruime porno grafische Zweedse wetten gauw te ver kan gaan. Alternatieve stad Een bijzonder soort radio-journalis tiek is ontstaan. De groep „Alterna tieve stad" die zich inzet voor minder auto's en meer bomen en oude gebou wen in Stockholm heeft in het eerste programma de minister van cultuur en milieuzaken, Jan-Erik Wikström, geïnterviewd. In het interview ging het er hard aan toe. Minister Wik ström kreeg echter alle gelegenheid om zich te verdedigen. Volgens berekening zal een actieve club per jaar twaalfhonderd gulden aan radio-uitzendingen spenderen. Dat geld niet alles mogelijk maakt bewijst het verhaal van een rijke oude dame en haar fonds vi rechten van het dier. Ze had wc ten, maar geen leden. Aan de nfg' ge werkgeversorganisatie koni eens geen zendtijd worden ga omdat deze landelijke en niet i selijk is. Nog verder ging het met het ik: des Heils, dat niet kon meedoe|n dat het internationaal georgan» is. Een oplossing werd gevondet de „Leger des Heils Buurt-radiJ derneming" in Stockholm werdP< richt. Volgens Andreasson, dii t tijds aan de officiële Zweedse ot|( verbonden is geweest, houden dj te programmamaker van dez? roep niet van het experiment i<z< Buurt-radio. Hij vindt echter d meeste programmamakers k hooggegrepen radioprogramma; ken, dat ze meer bestemd zijrr hun collega's dan voor het 1 publiek. „Voordeel voor de Buurt-rad: zegt hij, „dat de Zweedse radio zij de omroepwet uitgebalance«K objectief moet zijn en dat wij on) lanceerd en subjectief kunnen Hoewel de Zweden zelf aannemé11 hun experiment uniek is in de W kan toch worden opgemerkt des Nederland niet eenzelfde richt^a ingeslagen, maar dat de NOS ot visiegebied individuen en gre1 voor televisie aan het woord lap Sprekershoek en voor de radio ió programma Meer over minder. Bn lokale radio en televisie in ons la' het soms het geval dat de bevo zelf programma's kan samenstel !UI>- HILVERSUM Met Four Schu Pieces zendt de NOS-televisieke ballet van Hans van Manen opst ziek van Robert Schumann uit. fci een produktie van de Westduitse- visie, die geregisseerd is door, Odufré. In deze, in 1975 voor het Lon4 Royal Ballet gemaakte en in| door ons Nationaal Ballet op 1 pertoir genomen choreografie Van Manen alle aandacht op kei individu: een man die in ron| sche bespiegelingen verdiept 1 zijn. Doordat deze solist steeds, ook wanneer hij niet! danst, aanwezig is wordt de i gewekt dat de vijf hem omring) paren gestalte geven aan zijn f» sieën. Vooral in de eerste drie delen is er sfeer van weemoed, kenmerkend' herinneringen aan wat gewees; voor verlangens die nog onver zijn; het laatste deel getuigt met opgewekte sfeer voornamelijk j een danslust die uitdrukking kaï van levensvreugde. De uitzending van Four Schur Pieces begint vijf voor tien op N land 1. door Bert van Panhuis STRAATSBURG Het nieuwe Europees parlement heeft taak het Europes ideaal verder vooruit te helpen door b: dragen tot de ontwikkeling van de economische en cultu vooruitgang. Het huidige parlement is tegelijk einddoel begin. Dit zei de Ierse premier Jack Lynch gisteren bij de opening van het Euro pese parlement over de taken van de nieuwe volksvertegenwoordiging. Lynch sprak als fungerend voorzitter van de Europese ministerraad. Het parlement is einddoel omdat het het hoogtepunt vormt van een proces van meer dan twintig jaar, maar een begin omdat de betrokkenheid van de burger bij de instellingen een nieuw stadium heeft bereikt. De rol van het parlement blijft afge bakend door zijn betrekkingen met de andere communautaire instellin gen, stelde de voorzitter van de Euro pese commissie Roy Jenkins. Door de Europese verkiezingen is het parle ment in beweging geraakt. De com missie wil de betrekkingen met het parlement verbeteren door haar ont werpen, nog voordat zij naar de raad van ministers worden gezonden, met het parlement te bespreken. Ook het overleg zou naar Jenkins mening kunnen worden verbeterd. Geloofwaardig De leider van de socialistische fractie, Ernest Glinne, zei dat Veils succes als voorzitter vooral afhangt van haar vermogen zich boven de partijen te stellen. Het EP is bij de burgers nog G6SClUll6n niet populair en daarom is het de taak van de volksvertegenwoordigers Europa meer geloofwaardigheid te geven zonder daarbij een praatcolle ge te worden. se Unie, die het uitvloeisel zou ten zijn van het Europese Mone stelsel. Ook hield hij een plei voor zaken als het Europaspoort nu toe een stokpaardje van de N( landse liberaal Cees Berkhov Tindemans hoopt op een fedi geest tijdens de parlementaire vi deringen, zodat de kleine landen het gevoel hebben door de grol worden overheerst. De leider van de conservatieven mes Scott-Hopkins, was van me dat het parlement een veel te gei stem in het kapittel heeft bij kwa als de uitbreiding van de gen schap en de monetaire integrati het parlement zijn invloed zal nen vergroten hangt af van d« kwaamheid die het aan de dag Het nieuwe EP hoeft naar Scott- kins' mening niet altijd te su naar compromisoplossingen of een algemene consensus, waarb essentie dikwijls verloren gaat Enrico Berlinguer wees namen communisten vooral op de vers len van opvattingen binnen zijn tie en zei zich te zullen inzetten samenwerking tussen alle li krachten in Europa. Glinne zei dat zijn fractie vooral een voorpost zal vormen van de Europese vakbeweging, een opmeriüpg die pro test van de christendemocraat Leo Tindemans uitlokte. OoK.ae nieuwe socialistische fractie zal de doelein den uit het verleden nastreven. Tindemans, die in plaats van zijn fractievooraitter Egon Klepasch het woord voerde, herinnerde vooral nog eens aan zijn rapport over de Europe- BIJ de politieke discussie over uit ding van de bevoegdheden mo alle partijgrenzen en ideologisch schillen worden vergeten, aldu liberaal Hans Bangemann. Op raad en de commissie dient een H lijk democratische controle te den uitgeoefend om te beginnet de budgettaire bevoegdheden E pa is geen natie, zei de Gaullist chel Debré in een rede vol reto Het is een werkelijkheid die do< dromers onder ogen moet worde! zien. Samenwerking op intergot nementele basis moest uitgaan de wil tot onafhankelijkheid en lectieve solidariteit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4