Jongeren geven congres in Boston een oppepper Erfelijksheidsethiek heeft geen eeuwige normen Westduits pleidooi voor de oecumene Al-Azhar steunt verdrag met Israël VANDAAG Trouw Bisschoppen Taiwan vragen om hulp VOORBIJGA NGg Bisschop onder druk afgetreden DONDERDAG 19 JUÜ 1978 TROUW/KWARTET door Aldert Schipper BOSTON Ala we van de kernbewapening al willen, moeten we ook afzien van kernenergie. We kunnen beter vandaag actief zijn dan mor gen radio-actief. Op dit soort slogans werden de afgevaar digden naar de conferentie van de wereldraad over geloof en wetenschap getrakteerd, toen de deelnemers aan de studentenconlerentie, die aan de eigenlijke conferentie voorafging, hun conclusies aan de grote vergadering voorlegden. De studentenconferentie had 104 deelnemers uit 55 landen en duurde vijl dagen. De studenten kwamen tot de conclusie dat bij het onderwijs in natuurwetenschappen te weinig aan dacht wordt geschonken aan de maatschappelijke gevolgen van dit soort wetenschap. De studenten toonden zich verontrust over het mili taire misbruik dat van de natuurwe tenschappen wordt gemaakt. Zij vroegen de kerken alle investeringen in wapenproduktie terug te trekken. De kerken moeten volgens de studen ten meer met vredesorganisaties sa menwerken bij hun pogingen de in vloed van het militaire complex niet verder te laten toenemen. In elk geval moeten zij firma's boycotten die in strumenten maken voor de onder drukking van bevolkingen en voor het martelen van gevangenen. De presentatie van de studentencon ferentie werd herhaaldelijk door ap plaus onderbroken. Ook toen de stu denten de conferentiedeelnemers het verwijt maakten dat zij toch eigenlijk teveel gevestigde belangen zitten te vertegenwoordigen. Het leek wel als of de conferentie dank zij de jongeren toch wat meer leven kreeg. Dat was ook wel nodig, want veel van de con ferentiegangers vonden hetgeen hun tot dan was voorgezet nauwelijks op windend. transnational en bijna dagelijks op zijn kop krijgt omdat hij met woord en daad oproeit tegen de Zuidafri- kaanse apartheid en dat er allapg transnationale vakbonden bestaan, was bij de jongeren kennelijk niet bekend. En dat laatste is vooral Jam mer voor onze eigen Wim Kok van de FNV. De wereldraad-conferentie is nu in een stadium dat er spijkers met kop pen moeten worden geslagen. Er is een gezonde ongerustheid onder de deelnemers dat zij voor niets hier heen gekomen zijn. De Nederlandse afgevaardigde dr. Mady Thung zei in reactie op de presentatie van de stu denten, dat de conferentie over te veel en te vage onderwerpen gaat. Zij had liever een wat wetenschappelij ker aanpak gezien. Groei Open deuren Maar de Jongeren trapten de ene open deur na de andere open. De transnationale ondernemingen kre gen een beurt, Zuid-Afrika werd niet vergeten, de mini-processor kwam aan bod en de jongeren deden zelfs een oproep tot het vormen van trans nationale vakbonden. Dat de wereldraad al het een en ander doet aan het verschijnsel van de Voordat de studenten aan het woord kwamen ontstond er enige ontevre denheid over een aanval die de Indiër Kurien deed op de Amerikaanse stea dy-state econoom Herman Daly. Daly heeft in een boek dat een paar jaar geleden is verschenen, een pleidooi gehouden voor een economie die niet verder groeit, teneinde grondstoffen te sparen voor de toekomst. Hij heeft daarvoor veel kritiek in de Verenigde Staten over zich heen moeten laten gaan. Nu voegde de Indiër C. T. Ku rien zich bij deze critici. Hij dacht dat als de economie in het westen niet verder zou groeien, dat tevens zou betekenen dat er een rem gezet zou worden op de economie in de derde wereld. Hij vindt al dat gepraat over een niet groeiende economie maar gezwam van een overontwikkelde Amerikaanse econoom, die zelfs in eigen land niet serieus wordt geno men. Daly was door deze aanval ge troffen, maar hij liet zich niet uit het veld slaan. Hij legde uit dat het be grip gerechtigheid allang aanvaard is als een na te streven doel. Gerechtig heid, zo zei Daly, heeft te maken met het heden. Houdbaarheid is een voor waarde voor gerechtigheid in de tijd. Daly sprak in de plaats van de Oost europeanen, die gehandicapt zijn doordat een groepje Russische beoe fenaren van de natuurwetenschap pen bij nader inzien geen toestem ming kreeg om naar Boston te ko men. De orthodoxe deelnemers hier zijn daarover erg teleurgesteld. Een van hen liet onofficieel doorscheme ren dat in de 8owjet-academie van wetenschappen de stemmen hebben gestaakt, toen deze zaak aan de orde kwam en dat deze academie toen besloot de uitreisvisa niet te verstrek ken. In plaats van de wetenschappers zouden nu de delegatieleiders van de verschillende Oosteuropese delega ties spreken, maar zij konden hun stuk niet op tijd klaar krijgen. Boven- Van links naar rechts David Rose, hoogleraar aan het ontvangende Massa chusetts Institute of Technology (MIT), Barbara Weinblatt van het voorbe reidingscomité en Peter Scherhans, een theologisch student uit Heidelberg, die de studentenconferentie organiseerde. NICARAGUA m Terecht is erop gewezen dathetft optreden van president Carter van dat van zijn voorgangers verschilt dat hij zich minder laar verleiden tot het ingrijpen in binnenlandse conflicten elders te wereld. Het gebeuren in Iran wo-^ daarbij genoenkLOok NicaragiL dien ontstond er onenigheid over de te behandelen onderwerpen. De lei der van de Russische delegatie, aarts bisschop Kiril uit Leningrad, wilde over kernwapens praten, maar daar zag de leiding van de conferentie te gen op om redenen die men zich wel kan voorstellen. Officieel werd ge zegd dat dit onderwerp te veel afge leid is van het hoofdonderwerp. Trein Dinsdagmiddag betoogde de officiële afgevaardigde van het M.I.T. in het voorbereidingscomité van de confe rentie, prof. David J. Rose, dat de Verenigde Staten hun best moeten doen hun verbruik van minerale ener gie, zoals olie, gas en kolen, te vermin deren en steeds meer alternatieven, zoals uraan en zonneênergie, moeten toepassen. Kernenergie is onvermij delijk, zei hij en zonneênergie kan niet gauw van groot belang worden. Zo'n politiek zou volgens Rose voor delig zijn voor de ontwikkelingslan den, omdat er dan meer fossiele brandstof voor hen beschikbaar zou komen. De huidige verhouding tussen de ont wikkelde landen en de derde wereld vergeleek Rose met die van mensen die op een perron staan te wachten om op de trein te stappen. Maar de trein gaat aldoor sneller rijden. Hun enige kans om mee te kunnen is de trein uit de rails te laten lopen. Rose pleitte ervoor dat de industrielanden hun uiterste best doen om iedereen in te laten stappen. door Aldert Schipper BOSTON Op het ontmoetingsterrein van erfelijkheid en ethiek komen twee punten aan de orde, die dinsdagavond in de conferentie van de wereldraad over geloof, wetenschap en toekomst uitputtend behandeld werden in een paneldiscussie. De informatie die uit zulke bijdragen van deskundigen komt, wordt gebruikt om de gespreksgroepen te voorzien van de stof waaruit zij volgende week hun rapporten kunnen breien. H8INCHU (ANP) De leven rJc. bisschoppen van Taiwan hebben een dringend beroep gedaan op het we reldepiscopaat en op alle mensen, die de gerechtigheid lief is, de zeventien miljoen inwoners van Taiwan niet tegen hun wil over te leveren aan de volksrepubliek China. Dat Taiwan onbetekenend klein is tegenover Chi na vinden de bisschoppen geen argu ment om de bevolking maar aan haar lot over te laten, want van de 160 onafhankelijke landen in de wereld hebben er 120 minder Inwoners. Het gaat ons niet om onze redelijke wel vaart, maar om de vrijheid van den ken en geweten, aldus de bisschop pen. Over de democratisering van de volksrepubliek hebben zij geen illu sies. waarin opganoman: Da Rotter dammer, met Dordts Oagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur mg O Poslma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Po$lgiro 66 00 00 Bank Ned Credietbank Rekemngnr 23 00 12 574 Gemeeofeg.ro Amsterdam X 1000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115568 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) WestWaak 4 Rotterdam REGIO OEN HAAG LEIDEN Postbus lOt 2501 CC Oen Haag tel 070-469445 Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORO.OOST-NEDERLAND (uitsluitend administratie) Postbu? 3 8000 AA Zwo«e tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Abonnementsr-ijzen: Per maand f 15,90 Per kwartaa' 47.70 Per hall jaar f 95.40 Per jaar 188.60 Advertenbtiarreven op aanvraag Teietonische abonnementenopdrachten |ï-e adressen boven Opgave iarmkebenchten 9-19 30 van miandag t'm vnjdag Op zondeg van 18- 20 uur teief 020-913458 Opgave mini-advertenties tel 020-936668 ot schriftelijk aan MiAr-Adv a'dekng postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswizigingen utShaiend schriftelijk aan onze Amsterdamse adressen Behalve over de genetica sprak de conferentie dinsdag ook over de ener gievoorziening. Hier stonden twee deskundigen tegenover elkaar: de MIT-hoogleraar David J. Rose en de Zwitserse veiligheidsexpert Jean RosseL Rose kwam er open en eerlijk voor uit, dat er maar twee energiebronnen van betekenis voor de toekomst zijn: de kernenergie en de zon. De zon blijft van ondergeschikt belang en dus vindt Rose dat we met enige spoed de kant van de kernenergie uit moeten. Rose's opmerking dat dit dan meteen tot gevolg zou kunnen hebben, dat de resterende fossiele brandstoffen aan de derde wereld ten goede zouden kunnen komen, ontlok te homerisch gelach aan de derde spreker de Keniaan Shem Arungo Olende. Maar de krachtigste aanval op de bewering van prof. Rose over kern energie dat deze onverpiijdelijk is, kwam van de Zwitser, die het gevaar van deze energiebron trachtte te defi niëren. HIJ stelde dat de wetenschap ln de vorige eeuw en in het begin van deze eeuw de trekken van een gods dienst heeft aangenomen. En voor wat de kernenergie betreft zei Rossel, dat de kerken zich niet moeten laten hypnotiseren door de stabiele gemeenschap, die de technici en politici die een eindeloos vertrou wen in de wetenschap hebben, ons voorspiegelen. In de natuur zijn de mogelijkheden aanwezig voor een an der soort maatschappij en de kerken dienen duidelijk te kiezen overeen komstig een ethiek die voortkomt uit liefde, niet alleen voor onze naaste, maar voor de hele schepping. Rossel uitte de vrees, dat massale invoering van kernenergie het mense lijk biogenetisch evenwicht in gevaar zou kunnen brengen. Hij vertelde, dat een serieuze wetenschappelijke bij drage in een beraad in Lausanne in 1958 de mogelijkheid opperde dat de auriërs uit het Mesozoicum zijn uitge storven als gevolg van een lichte stij ging in de natuurlijke radioactieve straling, die dodelijk was voor deze enorme dieren. Manipuleren Dinsdagavond kwamen dan de mani pulatie met biologisch erfgoed en de genetische ethiek aan de orde. De biochemicus Jonathan King, een jon ge hoogleraar aan het MIT zette uit een wat er nu mogelijk is met behulp van DNA-recombinant chemie die er felijke eigenschappen van een dier of bacterie kan uitwisselen en zo nieuwe schepselen kan „maken", die zich ook kunnen voortplanten. King vertelde dat rondom Boston al verscheidene kleinere en grotere fir ma's zijn, die met deze nieuwe tech nologie aanzienlijke financiële macht hebben opgebouwd. Eén bedrijf fa briceert insuline, een 400 miljoen dol lar business. De financiële macht van deze bedrijven heeft hen in staat ge steld te bereiken, dat de strenge vei- ligheidsvoorschriften die voor rege- ADOrtUS ringsgesubsidieerde laboratoria gel den, niet voor het private bedrijfsle ven van kracht zijn. den werden, nu al routine zijn, vertel de King. Deze professor waarschuw de, dat de DNA-technologie wel eens gemonopoliseerd kan worden door de rijke industrielanden, zodat de derde wereld er niet aan te pas komt. wan neer bij voorbeeld plantenrassen met veelbelovende oogstcijfers worden „gemaakt". Hoogstens verwachtte professor King dat multinationale ondernemingen deze technologie zul len toepassen ln de Derde Wereld, maar dan zonder deze invloed te geven. Een werkelijk gevaar dat professor King noemde, is de belasting van het ecologische systeem met nieuwe schepselen, die nadelig of zelfs ge vaarlijk voor dat systeem kunnen zijn en die niet of moeilijk weer te verwijderen zijn. Volgens King ligt het op de weg van de Wereldraad van kerken te bevor deren, dat er een zo ruim mogelijke maatschappelijke invloed komt op de DNA-recombinant technologie en dat het eco-systeem de bescherming krijgt die het nodig heeft. Maar King zei nadrukkelijk dat de gevaren van de DNA-technologie overschaduwd worden door die van de kernbewape ning en van kernafval zoals plutoni um. „Deze conferentie moet niet uit eengaan, voordat zij een Zo sterk mo gelijke oproep heeft geformuleerd te gen de kernwapenwedloop, die vol gende generaties zo diep bedreigt." De ontwikkeling op dit terrein gaat zo snel, dat dingen die een half Jaar geleden nog voor onmogelijk gehou- Nu steeds meer bekend wordt over hoe erfelijke eigenschappen, vooral ook bij de mens, worden overgedra gen, laten steeds meer aanstaande moeders zich door deskundigen op dit gebied onderzoeken. De theologe professor Karen Lebacqs uit Berke ley vertelde, hoe je als christen tegen over deze zwangere vrouw kunt staan. Zij wees een individualistische benadering af. Iedere vrouw heeft een eigen verhaal, komt uit een eigen gemeenschap en je kunt geen eeuwig geldende juiste antwoorden geven, KAIRO (EPD) Het vredesverdrag met Israël heeft de goedkeuring gekregen van de hoogste islamitische intan- tie van Egypte. De commissie voor juridische adviezen van de Al-Azhar-moskee heeft vastgesteld, dat het ver drag volledig overeenstemt met de rechtsregels van de islam en met de voorschriften van de koran. Volgens deze regels is het de voornaamste taak van een islamitische overheid, de belangen der moslims te be schermen en de vijand af te weren. Tegelijk spoort de koran aan, vrede te sluiten met de vijanden, zo gauw zij daartoe geneigd zijn en als daardoor een voordeel voor de moslims ontstaat. Tegen deze achtergrond heeft Sadat volgens de verklaring van Al-Azhar tot nut van het volk en tot welvaart van het land gehandeld. De juridische adviezen van de Al-Azhar-moskee hebben ln de gehele islamitische wereld groot gezag. Van een onzer redacteuren FRANKFORT Meer dan honderd Westduitse theologen, predikanten, journalisten en anderen hebben hun openlijke verontrusting uitgesproken over wat zij noemen „de groeiende verwijdering" tussen de evangelische kerk in Duitsland en de wereldraad van kerken. In een memorandum gericht aan de leiding van de Westduitse kerk. verwijten zij haar bijvoorbeeld haar houding ten opzichte van het antiracismeprogram van de wereldraad. Die houding karakteriseren zij als „een lippen belijdenis, waarop zodra een conflict dreigt met invloedrijke belangengroepen, geen daden meer volgen". De Westduitse kerk ls de laatste tien Jaar ln een isolement en een verlamming terechtgeko men. aldus het memorandum. „Muren van Babylonische ballingschap maken het de Westduitse christenen thans onmogelijk, in christelijke vrijheid aan de oecumenische be weging deel te nemen. Eenzijdigheid Als het om de oecumene gaat, domineert mo menteel ln het Westduitse kerkelijke denken „praktische eenzijdigheid" in de geweldsvraag en de verzoeningsopdracht, verder een over maat aan bereidheid tot aanpassing aan de Westduitse economische belangen en een hiër archisch kerkbegrip, dat de gemeente onmon dig maakt Aan de ene kant wordt het individualisme gepredikt. Maar enkelingen en groepen, die afwijken van „het volkskerkelijke grootste- gemene-deler-denken" worden met kerkorde- lij ke middelen tot de orde geroepen. Het stuk. dat „Pleidooi voor een oecumenische toekomst" heet. pleit voor een dialoog met de Europese buurkerken en voor een „proces van conciliair leren naar buiten en naar binnen". Alleen zo zuu de evangelische kerk ln Duits land haar Isolement en haar verlamming van de laatste tien jaar kunnen overwinnen om zich in een verantwoord, vrij handelen te gaan wijden aan haar taken van de jaren tachtig. De ondertekenaars vragen „de bewuste bereid heid zich te wagen ln de strijd om de waarheid, die door de oecumene noodzakelijk is gewor den". Die strijd zal dan blijken niet een bedrei ging van de eigen identiteit te zijn, maar juist een verrijking. Tot de ondertekenaars behoren de theologen Bethge, Gollwitzer, Kasemann en Moltmann. Antisemitisme Tegelijk is de evangelische kerk deze weken betrokken in een ordinaire antisemitische rel. Een zekere MÜnchense dominee Wilhelm Hor kei redigeert een „Christelijk ABC vandaag en morgen", een soort losbladig systeem waar in een veelheid van onderwerpen in christelijk licht bekeken wordt en waaraan ook bekende theologen hun medewerking verlenen. Horkei zelf schreef het deeltje „Israël en wij christenen", dat een storm van verontwaardi ging veroorzaakt heeft door de manier waarop de 69-jarige predikant het antisemitisme van de jaren twintig en dertig probeert te ver klaren. Volgens Horkei waren de Joden „vaandeldra gers van het communismeIn de bolsjewie kenrevolutie ln Rusland in 1917 hadden zij een belangrijk aandeel en ook in de kerkvervolging die daarop volgde. Bij de val van de monar chieën in Beieren, Württemberg en Saksen waren de Joden ook al betrokken. Verder ver- daarbij behoren. Uiteindelijk z laatste waarheid kunnen worde^ dat zou waarschijnlijk een goed) voor de wereld zijn. Maar dan mif niet vergeten worden dat ttog alff pogingen zijn aangewend om eei Somoza in het zadel te houden e; daarna, toen dat niet haalbaar h„ te zijn, de conservatieven een viy in de pap te geven bij het tot standkomen van een ander bewi Bepaalde maatregelen ten aanzj van de voorgenomen grondpolit» wijzen daar nog steeds op. Wat het meest tegen de borSt zal stu' de wijze waarop over Somoza gesproken werd: Hij kreeg de in getogenheid tot „aftreden". Dat. woord zint mij allerminst bij eerr figuur die zichzelf, zijn familie err nalopers op. zo'n schandalige wit zi j n bewind heeft bevoordeeld eï« ten koste van de armen en de t: allerarmsten van zijn zo „geliefd volk. In de tweede plaats wordt 6 telkens gesproken van een zich s terugtrekken inde Verenigde Stfe Wat moet men denken van een lid dat mensen die willens en wetenïii gemoord hebben gastvrijheid verleent? Waar gangsters als Sonj binnengehaald worden? Of moeït deZe mensen dan ophieuw de ei gelegenheid krijgen om een »r oihmekeer voor te bereiden waaiii zij opnieuw aan demacht komen i van allerlei aanwending van invl;, ten ongunste Van de regering vatte morgen nog maarte zwijgen. Caijt zal verder moéten gaan wil hij zijfc beloften van gerechtigheid kunnl i waarmaken: j <lr 11 aldus professor Lebacqs. Er is een contextuele of situationele ethiek no dig voor vrouwen die een abortus wensen, als een kindje erfelijk belast ter wereld dreigt te komen. Vrouwen worden onderdrukt zei pro fessor Lebacqs en dat betekent dat de feministische theologie haar ethi sche normen moet aanpassen aan deze omstandigheid. Je moet dan niet de vraag stellen: behoort deze vrouw een abortus te hebben, of (nog onjuister) mag deze vrouw een abor tus, maar je moet vragen: wat is het verhaal van deze vrouw? Waaruit be staat het samenstel van opvattingen dat betekenis aan haar leven geeft? Maakt zij deel uit van een gemeen schap die haar steunt? Wordt zij on derdrukt? Zal de abortus haar bevrij den? En: Zal een abortus de gemeen schap versterken of vernietigen? wijt Horkei de Joden de neergang van de kleine Duitse middenstand en het verkondigen van seksuele theorieën, die de traditionele christelijke zede tot ln de wortel raakten. Bijzonder pijnlijk was wel de ervaring van rabbijn Levinson van Heidelberg. Hij is een van de twee voorzitters van het koepelorgaan van organisaties van Joods-christelijke samen werking in Duitsland. Toen hij kennis had genomen van het stuk van Horkei, schreef hij een protestbrief aan Herman Dietzfelbinger, de lutherse oud-bisschop van Beieren, omdat deze ook medewerker is van het Christelijk ABC. Tot zijn verbijstering kreeg de rabbijn een brief terug, waarin Dietzfelbinger hem schreef, dat hij niet twijfelde aan Horkels deskundigheid in de onderhavige materie. En Horkei zelf had Levinson geantwoord met de vraag: „Kan men als christen nog meer verzoe nend schrijven, dan ik gedaan heb?" De leiding van de evangelische kerk in Duits land heeft zich inmiddels totaal gedistancieerd van Horkels opinie. In een verklaring namens de kerk zei ds Claus-Jürgen Röpke. dat Hor kels analyse van het antisemitisme in Duits land historisch en politiek onhoudbaar is. De kerk betreurt het, dat veertig jaar na de joden vervolging in Duitsland een dergelijk stuk ver schijnen kan. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Surhuizum (toez.):| J. Goverts te Nieuw Vennep. Bedankt voor Oude Tonge: A, Êlas te RijSSen. ij GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt voor Voltohhoven: Goedhart te Zwolle, CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaamstog: P. Bee te Npordelqps. GEREF. GEMEENTEN Bedankt vpor Middelburg-Ceh J. M. Kleppe te Woerden. Gerhard Claas Dörninee Gerhard Claas uit Han wordt in 1980 secretaris-generaa de baptistenwereldfederatie. H< stuur van de wereldfederatie i hem kandidaat op zijn vergader! Brighton (Engeland) als opvol ge de Amerikaan Robert Denny e wordt nu reeds als zeker beschd dat het baptisténwereldcorign juli 1980 in Toronto (Canada) kandidatuur zal overnemen. Cis nu secretaris van de Europese bi tertfederatie. Tot de wereidfedd behoren 105 nationale en regli unies van baptistengemeenten n totaal 33 miljoen leden, Jacques Rossel De Zwitserse dominee Jacques sel is afgetreden als voorzitter va BazelSe zending, die hij 31 jaar geleid. Zijn óp Volger is Daniel Allnen, die onder meer studenten dikant in Keulen en docent theoi in Yaoundé (Kameroen) geweer Rossel was ook actief in de Wet raad van kerken en had een aam in de vereniging van kerken in India. I QUETZALTENANtfÓ (KIPA) - 64-jarige jezuïet Luis Manresa mosa is onverwacht afgëtredei bisschop vah Quetzaltertarigo in temala. Hij verblijft thans in Sp Onmiddellijk na het bekend wo volgde ln hét bisdom scherp pro De priesterraad verklaarde, da bisschop zich steeds had ingezet sociale gerechtigheid en dat hij beslist niet om persoonlijke red( of om het welzijn van zijn bisdom teruggetrokken. De priesters gi als hun mening, dat de bisschop afgetreden onder rechtse druk. AROESJA De lutherse kei Tanzanië heeft besloten, tiendui gulden beschikbaar te stellen voc kerken in Oost-Duitsland voor vormingscentra. Het géld moet in; toeten bij elkaar komen. Vorig hielpen de lutheranen ln Tanz hun geloofsgenoten in India met project van 20.000 gulden. Tar«z is een van de armste landen ii Wereld. ADDIS ABEBA Een vierm delegatie van de lutherse Mek Jezus kérk in Ethiopië heeft de lopen maand bezoeken gebracht kerken in Hongarije, Polen en 0 Duitsland. Doel was te leren, christenen kunnen leven in een r xistische maatschappij. BOEDAPEST Om een dreif predikantentekort tegen te gaan, gint de lutherse kerk van Hongi dit najaar een schriftelijke cu theologie. De cursus, die drie gaat duren, leidt op tot ftulppred met de mogelijkheid van verdere die tot een volledig predikantscb

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2