mazonegebied moet werk brengen Energie-alternatief: gas en uranium 3ollenteelt is kinderwerk II [ploitatie gaat echter ten koste van flora en fauna Volkswagen veeboer als Hypotheekrente per 17 juli ét së PfJERDAG 19 JULI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTETPRH11 or J. G. Wolters •IAUS Rokende schoorstenen domineren de heuvels rond Manaus. De hoofdstad van nazonas, de grootste staat van Brazilië, is gelegen aan de boorden van de zestien ometer brede „zwarte" rivier, de Rio Negro. Hier bij Manaus poogt het donkere water van Rio Negro zich te verenigen met het koperkleurige water van de 6500 kilometer lange zone-rivier. Ie stroken bos zijn in dit gebied idwenen om plaats te maken w bedrijven. Houtzagerijen oral), maar ook scheepswerven bedrijven die elektrotechnische tikelen maken. Want het Amazo- •gebied, dat meer dan de helft n Brazilië beslaat, industriali- ert. Het is een gebied met zeer jote rijkdommen, die de regering Brasilia wil exploiteren. Het is, als wel wordt gezegd, de uitda- ïg van de laatste grens." Ie ln dit gebied geboren en geto- n Brazilianen denken er echter it genuanceerder over. Zij zien de verbrekelijk hiermede verbonden greep in de flora en fauna van dit bied met lede ogen aan. De ver- Dring van de ecologie die het ge- lg ervan is gaat hen aan het hart. kunnen het echter niet tegen- Vjiuden. Ergens zien zij ook wel, dat dit grote land wat moet gebeuren |n velen aan werk te helpen. Ar beidsplaatsen zijn hard nodig. Of 1t nu industrie is of in nieuwe ndbouwbedrijven, werk moet er imen. aar tochEr is hier al zoveel Vernietigd, zegt iemand, wiens moe een Indiaanse was. Met hem aken we een tocht door de jungle, appant, hoezeer deze man ver- locht is aan de overdadige natuur Amazone en hoe hij er over weet vertellen. ik ls we terugvliegen naar Europa pr ireken we in het vliegtuig een kle uitse geoloog. Vele Jaren werkt hij in het Amazone-gebied. Vier t aanden in het binnenland, één er aand verlof thuis. Zijn opdracht: naar olie en andere energie- in dit gebied, en énergie JU stelden het al eerder vast, Brazi el" is in hoge mate afhankelijk van e impori van ruwe olie. Het land leeft energie nodig. Wat zouden de ele miljoenen inwoners van steden II Is Sao Paulo en Rio de Janeiro "jp noeten beginnen als op een kwade ag de airconditioningsinstallaties n hun woningen zouden uitvallen, omdat er geen energie meer zou lijn. Het leed zou niet te overzien Ua. luizen en kantoren zouden op slag rijwel onbewoonbaar worden door een ondraaglijke warmte. Daarom ekt Brazilië met alle mogelijke ddelen in eigen land naar energie Sn onze Duitse geoloog is één van de reien, die hierbij met hun techni- "le kennis assisteren. is in dit gebied al veel kwaad igericht zo zegt hij, dat niet meer e herstellen valt. Miljoenen bomen ;ijn gesneuveld en sneuvelen nog steeds bij het zoeken naar aardolie, aardgas, bauxiet en andere rijk dommen in de bodem. Met als ge volg een gigantische bodemerosie. Na jaren is alleen de kale grond, de woestijn, nog over waar eens bomen (tonden. Het tropische regenwoud herstelt zich namelijk niet vanzelf, al wordt dat zo dikwijls beweerd. Als niet wordt ingegrepen ziet het er somber uit, zo meent hij. En dat niet alleen voor Brazilië,, maar ook voor de we reld. De ecologie van de wereld wordt namelijk bedreigd door wat hier gebeurt. De wereldzeeën wor den voor 30 procent door het water van de Amazone gevoed. Het tro pisch regenwoud in het Amazonege bied fungeert als de longen van de wereld. Economie De Braziliaanse regering denkt al lereerst aan de economie van het land en aan het verschaffen van werk aan de bevolking ieder Jaar zijn er ruim één miljoen extra ar beidsplaatsen nodig. De natuur komt in „Brasilia" (de hoofdstad) pas op de tweede plaats. Toch zal er naar een oplossing moeten worden gezocht om beide zaken te vereni gen. Als bomen worden gerooid, zul len er nieuwe voor in de plaats moe ten komen opdat het evenwicht in dit gebied gehandhaafd blijft. Wij Europeanen, meent onze zegs man, moeten en kunnen daarbij de Brazilianen helpen. Zoals het nu gaat wint Brazilië wellicht aan de ene kant (door industrialisatie en meer landbouw in het Amazonege bied), maar verliest het oneindig meer aan de andere kant. En er is al zoveel misgegaan in het Amazonegebied. Het begon eigen lijk al na de rubber„boom", die het Amazone-gebied en in het bijzonder Manaus doormaakte in de jaren zo tussen 1860 en 1880. De weelde ken de geen grenzen. In Manaus reed in die tijd de eerste elektrische tram van heel Zuid-Amerika. Huizen van Italiaans marmer verrezen bij tien tallen in de stad. Ja, er kwam zelfs een operagebouw met 1400 zitplaat sen, gebouwd door Europese bouw meesters. Dit alles nam echter een einde na dat in 1876 een Engelsman een groot aantal zaden van de Hevea- rubberboom uit het Amazone-ge- bied had meegesmokkeld en in het Verre Oosten had aangeplant. Het leidde de ondergang van dit gebied MANAUS Eén van de bedrijven, die in het Amazonegebied een groot stuk land heeft kunnen ko pen tegen een zeer schappelijk prijsje, is het Duitse Volkswagen concern. Via de SUDAM kreeg VW ln 1974 niet minder dan 138.000 ha grond in handen voor de prijs van 25 gulden per ha. VW heeft hierop inmiddels een veeteeltbedrijf ge vestigd met meer dan 100.000 stuks vee, dat voor een deel wordt ver werkt tot hondevoer. De Italiaanse Liquigaz kocht niet minder dan 250.000 ha en vestigde op dit terrein eveneens een vee teeltbedrijf. Momenteel wordt al 30.000 ton vlees door Liquigaz geëxporteerd. In en maakte van Manaus een dode stad. Door van een Manaus een soort vrijhaven, een belastingvrije zone te maken waar tot een bepaald be drag allerlei artikelen door Brazilia- men vrij van belasting kunnen wor den gekocht het wemelt er in de winkels van de Japanse radio's, tv- toestellen, bandrecorders, fototoes tellen en horloges is er weer enig leven in de brouwerij gekomen. De stad telt heden ten dage weer zo'n 700.000 inwoners, waarvan 60 pro cent van de handel leeft. Manaus SUFRAMA, een overheidslichaam dat ressorteert onder het ministerie van binnenlandse zaken en dat het toezicht heeft op de ontwikkeling van de belastingvrije zone in Ma naus, kan dan ook tevreden zijn over datgene wat tot nu toe is be reikt. Niet alleen heeft zich sedert SUFRAMA in 1967 met haar werk zaamheden begon een groot aantal bedrijven in Manuaus en omgeving •gevestigd, die zich met name bezig houden met het assembleren van rekenmachines, radio- en TV-toe stellen, computers e.d., ook heeft SUFRAMA de komst van landbouw en veeteeltbedrijven bevorderd in het gebied rond Manaus. De activi teiten van SUFRAMA worden ove rigens niet door een ieder met in stemming begroet. Zo is een van de klachten, dat het Amazonegebied te veel wordt geïnternationaliseerd doordat allerlei buitenlandse be drijven w.o. multinationals worden aangetrokken. Wat SUFRAMA doet, aldus een klacht, is nauwelijks steun verlenen aan de kleine man, die wat wil beginnen of aan de boe ren. Niet in de laatste plaats wordt er ook door tal van industrieën in een stad als Sao Paulo met enige afgunst gekeken naar de bedrijven, die zich met behulp van allerlei faci liteiten in Manaus en omgeving ves tigen en zo goedkoper kunnen werken. Brasilia Intussen gaat de ontwikkeling van het Amazone-gebied, gestimuleerd vanuit „Brasilia", door en wordt in het oerwoud nog steeds op grote schaal gekapt, zij het dat langza merhand toch het inzicht begint door te dringen, dat hieraan paal en perk moet worden gesteld. Zo heeft president Figueiredo inmiddels een instantie in het leven geroepen, die de zaken nauwlettend in het oog moet houden. Er is al te veel schade aangericht. En dat niet alleen aan het bosbestand, ook de oorspronke lijke bewoners, de Indianen, hebben op grote schaal het loodje moeten leggen in dit gebied. Wat er van hen nog over is wordt zoveel mogelijk in reservaten ondergebracht. Vooral Het operagebouw in Manaus, gebouwd ten tijde van de rubber „boom' ook de aanleg van de 5500 kilometer lange Trans-Amazonian Highway, door sommigen gezien als een poli tieke beslissing, die dwars door het Amazone-gebied loopt en waarvoor brede stroken bos zijn weggekapt heeft nogal wat gevolgen gehad voor de ecologie van dit gebied. Een gebied, waar landbouwbedrij ven de SUDAM, een overheidsorga nisatie die speciaal met de ontwik keling van het Amazone-gebied is belast, de scepter zwaait. Tot voor enige jaren was het de SUDAM, die Braziliaans en buitenlandse con cerns aanmoedigde zich in het Amazonegebied te vestigen en daar bedrijven, met name landbouw- veeteeltbedrijven. te stichten op aantrekkelijke voorwaarden. Veel van deze projecten mislukten ech ter omdat de grond, nadat de bo men waren verdwenen, na een aan tal jaren door de erin opgetreden veranderingen niet geschikt bleek voor het uitoefenen van een land bouw- of veeteeltbedrijf. Fouten, in het Amazonegebied gemaakt, zijn een kostbare aangelegenheid geble ken. Velen hebben dat inmiddels tot hun schade moeten ervaren. Dit is het vierde artikel in een serie. De voorgaande artikelen ver schenen in de krant van 14,17 en 18 juli. Waar de „groene bel", zoals het tropisch regenwoud van de Amazone wel wordt genoemd, en het water elkaar ont moeten. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het wegvallen van het aardgas voor het stoken van elektriciteitscentrales zal gezien de grote bezwaren die aan een grote afhankelijkheid van olie zitten alleen kunnen worden opgevangen door het gebruik van kolen en/of urani um. Andere alternatieven zullen zich voor het jaar 2000 zeker niet aandienen. Dit zegt de directie van de Samen werkende Elektriclteits-Produktiebe- drijven (SEP) ln Arnhem ln het giste ren gepubliceerde jaarverslag-1978. Opgemerkt wordt, dat er al op dit moment principiële besluiten geno men dienen te worden ten aanzien van de in de toekomst te gebruiken brandstoffen. Dit niet alleen bij nieu we, maar ook ln bestaande elektrici teitscentrales. Want „het gat", dat ontstaat door de beslissing na afloop van de bestaande contracten geen aardgas meer voor de produktie van elektriciteit ter beschikking te stel len, kan vooralsnog alleen worden opgevuld met olie, kolen en kern energie. De omschakeling van centrales van aardgas op olie (hetgeen bij drie op de vier centrales mogelijk is) zal, zo wordt gewaarschuwd, een aantal ge volgen hebben waarvan men zich zeer wel bewust moet zijn. Gewezen wordt op de sterk stijgende afhankelijkheid van ons land ten opzichte van de olielanden, waarvan niet alleen nega tieve effecten te verwachten zijn op de betalingsbalans, maar ook de olie voorziening in bepaalde situaties. In dit verband wordt gewezen op de recente politieke ontwikkelingen in Iran. Moeilijkheden Nog aanzienlijk grotere moeilijkhe den zullen in de jaren tachtig ont staan, wanneer zich naar verwach ting een langdurige krapte op de oliemarkt zal gaan voordoen. Een probleem is ook, aldus het ver slag, dat een groter aandeel van steenkool in het brandstoffenpakket ook nadelige kanten heeft. Dit met name ten aanzien van het milieu. Vandaar dat het wordt toegejuicht, dat het ministerie van Economische Zaken is begonnen met een inventari satie van de gevolgen van de kolen- inzet. Een goede afweging van alle belan gen wordt eveneens noodzakelijk ge acht ten aanzien van de inzet van kernenergie, waarvoor nog steeds het plan tot de bouw van drie kernener giecentrales van kracht is, maar waaraan door de regering tot dusver re „geen inhoud" is gegeven. Volgens de SEP dient aan de termijn die voor discussie over kerncentrales is vastgelegd (1982), strikt de hand te worden gehouden. Maar tegelijker tijd twijfelt de directie aan de haal baarheid van die wens. Dit door de vraag op te werpen, of een tijdige beëindiging niet al te zeer in de waag schaal wordt gesteld door ook het resultaat van proefboringen in zout- koepels in de discussies te betrekken. Overigens dient er voor een zinvolle discussie naar te worden gestreeft, dat de gedachtenwisseling op een zo breed mogelijk maatschappelijk vlak plaatsvindt. Want als de deelnemers daaraan alléén zouden bestaan uit mensen die al een duidelijk stand punt voor of tegen hebben, dan mag niet worden verwacht dat de discus sie meer duidelijkheid zal verschaf fen dan nu bestaat. Uit het verslag blijkt nog, dat de toeneming van het elektriciteitsver bruik met 5,3 procent vorig jaar vrij hoog was. Deze stijging werd vooral veroorzaakt door de industrie, die „vrij aanzienlijk" meer stroom nodig had. Rentepercentage Rente vast gedurende (in jaren) met 1 zonder gemeentegarantie Naam bank Opg bank werke lijk Opg. bank werke lijk ABN 1 jaar 5 Jaar 1.5 1.5 10.0 9.75 10.58 10.30 10.0 10.0 10.58 1058 AMRO-Bank variabel 5 jaar 1.5 1.5 9.75 9.75 10.39 10.39 10.0 10.0 10.67 10.67 Bouwfonds 5 jaar 13 10.25 11.16 10.25 11.16 Centraal Beheer 5 jaar 9.7 10.06 9.7 10.06 Centrumbank 5 jaar 1 9.5 9.85 9.5 9.85 Ennia 10 jaar 9.4 9.74 9.4 9.74 NVL 5/10 jaar - 9.4 9.74 9.4 9.74 NMB 3 jaar 5 jaar 1 1 9.7 9.75 10.54 10.60 9.7 10.0 10.54 10.88 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 975 10.14 9.75 10.14 Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 10.0 10.67 10.0 10.67 RPS 5 jaar 1 9.75 10.11 9.75 10.11 Spaarbank R'dam 1 jaar 2 8.75 9.18 8.75 9.18 3/5 jaar 1 9.75 10.11 975 10.11 Westland/Utrecht standaard no risk 5/10 jaar 5/10 jaar 2 2 9.7 10.01 10.61 11.06 99 10.03 10.84 11.29 Zoals te verwachten was, zijn de hypotheekrentes weer fors gestegen. Te vrezen valt dat aan de verhogingen nog geen einde is gekomen. (Publikatle samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort.) tor Arnold Karskens MSTERDAM In deze tijd werken duizenden jongeren tijdelijk om hun vakantie te kunnen tkostigen of om de felbegeerde (brom)fiets te kunnen aanschaffen. Vooral in de horeca en in land- en tuinbouw zijn nu veel extra handen nodig. Wettelijk mogen kinderen onder de jftien jaar niet werken. Maar de werkverschaffers nemen het daar niet altijd even nauw mee. e bloembollenteelt (met een Jftar- tse exportopbrengst van 569 mil- ten gulden) is zelfs sinds mensen- sugenis afhankelijk van het illegale Inderwerk door tien- tot vijftienjari- fin. Een van de grootste centra voor loembollenteelt is West-Friesland. juli begint daar het „rapen" van de >llen. Op zomerse dagen liggen de estfrlese dorpen er verlaten bij. toge rijen jongeren pikken op de ileën van een uur of zeven 's mor- fns tot vijf uur 's middags uit een ngeploegde richel klei de bollen. Als Bt langere tijd regent kan er niet iwerkt worden en wordt er dus ook let betaald. 'assend werk kt meest arbeidsintensieve deel van e oogst begint pas na aankomst van b bollen in de schuur. Hier worden b bloembollen gepeld en gesorteerd aar maat en kwaliteit. Jongeren zijn coral belast met het pellen (het ont ken van de wortels, restanten van de, en de oude schil). „Dat het wettelijk niet toegestaan is, weet ik", erkent grif een grote bollen- boer uit Andijk. Hij ziet zijn naam liever niet in de krant, vanwege „eer dere slechte ervaringen met de pers". Volgens hem is het onvermijdelijk dat kinderen onder de vijftien jaar bij hem in de schuur werken. „Van het arbeidsbureau krijg ik niemand. Bol- lenpellen is geen passend werk voor de meesten." „In de dorpen in de omgeving werkt ieder familielid ln de bollen. Maar zelfs dat is niet genoeg om al het werk aan te kunnen. We halen veel werk volk uit Ierland, Engeland, Duitsland en de landen rondom de Middelandse Zee binnen." De Andijkse teler ziet weinig kwaad in het kinderwerk. Het is niet alleen bittere noodzaak, maar hij ziet het ook als iets sociaals. „Bollenpellen is geen zwaar werk. De kinderen heb ben alle gelegenheid om met elkaar tussen de kisten te ravotten. De ou ders zijn bovendien blij dat de kinde ren niet, zoals in de stad, de hele vakantie over straat slenteren. De kinderen kunnen van het geld iets moois kopen". Al naar gelang het geleverde werk verdienen ze«"tussen de .25 en 35 gulden per dag. Volgens de Andijkse bollenteler wer ken vrijwel al zijn collega's met" kin- aderen onder de vijftien. Een kijkje in "verschillende schuren leert dat hij gelijk heeft. Geen last met de politie? „Enkele Jaren geleden", weet de boer zich te herinneren, „werd na de installatie van een nieuwe rayonchef, gelijk de Jacht op de kinderarbeid geopend. Lang hield de klopjacht niet aan. De nieuwe politiechef kreeg zowel de ou ders, de boeren als de kinderen tegen zich. En dat is in dit bloembollenge- bled vrijwel de gehele bevolking." Arbeidsinspectie dan? „Ik zie alleen de mensen van de inspectie in het voor- of naseizoen. Dan controleren ze de machines op de veiligheidsvoor schriften. In de kinderen zijn ze niet geïnteresseerd. In West-Friesland werken lagere-schoolkinderen in elke schuur. Als ze daar tegen op moeten treden is het einde zoek. Door er niet over te praten en zomers niet langs te komen laten ze de jonge vakantiewer kers oogluikend toe", aldus de teler. Patrouilleren „Dat is absoluut niet het geval". Een woordvoerder van de Haarlemse pro vinciale arbeidsinspectie ontkent in alle toonaarden de gebrekkige con trole op kinderarbeid. Volgens hem patrouilleren elke dag buitendienst ambtenaren. om de naleving van de arbeidswetten te controleren. Ook voorlichter Bunnlk van het ministe rie van sociale zaken meent dat de inspectie zich wel degelijk bemoeit met de kinderarbeid. Boeren en ande re overtreders krijgen van de ambte naren de eerste maal een officiële waarschuwing en de kinderen worden naar huis gestuurd. Bij een tweede overtreding krijgt een werkgever proces-verbaal. Het schrijven en controleren lijkt toch weinig op te leveren. In het ver slagjaar 1977 werden slechts 42 over-, tredingen van de wet op de kinderar beid geregistreerd. Waarvan er 29 Bij het koppen in het voorjaar en het pellen in de zomer zijn in de bollenteelt vooral kinderhanden in de, weer. door de arbeidsinspectie waren opge spoord. Het is de oogst van alle be drijfstakken. In de landbouw werd officieel slechts vier maal kinderar beid geconstateerd. Bunnik meent dat ondanks dat lage aantal opspo ringen alles in het werk wordt gesteld om een einde te maken aan kinder ar beid Historisch De heer Rustenburg van het Hoomse arbeidsbureau: „Kinderwerk in de bloembollenteelt is een historisch ge geven. waarin weinig verandering komt." Bij zijn bureau meldden zich maar weinig ouderen voor de bollen teelt. Hij wijst ook op de lage werk loosheidcijfers in zijn district. Als eni ge mogelijkheid ziet hij het inschake- •len van werkloze vrouwen. De bonden hebben weinig grip op de Jonge vakantiewerkers. Er zijn wel verscheidene acties gevoerd in de bol lenstreken maar die waren vooral ten bate van de buitenlandse werkne mers. Veel bollentelers zijn om aan personeel te komen tegen niet al te hoge kosten blijkbaar aangewezen op buitenlanders of kinderen. Volgens het FNV-Jongerencontact is de slechte betaling de kern van het probleem rondom de kinderarbeid. Het loon voor het pellen is zo laag dat alleen de lagere-schooljeugd bereid ls het ervoor te doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11