omoza staat op unt van vertrek Grote actie tegen fraude op komst Warm onthaal voor rede Carter iirkse christenen verlaten Kathedraal Dans Kiesuwkado Claus prijst Nyerere I tt Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Mogelijk regen HET WEER i WtAGUA (AFP, AP, Reuter) President Somoza van „a-agua heeft de belangrijkste generaals van zijn Nationale HÏe ontslagen en kan ieder moment zelf het land verlaten, letjeravond laat vertrok de president vanuit zijn bunker i in in een zwarte Cadillac met onbekende bestemming. DUfnemers in Washington verwachten nu een spoedig einde de bloedige burgeroorlog in Nicaragua. Vier opsporingsdiensten worden ingezet va iuluyssen onderhandelt met nog onbekend land over vestiging n,L iililn iiliiiiiifiiiiinTiiiiiiiiiliiilLliiiiiiiiifii Trouw Inzichtelijk I Bezorg üoow een nieuwe abonnee I Kado naar keuze: DA. DB. DC. DO. (aankruisen I Lees een kxant met overtniging: TltfUW Trouw 37STE JAARGANG NR 10899 - DINSDAG 17 JULI 1979 Veel bewolking en mogelijk regen. Matige westenwind. Middagtemperatu- ren circa negentien graden. Morgen en overmorgen: veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperaturen omstreeks negentien graden. Morgen zon op: 5.41 onder: 21.51 maan op: 1.52 onder: 16.32 I Deze krant heeft een speciaal telefoon nummervoor mensen die zin hebben in J i een abonnement: 020 659388 WEST-OUITSLAND DM 1,90 ENGELAND £0.50 ITALIË URE 800 LUXEMBURG Bfr 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2: PAGINA 5: Kardinaal Guenens, Over de kleinste een matig bisschop', binnenzee ter vraagt ontslag wereld naar Marken PAGINA 7: PAGINA 3: Twente overweegt stadsverwarming PAGINA 4: EO gelast reis naar Oeganda af Tegenstelling Noord-Zuid loopt door plattelands conferentie PAGINA SPORT: De Hannelore Ausputzershow Van een onzer verslaggevers ROME De toespraak van de Tanzaniaanse president Nyerere alleen al was reden genoeg om naar de plattelandsconferentie in Rome te komen. Dit zei Prins Claus, die de bijeenkomst in de Italiaanse hoofdstad voor een deel. meemaakte. Hij is adviseur van de minister van ontwikkelingssa menwerking en was betrokken bij de voorbereidingen van de confe rentie. De prins vond niet dat hij met die opmerking een politieke uit spraak deed. Op zijn benoeming tot adviseur is nogal wat kritiek geweest, omdat het gevaar be stond dat Claus zich als lid van het koninklijk huis met politiek zou bemoeien. De toespraak van de Tanzaniaanse president is ech ter over het algemeen met zoveel geestdrift ontvangen, dat de prins zijn mening, zei hij, zonder enige moeilijkheid kon geven. Nyerere pleitte voor meer zeggen schap voor de plattelandsbewo ners, wier Invloed vaak wordt on derschat, zei hij, ook in Tanzania. Meer nieuws op pag. 7 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een grootscheepse actie van de vier opsporingsdiensten op het gebied van Jonen en belastingen staat op het programma van het kabinet om de vele tientallen miljoenen belopende fraudes tegen te gaan. ti' ca ontsloeg gisteren ongeveer ird hoge officieren, waarnder ital generaals op leidende pos en woordvoerder van de dicta- niet zeggen waarom hij tot dit g was overgegaan. Waarnemers Deden dat de legerleiding op nanier tracht te ontkomen aan ïting door de Sandinistische ndelingen, wanneer deze de hebben overgenomen, oordvoerder -van de regering in pntgua zei dat Somoza al vandaag ind kan verlaten, „als de laatste zijn geregeld". Hij zei dat de nale Garde nog wel vocht op vy lillende plaatsen, maar dat de Vde steeds groter wordt omdat e meer leidinggevende militai- nderduiken, vooruitlopend op «ndinistische machtsovername, we nu nog proberen te bereiken voorkomen dat er een chaos Somoza's vertrek. We verzekering te krijgen van vele mensen wordt de Nationale Garde ge wordt ontbonden," aldus de Invoerder. "hoofdstad Managua, waar voor ADVERTENTIE het eerst sinds twee weken weer scho ten in de verte te horen waren, was er sprake van paniek onder de betere kringen. Ongeveer zevenhonderd le den van Somoza's liberale partij, re geringsambtenaren en zakenlieden in hotel Intercontinental, waar zij de laatste weken op enige honderden meters afstand van Somoza's bunker hebben gebivakkeerd, maakten zich in alle haast op voor het vertrek. In Washington heeft een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekend ge maakt dat de laatste gesprekken met de voorlopige regering van de sandi nisten „vruchtbaar en positief" zijn geweest. Dit zou er op kunnen duiden dat erkenning van de sandinistische regering door de Verenigde Staten op handen is. WASHINGTON (AFP, AP, Reuter) President Jimmy Carter van de Verenigde Staten heeft de andere deelnemers aan de energie-top, die vorige maand in Tokio plaats vond, verzocht hun beleid af te stemmen op de nieuwe politiek van de Verenigde Staten. De energierede van Carter is vrijwel overal in de wereld met instemming ontvangen. De Europese landen en Japan hebben gisteren president Carter geprezen om zijn nieuwe energie beleid, dat hij in de nacht van •zondag op maandag aankondigde. Carter wil een bevriezing van de huidige import van olie en een uitgebreid en kostbaar onderzoek naar energiebronnen in eigen land. Met het nieuwe programma is een bedrag gemoeid van 142,2 miljard dollar, dat moet worden gefinan cierd uit bijzondere belastingen op overwinsten van oliemaat schappijen. Dit jaar moet de im port beperkt blijven tot 8,2 mil joen vaten per dag, dat is 300.000 vaten minder dan het op de top conferentie van Tokio afgespro ken maximum. President Carter maakte deze details gisteren be kend in een toespraak in Kansas City, twaalf uur na zijn televisiere de. waarin hij zijn nieuwe beleid aankondigde. „Kernenergie moet een belangrij ke rol gaan spelen in de:Verenigde Staten om de toekomst van onze energie veilig te stellen," aldus de president gisteravond. In zijn tele visierede had hij met geen woord over kerncentrales gerept. Naar aanleiding hiervan vreesden indu striëlen dat hij helemaal af wilde zien van kernenergie. In een brief aan de staatshoofden van de zes andere landen, die bij de conferen tie in Tokio aanwezig waren (Ja pan, Canada, Frankrijk, Enge land, West-Duitsland en Italië) legt Carter zijn nieuwe program ma uit en vraagt hij de leiders in bun landen ook dergelijke maatre gelen te nemen. De voorzitter van het Internatio naal energiebureau in Kopenha gen, Niels Ersboell zei dat Carters programma „ongetwijfeld een nieuw tijdperk en een nieuwe le vensstijl inluidt, niet alleen voor de Verenigde Staten, maar ook daarbuiten". Ook president Gis- card d'Estaing liet zich lovend uit over de maatregelen van Carter, die hij geheel overeenkomstig de geest van Tokio noemde. Guido Brunner, energiecommissa ris van de Europese Gemeen schap, zei in Brussel dat de toe spraak van Carter aantoonde dat „de Amerikaanse vastberaden heid om hun energieprobleem de baas te worden. ni«t langer valt te betwijfelen". Hij noemde Carters maatregelen van het grootste be lang voor het Europees beleid. Het Nederlandse ministerie van economische zaken heeft bekend gemaakt vooral veel waarde te hechten aan de stimulering van alternatieve energiebronnen, zoals zonne-energie. Het streven om over tien Jaar 4,5 miljoen vaten per dag minder in te voeren, noemt het Nederlandse ministerie „ambitieus". Dr. Oele, lid van de Nederlandse Energieraad, voor spelde gisteren dat door de Ameri kaanse maatregelen de prijzen op de vrije oliemarkt met vijftig tot zestig procent kunnen dalen. Hij pleitte voor besprekingen op - Europees niveau hierover. Ook de internationale wisselmarkten wa ren niet onder de indruk van Car ters rede. In de meeste landen vertoonde de koers van de dollar een lichte daling. Commentaar op pag. 5 Zie ook pagina 7 IRTOGENBOSCH De ich-Orthodoxe christe- m de St Jan in Den Bosch over enkele dagen deze iedraal verlaten. Zij heb- er sinds 13 april onder I epnder moeilijke omstan- 'eden in gebivakkeerd, uit :t dat een aantal van hen Turkije zou worden te- stuurd. op Bluyssen en het kerkbe- van de Sint Jan hebben hen er overtuigd dat de situatie in de onhoudbaar is geworden. Zij en andere huisvestingsmogelijk- voor hen gevonden. De Turkse tenen hebben die geaccepteerd r voorwaarde dat de bisschop 'oor hen blijft inzetten. eigneur Bluyssen heeft beloofd doen „naar vermogen en zo- "T perspectief is". Van de in nog 135 mannen, vrouwen en ;n zullen dertig mensen wor- dergebracht in het klooster Zusters van Liefde in 8chijn- 'oor veertien families is plaats 'den in een voormalig kamp van inst uitvoering werken in Some- gezinnen kunnen daar in ba- op zich zelf wonen. Tenslotte twintig alleenstaanden worden vest in een kantoorgebouw in Bosch. gemeentebesturen van Den !h, Schijndel en Someren hebben- tuin meewerking de voorwaarde >nden dat de Syrisch-ortho- n na afloop van de termijn van stens zes maanden waarvoor zij tdak krijgen geen enkele aan Tijdens de persconferentie gistermiddag werd bekend gemaakt dat de 135 Syrisch-orthodoxe christenen de Sint- Jan in Den Bosch zullen verlaten. Van links naar rechts: Hanna Hijdin die als tolk optrad, patriarch Jalius C'Cek, bisschop Bluyssen van Den Bosch en de heer Coop mans, voorzitter van het kerkbestuur. spraak kunnen maken op permanen te woonruimte. Schijndel en Someren willen bovendien geen financiële ver plichtingen op zich nemen. Bisschop Bluyssen blijft ondertussen in onderhandeling met een land in Europa voor blijvende vestiging van de 26 Turkse christenen met vrou wen en kinderen een groep van zestig personen die al uitgewezen zijn en ons land dan ook al hadden moeten verlaten. De bisschop kon op de gis termiddag gehouden persconferentie nog geen uitsluitsel geven over de kans van slagen. Hij wilde evenmin zeggen om welk land het gaat. Pas over enkele weken zal de regering van het desbetreffende land een beslis sing over het verzoek om toelating nemen. De conferentie werd bijgewoond door monseigneur Julius Cicek, de bis schop van de Syrisch-orthodoxe christenen in Europa, en diaken Han na Aydtn, die als leider van de groep Turkse christenen kan worden be schouwd. Beiden verklaarden dat de Turken de Sint-Jan verlaten omdat ze het volste Het initiatief voor deze actie is geno men door het 8ociaal Fonds voor de Bouwnijverheid in Amsterdam, dat de vier betrokken ministers een „dringende brief" heeft gestuurd, waarin werd aangedrongen op een volledig gei'Untegreerde actie. Het Sociaal Fonds deelde vorige week in zijn jaarverslag mede, dat de fraude verleden Jaar al honderdmil joen gulden had belopen, „verliezen die door de goedwlllenden moeten worden opgebracht". De vier betrokken diensten zijn, de loontechnische dienst van het minis terie van economische zaken, de loon- controle dienst van het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid, de inspecties der belastingen en de fiscale inlichten en opsporings dienst (FIOD). De grote resultaten bij het oplossen van de „Haarlemse fraude" zijn in wezen een eerste uitvloeisel van de samenwerking van de verschillende diensten. Het was de Haarlemse hoofdinspec- tuer J. Stek. die met de coördinatie was belast, omdat men bij het open baar ministerie wist, dat de Haarlem se politie heel goed op de hoogte was van de handelingen van de diverse koppelbazen en onderaannemers. maar dat het instrumentarium om de zaak aan te pakken ontbrak. Door de Intensieve samenwerking kan nu el ders in het land snel en naar men hoopt afdoende worden ingegrepen. Voor zover dat de bouw betreft zal. ook het onlangs uitgebreide recher cheteam van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid worden ingescha keld. Bijstand Verder hoopt men van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk om toestemming voor uitbreiding van het aantal so ciaal rechercheurs, mensen, die aan de sociale diensten worden verbon den voor het controleren van de bij standstrekkers. De belastingdiensten die onlangs de fraude in de tandheelkundige sector op het spoor kwamen, zullen met hun deskundigen en die van de rijksac countantsdienst zo nodig overal in het land worden ingeschakeld. Het kabinet wil, dat er van nu af aan „hard" wordt ingegrepen, omdat „de ruzie" over de verlaging van de socia le uitkeringen met de vakbeweging in feite ging om een bedrag, dat aanmer kelijk lager lag dan het bedrag, dat via fraude aan de algemene middelen wordt onttrokken en dat nu reeds is achterhaald. Een Nicaraguaanse vrouw staat in de deuropening van wat eens haar buis in Managua was. Op de muur staat „een vrij vaderland of sterven" en „Leve Sandino en het FSLN" (het Sandinistiscb Bevrijdingsfront). ADVERTENTIE „Een leedvermaak krult de mondhoeken bij de aanblik van kersverse Europarlementariërs die hoog wilden grijpen en hardhandig op hun plaats zijn teruggezet." Zo'n zin stöët. Onze Europa-man ziet toe bij het verdelen der ambten. Het lijkt wel of het om macht gaat. vertrouwen hebben dat hun zaak rechtvaardig zal worden behandeld. Wat dit betreft lieten prof. dr H. A. M. Fiolet, voorzitter van de Raad van Kerken, de heer J. van der Sluis van het landelijk steuncomité en mr W. J. van Bennekom, de in vluchtelingen zaken gespecialiseerde Amsterdamse advokaat die met het Bossche advo- katencollectief voor de Syrisch-or- thodoxen Juridisch op de bres staat, twijfels horen. Zij zeiden grote zorg te hebben over de uitvoering door staatssecretaris Haars van de door de Tweede Kamer aangenomen motie de normale in de vreemdelingenwet genoemde criteria aan te leggen bij de zogenaamde herwaardering van de asiel-aanvragen. Volgens mr Van Bennekom ligt het voor de hand dat nieuwe verzoeken om toelating worden ingediend, om dat de huidige procedure er geen en-, kele waarborg voor biedt dat alle de laatste tijd bekend geworden feiten over de christenvervolgingen in Tur kije mede in overweging zullen wor den genomen. De woordvoerder van het landelijk steuncomité vond het beschamend dat met deze mensen in het buitenland moet worden geleurd. HIJ vroeg zich dan ook af waarom bisschop Bluyssen de oplossing bul ten Nederland zoekt in plaats van dat hij zich met zijn volle gewicht achter het streven stelt de Turkse christe nen recht te doen volgens de vreem delingenwet De bisschop: „Omdat wel gebleken is dat dit op korte termijn niet te verwe zenlijken is en de datum van 1 sep tember, die ik overigens ook niet zie zitten, met rasse schreden nadert. Voor alles moet voorkomen worden dat de mensen terug naar Turkije zouden moet n." 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Faassen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm-band je van keramiek. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: I Voor het kwartasiabonnement geldt voor de eerste betaal- j periode een welkomstkorting yan 7. Ia.u.b.) Bon in open envelop aonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. <70

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1