PLO maakt einde aan {bezetting ambassade Venezuela wil opstand tegen Somoza bundelen |ierinvoering Britse galg maakt niet veel kans Kinderen hebben is riskant in de Indiase politiek ^Bloedige gevechten in provincies Iran Nieuwe verkiezingen in Portugal zijn nog lang niet zeker 2 Egypte geeft Syrië de schuld livia toneel van -jolitieke spanning en^elle kritiek op regering 'Positie leider Cambodja wankel' Ruimterecord NDAG 16 JULI 1979 BUITENLAND TROUVWKWARTET MKARA (Reuter. UPI, AP, AFP) Twee uit Damascus gekomen functionarissen van de aiestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO zijn er gisteren in geslaagd een einde te maken aan de setting van de Egyptische ambassade in de Turkse hoofdstad Ankara. Egypte, dat tnvankelijk de PLO verantwoordelijk had gesteld voor de actie, liet zich gisteren heel wat natigder uit over de Palestijnse organisatie. de Palestijnse actie in de Egypti- ie ambassade kwam gisterechtend een einde. De vier guerrillastri j- rsïegden hun wapens neer, omhels- elkaar en gaven zich over aan de kse autoriteiten. De actie, die vrij- begon en die, in tegenstelling tot lere berichten, aan drie mensen j£ leven kostte, kwam tot een einde een spannende nacht, waarin het ik van geweld tot de mogelijk- len behoorde. De Turkse autoritei- hadden 500 militairen met pant- roertulgen om het gebouw samen- •kken, terwijl de vier Palestijnen, zouden behoren tot de organisa- „adelaars van revolutie", dreig- al hun gijzelaars te doden en het pjjlbouw de lucht in te laten vliegen. ÏLO-kantoor ij het begin van de actie vrijdag akodden de vier Palestijnen twee sfcrkse agenten die bij de ambassade i wacht stonden. Eén Egyptische plomaat werd gedood en één zwaar wond toen zij van de bovenste ver- jbping van de ambassade naar bene- i sprongen om te vluchten. PAZ (Reuter. AFP) Hemón les Suazo heeft zich tot verkozen sident van Bolivia uitgeroepen, „ar de kans dat hij ook president »rdt. is niet groot Bij de begin deze and gehouden verkiezingen be ide de centrum-linkse Suazo meer 35 procent van de stemmen, larmee hij zeven procent voor bleef zijn naaste rivaal, de centrum- :htse Paz Estenssoro. Aangezien n van de kandidaten de helft van stemmen haalde, zal het parle- ;nt nu een president moeten kie- i. Siles Suazo zou er niet in ge- lagd zijn voldoende steun bij ande partijen te krijgen om zijn kandi- tuur geldend te maken. Vooralsnog ten de ter rechter zijde opererende oeperingen onder leiding van oud- :tator Hugo Banzer, de voorkeur te ven aan Paz Estenssoro. De kans it er daarna moeilijkheden zullen tbreken in het land. wordt niet ge lig geacht. De bemiddeling van een PLO-delega- tie onder leiding van Aboe Firas, heeft de banden tussen deze organi satie en Turkije aanzienlijk versterkt. De Turkse premier prees het vastbe raden optreden van de twee Pales tijnse bemiddelaars. Firas zei dat de bezetters zich onvoorwaardelijk had den overgegeven. Hij kondigde aan dat de PLO spoedig een kantoor in Ankara zou openen, al haastte hij zich te verklaren dat de beslissing daarover al voor de gijzelingsactie genomen was. Op een vraag aan de Turkse premier wat voor gevolgen dit zou hebben voor de betrekkingen met Israël, verwees Ecevit naar de landen die ook een kantoor van de Palestijn se organisatie op hun gebied hebben. De vier bezetters van de ambassade zullen, zo verzekerde Ecevit, in Tur kije zich voor de rechter moeten ver antwoorden. De Egyptische regering deelde gisteren mee niet om hun uit levering te zullen vragen. Het viertal mocht zich gisteren al vast tegenover de verzamelde pers verantwoorden. In een verklaring maakten zij hun excuus voor het doodschieten van de twee Turkse agenten. Ze onderstreep ten echter tot hun actie te zijn geko men om wille van de rechtvaardig heid van de Palestijnse zaak. Een van de eisen van de vier guerrillastrijders was de vrijlating van twee compag nons die in Egyptische gevangenis sen zitten, nadat ze geprobeerd had den in dat land wapens binnen te smokkelen. sche organisatie Al Saika, die onder leiding staat van Zoehair Mohsen. Omdat Saika deel uitmaakt van de PLO, acht Jeruzalem de hele Pales tijnse Organisatie voor de actie ver antwoordelijk. Mohsen zou in de PLO een positie innemen vergelijkbaar met die van minister van oorlog, al dus Jeruzalem. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De val van de 83-jarige premier Morarji Desai van India is in de eerste plaats het werk van zijn vorig jaar ontslagen minister van gezondheid Raj Narain, de man die er ruim twee jaar geleden in slaagde mevrouw Indira Gandhi aan de kant te schuiven. Het ontslag moet voor de premier toch enigszins als een opluchting ko men. hoezeer hij zich er tot het laatst toe tegen heeft verzet. Desai, die Ja renlang in de gevangenis heeft geze ten, zei onlangs nog over zijn verblijf daar: „In leder geval had ik daar niets om me druk over te maken, geen verantwoordelijkheid en geen plicht." Aanvankelijk zag het er naar uit dat de premier tot het laatst toe zijn positie zou blijven verdedigen. Voor gisteravond had hij een toe spraak tot het volk willen houden via radio en televisie, waarna hij van daag de stemming over de motie van wantrouwen zou hebben afgewacht. Represailles Het vreedzame karakter van de af loop van de gijzeling zal mogelijke represailles tegen de in Egypte wo nende Palestijnen kunnen voorko men. De Egyptische kranten lieten zich gisteren opvallend gematigd uit over de houding van de PLO, die, volgens een commentaar van Al Mis- .sa, „sedert kort luistert naar de stem van de redelijkheid en op het punt staat te gaan deelnemen aan de vre desbesprekingen". Volgens andere berichten in de Egyptische bladen zou de recente matiging in het Pales tijnse standpunt ingegeven zijn door de regeringen van Saoedi-Arabië en Jordanië. Ook in Egypte wordt de ontmoeting vorig weekeinde van Ara fat met Kreisky en Brandt be schouwd als een stap op weg naar de bereidheid van de PLO om aan het vredesproces deel te nemen. Fernandes Op het laatste moment heeft de pre mier hiervan afgezien. Dit weekeinde traden weer verscheidene parle mentsleden en ministers uit de rege- ringscoEilitie, onder wie de socialisti sche minister voor industrie George Fernandes, die meedeelde dat met hem de socialistische groep van de uit vijf groeperingen bestaande Jana- ta-coalitie het vertrouwen in Desai opzegde. Daarmee daalde het aantal stemmen waarop Desai in de 544 ze tels tellende Lok Sabha, het Indiase parlement, kon rekenen tot 200. Ook op de steun van de Communistische Partij kon Desai niet meer rekenen, nadat hij weigerde in te gaan op een voorstel van deze partij om de sta king bij de Nationale Bank van India wettig te verklaren in ruil voor haar steun. De rebellie tegen de regering van pre mier Desai werd geleid door Raj Na rain die door Desai vorig jaar ontsla gen werd als minister van gezond heid, omdat hij gevraagd had om een onderzoek naar beweerde corrupUe door de zoon van premier Desai. Kan ti. Enkele weken geleden trok Narain zich terug uit de Janata-groep en met hem een groot deel van zijn volgelin gen. Daarop trok een toenemend aan tal parlementariërs en uiteindelijk ook ministers de steun aan Desai in. Narain noemde de door hem opge richte nieuwe politieke groepering Janata 8. waarbij de letter S staat voor seculair, dat wil zeggen nJet aan religie gebonden. Een opgewonden parlementslid riep toen uit dat pre mier Desai zijn partij voortaan maar Janata C moest noemen, waarbij de letter C zou kunnen staan voor cor rupt, crimineel, door crises ver scheurd en meer dergelijke minder fraaie kwalifikaties. Geweld Desai's vermogen om het land leiding te geven kwam hevig in discussie na felle botsingen tussen leden van ver schillende kasten en conflicten tus sen hindoes en moslems. Een muiterij bij de politie liet de premier door het leger neerslaan, waarbij zeker vijfen twintig politiemensen en militairen om het leven kwamen. De rellen tus sen hindoes en moslems kostten aan zeker 150 personen het leven. Ook economisch is het land onder Desai een chaos geworden. Toen hij twee Jaar geleden aan het bewind kwam. beloofde hij binnen tien Jaar een eind aan de armoede in het land te maken. De discriminatie van de harijans, de kastelozen, zou binnen vijf Jaar een einde nemen. Maar al gauw bleek dat de aan de Janata- regering deelnemende partijen wei nig meer gemeen hadden dan een afkeer van mevrouw Gandhi. De po pulariteit van de premier daalde snel. Janata was en bleef een coalitie van vijf partijen. Dertien van de 48 ministers hebben het kabinet-Desal voortijdig verla ten. De socialistische leider Fernan des, die gisteren uittrad, liet weten, dat ook ministers die nog in het kabi net waren gebleven, voorstander wa ren van het aftreden van Desai. On der hen was ook minister van buiten landse zaken. Atal Bihari Vajpayee. Fernandes liet weten dat de kans groot is dat er op korte termijn een nieuwe regering gevormd zal worden. De vleugel van de hindoe-premier De sai, die ervan wordt verdacht nauwe contacten te onderhouden met de mi litante hindoe-beweging Rasjtriya Swayamsevak Sangh die verant woordelijk wordt geacht voor de bot- Morarji Desai, de afgetreden premier van India singen met de moslems zou in een nieuw kabinet niet terugkeren. Gandhi De kans dat de vroegere premier van India, mevrouw Indira Gandhi, even tueel na vervroegde verkiezingen te rugkomt. lijkt te verwaarlozen. 8teeds meer leden van haar toch al gescheurde Congrespartij scharen zich achter de eerste minister van de deelstaat Karantaka. DevraJ Urs. die door haar de partij was uitgezet. Urs heeft Inmiddels opgeroepen tot ver sterking van de eenheid in de partij zeker nu de politieke crisis een wisse ling van de wacht dichterbij brengt. Urs speculeerde daarmee duidelijk op samenwerking met de leider van het al eerder afgesplitste deel van de Congrespartij onder leiding van Swa- ran Singh. Samenwerking van Urs en Singh zou het definitieve einde bete kenen van Indira Ghandhl haar poli tieke carrière. Ook bij haar waren het de activiteiten van zoon 8andji die haar de politieke nekslag gaven. De sai en Gandhi weten het nu beiden: kinderen hebben is riskant in de Indi ase politiek. Syrië De Egyptische premier, Moestafa Khalil, die eerder de Palestijnse be vrijdingsorganisatie verantwoorde lijk had gesteld voor de aanslag op de ambassade, liet zich gisteren veel lo- vender uit over de houding van de PLO. In plaats daarvan werd de schuld voor de aanslag geschoven op de Syrische regering die door derge lijke acties het Egyptisch-Israëlische vredesinitiatief in de wielen zou wil len rijden. Ook in Israël werden gisteren derge lijke geluiden vernomen. Volgens Is raëlische woordvoerder is de naam „adelaars van de revolutie" een scherm om de ware identiteit van de bezetters te verhullen, in feite een commando-eenheid van de pro-Syri- IHERAN (Reuter, AP, AFP) Gevechten en aanslagen in Iraanse provincies Koerdistan, Khoezestan en West- '"jerbeidsjar, hebben het afgelopen weekeinde aan tientallen insen het leven gekost. Vooral in de Koerdenstad Marivan i de grens met Irak was de strijd zeer bloedig. Hier kwamen Iker 24 mensen om het leven. Van onze correspondent LISSABON De Portugese president Eanes heeft dit week einde nog geen datum voor de ontbinding van het Portugese parlement genoemd. Ook heeft Eanes nog geen eerste minis ter benoemd voor het zaken-kabinet dat de regering Mota Pinto op moet volgen. De formatie van dit kabinet kan nog op grote moeilijkheden stuiten. President Ramalho Eanes beloofde het Portugese volk een strikt neu traal zakenkabinet. Het regeringspro gramma van dit kabinet zal eerst nog ter goedkeuring aan het parlement worden voorgelegd, voordat dit ont bonden wordt. Wordt dit programma verworpen dan valt de nieuwe rege ring. In gevolge de grondwet ls ont binding van het parlement dan niet meer toegestaan. Pas nadat een rege ringsprogramma drie achtereenvol gende keren door het parlement ver worpen ls. mag en moet de president het parlement ontbinden. Het vormen van een neutrale rege ring zal nog een hele toer zijn. In het l Khon-amsjar in de olleprovincie loezestan kwamen gisteren zeker f mensen om het leven toen onbe- fdjnden een handgranaat in een mos- bljie gooiden. Er vielen 47 gewonden. (teen na <le aanslag bestormden esllkele honderden revolutionairen de u bning van de geestelijk leider van Arabische minderheid in de pro vide Sjeik Khaghani. Daarbij zijn 1 larschijnlijk vier doden gevallen. gouverneur van de stad Alavi 21 eft verklaard ontslag te zullen ne- n0*n omdat de regering in Teheran ets zou ondernemen om de rust te en weerkeren. eik Khaghani had eerder gewaar- luwd dat „contrarevolutionaire ichten met hulp van imperialis- l" Iran tot een tweede Libanon Jden maken. Hij leverde daarbij tiek op de regering-Bazargan. Zij bben ondanks herhaalde waar- mwingen geen antwoord kunnen ven, alleen maar holle redevoerin- ijkf De oliebronnen en -installaties J Ie eigendom van het gezamenlijke Iraanse volk zijn" zijn in gevaar, al dus de minderheidsleider. De in Teheran verschijnende krant Ettelaat meldt dat in de provincie West-Azerbeidsjan veel doden en ge wonden zijn gevallen bij gevechten, die uren hebben geduurd. Honderden gebouwen zouden in vlammen zijn opgegaan. In het noorden van Tehe ran is gisteren een moordaanslag ge pleegd op een naaste medewerker van de geestelijk leider van Iran aya tollah Khomeini. Ayatollah Razi Sji- razl kreeg schoten in de maagstreek, benen en hadden toen hij een moskee verliet. De groepering Forgan zou in middels verklaard hebben verant woordelijk te zijn voor de aanslag. Intussen zijn in Iran nieuwe execu ties verricht. Vier mensen zijn te rechtgesteld wegens „contrarevolu tionaire activiteiten" en in het oosten van het land stonden vier politieman nen voor vuurpeletons wegens het martelen en doden van demon stranten. De vier ontwapende Palestij nen steken hun hand in de lucht en maken: een victorie teken als ze door Turkse vei ligheidsmensen worden weg geleid van de Egyptische am bassade in Ankara, nadat ze zich hebben overgegeven. TOKIO (AP) De Cambodjaanse leider Heng Samrin, die het door Viet nam gesteund bewind in Phnom Penh leidt, lijkt bezig zijn positie te verliezen aan zijn minister van defen sie, Pen Sovan. Bij een ontmoeting met een delegatie van de Japanse communistische partij, nam Pen So van een duidelijk meer vooraan staande plaats in dan Heng Samrin. Pen Sovan verklaarde tegenover de Japanners dat de strijd tegen het pro- Chinese regime van Pol Pot nog steeds niet ten einde was. Hij zei verder dat het nieuwe bewind bezig is de totaal ontwrichte openbare voor zieningen in het land weer op gang te helpen. CARACAS (Reuter, AFP, AP) Venezuela wil verzet tegen de Nicaraguaanse president Somoza gaan bundelen. Dat moet dan gebeuren op een bijeenkomst vandaag ln de Venezolaanse hoofstad Caracas. Vertegenwoordigers van alle opposi tiegroeperingen tegen Somoza zijn na de conferentie van de landen van het Andespact naar Venezuela gekomen voor het overleg. Mario Chamorro van het brede oppositiefront noemde onder meer de Sandinisten, het brede oppositiefront, het nationale patriot tische front, de nationale bisschop penconferentie en de commissie voor de rechten van dc mens. Aan de bij eenkomst zullen de Organisatie van Amerikaanse Staten, het Rode Kruis en de Interamerikaanse mensenrech tencommissie als waarnemer deel nemen. Somoza is zaterdag weer naar zijn bunker in de Nicaraguaanse hoofstad Managua teruggekeerd nadat hij in Guatemala overleg had gepleegd met de leiders van dat land, Honduras en El Salvador. Somoza heeft zijn buur landen om militaire hulp gevraagd maar het is niet duidelijk of hem die steun ook is toegezegd. De drie lan den delen Nicaragua's mening dat het verzet in het land wordt aange wakkerd door de Cubanen maar zou den ln verband met de Amerikaanse houding tegenover Somoza aarzelen met hulp. De ex-president van Vene zuela Perez heeft al verklaard dat Somoza nu ieder moment zijn positie zal opgeven. Woordvoerders van de Junta van te genstanders van Somoza hebben zich zeer lovend uitgelaten over een ge sprek dat de Amerikaanse afgezant William Bowdler zaterdag met hen heeft gehad. De ontmoeting de laatste uit een lange reeks was „de positiefste sinds Bowdler twee weken geleden hier aankwam" aldus één van de woordvoerders. Ook werd meegedeeld dat de Junta een kabinet van achttien mensen heeft samenge steld. Troepen van Somoza hebben een fort heroverd nabij de door de Sandinis ten beheerde stad Masaya in het zui den van het land maar desondanks zouden Sandinistische guerrillastrij ders zich opmaken voor de laatste beslissende slag met de Nationale Garde van Nicaragua. De gardisten zouden langzamerhand zonder muni tie komen te zitten. Somoza heeft in een vraaggesprek met buitenlandse verslaggevers gezegd dat hij nog steeds bereid is al te treden maar dat de Garde en de nu regerende liberale partij een rol moeten kunnen blijven spelen. bijzonder wat betrert de uitvoering van de wet op de landhervorming is nauwelijks een neutrale politiek denkbaar. De linkse partijen zien het opschorten van de wet en de landte- ruggaven als neutraal. De conserva tieven beschouwen een „normale uit voering" van de wet als een afhande ling van lopende zaken. Komt de door Eanes te benoemen eerste minister het linkse standpunt tegemoet dan verliest de president het prestige dat hij met ontbinding van het parlement bij de conservatie ven Juist gewonnen heeft. Stelt het zakenkabinet zich op het conserva tieve standpunt dat is de kans groot dat haar programma door de linkse meerderheid verworpen wordt. De ontbinding van het parlement gaat dan echter niet door De Portugese communisten reageer den zaterdag positief op de presiden tiële toespraak. ZIJ waardeerden ln het bijzonder de toezegglnc van Ea nes dat de nieuwe verkiezingen slechts voor een jaar zullen gelden In kringen van de „democratische alli antie" het anti-marxistisch verkie zingsfront van sociaal- en christende mocraten zijn stemmen opgegaan de grondwettelijk voorgeschreven verkiezingen van 1980 na het houden van een volksreferendum te laten ver vallen. Het dit najaar te kiezen nieu we parlement zal op die manier de bevoegdheid krijgen tot het wijzigen van de half-sociaiistische grondwet. MOSKOU «Reuter» De Russische ruimtevaarders LJachow en Rjoemln doorbraken gisterochtend vroeg in het laboratorlum.Saljoet 6 het duur- record voor rulmtevluchten In no vember vorig Jaar was dit record door de vorige bemanning, Iwantsjenkow en Kowaljonok, gesteld op ruim 139 dagen. De huidige bewoners vierden hun mijlpaal met een dagje rust en tv-kljken. Dor Bert van Panhuis -• Britse Conservatieve regering lost deze week een belofte in die ve remier Margaret Thatcher aan het begin van de verkiezingscampagne ibJeeft gedaan. Het Lagerhuis zal zich morgen uitspreken over het al dan r i let herinvoeren van de doodstraf, bij de westerburen meestal als langing" aangeduid. jaar daarvoor was Ruth Ellis de laatste vrouw aan wie het doodvonnis werd vol trokken. dc: ït conservatieve parlementslid Eldon In riffiths. die ook adviseur is van de Britse m ilitiebond. mag van de leider van het ri igerhuis Norman St John-Stevas donder- sti een motie indienen waarin herinvoering ils ,rdt gevraagd. Griffiths en enkele geest- de rwanten hadden dit begin april bedongen •n] de moord door Ierse extremisten op de 'ry-schaduwminister voor Noord-Ierland. kl Neave. Diens auto werd in de uitrit 3g n de parkeergarage van het Lagerhuis *t een krachtige bom opgeblazen jj zien het feit dat Thatcher niet alleen orstander is van de doodstraf maar Nea- ook nog een persoonlijke vriend en advi- 5»ur van haar was, viel het de Conservatieve Ider niet moeilijk akkoord te gaan. Moch ten de Tories de verkiezingen winnen dan zou er zo spoedig mogelijk een stemming komen. En zo gebeurt dus. Galg De doodstraf is een onderwerp dat de Brit ten. ook al is ze tien jaar geleden na een proeftijd van vier jaar afgeschaft, nog tel kens weer in beweging brengt Recente on derzoeken hebben aangetoond dat onge veer driekwart van de bevolking in bepaal de gevallen de galg weer wil laten gebrui ken Dat is in 1964 voor het laatst gebeurd Toen werd voor het laatst onder het Britse strafrecht een man terechtgesteld; negen Een hoge gevangenisfunctionaris moest vo rige week in een vraaggesprek met The Observer dan ook toegeven nog nooit een schavot te hebben gezien en hetzelfde geldt voor zijn meeste collega's. Er bestaat trou wens nog maar één galg, die ln de gevange nis van de Zuidlondense wijk Wandsworth. Die staat daar voor de bestraffing van hoog verraad, waaroj) nog steeds de dood staat. Veel gevangenisautoriteiten mogen dan niet meer weten hoe een schavot eruit ziet, dat zal zeker niet gelden voor menig gewone burger. Tot aan de Jaren zestig was „hanging" een mengeling van volksver maak en publieke genoegdoening. De Con servatieve oud-minister van binnenlandse zaken Lord Carr herinnert zich nog de Cup Flnalachtige optochten naar de Londense vrouwengevangenis Holloway Het was een zomeravond in juli 1955 en de volgende dag zou bi) het krieken van de dageraad Ruth Ellis worden terechtgesteld Robert Carr. die in de verkeerschaos zat, was verbijsterd door deze reactie van het publiek. Tot dan had hij steeds voor handhaving van de stond op het standpunt: lieden, die dat doodstraf gestemd; sindsdien is hij over- soort dingen doen verdienen het niet verder tuigd tegen. .te leven." Op de Jaarcongressen van de Conservatieve partij blijkt ook dat de galg nog heel wat aanhangers heeft en de leiding moest steeds alle moeite doen om de kwestie uit het politieke programma te houden. De voor malige Schotse Toryparlementariër Teddy Taylor probeerde vorig Jaar zijn leider nog over te halen over de doodstraf ln leder geval een referendum te houden. HIJ was er als één van de weinigen van zijn partij die uit „het gewone volk" komt van over tuigd dat er een grote meerderheid voor wederinvoering zou blijken te zijn Links-rechts Maar het overgrote deel van zijn partijgeno ten in het Lagerhuis denkt daar anders over. Toen in 1969 op voorstel van Labour- afgevaardigde Silverman zonder hoofdelij ke stemming de proeftijd ln een afschaffing werd omgezet was er groot verzet in de Tory-banken. Maar voor- en tegenstanders van „hanging" vallen niet samen met de verdeling Jinks en recht*". In de Labour- partij is een weliswaar zeer kleine groep voorstanders en een zeer rechtse houwde gen als de Noord-Ier Enoch Powell heeft zich altijd voor afschaffing uitgesproken. Maar als er stemmen opgaan om de galg weer in gebruik te stellen dan komen die gewoonlijk van de kant van de Tory-fractie In het najaar van 1975 bij voorbeeld wilden de Conservatieven een artikel over de dood straf opnemen ln de toen aan de orde zijnde wet op de bestrijding van het terrorisme. De IRA. het verboden Ierse republikeinse leger had toen net enkele huisdrempelmoorden gepleegd in Londen en Tory-lelder Thatcher Vrije stemming Toch is het tijdstip nog ver dat de partij de doodstraf als programmapunt zal aanvaar den Hanging en bij voorbeeld de abor tus. zijn kwesties die zozeer met geweten en ethiek samenhangen dat er vrije stemmin gen aan worden verbonden. Komende don derdag zal blijken dat een aanzienlijk aan tal vooraanstaande conservatieven tegen wederinvoering is. Oud-premier Edward Heath bij voorbeeld, minister van land bouw Peter Walker, zijn collega sir Geoffrey Howe van financiën om enkele gezagheb bende (ex-)mlnisters van Thatcher te noemen. Maar het meeste gewicht leggen St John- Stevas en minister van binnenlandse zaken en Justitie en tevens vice-premier Willie Whltelaw in de schaal. Vooral Whitelaw weet waar hij het over heeft. Als minister voor Noord-Ierland onder Heath en ook nu weer heeft hij Inzicht ln het effect van de doodstraf op terroristische acties Whltelaw ls er van overtuigd dat herinvoering al was het alleen maar voor de zwaarste activi teiten slechts martelaren kweekt. Zoals The Economist onlangs schreef; „Als wij ln 1916 geen martelaren van de Ieren hadden gemaakt zou de IRA nu door Jongeren niet met zo'n geur van heroïek worden om geven De verwachting is dat er donderdag zo'n vijftig Lagerhuisleden meer tegen dan voor herinvoering zijn. Nog een flink aantal maar, en dat maakt tegenstanders van de galg toch wat bezorgd, telkens weer minder dan bij de vorige stemming.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5