Hauretanië beschuldigt >olisario van agressie Carter tobt met energie en zelfvertrouwen fWatertekort in Delhi VS offeren Somoza op voor behoud hegemonie Rode Brigades na twee maanden weer actief in Italië Gardisten openen vuur op Arabieren 'Honger wordt oorlog' Maffia-baas vermoord AE-top praat over Tanzaniaanse inval NICARAGUA GIRO: 1918108 -JJieuwe problemen voor regering-Desai Amerikaanse DC-10 weer de lucht in iïERDAG 14 JULI 1979 BUFTENLAND TROUW/KWARTET JNROVIA (AP, AFP, Reuter) De aanval van het bevrijdingsfront voor de West-Sahara (lisario) op het grensplaatsje Tichla is een „openlijke daad van agressie". zei de Mauretaanse minister van tenlandse zaken Abdallah tijdens conferentie van de Organisatie I Afrikaanse Eenheid, die in de |fdstad van Liberia. Monrovia, rdt gehouden. lallah sprak van een „verachtelij- laad", en van een „belediging voor ternationale gemeenschap, met ie de OAE". Volgens de minister !t Mauretanië echter voorstander zelfbeschikkingsrecht voor de Bt-Sahara. en een dialoog met Po lio De dunbevolkte maar mine- lrijke West-Sahara was aanvanke- Spaans gebied en is nu opgedeeld ir Mauretanië en Marokko. Polisa dat wordt gesteund door Algerije, set zich daar met hand en tand De afgelopen tijd werd een tand tegenover Mauretanië in it genomen, maar dit is met de ïval op Tichla waarover verder n bijzonderheden bekend zijn irbroken. sul ienden che»lallah zei dat Mauretanië zijn iditionele vrienden" (met name d i„ nkrijk en Marokko) om steun zal gen Een zegsman van Polisario, als waarnemer aan de OAE-con- ntie deelneemt, bevestigde het istafken van het bestand en de aanval Tichla. Polisario blijft echter be- moto tot onderhandelingen met Mau- ernii anië, zo zei hij, over „een juiste ings eling" voor het conflict. zelfbeschikkingsrecht, maar dat het daartoe tot nu toe niet is gekomen. Er werd gepleit voor een volksstem ming. waarover de Afrikaanse leiders nu in Monrovia een oordeel moeten vellen. Marokko is fel gekant tegen een dergelijk referendum. Ontmoeting Gro I s in kas Tijdens de komende topconferentie zal een ontmoeting plaats vinden tus sen president Nyerere van Tanzania en zijn Soedanese ambtgenoot Ni- meiri, waarbij vooral gepraat zal wor den over de Tanzaniaanse inval in Oeganda. De verdrijving van dictator Idi Amin is in flagrante strijd met het handvest van de OAE; maar in feite zijn maar weinig Afrikaanse leiders rouwig over zijn val. Soedan, waar heen veel Oegandezen zijn gevlucht, heeft na lang aarzelen de Tanzani aanse actie veroordeeld. zullen hun plan nu voorleggen aan de staatshoofden en regeringsleiders. Tijdens hun topconferentie zullen er naar verwachting nog harde noten over worden gekraakt. Ook besloten de ministers tot een onderzoek naar de Afrikaans-Arabi sche samenwerking, zonder dat de kwestie-Egypte met zoveel woorden aan de orde kwam. Egypte wordt met name door Libië als een „verrader" beschouwd vanwege de toenadering tot Israël, maar slechts weinig andere Afrikaanse landen zijn het Noordafri- kaanse land in dit standpunt ge volgd. Zij raken steeds meer veront waardigd over de zeer bescheiden economische steun die zij krijgen van de schatrijke Arabische olielanden. Gepleit is voor meer multilaterale hulp (van Arabische landen gezamen lijk) in plaats van bilateraal (afzon derlijke donors, die dan de ontvan gende Afrikaanse landen de duim schroeven kunnen aanzetten). Gisteren hebben de eerste Tanzani aanse militairen (ongeveer 1500 man) Tplefifrdin Oeganda verlaten. Tegen de blijven- de aanwezigheid van de troepen macht van ongeveer 45.000 Tanzani aanse militairen groeit het verzet on der de Oegandezen. ook al omdat een deel zich zou misdragen. ministersconferentie van de OAE Merejrdt volgende week gevolgd door de ikovjeenkomst van staatshoofden en re- jnlai ingsleiders. Ook daar dreigt de leebjestie West-Sahara weer een heet ijzer te worden, net als tijdens topconferentie vorig jaar in Khar- (Soedan). Er werd toen een stu- commissie opgericht die tot de r tsom is gekomen dat de bewoners de West-Sahara recht hebben op De Oegandese president Binaisa. het tweede staatshoofd na de val van Amin, prees de Tanzanianen als „hel den". De Tanzaniaanse minister van defensie Kawawa zei dat zijn land niet van plan is haar „socialistische politiek" naar Oeganda uit te voeren. Een inval als die van Tanzania in het buurland Oeganda zou mogeüjk in de toekomst kunnen worden voorkomen door de oprichting van een „vredes macht" die in geval van een crisis op het Afrikaanse continent zou moeten optreden. De ministers zijn het in Monrovia eens geworden over de op richting van zo'n „vredesmacht" en en"; aagt t in ork t in ROME (AP, ANP) Blijvende honger in de wereld zal uiteindelijk tot oorlog leiden. Die sombere voorspelling deed de Amerikaanse verte genwoordiger bij de Verenigde Naties, Andrew Young, tijdens de ptattelandsconferentie, in Rome. Young zei dat als de wereld voorbij blijft gaan aan de noden van de arme boeren in de wereld, dat gevaar voor „staatsgrepen en revolu ties" inhoudt. Hij beloofde steun aan landen die grond van de rijke grootgrondbezitters willen opkopen om het te verdelen onder de armen. Volgens de Tanzaniaanse president Julius Nyerere is overdragen van grond en macht aan de bevolking van het platteland in de derde wereld, de enige manier om de armoede in de derde wereld uit te bannen. Om landhervormingen tot een succes te maken moet de conferentie politieke middelen niet schuwen, zo zei hij. Volgens Nyerere is de huidige hulp voor het platteland in de derde wereld „bedrieglijk" omdat de baten terugvloeien naar de plaats van herkomst (de gevers). De armen moeten meer politieke zeggenschap' krijgen, aldus Nyerere, die verder zei dat de landbouw in de derde wereld moet dienen om de bevolking te voeden, en niet om geld mee te verdienen door export. Ten slotte hebben de ministers een telegram gestuurd aan president Car ter. waarin zijn ontmoeting met pre mier Muzorewa van Zimbabwe <Rho- desië) veroordeeld wordt. Gepleit wordt voor verharding van de sanc ties tegenover Zimbabwe (Rhodesië). Carter heeft Muzorewa laten weten dat het embargo in ieder geval niet zal worden opgeheven. De zwarte premier van Zimbabwe (Rhodesië) was over opheffing zelf aanvankelijk nogal optimistisch, en spreidt thans in Groot-Brittannië eenzelfde soort optimisme ten toon. „Ik verwacht dat premier Thatcher toont dat zij een „ijzeren vuist" heeft en het embargo voor het begin van de Gemenebest-conferentie opheft." zei Muzorewa in Londen. De conferentie van Groot-Brittannië en haar vroege re koloniën wordt later deze maand in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka ge houden. ADVERTENTIE Van één onzer redacteuren Als de rede die president Carter zondagavond over zijn Amerikanen wil uitstorten, toch weer wat tegenvalt, mag hem geen gebrek aan voorbereiding worden verweten. Ruim tien dagen geleden heeft hij in zijn buitenverblijf Camp David er over gedacht en gepraat, niet alleen met zijn eigen staf. maar okk met adviseurs van buiten, zoals vooraanstaande politici en wetenschapsmensen. NEW YORK (Reuter. AFP) - Carmine Lillo Galante, de mach tigste man van de Amerikaanse maffia, is in een Italiaans restau rant in Brooklyn in New York doodgeschoten door drie gemas kerde mannen. Galante was meer dan vijftig jaar betrokken bij de georganiseerde misdaad in de Verenigde Staten. Het was vooral de handel in narcotica die de ba sis legde van Galante's positie. Galante volgde in 1976 Carlo Gambio op als de baas der bazen in de maffia. Galante overleed geheel in de stijl waaraan hij gewend was. doorzeefd met kogels en niet zoals Gambino rustig in bed. Met Galante lieten ook een lijfwacht en de eigenaar van het restaurant het leven. De politie was gister avond op zoek naar twee andere bewakers van Galante, die de be nen namen voordat de politie ten tonele verscheen. Zij kunnen mis schien opheldering geven over de identiteit van de plegers van de aanslag. Waarschijnlijker is dat de misdaad de zaak intern tot een oplossing brengt. De dochter van Galante. Nina, probeerde gisteren vergeefs te voorkomen dat zij op de foto kwam (rechts). Toen de fotograaf afknipte, ging zij onmiddellijk achter hem aan (boven). Telegram 29 juni: Latijns-Amerikaanse federatie van landbewerkers vraagt dringend hulp stop Duizenden boerenfamilies door oorlogsgeweld verdreven stop Eigen middelen onvoldoende tn.v. CLAT-Nederland te Utrecht ROME (AFP. AP, Reuter) Na een pauze van twee maanden hebben de Rode Brigades in Italië gisteren opnieuw toegesla gen. Slachtoffer was de 52-jarige luitenant-kolonel Antonio Varisco van de para-militaire carabinieri. De nieuwe actie van de Rode Brigades komt op het moment dat Italië diep in een politieke crisis zit, terwijl het toeristenseizoen naar het hoog tepunt loopt. uo» 'EW DELHI (Reuter, AP) ■fm (aast alle moeilijkheden die m: e Indiase premier Desai al eeft (het verlies van de meer- erheid in het parlement, het ["jj regiopen van ministers) is nu ■rv. ok nog een watertekort in de iïï oofdstad New Delhi y ekomen. 'ienduizend werknemers van de wa- ïrleiding zijn in staking gegaan, is 'aardoor de zitting van het parle- v 8 lent geschorst moest worden. De stemming over de motie van wan trouwen tegen de regering-Desai zal nu niet maandag, maar pas later vol gende week plaatsvinden. Er brak groot rumoer uit in het Lager huis toen minister voor watervoorzie ning Bakht de nationalistische hin doebeweging Jana Singh verantwoor delijk stelde voor de staking. Leden van de oppositie overschreeuwden de bewindsman. „Is er nog een regering in dit land vandaag de dag", vroeg een van de oppositieleden, terwijl an deren riepen „water, water". Tankau to's zijn ingeschakeld om de water voorziening veilig te stellen, en het inzetten van militairen wordt niet uit gesloten. Inmiddels zijn vijf ministers afgetre den, die allen horen tot de vleugel van vice-premier Charan Singh, wiens vertrek nog steeds wordt verwacht. De regering-Desai. die twee jaar gele den de Congrespartij van mevrouw Gandhi ruimschoots versloeg, is twee jaar aan het bewind. Deze heeft Singh aangeboden samen met hem een nieuw kabinet te vormen, als hij nu zijn ministerspost opgeeft. Varisco werd doodgeschoten terwijl hij in zijn auto in Rome langs een zeer drukke straat langs de Tiber reed. De politie richtte onmiddellijk wegblok kades op, installeerde rellen-politie met kogelvrije vesten en zond heli kopters de lucht in. maar slaagde er niet in de daders te pakken te krijgen. Even later meldde een lid van de Rode Brigades zich telefonisch bij het Italiaanse persbureau ANSA met de mededeling dat zij verantwoorde lijk zijn voor de aanslag. Het was van Varisco bekend sedert de moord op de Italiaanse oud-pre mier Aldo Moro, dat hij op de doden lijst van de Rode Brigades stond, maar merkwaardigerwijs deelde de Rode Brigadist die belde mee dat Varisco de rechterhand was van gene raal Dalla Chiesa, die aan het hoofd staat van de politie-afdeling die zich speciaal bezig houdt met de bestrij ding van het terrorisme. Dat is echter niet het geval Varisco was met name verantwoordelijk voor het transport van gevangenen tussen de rechtbank en de gevangenis. Craxi De aanslag vindt plaats op het mo ment dat de leider van de Italiaanse socialisten. Bettino Craxi, bezig is met pogingen een nieuwe regering te vormen, waarvan hij mogelijk zelf* premier zou worden. Craxi sprak gis teren tegenover het hoofd van de carabinieri zijn afschuw uit over de daad van terreur van de Rode Briga des. Kolonel Varisco, die niet ge trouwd was en over enkele maanden de dienst zou verlaten, is het zestien de slachtoffer van politiek geweld dit jaar. De nieuwe aanslag betekent een ern stige tegenslag voor het bij de Itali aanse autoriteiten levende idee dat het politieke geweld in het land op zijn retour is. Twintig personen zijn licht gewond geraakt toen een reizigerstrein op een locomotief botste bij Bruneck in Zuid-Tirol. Het ongeluk gebeurde op zeventig kilometer van Alto Adige. In Sardinië is in de nacht van donder dag op vrijdag een echtpaar het slachtoffer geworden van een ontvoe ring. Men neemt aan dat het de ont voerders gaat om het verkrijgen van een aanzienlijk losgeld. Het gebeurt op dit eiland wel vaker dat rijke va kantiegangers om deze reden ont voerd worden. WASHINGTON (AP. Reuter) - De Amerikaanse rijksluchtvaartdienst heeft het vliegverbod voor alie DC-10 toestellen opgeheven. In de Verenig de Staten staan 138 DC-10's geregis treerd. Die lange tijd van voorbereiding heeft de stroom van geruchten goed op gang gebracht. Wat broedt Carter toch uit. daar in Camp David?, zo vraagt de pers zich af die het moet doen met de dagelijkse weinig zeg gende verklaringen van woordvoer der Jody Powell. Ze hebben al een prachtig antwoord gehad van het Witte Huis „De presi dent ontwikkelt een beleid dat onze samenleving de rest van deze eeuw zal bepalen en gestalte geven." Voor zoiets behoor je inderdaad even de tijd te nemen. Waarschijnlijk is het overigens niet dat Carter echt nog denkt een de hele samenleving om vattend toekomstplan te kunnen ma ken. Als hij eén les heeft kunnen leren de afgelopen twee en een half jaar dan is het wel dat de mogelijkheden om richting te geven aan een samen leving zeer beperkt zijn. zelfs voor de president van de Verenigde Staten. Bekwame man In de berichten die uit Washington komen heet het dat de president de afgelopen dagen herhaaldelijk blijk heeft gegeven van twijfel aan zijn eigen vermogen leiding te geven. Hij zou een paar keer hebben geklaagd over wat er allemaal fout gaat in de maatschappij door het „zedelijk ver val". Sprekend over de topconferen tie met de andere westerse leiders in Tokio zou hij hebben gezegd: „Al die mensen, meer ervaren en bekwamer dan ik ben. keken naar mij op als leider van de vrije wereld. En ik ben slechts één man," Het mag geen wonder heten als Car ter zo nu en dan door twijfel zou worden bevangen. Hij staat er mo menteel bepaald slecht voor. Zijn po pulariteit is de afgelopen maanden gestaag blijven dalen. Het publiek is Carters successen in het Midden-Oos ten al weer vergeten. Het lijkt bijna geheel in beslag te worden genomen door het ongemak dat de benzine- schaarste meebrengt voor mensen die zich alleen maar met te grote auto's kunnen verplaatsen. Ze kunnen Carter niet verwijten dat hij de energieproblemen heeft onder schat. Al aan het begin van zijn ambtsperiode heeft hij afremming van het energieverbruik hoog op zijn lijstje van doelstellingen gezet Maar het plan dat hij daarvoor ontwikkel de is door het Congres ernstig ver traagd en verdund. En voordat het enig resultaat heeft kunnen hebben is daar de nieuwe schaarste. Geen standje De president zou nu het volk onder de neus kunnen wrijven dat hij altijd al heeft gezegd dat het zo niet door kon gaan met het energieverbruik, maar daar heeft hij alleen zichzelf maar mee. Het volk wil van zijn leider geen standje, maar een oplossing. Die is er wel. maar moet voor een groot deel van dat volk zelf komen, dat zijn levenspatroon aanzienlijk zal moeten veranderen om het energieverbruik te drukken. Maar daar kan dan weer de twijfel van Carter beginnen, want het ont breekt hem kennelijk aan het vermo gen de huidige stemming van onge noegen om te buigen naar iets posi tievers. Uit de ervaring van dit voor jaar zou in de Verenigde Staten een wat redelijker omgang met de ener giebronnen moeten kunnen ontstaan Nu schijnt iedereen nog enorm zijn best te doen om een paar liter benzine te bemachtigen. Geleidelijk aan zou den de mensen eens kunnen gaan denken aan veranderingen in hun manier van leven. De opdracht waar Carter nu voor staat is de sleutel te vinden waarmee dat proces van paniek naar aanpas sing op gang kan worden gebracht. Dat is een mooie opdracht voor ie mand die leiding aan een natie wil geven, maar voor Carter komt zij op het moment dat het volk geen ver trouwen meer in hem heeft en hij bij alles wat hij doet steeds nadrukkelij ker zijn kansen op herverkiezing moet laten meewegen. Wanhopig De president kan niet doen alsof hij ineens de steen der wijzen heeft ge vonden en van nu af aan alles goed zal gaan. Hij kan niet doen alsof er de afgelopen twee Jaar iemand anders in het Witte Huis heeft gezeten. Aan de andere kant moet zijn aanpak fris genoeg zijn om te kunnen inspireren. Inderdaad een situatie om wanhopig van te worden. Zondagavond zullen de Amerikanen horen hoe hun presi dent zich daaruit denkt te redden. ABADAN (Reuter, AP) Gewapende mannen hebben giste ren het vuur geopend op een menigte van enkele duizenden Arabieren in Abadan die demonstreerden voor zelfbestuur van de provincie Khoezistan. De aanslag was de zoveelste botsing tussen Arabieren en de islamitische revolutionaire gardisten in deze streek. Bij de schietpartij in Abadan vielen slechts enkele gewonden. Bij eerdere botsingen zijn al enkele tientallen doden gevallen De gisteren gehou den demonstratie was gericht op het .ontslag van de gouverneur van Khoe zistan. generaal Achmed Madam, die verantwoordelijk wordt geacht voor de dood van 200 Arabieren bij botsin gen met de militie van de centrale regering in mei en juni. Terwijl de Arabieren demonstreerden voor meer onafhankelijkheid, hielden islamiti sche gardisten een optocht met het lijk van een door Arabieren omge brachte gardist. Deze liet het leven bij een incident op het eiland Minoo tn de grensrivier tussen Iran en Irak afgelopen donderdag. Hij was een van de twaalf gardisten die daar het leven lieten. Deze w eek vonden er ook verschillen de explosies plaats bij oliepijpleidin gen in Khoezistan. waardoor de span ning in het gebied, waarvan de meer derheid van de bevolking uit Arabie ren bestaat, verder opliep. Over de ontsporing van een trein in het noor den van Iran. waarbij eergisteren ne gen mensen de dood vonden, is niets naders bekend gemaakt. Niet uitge sloten wordt dat het ook hier om sabotage ging oor Wim Jansen 11 )e Verenigde Staten hebben hun trouwste bondgenoot in Centraal- imerika als een pion opgeofferd in de strijd om de hegemonie in dit lébied. Niet de schendingen van de rechten van de mens, maar de angst 'oor een marxistisch regime waren er de oorzaak van dat Carter 1 Resident Somoza van Nicaragua de rug toekeerde. op de openbare orde. die de generaals onbe perkte macht geeft, zal versoepelen en mis schien zelfs afschaffen. Honduras kondigde voor volgend jaar verkiezingen aan. De Amerikanen zijn tot de conclusie gekomen dat te harde dictaturen uiteindelijk wel een opstand uit móeten lokken. Onvermijdelijk d$: Vie in Washington over Nicaragua spreekt. ;omt niet onder de dominotheorie uit. Vriendjes van Somoza in het Amerikaanse ngres jagen dit spook dankbaar door de egeringsgebouwen en in brandbrieven aan Jarter komt het woord domino veelvuldig 'oor Als Nicaragua in handen valt van Inks extremisten, kan het niet lang meer luren of El Salvador zal volgen. Dan is het log maar een kwestie van tijd of ook Hon- luras en Guatemala zullen vallen, zo rede- leert de Somoza-lobby in Washington on- ier leiding van het democratische congres- id John Murphy. Via pagina-grote adver- ienties in de New York Times en pressie op ïarter proberen zij te bereiken dat Somoza toste wat kost in het zadel wordt gehouden. Revolutie pet Witte Huis is inmiddels tot de conclusie Bekomen dat dit geen haalbare Jcaart meer Rs en heeft besloten de kool opfte offeren om tenminste nog de geit te sparen Door So- btioza openlijk te laten vallen kunnen de jVerenigde Staten nu gemakkeüjker onder- jhandplen met de sandinisten over een ge- Inatigde regering, die in de toekomst bereid pal zijn tot samenwerken. De Amerikanen beschouwen Nicaragua als een toetssteen. Het hele gebied broeit. De revolutie op Cuba straalt uit naar de landen met een dictatoriaal bewind. Na Jamaica zijn er de afgelopen maanden ook al linkse bewegingen op de Caraïbische eilanden Do minica, Grenada en St. Lucia aan de macht gekomen. Ook al is het niet waarschijnlijk dat onmid dellijk na Nicaragua de andere landen als dominostenen zullen vallen, dan zullen toch de guerrillabewegingen in Honduras, El Sal vador en Guatemala moed putten uit de strijd in het buurland. De voorwaarden voor een gewapende opstand grote armoede, werkeloosheid, dictatuur en schending van de mensenrechten zijn in deze landen overvloedig aanwezig. In Guatemala en El Salvador is de uitstraling van de strijd in Ncaragua het laatste half jaar al duidelijk te merken in een verheviging van guerrilla acties. De Verenigde Staten doen hun best zich hiertegen in te dekken door bij de militaire regeringen in deze landen aan te dringen op matiging. Zo maakte generaal Romero van El Salvador onlangs bekend dat hij de wet Toen de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Nicaragua. Lawrence Pelzullo. vorige maand zijn opwachting maakte bij Somoza. maakte hij van de gelegenheid gebruik om de president te vertellen dat Carter hem liever zag gaan. Volgens de geruchten zou Somoza hebben toegegeven dat zijn aftre den onvermijdelijk is. Hij zou echter ook om uitstel en militaire hulp hebben ge vraagd. zodat hij voor zijn heengaan in ieder geval eerst nog de eer van een militai re overwinning mocht smaken Hoewel het voor Washington een zeer verlei delijk voorstel was. was het niet te accepte ren. Carter had openlijk een wapenembargo afgekondigd en was bovendien toen al in contact met de sandinisten. Ook heeft de moord door de Nationale Garde van Somo za op de Amerikaanse cameraman Bill Ste wart een belangrijke rol gespeeld. Op het moment dat de publieke opinie zich zorgen ging maken over het ..oprukkende marxis me" in de zuiderlijke buurlanden, brachten de weerzinwekkende beelden van Stewarts executie iedere sympathie voor Somoza om zeep. De Sandinisten hebben nooit gezegd te stre- President Somoza, Een groep artsen heeft gisteren in l'trecht de stichting medisch comité Nicaragua opgericht om slachtoffers van de burgeroorlog in Nicaragua medische hulp te verlenen zo is vrij dag in Utrecht meegedeeld. De art sen willen geld inzamelen dat in overleg met het internationale Rode Kruis ter plaatse besteed gaat wor den aan medicamenten en medisch instrumentarium. Daarvoor hebben zij het gironummer 4143009 openge steld. t.n.v. de stichting medisch co mité Nicaragua in Utrecht. ven naar een marxistische regering. En ook hebben ze nooit verkondigd geen diploma tieke relaties met de Verenigde Staten te willen. Wel stellen ze het land. dat de Somo- za-dynastlc veertig jaar geleden in het zadel hielp en het daar sindsdien krampachting in heeft gehouden, verantwoordelijk voor de grote armoede in het land. In de voorlopige regering van de Sandinis ten. die uit vijf mensen bestaat, zit slechts één marxist Daniel Ortega Verder heeft daarin Violeta de Chamorro zitting, als ver tegenwoordigster van één van de leidende grote ondernemersfamilies in Nicaragua. Een ander lid van deze Junta, de multimiljo nair en bekende zakenman Alfonso Robélo. is met de beste wil ter wereld geen marxist te noemen. De overige twee zijn socialisten Gematigd Toch heeft Amerika geoordeeld dat de hui dige voorlopige regering niet bTeed genoeg is opgezet Volgens de Sandinisten hééft ambassadeur Pezzullo eerst geprobeerd de gematigde leden van de junta over te halen er uit te stappen. Nu dit niet gelukt is. eist hij uitbreiding van de voorlopige regering met een aantal ..gematigde figuren", alvo rens over te gaan tot erkenning. Die gematigde personen zouden dan moe ten komen uit de huidige kringen rond Somoza. die zich niet al te extreem hebben opgesteld Voor de Sandinisten is dit niet te accepteren. Dat is zoiets als na de overwin ning in de oorlog van 1640-45 een aantal Nazi's in de nieuwe regering van West- Duitsland op te moeten nemen. De Sandi nisten wijzen er op dat zij niet vechten om een president het land uit te krijgen, maar een systeem, het somozisme. Het is niet ondenkbaar dat de Verenigde Staten proberen de voorlopige regering zo danig te verbreden, dat er straks een on werkbare coalitie ontstaat. Hetzelfde is ook gebeurd na de oorlog in september vorig jaar. toen op aandringen van de Verenigde Staten het Breed Oppositiefront (FAO) tot stand kwam Deze tegen Somoza gerichte politieke beweging verloor aan kracht en vlei uiteindelijk uiteen door Innerlijke ver deeldheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7