Piet Nak loste een belofte in Tekening van een lezer I jJnifil-militair gewond "rouw Commentaar Neem die tijger achterop! Snel Esso-tijgerjack: f 12,50. pas op met etiketten plakken 5E foningnood [abinet wil meer doen voor toerist beeldschrift stuur 'n brief taaie kip opgelucht mest-w.c. TERDAG 14 JULI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET hebben we de illusie mogen iteren dat het begrip woning- in de jaren zeventig geleide- uit de actualiteit zou verdwij- Minister Gruijters van volks- lesting waarschuwde in 1975 al voor dreigende leegstand, mededeling waarmee een tijd- van al maar voortdurende gtekorten leek te worden af- iten. We weten nu wel beter, cijfers van het ministerie van luisvesting, die deze week nd werden, hebben het nog goed duidelijk gemaakt: nog ver in de jaren tachtig zal de :id te kampen hebben met feitelijk tekort aan woningen, in de jaren tachtig zal er voor groot aantal Nederlanders behoorlijke huisvesting be- :baar zijn en omdat wonen tot eerste levensbehoeften be ul. mag dat inderdaad een >dsituatie heten. betekent uiteraard niet dat „woningnood" nog precies elfde is als in de jaren vijftig, is eigenlijk niet meer juist te eken van een „nationaal" pro em. alsof het zich overal even ilijk zou doen gevoelen. In toe- nende mate wordt de woning- >d een regionaal probleem, ar dan wel met dien verstande de betrefffende regio het htst bevolkte deel van Neder- d is. Het mag waar zijn dat er laf Zeeland tot Groningen wo- gzoekenden staan geregis treerd, de echte pijn wordt toch geleden in de steden in het westen van het land. En als er buiten de randstad noodgebieden kunnen worden aangewezen, dan zullen dat ook vooral weer de verstede lijkte gebieden zijn. Het lijkt daarom voor de hand te liggen dat de overheid zich bij de bestrijding van huisvestingsproble men zal gaan concentreren op de steden. Dat maakt het er voor de verantwoordelijke bewindsman niet eenvoudiger op. Immers, in de verstedelijkte gebieden, met name in het westen, ontbreekt de ruimte voor grootscheepse nieuwbouw. Bovendien zal de noodzakelijke verbetering van het bestaande be stand het aantal beschikbare wo ningen bepaald niet vergroten. Uitbreiding van het aantal wonin gen in de grote steden en stadsver nieuwing op grote schaal zullen veel vergen van de overheid. Staatssecretaris Brokx heeft deze week laten doorschemeren dat bij het kabinet wel degelijk de wil bestaat iets te doen aan het wo ningprobleem. Dat is verheugend, maar een oordeel over het beleid (dat pas over twee maanden wordt geopenbaard) kan niet alleen zijn gebaseerd op het cijfer waarmee de totale woningproduktie om hoog wordt gebracht. Er is behoef te aan gerichte maatregelen, die de nood lenigen daar waar zij het grootst is. i. n een onzer verslaggevers n En HAAG Bij een explosie van i aanvalshandgranaat is gisteren 34-jarige eerste luitenant Leo Hoo gwerf, die deel uitmaakt van het derlandse Unifil-detachement in lid-Libanon, ernstig gewond ge- akt. Volgens de Legervoorlichtings- inst verkeert hij niet in levensge- Nederlandsè officier liep verwon- ïgen op aan zijn rechteroog en an onze parlementsredactie EN HAAG Het kabinet gaat laatregelen nemen om het toerisme ons land aantrekkelijker te maken de werkgelegenheid in deze sector verbeteren. De toeristische propa- inda zal in binnen- en buitenland orden opgevoerd, de accommodatie il worden gemoderniseerd en verbe rd, als ook de dienstverlening aan leristen. Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN Het mooiste cadeau dat Piet Nak ooit in zijn leven heeft mogen ontvangen, hangt als een kostbaar museumstuk in zijn woonka mer. Het is een schilderij dat hem door zijn vroegere collega's van de Amsterdamse stadsreinigingsdienst werd geschonken. Een afbeelding van de Noordermarkt aan de rand van de Jordaan waar hij in die gedenkwaardige namiddag van 24 februari 1941 zijn collega's van de stadsreiniging en de afdeling bestratingen oproept tot verzet tegen de eerste deportaties van Amsterdamse joden. In de twee daarop volgende dagen werd aan zijn oproep massaal gehoor gegeven. Deze grootscheep se provocatie tegen de bezetter zou de geschiedenis ingaan als de Februaristaking. Nog geen vierentwintig uur na het uitbreken van de sta king werd Piet Nak opge pakt en vier dagen lang gru welijk mishandeld. Zoda nig. dat hij korte tijd later voor zijn werkzaamheden werd afgekeurd. Als actief CPN-lid ging hij niettemin door met verzetsactivitei ten onder meer met het stencillen van de illegale Waarheid en werd daarna nog tweemaal opgepakt. Wellicht door het toen nog ontbreken van een goed ge oliede Sicherheitsdienst („het ging allemaal nog een beetje op z'n janboerefluit jes") overleefde hij de oor log. Zo niet zijn vriend Wil lem Kraan, met wie hij sa men het startsein tot de Fe bruaristaking had gegeven. Met nog zeventien anderen uit de' verzetsgroep werd deze gefusilleerd op de Leusderheide. Geen spijt Nu zijn jaren geteld zijn, vraagt Piet Nak zich af of hij dit alles wel had mogen doen. „Als je beseft dat van onze groep maar liefst acht tien mensen in de kracht van hun leven voor het vuurpeloton zijn gesneu veld, blijft je dat gevoel be kruipen. Maar ik heb er geen spijt van, want ik heb altijd gehandeld naar mijn geweten." Willem Kraan bracht Piet Nak tot een belofte, die hem in zijn latere leven nooit meer zou loslaten. Hij zwoer te blijven strijden tegen on recht. waar en wanneer dat ook maar mogelijk was. Al gauw weekte hij zich los van de CPN, omdat hij meende dat niet een partij maar de mensheid zijn doel was. Dat heeft hij geweten. Zijn mi nachting voor het politieke bedrijf is hem door tal van politici niet in dank afgeno men, niet het minst door zijn vroegere partijgenoten. Door voortdurend zijn nek uit te steken baarde hij in de loop der jaren een grote reeks conflicten, die eigen lijk niet strookten met zijn zachte natuur. Dat maakt van de nu 73-jarige Piet Nak soms een teleurgesteld mens. Nog steeds kan hij met schorre stem spreken over dat incident zo'n twin tig jaar geleden, toen hem bij een herdenking van de Februaristaking staande op de voorste rij werd gevraagd of hij wel over een uitnodigingskaart beschik te. Die uitnodigingen kreeg Piet Nak al jaren niet meer. Diep ontgoocheld keerde hij huiswaarts en in latere jaren zou hij in alle een zaamheid het gebeuren her denken. Goochelaar De dramatische dood van Maar overeenkomstig de Piet Nak nu: „Ik heb green spijt". Nak (derde van links) tijdens een massale Vietnamdemonstratie in Amsterdam in 1967. toon van ons lange gesprek mogen we ook niet te pessi mistisch zijn. Een korte le vensloop. Als laatste uit een gezin van veertien kinderen verdiende Piet zijn eerste stuivers als rateljongen bij de Amsterdamse gemeente reiniging. Bij dezelfde dienst klom hij op tot koet sier en later chauffeur. Na de oorlog wilde hij op tot koetsier en later chauffeur Na de oorlog wilde hij een tabakswinkeltje beginnen, maar hij kreeg er de vergun ning niet voor. Hetzelfde lot wachtte hem toen hij zijn krachten wilde wijden aan respectievelijk een taxi- en textielbedrijfje. Toch geen nood. Als zeventienjarige jongen was hij al een ver dienstelijk goochelaar en binnen niet al te lange tijd bouwde hij een voortreffe lijk programma op waar mee hij uitgebreide tour nees ging maken, tot in vele Europese landen toe, en dat alles onder de naam Piétro Nakaro. Maar zijn strijdvaardigheid liet hem niet los. Halverwe ge de jaren zestig priemde een bijna alledaags krante- bericht zijn geweten. Een kwart miljoen doden in Vietnam, en driekwart, mil joen gewonden. Hij richtte het Nationaal Comité Viet nam op. de voorloper van het latere Medisch Comité Vietnam (een fusie die ook al niet zonder de nodige conflicten passeerde) en liep voorop in tal van ge denkwaardige massade monstraties, die uiteinde lijk de wereldopinie danig zouden keren. Hij was mede-oprichter van het Palestina Comité, toen bij hem het besef doordrong dat hoezeer hij zich ook had ingezet voor het lot van Joden in de oorlog de strijd van de Palestijnen op zichzelf een rechtvaardige zaak was. Maar hij haakte weer af toen deze beweging zich statutair in dienst wil de gaan stellen van de „we reldrevolutie". Niet buigen Ook nu weer werd hem vaak tweeslachtigheid verweten Door zijn weigering om te buigen voor de zogenaamde politieke rechtlijnigheid, heert Piet Nak zijn tegen standers nooit goed duide lijk kunnen maken dat hij zich van nature niet voor een karretje laat spannen. Zijn reis naar Moskou in 1967 op uitnodiging van de Russische partizanen- bond was gespeend van elke partij-ideologie. Het te ruggeven van de hoogste Is raëlische onderscheiding (wegens zijn verdiensten voor het verzet) gebeurde niet omdat hij eensklaps anti-Israei was geworden, maar omdat er in het He breeuws op stond: ..Wie één leven redt. redt de hele we reld" En hoe kon hij dat rijmen met de Israëlische acties op Palestijns grond gebied? Nu nog is hij voorzichtig als we hem confronteren met de huidige gebeurtenissen in het nieuwe Vietnam Hij wijst op een foto in de krant van een zojuist op Schiphol gearriveerde groep Vietna- mezen. „Zien ze er onder voed uit? Vergeet boven dien niet dat zo'n land der tig jaar oorlog heeft gekend, met- onlangs nog een Chine se aanval. Naar mijn waar neming gaat het hier voor namelijk om Chinees geo riënteerde mensen en wie weet zwarthandelaren. Die hebben wij ook in de oorlog gekend, mensen die profi teerden van andermans el lende. En zouden wij mede lijden hebben gehad als die in mei 1945 op een schip waren gezet? Nee, ik wacht nog even met een oordeel." Eén Tenslotte. terugblikkend. „Nogmaals, ik heb geen spijt. Ik heb gehandeld naar mijn geweten. Ik denk maar aan Domela Nieuwenhuis, die na tal van vernederin gen zei: „Al bespot de hele wereld me. als er maar ééh is die me begrijpt". Hij pakt een boek van prof. dr Delf gaauw over Vietnam. Naast de inhoudsopgave staat er gedrukt: „Voor Piet Nak. verzetsstrijder". Zijn ogen glimmen. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. ADVERTENTIE rechterhand. Na te zijn opgenomen in het Noorse Unifil-hospitaal in Naku- ra, is hij later overgebracht naar een hospitaal in Haifa in Israël. De explo sie vond plaats bij een commando post op zes kilometer afstand van Haris. De marechaussee stelt een on derzoek in naar de toedracht. Hoogerwerf is de derde Unifil-militair die het slachtoffer van een ernstig ongeluk is geworden. Bij eerdere on gelukken vielen een dode en een gewonde. Premier van Agt zei: ,,'t Regent veel in Nederland, 't KNMI zit er ook vaak naast, het is duur en de obers zijn dikwijls narrig. Er valt dus wel iets te verhapstukken om het weer leuk te maken voor toeristen". De nota waar in de maatregelen worden opgesomd zal binnenkort door staatssecretaris Hazekamp van economische zaken aan de Tweede Kamer worden aange boden. Esso Mix heeft nu een nieuwe sterke mengverhouding van 1:50. Daarom bieden we tijdelijk dit gekke tijgerjack aan voor maar f 12,50. Je kunt 'm bestellen bij elke Esso Mix-pomp, zorg dat je er/ snel bij bent. HET ENeRGlEVÉRBRUlK MOÉT DRASTISCH BEPERKT <7' j-tts Met delegaties uit negen landen zitten we bij elkaar en noemen dat dan het „Europees Parle ment". Lang niet alle Europese landen dus. en toch blijken zelfs de inwoners van die paar landen nog nauwelijks iets van elkaar af te weten. Ze denken van wel, maar wat ze menen te weten zijn meestal louter vooroordelen, en dus obstakels als je elkaar echt wilt leren kennen. In De Kern een uitgave van het Koninklijk Nederlands Ondeme- mersverbond (KNOV) en zijn christelijke broer NCOV heeft mr. H. A- F. Velu die vooroorde len op een rijtje gezet. Niet alleen schetst hij hoe wij zo'n beetje over die anderen denken, maar ook wat die anderen in ons zien. Wat wij bij voorbeeld van de ge wone Fransman zo aantrekkelijk vinden, is zijn verdraagzaam heid. Daar vragen ze een ander niet naar stand, beroep, inkomen of partij. Alles is er even licht, luchtig en speels. De Fransman weet te genieten, maar nooit overdrijft hij, want dat is bar baars. En dan de vrouwen: tot haar laatste ademtocht het type van de minnares. Heel anders dan de Engelsman, de gereser veerdheid zelve en vanzelfspre kend een gentleman. Een hele hoop dingen „doet" men gewoon in Engeland niet. Bij de Duitsers speelt het plichtsgevoel een grote rol. Principes, regels, reglemen ten en Pünktlichkeit, en boven dien een opvallende ijver en werklust: het leven moet gepres teerd worden. Bij de uitbundige Italiaan vindt een beroep op het hart altijd weerklank. Geen situ atie is bij hem zonder uitzicht, een uitweg vindt hij altijd wel. Hij kan alles in de soep laten lopen, maar weet dan ook altijd weer een oplossing te arrangeren. Veel zaken weet hij met de linker hand af te doen. Hij is het type dat zich niet helemaal uit het paradijs heeft laten verdrijven. Maar nu andersom. Voor de En gelsen zijn de Nederlanders een volk van ongemanierdheid, bere kenende boeren en dronkaards, levend in een land dat eigenlijk geen land genoemd mag worden, maar alleen aanslibsel. De Engel se uitdrukkingen met „Dutch" er in voor alles wat vals, verkeerd of schijn is, liegen er niet om: double Dutch bij voorbeeld (on zin), Dutch nightingale (kikker). Dutch widow (prostituée), Dutch courage (dronkemansmoed) of Dutch concert (door elkaar zin gen of spelen), en dat zijn er dan nog maar een paar. Hoe Fransen en Duitsers over ons denken heeft mr. Velu voornamelijk uit de literatuur van de laatste twee eeuwen, waaruit veel zal zijn blij ven hangen. Daarin gaat het over de „schraperige eenvoud bij dit rijke volk de hartstochtloos heid van de Nederlandse vrouw en de „domme Hollanders" met weinig gevoel voor dat wat voor een fijner verstand schoon of ver heven is. Zo is het dus allemaal niet. Dat moeten wij en de anderen niet geloven. Wat dan wél, dat vertelt de schrijver er niet bij, maar heel duidelijk wordt wel dat we alle maal op onze hoede moeten zijn voor dergelijke etiketten-plakke- rij. Dit is een brief van een Europese vrouw aan haar man die in het buitenland werkt. Bijeen, maandblad over ontwikkelings samenwerking, ontdekte de brief in het Milaanse weekblad 'Europopeo dat er achter is geko men dat sommige analfabeten onder de Italiaanse gastarbei ders een eigen schrift ontwik keld hebben. Ze sturen elkaar brieven, getekend in beelden met een vaste betekenis. De ge zinsleden zijn bij voorbeeld pop petjes, waarvan de grootte van de leeftijd afhangt. Staat het ft" poppetje, dan is het gezond, ligt het, dan is het ziek. Bijeen nam ook de „vertaling" van deze brief van een Italiaanse vrouw aan haar man over: „Mijn verre geliefde - Met mij gaat het goed, met de kinderen ook. Alleen de jongste is erg veel ziek. Ik heb je een brief geschre ven en maak me zorgen over het uitblijven van je antwoord. Je moeder is ziek en is in het zie kenhuis opgenomen. Ik ben haar samen met onze één na jongste gaan opzoeken en heb haar twee bundels met nodige spulletjes gebracht. Ik heb instructies ge geven voor het ploegen en in zaaien van ons land en heb daar voor 150.000 lire uitgegeven. We hebben hier verkiezingen gehad. Ik heb op de christen-democra ten gestemd, zoals de pastcor gevraagd heeft. De communis ten hebben voorloren. Voor ons zijn christen-democraten en communisten één pot nat, wij blijven altijd het land bewerken, wie er ook wint. Kussen van je kinderen en van je toegewijde echtgenote". Sinds 1972 zit de fysicus Lew Gri- goriewitsj Oebozjko opgesloten in bijzondere psychiatrische in richtingen in de Sowjet-Unie. Amnesty neemt aan dat hij „be handeld" wordt met sterke ver dovende middelen, zoals dat ook het geval was met anderen die in dergelijke inrichtingen opgeslo ten werden. Oebozjko werd in 1970 in Swerdlowsk gearresteerd op beschuldiging van het in bezit hebben en verspreiden van on dergrondse lectuur. Ook zou hij een exemplaar van een door de dissident Andrej Amalrik ge schreven open brief gehad heb ben. Oebozjko werd veroorfdeeld tot drie jaar verbeterings-werk- kamp bij Omsk. Zes maanden later, toen hij In dat kamp zat. werd hij opnieuw berecht op be schuldiging van „anti-sowjet-agi- tatie en -propaganda", en door een medische commissie ontoere kenbaar voor zijn daden ver klaard. Tot 1974 was hij opgeslo ten in de bijzondere psychiatri sche inrichting van Tasjkent, waarna hij werd overgebracht naar psychiatrische inrichting nummer 2 in Tsjeljabinsk. In 1975 vluchtte hij. maar werd be gin 1976 opnieuw opgepakt en weer opgesloten in de bijzondere psychiatrische inrichting van Tasjkent. Oebozjko zou te horen hebben gekregen dat hij voor on bepaalde tijd opgesloten zal blij ven, tenzij hij zijn „dissidente denkbeelden" herziet Brieven in het Russisch of En gels met het beleefde verzoek om de onmiddellijke vrijlating van Lev Grigorievich Ubozhko (Engelse spelling voor een in 't Engels gestelde brief) kunnen ge richt worden aan de directeur van de bijzondere psychiatrische inrichting in Tasjkent op dit adres: SSSR, Uzbekskaya SSR. g. Tashkent Tashkentskaya Spletsialnaya Bolnitsa Na- chalniku. In het Nederlands schrijven kan naar ambassadeur V S. Tolstikow. Andries Bicker- weg 2, Den Haag; hem kunt u vragen uw verzoek door te geven aan de betrokken autoriteiten in de Sowjet-Unie. Vier maanden had ze gespaard en negen dagen in de rij gestaan en gezeten om een nertsmantel in de uitverkoop te pakken te krijgen, en toen het eenmaal zo ver was. stak de Londense huisvrouw Fay Funnell haar verovering midden op straat in brand „Ik voel me echt opgelucht", zei ze tegen de omstanders in Oxford Street „Ik walg van de bonthandel en van de manier waarop de lokkers hun dieren behandelen. Ze sluiten de dieren in veel te kleine hokken op en voor deze ene Jas hebben ze 150 nertsen afgemaakt. En dan wordt zo'n bontjas nog als lok kertje in de uitverkoop gebruikt, bah!" De mantel, die oorspronke lijk 3500 kostte, deed in de uit verkoop maar 350,— Gewoonlijk wordt een kip niet ouder dan een jaar of zeven, maar m Irak zit er eentje die met 21 jaar hoogbejaard genoemd kan worden Volgens het Iraakse persbureau INA is een groep zeer geïnteresseerde veeartsen bezig het fenomeen te bestuderen Het zeldzame dier is nog tierig als een jonge vogel, maar legt al in geen tien jaar eieren meer. Voor elke rode veer die uitvalt, komt een witte terug, net zoiets als bij een menselijke grijsaard dus, wiens donkere haar grijs wordt. De altijd stinkende, door vliegen omzwermde openbare w.c.'s in China zullen spoedig tot het ver leden behoren De Chinese rege ring heeft besloten, deelt het persbureau Nieuw China mee, om ze allemaal te vervangen door het model „new look", dat niet alleen zuinig is met water, onge dierte op een afstand houdt en praktisch geen luchtjes afgeeft, maar bovendien het menselijk af val automatisch omzet in voor het land broodnodige mest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5