Bob Rooijens experimenteert met nieuw soort praatshow Openluchttheater uit nood geboren Zojjjey JJ DE BOEKEN; VOORDE Tempel van Taffeh: 40.000 bezoekers in drie maanden Dubbelportret van de baron toont een echt mens En dan nog Mogelijk laat tv-journaal Uitstapje met moeder Hallo, meneer God...met Anna Opsporing verzocht Einstein en het heelal André Brink bij iedere oprechte boekverkoper Leven van het land Kijken naar monumenten in Nederland Rusland in revolutie ZATERDAG 14 JULI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE door Riet Olemer HILVERSUM Jaren gele den toen de meeste Nederlan ders nog niet wisten wat een praatshow was en niemand kon voorspellen wat voor epi demie ons land nog naar Amerikaans model te wach ten stond, mocht Berend Bou- dewijn van zijn toenmalige werkgever, de KRO, een gooi in die richting doen. Hij maakte in stilte een proefpro- gramma over een individu en daarmee was de kous af, want de verantwoordelijke baas bij de KRO was ervan overtuigd dat ons kleine land te weinig interessante persoonlijkhe den kende om verder te gaan. Zo'n bevooroordeelde opmerking ver geet Je klaarblijkelijk niet. want de vraag is blijven hangen: wie hebben het grootste gebrek aan persoonlijk heid1 De veertien miljoen Nederlan ders of die meneer van de KRO. die model staat voor zo velen bij de om roepen. Een duidelijk bewijs dat er nog altijd mensen rondlopen die de moeite |JZGrVr6t6r waard zijn als je het maar wilt zien is een „reportage" die van regis seur Bob Rooijens die morgenavond wordt uitgezonden over de zeventig jarige baron R. A. van Heeckeren van Brandsenburg, die in de oorlog leider van het verzet in West-Neder land was. Een markante persoonlijk heid die zo n leven achter de rug heeft dat er veel te verhalen valt. (De titel van het programma is Man in action. Aanvang van de uitzending is tien uur op Nederland 1.) De baron was kapitein aan het begin van de oorlog, werd gevangen geno men, op transport gesteld naar Neu renberg, later naar Polen, werd naar Nederland gezonden omdat hij ern stig ziek zou zijn. raakte hier zo ge wond dat aangenomen werd dat hij dood was. maar herstelde toch, hoe wel hij een been moet missen Na de oorlog gaf hij opdracht tot veel executies van oorlogsmisdadigers en antwoordt nu gedecideerd op de vraag of hij dat uit wraak deed: „Neen! Uit sterk ontwikkeld rechts gevoel!" Op de volgende vraag: „Had u er moeite mee?" bijt hij de intervie wer toe „Niks. totaal niks. Het waren hele slechte!" Hij vertelt dan dat Mussert heel mooi stierf. Hij trok z'n jasje uit om te voorkomen dat er een kogelgat in kwam en zei: als men niet weet dat het het jasje van Mussert is geweest, geef het dan aan iemand die er een plezier mee gedaan kan wor den. Rauter vroeg of hij bidden mocht voor Nederland. Ik zei: „Uitge sloten! Bidden voor Duitsland. Soort zoekt soort." gromt hij nog na. De baron komt over als een oude ijzervreter, die op latere leeftijd mil der is geworden en die een aantal principes heel hoog in zijn vaandel heeft staan. „Loyaliteit is het mooiste wat er is." „Eerlijkheid is mijn hob by." Dit naar aanleiding van een in terview waarin hij zich zo verschrik kelijk anti-rood had uitgelaten dat hij om zijn eerlijkheid naar zijn zeg gen „het mooiste paard van Tsjecho- slowakije" voor zijn dochter had ge kregen. Even later met een keelstem „Ik ben hard helaas!" In dit geval slaat het slechts op de discipline die hij handhaaft voor het personeel dat de paarden in zijn stallen verzorgt. Het personeel bestaat uit meisjes, afkom stig uit vier landen, gek op paarden en om alweer de woorden van de baron te citeren: „Uitmuntend door rijkunstige aanleg. Ze moeten toon baar zijn, want ze zitten op de mooi ste paarden der aarde en ze moeten eerlijk zijn. s' Avonds klokslag tien uur moeten ze binnen zijn en 's mor gens zes uur opstaan." Zijn kasteel herbergt heel wat schat ten uit het verleden met een eigen verhaal, zoals dat van de „oudste biechtstoel van, Nederland", waarbij de uitleg van de baron: „Hier hebben 68 personen gebiecht voor ze werden opgehangen in de goeie ouwe tijd We hadden ons eigen galgen veld. maar als de wind verkeerd was en het ging stinken dan hadden we nog een ander". Infomratie over het gebruik kan de baron echter alleen van overlevering hebben. Zij verhaal is fragmentarisch, maar het blijft boeien. „Een anti-interview- prestatie," noemt Bob Rooijens het programma. Hij gebruikt die uitdruk king als ik zeg dat de opzet me aan Het Gat van Nederland doet denken. Rooijens: „Dat was een sterk ppti- sche prestatie van de cameraman om mensen in sfeer vast te leggen. Dit is niet zozeer een optische prestatie. Anton C. Veldkamp (interviewer van de baron) red.) is geen Hans Verhagen (een van de samenstellers van Het Gat van Nederland-red.). Fotograaf Veldkamp is zowel de fotograaf, de aangever als de interviewer in dit programma dat een nieuwe vorm van een talk-show wil zijn. Zijn werk als fotograaf brengt hem in aanraking met onnoemelijk veel mensen en hij kwam met het idee aan een program ma over baron Van Heeckeren te ma ken. Tijdens het gesprek met hem maakt hij foto's. Bij het in elkaar zetten van het pro gramma het monteren van de ban den heb ik me nogal eens afgevraagd wat gebeurt er nu toch met de foto's die Veldkamp maakt. Later wordt het uitgelegd. Ze worden op verschillen de plaatsen in het programma gelast. Ik heb dus geen kant en klaar pro- dukt gezien. Eerlijk gezegd heb ik ook niet altijd de rol van de fotograaf begrepen. Maar Bob Rooijens is di rect bereid die uit te leggen. „We willen gewoon van de geijkte rolver deling bij het interviewen af. Ik wil de emoties van die man vastleggen. Veldkamp portretteert in dubbele be tekenis, met zijn camera en met zijn gaven om te kunnen luisteren en iets uit iemand te trekken." Dat laatste brengt me op een andere vraag: ben je niet bang dat jullie af em toe aan het sleutelgatkijken zijny Een paar voorbeelden: als de man vertelt dat hij nooit meer contact heeft met zijn enige dochter barst hij bijna in tranen uit. Door zijn vele antieke schatten die nu op de tele visie worden getoond is hij altijd bang voor dieven. Rooijens. ..Sleutelgatprogramma? Als je ziet wat ik heb weggelaten Het aantal dingen dat is overgeble ven is heel wezenlijk. Het gaat om een echt mens, die wel beschadigd is." Tijdens het monteren worden nog wat opnamen vertoond van een enge super-moderne sportwagen, die de Amsterdamse grachten over flitste en abrupt stopt. Fotograaf Veldkamp springt eruit, gewapend met camera en telelens. Dat moet de titel van het programma verklaren „Man in ac tion". klinkt in het Engels beter." aldus Rooyens. De opnamen worden niet gebruikt want er blijkt weer een belangrijk stuk opnamen uitgewist te zijn dankzij een fout in de adminis tratie van de steeds bureaucratischer wordende NOS. Mijn kritische opmerking dat heel die proleterige uitverkoop van sportwa gens en telelenzen niet slaat op het verhaal van de hoofdpersoon weer legt Rooijens. „Dit schizofrene beeld is juist bedoeld om aan de enkele kant de oppervlakkige glamour te tonen van de fotograaf en aan de andere kant op de mens in te gaan." Tijdens de afwerking van „Man in action" komt Gerrit den Braber, sinds een jaar hoofd amusementspro gramma's van AVRO-televisie, bin nen stappen. Hij heeft Rooijens die de laatste jaren voornamelijk in door Dirk)» Houtman Ons grillige klimaat met de vele grijsgrauwe zomers vormt niet de meest gelukkige timstandigheid waaronder het openluchttheater kan floreren. Velen kennen dit verschijnsel slechts via de radio wanneer bij regen de voorstellingen wordt afgelast en Diever met de jarenlange Shakespeare-traditie spreekt ook nog weieens tot de verbeelding. Toch kent ons land zo'n 35 openluchttheaters die geregeld bespeeld en bezocht worden. Naar 328 voorstellingen kwamen vo rig seizoen, een gemiddelde zomer. 270.000 bezoekers en de klimatologi sche omstandigheden blijken minder kwaadaardig dan vaak wordt ge dacht. Van die 328 voorstellingen werden er zestien afgelast en achttien verplaatst naar een zaal. Overigens gebeurt het zelden dat een voorstel ling door regen overvallen wordt. De openluchttheater stellen zich in di recte verbinding met de dichtstbij zijnde weerstations die op korte ter mijn vrij nauwkeurig een lage druk- gebied kunnen registreren. Duitsland Hoewel de belangstelling voor voor stellingen in de openlucht toeneemt steken de resultaten hier toch nog sober af met die uit het buitenland. Niet alleen in zuidelijke streken maar bijv. ook in Duitsland vinden profes sionele theatergezelschappen en dat kan opera, toneel of ballet zijn de openluchttheaters In ons land wor den deze plaatsen grotendeels be speeld door amateurs, die de moeiza me openluchttheatertraditie met zich meetorsen Die traditie blijft beperkt tot het spelen van de meest uiteenlo pende toneelstukken, die ook in het dichte theater tot zijn recht zouden komen. Een specifieke vorm van openluchttheater waarbij een wissel werking plaatsvindt tussen repertoi re. vormgeving en de inrichting van het openluchttheater is echter nooit Speciaal vandaag In de tweede aflevering van Geef 'r de ruimte begint mrs Noah. gespeeld door Mollie Sugden - haar onvrijwillige tocht door de ruimte Ned. 2/ 19 20 Een Russische spionagefilm ts de Transsiberié Express Ned. 1' 19.45 Een satirisch blijspel waarin de jonge boekhouder van een chemisch bedrijf plotseling een bliksemcarrière maakt dank zij een te overhandigen brief. Dtsl.l' 21.15 Vriendschap tegen wil en dank. een televisiefilm naar een roman van Jack London, onder regie van Sergiu Nico- laeacu. Dtsl. 2/ 21 15 Karei Prior praat met de fo tograaf Anton C Veldkamp, van wie morgenavond in Man in action een programma is te zien. HUv. 2/ 9 15 Opnamen van het vrijdag avond gegeven concert in de Oude Kerk te Amsterdam door Willem Hendnk Zwart ter her denking van Jan Zwart. HUv 2 21.20 In Nederland worden openluchttheaters in de volgende plaatsen be speeld: Delfzijl, Leek (Gr.), Appelscha, Ber- gum, Jorwerd (Fr.), Die ver, Roden, Ruinen (Dr.), Herthme, Markelo, Nij- verdal (Ov.), Apeldoorn, Eibergen, Gendringen, Lochem, Velp, Winters wijk (Gld.), Utrecht, Amsterdam, Bloemen- daal, Den Haag, Dom burg, Middelburg (Zld.), Berghem, Best, Hees- wijk-Dinther, Hilvaren- beek, Luyksgestel, Mari- ahout, Oisterwijk, Oos terhout, Someren, Uden, Roosendaal, Sint-Oe- denrode (N.B.). van de grond gekomen. Belangrijkste oorzaak is dat bij hèt ontstaan van dit genre in Nederland de artistieke motieven ontbraken. Idealistische en praktische overwegingen gingen hier bij hand in hand. Toen in 1916 het eerste openluchtthe- Speciaal morgen Tour de France Recht streeks verslag van de etappe van Les Menuires naar L'Alpe d'Huez. Ned. 2 15.40 Tour de France Samen vatting van genoemde etappe. Ned. 2/ 18 05 Waar hoor ik thuis? gaat over Portugal, waar de bewo ners zeggen: „We willen huizen, geen hutten. Ned. 2' 19.00 Geheimen der zee De vis die Jona verslond is een docu mentaire van Jacques Cousteau Ned 19 30 Monty Python's Flying Circus Ned. 2/ 20 40 Hans Verhagen slaat weer toe in zijn gesprekken met me demensen in Verhagen Cadabra Ned 2i 21.10 Het voorlaatste deel van de Britse serie Het machtige we relddeel Ned. 2! 22.35 ater in Valkenburg werd aangelegd pleitten de organisatoren voor toneel op hoog niveau, waar de grote massa, die nooit aan vakantie toekwam leer zame en aangename zondagmidda gen kon doorbrengen. In het hoogsei zoen traden hier beroepsgezelschap pen op die zomers moesten doorspe len omdat ze nog niet gesubsidieerd werden. Na Valkenburg ontstonden er steeds meer openluchttheaters, die het gebrek aan zalen en theaters voor grote produkties moesten compense ren zodat ook de amateurs ruim schoots aan hun trekken konden ko men. Van die bloeiende openlucht theaters is echter in Limburg niets meer terug te vinden. Toeristisch De meeste openluchttheaters elders ontstonden in de dertiger jaren als werklozenprojecten. In lommerrijke streken van ons land konden deze theaters bovendien als toeristische attractie dienen en ook de Nederland se acteur die toen op basis van een acht-of tienmaandelijks contract werkte, kon een graantje meepikken. Bij de bouw ontbrak echter een ge richt basisconcept waaraan een artis tieke noodzaak ten grondslag lag. Voor welke vorm van openluchtver- maak toekomstige theaters moesten dienen en voor wie er gespeeld moest -worden was voor de architecten niet duidelijk. Dat zou de toekomst uit wijzen. zo redeneerden de opdracht gevers Het moesten in ieder geval theaters worden met een breed scala aan opvoeringsmogelijkheden zoals opera, operette, zang. dans, toneel en religieuze diensten, bestemd voor een grote massa mensen. Het verlangen naar het grootse spek takel uit de Griekse oudheid en de hang naar het rustieke en romanti sche. bezorgden ons land een reeks openluchttheaters die als architecto nisch allegaartje niet erg functioneel bleek. Het amphitheater werd te pas en te onpas gebruikt zonder rekening te houden met de logische samen hang tussen tribune en speelvlak die vaak ook nog door een idyllisch wa tertje van elkaar werden gescheiden. De tribunes liepen bovendien niet schuin genoeg omhoog zodat er wel een zeer stevige voorstelling vertoond moest worden wilde de achterste rij nog meegenieten. Streekgericht Zo gebrand de beroepsgezelschappen in het verleden waren op de bespeling van openluchttheaters, zo weinig ani mo bestaat er in deze tijd. De reper toire-gezelschappen gaan op vakan tie en de ongelukkige constructie van de theaters schrikt de kleinere groe pen af omdat ze gewend zijn dicht bij het publiek te spelen. Alleen de klei ne. meer commerciële gerichte groe pen die hun bekendheid ontlenen aan de televisie zoals Bassie en Adriaan en Andre van Duin met de Dik voor Mekaar Show maken deel uit van de programma's die openluchttheaters met een fantasieloos beleid organise ren. Het zijn de publiekstrekkers in de toeristische centra, die in geen Repetitie voor de opera Madame Butterfly die in het Haagse Zuiderpark wordt uitgevoerd. verhouding staan tot de vooral streekgerichte programma's in Fries land en Drente. Een voorbeeld is „On- ner ein dak" van Fabricius dat in het Drentse Roden wordt opgevoerd. Van hoog niveau is ook de repertoire-keu ze van de Brabantse amateurvereni gingen, die de enorme hoeveelheid openluchttheaters bespelen. Werk van Brecht, Shakespeare, Pagnol of Goldoni wordt 's winters inge studeerd en de kostuums en de dé cors maken de groepen zelf. Door het enthousiastme van deze amateurge zelschappen heeft het openluchtthea ter zich in Nederland kunnen hand- LEIDEN Sedert de openstelling van de Egyptische tempel van Taffeh op 4 april hebben tot 1 juli bijna 40.000 bezoekers hun weg naar het Rijksmuseum van Oudheden te Lei den weten te vinden. (In dezelfde pe riode in 1978 bedroeg het aantal be zoekers 17.650). Omdat de Taffeh-zaal gratis toegankelijk is, zou hier nog een aanzienlijk aantal, meest uit de Leidse regio afkomstige bezoekers die alleen voor de tempel, bijgeteld kunnen worden. Behalve de tempel verheugen zich de volledig vernieuwde afdeling Grieks- RomeJns beeldhouwwerk en de Pro vinciaal Romeinse afdeling met alta ren voor de godin Nehalennia en de gedeeltelijk heringerichte Egyptische afdeling in een grote belangstelling. De in opdracht van CRM gemaakte film „Verdronken Verleden" van Wim v. d. Velde over de bouw van de tempel en de Egyptische verzame ling. is dagelijks ook in het week einde in het museum te zien. In de filmzaal is ook de foto-expositie „Taf feh gezien.opgebouwd. Deze ten toonstelling blijft nog tot 30 au gustus. In de hal van het museum zullen in de komende jaren kleine wisselexposi ties worden gehouden, die een be- Van 3 tot 15 september 1979 zal in Aix-en-Provence het derde Festival voor Schilderkunst worden gehou den. Aan dit festival kunnen schil ders in alle werkwijzen deelnemen door het inzenden van drie doeken. Deelnemers kunnen zich melden bij: M. Ie Président du Festival de Pe re d'Aix, Avenue des Beiges, 1 Aix onder bijsluiting van een en met naam en adres en een antw coupon. David Porcelijn zal voor del mende vier seizoenen vast aan Gewestelijk Orkest van Zuid-Hol verbonden zijn als chef-dirigerj artistiek leider. ADVERTENTIE haven en is er een positieve ontwikke ling ook in de Randstad gaande. Steeds vaker worden openluchtthea ters in ere hersteld en komen er nieu we bij. In het Dijkzichtopenluchtthe- ater in Rotterdam worden er na een jarenlang passief bestaan sinds kort weer vele activiteiten georganiseerd die variëeren van jeugdvoorstellin gen, koffieconcerten tot jazzfestivals en muziektheater. In het Haagse Zui derpark speelt dit seizoen voor het eerst een opera onder de blote hemel, waarmee dit theater, knipogend naar Verona, een begin wil maken met een operatraditie in de open lucht. paald voorwerp uit de collecties of actuele gebeurtenissen op het gebied van archeologisch onderzoek belich ten. Op het moment wordt de „Res tauratie- van een Griekse vaas" getoond. HILVERSUM (ANP) Het bestuur van de NOS heeft gisteren besloten een onderzoek te laten instellen naar de wenselijkheid en de mogelijkhe den voor een uitgebreid laat televisie journaal. Dat onderzoek zal worden verricht door de raad van beheer van de NOS, in overleg met de commissie, waarin de televisiedirecteuren van alle zendgemachtigen zitting hebben. In de bestuursvergadering van de NOS bleek overigens de TROS al een voorstander van een dergelijk uitge breid laat journaal te zijn. Mr Landré zei daarbij dat de TROS graag van het journaal van half tien afwil. Hij noemde dat „een programmatisch monster". Maar voorlopig blijft dat „monster" gehandhaafd. Want het bestuur besloot ook voorlopig het huidige journaalschema te hand haven. Gabriele Wohmann: 'De poging mijn gedachten over moeder als weduwe te verwoorden, is de meest intensieve manier waarop ik met haar bezig kan zijn.' (Anthos, 17,50) 't Verschil tussen 'n mens en 'n engel is heel makkelijk. Bij 'n engel zit het meeste aan de binnenkant en bij 'n mens aan de buitenkant'. Verslag van drieeneenhalf jaar uit Anna's korte leven. (Bosch Keuning, 16,90) is het authentieke verhaal van de journalist Howard Blum over vier Nazi's die na de Tweede Wereldoorlog naar de Verenigde Staten wisten te ontkomen. Een documentaire met de spanning van een detective (Torenboek, 28,50) Honderd jaar geleden werd Einstein geboren. Nigel Calder legt Einsteins theorieen zo uit, dat de lezer ze niet alleen begrijpt, maar er ook door wordt gefascineerd. (Sesam, tot 30 sept. 19,75, daarna 24,50) Kennis van de avond is de geruchtmakende aktuele roman van een van Zuid-Afrika's meest vooraanstaande auteurs In zijn historische roman 'n Ogenblik in de wind volgt hij het spoor van de apartheid terug tot in de 18e eeuw. lAnthoa,/29,50//32,50) TROUW/KWARTET Bob Rooijens.anti-interview Duitsland werkte overgehaald naar de AVRO te komen. Man in action noemt hij een experiment. Valt dit in goede aarde dan volgen er meer afle veringen. „Voor zo'n experiment moet ruimte zijn," vindt Den Braber. „Die ruimte moet worden gevonden tussen het nieuwe programma bingo, dat Mies Bouwman in he mende seizoen ten bate van de 0 pische Spelen voor gehandica gaat presenteren, de Wie Kent en een serie opnamen van Utrechts Symphonie Orkest. John Seymour's radicale oplossing voor onze ecologische crisis. De weg terug naar zelfstandigheid bij het I voorzien in onze levensbehoeften. |n Niets verspillen en gezond blijven. (Kosmos/In den Toren, 29,50) Uitgegeven onder auspiciën van de Rijksdienst voor de Monumentenzof biedt dit schitterend geïllustreerde boek een boeiend en interessant overzicht van de talrijke Nederlandse monumenten. Bosch Keuning, 19,50) Harrison E. Salisbury's fascinerende verslag over een der meest dramatische episoden uit de geschiedenis van deze eeuw. Geïllustreerd met honderden ten dele niet eerder gepubliceerde foto's en documenten. (Torenboek, 29,50)

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4