Strategie moet geloofwaardig blijven Minister Scholten, de energie-crisis en de discussie over kernwapens BDAG 14 JULI 1979 TROUW/KWARTET 17 DEN HAAG Minister W. Scholten (Defensie) heeft in politiek Den Haag een passende bijnaam gekregen: „de oester". „Die man spreekt in communiqué-teksten, daar valt niet echt mee te praten", klaagt menigeen na alweer een mislukte poging de gesloten bewindsman informatie te ontlokken. Dat we het toch maar geprobeerd hebben, had twee actuele aanleidingen. De eerste is de energiecrisis. De vraag is waarom we ruim tien miljard besteden om militair onze onafhankelijkheid te bewaren, en slechts een paar honderd miljoen voor energie-onderzoek over hebben, dat onze afhankelijkheid van de olie-sheiks zou kunnen verminderen. De tweede aanleiding is de discussie over atoomwapens, waarover in de NAVO heel wat meer te doen is. Centraal staat de „counterforce"-ontwikkeling: het groeiend vermogen van de supermachten eikaars militaire middelen met nieuwe, niet zo zware maar zeer trefzekere atoomraketten uit te schakelen. Door zo'n „beperkte" aanval zal de aanvaller niet direct een massale vergelding op zijn eigen burgerbevolking uitlokken, is de theorie. De aangevallene zal liever zelf ook „beperkt" reageren. Kan hij dat niet meer omdat zijn speciale raketten daarvoor reeds zijn uitgeschakeld, dan rest hem de keus: alles (massale vernietiging, ook van het eigen land) of niets (geen tegenaanval). Die keus vermijdt men gaarne, vandaar dat beide supermachten bezig zijn hun „counterforce"-raketten onkwetsbaar te maken. Voor West-Europa speelt die „counterforce"-probleem ook omdat de nieuwe Russische SS-20 raket speciaal voor beperkte aanvallen op militaire doelen geschikt is, en op West-Europa gericht staat. De vraag is hoe de NAVO daarop moet reageren: zelf nieuwe raketten invoeren die op hun beurt Rusland kunnen raken, ofwel eerst proberen via onderhandelingen de zaak op te lossen. Daarover wordt nu in de NAVO hard gestudeerd. In december valt de beslissing. De Tweede Kamer, met name ook Scholtens CDA, wil eerst onderhandelen, de NAVO lijkt echter af te stevenen op een combinatie, beginnen met nieuwe raketten en onderhandelen tegelijk. Minister Scholten zegt steevast: „alles is nog open". Of dat ook voor zijn persoonlijke opvattingen geldt hebben we gepeild. Het resultaat? „Soms brengt een oester paarlen voort", zegt men op defensie. door Ferry Mingelen (raag aan minister Scholten: In NAVO-kring wordt 'aak gezegd: een grote militaire aanval van het Oostblok erwachten we momenteel niet. Wel dreigt het gevaar i finlandisering, als de bewapening niet in evenwicht rorden gehouden. Daarmee doelt men dan op Finland kt, onder de politieke invloed van de grote Russische uurstaat het eigen beleid niet in volle vrijheid kan lepalen. Ziet u dat ook zo? waarbij ik wil aantekenen dat de situatie in Finland nu Dg niet zo erg is omdat het grote vrije Westen er achter t. Het zou een wezenlijk verschil maken als heel West iropa overgeleverd zou zijn aan de machtspolitiek van Sowjet Unie. is bet niet merkwaardig dat wij tos so druk maken over militaire Inlandisering, terwijl er in het ader van de olie-problematiek al ng van finlandisering sprake is. nze opstelling in het Midden- osten conflict, Israël, de Pales- jnen, wordt toch mede door me afhankelijkheid van olie epaald? heb er geen behoefte aan uit haken te doen die primair het rrein van mijn collega van bui- nlandse zaken raken. Ander- Jds wil ik wel erkennen dat af- ankelijkheid niet alleen kan oortvloeien uit militaire oneven- ichtigheid, maar dat ook econo- lische situaties daartoe kunnen iden. i dit verband valt op dat aan die lilitaire problemen veel geld 'ordt uitgegeven terwijl er voor et vinden van middelen om de fhankelijkheid van olie te ver- linderen, veel minder beschik- aar is. te olie-problematiek is natuurlijk eel recent. U zegt, daar besteden 'e zoveel minder geld aan dan an defensie. Nou, laten we maar •ens kijken hoe de situatie over ljftien jaar is. 'oorriet u dat het energie-budget J vijftien jaar sterk zal groeien tn kosten .van bij voorbeeld de ie-uitgaven? kan niet vijftien jaar vooruit |ken, ik zeg alleen maar dat het len permanente zaak hoeft te |jn, dat we zoveel minder geld foor die energie-kant uitgeven. Ik wel nadrukkelijk wijzen op de itorische ontwikkeling. Militai- dreiging hebben we altijd ge ld, dat is niet na 1945 begonnen, arvóór ligt de hele problema- ik van de tweede wereldoorlog, het gebrek aan reactie dat tot oorlog heeft geleid. ferdragsgebied roorlopig zullen we nog wel af- ankelijk blijven van die olie. daarom doet de NAVO als zoda nig eigenlijk niets ter bescher ming van de route waarlangs de lie naar West-Europa komt en eperkt ze zich tot Europa? Iet belang van dit soort zaken, luiten de directe NAVO-taak dus. onderkend. Maar aan de andere lant ls het een duidelijke zaak dat lit kabinet, even als voorgaande tabinetten, tegen uitbreiding van let NAVO-verdragsgebied is. laar de situatie van dit moment ithans. wordt dat gevaar niet zo- lanig ingeschat dat dit zou moe- en veranderen. 'aar op zowat iedere NAVO-ver- gadering wordt de zorg over de Russische maritieme aanwezig heid overal ter wereld, bena drukt. Ja dat is een grote zorg. Maar men moet niet de politieke problemen onderschatten die verdragsuit breiding zou opleveren. Daaruit zou een ernstige verandering in de internationale machtsverhoudin gen kunnen voortvloeien, daar mee moet je zeer voorzichtig zijn. In feite nemen de Verenigde Sta ten momenteel de Westeuropese belangen elders ter wereld waar. De Amerikaanse minister Brown van defensie heeft de andere NAVO-landen recent op een pers conferentie opgeroepen Amerika meer te steunen in zijn wereld wijde rol. Wat vindt u daarvan? Ik vind het niet verstandig op dit moment uitspraken te doen over verzoeken, die niet zijn gedaan. Betekent dat, dat Brown in de besloten zittingen met u, er nooit over heeft gepraat? Ik vertel nooit wat anderen in be sloten zittingen wel of niet zeggen. De cijfers De NAVO heeft in 1978 besloten een jaarlijkse verhoging van de defensie-budgetten na te streven van drie procent. Daarbij is stee vast benadrukt dat dit nodig is, omdat de defensie-uitgaven van het Warschau-Pact over een lange periode jaarlijks met vier a vijf procent zijn gestegen. Volgens het gezaghebbende Zweedse In stituut voor Vredesonderzoek (SIPRI) kloppen de NAVO-bere- keningen op dit punt niet en maakt de NAVO met die drie procent-beslissing een begin met intensivering van de bewape ningswedloop. Wat is uw mening? Ik vind dit een wat te eenzijdige kijk op het geheel. Die drie pro cent-beslissing is niet genomen op grond van berekeningen dat het Warschaupact jaarlijks zoveel uit gaf maar gezien zijn militaire kracht als resultaat van die finan ciële inspanning. Daarover zijn we bezorgd. Als het SIPRI de hard heid van de financiële cijfers ter discussie stelt, ben ik de laatste, vanuit mijn financiële achter grond om te zeggen: dat is alle maal onzin. Cijfers vergelijken tussen het gesloten Warschau- Pact en het open Westen is bijzon der moeilijk. Terwijl de NAVO altijd met die cijfers schermt, zegt V, ik hecht daar niet zo aan. Inderdaad, de beslissing is daar niet primair op geënt, maar ze hebben wel hun betekenis. Waar- Minister W. Scbolten om zou ik aan de NAVO-deskundi- gen minder gewicht toekennen dan aan het SIPRI. laten we nu wel wezen, het zijn allebei deskun digen. Is in het algemeen niet lastig voor een minister van defensie beleid te moeten voeren op grond van gegevens uit één bron, de militai re. Die mensen worden betaald om over de defensie bezorgd te zijn. Ik geloof niet dat militairen zich op enigerlei wijze op dit punt on derscheiden van welzijnswerkers of onderwijsdeskundigen. Vraag: Speelt het probleem van éénzijdi ge informatie ook niet in de nucle aire sfeer. West-Europa is op dat terrein toch volstrekt afhankelijk van de Verenigde Staten. Ant woord: Amerika beschikt natuur lijk over de belangrijkste informa tiestroom, dat is duidelijk. Ik heb echter niet een ingeboren wan trouwen tegen Amerika zoals som migen in dit land. De SS-20 De NAVO studeert momenteel hard op de SS-20 problematiek. Waarom is deze nieuwe Russische raket nu zoveel gevaarlijker dan de zwaardere SS-4 en SS-5-raket- ten. die al jarenlang op West-Eu ropa gericht staan? Inderdaad, die oudere raketten zijn veel zwaarder en onnauwkeu riger. Daar zit nu Juist het pro bleem. Door zijn geringere lading (0,15-0,17 megaton tegen 1 mega ton van de SS-5, een megaton is een miljoen ton gewone ontplof- fingsstof TNT) en zijn grotere nauwkeurigheid is de SS-20 bij zonder geschikt voor beperkte aanvallen op militaire doelen in het Westen, volgens het zoge noemde „counterforce"-patroon. Waarom kan het Navo-antwoord op de SS-20 niet gevonden worden in het omvangrijke Amerikaanse strategische atoom-arsenaal? Omdat die wapens over het alge meen te zwaar en te onnauwkeu rig zijn. Als je meteen na een be perkte aanval uit je strategische arsenaal moet putten, dan zet je het signaal direct op rood, zo van: hier kom ik met alles wat ik heb. De totale gedachtengang bij de nucleaire wapens is, laat ik dat nog eens voorop stellen, erop ge richt ze niet te gebruiken, maar als het onverhoopt ooit zou gebeuren, dan moet je het op een zo laag mogelijk niveau doen. Als je dan in een situatie verkeert, waarin Je een bepaalde actie van de tegen partij alleen maar kan beantwoor den met een reactie op een veel verder geëscaleerd terrein, dan roept dat natuurlijk grote risico's op. Je hebt dan de politieke wil tot uitdrukking gebracht uit het stra tegische arsenaal in zijn totaliteit te gaan putten. Maar dat is toch het wezen van de hele afschrikkingstheorie, de be reidheid om strategische wapens in te zetten als het conflict esca leert, de koppeling van de kleine re atoomwapens in West-Europa aan de strategische in Amerika. Je moet ook kijken hoe de andere kant zo'n signaal inschat. Als wij te vroeg dreigen met onze strategi sche wapens bestaat het gevaar dat de Sowjet Unie zegt: dat risico durven we te nemen. Ze hebben geen ander antwoord dan dit hele zware wapen en daarvoor zullen ze zich wel hoeden, omdat ze dan gelijk zo'n zwaar antwoord terug krijgen. U bedoelt dat de Russen aanne men dat er dan een alles (totale vernietiging) of niets situatie is ingetreden en dat zij erop gokken dat de NAVO dan maar voor niks (geen tegenaanval) kiest? Ja Om deze keus te vermijden ont wikkelen de Amerikanen nu, net als de Russen nieuwe zeer nauw keurige raketten met kleinere la ding die beperkte aanvallen op militaire doelen mogelijk maken en de burgerbevolking „ontzien". Maakt een aanval op militaire doelen of direct op de burgerbe volking werkelijk zoveel uit? Kijk, het gaat hier om ontwikke lingen die in hun uitwerking op zichzelf nog altijd gruwelijk zijn, zeker als die dingen op dichtbe volkte gebieden als Nederland te recht zouden komen, maar toch in ieder geval minder dan wat er nu staat. Het is voorstelbaar dat het in de dunbevolkte gebieden in de beide supermachten wat uitmaakt, maar is er werkelijk verschil in uitwerking tussen die wapens als die het dichtbevolkte West-Euro pa treffen. Of er nu een bom op een burgerdoel als Amsterdam of een militair doel als Eelde wordt gegooid, heel Nederland ligt toch wel plat (Heftig) Het probleem zit hierin, wij gooien geen bommen op Am sterdam of Eelde, hè, dat doet de andere kant. Ja, om dat te voorko men moeten we een zo goed moge lijk uitgebalanceerd afschrik kingstegenwicht hebben, daar gaat het om. De problemen waar we nu voor staan zijn niet primair een NAVO-ontwikkeling. WIJ zijn daar niet mee begonnen, maar het Warschau-Pact. Het militair-stra tegisch denken van het Warschau pact is meer aanvullend gericht, ook nucleair. De NAVO streeft er dus naar het antwoord op zo'n aanval zo laag mogelijk te houden en het ge bruik van de strategische wapens zo lang mogelijk uit te stellen. Ontstaat door die eventuele nieu we atoomraketten als NAVO-ant- woord op de SS-20, dan niet het risico dat West-Europa al ver woest is, nog voordat de escalatie het strategisch niveau bereikt heeft? Is de huidige situatie ten principa le anders? Momenteel hebben we onze nucleaire vliegtuigen als middellange afstandswapen. Door de technische ontwikkelingen in de luchtverdediging van het War schau-Pact blijkt hun geschikt heid echter te verminderen. Er komt dus een op een bepaald mo ment een situatie dat je moet be slissen. of daar iets aan gedaan moet worden. Beslis je tot aan schaf van die wapens, dan ver vang Je alleen maar een vliegtuig met nucleaire wapens door een nucleaire raket, en ik geloof niet dat er dan principieel iets veran dert. Maar als West-Europa over steeds meer wapens beschikt, dan wordt het moment waarop blijkt dat de Verenigde Staten hun grote arse naal daarachter willen zetten, steeds verder uitgesteld in een conflict. Ontkoppeling Nee, dat is het begin van denken over ontkoppeling, waar ik zelfs geen voet aan zou willen geven. Ik zou dat andersom willen keren. Ik geloof dat dat risico van ontkop peling aanwezig zou zijn als we ons afwijzend zouden opstellen te genover het meedenken over deze problematiek. Betekent dat eigenlijk niet, dat we geen keus hebben. Als de Amerikanen vinden dat er iets moet gebeuren om die koppeling te handhaven, dan kunnen wij niet „nee" zeggen, dan zou de ont koppeling een feit worden. U gaat ervan uit dat de Amerika nen iets willen buiten hun bondge noten om. Ik ervaar de situatie niet zodanig. U hebt zelf altijd met veel nadruk op het belang van een gemeen schappelijke beslissing over het SS20-probleem gewezen. Was dat niet omdat de koppeling sou wor den aangetast als er openlijk me ningsverschillen tussen Amerika en West-Europa wijzen op dit punt? Ik heb dat belang inderdaad altijd sterk onderstreept, Juist vanwege alle verbindingen naar alle kan ten, die een rol spelen. Is het niet mogelijk, gezien de politieke problemen over het sta tioneren van nieuwe atoomraket ten in West-Europa, om die din gen maar in Amerika te laten? Of ze nu hier of daar staan, In beide gevallen beslist de Amerikaanse president in laatste instantie toch over de inzet. Dat is zo, maar internationaal po litiek gezien is het van belang de verantwoordelijkheid niet al te eenzijdig op één land te laten rus ten. Die gedeelde verantwoorde lijkheid is belangrijk om de Sov jet-Unie te confronteren met een samenhangend bondgenootschap. Etiketten Passen die eventuele nieuwe ra ketten wel in het streven van dit kabinet de rol van de kernwapens in de NAVO-verdediging terug ter dringen? We hebben in de NAVO afgespro ken dat het aantal nucleaire ladin gen in Europa in ieder geval niet mag toenemen en ik voeg daar aan toe, zo mogelijk moet vermin deren. De vraag is of we niet wat minder nadruk kunnen leggen op de atoomwapens voor de kortere afstand, als we op de middellange afstand wat gaan opvullen. Ik heb er vertrouwen in dat de bondgeno ten dit, door ons opgebrachte punt, serieus nemen. Er wordt nu weer gezegd: dat is koehandel, Je gooit het ene wapen eruit, om het andere te kunnen invoeren. Die etlketten-plakkerij doet geen recht aan mijn bedoe lingen. Je moest de reactie eens zien, als ik op dat punt niets zou doen. Mijn beleid blijft erop ge richt binnen de strategie van het aangepaste antwoord de rol van de kernwapens terug te dringen. Die strategie verliest aan geloof waardigheid, als Je een schakel daarin mist

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17