rV Voor de massa er tussenuit Kabinet voelt nog niet voor dwangmaatregelen Zeker 80 doden bij hotelbrand Vakwerk Kiesuwkado t/ ruimt op! Grootste brokken Skylab in Australië 'Meer vluchtelingen uit zee oppikken' iinault laat toe deze krant tNieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Zonnig HET WEER ^an Agt twijfelt in geel voor loop Zoetemelk 'Energieverbruik in wegverkeer niet belangrijk genoeg' Enorme bosbranden in Zuid-Frankrijk tegeling zware :huldenlast Woningtekort ruim 80.000 Valgebied anders dan NASA dacht Geen controle op Boeings 747 Trouw Van alle markten thuis I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een kiant met overtuiging: TrOUW rouw 37STE JAARGANG NR. 10896 VRIJDAG 13 JULI 1979 Voornamelijk in Brabant en Limburg wolkenvelden en een kleine kans op regen. Elders zonnige perioden. Middagtemperaturen van zeventien graden aan zee tot 23 graden in het binnenland. Matige wind uit noord tot noordwest. Morgen en overmorgen: Wolkenvelden maar waarschijnlijk droog. Middag- temperaturen omstreeks tvwntig graden. M(xgen zon op: 05.36 onder: 21 55 maan op: 00.01 onder: 11.36 Vele aantrekkelijke koopjes in dames-, heren- en kinderschoenen 'De zomeropruiming begint donderdag 19 juli om 9 uur KShoe Shops: Den Haag: Hoogstraat 21, Spuistraat 25; WEST-DUITSLAND DM 1.90 i appc kii ititicno cr\ kit Winkelcentrum Leidsenhage: Berkenhove 11 ENGELAND £0,50 ITALIË LIRE 000 LOSSE NUMMERS 60 CENT ,GINA 2: in Zwart herdacht tGINA 3: leer mensen met penbaar vervper tGINA 4: inroepen boos ver enquête AGINA 5: lensen willen Igen geluid 5> 1GINA PODIUM: jnne-energie liet enige weg AGINA ECONOMIE: pngedierte plaag jr winkeliers AGINA SERVICE: Isme, strips, feuilleton, puzzel, en tv-programma's, weer- an onze sportredactie ORZINE Natuurlijk, hij is >g niet in Parijs en hij zal nog invallen, maar het ziet er toch iar uit dat voor Joop Zoete- elk voor de vijfde keer een feede plaats zal zijn weggelegd de Tour de France. De Neder- nder was gisteren de beste van le achtervolgers van de aller- ste uit de Tour: Bernard Hi- ault. Op de berg waar Zoete- elk had willen beginnen met et bouwen aan een geruststel- ode voorsprong ter verdedi ng van de gele trui in de tijdrit nd Dijon, werd hij door Hi- ault naar een vrijwel kansloze weede plaats gefietst In Morzi- e/Avoriaz telde Hinault een oorsprong van 2 minuten en 37 econden op Joop Zoetemelk. In et algemeen klassement veref- ;nde hij op die manier de 49 econden achterstand ruim- choots. Gezien de energie die oetemelk moest gebruiken om e schade beperkt te houden, nag niet worden verwacht dat ij vandaag al met zijn nieuwe anvalsplan kan beginnen. En ia de rustdag zal Hinault ver enoeg hersteld zijn om zijn trui uccesvol te verdedigen. Nog o'n verliezer van gisteren: Hen- lie Kuiper. Derde in het alge- ïeen klassement, drie minuten oor Hinault vertrokken giste ren, maar ruim voor de finish al oorbij gestoken door de Frans man. Kuiper staat nog steeds lerde in de algemene rangschik ing maar zijn achterstand op linault, ruim elf minuten, biedt ;een enkel uitzicht meer op een erechte hogere klassering. fan onze parlementsredactie bEN HAAG „Het is duidelijk Bat Zoetemelk vandaag tekort Beschoten is. Het lijkt mij twijfelachtig of we hem nog in fet geel zullen terugzien". ket deze opmerking opende pre bier Van Agt gisteravond zijn wekelijkse persconferentie na pet kabinetsberaad. Hij voegde baan toe: „maar het kabinet zit b ieder geval gebeiteld en da's hltijd meegenomen". Deze surfer, met plank en zeil achter de fiets op weg naar het water, was gisteren niet de enige die er tussenuit kneep. Volgens de marechaussee is bij de grenspost Bergh, bij de Duitse grens, de vakantie-uittocht al volop begonnen. Van daag wordt de grootste stroom vakantiegangers verwacht. De indruk bestond gisteren dat veel bouwvakkers een snip perdag aan hun vakantie hadden toegevoegd, om de massa die vandaag en morgen wordt verwacht, voor te zijn. Brandweerlieden redden slachtoffers van de hotelbrand. SARAGOSSA (AFP, AP, Reuter) Bij een hotelbrand in de Spaanse stad Saragossa zijn zeker 80 mensen om het leven gekomen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet-Van Agt voelt nog steeds weinig of niets voor dwingende maatregelen om energie te besparen. Premier Van Agt stelde gisteren vast. dat West-Duitsland zonder enige dwangmaatregelen wel besparingen bereikt, terwijl andere landen vrijwel tevergeefs hun heil zoeken in dwang. De brand brak 's ochtends zes uur uit, toen de vlam in de pan olie sloeg bij het maken van gesuikerde deeg slingers, in het cafetaria op de begane grond. De rook werd opgezogen door de luchtverversing van het hotel, en veel van de slachtoffers zijn daarin gestikt. Ook kwamen gasten om, doordat zij in wanhoop naar beneden sprongen. Een klein kind vond de dood toen het door de ouders juist naast een vang zeil van de brandweer werd gegooid. Amerikaanse legerhelikopters van een nabije bases haalden mensen van het dak. Er gingen geruchten over een aan slag, ook al omdat de weduwe van Franco met familie in het hotel ver- 'bleef. Zij werd licht gewond. Woens dag was de politie gewaarschuwd voor bommen in banken en hotels, maar een woordvoerder zei gister avond niet in een aanslag te geloven. Het getroffen hotel is Coroa de Arag- non, in het centrum van Saragossa, de hoofdstad van het oude konink rijk, die tussen Madrid en Barcelona ligt. Mevrouw Franco verbleef met familie en een aantal militairen in het hotel, om een plechtigheid op de mili taire academie bij te wonen. Onder de slachtoffers zijn veel hoge militai ren, alsmede een aantal buitenlan ders. De identificatie van de dóden is bijzonder moeilijk, en van een deel waren de namen gisteravond niet bekend. MARSEILLE (Reuter) Ongeveer 3500 brandweerlieden, militairen en politie bestrijden de ergste bosbran den in Frankrijk van de afgelopen twintig jaar.. Bij de strijd zijn inmid-: dels ook vliegtuigen ingezet. 6.000 hectare bos in het zuid-oosten van het land is inmiddels afgebrand en het vuur nadert nu Aubagne, een stad van 80.000 inwoners ten oosten van Marseille. Het heeft in het betrokken gebied al enkele maanden niet gere gend. Over een mogelijke beperking van het autogebruik zei de premier giste ren op zijn wekelijkse persconferen tie: „Er is geen goede reden om aan stonds de auto aan te pakken. Het energieverbruik in het wegverkeer is niet belangrijk genoeg. Als er zich geen acute problemen voordoen, zoe ken wij maatregelen die op langere termijn effect hebben." Van Agt doelde daarmee op de ver warming en verlichting van gebou wen, en op het energieverbruik in de industrie. „Daar zitten de structurele problemen", aldus de premier. „Na tuurlijk heeft een besparing van ener gie op de automobilisten wel een psy chologische betekenis". De premier herhaalde zijn bedenkin- Compensatie gen tegen een autoloze zondag: „Niet alleen de horeca zou een klap krijgen maar het zou ook een sociale dreun betekenen voor veel gezinnen, die juist op zondag de auto gebruiken om het groen op te zoeken". is met de motie van Van der Linden (CDA), die nog dit jaar verplichtende maatregelen wenst, zei do premier: „We moeten ontzettend behoedzaam zijn. De motie (die door een grote Kamermeerderheid werd gesteund - redactie) vraagt van dittem en van dattem, maar ook de Kamer moet aan het nationaal belang denken. Ik hoorde van minister Van Aardenne (economische zaken) bijvoorbeeld over de twijfels van een groot contai- nerbedrijf. Deze onderneming vroeg zich af of Rotterdam, gezien de toe komstige ontwikkeling op het gebied van energie in ons land, nog wel de beste vestigingsplaats zou zijn. We moeten echt uiterst voorzichtig zijn". Flop Aan een wisselende autoloze dag kle ven volgens de premier „grote organi satorische problemen". Ronduit ne gatief was Van Agt over een eventue le distributie van benzine, zoals toe gepast gedurende de oliecrisis van 1973. „Die distributie is een flop ge worden, een vertoning van jewelste. Je kon als automobilist de bonnen aan de pomp niet kwijt. Dat heeft het gezag van de overheid geen goed ge daan". Op de vraag wat het kabinet van plan Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het woningte kort bedroeg eind 1977 circa 82.000 woningen. Dat tekort is voor bijna zeventig procent in het westen geconcentreerd en voor twintig procent in Gel derland en Noord-Brabant. Deze cijfers blijken uit het regionaal woningbehoefte-onderzoek van het ministerie van volkshuisvesting. De cijfers moeten nog uitgesplitst wor den per regio. Ook wordt nog studie verricht naar de eisen die dat tekort stelt aan het woningbouwprogram ma. Voor dit jaar is dat gesteld op 105.000. Het ministerie is uitgegaan van 365.000 geregistreerde urgente wo ningzoekenden. Om daarvan de har de kern vast te stellen is er een aantal normen aangelegd, waaronder een halfjaar zoektijd. Dat is de tijd waar in actief naar een woning wordt ge zocht. Wordt de zoektijd op een jaar Cijfers ministerie gesteld dan is het tekortcijfer zestig duizend. Neemt men een zoektijd van- drie maanden dan moet het tekort op honderdtwintig duizend worden geschat. Cijfers over het woningtekort hebben de afgelopen maanden in de Tweede Kamer een belangrijke rol gespeeld bij volkshuisvestingsdebatten. Aan vankelijk hanteerde het ministerie een tekort van zestig duizend wonin gen. Een cijfer dat gaandeweg als te laag is erkend. Naar verwachting zal een meerder heid van de Tweede Kamer met dit cijfer in de hand pleiten voor een verhoging van het woningbouwpro gramma. Staatssecretaris Brockx zelf zei gisteren dat er meer moet gaan gebeuren met het tekort in te lopen. Hij zei er niet bij hoeveel. CDA-woordvoerder Dijkman noemde het getal niet verbazend. Het was in Den Haag al eerder genoemd als waarschijnlijk tekort. Wel verbond hij er de conclusie aan dat de woning- bouwproduktie minimaal op een ni veau van honderdtienduizend wonin gen dient te komen, wil er iets aan het tekort worden gedaan. PvdA-Kamer- lid Duinker was evenmin verbaasd. Hij pleitte echter voor een forsere verhoging van het bouwprogramma, „die dan ook zoden aan de dijk zet ten". „Onze mening dat het tekort altijd is onderschat, is bewaarheid", zei Duinker. In het onderzoek naar de woningbe hoefte zijn bijna vijfenvijftigduizend mensen ondervraagd. Het onderzoek betrof in eerste instantie het aantal woningen. Ook de kwaliteit is nader bekeken. In dat geval blijft er veel vraag naar koopwoningen tot 125.000 gulden of huurwoningen met een huurprijs bo ven de tweehonderd vijf tig gulden. PERTH, WASHINGTON (AP, Reuter) De hulpverlenings dienst in de Westaustralische kuststad Perth kreeg woensdag avond pas acht minuten van te voren een waarschuwing dat het vallende Skylab tot boven Australië zou doordringen. „We kregen zowat een hartaanval", zegt directeur Tony Boult. Voor de pers verklaarden de Amerikaanse autoriteiten ook later nog dat de hoofdmassa in de Indische Oceaan viel. juistik zie het al Maar volgens Boult moet bijna alles op Australisch gebied terecht zijn ge komen, hoofdzakelijk in een dunbe volkt gebied achthonderd kilometer ten oosten van Perth. En gezagvoer der Bill Anderson zag vanuit de cock pit van zijn Fokker Friendship lijn- vliegtuig Skylab aankomen, opgloei en en in stukken breken. Hij vloog op 200 km noordoost van Perth en schat te de afstand op vijf- zeshonderd kilometer. „Ik zou zeggen dat hij bo ven land vloog", antwoordde Ander son op vragen van de NASA, „zeker op het moment van breken. Het zou gebeurd kunnen zijn boven de zuid westkust van West-Australië." NA SA: „Wij denken dat dat klopt met onze baan, in ieder geval op dit mo ment." En schapenboer John Siedler in Bal- ladonia, 850 kilometer ten oosten van Perth, zag de stukken om vijf over half zeven aan alle kanten neerko men. Driemaal beefde zijn huis van de inslagen. De Amerikaanse autori teiten waren zeer geïnteresseerd in zijn relaas. Gevonden is er op zijn land i\og niets. In Rawlinna, twee honderd kilometer verder naar het noordoosten, werd vlak bij een ken nelijke Inslagkrater een twee meter lange, een meter brede cilinder ge vonden. Het is waarschijnlijk een deel van de koppelingspoort van Skylab. Pas gisteravond publiceerde de NASA, onder andere op basis van deze feiten, een nieuwe kaart van het gebied waar stukken van Skylab ge vallen kunnen zijn. De aangegeven strook begint nog steeds midden in de Indische Oceaan, en loopt dan van de zuidwestpunt van Australië hele GENEVE (AP, AFP) Meer vluchtelingen uit Indo-China moeten vanuit open zee worden opgepikt. „Duizenden men sen zijn omgekomen omdat passerende schepen hun noodsig nalen niet wilden zien". Dit zegt de hoge commissaris voor de vluchtelingen, Poul Hartling, in een rapport voor de grote vluchtelingen- conferentie die volgende week in Ge neve wordt gehouden. Op het ogen blik achten naar schatting nog 350.000 mensen op een nieuw tehuis. Poul Harting beschouwt de terugkeer van de vluchtelingen naar de landen waar zij vandaan komen nauwelijks als een reële mogelijkheid. Ook blij vende vestiging van de vluchtelingen in de landen van Zuid-Oost Azië, waarheen zij de wijk hebben geno men lijkt nauwelijks denkbaar. De enige mogeljkheid is daarom, vol gens Hartlin, dat de vluchtelingen in andere landen worden onderge bracht. Hij roept alle betrokken lan den op tot „humanitaire en juridi sche" maatregelen om dit mogelijk te maken. Bij de staten waar de boot vluchtelingen in eerste instantie te recht komen, dringt Hartlin aan hen niet langer terug te sturen de zee op. Harling zegt de de landen van Zuid- Oost Azië het vertrouwen in de inter nationale gemeenschap verloren heb ben. Het kabinet heeft nog geen vastom lijnd oordeel over het al dan niet vergoeden van de duurdere olie in de lonen. Volgens premier Van Agt is nader overleg met werkgevers en vak beweging vereist. De FNV heeft laten weten fel gekant te zijn tegen een aantasting van de prijscompensatie. De meeste van de twintig westerse landen, die het olieverbruik in 1979 met vijf procent willen terugdringen, moeten zich extra inspannen. In de eerste helft van dit jaar hebben de landen samen niet meer dan één pro cent bespaard. Dit werd gisteren in Parijs meegedeeld door directeur Lantzke van het Internationaal Ener gieagentschap (IEA), waarbij de twin tig zijn aangesloten. Toch moet het. volgens Lantzke, mogelijk zijn om met de uitgedachte plannen eind sep tember een besparing van zo'n vier procent te bereiken. Slechts twee landen, Amerika en En geland, zitten al boven de vijf procent bezuiniging, West-Duitsland is er, sinds de IEA-landen in april besloten tot energiebezuiniging, in geslaagd het verbruik met ruim drie procent te beperken. Vervolg op pagina 3 SCHIPHOL (ANP) In Nederland zullen op de Boeing 747 geen extra controles worden uitgevoerd. Een woordvoerder van de luchtvaartin spectie van de Rijksluchtvaartfienst heeft dit gisteren meegedeeld, nadat in de motorophanging van een Boeing 747 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Panam een mankement was ontdekt. ADVERTENTIE Z0MER-VERK00PTENT00NSTELLING van 13 juli t/m 4 aug dagelijks van 10-16 uur. zondags gesloten 85 werken uit de Romantisch-, Haagse- en Nabloei Haagse school Kunsthandel 'Les Beaux Arts', Noordeinde 113A, 2514 GE Den Haag, tel.; 605091 Daar zit je dan. Sturen wij iemand helemaal naar Frankrijk om bij te houden hoe het gesteld is met het hardfietsen. Blijkt dat je dat in Den Haag zo voor het opschrijven hebt. Je hoeft het Van Agt niet eens te vrégen, hij vertelt het gewoon uit zichzelf. Nou ja. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hctty Blok en Ina van Faassen Lektuurhanger (B) Noou meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief juie lectuur- hangcr. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-bandje van keramiek maal door tot het noordoosten, bijna tot aan Nieuw Guinea toe. Maar. het zoeken naar brokstukken door souve- nierjagers in auto's en vliegtuigjes concentreert zich in het gebied van Balladonia, waar het vuurwerk was. Er zijn nog steeds geen meldingen van schade of persoonlijke ongeluk ken. President Carter verklaarde in een boodschap aan de Australische premier Fraser dat hij met bezorgd heid had kennis genomen van de mo gelijkheid dat er brokken in Australië waren gevallen. Hij had met opluch ting vernomen dat er geen schade was. Fraser antwoordde dat „als we de stukken vinden, ik die graag zal ruilen voor de verhoging van ons in- voerquantum rundvlees." Maar de NASA heeft al dagen geleden meege deeld dat men niet geïnteresseerd is in eventueel gevonden wrakstukken. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomst korting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. CDC. (DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. <A>

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1