)irecteur Dennendal: We erdunnen liever andersom 4 deTijd Smaaknota met proza als een borrel noot eTijd IN DE MEUWE NIEUWSNET: 'eekblad eningsverschillen moeten mogelijk zijn' deze week: Wim Crouwel UIT DE WEEKBLADEN Belastingfraude Verder: TERLOUW HAWKING FONDA NDERDAG 12 JULI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Hanneke Wljgh DOLDER Op 3 juli was het precies vijf jaar geleden dat de Zeister politie het Lorentz- ljoen op Dennendal ontruimde. De zwakzinnigen uit het paviljoen gingen op transport de Rijks Psychiatrische Inrichting te Eindhoven. De bezetters, ouders, groepsleiders en ipathisanten, werden in overvalwagens afgevoerd naar het politiebureau. Met de ontrui- ïg kwam een abrupt einde aan het Dennendal-conflict, dat de gemoederen meer dan drie heeft bezig gehouden. ADVERTENTIES is ook een van de (twee) ontwerpers van het nieuwe telefoonboek, Oorzaak van veel wrevel bij frequente opbellers en bij VN- columniste Tamar ('de nieuwe lelijkheid'). Maar Crouwel vindt zichzelf 'verrekte goed', Nederland kan niet goed kijken en de Bijlmer is trouwens ook mooi. Een interview. Schuwt men sindsdien het conflict op Dennendal? „Volstrekt niet", zegt di recteur J. C. M. Bakker, de opvolger van Carel Muller. „Meningsverschil len moeten mogelijk zijn. Wel zijn we er attent op dat aüe verschillen wor den opgelost. Er mag niets van de conflictstof blijven hangen." Op het eerste gezicht is er niets dat er aan het conflict herinnert. Het Lo- rentz-paviljoen ziet er vredig uit. Op het terras zitten pupillen en groeps leiders van de zon te genieten. De stemming is opperbest. Van binnen is het paviljoen grondig opgeknapt. Nieuwe verf, nieuwe meubels en nieu we groepsleiders. „Ik heb het speciaal opgezocht", zegt directeur Bakker. „Er werken hier nog een twintigtal mensen, die het conflict hebben mee gemaakt. De rest is nieuw." Kleerscheuren Toch is Dennendal niet zonder kleer scheuren van het conflict afgekomen. Daarvoor was de inzet van het con flict te hoog: interne democratise ring, verandering van de bestuurs structuur en een andere benadering van de zwakzinnigen. Wat is er van over? Bakker „Veel, maar niet alles. Een van de belangrijkste dingen, die we van het conflict hebben geleerd is dat de dingen hun tijd moeten krijgen. Dat we mensen niet moeten overval len met veranderingen. In het overleg met de ouders gaan we uiterst voor zichtig te werk. Als de ouders zich echt tegen een voorstel verzetten, gaat het niet door. De groepsleiders moeten er begrip voor hebben, dat sommige ouders meer tijd nodig heb ben om met veranderingen in te stemmen. Met die spanningsruimte moeten we leren leven." De chaos op Dennendal was direct na de ontruiming groot. Het merendeel van de groepsleiders had zich achter Carel Muller geschaard en was dus ontslagen. Bakker, een indoloog met bestuurservaringen in Nieuw-Guinea, werd de man die orde op zaken moest stellen. Hij kende het welzijnswerk vanuit een bestuursfunctie in Til burg, maar met zwakzinnigen had hij nimmer te maken gehad. Hij voldeed in meerdere opzichten aan het pro fiel, dat het demissionair bestuurslid van de Willem Arntsz Stichting, de heer J. A. Middelhuis, maanden eer der van de nieuwe directeur had ge schetst: „Het moet geen psycholoog zijn. Wel iemand met een warm hart voor die mensen en hij zal bovendien directeurseigenschappen moeten hebben. Een modern denkende ma nager, dat zou het beste zijn." token. De groepsleiders, die nu bij ons werken, zijn bijna allen eigen kweek." Henk Remeijer, een van de stafleden die tegen Carel Muller was, thans hoofd van de afdeling activiteiten diensten, zegt over die periode: „De eerste twee jaar zijn benut voor de opbouw van een geheel nieuw kader. In het begin was er nog een groot verloop. Maar de laatste anderhalf jaar is dat gestabiliseerd." Het personeelsprobleem was echter niet het enige. De verhouding met het bestuur van de Willem Arntsz Stich ting, waaronder Dennendal ressor teert, moest worden hersteld. Het feit dat het oude bestuur, de heer Drech- sel incluis, aftrad, heeft het herstel van die relatie versneld. Bakker: „Het nieuwe bestuur is bijzonder attent op de verschillen in verantwoordelijk heid. Er heerst een open communica tie. Van elke vergadering wordt het verslag openbaar gemaakt. Medewer kers kunnen de vergaderingen bijwo nen. Er is grote helderheid over de besluitvorming." Masterplan Eigen kweek Bakker werd op 1 januari 1975 direc teur van Dennendal. Het eerste pro bleem dat hij onder ogen kreeg, was de personeelsvoorziening. Op adver tenties voor ervaren groepsleiders hadden slechts twee gediplomeerden zich gemeld. Bakker: „We hebben de Z-opleiding van de grond af moeten opbouwen. Daar is veel energie inges- De voorkeur voor heldere structuren vindt men ook op Dennendal terug. Er wordt veelvuldig vergaderd op al lerlei niveaus, in de groep, in het paviljoen, op directieniveau en met de ouders. „Toch", zegt Bakker, „zijn we nog niet tevreden. Er is nog geen duidelijkheid genoeg over de vraag wie over wat beslist. Welke zaken op welk niveau moeten worden afgehan deld." Hij vertelt over het voorstel uit het masterplan, waarin de gehele or ganisatiestructuur is doorgelicht. „De directie adviesgroep en de verga dering van paviljoenshoofden vor men dan tesamen het centrale beleid sorgaan. De directeur krijgt geen ve torecht. Als hij het er niet mee eens is, kan hij bij het bestuur in beroep gaan." Aan de relatie met de ouders wordt veel aandacht besteed. Ten tijde van J. C. M. Bakker het conflict stonden twee groepen ouders als kemphanen tegenover el kaar. De grootste groep was tegen Carel Muller, een kleine groep ouders was voor de vernieuwingen, die Mul ler had doorgevoerd. Die tegenstel ling tussen de beide groeperingen be staat nog, al wordt er hard gewerkt om die te overbruggen. Bakker: „Het mooiste zou zijn als er een overlegor gaan kwam, waarin zowel het ouder comité als de Landelijke Organisatie Moderne Zwakzinnigenzorg is verte genwoordigd." De 316 pupillen op Dennendal zijn verdeeld over 29 leefgroepen, die elk een zekere mate van zelfstandigheid kennen. Bakker: „Een zwakzinnige is een volwaardig medemens, die welis waar in een inrichting buiten de maatschappij woont, maar die toch zoveel mogelijk relaties moet kunnen leggen. De pupillen gaan een volle week op vakantie. Tussendoor wor den kleine uitstapjes gemaakt. Met de bus van de inrichting of gewoon met het openbaar vervoer. Elke groep heeft een budget, dat naar eigen in zicht besteed kan worden." Het Lorentzpaviljoen op Dennendal Verdunning Inzet van Dennendal-conflict was destijds de andere wijze van omgaan met zwakzinnigen. Carel Muller be schouwde hen niet als defecte men sen, aan wie met therapieën nog wat te verbeteren viel, maar als gewone medemensen, met wie je plezier kon maken en van wie je zelfs wat kon opsteken als je maar goed naar de zwakzinnigen keek. Muller was een groot voorstander van verdunning, het naast elkaar leven van „norma len" en „zwakzinnigen". Wat is er over van die filosofie? Bak ker: „De verdunning op het terrein van Dennendal is met grote meerder heid afgewezen. De groepsleiders voelden er niets voor om hier te ko men wonen. We zijn overdag al met zwakzinnigen bezig, zeiden ze, en 's a- vonds willen we ons ontspannen in de gewone maatschappij. Dan komen we de andere dag uitgeruster op ons werk. We zouden andere mensen kun nen uitnodigen op het terrein te ko men wonen. Maar wie garandeert dat zij goed met onze pupillen omgaan? Dan moeten we gaan selecteren, maar dan krijg je weer geen doorsne de van de maatschappij in huis. Nee, zoals het nu is, durven we de verdun ning niet aan." Bakker: „We verdunnen liever andersom. In plaats van de maat schappij hier te halen, sturen we zwakzinnigen de maatschappij in. Laat ze maar Chinezen in het dorp, laat ze maar met vakantie gaan. Niet dat we buitenstaanders van het ter rein weren. Sportverenigingen mogen best gebruik maken van onze accom modatie, wandelaars zijn welkom, scholen mogen hier op werkweek ko men en straks als de nieuwbouwplan- nen worden gerealiseerd, is er een camping, waar ouders, maar ook mensen, die geïnteresseerd zijn, een caravan kunnen huren." Dorps straatje Hij loopt naar de muur, waar de bouwtekeningen hangen. „Hier", wijst hij enthousiast, „komen de ze ven woonhuisjes, voor elke leefgroep een. Het worden zoveel mogelijk nor male huizen, met een eigen deur, een eigen tuin, maar met een paar aan passingen zoals verlaagde drempels en extra sanitair. We willen géén om roepinstallatie of video-apparatuur. Uit het oogpunt van veiligheid zou dat best legitiem zijn, maar we doen het niet omdat we de zwakzinnigen ook hun privacy willen gunnen." Buiten wijst hij nogmaals de plek aan waar de nieuwbouw wordt gereali seerd. Het wordt een dorps straatje met een pleintje, een vijvertje, terras jes en een winkel. Gaan de pupillen voor zichzelf koken? „Nee", zegt Bak ker, „eerdere plannen hebben dit on mogelijk gemaakt. De nieuwe keuken voor de Willem Arntsz Hoeve heeft een capaciteit van wel tweeduizend maaltijden per dag. Daar kunnen we ons niet aan onttrekken. Dat was nu eenmaal beslist. Als compromis mo gen de leefgroepen nu eenmaal per week zelf koken. En op verjaardagen is ook wel wat te regelen". In een van de keukentjes in het Lo- rentz-paviljoen ligt eem versgebak ken cake. Het ziet er heerlijk uit. Een Jongen van een jaar of twintig stapt op Bakker af, die de rondleiding ver zorgt. Hij valt hem om de hals en mompelt Bakker Bakker. De direc teur klopt hem op de rug, maar weet zichtbaar geen raad met zoveel harte lijkheid. Dit is het tweede verhaal over Den nendal. Het eerste stond in de krant van zaterdag 7 juli. moet drastisch worden aangepakt, vindt het CDA. Paniek allerwegen en een run op de Femis-bank, die koketteert met de mogelijkheid-om gigantische bedragen aan de belasting te onttrekken. Een onthullende reportage over het zwarte geld-circuit. door Kees de Leeuw Napoleon lii en de cancan De afgang van de musicalfilm Rabbijn Soetendorp en de bootvluchtelingen Zeer gewone droomen bij goeden slaap Heibel om J rolstoelen uit Zuid- Afrika Het land van Herman de Man I Bon voor proefabonnement I 4 weken de Tijd voor 5 gulden Naam:. Adres: Plaats: Tel:... Zonder posfzegei zenden aan de Ti|d Antwoordnummer 6, 1000 PA Amsterdam TR-29 Betaling na ontvangst van acceptgiro Overal te koop: f 2,75 Abonnementen (dag en nacht, ook in het weekend): 020 46 20 62 Wat de weekbladen zij het inhoudelijk verschillend, maar daarom gaan zij ook door voor opiniërend deze keer bindt, is de zogeheten Smaaknota van het CDA en het verslag van Veldhoven. Beide stukken werden eind vorige week door het CDA- bestuur vrijgegeven, nadat het ANP de nota naar buiten had gebracht. Zorgde deze primeur aanvankelijk voor enige commotie op de kranten redacties, bij nadere bestudering van de stukken bleek daar in feite weinig aanleiding-voor te zijn. Dat neemt echter niet weg, dat som mige bladen er toch nog wel brood in zagen voor een opmerkelijk stukje kopij. Zo laat Vrij Nederland CDA- secretaris Jan Krajenbrink aan het woord, die nog steeds woedend is getuige zijn „ik vind het een smerige rotstreek dat mijn verslag is ver valst." Naar zijn zeggen is het verslag (van Veldhoven) op 30 mei uitgetikt en op 1 juni de deur uitgegaan, maar nu blijken er enkele exemplaren in omloop te zijn gebracht, waaronder met eenzelfde soort schrijfmachine „1 mei" is getikt. De vraag die zich opdringt is: waar zit het lek?, maar ook VN kan hier geen antwoord op geven. Daarvoor moeten we over naar NieuwsNet, die een stap je verder gaat en het heeft over een „links" of een „rechts" lek. Het blad houdt het op een „rechts" lek, maar het CDA-Kamerlid Van Houwelingen ontkent dit. Wel voegt hij eraan toe, dat „het wel zo is dat het rapport door Opperrabbijn Just in Hervormd Nederland: 'We zijn iets bijzonders waar nog geen woord voor gevonden is' verder: De exploitatie van de hebzucht: Casino's zien de gemeenschap als tegenspeler Het Ollgate-rapport: De oliesmokkel naar Rhodesië beschreven Preventie geboden: Kankerhaarden eenvoudig op te sporen Paniek in de VS: Somoza zal zijn collega-dictators meeslepen in zijn val Mensen zonder werk: Bureaucratie boort moedig werklozenexperiment de grond in Albert van den-Heuvel schrijft een Zuidafrikaanse blanke: Waarom vertrouw je je zwarte landgenoten niet? Omroepperikelen in Rotterdam: Radio als instrument van het stadhuis? Theo Frederikse: Dogmatiek als kritisch bedrijf Tjechov: Schrijven zonder begin en eind. En: Israël en de PLO De smaak van het CDA. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6. O Ik weet al voldoende van HN. dk abonneer me 35.per halfjaar) Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr. 1776. 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegel). Of bel: 07Ó-512111 Hervormd Nederland, altijd prijs" het CDA naar buiten is gebracht. Niet door iemand van de fractie, maar door een lid van het bestuur." Het Kamerlid zegt verder de opwinding een beetje overdreven te vinden. Dat sluit aardig aan bij het commen taar in De Groene Amsterdammer, waarin gezegd wordt dat „het op zich geen verrassing is, dat het CDA ei genlijk liever wil regeren met de PvdA dan met de WD." Het blad noemt de nota „meer een politiek weerbericht, opgesteld in dat onna volgbare christendemocratische pro za dat als een borrelnootje op je afkomt." Elseviers Magazine neemt zoals te verwachten was het op voor staatssecretaris Smit-Kroes. Zij heeft achteraf gelijk gekregen, aldus EM, maar „hoeft op excuses van het CDA niet te rekenen." In De Tijd zegt Rob Vermaas daaren tegen dat „wie de moeite neemt beide stukken te lezen, niet staande kan houden dat er ook maar enige recht vaardiging te vinden is voor de ver meende rehabilitatie van de staatsse cretaris." Hij schrijft dit onder de kop „De (on)betrouwbaarheid van het CDA" en meer daarover kan men aantreffen in de Haagse Post, waar Joop den Uyl en Max van den Berg beiden laten weten, dat „tegen onbe trouwbaarheid geen kruid gewassen is." De Nieuwe Linie Alleen De Nieuwe Linie laat zich wei nig gelegen liggen aan de „Hoekse en Kabeljauwse twisten", houdt zich al thans verre van het binnenlands ge woel, maar pleit voor een dialoog tussen christendom en Maoïsme. „Die hebben elkaar immers iets te zeggen," aldus Gerard van den Boo- men. Het weekblad pakt met een aantal pagina's fors uit over dit on derwerp en signaleert, dat er de laat ste tijd steeds meer berichten zijn dat China gebaren maakt in de richting van het christendom. De sinoloog Jean Daubier zegt in een gesprek, dat de Chinese Culturele Re volutie op niets is uitgedraaid en dat de dood van het Maoïsme voor China ook de dood van de ideologie in houdt. En passant voegt hij eraan toe, dat het „goede socialisme" niet bestaat. „Ik geloof er niet in. Ik geloof wel in een soort moraal, die de mens respecteert." Mogelijk dat DNL daar in een opening ziet naar het christen dom. Wie weet. Hervormd Nederland Dit oecumenisch opninieweekblad houdt zich eveneens bezig met de godsdienst. Opperrabbijn M. Just uit Amsterdam verklaart althans: „We zijn iets bijzonders, waarvoor men eigenlijk een nieuw woord moet vin den". Hij ziet de emigratie van joden uit de hoofdstad naar Israël niet zo zitten en wil die verhinderen, want het is niet in het belang van het jodendom, als „Amsterdam ophoudt een stad te zijn waar men joodse mensen en een synagoge kan vinden". Jan Goossensen dook na drie jaar in het Nederlandse casinowezen, er is verder aandacht voor een „moedig" werklozenproject dat door de demo cratie de grond wordt ingeboord en Catherine Keyl doet verslag van haar „bekeringspoging" om een winkelen de vrouw iets anders te laten lezen dan de boekjes uit de Bouquet Reeks, waarvan deze er al 162 heeft gekocht. Het loopt echter op niets uit en na Mulisch, Hannes Meinkema en Maar ten 't Hart verzucht de vrouw; „Geef mij maar 'Duisternis komt nooit te vroeg'. Elseviers Magazine De Tijd Haagse Post „Hij was voor de literatuur wat Ja mes Dean was voor de film en Charlie Parker voor de jazz. Hij werd be roemd met On The Road, was de hartslag van de Beat Generation", .meldt HP op de omslag. Tien jaar na zijn dood wordt de Beat Generation opnieuw ontdekt, want het gaat hier zoals gisse lezertjes al konden ra den om de revival van Jack Kerou- ac. Zijn boeken worden gretig gelezen en binnekort gaat een film naar zijn leven in première: „Heart Beat". Niet te verwarren overigens met Buddy Holly, over wiens leven ook al een film is gemaakt, die echter grandioos flopte. Afwachten maar hoe het met „the King of the Beats" gaat. Van andere in deze tijd opererende vrijbuiters doet Ton van Dijk ver slag. Twee weken lang vertoefde hij in het milieu van de Amsterdamse (maar ze zijn ook elders) nachtrijders. Mensen die zich 's nachts op een bepaald punt in de stad verzamelen en er met hun auto's opuitrukken, als ze op hun ontvangers scanners politieberichten doorkrijgen over moord, brand en doodslag. Ieder zijn hobby, moet je maar denken. EM besteedt aandacht aan de uit gelekte energienota van minister Van Aardenne, waaruit blijkt dat de regering op het totale energiever bruik acht procent wil besparen tot 1985 en 25 procent in het jaar 2000. Ingewijden wijzen er echter op, dat het beleid in de nota niet realistisch is en dat een „geïntegreerde visie op structurele problemen" ontbreekt. „Een advocaat kan niet meer alles weten", zegt de landelijke deken van de Nederlandse Orde van advocaten mr Max Rood. Hij doelt daarmee op een specialisatie binnen de advoca tuur, waarom ook het publiek vraagt. Binnen de Orde wordt eveneens ge praat over het maken van reclame door advocaten, al staat men er nog aarzelend tegenover en zullen er ze ker geen wervende advertenties ko men met: „Voor al uw echtschei dingen. Het omslagartikel gaat over de „le vende doden", waarvoor René de Bok het Maleisische vluchtelingenkamp Pliau Bidong bezocht. Het stuk wordt helaas doorspekt met sensationele kreten als „menselijk wrakhout" en „rottend leed" om er maar een paar uit te pikken. En als je dan ook nog de verslaggever zelf op een foto hoog hartig ziet staan tussen een aantal jeugdige évacués, hoeft het voor mij allemaal niet meer. De eigen glorie straalt er iets te nadrukkelijk van af en dat is zeker hier misplaatst. De bootvluchtelingen komen ook aan bod in De Tijd via een vraaggesprek met rabbijn Awraham Soetendorp, die laat weten: „Ik behoor tot de overlevenden, ik moet iets met mijn leven doen". Hij maakt deel uit van de werkgroep Bootvluchtelingen en is van mening, dat „een wereld die mensen laat verdrinken geen toe komst heeft". P. van der Eijk spitte in de „Spaar- brieven en zwart geld: het miljoenen- circuit van een grensgeval". Het gaat hier om de Femis-bank in Baarle met acht miljard aan spaarbewijzen, waarvan mogelijk anderhalf miljard aan belasting wordt onttrokken. Di recteur P. van Nieuwstadt tilt daar niet zo zwaar aan. „Zwart geld is misschien wel onmisbaar geworden in onze economie". NieuwsNet Jan Terlouw, fractievoorzitter van D'66, mag van dit blad terugkijken op het afgelopen parlementaire jaar, maar hij heeft het meer over zijn eigen partij dan over regering en par lement. Wat het kabinet betreft is hij weinig enthousiast. „Het zwakste punt is, dat het zich geen steun weet te verwerven voor zijn daden". In het blad ook een gesprek met Hamilton Jordan, het brein achter de verkiezingen van Carter. Hij moet de herverkiezing veilig stellen en ver- ADVERTENTIE De nieuwe Einstein. Veel van 's werelds meest promi nente natuurkundigen be schouwen Stephen Hawking als hun meest briljante collega sinds Einstein. Een reportage. .mensen zoals wij zijn toch het zaad van de sociale verbetering." Aldus Jane Fonda in een interview. Zij vertelt over haar huwelijk, Vietnam, Films, acteren, toe komst, verleden en het verbete ren van de wereld. „Wij bestempelen niet al les wat van het kabinet Van Agt komt als regelrecht van de duivel komend: wij bedrijven volwassen politiek." Aldus Jan Terlouw in een interview. Hij blikt terug op het afgelopen parlementaire jaar en geeft zijn visie op de toekomst. En verder in de nieuwe NieuwsNet: Verontwaardiging over een onderzoek naar commerciële bijbanen van omroepmedewerkers; vraagtekens rond de rel over de CDA-keuze voor PvdA; Hamil ton Jordan, Carter's persoonlijke strategie-bepaler, over de kansen van een nieuwe ambtstermijn voor Carter; de toenadering tussen de VS en Cuba; de zakcnlucht- vaart in Nederland; de economie van pretparken; en natuurlijk de vaste column van Bijkaan uit Parijs. Deze week over opiniebladen. kondigt: „Het zal een felle strijd wor den, maar Carter wint". Minder over tuigd daarvan is de filmster en acti viste Jane „Ik wil de wereld veran deren" Fonda. Zij zou graag willen dat haar man Tom Haiden president van de Verenigde Staten werd, want „als hij president was, zouden heel veel mensen in dit land begrijpen dat de problemen opgelost kunnen wor den en ze zouden een uitweg zien", aldus Jane Fonda, die nooit meer een sekssymbool wil zijn. We zullen maar zeggen, dat de strijd nog geheel open ligt. Vrij Nederland „In dit bedrijf blijft werkelijk niets geheim," zucht J. van Ginkel, één van de drie hoofddirecteuren van Pers combinatie (onder meer Volkskrant, Trouw en Parool). Het gaat in dit .geval om de laatste krant en om „de beroemdste landdrost ter wereld en de bekendste ex-wethouder van Ne derland", te weten Han Lammers, die door de stichting Het Parool is aanbe volen als opvolger van hoofdredac teur mr H. W. Sandberg. VN stuurde verder een vrouwelijk reportageteam dan heb je geen moeilijkheden bij de deur op pad om onderzoek te doen naar de vrou wencafés in Nederland. Het werd een reis langs In den Buze, De Heksenke tel, Trui, De Pit, De Feeks, Trooster, de Paraplu, nog eens Trui (maar dan de Dikke) en Saarein. Ondanks meer dan een pagina tekst levert het wei nig op of het moest de uitspraak zijn van een barvrouw: „Ach, na al die jaren van actie verlangden we naar een beetje weplde! Toch kan die actie beter maar niet vergeten worden, zolang er in dit blad nog koppen staan als: „Niet dat de vrouwen fysiek lelijk zijn.ze zijn zo rechts, zo verschrikkelijk bourgeois." Het bovenstaande is afkomstig uit een verhaal van Boudewijn Buch, die een bezoek bracht aan Bordeaux, de „domste stad" van Frankrijk. Ook al gaat het hier om Franse vrouwen, solidariteit kent geen grenzen, dacht ik zo. Bovendien zijn de meeste vrou wencafés hier in de zomer toch dicht, laat VN nog weten Voor de bezoeklus- tigen, zodat er door de feministen mogelijk alsnog iets kan worden on dernomen. De Groene „Het is niet de taak van een socialist om te demonstreren hoo- revolutio nair hij wel is." Deze uitspraak komt voor rekening van het PvdA-Kamer- lid Herman Drenth, die het Binnen hof gaat verlaten. „Je moet ervoor zorgen dat Je opvattingen veld win nen. al het andere is onzin." Een andere uitspraak van hem: „De men sen zeggen weieens tegen me: Je bent veel redelijker geworden. Nou, dat ligt niet aan Vnlj, maar aan de veran deringen binnen de beweging zelf." Sander Kooistra ging na. hoe de tandartsenlj goud aanboort en het begin van zijn verhaal willen we U niet onthouden. Zei die tandarts: „Tsja meneertje, die kies is zo slecht, daar is niets meer aan te doen. Daar moet een kroon op." „Hoeveel kost me dat?", vroeg ik, „Normaal zo'n 450 gulden." Korte pauze. „Maar als u contant betaalt en geen kwitantie wilt hebben, wordt het 400." Uite raard ben ik daar grif op ingegaan."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9