adat en Begin sens over Libanon Benzineprijs in VS niet omhoog >panje vervroegt 'operatie zomer' k Garde Nicaragua ^gedemoraliseerd Muzorewa houdt voet bij stuk 1 ^verleg levert verder weinig op Thermostaten moeten omlaag Regering Iran verliest greep op hele land nd aan reeks bomaanslagen door ETA lijkt nabij IDERDAG 12 JULI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 EXANDRIË (ïReuter, AP, AFP) De besprekingen tussen de Egyptische president Sadat I de Israëlische premier Begin hebben weinig concrete resultaten opgeleverd op de inpunten van de geschillen tussen beide landen. Wel delen beide leiders het standpunt dat lanon niet uit elkaar mag vallen. President Sadat zal eind volgende maand een bezoek aan pël brengen. een gemeenschappelijke conferentie van EJegin en Sadat aarden de twee 'ieiders om strijd „zeer belangrijke" gesprekken en gehad over de Palestijnse au- Bij de besprekingen zijn eringen gemaaktt maar Sadat en weigerden te zeggen wat die eringen dan wei inhielden. Ze bn alleen dat zei eind volgende nd in het Israëlis che Haifa verder iaiden praten. „Presiident Sadat mag met zijn jacht komen", aldus De twee punten waarover Sadat en Begin uitgebreid van mening ver schilden, waren de vestiging van Joodse nederzettingen in de bezette gebieden en de Israëlische bombarde- IntBlTritêit menten op Palestijnse posities in het 6 zuiden van Libanon. Premier Begin verdedigde andermaal de nederzet tingenpolitiek van zijn regering. „We doen er niets fouts mee", aldus Begin, door niet in cultuur gebrachte gron den op de westelijke Jordaanoever in gebruik te nemen. Begin zei dat Sa dat en hij elk hun mening over de nederzettingen naar voren hadden gebracht en dat zij het erover eens waren dat ze het er niet over eens zijn. „HANAGUA (AFP) Somoza's Nationale Garde raakt ledemoraliseeTd door de nederlagen tegen de sandinisten :n door de politieke onzekerheid over het al dan niet lanblijven van de president. Dit knelt nog meer nu de Bndinlsten van plan schijnen te zijn een nieuwe aanval tp de hoofdstad van Nicaragua, Managua, te onder- vliemen. let uiic 4 Jiist de beste troepen van de Na- timale Garde zij n naar het zuiden gstuurd, naar het grensgebied net Costa Rica, en naar de om- steden stad Masaya. Volgens wsterse militaire deskundigen bgint de slagvaardigheid van de mfcjGirde snel af te riemen, ook al zijn d gardisten nog veel beter bewa- pnd dan de sandinisten. Het le- gr van Somoza 'is sinds het begin un de burgeroorlog ongeveer ge- êcimeerd, en ongeoefende recru- illeitn moeten de opengevallen plaats 100 en vullen. De laatste maanden hebben onge veer vijftigduizend Nicaraguanen het land per vliegtuig verlaten. Over land verdwenen er nog eens zestigduizend naar Honduras en meer dan honderdduizend naar Costa Rica. Vliegveld I linnen twee weiten zal de Garde ermoedelijk door de munitie .een zijn. Steeds meer officieren .eserteren en i&oeken een toe- lucht in buiterillandse ambassa- e's in Managua» Talloze militai- en hebben ook een uitreisvisum angevraagd om het land te kun- :en verlaten, zo<lra zij geen ver- rouwen meer hebben in de toe komst. Tot dea.e ontwikkeling leeft ongetwijfeld bijgedragen en uitzending van de „rebellen- adio", waarin een lange lijst is oorgelezen met namen van „mis- adige officieren". Alleen vanaf het vliegveld Las- Mercedes worden nog vluchten naar de buurlanden gemaakt. „Belangrijke lieden zoals hoge ambtenaren, parlementsleden en echtgenotes van Garde-officieren hebben het land in groten getale verlaten", zegt een woordvoerder van de Nicaraguaanse luchtvaart maatschappij Lanica. Alle vluchten moeten in dollars worden betaald. Er is dan ook een levendige zwarte handel in dollars ontstaan, want de banken zijn al een maand gesloten. In het Inter continental Hotel in Managua aar zelen volksvertegenwoordigers, die daar bijeen zijn in afwachting van een bijeenkomst van het par lement, niet om aan buitenlandse journalisten en zakenlieden te vragen hun dollars te verkopen. De Egyptische president en de Israë lische premier waren het wel eens over Libanon. Sadat zei: „Wij steunen de volledige integriteit van Libanon en we zullen nooit instemmen met iets dat de desintegratie van het land veroorzaakt". Begin betuigde hier mee zijn instemming al herhaalde hij dat Israël de christelijke militie blijft steunen en de strijd zal voortzetten tegen „de zogenaamde PLO", zoals Begin de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie steevast pleegt te omschrij ven. Politieke waarnemers maken uit Begins woorden op dat Israël niet van plan is de door Saad Haddad uitge roepen vrijstaat Libanon te er kennen. Het ziet er overigens nog niet naar uit dat de grenzen tussen Israël en Egyp te ook daadwerkelijk op korte ter mijn zullen worden opengesteld. Van Egyptische zijde werd gehoopt dat Israëlische toenadering wat betreft de politiek op de bezette gebieden mogelijk geruild zou kunnen worden voor een intensivering van verkeer van toeristen en zakenlieden tussen beide landen, maar dat zat er dit keer niet in. Het overleg tussen Begin en Sadat duurde vandaag twee uur. Vanmorgen zien de twee elkaar nog eens voorafgaande aan het vertrek van de Israëlische leider. Plan Er bestaat een gemeenschappelijk plan van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Roemenië en Oosten rijk om Israël eft de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO dichter bij elkaar te brengen. Dit meldde giste ren de Egyptische krant Al Akhbar. Tijdens de topontmoeting van Brezn- jew en Carter in Wenen zouden de twee grote mogendheden over het streven naar Israëlisch-Palestijnse toenadering overeenstemming heb ben bereikt. De volgende stap in dit toenaderings proces, dat goed op gang kwam door Arafats ontmoeting met Kreisky en Brandt in Wenen, is een bezoek van de Roemeense president Ceaucescoe aan Damascus. Volgens een Libanees blad gaat Ceaucescoe naar de Syri sche hoofdstad met een amendement op zak op de bekende resolutie 242 van de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties, waardoor de resolutie meer recht zou doen aan de aanspra ken van de Palestijnen. WASHINGTON (AP, AFP, Reuter) De thermostaat in de openbare gebouwen van de Verenigde Staten gaat naar bene den, maar er komt geen prijsverhoging voor benzine. Dit is de kern van het plan van de Amerikaanse president Carter voor de bezuiniging op energie. De nieuwe maatregel gaat aan staande maandag in. Vance en Muzorewa voor hun gesprek los koutend in het ministerie van buitenlandse zaken. WASHINGTON (AP, AFP, Reuter) Premier Muzorewa van Zimbabwe (Rhodesië) houdt voet bij stuk: er komen geen wezenlijke veranderinr gen in het beleid van zijn re gering. Hij heeft dat duidelijk gemaakt aan de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Cyrus Vance, en zou het later nog eens uiteenzetten aan presi dent Carter. Hun verrassende ge sprek zou naar verwachting kort du ren. Carter wil de bisschop uiteen zetten wat naar zijn idee nodig is om te komen tot een daadwerkelijk zwart meerderheidsbestuur in Zim-/ babwe (Rhodesië). Carter vindt de grondwet te blank, en meent dat de constitutie herschreven moet worden zodat de zwarten meer zeggenschap krijgen. Pas dan kan gedacht worden aan het opheffen van de economische sancties tegen Zim babwe (Rhodesië), of eventueel aan erkenning van het land. Muzorewa zei echter na het gesprek met Vance dat hij alles gedaan heeft wat er gedaan moest worden, en dat verdere stap pen niet op zijn weg liggen. Later deze week vliegt Muzorewa naar Londen, waar aanhouding dreigt op grond van beschuldigingen wegens moord en verraad. Het besluit van de Amerikaanse pre sident om de benzineprijs niet te ver hogen is Ingegeven door de vrees dat een prijsstijging de inflatie zou aan wakkeren en verdere schade zou be rokkenen aan de Amerikaanse econo mie. Bovendien zouden dergelijke maatregelen de president wellicht de woede van de Amerikaanse bevol king op de hals halen met alle gevol gen daarvan voor diens mogelijke herverkiezing volgend jaar. Wel moet de thermostaat voor de verwarming van overheidsgebouwen omlaag en voor de airconditioning omhoog. Dit zou een aanzienlijke besparing aan energie opleveren. Op overtreding van deze maatregelen zijn zware boe tes gesteld. Niet iedereen is even gelükklg met de door Carter genomen maatregelen. Met name de Amerikaanse minister voor energie. James Schlesinger, is van oordeel dat alleen prijsstijging voor benzine de Amerikanen daad werkelijk zal aanzetten wat zuiniger met energie om te springen. Werk De Amerikaanse president zette gis teren zijn uitgebreide raadplegingen met alle mogelijke deskundigen voort op zijn buitenverblijf Camp Da vid. Hij besprak met hoge regerings functionarissen en vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven de situatie van de werkgelegenheid. De stijgen de prijs van de olie heeft ook daarop namelijk een sterke weerslag en de verwachting is dat de werkloosheid zal stijgen van 6,2 tot 6,9 procent eind volgend jaar. Dat betekent dat er dan 1,3 miljoen Amerikanen zonder baan komen te zitten. Jody Powell, de woordvoerder van de Amerikaanse president, verklaarde dat er onder de door de president geraadpleegde des kundigen een qpvallende eensgezind heid bestond over de aanpak van de problemen van energie en economie. De verkiezing van de Amerikaanse president door een college van kies mannen blijft voorlopig gehand haafd. Een voorstel om dit college af te schaffen en de president recht streeks door de bevolking te laten kiezen haalde het niet. Van de senato ren stemden 51 voor het betreffende amendement op de grondwet en 48 tegen, ruim onvoldoende voor de ver eiste meerderheid van twee derden. SALT De discussie over het tweede akkoord voor beperking van de strategische bewapening, SALT II, in de Ameri kaanse volksvertegenwoordiging werd gisteren voortgezet met de me dedeling van de hoogste Amerikaan se generaals dat het akkoord in het belang van de Verenigde Staten is en dat het alleszins aanvaardbare risi co's heeft De voorzitter van de vere nigde chefs van staven, generaal Da vid Jones, beklemtoonde overigens wel dat het akkoord gepaard moet gaan met een grootscheepse moder nisering van de strategische wapens die de Verenigde Staten op dit mo ment hebben. Niemand van ons, al dus Jones, is helemaal in zijn sas met het akkoord, maar het is aanvaard baar. De discussie over het tweede SALT-akkoord vindt momenteel plaats in commissievergaderingen van de Amerikaanse Senaat. Het is de eerste fase in een debat dat moge lijk tot november zal duren. Het deze week bekénd geworden ak koord tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten over een verbod op radiologische wapens heeft een gun stig onthaal gekregen in de Verenigde Naties. Van verschillende kanten werden de twee grote mogendheden met dit akkoord gefeliciteerd. De overeenkomst voorziet in een volle dig verbod op de aanmaak, de ont wikkeling of het in stelling brengen van alle radiologische wapens. TEHERAN (Reuter, AFP) Het ge zag van de regering van de Iraanse premier Bazargan over het land neemt zienderogen af. In de provincie Khoezistan in het zuiden van het land, voor een belangrijk deel be woond door Arabieren, nemen de on geregeldheden toe. Herhaaldelijk zijn er aanslagen gepleegd op oliepijplei dingen, waardoor de belangrijkste bron van inkomsten dreigt op te dro gen. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft een dergelijke aan slag een grote brand veroorzaakt. Dinsdag deed zich eveneens een ex plosie voor bij een spoorlijn in de omgeving van Khoramshar, de hoofdstad van Khoezistan. De beheersing van de moeilijkheden is opnieuw aanleiding tot moeilijkhe den tussen de legerleiding en de rege ring. Het hoofd van de militaire poli tie, generaal Rahimi, verklaarde zich gisteren bereid om onmiddellijk met 3.000 man orde op zaken te gaan stellen in Khoezistan, ook wel Arabls- tan geheten. De minister van defen sie. generaal Taghl Riahi, die eerder deze week vergeefs probeerde Rahimi aan de kant te schuiven, zei dat zoiets niet nodig is, omdat er ai voldoende militairen in de betrokken streek zijn. Het verzoek aan Rahimi om iets te doen kwam van Hassan Nazlh, hoofd van de Nationale Olie Onderneming, die daarmee de regering passeerde. Tienduizenden Koerden hebben gis teren in het noord-westen van Iran grootscheepse betogingen gehouden voor autonomie voor hun gebied. Veel demonstranten waren gewa pend. De demonstratie viel samen met een algemene staking van de Koerden, die was uitgeroepen door de Koerdische Democratische Partij. Van gewelddadigheden werd overi gens geen melding gemaakt. u een medewerker MPLONA De Baskische af- feidsbeweging ETA heeft met de ente reeks bomaanslagen in janse toeristencentra een ge- i(ige snaar geraakt bij de rege- X in Madrid. Het lijkt er op dat regering nu volledig tegemoet- nt aan de eisen van ETA-politi- militar, de „gematigde tak" van afscheidsbeweging. Baskische toeristen moesten de afgelo- r dagen hun vakantie aan de Spaanse nkust afbreken. Auto's met Baskische omerborden werden in brand gestoken, lad of beschadigd. De meeste Basken nu voortijdig naar huis terug keren, zijn /an overtuigd dat de bedreigingen aan adres weinig te maken hebben met de laanslagen. e is al langer een bekend verschijnsel dat iken in andere delen van het land last iervinden vanwege hun herkomst. Velen j hen denken dat de bedreigingen in de fistische streken acties zijn van plaatse- b bewoners, die in iedere Bask een terro- rzien, of die zich geschaad zien in hun nomische belangen. In Santander staat >:en muur de leus geschilderd: „We willen n honden en geen Basken". -i.V - waking r het ministerie van informatie en toe- ïe waren de bomaanslagen aanleiding .operatie zomer" te vervroegen. Dit hield lat de extra politiemacht, die ieder jaar ie maanden juli en augustus naar de t wordt gestuurd, nu twee weken eerder actie moest komen. Josep Meiia, staats- Iretarls van Informatie en toerisme, deel- I onlangs mee dat nu tweeduizend man litie extra is ingezet. 1 kondigde verder extra bewaking van de egvelden en strenge controle van de ho- gasten aan. Openbare telefooncellen zul- ia d6 gaten worden gehouden en zono- afgeluisterd. Hotel- of bareigenaren die ir riet aan mee werken, kunnen een boete ij gei van een half miljoen peseta's, onge- er li.000 gulden. En de verkeerspolitie is k nvt tweehonderd man versterkt, aldus stadssecretaris. eiia zó dat de sensationele berichtgeving er de bomaanslagen, die volgens hem de twricltlng van het Spaanse toerisme be en, inde toekomst vermeden moet wor- n. „Ik weet dat het in de andere landen De bomaanslagen hebben bun uit werking niet ge mist; sommige normaal overvolle stranden liggen er vrijwel verlaten bij. Het ziet er ech ter naar uit, dat binnenkort de reeks aanslagen is afgelopen. De rege ring heeft één eis van de Basken al ingewilligd en over de andere wordt onderhan deld. wel voorkomt, maar daar zitten er economi sche belangen achter," voegde de staatsse cretaris daar aan toe. Steunpilaar De maatregelen van Madrid duiden er op dat de Spaanse regering niet met zich laat sollen als het om het toerisme gaat. Het toerisme is een steunpilaar van de Spaanse economie, naast de deviezen die de in het buitenland werkende Spanjaarden naar hun moederland overmaken. Volgens de ETA is het nooit haar bedoeling geweest de toeristen uit Spanje weg te jagen. In een tekst getiteld „Naar een revo lutionaire Baskische strategie" schreef de ETA tien jaar geleden: „Het toepassen van bepaalde vormen van terrorisme, gericht op toeristen uit andere landen en met als doel de politieke ontwikkeling van het regime tegen te houden, is een zeer irrealistische en uitermate reactionaire daad." Een woordvoerder in Pamplona van Euska- diko Eskerra, een linkse politieke organisa tie die steun krijgt van ETA-pm, zegt dat dit nog steeds opgaat.Deze woordvoerder, die anoniem wilde blijven, ziet overigens wel verschil met de tekst van toen en de situatie zoals die nu is: „De ETA van nu is anders. Tien jaar geleden bestond er één ETA. Later is die organisatie gesplitst in de ETA en de ETA-pm (politiek-militair)." De ETA, die zich regelmatig verantwoorde lijk stelt voor bomaanslagen met dodelijke afloop, is door middel van een splintergroe pering vertegenwoordigd in Herri Batasu na. Deze-coalitie van linkse Baskische par tijen strijdt voor een volledige onafhanke lijkheid van Baskenland en behaalde bij de laatste verkiezingen drie zetels. ETA-pm, die verantwoordelijk is voor de reeks bomaanslagen in de toeristencentra, steunt de politiek van Euskadiko Eskerra. Deze partij heelt samen met de Baskische Nationalistische Partij (PNV), de socialisti sche PSOE en de Baskische parlementa riërs van de regerende UCD het statuut van Guernica getekend. Dit statuut, waarover op dit moment onderhandeld wordt met de regering van premier Suarez, moet vooralen in autonomie voor Baskenland. Doel Volgens de woordvoerder van Euskadiko Eskerra werden de bomaanslagen, die altijd van tevoren werden aangekondigd en waar bij geen doden vielen, gepleegd met een duidelijk en concreet doel: „Ze zijn niet tegen de toeristen gericht, maar bedoeld als pressiemiddel tegen de regering. Wij wilden met de aanslagen bereiken dat de Spaanse politie zich terugtrekt uit de gevangenis van Soria. Daarnaast willen we de regering laten zien hoe belangrijk het voor ons is dat het statuut van Guernica wordt goedge keurd." De eerste els is afgelopen zaterdag ingewil ligd. Toen vertrok de politie uit de gevange nis van Soria, waar de gevangen Basken doorgaans worden ondergebracht. De on derhandelingen over het statuut van Guer nica zijn nog in volle gang en wat het uiteindelijk resultaat zal zijn la nog een open vraag. Het statuut voorziet ln de vervanging van Spaanse politie door Baskische eenheden, erkenning van Navarra als Baskische pro vincie en erkenning van het Baskisch als officiële taal naast het Spaans. Waarnemers verwachten dat de regering op dit moment geneigd is of zich zelfs ge dwongen voelt het statuut vrijwel onge wijzigd te accepteren. Dit, en het Inwilligen van de eerste els, betekent volgens de woordvoerder van Euskadiko Eskerra dat ETA-pm waarschijnlijk af zal zien van ver dere bomaanslagen in toeristische ge bieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7