'Een junk komt hier niet om af te kicken' Familie Pronk kiest de Nutsspaarbank voor vreemd geld. Dat doen ze volgend jaar ook weer! Haags werkplan drughulp op helling Werkverslag NUTSSPAARBANK Du Chatinier wijzigt koers DONDERDAG 12 JUU 1979 REGIO DEN HAAG Het in Den Haaf functionerende hulpverleningsplan voor heroïneverslaafden gaat gedeeltelijk op de helling. De verwachting is dat wethouder Du Chatinier over een maand of drie de gemeenteraad zal vragen een nieuwe formule te aanvaarden voor de hulpverlening in het trefcentrum voor junkies aan de Prinsengracht 39, een essentiële spil in de Haagse drughulpmachine. De kern van het nieuw op te stellen werkplan is dat er binnen het trefcentrum wordt afgezien van afkickprogramma's. In het drugplan waartoe de gemeenteraad eind vorig jaar besloot, is vastgelegd dat er in het pand Prinsengracht 39 aan „scholing en vorming" moet worden gedaan om de junks te ondersteunen in hun motivatie voor afkickprogramma's. Dat blijkt onhaalbaar. Junkies komen echt niet naar het trefcentrum omdat ze van de heroïne af willen, maar dóódsimpel om elkaar te ontmoeten, om „sket" te kopen en te gebruiken. Heel nuchter dient vastgesteld te worden dat een ontmoetingsplaats voor verslaafden (als de Prinsengracht) zich nauwelijks leent voor het tot stand brengen van iets wat enigszins lijkt op hulpverlening in de traditionele zin. Samen met de werkers in het trefcentrum vindt wethouder Wim du Chatinier dat er een scheiding moet komen tussen twee globale groepen junks. De groep die gemotiveerd is voor afkickprogramma's moet los en liefst ver weg van het centrum geholpen worden door instellingen als het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) en de afklckboerderi j Emiliehoeve. Verslaafden die (nog) niet bereid zijn mee te doen aan ontwenningskuren dienen rustig terecht te kunnen in het trefcentrum, waar heroïnegebruik door de vingers wordt gezien en waar hulpverleners hoogstens kunnen proberen „heel geleidelijk de desinteresse van de junks voor andere zaken dan heroïne te doorbreken". In dit nieuwe programma voor de Prinsengracht 39 wordt in feite alleen maar de huidige manier van werken „officieel gemaakt". Het nieuw vast te stellen beleid is uitgestippeld in een intern stuk dat zal dienen als leidraad voor de beantwoording van vragen die de CDA-er Blankestijn aan b. en w. van Den Haag heeft gesteld. Het CDA-raadslid heeft (quasi?) argeloos gevraagd of het allemaal waar is, die verhalen over heroïnegebruik, dealing en heling in het trefcentrum. Het is allemaal waar, zo zullen b. en w. moeten antwoorden. En er is bitter weinig aan te veranderen. door Teun Lagas DEN HAAG Voor coördi nator Jan Jordaan staan de zaken er simpel voor: „In dit centrum alle verslaafden te motiveren voor een afkick programma, is net zo iets onwezelijks als de maagde lijkheid preken in de borde len van de Poeldijkse- straat." Twee verdiepingen onder ons gaat de deur van het trefcentrum op slot. Het is even na negenen als enke le tientallen junkies afdrui pen over de Haagse Prinsen gracht. 8puiten is sinds enige tijd niet meer toegestaan in het trefcentrum. Tot spijt van Jan Jordaan cn de andere hulpverleners. „Het is politiek nu eenmaal niet verkoopbaar. Feit is echter dat we nu bij het spuiten geen oogje meer in het zeil kunnen houden." Het blijft mogelijk onge stoord heroïne te roken en te snul ven op de Prinsengracht. Tot wan hoop van weer andere hulpverle ners. „Dat het gebruik van heroïne aanvaard wordt, is funest voor het slagen van onze ontwenningspro gramma's. veel vEin onze cliënten hebben geen stok meer achter de deur," stelden kort geleden het Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs en de afkickboerderij Emilie hoeve bitter vast. De gewenste nau we samenwerking tussen de ont wenningsklinieken en het trefcen trum is onmogelijk geworden. Illusie Jan Jordaan beaamt dat het tref centrum een hinderpaal kan zijn voor een goed functioneren van de afkickprogramma's die in Den Haag bestaan. „Maar je moet de vraag stellen of dit centrum ook rampzalig is voor de junkies. Dat is zeker niet het geval." Eind vorig jaar bekrachtigde de ge meenteraad van Den Haag een am bitieus hulpverleningsplan voor he roïneverslaafden waarin rollen wer den toebedacht aan verschillende in die sfeer werkende hulpverle ningsorganisaties. Het leek alle maal zo mooi te kloppen, verschil lende hulpverleningsprogramma's pasten als radertjes van één grote machine in elkaar. Het trefcentrum kreeg de taak zo veel mogelijk en met name zwarte junks te interesse ren voor hulpverleningsprogram ma's. De tamelijk illusionele ge dachte achter de oprichting van het centrum was zo ongeveer: als we maar zo veel mogelijk junkies van de straat afhouden en gezellig bij elkaar zetten, kunnen hulpverle ners efficiënt aan de slag met af kickprogramma's, al dan niet met verstrekking van het vervangings middel methadon. Die gedachte moet worden losgela ten. zo wordt nu duidelijk voor zo wel de verschillende groepen hulp verleners als voor wethouder Du Chatinier, die voor de drughulp ver antwoordelijk is. Het trefcentrum slaat volkomen de plank mis als er te ambitieus met ontwenningspro gramma's wordt gezwaaid. De jun kies komen dan eenvoudig niet meer. Alle werkers in het trefcen trum stellen nuchter vast: „Je kimt met een ongemotiveerde junk niet over afkicken praten." Een persoon lijke aanvulling van Jordaan karak teriseert de werkwijze aan de Prin sengracht nog eens duidelijk: „Ik sta zelf allang niet meer kritisch tegenover het probleem heroïnege-' bruik. Als we hier buiten de illegale sfeer zuivere heroïne aan zouden kunnen bieden losten we heel wat problemen rond de verslaving op. Voor de meeste junks is er hier maar één probleem: geld." Pogin gen, hoe gebrekkig dan ook, om ongemotiveerde verslaafden toch van hun verbruik af te krijgen blij- Na ruim een jaar wethouderschap blijkt Wim fu Chatinier zijn stand punt ten aanzien van de drughulp verlening te hebben gewijzigd. En kele maanden geleden zei de wet houder: „Het is heel wat wanneer je hulpverlening geeft aan ver slaafden waarvan je accepteert dat ze heroïne blijven gebruiken. Dan berust je in feite in die uitzichtloze situatie." Uiteraard ziet Du Chati nier ontwenning nog steeds als einddoel van de drughulp, maar hij is op moment meer dan vo.orheen bereid bij de hulpverlening hero ïnegebruik onder de cliënten te aanvaarden. Coördinator Jordaan temidden van enkele hulpverleners van het trefcentrum. V.Ln.r. Balram, Lu. Jan Jorda k Johan en Osi. in Een archieffoto van de ontmoetingsruimte van het trefcentrum aan de Prinsengracht 39. ven de werkers aan de Prinsen gracht natuurlijk toch in het werk stellen, stelt Jordaan aan de andere kant toch weer vast. Een paar dagen voor ons gesprek praten we met een regelmatige be zoeker van het trefcentrum: „Een junk die wil afkicken komt hier echt niet. Je moet wel erg sterk in je benen staan om èn hier te komen èn een ontwenningskuur te volgen. Het probleem is dat je je vrienden niet meer ontmoet als je hier niet meer komt." Du Chatenier Geconfronteerd met de uitspraken van Jordaan geeft wethouder Du Chatinier (maatschappelijk welzijn en volksgezondheid) toe dat er een nieuw hulpverleningsplan wordt voorbereid waarin geaccepteerd wordt dat voor afkickprogramma's ongemotiveerde junkies opgevan gen worden op de Prinsengracht waar het heroïnegebruik door de vingers wordt gezien. De medische hulpverlening aan de Brouwers gracht, schuin tegenover het tref centrum, moet worden losgemaakt van het centrum. De praktijk is nu dat er te veel haasje over wordt gespeeld: verslaafden die af willen kicken komen te gemakkelijk weer in het trefcentrum terecht. Du Cha tinier wil meer steunpunten voor gemotiveerden opzetten elders in de stad, ver van het centrum. Over aanvaarding van heroïnegebruik op Een passage uit een werkverslag over de eerste week van juni. Dit verslag over de situatie in het tref centrum werd geschreven door coördinator Jan Jordaan. De passa ge geeft een duidelijk beeld van de hulpverlening op dit moment. Wat de interne gang van zaken betreft: ik heb mijn medewerkers duidelijk gemaakt dat ik aller minst hoge verwachtingen heb wat betreft de mate waarin zij er in zullen slagen verslaafden echt tot afkicken te motiveren, al zal dat doel ons steeds voor ogen blijven staan. Voorlopig beperken wij ons er toe de zaak niet verder uit de hand te laten lopen, dat wil zeggen: .~c tre L I «O We springen er tussen bij vee partijen. Tegen openlijk dealen wij op. We verschaffen voedsel te een redelijke prijs. Lieden die met urgente finantF le problemen kampen, helpen zoveel mogelijk. Waar mogelijk verwijzen naar de bevoegde instanties. Inmiddels is het spuiten vei den (nu vindt het dus weer in geniep plaats, in toiletten, keldt geparkeerde auto's en telefooni len, met eikaars naalden en i j, met alle gevolgen van dien. Het zo.) Getekei Jan Jorda de Prinsengracht zegt de wethou der: „Er zijn jongens die volledig ongeïnteresseerd zijn. Aanvaard dan maar hun gebruik en zorg dat hun levensomstandigheden redelijk blijven. Du Chatinier zal zich sterk gaan maken voor de acceptatie van de werkwijze waarin de Prinsengracht slechts zijdelings te maken heeft met de traditionele hulpverlening en, zoals in de nieuwe plannen is geformuleerd, „veel meer te maken heeft met het in zekere mate conti leerbaar maken van druggebruik In het trefcentrum staat op dit n ment permanent iemand aan de}\* om grote dealers („de jongens zelf niet gebruiken maar allelh maar willen verkopen") desnoo t met rake klappen te weren. De v koop van heroïne wordt heel voi zichtig toegestaan aan kleine d( Iers, junks die zelf ook gebruik! „We maken het dealen in ieder val moeilijk." li Hoe zit dat nou eigenlijk? Als je vreemd geld wilt, loop je toch zomaar 'n bank binnen en vrdég je 't? Precies! En er is altijd wel 'n bank in de buurt. Zéker een Nutsspaarbank. Want daar zijn er 80 van in uw omgeving. Voor grotere bedragen en héél vreemde valuta moeten vakantie gangers en zakenreizigers de Nutsspaarbank even van te voren inlichten. Maar dan is 't er ook! Ponden, drachmen, escudos, kronen, lires of peseta's. Kan niet schelen wat. Want de Nutsspaarbank is een bank en heeft dus een professionele „change". Dat heeft de Familie Pronk goed gezien. Ze krijgen hun vreemde valuta mee in een vochtafstotende envelop. Niet dat dat zo belangrijk is; de service, de vriendelijkheid en 't persoonlijke is belangrijk. De Nutsspaarbank is weliswaar onderdeel van een groter geheel, maar daar merkt niemand wat van. Alle 80 kantoren hebben dat persoonlijke. Maar ook dat moderne, flexibele. Ze zijn wat langer open en ook om half vijf zijn de mensen nog vriendelijk. Ze adviseren en helpen. May de Nutsspaarbank heeft nog meer noten op z'n zang dan vreemde valuta. Een kompleet pakket diensten in alle sektoren van het geldverkeer. We noemen salarisrekening, hypotheek, Persoonlijke Lening, verzekeringen, speciale rekeningen voor jongeren en ook nog 'n aantal verschillende manieren van sparen en beleggen. En als de Familie Pronk de Nutsspaarbank heeft leren kennen als 'n fijne bank, dan gaan ze 'r wellicht óók naar toe voor verzekeringen. Of heel andere diensten. In elk geval volgend jaar weer voor vreemde valuta. Prettige vakantie! Inlichtingen: Jan Hendrikstraat 4, 2512 GL Den Haag Tel. 070-469490

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6