uijnman wil xtra lange spitsuurtrein Yietnamcomité wil uitbreiding steun Woede om lezing Glimmerveen Agenten komen te einig op straat' i \V VI i Schip voor onderhoud naar het buitenland Ex-KNIL-militair voor paleis in hongerstaking ij beperking autogebruik i' Auschwitz Comité over studieweek Politie Academie eorganisatie van apparaat nodig' ïestrande i [astanker eeggepompt ir Dode en gewonde bij oversteken ld Staatsbosbeheer i'iekijkt gebruik Tiran trimbanen De Koning geeft extra geld aan bootvluchtelingen Politie verwijdert actiegroep uit keet Amelisweerd 'Berichten duurdere autorijlessen uit dé lucht gegrepen' NDERDAG 12 JULI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ..a in onze Haagse redactie dé 5N HAAG Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) wil rlengde „spitsuurtreinen" voor het geval dat de regering het togebruik wil beperken. De minister heeft de Nederlandse ,k ioorwegen gevraagd hoe extra reizigers kunnen worden 1.1 gevangen bij een eventuele rijbeperking omwille van de ergiebesparing. sei Kinttl)e minister stuurt aan op „een gewij de inzet van het NS-materieel. In jU winterdienst die al in september aj aat zouden de treinen op de .ste trajecten zo lang mogelijk lakt moeten worden. NATUURZUIVER. Het ministerie van economische za ken, de spil van de energiebesparing in ons land, wil het transport over de weg zo veel mogelijk ontzien bij een eventuele rijbeperking. Er zal beke ken worden „in hoeverre en op welke wijze tegemoet gekomen kan worden aan de behoeften van het beroepsver voer," aldus het ministerie. Het be roepsvervoer heeft eerder al bezorgd heid getoond over verminderde leve ring van brandstoffen. Ook het ministerie van defensie zoekt naar mogelijkheden voor energiebe sparing. Vanuit de krijgsmacht zijn diverse suggesties naar voren geko men: vliegtuigen moeten voortaan Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Auschwitz Co mité heeft in een telegram aan het ministerie van binnenlandse zaken geprotesteerd over de gang van zaken bij een studieweek van de Nederland se Politie Academie, waar Joop Glim merveen van de Nederlandse Volksu nie een toespraak hield. Ook Ed van Engeland van de Viking- jeugd Nederland en Peter Duisterhof van het Nationaal Jeugdfront waren uitgenodigd hun visie te geven op het neofascisme. lte ambtelijke werkgroep, die zich [Sr gt over energiebesparende maat- elen, noemt verschillende moge- [heden voor beperking van het au- l'aa erkeer. Behalve het eerder ge- ,as einde „stickerplan" (gekleurde jei]!kers zouden aangeven, wanneer i ro i auto niet de weg op mag) zijn die ,0 gelijkheden: beperkte openings- a len van benzinestations, het om de lJ1 iere dag tanken op grond van het ;ijnin of oneven laatste getal van het zonder, reservetanks vliegen en de or- Het Auschwitz Comité dringt er bij iteken, en de autoloze zondag. Te- s i die laatste maatregel zijn nogal g t bezwaren aangevoerd. Zo heeft 30I provinciale sportraad in Gelder- t va d gewaarschuwd, dat een autoloze idag „een ernstige belemmering" de mt voor de circa vier miljoen Ne- n (j landse sportbeoefenaars, zij tte'Cht er net als bij de oliecrisis n n 1973 weer een autoloze zondag 3 h men, dan zullen predikanten, !n esters en andere kerkelijke wer- 3r(j|rs in elk geval per auto naar de 7k gaan. Ds C. Blomaard meldt toezegging van het ministerie verkeer en waterstaat in het iAandblad van de Bond van Neder- idse predikanten. Ook vanuit heel donnansdiensten zouden moeten worden afgelegd in zuiniger dieselau to's. „Bij nieuwbouw ten behoeve van defensie moet worden gelet op de mogelijkheid dat daglicht tot de bu reauruimtes kan doordringen", is een andere suggestie, die is voorgelegd aan de ambtelijke werkgroep. Top-ambtenaren uit twintig westerse landen hebben in Parijs de eerste resultaten van de voorgenomen ener giebesparing bestudeerd. Vandaag zullen de bevindingen door het Inter nationaal Energie Agentschap (IEA) bekend gemaakt worden. Verwacht wordt, dat minister Van Aardenne (economische zaken) later op de dag zal reageren op de teleurstellende Ne- de regering op aan alle stappen te nemen om te vermijden dat in de toekomst neofascisten kansen krij gen op een dergelijke manier hun denkbeelden uit te dragen. Eva Tas, redactrice van het blad van het Auschwitz Comité, verwacht ook in politieke kringen steun te zullen ver wachten bij maatregelen tegen het uidragen van de denkbeelden van de Nederlandse Volksunie. Volgens een voorlichter van het mi nisterie van binnenlandse zaken was Joqp Glimmerveen uitgenodigd door studenten van de Nederlandse Politie Academie in Apeldoorn met als doel „de politieman kennis te laten maken met alle aspecten van de maatschap pij inclusief de controversionele". Glimmerveen sprak op 11 april voor de Nederlandse Politie Academie tij dens een studieweek over neofascis me, waar ook prof W. Nagel, Hans Teengs Gerritsen, voorzitter van het Centraal Orgaan Voormalig Verzet, mr A. Kappeyne van de Coppello, Hans Knoop en kaderleden van poli tieke partijen hun licht lieten schij nen over het neofascisme. Eerherstel Het gehele lerarencorps was aanwe zig bij de lezing van Glimmerveen, die een overzicht gaf van de geschie denis van zijn partij en zou hebben gezegd, dat zijn partij de consequen ties van de genetische leer in tegen- stellig tot andere politieke partijen aanvaardt. Glimmerveen bepleitte in het laatste nummer van „Wij Neder land", het orgaan van de Nederlandse Volksunie „eerherstel voor Adolf Hit ler". Bij de Nederlandse Politie Aca demie was gisteren niemand bereik baar voor commentaar. dere hoek de horeca is be- derlandse cijfers en de aandrang van aar gemaakt tegen autoloze zonda- die voor deze bedrijfstak een istige financiële strop kunnen be- to tenen. uit de Kamer om de besparing straf fer aan te pakken. Het kabinet zal zich morgen over de energieproble- matiek buigen. (an een onzer verslaggevers EN HAAG De politieman komt te weinig op straat, bordat hij te zeer in beslag wordt genomen door werkzaam- (eden die niet orderbewaarder, nojen reorganisatie van het verouderde pobtie-apparaat zou sie ïarin verandering moeten brengen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De rederij Nedlloyd heeft besloten in ver band met de acties van de laatste weken op de scheepswerf VDSM in Rozenburg, een grote onderhoudsbeurt van een containerschip daar niet te laten verrichten. Het schip, de Nedlloyd Houtman, dat Laan over de mogelijke bouw van nog wel op de Rotterdamse werf is ge- drie of vier schepen voor zwaar trans- oouwd, gaat voor reparatie naar port. Duitsland. Een woordvoerder van het Vo >t die conclusie komt een commis- ek;' 8v| MUIDEN (ANP) Het bergingsbe ia! Wijsmuller uit IJmuiden is er op t. MAtlantische Oceaan in geslaagd de 2ee 10.000 kubieke meter vloeibaar irdgas van de LNG-tanker El Paso vaiaul Kayser over te pompen in een ider schip. Wijsmuller zal nu de inker gas vrij maken, waarna het ihip naar St. Nazaire in Frankrijk il worden gesleept om daar in dok te >oo ian. et overpompen van het vloeibare irdgas is volgens Wijsmuller „bui- n verwachting snel" gelopen. De %stanker was met volle snelheid op rotsen bij Gibraltar gelopen toen n aanvaring met een ander schip eigde. ïeer ui ueöiag wuiul geiiuiiieii uuui wcuuiiiiuu- t rechtstreeks van doen hebben met zijn taken 'Achterstallige SOldil uitbetalen' rder, hulpverlener of opsporingsbeambtenaar. J van politiemensen en organisatie deskundigen die gedurende enkele jaren de werkwijze van de politie heeft bestudeerd om na te gaan of de roep om uitbreiding van de politie wel gerechtvaardigd is. De commissie staat onder voorzitterschap van de Groningse hoofdcommissaris van po litie K. Heijink. 'Blik' In een tussenrapport, „Politie in ver andering", dat nogal wat stof heeft doen opwaaien in politiekringen, kwam de zogeheten projectgroep al met de "uitspraak dat de problemen waarmee de politie in toenemende mate wordt geconfroteerd, niet wor den opgelost met het louter opentrek ken van een blik agenten,zoals een Amsterdamse politie-inspecteur het eens heeft genoemd. Ook in dat rap port werd al een andere opzet van het politie-apparaat bepleit. Het eindrapport zal eind deze maand worden aangeboden aan de ministers van binnenlandse zaken en van justi tie, onder wie de politie ressorteer. Van een onzer verslaggevers SOESTDIJK De in Roermond wonende ex-KNIL-militair Herman Salassa heeft gisteren aangekondigd dat er „harde acties" gevoerd zullen worden, wanneer de regering niet besluit tot betaling van de achterstallige soldij waarop de vroegere KNIL-militairen recht menen te hebben. Salassa zei dit gisteren bij paleis Soestdijk, waar hij in gezelschap van honderd tot tweehonderd medestanders een petitie aan de koningin kwam aanbieden. Na de overhandiging daarvan is hij in hongerstaking gegaan. Herman Salassa (links) bij de hekken van paleis Soestdijk, in gesprek met Raymond Westerling, oud-kapitein van het KNIL, die ook poolshoogte kwam nemen bij de demonstratie van vroegere KNIL-militairen. heeft aangekondigd in hongerstaking te zullen blijven totdat de zaak tot genoegen van de ex-KNIL-militairen geregeld is. Naar zijn zeggen is hij desnoods bereid daarvoor zijn leven te offeren. Salassa wordt moreel ge moederconcern Rijn-Schelde Verol- me betreurt het besluit van de Nedl loyd. De acties die bij de VDSM worden gevoerd, met als inzet het behoud van de werf, concentreren zich voorname lijk op de nieuwbouwwerf. De repara tie-sector op de werf draait normaal. Een zegsman van de rederij Nedlloyd, de heer Dooier, vond dat er te veel risico's aan verbonden waren om het containerschip op de Rotterdamse werf een onderhoudsbeurt te geven. Plannen om meer schepen voor repa ratie naar buitenlandse werven te sturen om deze reden, bestaan nog niet, aldus de woordvoerder van de rederij. Om de scheepswerf VDSM in Rozen burg na de herstructurering als as- semblagebedrijf (waar elders ver vaardigde onderdelen in elkaar wor den gezet) levensvatbaar te houden, moeten volgens de ondernemings raad binnenkort nieuwe orders komen. Rijn-Schelde-Verolme voert op het steund door ongeveer honderd lotge- moment „serieuze gesprekken" met noten, die beurtelings met hem de wacht bij de paleishekken willen be trekken. Pakistan voor de bouw van vier vrachtschepen. Verder praat RSV met de Rotterdamse reder Van der De brief aan de koningin werd gister morgen in ontvangst genomen door een adjudant van het staatshoofd, dat op het moment van de aanbie ding in vergadering was. In de petitie wordt de koningin gevraagd de kwes tie waarom het de oud-KNIL-militai- ren te doen is, onder de aandacht van de regering te brengen. voornamelijk Zuidmolukkers. eisen uitkering van de soldij over de perio de die zij in Japanse krijgsgevangen schap hebben doorgebracht. Al jaren lang stellen zij pogingen in het werk dat geld te incasseren, maar volgens hen heeft tot nu toe elke regering de kwestie als erfenis voor de volgende achtergelaten. De gewezen soldaten van het KNIL, Salassa, die het wachten nu beu is, RHEDEN (ANP) De 35-jarige F. de Wit uit Terborg kwam om het leven toen hij in Rheden bij het oversteken van de rijksstraatweg werd gegrepen door een snel rijdende auto. De 33- jarige H. de J. uit Arnhem, die tege lijk met de heer De Wit overstak, werd zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde voor de ogen van een vriend van de twee slachtof fers, die aan de kant van de weg was blijven staan. Het drietal had kort voor het ongeluk een restaurant langs de weg verlaten na een ruzie met het personeel, waarbij een deel van de inboedel werd vernield. HEDEL De 44-jarige M. A. M uit Velddriel (bij Den Bosch) is gisteren bij Hedel omgekomen toen hij met zijn personenauto uit de bocht vloog en tegen de muur van een viaduct botste. ite V°1 an een onzer verslaggevers TRECHT Staatsbosbeheer gaat ,j en onderzoek instellen naar het ge- jruik van de twintig trimbanen op in terreinen. Blijkt daaruit, dat de langstelling ervoor sterk terug koopt en men vermoedt dat dan j uilen alle banen worden opgeheven. ij wijze van proef heeft men bij een an de banen al tellingen verricht. >wel onder het voetpad langs de aan als onder de instrumenten wer- en meet-apparaatjes gelegd. Uit die roef kwam naar voren, dat de men- en wel het parcours volgden, maar auwelijks gebruik maakten van de pparatuur. 3p' Wanneer deze situatie op alle banen w« ezelfde zou büjken te zijn, vindt t b« taatsbosbeheer het onverantwoord uilt e banen nog langer te onderhouden.' lede-argument is, dat zich sinds de P,jtroductie een kleine tien jaar gele- n, toen trimmen ineens een rage furd, enkele dodelijke ongevallen D ebben voorgedaan, doordat mensen 'nJjt onder training vooraf te inspannen- e sportstaaltjes wilden laten zien. )oordat de meeste banen zich mid- en in de bossen, te ver afgelegen, evonden, kon niet tijdig hulp wor- 19|en ve leend. Bij Staatsbosbeheer 9. j iet men dan ook meer in trimbanen lij steden. Van onze verslaggevers AMSTERDAM De vluchtelingenstroom vanuit Vietnam is alleen in te dammen door verbetering van de economische situatie van dat land, en dus door uitbreiding van de ontwikkelingshulp. Dat is de mening van het Me disch comité Nederland-Viet- nam, zoals verwoord door zijn voorzitter prof Ben Polak. Hij legde er de nadruk op dat de hulp van het medisch comité aan Vietnam (de afgelopen ja ren een bedrag van veertig miljoen gulden) bestemd was voor humanitaire doeleinden, zoals bestrijding van malaria en tuberculose. De afgelopen weken is door de ontwikkeling in Vietnam niet minder geld overgemaakt aan het comité, werd verzekerd. Naast nega tieve reacties komen er ook veel positieve reacties van mensen, die beseffen dat er in Vietnam meer aan de hand is dan uit veel westerse kranten blijkt, aldus het medisch comité. Prof Polak sprak over de rampzalige situatie waarin de vluchtelingen verkeren, en zei dat deze opgenomen en gehol pen horen te worden. Volgens Polak wordt de vluchtelingen stroom echter door de wereld pers gebruikt, en extra aange zet, om een campagne te voe ren tegen de regering van Vietnam. Polak zette uiteen wat er naar zijn idee werkelijk aan de hand is in Vietnam, en wat de oorzaken zijn van de massale vlucht. Polak wees op de strijd die Vietnam dertig jaar heeft ge voerd tegen westerse mogend heden (Frankrijk, Japan, de Verenigde Staten). Die strijd heeft verwoestingen aange richt van een omvang die men zich hier niet kan voorstel len". Een normale economi sche ontwikkeling was daar door niet mogelijk, en extra steun aan Vietnam bleef uit. De Verenigde Staten kwamen hun belofte tot herstelbetalin gen niet na. maar stelden daarentegen een handelsboy cot in. Daarnaast kreeg Viet nam met een „ongekende na tuurramp" door koude, droog te en overstromingen, en de grensoorlogen met China en Cambodja. Rijst Door het gebrek aan voedsel was de regering, aldus Polak, gedwongen tot verdere natio nalisaties om de verdeling van de beschikbare rijst zo eerlijk mogelijk te doen plaatsvin den. Chinese handelaren die zich schuldig maakten aan prijsopdrijving en voorraad- vorming werden van die naas ting het slachtoffer. Door de grensoorlog met China moes ten ruim een miljoen Chine zen vluchten uit het grensge bied, omdat zij door zowel Chinese als Vietnamese mili tairen gewantrouwd werden. Die twee oorzaken leiden er volgens prof Polak toe dat de etnische minderheden groot deel uitmaken van de vluchte lingenstroom uit Vietnam. Er is geen sprake van een racisti sche houding tegenover de Chinese minderheid, en even min kan gesproken worden over een verharding van de Vietnamese regering. Deze heeft alleen gereageerd op ontwikkelingen die zich heb ben voorgedaan, aldus het medisch comité Vietnam. Zelf zal het zonder meer doorgaan met de medische steun aan Vietnam. „De hulp komt goed terecht. De gezondheidszorg in Vietnam is voor een oost- Aziatisch land uniek" Minister De Koning (ontwik kelingssamenwerking) wil nogmaals „een aanzienlijk be drag" beschikbaar stellen voor nulp aan Indochinese vluchtelingen. De hoogte van het bedrag zal hij bekend ma ken tijdens de internationale conferentie over de vluchte lingen, die op 20 en 21 juli in Genève wordt gehouden. Volgens een zegsman gaat het om e.en bedrag van ruim een half miljoen gulden. Dit blijkt uit De Konings antwoord op een schriftelijke vraag van de VVD-Kamerleden Waalkens en Hermans. Deze hadden de bewindsman gevraagd of hij geld voor humanitaire steun aan Vietnam ter beschikking wilde stellen van de Vietna mese bootvluchtelingen. De Koning voelt daar niets voor, omdat Vietnam dan wel eens zou kunnen weigeren mee te werken aan een oplossing van het vluchtelingenvraagstuk, blijkt uit zijn antwoord. Overhevelen Overigens zal de minister on verkort vasthouden aan zijn tot dusver ingenomen stand punt, dat de humanitaire steun aan Vietnam gewoon door moet gaan. Mocht de conferentie van Genève hem van standpunt doen verande ren, dan zal hij de Kamer daarvan „onverwijld" op de hoogte stellen. De bewindsman voegt daar nog aan toe dat het uit het oogpunt van krapte niet noodzakelijk is om geld voor Vietnam over te hevelen naar de bootvluchtelingen. In de begroting zit nog voldoende financiële ruimte, aldus de mi nister. Tot nu toe heeft de hoge com missaris voor vluchtelingen van de Verenigde Naties dit jaar 3,5 miljoen gulden extra van Nederland ontvangen voor de Indochinese vluchte lingen. Daarnaast zijn er nog Nederlandse bijdragen aan lo pende projecten via particu liere organisaties in de vluch telingenkampen van Thai land. UTRECHT (ANP) De politie heeft gisteren een groep van ongeveer twin tig „vrienden van Amelisweerd" uit een directiekeet van Nederhorst in Amelisweerd verwijderd. De groep had de keet enkele uren daarvóór bezet uit protest tegen de aanleg van rijksweg 27 door het landgoed Ame lisweerd, hoewel daartegen nog een beroep bij de Kroon loopt. De politie kwam in actie nadat de directie van het bedrijf had geklaagd dat er in de keet vernielingen waren aangericht. De leden van de actiegroep moesten worden weggesleept; ze weigerden vrijwillig het gebouwtje te verlaten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In een telegram aan de staatssecretaris van economi sche zaken heeft de commissie van overleg autorijscholen haar verwon dering en ongerustheid uitgesproken over de berichten inzake de op han den zijnde verhoging van de autoles- prijzen tot ƒ42,50. Volgens de com missie zijn deze berichten uit de lucht gegrepen. Al sinds vele jaren voert de commis sie overleg met het ministerie van economische zaken over de tarieven. De commissie fungeert daarbij als overkoepelende organisatie van het grootste deel van de rijschoolwereld Het misverstand over nieuwe tarie ven komt waarschijnlijk voort uit de los van de commissie van overleg autorijscholen staande Belangen groep auto- en motorrijscholen Ne derland, die bulten de commissie om onlangs een gesprek heeft gehad met enkele ambtenaren van het ministe rie van economische zaken. Zij heeft in dat gesprek voorgesteld de tarie ven op 42,50 te brengen. Het minis terie heeft daarop echter niets toege zegd. Volgens een woordvoerder van het ministerie is alleen toegezegd, dat bij komende onderhandelingen naast de commissie ook de belangengroep zal worden geraadpleegd. Maar dat wordt pas volgend jaar, want de hui dige prijzenbeschikking loopt tot maart. De laatste maal dat de tarie ven werden verhoogd was op 1 Juli. toen de prijzen met 2,5 procent wer den verhoogd tot 35,85. Deze prijzen zullen als er zich geen bijzondere omstandigheden voor doen tot maart volgend jaar gelden. Utrechtse spoorbaan DEN HAAG (ANP) Minister Tuijn man van verkeer en waterstaat vindt studie naar verplaatsing van de Oos terspoorbaan in Utrecht op dit ogen blik niet zinvol. Dit gezien de kosten die kleven aan de variantoplossingen voor de verplaatsing, in totaal meer dan vier miljoen gulden. Dit deelde de minister mee in antwoord op vra gen van het PvdA-Kamerlid Rienks. De eerste variant komt van de actie groep „Vrienden van Amelisweerd", de tweede is opgesteld door de Neder landse Spoorwegen. Vooral het plan van de NS zou bij verwezenlijking op grote technische moeilijkheden stui ten. aldus de minister

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3